Zprávy

Prezident podepsal nový trestní zákoník, zveřejnil ale své výhrady

Prezident Václav Klaus podepsal nový trestní zákoník, ale "nikoli bez váhání". Uvedl to na svých internetových stránkách. Zákoník například snižuje trestní odpovědnost na 14 let a zvyšuje horní hranice trestů za nejzávažnější zločiny. Nový zákon rovněž zpřísňuje tresty za korupci a počítá se vznikem speciálních ústavů pro sexuální devianty a psychopaty, které je třeba izolovat od společnosti. Zavádí i řadu nových trestných činů, například stalking, tedy nebezpečné pronásledování.

Podle prezidenta nelze nevidět některé problémové prvky nového zákoníku, i když české trestní právo náhradu za mnohokrát novelizovaný kodex z roku 1961 potřebovalo. Hlavu státu například mrzí, že změny trestního zákoníku nebylo využito k razantnějšímu odlišení sazeb pro násilné trestné činy oproti činům nenásilným. "Za diskutabilní považuji snížení hranice trestní odpovědnosti a snížení hranice "dovolené" sexuální aktivity. Mimořádně absurdní je navíc spojování těchto dvou věcí. K těmto změnám došlo bez předchozí veřejné i odborné debaty, jen jako důsledek momentální nálady části Poslanecké sněmovny. To je velmi nešťastné," napsal prezident. Hranice 15 let pro trestní odpovědnost má podle něj v ČR hlubokou tradici a její snížení podle Klause jen posílí "alibismus rodičů" a povede ke kriminalizování nezralých mladých lidí.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) chce co nejdříve připravit novelu, která by trestní odpovědnost opět o rok zvýšila. Je to postup, kterým senátoři za KDU-ČSL podmínili svůj souhlas s novým zákoníkem. Právě Pospíšilův slib rychlé novelizace byl pro Klause jedním z důvodů, proč přes výhrady zákoník podepsal. "Nechci riskovat, že jeho případným vrácením zablokuji reformu trestního práva," vysvětlil prezident.

Za chybné hlava státu pokládá i nevelké zvýšení možností pro ukládání alternativních trestů. "Mnoho občanů bude i nadále za méně závažné trestné činy trestáno odnětím svobody. To pokládám za chybné řešení, nehodící se pro zákon, který si klade ambice nově definovat celé české trestní právo. Setkávám se s tím velmi často v případě milostí," vysvětlil Klaus. Doplnil, že nový trestní zákoník se proti tomu původnímu rozšířil o 120 paragrafů, a není tedy krokem ke zjednodušení českého právního řádu.

Klaus se setkal s hejtmany z ČSSD, o poplatcích prý nemluvili

Prezident Václav Klaus na schůzce s novými hejtmany hovořil o dopravě, ekologii, budoucím vývoji ekonomiky nebo o zdravotnictví. Na poplatky ve zdravotnictví, které se regiony pod vedením ČSSD ruší, řeč prý nepřišla. Na uvítací setkání s prezidentem na Pražský hrad přišlo všech 13 šéfů krajů ze sociální demokracie, která na podzim drtivě zvítězila v krajských volbách a ovládla většinu regionů v zemi. Jedinou výjimkou byl pražský primátor Pavel Bém z ODS, který o své křeslo loni bojovat nemusel. Na Hrad přišly poprvé i hejtmanky - Milada Emmerová z Plzeňského kraje a Jana Vaňhová z Ústeckého. Klaus s hejtmany během více než hodinového setkání hovořil o problémech, které kraje nejvíc trápí. Mezi ně šéf Pardubického kraje Radko Martínek zařadil dopravu, ekologii, vývoj ekonomiky a pokles cestovního ruchu v regionech. Podle jeho kolegy ze severní Moravy Jaroslava Palase přišla řeč i na zdravotnictví. "Poplatky tématem nebyly," řekl novinářům při odchodu. Hejtmani se s Klausem také dohodli, že s ním budou konzultovat své legislativní kroky. Slibují si od toho snadnější prosazení svých záměrů v parlamentu, poznamenal Martínek.

Sněmovna nebude asi jednat o Lisabonu, Vlček chce schůzi přerušit

Sněmovna nebude zřejmě příští úterý na mimořádné schůzi projednávat lisabonskou smlouvu, která reformuje fungování EU. Šéf sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) se chystá navrhnout přerušení tohoto zasedání, na kterém se měli zákonodárci k Lisabonu po zhruba dvou měsících vrátit, a to nejspíš do poloviny února. Řekl to ČTK. O jeho návrhu na přerušení by měla podle jednacího řádu ještě rozhodovat sněmovna. Dolní komora začala o lisabonské smlouvě jednat na mimořádné schůzi loni 9. prosince. Poslanci se shodli na přerušení tohoto zasedání právě do úterý 3. února. Do té doby se měly k dokumentu vyjádřit příslušné sněmovní výbory. Vlček svůj záměr přerušit schůzi zdůvodnil tím, že zatím jejich stanoviska nepadla. Zahraniční výbor projednávání Lisabonu přerušil už dvakrát. Vrátit by se k němu měl do 15. února. Znovu jednat by o smlouvě měly i výbory evropský a ústavně-právní.

Topolánek: Diverzifikace zdrojů je nezbytná pro nezávislost EU

Pokud Evropská unie nebude energetické suroviny odebírat z různých zdrojů, bude její svoboda a nezávislost ohrožena. Na summitu k projektu plynovodu Nabucco to řekl český premiér Mirek Topolánek. Eurokomisař pro energetiku Andris Piebalgs nicméně podotkl, že EU by na projekt neměla poskytovat kapitál, jen půjčky a záruky. Financování ale přislíbila Evropská investiční banka. "Projekt Nabucco vidím jako test evropské integrace. Předpokládám, že projektu se budou účastnit velké evropské nebo světové finanční instituce a privátní investoři. Očekávám podporu od EBRD, EIB, Světové banky, USA a dalších velkých hráčů. ČR reprezentuje v projektu RWE Transgas," řekl dále Topolánek novinářům. Dodal, že je přesvědčen o tom, že projekt bude mít úspěch jedině tehdy, když ho EU vezme jako svoji absolutní prioritu. Klíčovým problémem celého projektu je ale podle Topolánka spíše než financování zabezpečení dodávek plynu. "Je třeba porovnávat investiční náklady na Nabucco s něčím srovnatelným a myslím, že to zajímavé číslo pro porovnání budou ztráty evropských zemí z plynové krize, kterou jsme právě prožili. Když si budeme tyto náklady na tuto krizi diskontovat na třeba deset let, přijdou nám ty náklady daleko menší," dodal. Topolánek zároveň vzkázal Rusku, odkud proudí značná plynu suroviny do EU, že projekt Nabucco není namířen proti němu.

Původně se předpokládalo, že výstavba přijde na 4,5 miliardy až pět miliard eur, nyní se odhadovaná částka v eurech pohybuje těsně pod osmi miliardami. Plynovod povede přes Turecko, Bulharsko, Rumunsko a Maďarsko do Rakouska, vyhne se tedy jak území Ruska, tak území Ukrajiny.

Bývalí vězni i hosté si připomněli památku obětí holokaustu

Stovka bývalých vězňů a vězeňkyň nacistických koncentračních táborů a další padesátka hostů si v Senátu připomněla památku obětí holokaustu neboli šoa. Slavnostní shromáždění se konalo v den 64. výročí osvobození nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi. V Česku se 27. leden stal Dnem památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti před pěti lety. "Připomínat šoa je velice důležité. Zapomenout na to, co se stalo, znamená zvýšit riziko toho, že se to bude opakovat. Taková věc nikdy není vyloučena," řekl novinářům předseda Federace židovských obcí v ČR Jiří Daníček. Podle něj holokaust představuje temnou lidskou stránku. "Ta když se urve ze řetězu a dostane prostor, je schopna všeho. Když se podíváte kolem sebe a pustíte si zprávy, v menším měřítku se takové věci dějí dost často," dodal Daníček. Shromáždění se zúčastnila stovka mužů a žen, kteří prošli terezínským ghettem a přežili věznění ve vyhlazovacím táboře. Mezi hosty byli vrchní zemský rabín Karol Sidon, kardinál Miloslav Vlk či nový ministr pro menšiny a lidská práva Michael Kocáb (za SZ). Šéf Senátu Přemysl Sobotka (ODS) se od historických událostí přenesl k situaci v pásmu Gazy, kde se před nedávnem odehrály boje mezi Izraelem a radikálním hnutím Hamás. Podle předsedy horní komory je potřeba s "původcem zla" bojovat. "Nesmíme dovolit, aby se nám Evropanům pasivita vymstila," řekl. Odkázal přitom na situaci po mnichovské dohodě. V nacistických koncentračních táborech přišlo o život šest milionů Židů. Jen terezínským ghettem prošlo 155.000 Židů z celé Evropy. Osvobození se nedožilo 117.000 z nich. Další tisíce zahynuly ve vyhlazovacích táborech. V nich zemřely také tisíce Romů. Podle odhadů nacisté vyvraždili 90 procent českého romského obyvatelstva.

ČSSD chce udělat z voleb referendum o školném na vysokých školách

Sociální demokracie chce udělat z příštích voleb referendum o školném. "My principiálně odmítáme školné na vysokých školách i jiné selektování přístupu k vysokoškolskému vzdělání na majetkovém principu," řekl na tiskové konferenci v Lidovém domě předseda ČSSD Jiří Paroubek. Velmi znepokojivé a nepochopitelné podle Paroubka je, že vláda "tváří v tvář krizi" školné akceptuje. Vládní návrh reformy vysokého školství, takzvaná bílá kniha, počítá se zavedením školného, premiér Mirek Topolánek (ODS) ale zdůrazňuje, že jeho vláda školné nezavede. Navrhnout chce systém půjček a grantů, které by naopak měly rozšířit možnost studovat i chudším. Šéf nejsilnější opoziční strany tvrdí, že v době, kdy banky zpřísňují podmínky pro poskytování úvěrů a rapidně se snižuje sociální situace občanů, je školné antisociální krok uzavírající cestu ke vzdělání širokým skupinám obyvatel. Bílou knihu terciárního školství, kterou vláda v pondělí přijala, považuje Paroubek spíše za beletristické dílo. Ministr školství Ondřej Liška (SZ) nyní ve spolupráci s ministerstvem financí připravuje věcný záměr zákona o terciárním vzdělání.

Krajané by mohli volit poštou už příští rok, věří autoři novely

Češi v cizině by mohli vybírat poslance i senátory poštou už příští rok. Věří v to tvůrci senátní novely volebního zákona, kterou se opětovně pokoušejí zavést pro zahraniční Čechy korespondenční formu hlasování. Uvedli to při představování novely v sídle horní komory. Předlohu budou prosazovat zástupci obou nejsilnějších stran, slíbili jejich senátoři. Novela je především vstřícným krokem vůči Čechům v cizině a snahou ulehčit jim využití volebního práva. Nyní totiž mohou volit poslance jen na zastupitelských úřadech, nebo se kvůli tomu vrátit do vlasti. Hlasování poštou by jim ušetřilo čas a náklady s tím spojené, zejména v rozlehlejších státech. Novou formu volby by mohli využít jak krajané, tak třeba studenti vysokých škol, pracovníci nebo lidé na dovolené. Norma by mohla zvýšit volební účast zahraničních Čechů, řekl novinářům Tomáš Grulich (ODS) ze senátní komise pro krajany. Podotkl, že podle slovenských zkušeností se účast zvýšila díky hlasování poštou zhruba o pět procent. "Nepředpokládám, že u nás ten počet bude o moc větší," přiznal. Korespondenční forma ale parlamentní volby zjednoduší, podotkl.

Podle lékařů kvůli změně v proplácení nemocenské ubývá marodů

Lékaři po Novém roce zaznamenali, že k nim po změně ve vyplácení nemocenské míří méně lidí, než bylo dříve zvykem. "Píše se relativně méně neschopenek, než by tomuhle období příslušelo," řekl ČTK místopředseda Sdružení soukromých lékařů Jan Jelínek. Podle jeho názoru ovšem lidé nestonají méně, nechtějí však své chlebodárce zbytečně "dráždit" neschopenkou. Náhradu mzdy od čtvrtého do 14. dne nemoci jim totiž nově platí zaměstnavatelé.

Největší změnou nového systému výplaty nemocenské je, že zaměstnanci za první tři dny nemoci na žádnou náhradu mzdy nemají nárok, stejně jako tomu bylo v první polovině loňského roku. Někteří zaměstnavatelé přitom podle Jelínka sami lidem za prvních pár dní nemoci dobrovolně platí. "V průběhu roku (i další zaměstnavatelé) přijdou na to, že je to pro ně finančně výhodné a zaměstnanec nebude tlačen k jednání typu: Přijdu i s chřipkou do práce a nakazím ostatní," míní Jelínek. Pokud zaměstnanci po celý kalendářní rok možnost zůstat tři dny kvůli nemoci nevyčerpají, obvykle si o ně podle Jelínka mohou prodloužit Vánoce. Podle Jelínkových zkušeností zatím ani lidé bez podobně benevolentních zaměstnavatelů ovšem obvykle nachlazení a nemoci vyžadující krátké léčení neschopenkou neřeší; třeba si přehazují směny s kolegy nebo si berou dny neplaceného volna. "Krátkodobé neschopnosti se nyní téměř vůbec nepíší nebo se jich píše méně," konstatoval. Simulanti se navíc podle něj často bojí kontrol vyslaných zaměstnavatelem, který se ujišťuje, že jsou nemocní skutečně doma.

Úrazová nemocnice Brno je městkou nemocnicí, má zřizovací listinu

Brněnská Úrazová nemocnice se definitivně stala městskou nemocnicí. Zastupitelé schválili její zřizovací listinu. Přijetí dokumentu bylo povinné; město ho muselo schválit do 90 dnů od 1. ledna, kdy nemocnici od ministerstva zdravotnictví převzalo. Zastupitelé bod přijali bez diskuse. Podle materiálu pro zastupitele je schválení zřizovací listiny do jisté míry provizorní. Nemocnice nemá hotovou účetní uzávěrku za loňský rok ani protokol o převzetí majetku. Majetkové otázky v nemocnici jsou přitom komplikované. Ministerstvo převedlo na konci loňského roku přístroje do majetku Fakultní nemocnice Brno, která je Úrazové nemocnici začala pronajímat. Nemocnice s tím nesouhlasí a podala žalobu, jíž chce platnost smluv zpochybnit. Podle primátora Romana Onderky (ČSSD) je však zřizovací listina potřebná například proto, aby nemocnice mohla u krajského úřadu žádat o registraci. Brno spravuje Úrazovou nemocnici od ledna. Na město ji převedl speciální zákon, který prosadili sociální demokraté. Zákonodárci tak chtěli zabránit zrušení nemocnice, které plánoval bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS).

Jihočeští zastupitelé schválili úhradu poplatků ve zdravotnictví

Jihočeští krajští zastupitelé schválili úhradu poplatků za pacienty v krajských zdravotnických zařízeních a lékárnách. Od února mohou lidé podepsat darovací smlouvu a dostat darem od kraje poplatek za ošetření, hospitalizaci a recept na léky. Celkem je na úhradu poplatků v rozpočtu kraje vyčleněno 100 milionů korun. Poplatky si pojištěnci zdravotních pojišťoven i mimo Jihočeský kraj mohou nechat vrátit v sedmi krajských nemocnicích v každém bývalém okresním městě, u záchranné služby a v Psychiatrické léčebně Lnáře. Nebudou také muset platit třicetikorunový poplatek za recepty za léky v nemocničních lékárnách.

V ostravském babyboxu se našlo miminko, je patnáctým nalezencem

V babyboxu v Městské nemocnici v Ostravě byla v pondělí odpoledne nalezena dvou až tříměsíční zdravá holčička. Jde o patnácté miminko odložené v babyboxu, řekl iniciátor projektu, předseda sdružení Babybox Ludvík Hess. "Dětské sestry a sloužící lékařka převzali z boxu děvčátko, které bylo čistě oblečené a nejevilo žádné známky nemoci. Vedle dítěte byla krabice mléka. Chyběl však jakýkoliv dopis, nebo doklad totožnosti," řekla ČTK mluvčí nemocnice Anna Vidiševská. Lékaři o nálezu miminka ihned informovali policii, ostravský magistrát coby zřizovatele nemocnice a také další příslušné orgány. "Po zkontrolování konstatovala sloužící lékařka, že dítě je zdravé a v pořádku. Ještě u nás zůstane dva tři dny na pozorování a pak se domluví přijetí v Kojeneckém ústavu. Odhadujeme, že dítě má dva až tři měsíce," řekl primář dětského oddělení Tomáš Gruszka. Podle sestry Aleny Blažejové, která dítě vyzvedávala, je miminko usměvavé, veselé, velmi dobře reaguje na cizí lidi a vůbec nepláče. Děvčátko sestry pojmenovaly Zorka, protože v pondělí měla právě Zora svátek.

Ostravský babybox se otvíral loni v listopadu a byl patnáctým v pořadí. Spolu s ostravským babyboxem byl zároveň v regionu otevřen i babybox ve Frýdku-Místku a Opavě. Odložená holčička je prvním nalezencem v babyboxech v tomto regionu. Otevření dalších babyboxů je plánováno na února a březen, a to v Náchodě a Strakonicích. V Česku už tak bude celkem 22 babyboxů.

Ve velkých městech už chřipka přesáhla hranici epidemie

Ve velkých městech již chřipka přesáhla hranici epidemie. Epidemiologický práh překročily okresy Praha-východ, Brno-město, Český Krumlov, Hodonín, Uherské Hradiště, Ostrava a další, řekl ČTK hlavní hygienik ČR Michael Vít, podle něhož se nechalo naočkovat asi 700.000 lidí, tedy přibližně sedm procent populace. Ještě tento týden očekávají hygienici vyhlášení epidemie v řadě dalších měst.

LN: Objev českých odborníků otevřel cestu k boji s klíšťaty

Vědci Jihočeské univerzity a Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích zveřejnili podrobnosti o objevu, který má pomoci v boji proti klíšťatům. Objev se může stát základem nové generace vakcín, informovaly Lidové noviny (LN). Badatelé podle listu objevili molekulu nové bílkoviny, která zásadně ovlivňuje zažívání parazita, a lze ji proto využít k jeho usmrcení. Studii v tomto týdnu přinesl významný americký vědecký časopis Proceedings of the National Academy of Sciences. Tým českých odborníků vedený Ondřejem Hajduškem s americkou specialistkou na metabolismus minerálních látek Joy Winzerlingovou z University of Arizona zjistili, jak se organismus parazita vyrovnává s přemírou toxického železa, které spolyká s krví hostitele. Pokud by se totiž podařilo zablokovat tvorbu bílkoviny pod názvem feritin 2 v těle cizopasníka, klíštěti vznikají obrovské problémy se sáním. Potřebné železo obsažené v krvi poté nesměřuje do buněk v celém těle parazita, ale hromadí se pouze ve střevech. Klíšťata, která nemohou nasát dostatek živin, hynou hlady, píšou LN. Klíště obecné saje krev jen třikrát za celý život. Jako larva, nymfa a nakonec pije krev už jenom dospělá samička, která potřebuje "surovinu" pro tvorbu vajíček. Pro člověka v těchto momentech klíště představuje riziko přenosu choroby, například virové klíšťové encefalitidy nebo lymské boreliózy, uvedly LN.

Dovoz mléčných výrobků do Česka roste, zemědělci chtějí vyvážet

Do Česka se dostává stále víc mléčných výrobků ze zahraničí, za posledních pět let se zvýšil jejich podíl o sedminu na 27 procent. Novinářům to řekli zástupci Agrární komory. Podle nich je obecně situace tuzemských producentů mléka špatná. Výkupní ceny jsou o dvě koruny nižší než náklady zemědělců. Někteří uvažují o prodeji produkce do ciziny, kde jsou ceny vyšší. Komora přiznává, že pro české mléko teď v Německu a Rakousku není prostor. Přesto varuje, že po omezení dodávek do ČR mohou některé místní mlékárny zaniknout. Ministr zemědělství Petr Gandalovič loni v prosinci přislíbil oživení trhu s mlékem podporou jeho intervenčních nákupů a exportu. Prezident Agrární komory Jan Veleba ale uvedl, že některé skupiny producentů dál plánují protesty. Ne proti vládě, ale proti zpracovatelům mléka, v jejichž diktátu prý jsou.

Za nepovolené kácení uložila loni inspekce 188 pokut

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) loni řešila zhruba 300 případů neoprávněného kácení dřevin nebo poškozování stromů. Vedle kácení stromořadí kolem silnic roste podle inspektorů počet případů likvidace dřevin v městských vnitroblocích kvůli výstavbě. Celkem inspekce uložila loni za poškozování dřevin 188 pokut v souhrnné výši přes sedm milionů korun. Jedním z nejznámějších případů bylo vykácení lip před bazilikou sv. Markéty na pražském Břevnově. Alej byla vykácena přes zákaz ČIŽP, inspekce za to vyměřila pokutu 1,5 milionu za nedodržení zákazu a 400.000 korun za kácení bez povolení.

MŽP: ČR loni splnila závazek vůči EU ohledně sběru

Česká republika podle předběžných údajů splnila svůj závazek daný Evropské unii, že do konce loňského roku vybere minimálně čtyři kilogramy vysloužilých domácích elektrospotřebičů na obyvatele a rok. Novináře o tom informovala ředitelka odboru odpadů ministerstva životního prostředí Zdeňka Bubeníková. Pokud by Česko podmínku nesplnilo, hrozily by mu ze strany EU sankce. Trojice kolektivních systémů na sběr elektroodpadu Elektrowin, Asekol a Ekolamp loni dohromady odebrala 35.000 tun elektroodpadu, což odpovídá 3,4 kilogramu elektrošrotu na obyvatele a rok. "Podle předběžných údajů od zbývajících tří kolektivních systémů, které loni nasbíraly přibližně 0,9 kilogramu elektroodpadu na osobu, je patrné, že ČR požadovaný limit dosáhla," uvedla Bubeníková.

Prioritami Svobody jsou čerpání peněz z EU,bydlení a zaměstnanost

Čerpání peněz z EU, problematika bydlení, především program Panel určený k opravám panelových domů, podpora zaměstnanosti a otázka veřejných zakázek; to jsou hlavní priority nového ministra pro místní rozvoj Cyrila Svobody (KDU-ČSL). Uvedl to na své první tiskové konferenci ve funkci ministra. Svoboda také potvrdil personální změny ve funkcích vysokých úředníků MMR. "Bylo to něco jako chirurgický řez, protože to bylo najednou," řekl nový ministr. Podrobněji však učiněné personální změny nerozvedl. Svoboda ve funkci v pátek 23. ledna vystřídal svého stranického šéfa Jiřího Čunka.

Člověk v tísni: Školy se neonacismem zabývají jen zřídka

Učitelé na českých středních školách a v odborných učilištích informují studenty o nebezpečích neonacismu jen v omezené míře. Vyplývá to z průzkumu obecně prospěšné společnosti Člověk v tísni mezi 1700 účastníky seminářů, které loni uspořádali. Organizátoři projektu nazvaného Dovedu to pochopit? to v Praze řekli novinářům. Na otázky organizátorům průzkumu odpovědělo celkem 619 studentů a učňů. Učitelé se tématu neonacismu ve vyučování alespoň dotkli podle poloviny dotázaných; jen podle 14 procent studentů s ním pracovali déle než ve dvou vyučovacích hodinách za celý školní rok. Projekt Dovedu to pochopit? začal loni v dubnu; lidé z Člověka v tísni na sklonku roku uspořádali pro studenty a učně celkem 60 seminářů o pravicovém extremismu. Vydali rovněž příručku pro učitele nazvanou "Dovedu to pochopit - Hrozby neonacismu", kterou si zájemci mohou zdarma objednat na internetových stránkách organizátorů. Součástí projektu dále byly koncerty, výtvarná soutěž pro studenty uměleckých škol s následnou putovní výstavou vítězných prací i internetové spoty a prezentace.

Soud osvobodil exministryni zdravotnictví Součkovou i napočtvrté

Bývalá ministryně zdravotnictví Marie Součková opět vyslechla osvobozující rozsudek. Ve čtvrtém kole procesu jej vynesl Obvodní soud pro Prahu 2, který tak dospěl ke stejnému závěru jako v předchozích třech případech. Odvolací senát zatím všechny osvobozující rozsudky zrušil. Součková podle obžaloby uzavřela nevýhodné smlouvy o právní pomoci mezi ministerstvem a advokátem Zdeňkem Nováčkem ve sporu s firmou Diag Human. Úterní rozsudek je nepravomocný a lze se proti němu odvolat.

Obžaloba Součkovou viní z porušování povinnosti při správě cizího majetku a ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Někdejší ministryně podle spisu najala Nováčka, ačkoli věděla, že měla kauzu Diag Human předat k červenci 2003 Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Nováček byl podle obžaloby navíc zvolen bez výběrového řízení. Smlouva právníkovi slibovala za zastupování ve sporu s Diag Human zhruba deset milionů korun. Ty také dostal, a podle obžaloby tak státu vznikla škoda. Dalších deset milionů korun měl advokát získat při vypovězení smlouvy. Kdyby spor vyhrál, obdržel by 170 milionů korun. Součková, která po obvinění vystoupila z ČSSD, mluvila od počátku případu o politickém podtextu a o tom, že kdyby byla politicky loajální, asi by na ministerstvu zůstala.

Diag Human se chce kvůli arbitráži obrátit na Evropskou komisi

Společnost Diag Human, která vede arbitráž s ČR, chce informovat Evropskou komisi a Evropský parlament o způsobu jmenování arbitrů pro přezkumné rozhodčí řízení. Domnívá se totiž, že české ministerstvo zdravotnictví se pokusilo porušit nezávislost odvolacího senátu. Vyplývá to z prohlášení, které firma zaslala ČTK. Společnost zároveň vyzvala novou ministryni zdravotnictví Danielu Filipiovou (ODS) i celou vládu, aby stáhla návrh na jmenování Petra Kužela hlavním arbitrem. Kužel je propojený s vládní ODS, a je tedy podle firmy podjatý. Náměstek ministryně Marek Šnajdr jakékoli porušení soudní nezávislosti odmítl.

Praha se loučila s architektem Kaplickým, přišly stovky lidí

Stovky lidí se v Pražské křižovatce zúčastnily pietní vzpomínky na Jana Kaplického. Památku světoznámého architekta přišli uctít jeho přátelé, spolupracovníci i zástupci veřejnosti, které u vchodu přivítala hudba dixielandového bandu Washboard Orchestra. Podle pořadatelů v době zahájení obřadu bylo v zaplněném bývalém kostele sv. Anny minimálně 500 návštěvníků, zástupy dalších prošly kolem pódia s obrazem Kaplického do 19:00, mnozí přinesli květiny. Na veřejném rozloučení jako první promluvil architekt a zpěvák Pavel Bobek, písemné vyjádření zaslal také někdejší prezident Václav Havel. Přítomným ho přečetla jeho manželka Dagmar. Havel dopis koncipoval jako přání k dvanáctým narozeninám Kaplického dcery Johanky, která se narodila v den architektovy smrti. Pro Havla byl údajně den, kdy Kaplický zemřel, dnem, kdy sám kvůli své těžké nemoci stál před nebeskou branou. Havel také vyjádřil naději, že budova Národní knihovny podle Kaplického návrhu bude v následujících 12 letech postavena. Kaplický, který je široké veřejnosti v Česku znám právě především díky návrhu nové budovy Národní knihovny, zemřel ve středu 14. ledna.

Brno dá 15 milionů korun na zmapování historie města

Brněnští historici zpracují v příštích letech sedmidílnou publikaci o dějinách města. Městští zastupitelé na vznik díla schválili 15 milionů korun. Garanci za vznik Velkých dějin města Brna převzala Masarykova univerzita. Publikace vznikne v letech 2009 až 2018, vyplývá z dokumentu schváleného zastupitelstvem. Podle primátora Romana Onderky budou v publikaci informace o dějinách města, jeho přírodních podmínkách a památkách. První díl by se měl věnovat přírodním podmínkám, geologickým poměrům, fauně, flóře a archeologii. Další popíše události ve městě od počátku psaných dějin do 15. století. Následující díly mají předběžné názvy Stavovský stát a habsburský centralismus, Rozmach průmyslu, národa a občanské společnosti, Demokracie a diktatura a Dějiny později připojených obcí a lidová kultura 19. a 20. století. Poslední díl bude věnován kultuře a památkám. Jednotlivé díly publikace by měly být v běžném prodeji. O Brně již vznikly četné historické práce, podle Onderky však komplexní zpracování chybí.

V soutěži o Českého lva je 26 hraných filmů a 12 dokumentů

Rekordní počet 26 celovečerních hraných filmů, které měly loni premiéru, je letos "ve hře" soutěže o Českého lva oceňující tvůrčí počiny domácí filmové tvorby. Letos ji odstartuje vyhlašování nominací v pátek 30. ledna. Večer moderovaný Ester Kočičkovou a Ivou Pazderkovou odvysílá v přímém přenosu z pražského kina Lucerna Česká televize na programu ČT2. Letos poprvé budou křišťálové sošky předány i dokumentaristům; rozhodovat se bude mezi dvanácti dokumenty. Tři z tuctu těchto snímků, vybraných z let 1993 až 2007, budou oceněny plaketou už na nominačním večeru. Čeští lvi jsou udělováni v 15 kategoriích; další soška ocení nejlepší zahraniční snímek. Už posedmé budou vyhlášeni držitelé ceny Sazky za scénáře k dosud nerealizovaným hraným celovečerním filmům. Porota jich posuzovala přes padesát. Na nominačním večeru budou tradičně zveřejněni držitelé druhé a třetí ceny.

Výstava Transfer v Brně zachycuje českou malbu posledních 20 let

Reprezentativní výbor z české malby posledních 20 let najdou zájemci v brněnském Domě pánů z Kunštátu. Kolekce nazvaná Transfer sleduje čtyři proudy převážně figurální, zobrazivé malby, které vycházejí z prostředí pražské akademie. Výstava měla úspěšnou premiéru v Mnichově a z Brna zamíří do New Yorku, řekla ČTK kurátorka Kateřina Tučková. Autoři výstavy se snažili při výběru obrazů zachytit vztah mezi učitelem a žákem, který přetrvává a rozvíjí se i po odchodu studenta z akademie. Součástí expozice Transfer jsou díla 28 tvůrců. Čtyři z nich jsou vedoucí ateliérů malby na Akademii výtvarných umění. Zdeněk Beran, Michael Rittstein, Vladimír Skrepl a Jiří Sopko jsou pedagogové a výtvarníci různého věku a odlišných malířských východisek. "Dále jsme vybírali přibližně dva až tři starší absolventy z každého ateliéru a stejný počet čerstvých absolventů nebo studentů končících školu," řekla Tučková. Při mnichovské premiéře sklidila výstava příznivé kritiky. Brněnská expozice v Domě pánů z Kunštátu, která je oproti mnichovské výstavě asi o třetinu menší, potrvá do 1. března. Poté budou plátna cestovat za oceán do České národní budovy v New Yorku. Pražské uvedení se nechystá.

Počasí ve středu

Oblačno až zataženo, ojediněle slabé sněžení. Teploty -1 až +3 stupně Celsia.