Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Topolánek a Schwarzenberg uvítali příměří v Gaze

Premiér Mirek Topolánek a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se za Česko jako předsednickou zemi Evropské unie zúčastnili nedělního summitu v egyptském Šarm aš-Šajchu. Na pozvání egyptského prezidenta Husního Mubaraka na něj přijeli i francouzský prezident Nicolas Sarkozy, německá kancléřka Angela Merckelová nebo generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Summit jednal o situaci v Gaze a možnostech humanitární pomoci civilnímu obyvatelstvu. Jeho účastníci ocenili příměří, které vyhlásil Izrael. Těsně před zahájením summitu se k příměří přihlásilo i hnutí Hamás.

Holcát: Havel zůstane na jednotce intenzivní péče nejméně týden

Bývalý prezident Václav Havel, který se léčí se zánětem plic v pražské motolské nemocnici, zůstane na jednotce intenzivní péče ještě nejméně týden či deset dní. V neděli odpoledne to řekl šéf lékařského konzilia Martin Holcát. "Konzilium konstatovalo, že zdravotní stav bývalého pana prezidenta se mírně zlepšil. I on říkal, že se cítí lépe," uvedl Holcát. Exprezidentův stav se ale podle něj mění k lepšímu jen velmi pomalu. V noci Havel jedenkrát rehabilitoval. V dýchání mu pomáhá speciální maska. Lékařské konzilium, které se o Havlovu léčbu stará, tvoří více než desítka předních odborníků z různých lékařských oborů. Znovu se sejdou v pondělí odpoledne. Podle Holcáta nebude pravděpodobně již nutné, aby v příštím týdnu zasedali každý den. Užší konzilium se pak schází dvakrát denně. Lékaři na bývalého prezidenta dohlížejí stále a střídají se u něj.

Slovensko se dočkalo plynu, ale z Česka

Po jedenácti dnech odstávky se Slovensko dočkalo plynu ze zahraničí. Vůbec poprvé ale přišel z druhé strany, a to z České republiky. Začal proudit v neděli krátce před půl devátou ráno a jeho tranzit od západoevropských odběratelů zajistil český RWE Transgas. Potvrdil to tiskový mluvčí společnosti Martin Chalupský. Vedle RWE Transgas jsou evropskými dodavateli pro Slovensko také německý E.ON Ruhrgas a francouzský GDF Suez, zahraniční akcionáři Slovenského plynárenského průmyslu (SPP). Slovensko by během neděle mělo dostat zhruba pět milionů krychlových metrů plynu a postupně se bude tento objem zvyšovat. V úterý by měl dosáhnout 6,25 milionu m3. V neděli večer RWE Transgaz oznámil, že plyn na Slovensko proudí bez problémů a v dohodnutých objemech. Díky tomu už v pondělí ráno skončí odběrové limity pro slovenské průmyslové podniky. Ty tak budou moci obnovit spotřebu na běžné úrovni. Slovensko je na ruském plynu zcela závislé a kvůli nedostatku suroviny musela omezit spotřebu asi tisícovka slovenských podniků. Školy, nemocnice a teplárny ale omezení nepodléhaly.

Říman: Krize potvrdila správnost orientace na jaderné zdroje

Česká republika by se měla v budoucnu více orientovat na jaderné zdroje energie a nikoliv na plyn. Tyto teze obsahuje návrh státní energetické koncepce a podle ministra průmyslu a obchodu Martina Římana je plně potvrdila současná krize v dodávkách ruského plynu do Evropy. Říman to uvedl v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Přesto je podle něj nutné "rozšířit možnosti, jak do země plyn dostat". Nyní Česká republika odebírá zhruba 80 procent své spotřeby přes Ukrajinu a Slovensko z Ruska, zbytek dodává Norsko. Základní výhodou jaderného paliva je podle Římana možnost jeho snadného uskladnění na dlouhé roky dopředu. Ministr nezapomněl ani na zásoby uhlí, jehož těžbu nyní omezují od roku 1991 takzvané těžební limity. Vláda podle něj limity neruší, ale otevírá o jejich zrušení diskusi. S větším využitím jaderné energie i prolomením limitů na těžbu uhlí souhlasí i stínový ministr průmyslu za ČSSD Milan Urban. ČSSD navrhuje, aby se novou energetickou koncepcí zabýval parlament. Podle Římana je to však nesystémový krok. S návrhem energetické koncepce naopak nesouhlasí Strana zelených. Podle jejího šéfa a ministra životního prostředí Martina Bursíka je nutné koncepci "zásadně přepracovat".

Čunek: Kalousek rozděluje KDU-ČSL na dvě party

KDU-ČSL má být podle svého předsedy Jiřího Čunka jednotná, jeho stranický rival ministr financí Miroslav Kalousek ji prý ale rozděluje na dvě party. Čunek to uvedl v nedělním pořadu Partie televize Prima. Kalousek podle něj orientoval stranu příliš doprava, což prý způsobilo odliv jejích voličů k levici. Předseda lidovců chce proto dosáhnout návratu strany do politického středu. Rozpor mezi oběma křídly má podle Čunka vyřešit až sjezd, i proto se šéf lidovců rozhodl rezignovat na vládní funkce. Opětovně ale odmítl říci, zda bude znovu kandidovat do čela strany. Premiér Mirek Topolánek považuje Miroslava Kalouska za nejlepšího lidoveckého ministra ve svém kabinetu, zato práci Jiřího Čunka v čele ministerstva pro místní rozvoj kritizoval. Prohlásil, že toto ministerstvo je v rozvratu, a Čunkovi vytkl i čerpání peněz z evropských fondů. "Této podpásovky se nemusel dopouštět," posteskl si Čunek. Podle něj z 26,7 miliard eur na devět let již jsou schváleny peníze pro různé programy za 5,5 miliardy. Jsou také připraveny další projekty za 15 miliard eur. Čunek se zaručil, že všechny peníze z Bruselu budou využity. Jako senátor se chce nadále věnovat především romské problematice, i když jeho postup ve funkci vsetínského starosty byl ze strany romských organizací kritizován.

Julínek: Zdravotnictví kvůli rušení poplatků hrozí krize

České zdravotnictví by mohly v příštím roce kvůli ekonomické krizi chybět miliardy korun, jestliže by přišlo o peníze z regulačních poplatků. Pokud by se poplatky odbouraly, musel by do zdravotnictví znovu dávat finanční injekce stát. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl odcházející ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Loni díky poplatkům do zdravotnictví přiteklo asi pět miliard korun. Julínek zdůraznil, že opatření přineslo nejen další finance, ale zabránilo plýtvání léků a nadužívání péče za dalších pět miliard. Peníze se přesměrovaly do drahé léčby vážných chorob. Senát bude nyní projednávat návrh na úplné zrušení poplatků, který ve sněmovně prosadila levice. Ministerstvo připravilo vlastní návrh na omezení poplatků. Podle něj by je mohly přestat platit děti do šesti či do 15 let. Poplatek za recept by se nehradil u léků s doplatkem. Ochranný limit výdajů by mohl klesnout z 5000 na 3000 korun dětem do 15 let a důchodcům. Podle ministra by při těchto úpravách zdravotnictví přišlo ročně asi o miliardu.

Vojenští piloti žalují armádu kvůli platům

Přes 40 současných i bývalých vojenských pilotů žaluje armádu. Vadí jim, že nedostali plnou mzdu za pohotovost v pátrací a záchranné službě. Informovala o tom Česká televize. Piloti požadují dohromady částku v řádu desítek milionů korun. Podle předsedkyně Okresního soudu v Přerově Táni Šimečkové bylo už u okresního soudu v Přerově podáno devět žalob. "V této věci evidujeme k dnešnímu dni zhruba dvacítku žalob na přezkum," řekla ČT rovněž mluvčí Krajského soudu v Ostravě Barbora Plchotová. Dalších 16 žalob nyní piloti dokončují. Armáda zatím o jejich kroku neví, už dříve ale opakovaně odmítla peníze vyplatit, uvedla ČT. Celá kauza začala před několika lety, kdy skupinka vojáků napadla způsob pohotovosti v pátrací a záchranné službě. Podle ČT jim vadí, že ze čtyřiadvacetihodinového pracovního dne se do mzdy započítává jen 12 hodin. I v noci totiž piloti zůstávají připraveni ke vzletu, ale dostávají za to jen polovinu peněz za takzvanou pohotovost na pracovišti.

Policista, podezřelý ze zabití Vietnamce, bude stíhán na svobodě

Jednatřicetiletý policista z Brna, který je podezřelý ze zabití třiačtyřicetiletého Vietnamce, bude stíhán na svobodě. Uvedl to mluvčí brněnského krajského státního zastupitelství Hynek Olma. Státní zástupce sice podal návrh na vzetí policisty do vazby, u soudu s ním ale neuspěl. Strážci zákona hrozí za brutální útok až 15 let vězení. Policistu v sobotu obvinil státní zástupce z ublížení na zdraví s následkem smrti a ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Útok na Vietnamce se stal 4. ledna. Policejní hlídka byla tehdy přivolána majitelkou jednoho bytu. Žádala, aby policisté domluvili jejímu hlučnému vietnamskému podnájemníkovi. Přitom ale muže údajně napadl jeden člen hlídky. Spolu s ním jsou stíháni za zneužití pravomoci veřejného činitele i dva policisté, kteří útoku přihlíželi a proti kolegovi nezakročili. Hrozí jim šest měsíců až tři roky vězení. Obviněni byli v sobotu a budou stíháni na svobodě. Brutální útok na cizince odsoudil i ministr vnitra Ivan Langer a také předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter. Ten již zaslal ministrovi dopis, v němž ostře kritizuje postup policie za útok na ubitého Vietnamce.

Transporty Židů z Plzně si připomněly stovky lidí

V Plzni se v neděli sešly asi dvě stovky lidí, kteří si tak připomněli památku prvního transportu Židů z Plzně do Terezína v lednu 1942. Vzpomínkové shromáždění se konalo v centru města a následně ve Velké synagoze. Policie kvůli akci zvýšila ve městě dohled a vyčlenila speciální síly i techniku pro případ, že by se někdo pokusil narušit pořádek. Akce, kterou pořádala plzeňská židovská obec a křesťanské církve, však proběhla klidně. Dostavili se na ni zástupci města, představitelé židovské obce i plzeňský biskup František Radkovský. Vzpomínkového setkání se zúčastnil také vrchní zemský rabín Karol Sidon a předseda Federace židovských obcí v České republice Jiří Daníček. První transport Židů z Plzně do koncentračního tábora odjel přesně před 67 lety. Poté následovaly další dva 22. a 26. ledna 1942. Během nich bylo odvlečeno do Terezína 2605 Židů. Pouze 112 z nich se vrátilo domů.

Ke vzpomínce na Palacha zazněla v Praze Jana z Arku na hranici

Ke 40. výročí upálení studenta Jana Palacha se ve Dvořákově síni Rudolfina uskutečnil koncert, na němž zaznělo rozsáhlé oratorium Jana z Arku na hranici od Arthura Honeggera. Nastudovala ho Plzeňská filharmonie pod taktovkou Jiřího Maláta, účinkoval Pražský filharmonický sbor a Kühnův dětský sbor. Pěveckých partů se ujali mimo jiné Aleš Briscein, Jitka Svobodová a Yvonna Škvárová. Recitovali Markéta Hrubešová, Otakar Brousek, Dalimil Klapka a Bořivoj Navrátil. Česká filharmonie ho do svého programu zařadila stejně jako před devětatřiceti lety, kdy se skladbu podařilo uvést i přes odpor komunistického režimu. Za dirigentským pultem tehdy stanul Václav Neumann.

Sport

Rychlobruslařka Kateřina Novotná získala stříbrnou medaili na mistrovství Evropy ve víceboji na krátké dráze a dosáhla životního úspěchu. Čtyřiadvacetiletá česká olympionička nestačila v neděli v Turíně pouze na domácí Ariannu Fontanaovou.

Cyklokrosař Zdeněk Štybar vybojoval druhé místo v závodu Světového poháru ve francouzském Roubaix. Rychlejší než český vicemistr světa byl jen Belgičan Erwin Vervecken. Třetí dojel další belgický závodník Sven Nijs, který i nadále vede Světový pohár.

Snowboardista Michal Novotný obsadil na mistrovství světa ve snowboardcrossu v korejském Gangwonu 29. místo. Druhý český účastník závodu Pavel Heiník skončil jednatřicátý. Žádný z českých snowboardcrossařů tak nevyužil šanci vybojovat si na MS nominaci na olympiádu 2010 ve Vancouveru. Účast na hrách by jim zajistila nejhůře 16. pozice.

Osmnáctiletá tenistka Petra Kvitová se díky vítězství na turnaji v australském Hobartu posunula ve světovém žebříčku o devět míst na 40. pozici, což je její nejlepší umístění v kariéře. Českou jedničkou zůstala její finálová soupeřka Iveta Benešová, která si polepšila o šest příček a je pětatřicátá. Benešová tak atakuje své maximum v žebříčku, kterým je 33. místo z února roku 2005. O jedno místo na 52. pozici klesla v pořadí WTA Nicole Vaidišová, která před týdnem přišla po téměř čtyřech letech o post nejlepší české hráčky. Zatímco před rokem se v tomto týdnu probojovala do semifinále turnaje v Sydney, tentokrát vypadla v prvním kole v Hobartu.

Atlet Petr Svoboda zvítězil v běhu na 60 metrů překážek na halovém mítinku v Lucemburku, kde už v rozběhu snadno splnil limit pro účast na březnovém mistrovství Evropy v Turíně. Časem 7,60 sekundy si při prvním letošním startu o tři setiny vylepšil osobní maximum a vytvořil i rekord mítinku. V závodě sprinterek na 60 metrů vyhrála svůj rozběh časem 7,56 Kateřina Čechová, ale ve finále doplatila na kuriózní situaci. Po slabém opakovaném výstřelu upozorňujícím na pokažený start polovina závodnic včetně české atletky doběhla do cíle, zatímco ostatní zůstaly na startu. V opakovaném finále byla unavená Čechová třetí za 7,51. Vítězství vybojovaly tyčkařka Jiřina Ptáčníková (400 cm) a výškařka Oldřiška Marešová v osobním rekordu 188 cm.

Počasí

Bude polojasno, od západu přibývání oblačnosti a v Čechách místy déšť nebo déšť se sněhem. A teploty - od nuly do čtyř stupňů.