Zprávy
ČR prosazuje klidné řešení blízkovýchodního konfliktu
Česká diplomacie se staví za klidné řešení blízkovýchodního konfliktu. Současně ale má pochopení pro izraelské ozbrojené akce a v poslední době zesiluje snahu o prohlubování vztahů ČR i celé EU s Izraelem. Vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra letos v červnu řekl, že právě intenzivnější jednání unie s židovským státem bude patřit mezi priority českého předsednictví EU. Premiér Mirek Topolánek se pak při březnové návštěvě Blízkého východu vyslovil pro aktivnější zapojení ČR do mírového procesu v této oblasti. Předseda české vlády ale tehdy také podpořil izraelský boj proti terorismu. Podobná slova volil nyní i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v reakci na současné izraelské bombardování pásma Gazy, které ovládá radikální hnutí Hamas. Vyvážený postoj k oběma stranám konfliktu podporuje i český prezident Václav Klaus.
Politologové: Klaus se po svém znovuzvolení výrazně osamostatnil
Prezident Václav Klaus se po svém znovuzvolení hlavou státu letos v únoru výrazně osamostatnil, shoduje se na tom většina politologů, které oslovila ČTK. Jako prezident podle nich letos ztratil zábrany v domácí i zahraniční politice a soustředil se na své priority a jejich popularizaci. Nyní si Klaus uvědomuje, že už nemusí brát ohledy na různé strany, tak jako tomu bylo v jeho prvním volebním období, míní politologové. Ve zbylých letech jeho mandátu odborníci očekávají další prohlubování tohoto trendu. Za snad jediné téma, v němž se Klaus chová od prvního volebního období do současnosti vcelku kontinuálně, považují odborníci globální oteplování. Ve svých kritických názorech na boj proti klimatickým změnám se podle politologa Kubáčka jen utvrzuje a posiluje si pro ně mezinárodní zázemí.
Klaus se 6. ledna sejde na obědě s předsedy obou komor parlamentu
Prezident Václav Klaus si pozval na příští týden nejen premiéra, ale i předsedy obou parlamentních komor. Zatímco ministerský předseda Mirek Topolánek (ODS) má už tradičně pozvání na zámek v Lánech k pondělnímu "novoročnímu setkání s obědem", s předsedou Senátu Přemyslem Sobotku (ODS) a předsedou sněmovny Miloslavem Vlčkem (ČSSD) se prezident sejde o den později u "pracovního oběda" na Pražském hradě. Klaus to oznámil na svém webu. K tématům novoročních setkání obvykle patří zahraniční politika, a to včetně nadcházejícího českého předsednictví EU.
Kritici lisabonské smlouvy představí v Senátu její důsledky
Kritici lisabonské smlouvy o budoucím fungování EU chtějí ještě před schvalováním tohoto dokumentu v Česku představit důsledky, které by podle nich jeho přijetí znamenalo. Budou aktéry semináře, který v půlce ledna v sídle Senátu pořádá jeho evropský výbor. Jejich návštěva má být určitým protipólem prosincové mise evropských poslanců v Praze. Seminář má být věnován postavení demokracie v rámci EU před a po případné ratifikaci smlouvy a také legitimitě jejího schvalování s ohledem na odmítnutí v letošním irském referendu. Účastníci semináře se chtějí podle webu www.euserver.cz věnovat i publikaci "Lisabonská smlouva a Evropská unie: Ještě méně demokracie v EU", kterou sepsali experti z německé neziskové organizace Mehr Demokratie. Na semináři mají vystoupit výkonný ředitel této organizace Roman Huber, britský poslanec a bývalý ministr David Heathcoat-Amory nebo někdejší europoslanci Particia McKennaová z Irska a Jens-Peter Bonde z Dánska. Nad seminářem převzali záštitu místopředseda senátorů ODS Miroslav Škaloud a předseda senátního ústavně-právního výboru Jaroslav Kubera (ODS).
Česká mise při OSN je dle velvyslance na předsednictví připravená
České diplomatické zastoupení při OSN v New Yorku je podle velvyslance Martina Palouše připravené převzít od 1. ledna povinnosti předsednické země Evropské unie. Předsednictví bude v prostředí největší světové organizace se 192 členskými státy znamenat, že "veškeré činnosti jménem Evropské unie nám tak říkajíc padají na hlavu a jsme za ně odpovědní", popsal Palouš zjednodušeně nadcházející povinnosti. Česká mise při OSN se rozrostla na 50 lidí, tedy zhruba na trojnásobek běžného stavu. Jedním z prvních velkých témat v době českého předsednictví bude i na půdě OSN nový počátek ve vztazích EU se Spojenými státy po nástupu administrativy prezidenta Baracka Obamy. Vážné diskuse čekají světovou organizaci i v souvislosti s globální finanční krizí a světovým hospodářským úpadkem.
Der Standard: Vondra - proevropská tvář v české vládě
Od 1. ledna bude jeho tvář po šest měsíců v Evropě zřejmě často k vidění, píše o místopředsedovi české vlády Alexandru Vondrovi rakouský deník Der Standard. V tandemu se svým šéfem, premiérem Mirkem Topolánkem, bude chtít pochybovačům dokázat, že přes všechny vnitropolitické těžkosti může být Česko dobrým předsedou Evropské unie, dodává list. Vondra přitom rozhodně nebude svému premiérovi jen nějakým nosičem vody. Podle deníku se dá očekávat, že to bude hlavně on, kdo bude ve společenství 27 států vyjednávat kompromisy potřebné pro úspěšné předsednictví. Také iniciativa vůči východní Evropě, kterou chce Česko během svého předsednictví rozvinout, nese Vondrův rukopis. Pro východní Evropu měl Vondra vždy určitou slabost, už jako disident byl členem česko-polské Solidarity, píše dále Der Standard. Připomíná, že Vondra zůstal v politice jako jeden z mála bývalých disidentů a poté, co dělal poradce prezidentovi Václavu Havlovi, působil na ministerstvu zahraničních věcí, mimo jiné jako velvyslanec v USA.
NATO si bude vybírat nového šéfa, spekuluje se i o Vondrovi
Severoatlantická aliance si v příštím roce bude vybírat nového generálního tajemníka. Žádná jména zatím sice oficiálně nezazněla, avšak v médiích se začíná o případných kandidátech a uchazečích na prestižní post už spekulovat. V této souvislosti se objevilo i jméno českého vicepremiéra Alexandra Vondry. Před několika dny ho zmínil deník International Herald Tribune, před časem list New Europe. Ten pak v jednom ze svých listopadových vydání v rubrice Kasandřin diář napsal, že ještě před americkými prezidentskými volbami se prý obrátili na Washington a vyjádřili svůj zájem o tuto pozici dva kandidáti - Vondra a šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski.
O nástupci současného generálního tajemníka NATO, jímž je Jaap de Hoop Scheffer z Nizozemska, by se mělo začít vyjednávat někdy počátkem roku. "Všechna jména nejsou ničím jiným než spekulací," řekl nedávno dobře informovaný zdroj z aliance. Nového šéfa aliance by měl posvětit dubnový summit NATO. IHT napsal, že historie ukazuje, že úspěšným kandidátem bude ministr a Evropan, který vybalancuje Američana, který stojí v čele vrchního spojeneckého velení. Za favorita je podle listu považován dánský premiér Anders Fogh Rasmussen. Mezi dalšími jmény, o nichž se spekuluje, je kromě polského ministra a českého vicepremiéra třeba norská ministryně obrany Anne-Grete Strömová-Erichsenová.
České zelené karty pro 12 zemí; chybí Vietnam i Mongolsko
Možnost získat zelené karty pro práci a pobyt v Česku budou mít od počátku příštího roku občané 12 zemí. Na jejich seznamu ale není například Vietnam, Mongolsko či Moldavsko, jejichž občané do Česka přicházejí pracovat stále častěji. Z asijských zemí se na něj dostaly pouze Korea a Japonsko. Změna usnadní vstup na český trh práce občanům Ukrajiny či všech zemí bývalé Jugoslávie kromě Kosova. Vyhlášku s výčtem zemí, jejichž občané mohou o vydání karty požádat, na svých stránkách zveřejnilo ministerstvo vnitra. Zavedení zelených karet umožní novela zákona o zaměstnanosti. Karty představují pobytové a pracovní vízum v jednom dokumentu. Cizinci by se mohli ucházet jen o místa, která se nepodařilo 30 dní obsadit zájemcem z ČR či EU. Tyto pozice se mají objevit ve veřejném registru. O kartu by lidé požádali ve své vlasti český zastupitelský úřad. Seznam byl podle dřívějšího vyjádření ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase (ODS) výrazně zúžen kvůli hospodářské krizi. Ministerstvo práce zatím netuší, jaký by o zelené karty mohl být zájem. Bude záležet na poptávce ze strany zaměstnavatelů.
S nezařazením Vietnamu do programu zelených karet nesouhlasí Česko-vietnamská společnost. "Toto rozhodnutí poškodí stovky českých podniků, které čekají na kvalifikované vietnamské obráběče kovů, svářeče, ale také zámečníky, montéry, zedníky, horníky či na pracovnice do drůbežářských odvětví," řekl ČTK její předseda Marcel Winter. "Kritéria, podle kterých ministerstvo vnitra ve spolupráci s ministerstvem práce a sociálních věcí země (do seznamu) zařazovalo, jsou bezpečnostní, politická a zdravotní," uvedl Sezemský. Proč konkrétně do seznamu nebyl zařazen Vietnam, nechtěl komentovat. Mezi země, jejichž občané budou mít snadnější přístup na český pracovní trh, se podle očekávání naopak zařadily vyspělé mimoevropské země. Do seznamu se dostaly Spojené státy americké, Kanada, Austrálie a Nový Zéland. Občanům zemí nezařazených na seznam přesto není cesta k získání práce v Česku uzavřena; přístup na trh práce však budou mít složitější. Podle mluvčí ministerstva vnitra Hany Malé se však může vyhláška aktualizovat i v průběhu její platnosti na základě analýz vnitrostátní a mezinárodní situace. Občané 11 z 12 zemí uvedených na seznamu představují jen malé procento zahraničních zaměstnanců v Česku. Na konci listopadu tvořili zhruba pět procent cizinců s českým pracovním povolením a dvě procenta všech zaměstnanců ze zahraničí. Výjimkou je Ukrajina, z níž pocházely téměř tři pětiny pracovníků s povolením a čtvrtina všech zahraničních zaměstnanců.
Náchodské nemocnici hrozí kvůli dluhu přes 100 mil. Kč krach
Oblastní nemocnice v Náchodě má dluhy přes 100 milionů korun a hrozí jí krach. Vyplývá to z předběžné zprávy auditora, který ekonomiku nemocnice na základě zadání vedení Královéhradeckého kraje prověřuje. Kraj bude muset na záchranu nemocnice a zajištění jejího provozu ve svém rozpočtu najít dotaci přes 50 milionů korun. Pod náchodskou nemocnici, která je součástí Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje, spadají také nemocnice v Broumově a Opočně. Podle hejtmana Lubomíra France (ČSSD) se ekonomické potíže nemocnice pacientů nedotknou. Ředitel náchodské nemocnice Miroslav Švábl uvedl, že nemocnice připravuje ozdravný program. "Snažíme se rozklíčovat, proč k tomu tak došlo, protože tato situace se táhne již od roku 2004," řekl Švábl České televizi, která na problémy nemocnice v neděli upozornila.
Ústavní soud i po roce dostává stížnosti na poplatky u lékaře
Ani po roce od zavedení reforem ve zdravotnictví nepřestali lidé posílat Ústavnímu soudu (ÚS) své stížnosti proti regulačním poplatkům u lékaře a v lékárnách. Těsně před Vánocemi soud dostal další návrh na zrušení plateb, tentokrát jej sepsal Josef Mrázek z Černošic. Poplatky jsou podle návrhu protiústavní a mají na plátce "rdousící" účinek. Zavedení poplatků bylo součástí vládní reformy veřejných financí, jež vstoupila v platnost letos 1. ledna. Ústavní soud změny detailně projednával na podnět zákonodárců ČSSD a KSČM. Klíčové pasáže zdravotnických reforem nakonec ponechal v platnosti. Soudci už podle elektronického archivu odmítli také několik návrhů podaných lidmi mimo politiku, kteří považovali změny za neústavní.
O poplatcích nyní znovu jednají politici. Levici se 19. prosince podařilo odhlasovat ve sněmovně jejich zrušení. Jestli se ale skutečně v příštím roce přestane u lékařů, v lékárnách či nemocnicích platit, není jisté. Očekává se to, že rozhodnutí dolní komory zvrátí Senát, kde má převahu vládní koalice. V následujících týdnech by tak měla pokračovat jednání mezi opozicí a koalicí. Zrušení poplatků v krajských nemocnicích plánují hejtmani z řad ČSSD.
Adra podpořila vzdělávání učitelů v Tichomoří
Kvalitnější výuka a vzdělanější učitelé byli hlavními cíli rekvalifikačního kurzu, který se za české pomoci uskutečnil na tichomořském souostroví Vanuatu. Díky půlmilionovému grantu se nakoupilo dřevo na školní lavice, počítače a především se zaplatili školitelé, kteří učili vanuatské učitele lépe vzdělávat žáky. ČTK o tom informoval Štěpán Kučera z humanitární organizace Adra, která se na projektu podílela. Program na zvýšení kvalifikace učitelů byl určen zejména pro vyučující z malých venkovských škol. Kurzu se zúčastnilo celkem 60 učitelů, kteří po absolvování dostali certifikát o učitelské způsobilosti. Tento dokument má přitom na Vanuatu stejnou váhu jako formální pedagogické vzdělání.
Jeden z úspěšných absolventů kurzu je i Maxwell Silas, který vyučuje v rodné vesnici, protože je se střední školou nejvzdělanější v obci. Na rekvalifikační kurzy dojížděl každý měsíc po tři roky do hlavního města, cesta tam mu přitom trvala asi dva dny. V jeho vesnici se učí ve školní třídě postavené z bambusu, žáci při výuce sedí na zemi na rohožích, popsal Kučera. Po absolvování kurzu Silas pozměnil školní program a začal propagovat vzdělávání v místní komunitě. Zároveň se díky jeho působení zvýšil počet studujících dívek, přestože v dané oblasti převažuje názor, že dívky vzdělání nepotřebují. Současně doučuje Silas ve vesnici i negramotné dospělé.
Středočeskou univerzitu by mohlo navštěvovat až 5000 studentů
Novou univerzitu, kterou plánuje založit Středočeský kraj, by mělo navštěvovat podle odhadu 3000 až 5000 studentů. První z nich by mohla škola přijmout za dva až čtyři roky, řekl novinářům hejtman David Rath (ČSSD). Do konce ledna by měl být podle něj připraven legislativní podklad pro podání poslanecké iniciativy na schválení zákona, jenž by vznik univerzity umožnil. V únoru pak hejtman začne jednat o podpoře v parlamentu. Podle Ratha projekt schvalují poslanci napříč politickým spektrem. "Ideální by bylo do dvou let připravit akreditaci školy a její personální a ekonomické zázemí. Do čtyř let by do ní měli vstoupit první studenti," řekl ČTK hejtmanův náměstek Marcel Chládek. Škola by měla mít zpočátku čtyři až šest fakult, výhledově by pak měla mít pracoviště v každém větším středočeském městě. Nabízet by měla bakalářské, magisterské i doktorandské studium. Zaměřit se chce na obory, po nichž je na pracovním trhu poptávka, jedním z nich je zdravotnictví, konkrétně vzdělávání středního zdravotnického personálu.
Papež udělil Řád svatého Silvestra pracovníkům plzeňské charity
Činnost dvou pracovníků plzeňské Diecézní charity ocenil papež Benedikt XVI. Řádem svatého Silvestra. Papežské vyznamenání se uděluje za význačné činy a zásluhy o povznesení křesťanského života. V Plzni je nyní získal ředitel Diecézní charity Jiří Lodr a zástupkyně ředitele Městské charity Plzeň Anna Srbová, řekla mluvčí biskupství a charity Alena Ouředníková. Sedmašedesátiletá Srbová začala být v Diecézní charitě činná ihned po jejím založení v listopadu 1993. Když o čtyři roky později odešla ze svého zaměstnání ve Škodovce do důchodu, věnovala se práci v charitě naplno. Nyní je zástupkyní ředitele Městské charity Plzeň, pracuje také jako koordinátorka dobrovolnické práce a vedoucí projektů Pomoc vězňům a Osobní asistence. Sedmačtyřicetiletý Jiří Lodr je ve funkci ředitele Diecézní charity od jejího vzniku.
S mrazivým počasím hlásí některé ubytovny pro bezdomovce plno
Některé ubytovny pro bezdomovce v hlavním městě hlásí s příchodem chladného počasí plno. Naši pracovníci denně odmítají kolem 30 mužů, řekla ČTK ředitelka pražské pobočky sdružení Naděje Petra Lakatošová. Podle ní se množí také případy, kdy ošetřují bezdomovce s omrzlinami, onemocněními dýchacích cest a popáleninami. V těchto dnech přibylo také úmrtí bezdomovců, není ale jasné, zda mají souvislost s mrazivým počasím. Sdružení Naděje, které provozuje ve středisku U Bulhara také ordinaci praktického lékaře pro bezdomovce, zaznamenalo v souvislosti s chladným počasím více případů zánětů průdušek, angín a zápalů plic. Ošetřovali také omrzliny a popáleniny nohou.
Lidé příští rok zaplatí víc za balíky, cena za psaní se nezmění
Česká pošta od příštího roku zdraží posílání balíků až o deset korun. Ceny doručování dopisů se nezmění. Uvedla to Česká pošta. Zatímco na doručování psaní do 50 gramů za cenu do 18 Kč má pošta státem zaručený monopol, balíky doručuje v konkurenčním prostředí. Na trhu soutěží nejen s kurýrními firmami ale i nadnárodními přepravními společnostmi, jako jsou DHL, DPD nebo TNT. Pošta provozuje 3400 poboček a za loňský rok vydělala 795 milionů korun. Letos snížila kvůli investicím do rizikových cenných papírů v Rusku odhad zisku na 300 milionů korun.
ČAP: Řidiči bez povinného ručení budou od ledna platit
Motoristé, kteří v příštím roce nebudou mít pro své vozidlo sjednáno povinné ručení, budou platit velké pokuty. Policisty mají od ledna řidiči volat k dopravním nehodám až u škod převyšujících 100.000 Kč. Jediným povinným dokladem o povinném ručení bude Zelená karta. O změnách, které dopadnou na řidiče od příštího roku, informovala ČTK Česká asociace pojišťoven (ČAP). Vlastník vozidla bez povinného ručení bude muset uhradit České kanceláři pojistitelů (ČKP) poplatek 20 až 300 Kč za každý den, kdy provozuje vozidlo bez tohoto pojištění. Příspěvek nenahrazuje pojištění, a pokud tedy bude nepojištěným vozidlem způsobena škoda, zaplatí ji stále osoba za tuto škodu odpovědná. Podle údajů, které má ČKP k dispozici, je v Česku registrováno přibližně 850.000 vozidel bez povinného ručení.
ČOI: Někteří stánkaři prodávají nebezpečnou pyrotechniku
Česká obchodní inspekce při kontrolách zaměřených na prodej silvestrovské pyrotechniky zjistila, že v některých pouličních stáncích jsou k dostání i nebezpečné pyrotechnické výrobky. Lidé by proto při nákupu zábavní pyrotechniky, kterou si chtějí zpestřit příchod nového roku, měli být opatrní a raději toto zboží nakupovat v kamenných prodejnách. Za porušení vyhlášky o prodeji pyrotechnických výrobků může ČOI obchodníkům uložit pokutu až milion korun. "V některých stáncích i na tržnicích byla k dostání pyrotechnika, která se tímto způsobem prodávat nesmí," řekl ČTK mluvčí ČOI Marek Ženkl. Například na Moravě inspektoři ČOI v pouličních stáncích odhalili prodej pyrotechniky, kterou lze podle Ženkla zařadit do kategorie výbušnin.
Prodej alkohol testerů je v období vánočních svátků vyšší
Někdo se díky nim baví, jiný kontroluje své zaměstnance, další zjišťuje, zda může bez obav zasednout za volant. Řeč je o alkohol testerech, které na Silvestra oslaví 70. narozeniny. V roce 1938 totiž vznikl první přístroj na zjišťování požitého alkoholu pomocí dechu. Zájem o alkohol testery se v Česku zvyšuje v období Vánoc, kdy řada lidí objeví přístroje třeba pod stromečkem.
Lyžařům, kteří přežili pád laviny, hrozí pokuta až 100.000 Kč
Dvěma lyžařům, kteří v pátek přežili pád laviny v Krkonoších, může za porušení zákona o ochraně přírody a krajiny hrozit pokuta až 100.000 korun. Pokutu by mohli dostat ve správním řízení za to, že se pohybovali mimo vyznačenou cestu v nejpřísněji chráněné první zóně Krkonošského národního parku (KRNAP). ČTK to řekla mluvčí správy KRNAP Alena Drahná. Pád laviny nepřežila šestatřicetiletá žena.
Jihomoravští vinaři se dočkali mrazů a posbírali ledové víno
Při devítistupňových mrazech, které bylo v noci možné naměřit na Břeclavsku, sbírali jihomoravští vinaři hrozny na výrobu ledového vína. Musí se sklízet a vyrábět při teplotě minimálně šest stupňů pod nulou. Většina vinařů ale vzhledem k dosavadnímu průběhu zimy příliš nevěřila v brzký příchod větších mrazů, a tak hrozny vyčleněné původně na ledové víno posbírala už v minulých dnech, zjistila ČTK. Ledové víno patří společně s vínem slámovým mezi vinařské speciality. Slámové víno vzniká z hroznů, jež byly minimálně po tři měsíce položeny na slámě nebo byly stejně dlouhou dobu pověšeny ve větrané místnosti. Pro oba druhy však platí to, že na jejich výrobu musejí být použity hrozny s cukernatostí nejméně 27 stupňů. Roční produkce slámových a ledových vín v Česku se pohybuje v řádech tisíců litrů, což nedosahuje ani jednoho procenta z celkové výroby vína v zemi.
Při lisování zmrzlých hroznů zůstává voda ve formě krystalků ledu uvnitř lisu, zatímco ven vytéká hustý a velmi sladký koncentrovaný mošt. Ledové víno je výrazně sladké a aromatické a hodí se především k dezertům. Výtěžnost je asi jen dvaceti- až třicetiprocentní oproti lisování čerstvých hroznů. Tomu odpovídá také cena ledových vín, která se pohybuje od 300 do 700 korun za láhev o obsahu 0,35 litru. Kromě Česka se tato vína vyrábějí už jen na Slovensku, v Německu, Rakousku a Kanadě.
Pecková a Kusnjer v Národním divadle připomněli památku Janáčka
Světoznámá mezzosopranistka Dagmar Pecková a barytonista Ivan Kusnjer přednesem písní ze sbírky Moravská lidová poezie v písních uctili památku jejich autora Leoše Janáčka. V pražském Národním divadle tak připomněli, že od smrti tohoto uznávaného českého hudebního skladatele letos uplynulo osm desítek let. Na koncertu k Janáčkově poctě zazněly také písňové cykly Janáčkových současníků Maxe Broda, Pavla Haase a Albana Berga. Mluvčí opery Národního divadla Silvie Marková připomněla, že koncert je vzácnou možností vidět oba zpěváky na společném vystoupení. A Pecková, trvale žijící v zahraničí, na pražské
Česká televize připomene od 3. ledna čs. kinematografii
Celkem 26 portrétů předních osobností takzvané československé filmové vlny obsáhne cyklus Zlatá šedesátá, který začne 3. ledna vysílat Česká televize. Každý z dílů doplní celovečerní film ilustrující tvorbu zpovídané osobnosti. Režisér Martin Šulík, producent Čestmír Kopecký a autor scénáře Jan Lukeš ale předpokládají, že toto ohlédnutí za vrcholnou etapou v dějinách české a slovenské kinematografie bude mnohem širší. Podle Kopeckého budou dalším počinem minimálně šestidílné dějiny československé kinematografie z let 1945 až 1972 a také celovečerní film Československá filmová vlna. Podle Lukeše znamenala 60. léta pro domácí kinematografii jedinečnou etapu. Filmová tvorba tehdy společného státu překročila během pouhých několika let dosavadní ideologické i estetické limity, stala se jedním z hlasů demokratizačního hnutí a takřka ze dne na den začala sklízet úspěchy i v zahraničí. Československý filmový zázrak, jak tento úkaz nazvala zahraniční kritika, násilně uzavřely události ze srpna 1968.
První díl bude 3. ledna patřit Miloši Formanovi, doprovodí ho jeho Černý Petr z roku 1963. Slavný režisér v něm vzpomíná například na okamžik, kdy jako šestiletý zhlédl němou verzi Prodané nevěsty. "Opera bez zvuku, herci na plátně jen otvírali pusu. A v tom začali s nimi diváci zpívat Proč bychom se netěšili - a to byl pro mě film," říká v něm. Za svou výhodu považuje, že nevystudoval režii, a proto prý pro něj nic nebylo nemožné. Další portréty představí Otakara Vávru (Kladivo na čarodějnice), Juraje Herze (Sběrné surovosti a Sladké hry minulého léta) a Miroslava Ondříčka. Toho připomene snímek Jana Němce z roku 1966 Mučedníci lásky, na kterém se podílel jako kameraman.
Hlubočtí chtějí postavit pomník Janu Adolfu II. Schwarzenbergovi
Hluboká nad Vltavou chce postavit pomník Janu Adolfu II. Schwarzenbergovi, který se zasloužil nejen o světoznámou podobu tamního zámku, ale také o další rozvoj města i kraje. Byl by to výraz poděkování nejen této osobnosti, ale celému rodu Schwarzenbergů, z jehož odkazu Hluboká stále žije. Dosud taková vzpomínka městu schází, řekl hlubocký starosta Tomáš Jirsa. V roce 2010 se chystá velký projekt Schwarzenberského roku, který bude završen rozsáhlou výstavou v Alšově jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou.
V Pošumaví budou lidé pošesté pochodovat proti jadernému úložišti
Pošesté se vydají na začátku ledna lidé z Chanovic na Klatovsku a okolí na pochod, který má kromě procházky Pošumavím upozornit na problematiku ukládání radioaktivních odpadů. Chanovice jsou jednou z šesti vytipovaných lokalit, kde by mohlo vzniknout úložiště radioaktivního odpadu. Místní lidé s tím nesouhlasí. Obávají se zdravotních rizik i znehodnocení přírody a krajiny. Svůj postoj vyjadřují například na pochodu, který se uskuteční 3. ledna, řekl ČTK chanovický starosta Petr Klásek.
Jihlavané snižovali nadváhu na povánočním Kufrování
Na dvě stovky Jihlavanů snižovalo nadváhu při tradiční povánoční akci Domu dětí a mládeže - Kufrování. Většinou celé rodiny se hned po ránu vydaly s mapou orientačních běžců na čtyři různě dlouhé tratě v Březinových sadech. Někteří do cíle dorazili procházkovým tempem po dvou hodinách, jiní si trať tréninkově proběhli za několik minut. V cíli je čekala odměna: kromě sladkostí i volné vstupenky na bruslení a plavání. Akce je dvoudenní, v úterý začíná také od 09:00, řekl hlavní organizátor 26. ročníku Tomáš Rychetský.
Sport
Žokej Filip Minařík obsadil druhé místo v německém šampionátu. Na německých drahách letos nasbíral 82 vítězství a dosáhl druhého největšího úspěchu po triumfu, který v tamním šampionátu vybojoval v roce 2005. Minaříka předstihl pouze Eduardo Pedroza z Panamy, který vyhrál během roku 90 dostihů a obhájil loňský titul. Třetí skončil Němec Andrasch Starke, jenž si připsal 73 prvenství. Stal se však finančně nejúspěšnějším žokejem, neboť vydělal přes 1,3 milionu eur.
Sprinterské závody v rámci Tour de Ski v Praze vyhráli Nor Tor Arne Hetland a Italka Arianna Follisová, která se dostala do průběžného vedení v seriálu. Z českých lyžařů si vedl nejlépe Aleš Razým, který jako jediný postoupil z kvalifikace, v níž obsadil šesté místo. Ve vyřazovací části vypadl hned ve čtvrtfinále a skončil třináctý.
Počasí v úterý
V úterý se očekává slunečno, ojediněle zataženo nebo mrznoucí mlhy. Teploty by se měly pohybovat mezi -3 až + 1 stupněm Celsia.