Zprávy

Hlavní prioritou českého předsednictví bude ekonomika

Hlavní prioritou nadcházejícího českého předsednictví Evropské unie bude ekonomika, řekl v úterý ve Štrasburku předseda Evropské komise José Barroso. Česká republika totiž bude koordinovat provedení záchranného plánu pro ekonomiky členských zemí, který minulý týden schválil summit evropské sedmadvacítky. Barroso připomněl, že Českou republiku zároveň v souladu s jejími prioritami čeká řešení otázek energetické bezpečnosti či přijetí opatření, která mají zjednodušit život malým a středním podnikům. Zároveň se během předsednictví uskuteční důležitá schůzka nejvyspělejších zemí (G 20) v Londýně a summit Evropské unie a Spojených států. José Barroso očekává, že český premiér Mirek Topolánek udělá všechno pro přijetí lisabonské smlouvy o reformách Evropské unie. Když země smlouvu podepíše, měla by ji ratifikovat, řekl Barroso.

Barroso: České předsednictví bude úspěšné, přípravy prvotřídní

Předseda Evropské komise José Barroso věří, že české předsednictví v Evropské unii bude úspěšné. Přípravy na ně byly prvotřídní a ze spolupráce s předsedou české vlády Mirkem Topolánkem a dalšími politiky mám dobrý pocit, řekl Barroso v úterním rozhovoru s českými novináři. Naznačil, že obavy z oslabení českého předsednictví kvůli euroskeptickým postojům prezidenta Václava Klause nepovažuje za důležité. "Zajímá mě podstata - jaký je přínos českého předsednictví, co uvidíme jako výsledky českého předsednictví," řekl Barroso. Klausův postoj je podle něj možná důležitý pro lidi v Česku, sám ale nehodlá "trávit svůj čas komentováním Klausových výroků". Klause v úterý ve Štrasburku naopak ostře kritizoval francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který v projevu v Evropském parlamentu bilancoval francouzský půlrok v čele Evropské unie. Sarkozy se ohradil proti Klausově chování při nedávné schůzce s evropskými poslanci. Zároveň kritizoval skutečnost, že vlajky Evropské unie nejsou vyvěšeny na všech veřejných budovách v ČR. Unijní vlajku mimo jiné odmítá na Pražský hrad vyvěsit právě Klaus.

Paroubek: ČSSD chce mít smlouvu o předsednictví EU do Vánoc

Sociální demokracie chce, aby smlouva ČSSD s koalicí o českém předsednictví Evropské unii byla podepsána do Vánoc. Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek to řekl s tím, že o smlouvě jednal s premiérem a šéfem ODS Mirkem Topolánkem v úterý. Vládě ještě zbývá se dohodnout na roli prezidenta Václava Klause během předsedání a na tom, zda bude některým schůzkám hlava státu předsedat. Václav Klaus je k EU velmi kritický, což podle pozorovatelů již nyní zastiňuje blížící se předsedání v EU. ČSSD má podle svého šéfa zájem na úspěchu českého vedení EU. "Není to žádná opoziční smlouva, žádný klid zbraní, žádný toleranční patent, ale je to efektivní dohoda na spolupráci k zajištění úspěšného průběhu českého předsednictví. Na tom máme zájem," řekl Jiří Paroubek k jednání s Mirkem Topolánkem.

CVVM: ČSSD by volilo přes 44 procent lidí

Volby do Poslanecké sněmovny by v prosinci vyhrála opoziční ČSSD. Hlasy by jí odevzdalo 44,5 procenta lidí. Druhá by skončila ODS se ziskem 27 procent hlasů. Ve srovnání s listopadem tak sociální demokraté posílili o 1,5 procentního bodu, občanští demokraté naopak o půl procentního bodu oslabili. Vyplývá to z aktuálního volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění. Do sněmovny by se dostali ještě komunisté se ziskem 14 procent, křesťanští demokraté se ziskem šesti procent a zelení, kterým by dalo hlas také šest procent lidí. K volebním urnám by v prosinci přišlo 63 procent dotázaných. Posledních sněmovních voleb v červnu 2006 se zúčastnilo 64,5 procenta oprávněných voličů.

Sněmovna je znovu kompletní

Novou plnoprávnou členkou sněmovny se ve středu stala Irena Kočí (ČSSD). V úvodu schůze dolní komory složila poslanecký slib. Nastoupila po bývalém sociálním demokratovi Michalu Pohankovi, který se mandátu minulý čtvrtek vzdal. Jeho odchod znamená určité oslabení vládní koalice. ČSSD si naopak polepšila, neboť Kočí bude podle svého vyjádření věrná poslaneckému klubu sociálních demokratů. ČSSD má nyní v klubu 71 z celkového počtu 200 poslanců a spolu s 26 komunisty dá dohromady 97 opozičních hlasů. O hlas méně dají dohromady ve svých frakcích strany vládní koalice (ODS 79, KDU-ČSL 13, SZ čtyři), neboť mimo kluby mají občanští demokraté a zelení po dvou poslancích. Zbývající tři nezařazení jsou bývalí členové ČSSD. Právě na jejich pomoc se vláda spoléhala při prosazování svých záměrů.

Poslanci o omezení poplatků rozhodnou zřejmě v pátek

O rušení či omezení poplatků ve zdravotnictví může sněmovna rozhodnout již tento týden. Poslanci o něm začali jednat na středeční mimořádné schůzi sněmovny, konečné slovo ale odsunuli na pátek. Premiér Mirek Topolánek připustil, že koalice není schopna udržet podobu regulačních poplatků, jaká platí od začátku roku. Dodal, že se předpokládá širší než koaliční dohoda; spolu s dalšími předsedy vládních stran se ve středu sešel s několika nespokojenci z koaličních řad. Podle premiéra se shoda už rýsuje, její podobu ale neupřesnil. S návrhy změn přišla ve středu ve vzrušené debatě desítka poslanců z opozice i koalice. Navrhovali například, aby u lékařů nemuseli platit důchodci nad 65 let či děti a dárci krve a kostní dřeně. Ochranný limit by se mohl vybraným skupinám snížit z 5000 na 3000 korun a zahrnovaly by se do něj všechny poplatky. Platit by se mohlo za recept, ne za položku na něm. Vládní koalice chce z předložených návrhů vybrat takové, které pro ni budou akceptovatelné. Současně by se měla odehrávat i diskuse s opoziční ČSSD o vojenských misích v příštím roce a o podmínkách, za nichž by sociální demokraté tolerovali vládu a spolupracovali s ní v době českého předsednictví EU.

Pojištěnci VZP dali na poplatcích a doplatcích už 3,89 miliardy

Na poplatcích a doplatcích za léky dali jen pojištěnci Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) od počátku roku 3,89 miliardy korun. U VZP je 63 procent lidí, v přepočtu na deset zdravotních pojišťoven a 10 milionů obyvatel by se od počátku roku mohlo vybrat už šest miliard korun. Pokud kritici regulačních poplatků prosadí, aby některé skupiny pacientů neplatily u lékaře, v lékárně a v nemocnici, budou podle ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) tyto peníze zdravotnictví chybět. K 6. prosinci překročilo ochranný pětitisícový limit 5308 pojištěnců VZP, kteří celkem vydali 34,9 milionu korun, z nich jim VZP 8,4 milionu vrací. Od počátku roku uhradili pojištěnci VZP, tedy i ti, kteří nedosáhli limitu, na doplatcích za léky 708,6 milionu, na započitatelných regulačních poplatcích 2,37 miliardy a na nezapočitatelných poplatcích 819 milionů.

Kalousek: Vláda na návrh MF nestanovila datum přijetí eura

Vláda na svém úterním zasedání přijala doporučení ministra financí a guvernéra ČNB a rozhodla se nestanovit termín přijetí eura. Česká republika tak v příštím roce nebude usilovat o vstup do systému směnných kurzů ERM-II. Uvedl to ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL). Upřesnil tak informaci z úterního jednání kabinetu, podle níž prý vláda zamítla návrh ministerstva financí na to, aby se příští rok nestanovoval termín přijetí eura. Podle Kalouska kabinet projednával analytický materiál ministra financí a guvernéra České národní banky, který předkládají vládě každoročně a který se zabývá reálnou konvergencí České republiky k eurozóně a plněním maastrichtských kritérií. Závěry materiálu obsahovaly doporučení, aby vláda v roce 2008 termín přijetí eura nestanovovala a aby v roce 2009 neusilovala o vstup do systému ERM II.

Kabinet chce, aby byl jeden univerzální zákon o referendu v Česku

Vláda rozhodla, že by Česko mělo mít jeden univerzální zákon o vypisování celostátního referenda. Po jednání kabinetu to oznámil vicepremiér a ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ). Tato norma má definovat podmínky k vyhlášení všelidového hlasování. S ním poté budou muset souhlasit obě komory parlamentu. Vláda posuzovala dvě varianty, jak umožnit občanům vyjádřit se k zásadním veřejným tématům. Vedle té vybrané byla ve hře možnost na každý případ přijímat ústavní zákon, který by vyžadoval souhlas tří pětin poslanců a stejného počtu senátorů. U zvolené varianty, jejímž vypracováním kabinet pověřil ministra a předsedu legislativní rady vlády Cyrila Svobodu (KDU-ČSL), bude každé referendum potřebovat jen nadpoloviční většinu hlasů v obou komorách. V Česku se zatím celostátní referendum konalo jen jednou, když se rozhodovalo o vstupu do Evropské unie.

Ombudsmanovi se nelíbí novela katastrálního zákona

Veřejný ochránce práv Otakar Motejl je zásadně proti novele katastrálního zákona, kterou v uplynulých dnech schválili zákonodárci. Podle ombudsmana totiž omezí veřejný přístup do katastru nemovitostí. Otakar Motejl na údajné úskalí novely upozorňoval zákonodárce před jejím přijetím. S výhradami ale u nich neuspěl, řekla ČTK jeho mluvčí Iva Hrazdílková. Rozhodnutí může změnit již jen prezident Václav Klaus tím, že novelu nepodepíše. Podle nového znění zákona lze nahlížet do sbírky listin v katastru pouze formou převzetí zaplacené kopie příslušného dokumentu. Žadatel bude muset nově prokazovat totožnost a uvést, z jakého důvodu chce touto formou do listiny "nahlédnout". Ve svém stanovisku k návrhu zákona Otakar Motejl upozornil, že běžné nahlédnutí do listin není možné tímto způsobem zrušit, protože v mnoha případech žadatel ani nemůže označit konkrétní listiny, o jejichž kopie by mohl žádat. Ombudsman považuje nová ustanovení novely katastrálního zákona za uměle vytvořenou zábranu v přístupu k informacím, která je i v rozporu se základními strategickými principy boje s korupcí a vytváří prostor pro možné zneužití, zdůraznila mluvčí.

Úřady dokumentující komunistické tajné spisy budou spolupracovat

Dohodu o spolupráci v úterý v Berlíně podepsali šéfové úřadů, které se v sedmi bývalých komunistických zemích věnují dokumentaci totalitních státních bezpečností. Za Českou republiku dohodu podepsal první náměstek Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Miroslav Lehký, za Slovensko šéf Ústavu paměti národa Ivan Petranský. Z iniciativy německé vládní pověřenkyně pro spisy Stasi Marianne Birthlerové byla vytvořena "Evropská síť státních úřadů pověřených spisy tajných policií", tedy platforma pro spolupráci a pravidelné setkávání pracovníků úřadů. Podepsaná dohoda vymezuje formy spolupráce, předpokládá konání každoročních mezinárodních konferencí i zřízení příslušné koordinační skupiny.

Odbory: stávka v dopravě bude po 12. lednu

Téměř všechna odvětví dopravy zasáhne krátce po 12. lednu časově neohraničená stávka. Ve středu se na tom dohodli zástupci dopravních odborů. Přesný termín ještě upřesní. Protest má být reakcí na plány ministerstva financí, které chce zrušit daňové zvýhodnění některých zaměstnaneckých benefitů. Stávka ochromí především železnici a pražskou MHD. Podle odborů ji může odvrátit jedině jasný příslib vlády, že se benefity danit nebudou. Naposledy se v dopravě stávkovalo letos 24. června na protest proti vládním reformám a chystaným změnám v důchodovém systému. Největší dopady měl hodinu a čtvrt trvající protest strojvůdců, kteří zastavili zhruba 80 procent všech spojů, tedy asi tisíc vlaků. V mnoha městech nejezdila hromadná doprava, největší rozsah měla stávka asi v Brně, naopak pražská MHD většinou fungovala.

ČNB snížila úrokové sazby podle očekávání o 0,5 procentního bodu

Bankovní rada České národní banky ve středu snížila úrokové sazby o půl procentního bodu. Hlavní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak klesla na 2,25 procenta. Trh snížení sazeb o půl procentního bodu očekával. Důvodem nynějšího snižování sazeb je rychlé zpomalování hospodářského růstu i inflace, reagoval analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. Ekonomika tak potřebuje uvolněnější podmínky. Někteří hráči proto podle něj sázeli na ještě razantnější snížení sazeb o tři čtvrtě procentního bodu a někteří uvažovali i o snížení o procentní bod. Ovšem ČNB musí brát v úvahu i oslabování koruny, dodal analytik.

Zemědělci získají dodatečně více než miliardu korun

Více než miliardu korun získají dodatečně tuzemští zemědělci z rezervního fondu ministerstva zemědělství a vládní rozpočtové rezervy. Převod prostředků schválila v úterý vláda. Peníze z rezervního fondu jsou určeny především na přímé platby a na dofinancování Programu rozvoje venkova. Dorovnání přímých plateb přislíbil v říjnu zemědělcům premiér Mirek Topolánek. "Vláda tímto krokem plní první část slibu, že se pokusí zmírnit dopady škrtů v návrhu státního rozpočtu na příští rok, který jsem dal zemědělcům společně s premiérem Topolánkem," uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič. Na zemědělství počítá státní rozpočet pro příští rok s částkou 39,7 miliardy korun, což je o deset miliard méně než letos. Zemědělci požadují navýšení přímých plateb na 90 procent úrovně, kterou dostává farmář v Německu, Rakousku či Francii. Navýšení by v říjnu odpovídalo částce 2,6 miliardy korun.

Ministerstvo financí povolilo 5 tuzemským firmám sázky přes web

Ministerstvo financí (MF) povolilo pěti tuzemským firmám provozování internetových kurzových sázek. Reagovalo tak na nynější situaci, kdy zahraniční subjekty již v Česku provozují sázkové hry přes internet, zatímco domácí společnosti dosud povolení neměly. Sázet přes internet budou však moci jen osoby registrované v kamenných pobočkách. Podle informací ČTK by mělo jít o společnosti Tipsport, Fortuna, Sazka, Synot Tip a Chance. Domácí firmy narozdíl od zahraničních společností budou v Česku podléhat regulaci podle herního zákona a odvádět správní poplatky a odvody na státní dozor; část výtěžku navíc budou muset použít na veřejně prospěšné účely. Registrace sázejících a provoz hry může podle MF začít nejdříve 5. ledna. Tuzemské firmy, které dosud nemohly nabízet internetové kurzové sázky, přicházely podle odhadů o zhruba desetinu vkladů. Češi přitom loni v kurzových sázkách prosázeli podle údajů ministerstva financí takřka 12 miliard korun. Na výhrách tuzemské firmy kurzového sázení vyplatily 10,1 miliardy korun.

TPCA nebude propouštět ani neomezí výrobu

Automobilka TPCA neuvažuje v souvislosti se světovou finanční krizí o snížení počtu zaměstnanců. Nepočítá ani s omezením výroby. Výjimkou bude pravidelná odstávka od 23. prosince do 2. ledna, která je nutná kvůli údržbě zařízení a montáži nových technologií. Ty naopak umožní zvýšení produkce. Uvedl to viceprezident společnosti Jiří Černý. TPCA má v současnosti zhruba 3500 zaměstnanců, z toho 242 agenturních. Tuzemské automobilky a dodavatelé dílů podle Sdružení automobilového průmyslu kvůli krizi do poloviny příštího roku propustí přes 13.500 lidí. Například mladoboleslavská Škoda Auto má propustit až 3000 agenturních zaměstnanců a navíc po odstávce na přelomu roku bude první pololetí vyrábět jen čtyři dny v týdnu. Největší tuzemská automobilka v příštím roce nevyrobí kolem 130.000 plánovaných aut. Letos očekává prodej kolem 680.000 aut, což je o sedm procent více než loni.

ČEZ postaví novou jadernou elektrárnu na Slovensku

Elektrárenský koncern ČEZ bude strategickým partnerem slovenské vlády při stavbě nové jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích. Po jednání slovenské vlády to řekl ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek. Vláda podle něj vybrala partnera z deseti potenciálních kandidátů. Podle předběžných odhadů by měla stavba elektrárny stát čtyři až šest miliard eur (105 až 157 miliard Kč). Studie projektu by měla vzniknout do poloviny roku 2010. Začátek výstavby se plánuje na rok 2014. Stát si chce v novém projektu nechat většinový podíl. Vedle Jaslovských Bohunic se na Slovensku vyrábí elektřina jaderným štěpením také v Mochovcích. Pět aktivních reaktorů s instalovaným výkonem 2260 megawattů produkuje přes polovinu slovenské výroby. Loni se na Slovensku vyrobilo celkem 27.907 GWh elektřiny, z toho 55 procent dodaly jaderné elektrárny. Slovensko muselo po dohodě s EU vyřadit z provozu starší první blok elektrárny V1 a na konci tohoto roku odstaví i její druhý blok. Závislost země na dovozu elektřiny se tak prohloubí.

LČR dostaly pokutu za chybu při výběru těžařů

Státní podnik Lesy České republiky postupoval nezákonně při výběru lesnických firem po letošní vichřici Emma. Od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za to dostal pokutu 40.000 Kč. Sdělil to místopředseda úřadu Kamil Rudolecký. ÚOHS vede ve věci ještě šest správních řízení, dají se tak očekávat i další sankce. LČR na odstraňování škod po Emmě nevyhlásily řádné tendry, ale oslovily vždy několik společností. Podle ÚOHS tak porušily zákon. Měly nechat dřevo vytěžit firmy, s nimiž měly podepsané dlouhodobé smlouvy.

Na Opavsku se srazil vlak s nákladním autem, 13 zraněných

V Oticích na Opavsku se ve středu odpoledne srazil osobní vlak s kamionem. Podle prvních informací bylo na místě 13 až 16 převážně lehce zraněných. Uvedli to mluvčí opavské policie René Černohorský, hasičů Petr Kůdela a záchranářů Lukáš Humpl. Nehoda se stala na nechráněném železničním přejezdu. Osobní motorový vlak jedoucí z Hradce nad Moravicí do Opavy vezl celkem 19 cestujících. Z neznámé příčiny na železniční přejezd vjel i třiačtyřicetiletý řidič nákladního vozu. Vlaková souprava narazila do jeho zadní části. "Strojvedoucí stihl použít rychlobrzdu a opustit kabinu," popsal kolizi Černohorský.

Zřícení mostu ve Studénce nezavinily dřevěné podložky

Dřevěné špalíky, které policie označila za jednu z příčin železničního neštěstí ve Studénce, jsou běžnou součástí staveb mostů a zřícení mostní konstrukce ve Studénce nezavinily. Tvrdí to ředitel Kloknerova ústavu Českého vysokého učení technického v Praze Tomáš Klečka. Vyšetřovatel nehody Jiří Jícha Klečkův posudek odmítl komentovat s tím, že jde o prohlášení znaleckého ústavu, který si najala stavební firma Bögl & Krýsl. Její dva inženýři jsou kvůli neštěstí stíháni. Jícha před týdnem uvedl, že dřevěné podložky na stavbě neměly co dělat, jejich existenci v konstrukci policista považuje za jeden z hlavních důkazů proti firmě Bögl & Krýsl. Překvapeni podle něj byli i soudní znalci, kteří hledají konkrétní příčinu tragédie. Nehoda se stala 8. srpna. Mezinárodní rychlík Comenius jedoucí z Polska do Prahy narazil ve vysoké rychlosti do trosek zříceného mostu. Na místě zemřelo šest lidí, další dva cestující zemřeli později v nemocnici. Sedm desítek cestujících z Čech, Polska i Ukrajiny bylo zraněno. Škoda se pohybuje kolem 180 milionů korun.

Vdova po Tomáši Baťovi usedne ve správní radě zlínské univerzity

Vdova po nedávno zesnulém světoznámém podnikateli Tomáši Baťovi Sonja se stala novou členkou správní rady Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Ministr školství Ondřej Liška ji do funkce jmenoval od 1. prosince letošního roku. ČTK to řekl Jan Malý z rektorátu. Baťa zemřel 1. září ve věku 93 let. Členem správní rady se stal při vzniku školy v roce 2001, později byl zvolen jejím předsedou. Tento post po jeho smrti zaujala poslankyně Michaela Šojdrová. S rodinou Bati však škola chtěla úzce spolupracovat i nadále. "Založení zlínské univerzity bylo jedním z nejkrásnějších momentů v životě mého manžela. Univerzitu považoval za důležitou součást obnovy Zlína po dlouhých politicky obtížných letech. Hrdě se hlásil k tomu, že je s touto rostoucí vzdělávací institucí spojen. Nadšení svého manžela jsem vždy sdílela," uvedla ke svému jmenování Sonja Baťová.

Ze sportu:

Čeští fotbalisté vypadli po více než roce z elitní desítky žebříčku FIFA. V závěrečném vydání pořadí v tomto roce patří svěřencům Karla Rady jedenácté místo, o které se dělí s reprezentanty Francie a Portugalska. Naposledy se tak nízko česká reprezentace pohybovala v září loňského roku. V čele žebříčku jsou stále suverénně evropští šampioni ze Španělska.

Hokejisté Mladé Boleslavi prohráli v předehrávce 34. kola extraligy se Znojmem 2:4 a z posledního místa tabulky se na tohoto soupeře dívají již s devítibodovým odstupem. Hostům naopak tři body pomohly k tomu, aby se dotáhli na dvanácté České Budějovice.

Český hokejový trenér Rostislav Čada se vrací po šesti letech na lavičku švýcarského celku Ambri/Piotta. Na lavičce posledního týmu tabulky vystřídal Američana Johna Harringtona, který byl v neděli propuštěn. Čada až do prosince 2002 pracoval ve Švýcarsku dvanáct let, z toho osm strávil v Ambri/Piottě. U prvního týmu působil nejdříve jako asistent, pak jej dva roky vedl jako hlavní kouč. Potom působil také v Třebíči, Plzni, Slovanu Bratislava, v Kometě Brno a naposledy v uplynulé sezoně v Košicích.

Volejbalisté Českých Budějovic prohráli v Lize mistrů i čtvrtý zápas. Favorizovanému Dynamu Moskva s řadou ruských reprezentantů a proslulým brazilským smečařem Dantem dnes ve své hale podlehli 1:3 po setech 25:22, 19:25, 22:25 a 18:25.

Třetí prohru za sebou v Evropském poháru FIBA utrpěli basketbalisté Nymburka. Čeští šampioni podlehli v hale vedoucího celku skupiny H Bilbaa 72:93. Jejich šance na postup do vyřazovacích bojů ještě nejsou úplně ztracené, pokud v lednu ve zbývajících zápasech vyhrají v Podgorici a v závěrečném duelu základní části i nad Vršacem.

Tour de Ski v České republice je ohrožena. Sprint v Praze a dva závody třetího ročníku seriálu v Novém Městě na Moravě mají problémy s nedostatkem sněhu a nepřízní počasí. Pokud nezačne mrznout, aby mohli organizátoři sníh vyrobit, závody se uskuteční v okleštěné podobě, nebo k nim vůbec nedojde. Na středeční tiskové konferenci to řekl šéf běžeckého úseku Mezinárodní lyžařské federace FIS Jürg Capol. V Praze se má jet sprint volnou technikou na Výstavišti 29. prosince, v Novém městě jsou na programu distanční závody na Silvestra a další sprint na Nový rok.

Nový rallyeový speciál Škoda Fabia Super 2000 získal homologaci a v lednu se dočká oficiální závodní premiéry při Rallye Monte Carlo. Při této příležitosti se do světa rallye vrátí také tovární tým Škoda Motorsport a do soutěže, která bude v příštím roce součástí šampionátu IRC (Intercontinental Rally Challenge), vyšle dva vozy. Českou posádku vytvoří Jan Kopecký s Petrem Starým, druhou dvojicí budou Finové Juho Hänninen a Mikko Markkula.

Krátce o počasí v České republice:

Bude zataženo, občas déšť nebo déšť se sněhem. Teploty přes den bude do 4 stupňů.