Zprávy

Poslanci odmítli schválit plán armádních misí pro rok 2009

Poslanecká sněmovna nepodpořila plán ministerstva obrany na vyslání českých vojáků do misí v zahraničí v příštím roce. Pro návrh hlasovalo 99 poslanců, potřeba bylo 101 hlasů. Viditelně zklamaný Topolánek krátce po rozhodnutí prohlásil, že za výsledek hlasování se stydí. "Neprohrála koalice, prohráli jste vy, kolegové vlevo," řekl směrem do míst, kde sedí opoziční poslanci z ČSSD a KSČM. Novinářům premiér řekl, že se okamžitě sejde vláda, aby využila svého práva a vojáky v misích ještě ponechala po 60 dní, jak má právo. Stovky českých vojáků, především v Kosovu a Afghánistánu, se totiž krokem sněmovny ocitají ve velmi nejistém právním postavení.

Před hlasováním, na konci obecné rozpravy k tématu, totiž Topolánek vyšel opoziční ČSSD vstříc a navrhl omezit počet vojáků vyslaných do mise ISAF v Afghánistánu na 480 osob, vojáci počítali se 645 lidmi. Slíbil také, že na konci roku 2009 skončí zapojení příslušníků 601. skupiny speciálních sil v protiteroristické operaci Trvalá svoboda v téže zemi. Ukončení tohoto vojenského angažmá a snížení původního návrhu ministerstva obrany pro Afghánistán byly hlavní požadavky ČSSD pro podporu plánu misí.

Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek prohlásil, že jej výsledek mrzí. "Situace je velice vážná, nejen pro vojáky. Je to i špatný signál pro naše zahraniční kolegy, se kterými v daných prostorech spolupracujeme," uvedl. Dodal, že nyní armádě nezbývá než čekat na výsledek jednání politiků. "Myslím, že do několika hodin dostanu nové politické zadání," poznamenal generál. Podobná situace v novodobé české historii ještě nikdy nenastala. Armáda má podle Picka připraven "určitý krizový scénář". "V současné době nechci spekulovat, jak toto budou hodnotit naši koaliční partneři," dodal.

Podle premiéra Topolánka jde o velkou prohru sociální demokracie, protože to byla právě tato strana, která vojáky do Afghánistánu vyslala. "Můžeme se jenom modlit, aby se po 1. lednu nic nestalo," řekl novinářům. "My se nenecháme vydírat, toto je zájem České republiky, toto jsou české vojenské závazky," zdůraznil předseda vlády. Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka za krach návrhu naopak může vládní ODS, která podle jeho slov nehledala cestu ke kompromisu a nebyla ochotna podpořit některé návrhy ohledně omezení poplatků ve zdravotnictví. Ministr Cyril Svoboda (KDU-ČSL) byl výsledkem hlasování zklamán a kritizoval, že "domácí konflikt byl povýšen nad zájem země". Podle bývalého náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého rozhodnutí sněmovny otřese důvěryhodností České republiky a způsobí velké škody v oblasti mezinárodních vztahů.

Do Prahy přiletěli lékaři z polní nemocnice v Kábulu

Do Prahypřiletělo z Afghánistánu posledních 39 vojenských lékařů, členů zdravotnického personálu pátého kontingentu polní nemocnice a příslušníků chemické jednotky. Armáda tak ukončila stahování polní nemocnice z Kábulu, které zahájila v létě. Češi v Kábulu za posledních 20 měsíců ošetřili 10.000 lidí, z toho za posledních pět měsíců přes 2000 osob, řekl na letišti Vlastimil Schlinger, který strávil v Afghánistánu posledního půl roku. Na palubě letounu přiletěl s českými vojáky do Prahy také americký velvyslanec Richard Graber, který do Afghánistánu nečekaně odletěl ve čtvrtek.

Polní nemocnice působila v Kábulu od dubna 2007 v mírové operaci ISAF na základě požadavku vrchního velitele NATO v Evropě. Každý z kontingentů čítal stovku lidí, kromě lékařů a sester i zabezpečovací personál a potřebnou ostrahu.

ČSSD chce od vlády ratifikaci lisabonské smlouvy a předčasné volby na podzim 2009, koalice to odmítá

Sociální demokraté žádají od ODS slib, že nebude spojovat ratifikaci lisabonské smlouvy s hlasováním sněmovny o smlouvách upravujících výstavbu radaru protiraketové obrany USA v Česku. Lisabonskou smlouvu o fungování rozšířené unie chce ČSSD ve sněmovně prosadit do konce února. Na tiskové konferenci to uvedl předseda ČSSD Jiří Paroubek. Toleranci vládě v době českého předsednictví Evropské unii podmiňuje ČSSD také vyvoláním předčasných voleb na podzim roku 2009, dosud mluvila o létu. Vláda by podle sociálních demokratů měla pro klid ve sněmovně v době předsednictví také přijmout pevné datum přechodu na euro.

Podmínky pro toleranci vládě v době předsednictví Evropské unii, které představila ČSSD, jsou podle šéfa lidovců Jiří Čunka nepřijatelné. "Za těchto podmínek určitě takovou dohodu uzavírat nebudeme," řekl novinářům. Šéf zelených Bursík považuje Paroubkův požadavek předčasných voleb za nekorektní, protože koalice by šla do volební kampaně po předsednictví vyčerpaná.

Sněmovna začala jednat o rušení poplatků, hned si ale vzala pauzu

Sněmovna začala jednat o rušení poplatků ve zdravotnictví. Poslanci se k tomuto bodu dostali až po několikahodinové debatě o podobě vojenských misí v zahraničí. Diskusi o tom, kdo přestane v příštím roce u lékařů, za lék na receptu či v nemocnicích platit, ale hned po jejím začátku zákonodárci na hodinu přerušili kvůli poradě poslaneckých klubů.

Politické špičky koalice a opoziční ČSSD do dnešního odpoledne vyjednávaly o tom, jak by vojenské mise, poplatky a dohoda s ČSSD o toleranci vlády v době českého předsednictví měly vypadat. Shodu nenašly. U poplatků sociální demokraté trvají na tom, aby je přestali platit důchodci nad 65 let a děti do 18 let. Jsou ale připraveni podpořit místo svého záměru návrhy dvou lidoveckých poslanců. Na úpravě poplatků se už v létě dohodla i koalice. Podle dohody měly přestat platit děti do šesti let a dětem do 15 let se měl snížit ochranný limit na výdaje z 5000 na 3000 korun. Do zdravotnictví by podle propočtů letos mohlo díky poplatkům plynout šest miliard korun. Ministr Julínek míní, že by proto bylo nejrozumnější přijmout takové změny poplatků, které by zdravotnický systém poškodily co nejméně.

Po vstupu do Schengenu v Česku stouplo zneužívání pobytů

V České republice stoupl po vstupu země do schengenského prostoru počet lidí, kteří zneužívají možností legálního pobytu na českém území. Přistěhovalci vstupují do formálních manželství nebo se nechávají prohlásit otci narozených dětí. Narůstají také případy zneužívání českých víz ke vstupu do dalších zemí Schengenu, řekl ředitel cizinecké policie Vladislav Husák. Podle něj se ale přesto nepotvrdily obavy, že se po zrušení hranic výrazně zvýší trestná činnost.

Svůj pobyt v Česku se snaží nezákonně legalizovat stovky cizinců, prohlásil Husák. Jeho slova potvrzuje i případ z minulého týdne. V sobotu zadrželi detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) osmičlennou skupinu, která podle nich za více jak tři roky zprostředkovala desítky účelových sňatků s cizinci ze zemí bývalé Jugoslávie. Do Evropské Unie se tak podle mluvčího ÚOOZ Pavla Hantáka dostali i zločinci, například členové klanu kosovských Albánců, na které byly vydány mezinárodní zatykače.

V České republice také pravidelně narůstá počet cizinců, kteří zde setrvávají legálně. V současné době jich cizinecká policie eviduje téměř 440.000, zatímco před deseti lety to byla polovina. Největší nárůst migrantů je v Praze. V Česku žije nejvíce Ukrajinců, legálně jich zde pobývá 132.000. Česko vstoupilo do schengenského prostoru společně s devíti dalšími zeměmi. Oblast umožňující cestování bez pasů se tak rozšířila na 24 států a rozprostírá se nyní na délce 4000 kilometrů od Portugalska po Estonsko. Schengenský prostor je založen na tom, že když do něj někdo vstoupí, tak už při cestách do jiných zúčastněných států nemusí žádnými dalšími hraničními kontrolami procházet.

Cizinecká police se připravuje na dopady krize na migranty

Cizinecká policie chystá dva projekty, které budou řešit dopad finanční krize na přistěhovalce pracující v České republice. V Plzni a Mladé Boleslavi vzniknou skupiny, které budou sledovat situaci ohledně zaměstnanosti cizinců a spolupracovat s úřady práce, řekl ředitel cizinecké policie Vladislav Husák. Reagoval tak na informace o rapidním nárůstu nezaměstnaných migrantů, kteří se zapojují do nelegální činnosti. Nově skupiny pracovníků mají vzniknout také proto, aby se měli migranti, kteří ztratí práci, na koho obrátit. Tito lidé by totiž měli v případě ztráty zaměstnání opustit republiku a teprve poté doma shánět novou pracovní pozici v zahraničí. Podle Husáka však nelze ke všem přistupovat stejně. "Někteří zde žijí již mnoho let a mají zde rodiny," řekl. Tyto případy je podle něj nutné řešit obzvláště citlivě.

Prezident Klaus podepsal zákon o rozpočtu a daních

Prezident Václav Klaus podepsal zákon o státním rozpočtu na příští rok. Rozpočet počítá se schodkem 38,1 miliardy korun. Prezident minulý týden prohlásil, že rozpočet je založen na fiktivních číslech. Jako ekonom se prý domnívá, že se vláda v důsledku světové finanční krize měla pokusit čísla v rozpočtu před jeho schválením revidovat. Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) předtím připustil, že by se schodek státního rozpočtu na příští rok kvůli ekonomickému ochlazení ve skutečnosti mohl pohybovat v rozmezí 50 až 60 miliard korun. Nevyloučil ani, že v případě nepříznivého ekonomického vývoje by mohl být i vyšší. Rozpočet na příští rok je podle něj postaven na indikátorech vývoje ekonomiky z letošního jara a nyní se situace změnila.

Prezident podepsal také novelu daňového zákona. Daň z příjmů zaměstnanců a podnikatelů v příštím roce zůstane na 15 procentech. Podle dosud platného zákona měla klesnout na 12,5 procenta. Výměnou za vyšší daň se ale sníží odvody na sociálním pojištění o 1,5 procenta.

NATO pochválilo ČR, že dobře střeží tajné informace

Severoatlantická aliance pochválila Českou republiku za to, jak chrání utajované informace. Plyne to z materiálu o dubnové inspekci NATO v ČR, který projednala Bezpečnostní rada státu (BRS). Bezpečnostní rada státu také schválila plán cvičení orgánů krizového řízení na příští tři roky. Kromě tradičních je nově plánováno i cvičení s názvem Infrastruktura 2011. Podle vládní mluvčí Bartošové bude prověřovat krizové řízení v podmínkách teroristického ohrožení kritické infrastruktury. Rada schválila i některá konkrétní opatření v přípravě bezpečnostního zajištění předsednictví České republiky v Radě Evropské unie. Jedná se o systémy kontrol a schvalování akreditací na akce českého předsednictví v České republice a v Bruselu.

Hrad chápe Klausovu nominaci na Cenu evropských občanů jako důkaz jeho snahy o diskusi v EU

Hrad chápe nominaci prezidenta Václava Klause na Cenu evropských občanů jako důkaz toho, že se Klaus snaží o otevřenou diskusi k budoucnosti EU. V reakci na nominaci to ČTK sdělil Klausův tajemník Ladislav Jakl. Na cenu, kterou uděluje Evropský parlament, hlavu českého státu nominovali europoslankyě Jana Bobošíková a Hanne Dahlová z Dánska.

V EU je Klaus nazýván euroskeptikem. Aktuálně například kritizuje lisabonskou smlouvu, která má za cíl reformovat fungování unijních institucí. "Část politiků dnes takovou diskusi umlčuje nebo připouští jen jeden názor. Václav Klaus se usilovně a dost nepopulárně snaží toto téma diskusi otevřít," uvedl Jakl. Podle něj je dost zemí, které například lisabonskou smlouvu "odmávaly", s žádnou diskusí se nezatěžovaly a nenechaly ji ani přeložit. Dahlová Klausovu nominaci předložila za frakci Nezávislost a demokracie. Tato parlamentní skupina, jejímž členem je i další Čech Vladimír Železný, sdružuje řadu ostrých kritiků fungování unie.

STEM: Volby do Poslanecké sněmovny by vyhrála ČSSD, druhá je ODS

Kdyby se nyní konaly volby do Poslanecké sněmovny, vyhrála by je sociální demokracie. Opoziční ČSSD by volily téměř dvě pětiny lidí, na druhém místě by skončila ODS, kterou by volilo téměř 24 procent dotazovaných. Vyplývá to z aktuálního průzkumu stranických preferencí agentury STEM, který má ČTK k dispozici. KSČM by odevzdalo hlas 11,4 procenta dotazovaných, lidovcům 6,3 procenta a zeleným 5,4 procenta oslovených.

Tatra kvůli krizi propustí 1400 lidí

Kopřivnická automobilka Tatra propustí na začátku příštího roku 569 zaměstnanců. Propouštět začne koncem ledna. Od letošního pololetí do konce března příštího roku tak firmu opustí 1400 zaměstnanců místo dosud avizovaných 820. Počet zaměstnanců firmy tak klesne pod 3000. Podle generálního ředitele Tatry Ronalda Adamse si firma v loňském roce ověřila, že Tatra může být velmi zisková v dobrých časech, kdy má spoustu zakázek. "Nyní, když světová finanční krize vede firmu do časů zlých, musíme Tatru udržet v kladných číslech. Netrpělivě čekáme na oživení globálních trhů, k němuž, jak věříme, dojde koncem roku 2009 nebo začátkem roku 2010," poznamenal. Tatra za pomoci série opatření doposud snížila své režijní náklady až o 28 procent oproti předchozímu stavu.

Škoda Auto začala zastavovat některé provozy již ve středu

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto začala zastavovat výrobu již ve středu večer, přestože dopředu avizovaná odstávka začíná oficiálně až v pátek večer, informovala televize Z1. Ve čtvrtek se nepracovalo například ve svařovnách nebo na některých montážích. Zatím nejdelší odstávka, kterou automobilka reaguje na snížení odbytu způsobené celosvětovou finanční krizí, skončí 12. ledna.

iDnes.cz: Madeta vypoví zemědělcům smlouvy na dodávky mléka

Největší tuzemská mlékárna Madeta chce vypovědět dodávky desítek tisíc litrů mléka denně od zemědělců. Důvodem je snížení odbytu mléčných výrobků. Informoval o tom server iDnes.cz s odkazem na televizi Z1. Zemědělci chtějí na snížení dodávek mléka reagovat stávkou ve všech regionech. Agrární komora upozornila, že místo propagační akce na prodej mléčných výrobků, které ohlásila na polovinu ledna, vyjedou do ulic traktory a další zemědělská technika.

Češi mohou nadále na slovenských úřadech používat češtinu

Češi budou moci i nadále na slovenských úřadech používat svůj rodný jazyk. Slovenské ministerstvo kultury totiž upravilo znění novely jazykového zákona poté, co proti němu protestovalo 700 lidí v čele s občanskými aktivisty. Sporné pokuty za prohřešky vůči slovenštině však v novele zůstanou. "Bude zakotveno právo osoby, jejímž mateřským jazykem je čeština, komunikovat a podávat i písemná podání v českém jazyce," uvedla ředitelka odboru literatury a státního jazyka slovenského ministerstva Elena Kačalová. Slovenské úřady podle ní budou přijímat i písemnosti a dokumenty vydané v ČR. Omezení pro češtinu vzbudilo protesty nejen na Slovensku, kriticky ho hodnotil i český tisk. Návrh novely ještě musí posoudit slovenská vláda a parlament.

Šéf Ústavu pro studium totalitních režimů Žáček popřel spekulace, že se ústav personálně rozpadá

Šéf Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Pavel Žáček popřel spekulace, že se ústav personálně rozpadá. Chování tří zaměstnanců, kteří důvody svého odchodu z ústavu zveřejnili v Lidových novinách, označil v rozhovoru s ČTK za překvapivé a neprofesionální. Ke kontroverzím, jež instituce v poslední době vyvolala, ředitel uvedl, že z vnějších útoků na ÚSTR je cítit obava z potenciálu, který ústav má. Instituci opouštějí historici Petr Blažek, Tomáš Bursík a Tomáš Vilímek. Blažek Lidovým novinám řekl, že ve vedení ÚSTR postrádá renomované odborníky. Žáček je přesvědčen, že ústavu se za 11 měsíců existence podařilo obstát na domácí i mezinárodní scéně.

Zřejmě nejvíce emocí vzbudil ústav zveřejněním policejní informace, podle níž spisovatel Milan Kundera v roce 1950 údajně udal komunistické policii bývalého západního agenta Miroslava Dvořáčka. Dalším kontroverzním počinem ústavu byla brněnská a pražská výstava Tváře moci, která zveřejnila fotografie některých vedoucích pracovníků StB. Spekulovalo se o tom, že Rada Ústavu pro studium totalitních režimů chce Žáčka vyměnit za někoho jiného, předsedkyně rady Naděžda Kavalírová to ale minulý týden popřela.

Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) se v příštím roce hodlá více zaměřit na vzdělávání učitelů a studentů středních škol. Chce tak zlepšit výuku moderních dějin, která podle průzkumů České školní inspekce v kvalitě i co do počtu odučených hodin silně zaostává za výukou ostatních historických období. Součástí projektu je i vzdělávací DVD k roku 1968, které dnes pracovníci ústavu představili novinářům.

Tyden.cz: Armáda se zbaví vojáka pro jeho neonacistické aktivity

Kvůli neonacistickým aktivitám se chce armáda v březnu zbavit profesionálního vojáka Martina Hracha. Je znám jako vůdčí postava gangu fotbalových chuligánů z Mostecka Radical Boys, navíc čelí podezření z toho, že při listopadovém střetu radikálů s policisty v Janově vyzradil extremistům informace o strategii policejního zásahu, uvedl server tyden.cz. Člen 131. smíšeného dělostřeleckého oddílu v Pardubicích byl v hledáčku vojenských specialistů už letos v květnu, kdy armáda "čistila" své jednotky od sympatizantů pravicových extremistických hnuti. Nakonec však z podezření vyvázl, i když podle serveru existovaly záznamy prokazující jeho účast na vzpomínkové akci na nacistického zločince Rudolfa Hesse či v loňské bitce příznivců Národního odporu s policejními těžkooděnci. Na popud ministryně obrany Vlasty Parkanové (KDU-ČSL), která slíbila, že Hrach opustí řady české armády, byl však vydán rozkaz, aby s ním nebyla prodloužena smlouva.

V Havířově došlo k rasovému útoku na romského mladíka

Karvinští policisté vyšetřují rasově motivovaný útok na sedmnáctiletého mladíka v Havířově. Počátkem listopadu ho napadla skupina asi 12 násilníků z řad příznivců ultrapravice. Zbitý Rom utrpěl řadu zranění, částečně ochrnul a nyní čeká na operaci. Jeho rodina se v obavě z pomsty nechce k incidentu vyjadřovat. O případu informoval Markus Pape, který se v Česku řadu let věnuje romské problematice a je také členem vedení Výboru pro odškodnění romského holocaustu.

Muže, jenž prý v Liberci uškrtil syna, obvinila policie z vraždy

Policisté obvinili z vraždy sedmatřicetiletého muže, který ve středu odpoledne na policii nahlásil, že zabil svého devítiletého syna. Za vraždu dítěte mladšího 15 let hrozí muži 12 až 15 let vězení nebo výjimečný trest. Podle zdravotníků, které na místo tragedie přivolala policie, byl chlapec už asi 12 hodin mrtvý. Skutečnou dobu úmrtí i příčinu smrti musí určit pitva. Podle televize Nova muž údajně neunesl tíhu rozvodu, opil se a chlapce zabil.

Průzkum: Téměř polovina lidí se obává nezaměstnanosti

Téměř polovina lidí ve věku od 12 do 79 let má strach z nezaměstnanosti. Obávají se jí především ženy, z pohledu věku pak nejčastěji lidé ve věku 40 až 49 let. Vyplývá to z výsledků průzkumu, který provedla agentura Median v období od dubna do poloviny září na vzorku 7687 respondentů. Lidé po čtyřicítce se také více obávají budoucnosti, nejvíce však lidé nad 70 let. Míra nezaměstnanosti v Česku podle metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO) ve třetím čtvrtletí letošního roku klesla meziročně o 0,8 procentního bodu na 4,3 procenta, což byla nejnižší úroveň za posledních 12 let.

Ministerstvo nezruší žádná onkologická centra, budou léčit dál

Ministerstvo zdravotnictví nezruší žádné z nynějších 18 komplexních onkologických center. Ve všech se dál budou léčit pacienti s rakovinou, ale jen 13 centrům zůstane status "komplexní". Změny vycházejí z výsledků odborného auditu, který ukázal, že některá centra neposkytují péči v plné šíři pro všechny diagnózy. "Zhruba jedna miliarda korun bude v příštím roce uvolněna na modernizaci a další vybavení komplexních center z prostředků integrovaného operačního programu," uvedla náměstkyně ministra Markéta Hellerová.

Poslední ročník mateřské školy zůstane bezplatný

Poslední ročník mateřské školy bude dál bezplatný. Ministr školství Ondřej Liška (SZ) ustoupil v zájmu schválení novely školského zákona. Proti byla hlavně opozice. Rodiče nyní musejí platit za první dva ročníky školky. Hrazení posledního ročníku bylo zrušeno v roce 2005. Ministerstvo školství tak chtělo do školek přivést i děti z rodin s nízkými příjmy. Tento cíl ale podle současného ministra Ondřeje Lišky (SZ) splněn nebyl. Podle ministerstva naopak vzrostl počet dětí s odkladem povinné školní docházky.

Národní divadlo v Praze uvedlo Janáčkovu Věc Makropulos

V Národním divadle v Praze mělo ve čtvrtek večer premiéru nové nastudování opery Leoše Janáčka Věc Makropulos. Režii měl světově uznávaný americký režisér Christopher Alden, hudbu nastudoval mladý český dirigent Tomáš Hanus. Hlavní part zpěvačky Emilie Marty-Eliny Makropulos, žijící díky elixíru života přes 300 let, byl svěřen německé sopranistce Gun-Brit Barkminové. Dílo na motivy známého románu Karla Čapka vypráví o lásce, životě a touze po nesmrtelnosti i únavě a strachu z ní. Opera bude uvedena na scéně Národního divadla pouze šestkrát.

V Praze vystoupí Woody Allen s jazzovou kapelou

V sobotu večer v pražském Kongresovém centru vystoupí slavný americký filmový režisér Woody Allen. Tentokrát se ale představí jako jazzový klarinetista a bude ho doprovázet kapela New Orleans Jazz Band, se kterou pravidelně vystupuje každé pondělí v hotelu Calryle na newyorském Manhattanu. V repertoáru má především jazzové skladby z New Orleansu z počátku 20. let. Woodyho Allena v sobotu před koncertem přijme prezident Václav Klaus, který je znám jako velký jazzový fanoušek.

V Blansku byla otevřena expozice litiny, je v ní i Gottwald

Novou atrakcí Blanska se stala expozice umělecké litiny, v níž nescházejí mohutné sochy známých politických osobností. Využití v ní najdou i skulptury, kterým hrozilo sešrotování. V expozici je už nyní například třímetrový Klement Gottwald a bulharský komunista Georgi Dimitrov. Cílem projektu je představit dovednost slévačů z Blanska. Výroba umělecké litiny v něm má mnohaletou tradici, řekl ČTK tvůrce projektu Milan Hlaváč z firmy DSB Euro. K zajímavostem patří kopie obřího děla. V Blansku bylo loni odlito pro belgické Waterloo, kde slouží jako památník připomínající porážku francouzského císaře Napoleona.

V Kutné Hoře se o víkendu otevře Muzeum historických kočárků

V Sankturinovském domě v Kutné Hoře se o víkendu otevře Muzeum historických kočárků. Představí stovku vozítek pro děti i panenky. Svým rozsahem je v Česku ojedinělé, řekl jeho spolumajitel Vladislav Latislav. Expozici připravil spolu s Alenou Balýovou. Nejstarší kočárek vystavený v muzeu pochází z roku 1860, nejmladší byly vyrobeny v 60. letech 20. století. Podle Latislava lze na mnohých z nich vysledovat návrat módních trendů. Za vznikem muzea stojí rada, jak opravit historický kočárek. Za Latislavem, který vlastní firmu na výrobu dětských kočárků, si pro ni před lety přišla Balýová se svým manželem. U jednoho kočárku ale nakonec nezůstali a nyní jich mají plný dům i stodolu.

Lidé v Lysé uvidí obraz Mony Lisy složený z říčních mušlí

Unikátní obraz Mony Lisy složený z nebarvených říčních mušlí může vidět každý, kdo v sobotu navštíví vánoční trhy na výstavišti v Lysé nad Labem. Dílo má hodnotu pěti milionů amerických dolarů (95 milionů korun) a vystavuje jej Nadace pro děti postižené mozkovou obrnou Duha Trutnov. Na rozdíl od originální Mony Lisy, kterou mohou návštěvníci pařížského Louvru sledovat jen z patřičného odstupu, si bude možno na obraz z mušlí i sáhnout. "Je složený přibližně z 50.000 nebarvených říčních mušliček z Jižní Koreje. Je to nezpochybnitelný originál, jehož prezentace nám pomáhá získávat potřebné finanční prostředky," uvedl zakladatel nadace Zdeněk Poul. Nadace získala obraz darem v roce 2000 od jednoho ze svých partnerů. Spolu s napodobeninou zřejmě nejslavnějšího obrazu světa vlastní nadace také stejně vytvořenou Sixtinskou Madonu.

Betlémské světlo doputovalo do katedrály sv. Víta

Betlémské světlo doputovalo do katedrály sv. Víta na Pražském hradě. Od skautů ho převzali kardinál Miloslav Vlk a manželka prezidenta Livia Klausová. Po rozžehnutí svící ho přenesli k jesličkám, kam mohou lidé přicházet se svou vlastní svítilnou, aby plamínek zářil i u nich doma. větlo pocházející z Jeskyně Narození Páně v Betlémě symbolizuje pro křesťany naději, pokoj a mír. Tradice betlémského světla v Česku trvá 19 let. Myšlenka betlémského světla vznikla v roce 1986 v rozhlasovém studiu hornorakouského ORF v Linci. Původně se tato akce pořádala ve prospěch nadace Světlo ve tmě, která pomáhá zrakově postiženým dětem.

Demonstranti bránili Ježíška proti Santa Clausovi

S výzvami "Zachraňte Ježíška" a "Přežili jsme Dědu Mráze, přežijeme i Santu Clause!" se před sídlem vlády sešli aktivisté, kterým záleží na zachování originality tradičních českých Vánoc a symbolů. V kostýmech sněhuláků volali po zachování originality českých svátků a protestovali proti "tlustému americkému představiteli", který se podle nich snaží vytlačit Ježíška z českých domácností. Podpořit je přišel ministr a předseda legislativní rady vlády Cyril Svoboda (KDU-ČSL).

Ze sportu:

Čeští hokejisté porazili ve svém vstupním utkání na turnaji Channel One Cup v Malmö domácí Švédsko 6:2. O druhém vítězství v letošním seriálu Euro Hockey Tour rozhodli svěřenci Vladimíra Růžičky čtyřmi góly ve druhé třetině, Zbyněk Irgl zaznamenal hattrick. Nový gólman švédské reprezentace Mattias Modig zažil podle švédského tisku šokující debut, když po dvou třetinách inkasoval z českých hokejek pět branek a poté byl vystřídán.

Česká lyžařka Šárka Záhrobská obsadila šesté místo v superkombinaci Světového poháru ve Svatém Mořici. Slalomová specialistka byla třiadvacátá po superobřím slalomu, díky kvalitní jízdě ve druhé části soutěže si téměř vyrovnala dosavadní maximum v superkombinaci. V sezoně 2006/07 dojela dvakrát pátá. Vítězkou úvodní superkombinace letošní sezony se stala suverénně Švédka Anja Pärsonová, která vedla už po prvním kole.

Po deštivém počasí a oteplení je pořádání závodu Tour de Ski v Novém Městě na Moravě na přelomu roku ve vážném ohrožení. Rozhodnutí o dvou závodech Tour de Ski padne definitivně v úterý 23. prosince. "Předpověď počasí na nejbližší dny mě děsí. Stav je kritický. Ochladit by se mělo až po Štědrém dnu. Dnes sice napadl necelý centimetr sněhu, ten je ale velmi mokrý," řekl ČTK šéf novoměstských traťařů Stanislav Buchta. Podle původního programu se má jet v Novém Městě na Moravě 31. prosince závod mužů na 15 km klasicky a žen na 10 km stejnou technikou, na Nový rok se mají konat sprinterské závody.

Přesunutí dakarské rallye na jihoamerický kontinent přivedlo na start slavné soutěže českého motocyklového jezdce Josefa Macháčka. Jedenapadesátiletý dobrodruh v Africe čtyřikrát triumfoval v kategorii čtyřkolek a před rokem se na start rallye chystal podle svých slov zřejmě naposled a s cílem bavit se. Soutěž se však z bezpečnostních důvodů nekonala a Macháček se tak vrátil zpět domů výrazně dříve, než měl v plánu. "Kdyby se letos jelo opět v Africe, tak bych zřejmě nestartoval. Tohle je ale nový začátek Dakaru, nová výzva. Můžeme se tam setkat s tím, že stroje, které byly připraveny pro Afriku, už nebudou platit. Pro mě je to ale hlavně velká výzva překonat na čtyřkolce další území. Přejet Jižní Ameriku tam a zpět," řekl Macháček v rozhovoru ČTK. Jeden podobný sen už si letos splnil. V létě se představil na Transorientale rallye Petrohrad - Peking, na které obsadil mezi motocykly absolutně sedmnácté místo a ze čtyřkolkářů byl nejlepší.

Počasí

Bude oblačno, od západu až zataženo a postupně na většině území déšť nebo sněžení. Teploty 1 až 5 stupňů, na horách kolem nuly stupňů Celsia.