Zprávy

Dodávky plynu z Ruska do ČR zastaveny, odběratelé to prý nepocítí

Dodávky plynu do České republiky z Ruska přes Ukrajinu a Slovensko byly v noci na středu zcela zastaveny. Uvedl to mluvčí společnosti RWE Transgas Martin Chalupský s tím, že v průběhu noci Transgas vyjednal zvýšení dodávek plynu severní cestou. Společnost proto nepředpokládá, že by zastavení dodávek z Ruska mělo mít dopad na české odběratele. "Aktuální dodávky jsou větší než množství zemního plynu, které jsme dostávali v úterý tranzitní cestou z východu. V současné době se nám daří pokrývat spotřebu v ČR," uvedl Chalupský. "Nepředpokládáme, že by tato situace měla mít dopad na naše odběratele v České republice," dodal. Žádná zvláštní opatření společnost podle něj proto nechystá. Transgas nyní zásobuje Českou republiku dodávkami z Norska a zásobami zemního plynu v podzemních zásobnících, uvedla společnost v tiskovém prohlášení. "Zároveň se nám podařilo ve spolupráci s koncernem RWE zajistit větší dodávky zemního plynu. Ty proudí do České republiky severní cestou společně s norským plynem a plně kompenzují vzniklou situaci," dodala firma.

Ruský velvyslanec: Rusko má zájem situaci kolem plynu vyřešit

Ruská federace má politickou vůli a zájem vyřešit situaci kolem dodávek plynu do Evropy. Řekl to velvyslanec Ruské federace Alexej Fedotov na schůzce s prezidentem Václavem Klausem. ČTK o tom informoval Klausův mluvčí Radim Ochvat s tím, že prezident bude odpoledne o dodávkách plynu telefonicky hovořit s prezidentem Ukrajiny Viktorem Juščenkem. Fedotov připomněl, že Ukrajina a Rusko ve čtvrtek znovu začnou jednat o obnovení dodávek. Na téma dodávek plynu by ve čtvrtek měl jednat i Klaus se svým polským protějškem Lechem Kaczynským.

Praha hostila první velkou akci předsednictví, tón jí udával plyn

Praha ve středu hostila první velkou akci během českého předsednictví Evropské unie. Do metropole zamířila na jednání Evropská komise. Vláda chtěla eurokomisařům původně představit své priority během nadcházejících šesti měsíců, nakonec se ale jednání stočilo k aktuálním problémům. Především pak ke krizi s dodávkami plynu do Evropy. Český premiér Mirek Topolánek a předseda Evropské komise José Barroso na tiskové konferenci po vzájemném jednání odsoudili postoj Ruska a Ukrajiny při řešení sporu o dodávky plynu. Ruský Gazprom a ukrajinský Naftogaz se již několik dnů dohadují o cenách dodávek, Rusové ale úplně přerušili dodávky plynu přes Ukrajinu. Původně obchodní spor mezi dvěma společnostmi se tak stal celoevropskou krizí, přičemž dopady již začínají pociťovat i spotřebitelé v některých evropských zemích. České předsednictví prostřednictvím Topolánka oznámilo, že na čtvrtek do Bruselu svolalo mimořádnou schůzku šéfů Gazpromu, Naftogazu, českého ministra průmyslu a obchodu Martina Římana a eurokomisaře Andrise Piebalgse. Barroso i český premiér věří, že z jednání vzejdou detaily monitorovací mise, která by měla zamířit na hranice Ukrajiny a Ruska. Experti EU a zástupci plynárenského odvětví tam mají dohlížet, zda plyn skutečně proudí z Ruska a skrz Ukrajinu. Obě strany sporu se v současnosti navzájem dohadují, kdo způsobil problémy s dodávkami. Evropská unie se k Rusku i Ukrajině začíná vyjadřovat ostřeji, podle Topolánka ovšem může přijít ještě daleko tvrdší postup, když jednání o dodávkách zkrachují. Blíže to ale specifikovat nechtěl. O pozastavení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu budou ve čtvrtek v Bratislavě jednat také premiéři zemí visegrádské čtyřky.

V Praze se nicméně nejednalo jen o plynu, ale i o situaci v pásmu Gazy. Topolánek uvítal aktivity francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho na Blízkém východě. Podle něj navazují na misi, kterou v oblasti podnikla EU v čele se šéfem české diplomacie Karlem Schwarzenbergem, a potvrzují její kroky. Sarkozy oznámil, že Izrael i palestinská samospráva souhlasí s návrhem příměří. Izrael ale následně prohlásil, že jednání mezi Tel Avivem a Káhirou ohledně egyptského návrhu příměří mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamas dále pokračují. Izrael v sobotu po několikadenním bombardování podnikl pozemní útok na Gazu právě kvůli aktivitám Hamasu.

Členové Evropské komise se v Praze setkali také s prezidentem Václavem Klausem. Prezident po setkání řekl, že nynější rusko-ukrajinská plynová krize není evropskou záležitostí, ale hospodářskou záležitostí mezi Ruskem a Ukrajinou. Klaus také řekl, že Evropskou komisi snad návštěva Prahy přesvědčila, že Česko je dobře připraveno na nynější předsednictví Evropské unii. Dodal, že také doufá, že Česko se pokusí přispět k rozhýbání politické diskuse v Evropě.

Výprava Evropské komise do Česka se obešla bez incidentů. Jediným "vzrušením" zatím byla demonstrace zhruba desítky odpůrců radarové základny USA v Česku před Sovovými mlýny, kam se eurokomisaři a čeští ministři sjeli. Pražané konání předsednické akce vůbec nemuseli zaznamenat, nápadný jim mohl být jen vyšší počet policistů v ulicích. Návštěva Evropské komise zdaleka není poslední akcí související s předsednictvím, která se v Praze či Česku bude konat. Už ve čtvrtek Česko bude hostit neformální jednání ministrů zahraničních věcí EU.

České předsednictví EU znepokojeno růstem civilních obětí v Gaze

České předsednictví Evropské unie je znepokojeno rostoucím počtem obětí v pásmu Gazy na straně civilistů a zhoršující se humanitární situací. Předsednictví o tom informovalo v tiskovém prohlášení. Izrael od soboty vede v pásmu Gazy pozemní ofenzivu s cílem zastavit raketové útoky na své území ze strany militantního hnutí Hamas, které Gazu ovládá. Předsednictví EU rovněž znepokojila ztráta lidských životů ve škole v Džábaliji. Po úterním izraelském útoku na tuto školu spravovanou OSN zahynulo nejméně 30 lidí. Česko vyzývá obě strany konfliktu, aby okamžitě uzavřely příměří s cílem zmírnit utrpení civilistů v Izraeli i v Gaze. Zároveň vyzývá Izrael k tomu, aby otevřel humanitární koridor v Gaze, který by umožnil zásobování této oblasti. Gaza nutně potřebuje základní dodávky včetně potravin, léků, vody a elektřiny, uvádí české předsednictví. Současně připomíná odpovědnost těch, kteří ostřelováním Izraele raketami, a to i z hustě osídlených oblastí Gazy, rozpoutali nynější vývoj.

S představiteli několika blízkovýchodních států v uplynulých dnech jednala mise Evropské unie vedená českým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem. Premiér Mirek Topolánek podle agentury DPA řekl, že mise byla velmi úspěšná. "Byl obnoven humanitární koridor, stanovili jsme podmínky pro uzavření příměří," prohlásil Topolánek ve středu.

Podle bývalého německého ministra zahraničí Joschky Fischera byla poslední mise takzvané trojky EU na Blízký východ, kterou vedl ministr zahraničí předsedajícího Česka Karel Schwarzenberg, chaotická a ostudná. Bývalý vrcholný politik německých Zelených to řekl v rozhovoru pro čtvrteční vydání týdeníku Die Zeit.

Klaus ve Financial Times pro zrušení regulací a proti klimatickému "alarmismu"

Evropská unie by v boji s ekonomickou krizí měla uvolnit či zrušit své pracovní, ekologické a zdravotní regulace. V článku, který ve středu otiskl britský list Financial Times, to napsal český prezident Václav Klaus. Podle Klause by při řešení krize nejvíce pomohlo "velké omezení všemožných restrikcí soukromých iniciativ zavedených za poslední půlstoletí během éry krásného nového světa 'sociální a ekologické tržní ekonomiky'". "Nejlepší by bylo přechodně zmírnit, ne-li zrušit, nejrůznější pracovní, ekologické, sociální, zdravotní a další 'standardy', protože blokují racionální lidskou aktivitu víc než cokoli jiného," napsal Klaus. "Pokud jde o 'ústavní' pat EU, doufejme, že česká vláda nepovede Evropu ke stále těsnější unii, k Evropě regionů (místo států), k centralizované, nadnárodní Evropě nebo ke stále více řízené a regulované Evropě řízené shora," napsal český prezident. Vláda bude zdůrazňovat heslo předsednictví Evropa bez bariér, což podle Klause znamená "obhajování další liberalizace, odstraňování obchodních bariér a odstraňování protekcionismu".

"Světové klima se v zásadě nemění, ale alarmistům globálního oteplování se podařilo přesvědčit politiky (a také některé obyčejné lidi), že přichází soudný den a na základě tohoto falešného předpokladu se snaží omezit naši svobodu a prosperitu," napsal český prezident, který vyjádřil naději, že "lze počítat s tím, že česká vláda nebude zastáncem" takového "alarmismu".

Greenpeace v noci promítalo vlajku EU na Pražský hrad

Aktivisté z hnutí Greenpeace v noci na středu promítali na Pražský hrad a Karlův most vlajku Evropské unie a české i anglické slogany. Chtěli tak politikům připomenout odpovědnost za reprezentaci EU při jednáních o ochraně životního prostředí a klimatu. Organizace Greenpeace to uvádí v tiskové zprávě. Opravdová vlajka EU na Hradě chybí, prezident Václav Klaus její vyvěšení odmítá. Greenpeace chce podle svého vyjádření reagovat zvláště na některé výroky "euroskeptických a klimaskeptických politiků" a připomíná například výroky prezidenta Klause.

Senát možná lisabonskou smlouvu schválí až s prováděcí normou

Senát možná se schvalováním lisabonské smlouvy o budoucím fungování EU počká až na prováděcí zákon, který mu zajistí vliv na rozhodování unie. Doporučil mu to jeho výbor pro evropské záležitosti. Navrhl schvalování odložit až do přijetí zákona o vztazích obou parlamentních komor, který má zavést podmínku vázaného mandátu vlády, tedy souhlasu sněmovny i Senátu s převodem pravomocí členského státu na EU. Skromnější byl výbor zahraniční, který na návrh ODS přerušil projednávání smlouvy na 30 dnů, tedy zhruba do půlky února. Senátor ODS Vlastimil Sehnal návrh zdůvodnil snahou zajistit hlasy sedmi občanských demokratů, které jsou nutné k dosažení ústavní většiny pro schválení smlouvy v horní komoře parlamentu. Další ze senátorů ODS Jiří Pospíšil připomněl rozhodnutí kongresu této strany, podle něhož zákonodárci mají přednostně usilovat o schválení smluv, které se týkají umístění protiraketové radarové základny USA na českém území. Senát tyto smlouvy schválil už loni, ve sněmovně má vláda s jejich prosazením problémy kvůli odporu opozice a nejistým hlasům Strany zelených. Nejbližší schůze sněmovny, na nichž by poslanci mohli smlouvy schvalovat, má začít 3. února.

Čunek prohlásil, že Kalouskův odchod avizoval premiérovi už loni

Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek tvrdí, že se svým úmyslem vyměnit svého spolustraníka Miroslava Kalouska ve funkci ministra financí seznámil premiéra Mirka Topolánka (ODS) už v prosinci loňského roku. Sdělil to ČTK. Premiérovo přání, aby lidovecký lídr opustil vládu, pak bylo podle Čunka v neděli večer jen reakcí předsedy vlády na tento záměr. Čunkův krok, který v pondělí podpořilo i předsednictvo KDU-ČSL, ale vyvolává kontroverzi uvnitř strany i mezi českými podnikateli. Lidovecké stranické předsednictvo se v úterý postavilo za Čunka, a tedy proti premiérovi Topolánkovi, který tvrdí, že si vládu bez "nejúspěšnějšího ministra KDU-ČSL" Kalouska nedokáže představit. Proti Kalouskovu odchodu jsou i někteří straníci, kteří začali volat po svolání stranického sjezdu dříve než na původně plánovaný termín 19. a 20. září v Kroměříži. Tzv. Tříkrálovou výzvu členů KDU-ČSL, která nesouhlasí s usnesením předsednictva KDU-ČSL o návrhu odvolat Kalouska z funkce, podepsalo téměř 180 lidovců z různých krajů. Kalouska ve vládní funkci podpořili také zástupci podnikatelů.

Dryml se omluvil za výroky v souvislosti se svou kauzou

Senátor ČSSD Vladimír Dryml se dnes nečekaně omluvil za své "nešťastné" výroky, které pronesl v souvislosti s případem údajného shánění informací o své stranické kolegyni Haně Orgoníkové. Dosud se omluvit odmítal. Nadále trvá na tom, že celý případ byl provokací. Řekl to novinářům po jednání senátorského klubu ČSSD. "Chtěl by se omluvit předsedovi strany (Jiřímu Paroubkovi), celé ČSSD i všem na veřejnosti, kterých se dotkly některé mé nešťastné výroky. Je to způsobeno do určité míry tím, že všichni jsme pod určitým mediálním tlakem," prohlásil Dryml. Omluva je podle něj určena všem členům ČSSD, tedy i Orgoníkové. K omluvě se náměstek královéhradeckého hejtmana rozhodl kvůli tomu, že "poprvé" nebyla podmíněna jeho rezignací na krajské funkce. "Ten, kdo mě zná, tak ví, že se moc neomlouvám," podotkl. Klub podle svého předsedy Petra Víchy omluvu přijal, případ ale neuzavřel. Chce vyčkat na výsledek čtvrtečního jednání Drymla s Paroubkem, pátečního jednání politického grémia strany "a především řešení celé té situace v Královéhradeckém kraji", uvedl Vícha. Klub se má znovu sejít 27. ledna.

Dryml trvá na tom, že se ničeho nezákonného nedopustil. Senátor trvá také na tom, že si žádnou detektivní kancelář kvůli získávání informací neobjednával, pouze vyhověl pozvání na jedinou schůzku. "V podstatě šlo o provokaci, kde z jednoho rozhovoru se udělala podle mého názoru zpackaná reportáž Mladé fronty Dnes," uvedl Dryml. Jediným cílem zveřejnění rozhovoru bylo podle něj poškodit ČSSD. "Není možné, aby provokace tohoto typu byly proti jakémukoliv ústavnímu činiteli v této zemi tímto způsobem prováděny," uvedl Dryml s připomenutím, že na autora reportáže podal trestní oznámení. Dryml v uplynulých dnech čelil výzvám k odstoupení minimálně z krajských funkcí, odmítl je vyslyšet. Radní Královéhradeckého kraje proto doporučili zastupitelům, aby 22. ledna na svém zasedání Drymla z krajských funkcí odvolali.

Euro.cz: Členy ekonomické rady budou Zámečník, Sedláček nebo Jahn

Členy Národní ekonomické rady by se měli stát Vladimír Dlouhý, Martin Jahn, Jiří Kunert, Michal Mejstřík, Jiří Rusnok, Tomáš Sedláček, Jiří Schwarz, Jiří Weigl a Miroslav Zámečník. Informoval o tom server Euro.cz. Rada vzniká s cílem připravit opatření proti dopadům světové finanční krize na ČR. Oficiálně by měl členy představit premiér Mirek Topolánek představit na čtvrteční tiskové konferenci.

Zemědělci budou v lednu demonstrovat v Praze

Zemědělci budou ještě během ledna demonstrovat v Praze kvůli situaci na trhu s mlékem. Protest bude namířen proti vládě, zákonodárcům a Evropské unii, řekl po jednání Agrární komory její prezident Jan Veleba. Zemědělci tak upustili od umírněného protestu před obchodními řetězci, který avizovali před časem. Trh s mlékem totiž stagnuje a zejména kvůli nízkým výkupním cenám hrozí podle farmářů likvidace chovů skotu v tuzemsku. "V České republice je v současné době nejnižší výkupní cena mléka v Evropské unii," řekl ČTK Veleba, podle něhož hrozí, že v důsledku likvidací chovů mléčného skotu ztratí práci 6000 lidí. "Stav je výsledkem zvyšujících se dovozů mléčných výrobků a trvale defenzivní agrární politiky české vlády," uvedl. Ministr zemědělství Petr Gandalovič minulý týden farmářům přislíbil, že v rámci českého předsednictví navrhne Evropské unii zavedení dotací na vývoz mléka a mléčných výrobků do třetích zemí. Oboru chce pomoci také intervenčními výkupy ze strany státu za dohodnutou cenu. Podle farmářů by intervenční nákupy mlékařství rozhodně pomohly, požadují však jejich rychlé zahájení.

Nový portál informuje o lécích; půjdou předepsat i přes internet

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zprovoznil nový internetový portál, který bude veřejnost informovat o všech lécích registrovaných v ČR. Od počátku ledna funguje také nový elektronický systém, jehož prostřednictvím mohou lékaři pacientům předepisovat léky přes internet. Novinářům to v Praze řekl ředitel ústavu Martin Beneš. Na novém portálu se lidé o všech lécích dozvědí, na jaké choroby působí a jakým způsobem se podávají. Budou zde uveřejněny také ceny léků a informace o úhradách od pojišťoven. Součástí portálu je i encyklopedie léků a výkladový slovník; i laici se podle nich mohou dozvědět, jaké léky se na které nemoci používají. Encyklopedie i slovník se budou postupně doplňovat. Zájemci zde budou moci také pokládat konkrétní dotazy odborníkům, podle Beneše by jim měli odpovědět do 24 hodin. Přes internet budou moci také lékaři předepisovat léky, zatím s výjimkou opiátů a psychotropních látek. Nový systém elektronického předepisování léků ústav zavedl 1. ledna. Za první týden se k němu podle Beneše sice připojila pouze desítka lékáren; ostatní tak však budou muset učinit do konce března. Od dubna by potom elektronické recepty mělo přijímat všech asi 2600 lékáren v Česku.

ÚS otevřel Pezoldové cestu ke získání Schwarzenberské hrobky

Ústavní soud (ÚS) otevřel Alžbětě Pezoldové cestu ke znovuzískání rodinné hrobky Schwarzenbergů v Domaníně u Třeboně. Je to první úspěch v jejích dlouholetých snahách o navrácení majetku hlubocké větve rodu. Senát se zpravodajkou Eliškou Wagnerovou zrušil rozsudky, jejichž prostřednictvím soudy odmítly hrobku vydat. Kauzu musí znovu řešit Okresní soud v Jindřichově Hradci. Hlavním argumentem nálezu je porušení práva na ochranu rodinného života. Rozhodnutí je průlomové, ale nejspíš nebude mít zásadní dopad na ostatní spory, v nichž si Pezoldová nárokuje další nemovitosti včetně zámků a paláců v hodnotě mnoha miliard korun. Hrobka je totiž nemovitostí zvláštního charakteru. "Stavba hrobky je místem, na které se vztahuje pietní ochrana, která je součástí práva na rodinný život," řekla Wagnerová. Pezoldová se jednání nezúčastnila. Její syn Georg Phillip von Pezold rozhodnutí označil za obrovský úspěch.

Novoborská radnice chce lidem z Crystalexu nabídnout půjčky

Radnice v Novém Boru na Českolipsku chce zřídit účet pomoci v hmotné nouzi, z něhož by zaměstnancům krachujícího Crystalexu poskytla bezúročné půjčky. Návrh by mělo za týden projednat městské zastupitelstvo, které také rozhodne, kolik peněz na tento účel ze 170milionového rozpočtu uvolní a jak velké půjčky sklářům poskytne. Crystalex, která je od 22. září v insolvenčním řízení, v pondělí oznámil, že musí zcela zastavit výrobu a od úterý postupně vypouští sklářské pece. Výroba by se měla zastavit do konce týdne. Na 1730 zaměstnanců v Novém Boru, Hostomicích na Teplicku, Vrbnu pod Pradědem a Karolince na Vsetínsku navíc nedostane za prosinec mzdy, protože věřitelské banky odčerpaly veškerou hotovost z účtů podniku. Firma, která je součástí sklářské skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT), tak nemá z čeho financovat výrobu ani vyplácet mzdy. Krach továrny se 1300 zaměstnanci, která je největším zaměstnavatelem ve dvanáctitisícovém Novém Boru, město vážně ohrožuje. O práci totiž mohou přijít nejen skláři, ale i řada pracovníků firem, které byly na podnik navázány.

Cermat mění šéfa kvůli skluzu při přípravě státních maturit

Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) mění šéfa kvůli časovému skluzu při přípravě státních maturit. Dosavadního ředitele Pavla Zeleného nahradí poradce ministra školství pro střední školy Martin Mach. ČTK to potvrdila mluvčí ministerstva školství Kateřina Böhmová. Od Macha si ministerstvo slibuje těsnější spolupráci a hledání lepších řešení při dolaďování konečné podoby státní maturity. Zelený působil jako ředitel Cermatu od srpna 2007, měl za úkol připravit reformu maturit. Odborník na střední školy Mach do současnosti připravoval na ministerstvu plán na zlepšení středního odborného školství a podílel se na přípravě státní maturity. Mach má na své nové pozici hledat levnější a jednodušší řešení pro chystané státní maturity. Státní maturitu budou studenti středních škol skládat poprvé v roce 2010, bude mít dva stupně obtížnosti. Bude mít dvě části: povinná obsahuje kromě češtiny buď matematiku nebo cizí jazyk. Ve volitelné části si studenti budou moci vybrat až tři další předměty.

Ministerstvo hledá právníky kvůli nelegálnímu vývozu památek

Ministerstvo kultury hledá právníky, kteří by v Německu a Rakousku pomáhali při navracení památek nelegálně vyvezených z České republiky. Právní pomoc by měla mít podobu poradenství, konzultací, přezkoumávání návrhů smluv či zastupování v soudních sporech. Ministerstvo tuto agendu vykonává od roku 2004 - od okamžiku vstupu do Evropské unie, kdy začal platit zákon o navracení nelegálně vyvezených kulturních statků. Od té doby podle mluvčího MK Jana Cieslara vzrostl počet jednotlivých kauz, u nichž je nutné právní zastoupení v zahraničí. Řada z nich dosud nebyla ukončena, soudní řízení se totiž může protáhnout i na několik let, a současně se objevují nové případy v zahraničí nalezených kulturních statků. I když nelegální vývoz památek zažil svůj vrchol v první polovině 90. let, stále z republiky proudí umělecká díla, především sakrálního původu. Proti roku 1989, kdy policie evidovala 51 krádeží v kulturních institucích a kostelech, v roce 1990 to bylo 611 případů a o rok později 996 krádeží. Do roku 1995 počet krádeží pomalu klesal, stále ale dosahuje počtu několika set ročně.

Tým historiků z Akademie věd připravuje Dějiny KSČ 1914 - 1992

Tým historiků z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd vedený Jiřím Kociánem připravuje publikaci Dějiny komunistické strany Československa 1914 - 1992. O jejím konceptu budou se svými kolegy diskutovat ve čtvrtek na pracovním semináři v pražském sídle Akademie věd. Publikace by měla být rozdělena do dvanácti chronologicky vymezených kapitol, které budou představovat důležité úseky z dějin strany. Ponechán v ní bude prostor pro rozdílné pojetí jednotlivých členů autorského týmu. Projekt, který naplánovali na pět let, je teprve na počátku. S Kociánem na něm spolupracují Zdeněk Kárník, Jaroslav Pažout, Jiří Pernes a Jakub Rákosník.

Nejúspěšnější muzikál Slováckého divadla bude mít 70. reprízu

Slovácké divadlo v Uherském Hradišti uvede v pátek 70. reprízu inscenace Donaha!. Jde tak o nejúspěšnější muzikál, který kdy soubor na svých prknech nazkoušel. Na programu jej divadelníci mají již od roku 2005, tehdy ho zde nastudoval režisér a choreograf Radek Balaš. Vidělo 25.000 diváků, sdělil ČTK herec a mluvčí divadla Josef Kubáník. Děj muzikálu na motivy úspěšného britského filmu představuje divákům partu ocelářů, kteří řeší závažné životní problémy. Když se zdá, že je situace bezvýchodná, napadne jednoho z nich bláznivý nápad - připravit striptérské číslo a tolik potřebné peníze jím vydělat. Titul posbíral mnoho trofejí. Kromě ceny popularity Slovácký Oskar se v roce 2005 stal divácky nejoblíbenější inscenací v celé České republice, když obdržel historicky první cenu České televize. Týden poté představitel hlavní role Tomáš Šulaj získal cenu Thálie. Inscenace je jednou z nejoblíbenějších. Podle Marie Svozilové z programového oddělení divadla je muzikál vždy během hodiny vyprodaný. Donaha! je sice nejúspěšnějším muzikálem, ještě větší oblibě se však těší komedie Rychlé šípy. Ta se na konci září loňského roku stala nejhranější inscenací v historii souboru a oslavila 300. reprízu. Pod vedením režiséra Roberta Bellana ji herci nastudovali v roce 2000.

Nejstarší obyvatelka ČR žije opět v jižních Čechách, je jí 106 let

Po Martě Pokorné z Dačic na Jindřichohradecku, která zemřela 30. prosince ve věku 108 let, převzala štafetu dlouhověkosti další Jihočeška. Nyní je pravděpodobně nejstarší obyvatelkou České republiky Marie Buzková, která se narodila 17. října 1902. Žije na Písecku v Klisinci, který je částí obce Hrazany. Vyplývá to z informací krajského úřadu a České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Starosta Hrazan Luboš Bolek ČTK řekl, že Marie Buzková je upoutána na lůžko a žije v domácnosti se svým dvaasedmdesátiletým synem, který se o ni stará. Podle dostupných informací je to již třetí Jihočeška, která se v posledních letech stala nejstarší ženou v ČR. Mluvčí ČSSZ Jana Buraňová ČTK potvrdila, že správa jako nejstarší žijící Čechy eviduje dva lidi, kteří loni oslavili 106. narozeniny. Jde o ženu žijící v Jihočeském kraji a muže z kraje Olomouckého.

Litomyšl celý letošek slaví výročí 750 let od povýšení na město

K letošnímu výročí 750 let od povýšení Litomyšle na město připravila radnice rok oslav s kulturními a zábavnými akcemi. Začaly již silvestrovským ohňostrojem, 4. ledna se uskutečnil slavnostní novoroční koncert s předáním čestných občanství města. Nejbližším velkým podnikem bude akce Městské bály pro tři sály, které se budou konat 7. února zároveň ve Smetanově domě, Lidovém domě a rockovém klubu Kotelna, řekl novinářům vedoucí přípravného týmu oslav Radomil Kašpar. Dva hlavní vrcholy oslav jsou naplánovány na konec května a polovinu září - 29. května budou moci obyvatelé města navštívit koncert Litomyšlané Litomyšlanům, na němž se představí spojené litomyšlské sbory s operou Viléma Blodka V studni. O den později se horní část Smetanova náměstí promění v pivnici a připraven je program pro děti i dospělé po celém městě. Zájemci mohou rovněž 1. června zhlédnout operu Rusalka Antonína Dvořáka s Dagmar Peckovou v zámeckém amfiteátru. Zářijová část představí různá období historie Litomyšle sérií výstav. Pro rok oslav město rozdalo všem obyvatelům takzvané Výroční karty Litomyšlana, s nimiž mohou získat výrazné slevy na kulturní akce či nákup propagačních turistických předmětů. Kartu s roční platností si mohou za 75 korun koupit i ti, kteří nejsou místní. Radnice jich nechala vyrobit 1028, tolik let se datuje od roku 981, na nějž odkazuje první písemná zmínka o Litomyšli v Kosmově kronice. Městská privilegia udělil sídlu roku 1259 král Přemysl Otakar II.

Sport

Startovní pole Rallye Dakar přišlo v úterý o první české účastníky. Premiéru prestižní soutěže v Jižní Americe nedokončí motocyklisté Ivo Kaštan a Dušan Randýsek, který havaroval a skončil v nemocnici. Soutěž pravděpodobně skončila i pro Martina Macíka a jeho posádku kamionu Liaz, který byl s poruchou převodovky dotažen do cíle čtvrté etapy svým asistenčním vozem.

Již bez českých tenistek se dohraje turnaj v Aucklandu, kde ve druhém kole vypadly Nicole Vaidišová i Barbora Záhlavová-Strýcová. Nasazená šestka Vaidišová nestačila na Rusku Jelenu Vesninovou po setech 4:6 a 3:6. Záhlavová bojovala s Izraelkou Šahar Peerovou tři sety, nakonec ale po více než dvou hodinách odešla z kurtu rovněž poražena.

Fotbalový reprezentant Jan Rajnoch opouští Mladou Boleslav a jarní část sezony stráví na hostování v německém bundesligovém celku Energie Chotěbuz. Rajnocha ve druhém týmu české ligy nahradí Ondřej Kúdela, který přestoupil z pražské Sparty.

V oblasti Jizerky byl v noci mráz minus 36,4 stupně

V oblasti Jizerky v Jizerských horách byl v noci na středu mráz minus 36,4 stupně Celsia. Tento údaj naměřila dvě hodiny po půlnoci ve výšce dvou metrů nad terénem profesionální výzkumná stanice ČVUT Praha a výzkumného ústavu vodohospodářského na takzvané Velké jizerské louce blízko česko-polské hranice, sdělil ČTK Martin Šanda z ČVUT. V deset kilometrů vzdálené osadě Jizerka byl v noci mráz minus 34 stupňů Celsia. Extrémně nízkou teplotu ukázal okolo půlnoci teploměr na chatě Stará Pila, která stojí v dolíku u potoka.

Počasí ve čtvrtek

Skoro jasno až polojasno, ojediněle zataženo nízkou oblačností. Teploty maximálně -8 až -4 stupně Celsia.