Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Havlův stav se zlepšil, navštívil ho prezident Klaus

Zdravotní stav exprezidenta Václava Havla se zlepšil, ale zůstává vážný. Ve čtvrtek odpoledne to sdělilo lékařské konzilium. Havel leží v motolské nemocnici s plicními komplikacemi. Je unaven, s dýcháním mu stále pomáhá speciální maska. Havla během čtvrtka na anesteziologicko-resuscitačním oddělení (ARO) navštívila současná hlava státu Václav Klaus a bratr Ivan, v nemocnici je s ním manželka Dagmar. Dvaasedmdesátiletý exprezident je hospitalizován od pondělí. Na ORL klinice se podrobil drobné operaci, při níž mu bylo odstraněno zánětlivé ložisko z krku. Jeho pooperační stav však poté zkomplikovalo zahlenění části pravého plicního laloku.

Premiér potvrdil změny ve vládě

Předseda vlády a ODS Mirek Topolánek ve čtvrtek potvrdil, že za občanské demokraty vstoupí do kabinetu senátorka Daniela Filipiová jako ministryně zdravotnictví a bývalý středočeský hejtman Petr Bendl jako ministr dopravy. Premiér po jednání grémia ODS také řekl, že respektuje návrhy personálních změn od svých koaličních partnerů. Strana zelených navrhla nestraníka Michaela Kocába do funkce ministra pro lidská práva. Novým ministrem a šéfem legislativní rady státu se podle návrhu KDU-ČSL stane Pavel Svoboda, Cyril Svoboda převezme funkci ministra pro místní rozvoj. Novou vicepremiérkou se stane ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL). Topolánek už podepsal dopis pro prezidenta Václava Klause se jmény nových ministrů, kteří by tak mohli být jmenováni 23. ledna.

Premiér míní, že ČSSD je v zahraniční politice populistická

Premiér a předseda vládní ODS Mirek Topolánek ostře kritizoval opoziční sociální demokracii za její přístup k zahraničním misím české armády v letošním roce. Po jednání stranického grémia řekl, že ODS je přístupem ČSSD "zděšena", neboť tato strana se v zahraniční politice chová populisticky a nezodpovědně. Vláda v prosinci nedokázala v Poslanecké sněmovně prosadit podobu letošních misí navrženou ministerstvem obrany. Sociální demokraté kritizovali především rozšíření české vojenské přítomnosti v Afghánistánu. Své hlasy pro mise stále podmiňují souhlasem koaličních stran se zrušením poplatků ve zdravotnictví. Přepracovaný plán, který podle Topolánka akceptuje všechny požadavky vyjednavačů ČSSD, vláda už dvakrát odložila a na jeho pondělní projednávání pozvala šéfy relevantních sněmovních a senátních výborů. Oslovení zákonodárci za ČSSD ale nepřijdou, podle Topolánka jim to zakázal předseda strany Jiří Paroubek.

ČR je připravena zúčastnit se případných jednání k plynu

Česká republika je jako předsednická země Evropské unie připravena zúčastnit se případných jednání k řešení současné plynové krize. Jednání by se mohla uskutečnit v sobotu, přesné místo, datum a konkrétní průběh se však zatím stále dolaďují. ČTK o tom informoval mluvčí premiéra Mirka Topolánka pro předsednictví Jiří Potužník. Zatím je jasné jen to, že v sobotu se v Moskvě sejde ruský premiér Vladimir Putin a ukrajinská předsedkyně vlády Julija Tymošenková. Dohodli se na tom v noci na čtvrtek po telefonu. Ve hře je dále návrh ruského prezidenta Dmitrije Medveděva, aby se uskutečnilo setkání Ukrajiny, Ruska a zemí, které odebírají plyn. To již podpořil ukrajinský prezident Viktor Juščenko, za vhodná místa k setkání označil Brusel nebo Prahu.

Odbory představí svůj plán řešení krize

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů se 29. ledna sejdou na mimořádném jednání tripartity. Budou jednat o situaci české ekonomiky v době současné krize. Podle mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jany Kašparové chtějí odboráři svým sociálním partnerům předložit vlastní pohled na opatření pro krizi. Účast na mimořádné tripartitě přislíbil i premiér Mirek Topolánek. Premiér se tripartity již od jara loňského roku po roztržce s odboráři neúčastnil a nechal se zastupovat ministrem práce a sociálních věcí Petrem Nečasem. S odbory v dopravě jednal tento týden ministr financí Miroslav Kalousek. Odboráři hrozili časově neomezenou stávkou, pokud nebudou zachovány zaměstnanecké benefity, jako jsou stravenky a režijní jízdenky. Kalousek je chtěl novým zákonem původně zrušit, záměr nového zákona ale po jednání s odbory stáhl.

Proti kontroverzní Entropě protestuje i Slovensko

Slovenský ministr zahraničních věcí Ján Kubiš protestoval proti ztvárnění Slovenska na sporné plastice českého umělce Davida Černého v sídle Rady Evropské unie v Bruselu. Jeho země je na ní zobrazena jako uherský salám s maďarskou trikolorou. Informoval o tom mluvčí ministerstva Ján Škoda. Kubiš tlumočil slovenské výhrady místopředsedovi české vlády pro evropské záležitosti Alexandru Vondrovi. Slovensko také zváží, zda bude požadovat, aby část plastiky, která mu vadí, byla odstraněna. Proti zobrazení své země na instalaci se již ohradilo Bulharsko, které je na Entropě zobrazeno jako země tureckých záchodů. Mluvčí bulharského stálého zastoupení při Evropské unii Betina Jotevová řekla, že Bulharsko by rychlé odstranění dotyčné části plastiky uvítalo. Vondra se při čtvrtečním slavnostním odhalení české instalace Entropa v bruselském sídle Rady EU za kontroverzní výtvor omluvil. Odhalení, že projekt dělal pouze Černý a jeho kolegové, označil za "největší a nepříjemné překvapení". Černý původně tvrdil, že skládačku, jež se strefuje do stereotypů spojovaných se zeměmi evropské sedmadvacítky, vytvořili umělci ze všech členských zemí unie. České vládě i evropským zemím, hlavně Bulharsku, se v Bruselu omluvil také Černý. Nechtěl prý nikoho urazit, předpokládal, že jeho dílo bude bráno jako vtip a umělecký předmět.

MMR opět začne dotovat hypotéky pro mladé

Mladí lidé do 36 let věku mohou letos počítat se státní podporou k novým hypotečním úvěrům využitým na nákup staršího bytu nebo domu. Ministerstvo pro místní rozvoj totiž stanovilo za rok 2008 průměrnou úrokovou sazbu na více než 5,6 procenta. Stát tuto podporu kvůli nízkému úročení hypoték neposkytoval od února 2005, sazby byly totiž pod limitní hranicí pěti procent. Podle ministerstva všichni žadatelé, kteří zahájí čerpání hypotečního úvěru v období od 1. února 2009 do 31. ledna 2010, mají nárok na státní příspěvek ve výši jednoho procentního bodu. Podmínkou je ale cena bytu, která nesmí překročit 800.000 korun a v případě rodinného domu 1,5 milionu. Nad tyto částky dotaci stát neposkytuje. Důvodem státní podpory byla snaha podpořit u lidí nákup vlastního bydlení. Vznikla v době, kdy byly na trhu hypoték vyšší komerční úrokové sazby a státní příspěvek toto úrokové zatížení snižoval.

Koruna prolomila hranici 21 Kč/USD

Koruna ve čtvrtek odpoledne poprvé od července 2007 oslabila vůči dolaru nad 21 Kč/USD. Česká měna v posledních dnech oslabuje výrazně i vůči euru, a to až k 27,40 Kč/EUR. Důvodem oslabování koruny je negativní výhled na vývoj ekonomiky a odklon investorů od středoevropských měn. Roli hrají i očekávání, že Česká národní banka na počátku února razantně sníží úrokové sazby.

Dopravci kvůli krizi vozí o třetinu méně, propouštějí a zlevňují

Nejméně 600 řidičů kamionů je nyní kvůli útlumu silniční nákladní dopravy v souvislosti s finanční krizí bez práce. Ještě na začátku minulého roku přitom na trhu chybělo 2500 až 5000 řidičů. Dopravní výkony v poslední době klesly kvůli útlumu hospodářství o 20 až 30 procent a někteří dopravci proto začali propouštět a odstavovat auta. Zároveň začaly klesat ceny. Vyplývá to z informací Česmadu Bohemia a dopravních firem. Pokles zakázek je zejména u dopravců, kteří přepravují zboží firem z nejvíce postižených oborů, hlavně automobilového. Problémy autodopravcům ale může způsobit i tlak výrobců na snižování nákladů. Z obav před dopadem krize se snaží tlačit přepravce k levnějším cenám.

ŠKODA VAGONKA dodá na Slovensko vlakové soupravy za 2,5 mld. Kč

Ostravská společnost ŠKODA VAGONKA dodá na Slovensko deset vlakových souprav za 2,5 miliardy korun. Dvoupatrové elektrické soupravy zlepší od roku 2010 příměstskou hromadnou dopravu nejprve v okolí Žiliny, poté Trenčína a Košic. Kontrakt společnost uzavřela s bratislavskou Železniční společností Slovensko. Vlakové jednotky vyvíjené pro Slovensko budou obdobou elektrických souprav CityElefant, které společnost už devátým rokem vyrábí pro České dráhy. Oproti nim budou dvousystémové s možností jízdy pod střídavým napětím. Soupravy o výkonu dva megawatty (MW) mohou přepravovat až 307 sedících cestujících rychlostí až 160 kilometrů za hodinu. Budou řízeny novým, vysoce automatizovaným systémem; chybět nebude ani kamerový systém pro sledování situace vně i uvnitř vlaku. Na výrobě souprav se budou podílet jako subdodavatelé trakcí a podvozků společnosti Škoda Electric a Škoda Transportation, které také patří do stejnojmenné skupiny Škoda Transportation.

iDnes: Aeroflot chce koupit ČSA v konsorciu s místní firmou

Ruská letecká společnost Aeroflot se chce zúčastnit privatizace Českých aerolinií v konsorciu s některou českou firmou. Serveru iDnes.cz to řekl šéf komunikace Aeroflotu Lev Košljakov. Ruská firma podle něj nyní jedná s partnerem, který by v konsorciu měl mít 51 procent. Podle informací serveru by mohlo jít o skupinu Penta. Mluvčí Penty Martin Danko potvrdil, že společnost jedná i s dalšími aeroliniemi. Aeroflot přichází v úvahu především díky jeho členství ve SkyTeamu. Penta však chce vyčkat na vyhlášení podmínek výběrového řízení. Ty by měla schválit vláda na svém pondělním zasedání. Aeroflot nemůže koupit celé ČSA, neboť jednou z podmínek tendru bude zachování statusu národního či evropského dopravce. Firmu tak musí alespoň z 51 procent vlastnit kapitál z Evropské unie. Podle serveru je Aeroflot spolu s česko-islandskou společností Travel Service jedním ze dvou zájemců, kteří oficiálně potvrdili zájem o koupi Českých aerolinií.

Architekt Jan Kaplický zemřel na selhání srdce

Ve středu večer ve věku 71 let náhle v Praze zemřel architekt Jan Kaplický, autor kontroverzního návrhu Národní knihovny pro českou metropoli. Kaplický podle informací ČTK zkolaboval na ulici nedaleko Vítězného náměstí v Praze. Kolemjdoucí přivolal kolem půl deváté večer záchrannou službu, lékařům se Kaplického ale nepodařilo oživit. Kaplický skonal v den, kdy mu jeho žena Eliška porodila dceru. Podle sdělení své rodiny zemřel na následky selhání srdce. Architekt žil od roku 1968 v emigraci v Británii. Návrh budovy Národní knihovny měl být jeho první velkou stavbou v Česku. Přestože stavba zvítězila v mezinárodní soutěži, na pražské Letné, vzhledem k nevůli politiků téměř určitě nevyroste. Kaplického však spory kolem stavby zvané Chobotnice dostaly do širšího povědomí tuzemské veřejnosti. "Je to další postava české kultury, kterou udolala česká malost," řekl ČTK bývalý ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek a vyslovil nad smrtí Kaplického lítost.

V Brně je hospitalizován bývalý slovenský prezident Kováč

Lékaři brněnské Fakultní nemocnice U svaté Anny pečují v těchto dnech o bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče, který v nemocnici absolvuje vyšetření. Osmasedmdesátiletý exprezident si ale nepřeje zveřejnění informací o svém zdravotním stavu. Kováč si svatoanenskou nemocnici pro absolvování potřebných vyšetření sám vybral. Byl slovenským prezidentem od roku 1993 do roku 1998. Ve funkci se často střetával s tehdejším premiérem Vladimírem Mečiarem.

Celníci zabavili miliony cigaret

Celníci ve středu odpoledne zabavili v Praze 4 kontejner s asi devíti miliony kusů cigaret. Předpokládaný únik na cle a daních by byl téměř 26 milionů korun. Při zásahu zadrželi osm cizinců. Těm hrozí za trestný čin zkrácení daně a podobné povinné platby trest odnětí svobody ve výši pět až 12 let. Informoval o tom mluvčí generálního ředitelství cel Jiří Barták. Čeští celníci na této akci úzce spolupracovali se svými německými kolegy.

Kulínský půjde na 5,5 roku do vězení

Dirigent Bohumil Kulínský stráví 5,5 roku ve vězení za pohlavní zneužívání členek sboru Bambini di Praga. Rozhodl o tom pražský vrchní soud, když zrušil loňský rozsudek Krajského soudu v Hradci Králové. Ten sbormistrovi původně uložil tříletou podmínku. Za pohlavní zneužívání Kulínskému hrozilo až deset let za mřížemi. Podle pravomocného rozsudku vrchního soudu si má Kulínský úhrnný trest odpykat ve věznici s dozorem, navíc nesmí deset let pracovat s mládeží. Proti verdiktu je už přípustné pouze dovolání k Nejvyššímu soudu. Jak státní zástupkyně, tak i Kulínského advokát Tomáš Sokol dovolání budou zvažovat. Kulínský podle znalců netrpí žádnou sexuální deviací - preferuje sice velmi mladé dospívající ženy, ale nejde u něj o pedofilii. Znalci ho popsali jako dominantní osobnost s narcistickými sklony.

Nejvyšší soud dostal stížnost Škrlové proti pokračování vazby

Barbora Škrlová, jež byla odsouzena k pěti rokům vězení za podíl na týrání dětí v kuřimské kauze, podala k Nejvyššímu soudu (NS) stížnost proti pokračující vazbě. Na rozhodnutí odvolacího Vrchního soudu v Olomouci ve sledovaném případu by chtěla počkat na svobodě. Důvody vazby podle Škrlové a jejího obhájce již pominuly. Škrlová nabízí písemný slib, že se v případě dočasného propuštění na svobodu nebude vyhýbat soudu ani uloženému trestu. Přijetí stížnosti potvrdil mluvčí NS Petr Knötig. Stížnost proti pokračování vazby odmítl už v prosinci vrchní soud. Obhájce Škrlové Richard Novák tehdy ČTK řekl, že se s tím zřejmě nesmíří a obrátí se k Nejvyššímu soudu. V kuřimské kauze potrestal brněnský krajský soud celkem šest lidí. Všichni se odvolali a vrchní soud chce kauzu uzavřít pravomocným rozhodnutím do dubna 2009. Nejvyšší soud o stížnosti proti vazbě patrně rozhodne mnohem dříve, většinou to trvá jen několik týdnů.

Výstava nabízí unikátní snímky z prvních dnů po smrti Palacha

Zhruba 130 unikátních a z části dosud nezveřejněných fotografií nabízí výstava Jan Palach 16. až 25. ledna 1969, která byla ve čtvrtek otevřena v ambitu františkánského kláštera v Praze. Pořádající Pražský dům fotografie u příležitosti 40. výročí tragické smrti Jana Palacha představuje rozsáhlý soubor 27 autorů z bouřlivých událostí, které následovaly v Praze po jeho sebeupálení. Kurátorkou výstavy je Dana Kyndrová. Expozice přináší známé i poprvé veřejně představované černobílé záběry z Palachova pohřbu, manifestačních pochodů, spontánního přejmenovávání Náměstí Krasnoarmějců na náměstí Jana Palacha i snímky fotografa Tibora Borského z tryzny na bratislavské Komenského univerzitě. Autory snímků jsou například Emil Fafek z Mladé fronty, Jovan Dezort z ČTK či Miroslav Zajíc z Mladého světa, i účastníci demonstrací. Například Markéta Luskačová nebo Karel Kalivoda své snímky dosud nikde nezveřejnili. Pražský dům fotografie touto výstavou navazuje na výstavu 1945 Osvobození. 1968 Okupace s podtitulem Sovětská vojska v Československu, která se uskutečnila v srpnu a v září 2008 ve Výstavní síni Mánes.

Festival Pražský podzim kvůli finančním důvodům letos nebude

Mezinárodní hudební festival Pražský podzim letos nebude, organizátorům se nepodařilo sehnat dostatek finančních prostředků. Ve čtvrtek to oznámil ředitel festivalu Pavel Špiroch. Pražský podzim působil na české hudební scéně od roku 1991 a orientoval se na koncerty orchestrů a sólistů. Odborníci krach přehlídky očekávali. Příčinou byla podle nich ztráta hlavního sponzora, farmaceutické společnosti Zentiva, i aféry, které přehlídku v poslední době provázely. Konci festivalu nasvědčovala také skutečnost, že si pořadatelé nerezervovali v předstihu pronájem Dvořákovy síně v Rudolfinu a ukončili spolupráci s Českou filharmonií. Mluvčí festivalu Lucie Johanovská řekla, že shánět sponzory v době celosvětové finanční krize bylo velmi obtížné. V roce 2008 vznikly na českém území dva nové festivaly - Janáček Brno a Dvořákova Praha. To, že jeden festival zanikl, není podle kritiků velká ztráta. Obecně se českým hudebním přehlídkám daří dobře, preferovali by ale, aby přehlídek bylo méně a spíš nabízely významnější umělce.

Nova kvůli krizi zrušila velké oslavy svého 15. výročí

Největší tuzemská komerční televize Nova zrušila v rámci úspor a kvůli celosvětové finanční krizi tradiční každoroční narozeninovou společenskou party pro partnery, která měla být letos věnovaná nadcházejícímu 15. výročí začátku vysílání Novy. Výročí oslaví s diváky prostřednictvím několika pořadů a večírkem pouze se svými zaměstnanci. Potvrdil to ředitel Novy Petr Dvořák. Na finanční krizi zareagovalo již více médií v České republice. Například Sanoma Magazines Praha v listopadu kvůli krizi oznámila konec vydávání sedmi svých časopisů a propuštění až 70 lidí. Česká pobočka Ringieru pak v prosinci zastavila vydávání bezplatného deníku 24 hodin.

Ze sportu

Olympijská vítězka Kateřina Emmons byla vyhlášena nejlepší sportovní střelkyní světa za uplynulý rok. Tradiční anketu Mezinárodní střelecké federace ovládla společně s korejským reprezentantem Čin Čong-o, který rovněž získal v Pekingu zlatou a stříbrnou medaili. Emmons vyhrála také domácí anketu o nejlepšího střelce roku, jejíž výsledky byly vyhlášeny v Plzni.

Fotbalisté Viktorie Žižkov v zimní Tipsport lize získali druhé vítězství. Po úterním úspěchu s Jabloncem předposlední tým první ligy zvládl ve čtvrtek i další duel se severočeským týmem a Liberec porazil 2:0 díky brankám Vaculíka a Folwarczného ze závěrečné půlhodiny. Žižkov se tak hodně přiblížil postupu do čtvrtfinále.

Až do konce června roku 2012 prodloužil kapitán Erich Brabec smlouvu se Slavií Praha. Fotbalista stvrdil nový kontrakt podpisem na kondičním soustředění mužstva v Krkonoších. Klub to uvedl na svých internetových stránkách. Brabec zatím odehrál 40 ligových utkání, v nichž vstřelil jednu branku. V podzimní části sezony nechyběl v ligových zápasech a v evropských pohárech ani minutu.

Tenisový turnaj v Hobartu bude mít české finále. Po Ivetě Benešové vyhrála v semifinále i osmnáctiletá Petra Kvitová, která porazila 6:4 a 6:2 Virginii Razzanovou z Francie a o titul si na okruhu WTA zahraje poprvé v kariéře.

Tomáš Berdych a Radek Štěpánek jsou jedinými českými tenisty mezi nasazenými hráči na Australian Open. Mezi ženami se po propadu dlouholeté české jedničky Nicole Vaidišové mezi nasazené nikdo nedostal. Nikdo ze sedmi českých tenistů, kteří se ve čtvrtek postavili na kurt, neuspěl v kvalifikaci na grandslamové Australian Open. V druhém kole vypadl Lukáš Dlouhý a hned po prvním zápase skončil boj o účast na úvodním grandslamu sezony pro všech šest jeho krajanek, které do kvalifikace v Melbourne nastoupily. Ve hře o postup tak už zůstává jen Pavel Šnobel, kterého čeká v pátek zápas druhého kola proti Němci Simonu Stadlerovi. K účasti v hlavní soutěži potřebuje vyhrát celkem třikrát.

Třiadvacetiletý David Svoboda byl podruhé v kariéře vyhlášen nejlepším českým moderním pětibojařem roku. Obhájce vítězství v anketě získal rekordních 210 bodů a s přehledem porazil druhého Michala Michalíka a třetího Ondřeje Polívku. Výsledky byly ve čtvrtek vyhlášeny v Praze.

Teplý vzduch přinese konec inverze a povolení mrazů

Počátkem příštího týdne přinese počasí do nížin oblevu, po víc než dvou týdnech tak povolí mrazy. Teplejší západní proudění bude znamenat také konec inverze, začnou se lepšit rozptylové podmínky a klesne koncentrace prachu v ovzduší. Na svém webu o tom informuje Český hydrometeorologický ústav. Inverzní charakter počasí ale vydrží ještě do konce víkendu. Období do 10. února má být podle meteorologů srážkově a teplotně spíše průměrné.

Počasí

Bude většinou oblačno, ojediněle slabé sněžení, zejména na severovýchodě. Nejvyšší teploty -4 stupně až nula, na horách kolem 3 pod nulou.