Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Ministr Schwarzenberg míří v neděli do USA, bude jednat s Hillary Clintonovou

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg odlétá do Washingtonu na jednání s šéfkou americké diplomacie Hillary Clintonovou již v neděli odpoledne. Spekuluje se, že by USA mohly během návštěvy českého ministra oficiálně požádat EU o přijetí vězňů z americké věznice Guantánamo, není to ale jisté. Schwarzenberg by měl v USA jednat do úterka, poté odcestuje do Moskvy. Tam povede delegaci trojky EU při jednání s ruskými představiteli v čele s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Mezi hlavními tématy mají být vztahy mezi unií a Ruskem, bezpečnostní otázky a situace na jižním Kavkazu, v Afghánistánu a na Blízkém východě.

Spojené státy po nástupu nového demokratického prezidenta Baracka Obamy oznámily, že hodlají uzavřít spornou věznici Guantánamo na Kubě. Evropský parlament tento týden záměr přivítal. Europoslanci rovněž vyzvali, aby země Evropské unie v rámci snahy pomoci Američanům případně přijaly část vězňů z Guantánama. Český vicepremiér Alexandr Vondra v úterý před europoslanci řekl, že rozhodnutí uzavřít Guantánamo je primárně odpovědností USA. To, zda některé z lidí zadržovaných v tomto zařízení přijmou i země EU, je pak podle něj na rozhodnutí jednotlivých států bloku.

Ministr Říman: Nevěřím, že by Peugeot přesunul závod zpět do Francie

Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) i jeho stínový opoziční protějšek Milan Urban (ČSSD) se shodují, že francouzská automobilka PSA Peugeot Citroen neposlechne výzvu prezidenta Nicolase Sarkozyho a nepřestěhuje svůj závod z Česka do Francie. "Jsou to naštěstí soukromé firmy a budou se rozhodovat samy, ne podle názoru politiků," řekl Říman novinářům. Premiér Mirek Topolánek jako nynější šéf Evropské rady podotkl, že podobné protekcionářské snahy mohou zpomalit obnovu evropské ekonomiky. Politici se shodují, že odstěhování společného závodu TPCA z Kolína by znamenalo vracení miliard korun na investičních pobídkách.

Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg si myslí, že žádný rozumný šéf automobilky by jen tak neodepsal investici v Česku. Schwarzenberg s nadsázkou uvedl, že se francouzský prezident projevil "vysloveně evropsky" a z jeho slov je zřejmé, co pro něj znamená evropská solidarita. "Přejeme panu prezidentovi, aby s tím bodoval u svého obecenstva. A tím tento problém končí," prohlásil šéf české diplomacie.

Francouzská automobilka PSA Peugeot Citroen mezitím sdělila, že nemá v plánu stěhovat svůj závod z České republiky do Francie, kde sídlí centrála firmy. Na dotaz ČTK to potvrdil zdroj z tiskového oddělení koncernu, který si nepřál být jmenován. Zároveň odmítl jakkoli komentovat čtvrteční výroky francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, který považuje za nepřípustné, aby se auta francouzské značky vyráběla v Česku a pak prodávala ve Francii. Podle tohoto zdroje firma neustoupí od expanze ve střední Evropě, tedy od výroby jak v České republice, tak na Slovensku.

Krátce po schválení misí začala rotace vojáků v Afghánistánu

V noci na pátek začala pravidelná rotace vojáků v českém provinčním rekonstrukčním týmu (PRT) v afghánské alianční misi ISAF. Prvních 31 vojáků nového kontingentu odletělo do zahraničí jen dva dny poté, co Poslanecká sněmovna po průtazích schválila plán působení českých vojáků v zahraničí pro letošní rok. Střídání vojáků, kteří působí ze základny Shank v afghánské provincii Lógar, má být dokončeno v březnu. Hlavním úkolem jednotky v PRT je zajistit bezpečí českých civilních odborníků, kteří se podílejí na rekonstrukci v oblasti. Vojáci také přímo podporují realizaci rekonstrukčních a humanitárních projektů a spolupracují s afghánskou armádou i policií.

Ministři: Slovinsko-chorvatský spor si nežádá přímý zásah Česka

Slovinsko a Chorvatsko si musejí spor o hranice vyřešit samy s podporou Evropské komise. Shodli se na tom v Praze ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a jeho slovinský kolega Samuel Žbogar. Šéf slovinské diplomacie řekl, že Lublaň nebude od členských států unie vyžadovat zprostředkovatelskou roli. Karel Schwarzenberg uvedl, že hraniční spor nyní nevyžaduje zásah Česka jako předsednické země unie. Dodal, že Praha bude podporovat řešení, které navrhne Evropská komise.

Návrh KSČM na referendum k Lisabonu prošel do druhého čtení

Sněmovna pustila do dalšího čtení návrh KSČM, aby se o lisabonské smlouvě rozhodlo v referendu. Normou se teď bude zabývat ústavně-právní výbor. V ratifikaci lisabonské smlouvy by přitom měla dolní komora pokračovat 17. února. Proti zamítnutí normy o referendu se postavili i někteří poslanci vládní ODS. Podle komunistů by měli mít lidé možnost vyjádřit se k Lisabonu stejně jako v roce 2003 ke vstupu Česka do unie. Český parlament je posledním ze zemí evropské sedmadvacítky, který se k lisabonské smlouvě zatím nevyjádřil.

Obchodování se zbraněmi v EU by se mohlo v budoucnu zjednodušit

Obchodování s vojenským materiálem se zeměmi EU by se mohlo v budoucnu zjednodušit. Sněmovna předala svým výborům pro obranu a bezpečnost k dalšímu projednávání návrh novely, která pravidla obchodu upravuje. Norma zavádí takzvané eurolicence a snižuje počet dokladů, které musejí obchodníci předkládat. V Česku má nyní povolení k obchodování s vojenským materiálem asi 155 firem. Mezi zakázaným zbožím jsou podle novely protipěchotní miny. Díky eurolicenci, která by se vztahovala na vybrané zboží ze seznamu vojenského materiálu, by nemuseli podnikatelé žádat povolení pro každou obchodní smlouvu.

Sněmovna podpořila snazší přístup podnikatelů na trh v EU

Poslanecká sněmovna v prvním čtení podpořila vládní návrh zákona o volném pohybu služeb, který usnadňuje přístup malých a středních podnikatelů k podnikání v zemích EU. Zákon umožní například poskytovat dočasně služby v jiných zemích unie pouze na základě povolení mateřské země a nebude třeba dalších povolení v cizině. Zákon zavádí do českého právního řádu směrnici o volném pohybu služeb. Evropský parlament ji schválil v listopadu 2006 a dal členským státům tři roky na to, aby ji převedly do svých zákonů.

Zákon také zavádí takzvaný tichý souhlas. Podle Římana jde o "revoluční věc" v českém správním řádu. Pokud podnikatel zažádá o oprávnění k nějaké činnosti a úřad ve stanovené lhůtě nereaguje, má se za to, že oprávnění vzniklo. "Je to silný bič na byrokracii, která bude nucena to rozhodnutí vydat," podotkl ministr.

ČSSD se přela s vládou kvůli snížení daně z benzinu a nafty

Sněmovna poslala do závěrečného čtení návrh poslanců sociální demokracie na snížení spotřební daně z pohonných hmot. ČSSD navrhuje snížit daň u benzinu o 2,50 Kč na litr a u nafty o dvě koruny na litr, aby pomohla snížit jejich cenu. Tvrdí také, že česká sazba spotřební daně je vyšší než v jiných státech EU. Návrh si vysloužil ostrou kritiku premiéra Mirka Topolánka i ministra financí Miroslava Kalouska. Projednávání tohoto bodu se neslo ve znamení prudkého názorového střetu mezi vládou a opozicí.

Zpravodaj výboru Michal Doktor (ODS) poukázal mimo jiné na to, že státní rozpočet by přišel o zhruba 18 miliard korun. Podle jednoho z předkladatelů, stínového ministra průmyslu ČSSD Milana Urbana, to bude 18 miliard, které zůstanou občanům v kapsách a budou je moci utratit. Tím by podpořili domácí poptávku a pomohli ekonomice v boji s krizí.

ČSSD vznesla návrh na snížení dolní sazby DPH na šest procent

Sociální demokracie ve sněmovně vznesla návrh na snížení dolní sazby daně z přidané hodnoty ze současných devíti na šest procent. Tento krok oznámila již dříve jako jedno z protikrizových opatření. Další návrh na změnu sazeb vznesl poslanec ODS Vlastimil Tlustý. Ten chce základní sazbu snížit ze současných 19 procent na 15 procent. Poslanci by o návrzích měli hlasovat ještě na této schůzi.

Tlustý i stínový ministr financí ČSSD Bohuslav Sobotka své návrhy připojili ke vládní novele zákona o DPH, kterou poslanci projednávali ve druhém čtení. Tato novela přitom do sazeb daně nezasahuje a upravuje osvobození od daně u zboží dováženého ze zemí mimo EU. Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) v reakci řekl, že Sobotkův návrh by znamenal výpadek příjmů rozpočtu kolem 20 miliard korun a návrh Tlustého výpadek 50 miliard korun. Připomněl současně předchozí debatu o snížení spotřební daně z pohonných hmot, které by stát připravilo asi o 18 miliard korun. Shrnul, že se dnes sněmovna "rozmáchla" za asi 90 miliard korun.

Eduard Janota: Pokud HDP klesne o 2 procenta bude deficit přes 100 mld.

Pokud ekonomika v letošním roce poklesne o dvě procenta, bude zcela určitě schodek státního rozpočetu přes 100 miliard korun. V rozhovoru pro ČTK to řekl náměstek ministra financí Eduard Janota. Dodal ale, že s takovým vývojem ministerstvo financí nyní nepočítá. Zároveň upozornil, že v takovém případě by ČR nesplnila kritérium pro přijetí eura týkající se deficitu veřejných financí. Ministerstvo financí nyní variantu státního rozpočtu počítající s poklesem ekonomiky o dvě procenta propočítává na žádost poslanců.

Nošovická továrna Huyndai vyrábí naplno, odstávky nechystá

Nošovická automobilka Hyundai přes hospodářskou krizi vyrábí v těchto dnech na plný výkon. Objednávky na příští měsíc naplnily její výrobní kapacitu a firma neuvažuje o odstávce. Zakázek na březen je mnohem více než na únor, řekl mluvčí nošovické továrny Petr Vaněk. V lednu automobilka kvůli nedostatku zakázek musela výrobu omezit.

Výdaje na nemocenské dávky klesly o 3 miliardy korun

Výdaje na nemocenské dávky loni oproti roku 2007 poklesly o 3 miliardy korun. Vyplývá to ze statistiky, kterou zveřejnila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Zatímco v roce 2007 správa na dávkách nemocenské vyplatila 27,9 miliardy korun, loni 24,8 miliardy korun. V roce 2008 se třikrát měnila pravidla pro vyplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci. Od ledna v prvních třech dnech nemoci žádné náhrady nejsou.

S vyhoštěním Vietnamce nesouhlasí neziskové organizace a zelení

Řada neziskových organizací pomáhajících cizincům v Česku je přesvědčena, že cizinecká policie by měla přehodnotit rozhodnutí vyhostit z Česka mladého Vietnamce, který pracoval bez povolení od úřadů. Ve společném dopise to sdělili zástupci 15 organizací; svůj nesouhlas s chystanou deportací ČTK oznámila také Strana zelených. Vietnamec se obává návratu do vlasti a již týden drží protestní hladovku. Šestadvacetiletý Le Kim Thanh by měl být vyhoštěn na pět let navzdory tomu, že má v Česku zajištěnou práci, pracovní povolení a zaměstnavatel o něj stojí.

Když Le Kim Thanh přijel do Česka a nastoupil na domluvené místo, zjistil, že pracovní podmínky se od slibů liší. Od zaměstnavatele proto odešel a našel si novou práci, kam nastoupil 13. června. Pracovní povolení pro něj a jeho čtyři krajany, o které nový zaměstnavatel požádal, však nabylo platnosti až tři týdny po jejich nástupu do zaměstnání. Proto cizinecká policie rozhodla o jejich vyhoštění. Čtyři muži se odvolali, Le Kim Thanh však byl v té době nemocný a odvolací lhůtu nestihl. Podle neziskových organizací pochybil zaměstnavatel a vyhoštění Vietnamce je nepřiměřeně tvrdé a odporuje zákonu; cizinecká policie by podle nich měla celý případ znovu přezkoumat.

CVVM: Téměř tři pětiny Čechů konflikt na Blízkém východě nezajímá

O konflikt mezi Izraelem a Palestinou se nezajímá 57 procent Čechů, naopak 42 procent lidí dění na Blízkém východě sleduje. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti CVVM. Větší část obyvatel si myslí, že za střety mohou obě znepřátelené strany. Pouze desetina Čechů přikládá vinu izraelské straně, 17 procent si myslí, že odpovědnost nese Palestina.

Aktuální průzkum uvádí, že 46 procent dotázaných nesouhlasí s vojenskými operacemi izraelské armády v Gaze, o opaku je přesvědčeno 18 procent Čechů a celých 36 procent lidí odpovědělo, že neví. Zastánci vojenských operací Izraele tvrdí, že ozbrojený zásah byl oprávněný, protože se jednalo o obranu nebo odvetu za útoky ze strany Palestinců. Naproti tomu odpůrci vojenských operací izraelské armády nejčastěji argumentují tím, že postup Izraele je příliš tvrdý a často postihuje nevinné civilisty.

Klaus podepsal novelu, která umožní zachování malotřídek

Prezident Václav Klaus podepsal novelu školského zákona, která má mimo jiné umožnit zachování malotřídek i s nízkými počty žáků. Rozsáhlá novela má rovněž umožnit nadaným pětiletým dětem nástup do první třídy, upravit možnosti nástavbového studia a zjednodušit administrativu školám při přijímacích řízeních.

Novela má také rozšířit možnosti nástavbového studia a zvýšit objektivitu hodnocení společné části maturitní zkoušky zavedením dvou hodnotitelů místo jednoho. Vyučeným lidem by měla umožnit získat další výuční list ve zkráceném studiu, upravuje i uznávání zahraničního vzdělávání. Školám má novela umožnit, aby se společně v partnerství s obcemi ucházely o peníze z evropských strukturálních fondů.

Median: Většina míní, že matky jsou nuceny co nejdříve pracovat

Téměř tři čtvrtiny občanů Česka si podle loňského průzkumu agentury Median myslí, že ekonomické důvody dnes nutí ženy k tomu, aby šly co nejdříve po narození dítěte pracovat. O opaku je přesvědčeno jen šest procent lidí, zjistil průzkum, jehož výsledky agentura poskytla ČTK. Podle průzkumu je navíc zhruba polovina lidí přesvědčena o tom, že finanční zabezpečení rodiny je především záležitostí muže. Opačný názor má 14 procent lidí. Průzkum se konal loni od konce března do poloviny září a bylo při něm dotázáno 7687 lidí ve věku 12 až 79 let.

Někteří sociologové ovšem dlouhodobě upozorňují na problémy, jež mají ženy v úsilí najít po mateřské dovolené práci, případně jak sladit roli matky a zaměstnankyně. Ředitelka organizace Gender Studies Linda Sokačová ve čtvrtek řekla ČTK, že v Česku nyní chodí do jeslí jen asi jedno procento dětí do tří let, rodiče by ale o jejich umístění v jeslích měli mnohem větší zájem. Jeslí je však velký nedostatek, v celé ČR jich nyní funguje asi 30. Počet jeslí za uplynulých 15 let poklesl podle odborníků o celých 94 procent.

Rakouská armáda uznala chybu u nehody, při níž zřejmě zemřela Češka

Rakouská armáda podle agentury APA přiznala chybu, která vedla k hromadné dopravní nehodě, při níž 22. ledna u města Korneuburg nejspíš zahynula Češka. Na svědomí ji pravděpodobně měly dýmovnice, které vojáci během nočního cvičení v blízkosti severorakouské dálnice A22 odpalovali a jejich dým údajně snížil viditelnost na komunikaci. Státní zastupitelství v Korneuburgu kvůli tomu vyšetřuje dva příslušníky rakouské armády. Vicekonzul Milan Kovář z české ambasády ve Vídni dnes ČTK řekl, že zastupitelský úřad stále nemá oficiálně potvrzeno, že při srážce sedmi aut zahynula skutečně Češka. Čeká se prý na výsledek testů DNA, které mohou trvat "dny až týdny".

Aktuálně.cz: Novinářka Slonková musí zaplatit pokutu kvůli kauze Savoy

Soud zamítl stížnost novinářky Sabiny Slonkové proti pokutě, kterou dostala, když odmítla prozradit zdroj, který jí poskytl nahrávku zachycující schůzku kancléře prezidenta Jiřího Weigla a lobbisty Miroslava Šloufa (ČSSD) v pražském hotelu Savoy. Informoval o tom server Aktuálně.cz. Jde o první pokutu udělenou za ochranu zdroje, uvedl server. Právo na ochranu zdroje přitom novinářům zaručuje ústava i tiskový zákon. Slonková trvá na tom, že trest je neoprávněný.

Setkání Weigla se Šloufem se uskutečnilo krátce před loňskou volbou prezidenta. Spekulovalo se o tom, že Weigl mohl se Šloufem jednat o možnosti získat hlasy pro prezidentského kandidáta ODS Václava Klause od sociálních demokratů, jejichž lídři prosazovali Jana Švejnara.

První babybox v hradeckém kraji má Náchod, pomůže i Polákům

První babybox pro nechtěné novorozence v hradeckém kraji začal v pátek sloužit v okresní nemocnici v Náchodě. Zároveň se stal jednadvacátým zařízením tohoto typu v Česku. Protože Náchod leží na hranicích s Polskem, mohl by babybox posloužit i matkám v tísni z Polska. ČTK to řekl předseda občanského sdružení Babybox pro odložené děti - Statim Ludvík Hess. Babybox je umístěný na budově nemocnice, kde je gynekologicko-porodnické a novorozenecké oddělení. Vyhřívaná skříňka sama signalizuje personálu nemocnice, že do ní bylo dítě vloženo. Babybox také po vložení dítěte dokáže automaticky podat zprávu na osm mobilních telefonů. Hess předpokládá, že do konce letošního roku bude v Česku 30 babyboxů, které již pomohly zachránit 15 dětí.

Chřipková epidemie zasáhla šest krajů, nárůst v ČR o dvě procenta

Epidemie chřipkových onemocnění v plné síle zasáhla 6 ze 14 krajů. K Jihomoravskému, kde epidemie začala minulý týden, se tento týden přidaly kraje Plzeňský, Karlovarský, Královéhradecký, Zlínský a Moravskoslezský. Překročily epidemickou hranici 2000 případů na 100.000 obyvatel. V celé republice stoupla oproti minulému týdnu nemocnost o dvě procenta. ČTK to řekl hlavní hygienik ČR Michael Vít. Situace v Česku je v této chvíli relativně příznivá a možná už větší epidemie letos ani nebude.

Nejméně tisíc lidí podpořilo stavbu Kaplického knihovny

Pražané, politici, známé osobnosti a studenti přišli ve čtvrtek v metropoli podpořit výstavbu nové Národní knihovny podle návrhu zesnulého architekta Jana Kaplického. Manifestace pod názvem Postavme se ke knihovně čelem se konala na Staroměstském náměstí a svolala ji občanská iniciativa Demokracie staví. Stavbu "chobotnice" na Letné přišli podpořit ministři zastupující zelené - zahraničí Karel Schwarzenberg, školství Ondřej Liška a pro menšiny Michael Kocáb. Dorazil též místopředseda KDU-ČSL David Macek. "Plán na knihovnu, jak ho architekt Kaplický navrhl, považuji za nesmírně důležité dílo, které bychom měli uskutečnit. A nenechat se zastrašit," řekl Schwarzenberg. Kaplického návrh zvítězil v březnu 2007 v architektonické soutěži, přesto realizován nebyl. Podle iniciativy stavbě nebrání právní nebo formální překážky, nýbrž politická vůle. Proti knihovně se postavil prezident Václav Klaus a pražští politici včetně primátora Pavla Béma (ODS).

Železná Ruda předá projekt nové sjezdovky privátnímu investorovi

Železná Ruda na Šumavě, která nezískala evropské dotace na novou sjezdovku a kabinkovou lanovku, nabídne hotový projekt soukromému investorovi. Ten bude muset vložit do stavby, jež už má územní rozhodnutí, 350 milionů korun. Investice má přivábit do největší rekreační oblasti v kraji více lyžařů, kterým už nestačí jeden velký areál na Špičáku. Sousední německý Javor se obrovsky rozvíjí a Železnorudsko začíná zaostávat, hrozí zavírání hotelů a vylidňování oblasti, řekl ČTK starosta Michal Šnebergr. Podle něj brání rozvojovým projektům vedení CHKO Šumava.

V Německu zemřela herečka a režisérka z Česka Dana Vávrová

V Německu zemřela herečka a režisérka českého původu Dana Vávrová, která se ve vlasti proslavila hlavně dětskými rolemi, například ve filmu Ať žijí duchové!. Podle agentury DPA podlehla ve čtvrtek rakovině. Bylo jí 41 let. Vávrová působila v Německu od 80. let a o jejím úmrtí rozsáhle informují internetové verze všech hlavních německých listů. Vdaná byla za známého mnichovského režiséra Josepha Vilsmaiera, v jehož filmech často vystupovala. V Česku asi nejznámější bylo válečné drama Stalingrad (1993). Měli spolu tři dcery. Ještě před odchodem z vlasti se Vávrová v Československu proslavila v dětských rolích. Její asi nejproslulejší úlohou byla Leontýnka ve filmu Oldřicha Lipského Ať žijí duchové! (1976), objevila se také v komedii Věry Plívové-Šimkové Jak se točí Rozmarýny (1977). Do českého filmu se vrátila na přelomu tisíciletí, kdy účinkovala ve snímcích Početí mého mladšího bratra (2000) a Zatracení (2002).

Obnovená premiéra muzikálu Dracula vyvolala bouřlivé ovace

Bouřlivé ovace a potlesk vestoje zakončily obnovenou premiéru muzikálu Dracula autorů Karla Svobody, Zdeňka Borovce a Richarda Hese. Před plným hledištěm Divadla Hybernia ztvárnili hlavní role Daniel Hůlka, Monika Absolonová, Kamila Nývltová, Bohuš Matuš, Jiří Langmajer a Martin Pošta. Finále zvedlo celé hlediště ze sedadel. Svobodův Dracula byl vůbec poprvé uveden v říjnu 1995 v Kongresovém centru Praha, kde ho do roku 1998 zhlédlo 1,2 milionu lidí.

Podle producenta Oldřicha Lichtenberga nelze novou inscenaci s tou původní srovnávat. "Postavili jsme ji úplně jinak. V podstatě z ní zůstala jen muzika - konkurovat velkolepé scéně v Kongresovém centru zkrátka nejde," řekl Lichtenberg ČTK. Podle něj dávaly dobové kritiky tomuto projektu zhruba 14 dní života. "Prokázalo se, že jde o nadčasové dílo, že představení je stále moderní," dodal. "Dracula se vrátil ze zahraničních scén do Prahy. Jsem rád, že si diváci opět připomenou, jak geniálním skladatelem byl Karel Svoboda, a jak bohatý a košatý je český jazyk v textech Zdeňka Borovce," řekl z jeviště Jiří Paulů ze společnosti ProVox Publishing, která inscenaci poskytla licenci. Oba autory připomínají velké fotografie ve foyeru divadla - Borovec zemřel v únoru 2001, Svoboda si vzal život před rokem.

Na nejkrásnější turistické pohlednici je hrad Dívčí kámen

Nejkrásnější turistickou pohlednicí se na veletrhu cestovního ruchu Holiday World stal obrázek jihočeského hradu Dívčí kámen od fotografa Aleše Motejla. Do soutěže bylo zařazeno 167 pohlednic; nejhezčí z nich vybrali zástupci odborné veřejnosti. Také druhé a třetí místo obsadily hrady. Druhá byla pohlednice se Zvíkovem, třetí skončil Kašperk. Jeden z pořadatelů soutěže Marcel Goetz si povzdechl, že pošta přistupuje k pohledům stejně jako k dopisům, známka stojí shodně deset korun. Také to prý přispělo k tomu, že počet každoročně prodaných pohlednic klesá o miliony kusů. Pro důchodce, kteří byli zvyklí pohledy posílat, je to údajně příliš drahé a mladí lidé raději posílají obrázky pomocí mobilních MMS.

Rubikova kostka a ježek v kleci mezi hlavolamy stále vedou

Trápení i radost přinášejí hlavolamy, které jsou v Česku stále populárnější. Na prvních příčkách prodejnosti se drží klasika v podobě ježka v kleci a Rubikovy kostky. Velký zájem je i o netradiční hlavolamy, které úspěšnému řešiteli poskytnou nějaké překvapení, řekli ČTK obchodníci a odborníci na hlavolamy. "Pozorujeme rozhodně stoupající zájem lidí o hlavolamy, zejména lidé střední generace se chtějí více bavit," řekl ČTK ředitel výstavy hry a hlavolamy Jaroslav Flejberk, který se svou kolekcí 7000 hlavolamů patří k největším českým sběratelům. Hlavolamy podle něj tvoří asi pět procent trhu produktů pro volný čas.

Ivana Trumpová patří mezi nejznámější Češky ve světě

V mládí závodně lyžovala, byla modelkou, poté emigrovala a dobře se provdala. Zlínská rodačka Ivana Trumpová se díky sňatku se svým druhým manželem Donaldem Trumpem vyšvihla mezi smetánku, po rozvodu se sama stala velmi úspěšnou podnikatelkou. Loni se vdala již počtvrté, nedávno se například v Praze objevila na Plesu v opeře. Slavná krajanka Trumpová oslaví 20. února šedesátiny. "Donald nebyl bohatý, když jsme se brali. Úspěch byl náš společný. Po rozvodu jsem sice dostala peníze, ale ty jsem rozmnožila nejmíň tisíckrát," tvrdí Trumpová. Manželé spolu podnikali, stavěli hotely a kasina. I největší kritici Ivany uznávají, že Donald za své miliardy hodně vděčí právě obchodnímu nadání své exmanželky.

Sport

Superkombinaci na mistrovství světa ve sjezdovém lyžování vyhrála Rakušanka Kathrin Zettelová. Česká reprezentantka Šárka Záhrobská obsadila jedenácté místo. Ve slalomu předvedla druhou nejrychlejší jízdu. Záhrobská, která obhajovala čtvrté místo, se o lepší výsledek připravila ve sjezdu. V něm předvedla jízdu na jistotu bez většího rizika a na hlavní soupeřky nabrala značnou ztrátu. Nic na tom nezměnil ani slalom, přestože v něm úřadující mistryně světa předvedla riskantní jízdu a lepší byla jen domácí Sandrine Aubertová.

Na mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci bude závodit rekordních 660 sportovců ze 62 zemí. Konečný počet startujících, jenž je nejvyšší v historii světových šampionátů, oznámili organizátoři. Mistrovství světa začíná 18. února a v Liberci očekávají o víkendu příjezd prvních výprav.

Fotbalové reprezentaci bude ve středečním přípravném utkání v Maroku chybět zraněný brankář Petr Čech, kterého trápí bolesti zad. Do národního týmu bude místo něj zřejmě povolán náhradník Martin Vaniak. Definitivní rozhodnutí oznámí kouč Petr Rada o víkendu.

Počasí

Meteorologové opět varují před silným větrem na horách. Na hřebenech může místy v nárazech dosáhnout rychlosti až 110 kilometrů v hodině. Bude polojasno až oblačno. Teploty 6 až 10 stupňů Celsia.