Zprávy

Premiér Mirek Topolánek obhájil funkci předsedy ODS

Premiér Mirek Topolánek obhájil funkci předsedy ODS. Na vysočanském kongresu porazil pražského primátora Pavla Béma v poměru 284 ku 162 hlasům. Topolánek tak povede stranu další dva roky, v pátek se totiž pražské ODS nepodařilo prosadit zkrácení mandátu předsednictva na jeden rok. Delegáti kongresu dali současnému předsedovi důvěru přes drtivou porážku ODS v senátních a krajských volbách. Topolánek jim slíbil sjednotit stranu. Zavázal se také, že se poučí z chyb. Na první tiskové konferenci po svém znovuzvolení řekl, že se chce nyní věnovat hlavně přípravám na české předsednictví v EU. V té souvislosti mluvil také o dalších jednáních s předsedou opoziční ČSSD Jiřím Paroubkem. O možné toleranci kabinetu spolu začali jednat zhruba před měsícem.

Předsedové parlamentních stran Topolánkovi poblahopřáli k obhájení funkce v pořadu České televize. Předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek ČTK řekl, že očekával výraznější Topolánkovo vítězství nad jeho stranickým rivalem Pavlem Bémem. "Pokud vím, tak to bylo 60 na 40. Když jsem já dostal 60 procent hlasů, tak se říkalo, že to není žádný slavný výsledek. V České televizi dodal, že znovuzvolení Topolánka je důkazem, že ODS není ochotna provést skutečnou změnu. Dodal, že pokud ODS a menší vládní strany zablokují ve sněmovně hlasování o lisabonské smlouvě, opoziční ČSSD odstoupí od dohody s koalicí o spolupráci v době předsednictví EU.

Bývalý čestný předseda ODS Klaus poblahopřál Topolánkovi

Prezident Václav Klaus poblahopřál Mirku Topolánkovi k opětovnému zvolení do čela ODS. Klaus tak učinil jeden den poté, co se na víkendovém kongresu občanských demokratů vzdal své funkce čestného předsedy strany. Topolánek se s Klausem dostal v poslední době do střetu kvůli celkovému směřování ODS a také například kvůli unijní lisabonské smlouvě, která má za cíl reformovat činnost rozšířené EU. Klaus se zněním "Lisabonu" nesouhlasí, Topolánek je naopak pro jeho přijetí.

Klaus se v sobotu ráno na sjezdu strany vzdal funkce čestného předsedy. Po 18 letech tak hlava státu zpřetrhala vazby na stranu, kterou zakládala. Podle prezidenta se ODS posunula do politického středu. Část delegátů nese Klausovo rozhodnutí s lítostí, vedení ale tvrdí, že krok nejsilnější vládní stranu neoslabí. Topolánek po svém znovuzvolení uvedl, že Klause dál vnímá jako zakladatele. "ODS nikdy nezatratí Klause," konstatoval. Prezidenta jmenoval i mezi politiky, s nimiž chce v příštích dnech vést konzultace.

Prvním místopředsedou ODS se stal doposud nepříliš známý David Vodrážka

Prvním místopředsedou ODS se stal dosud nepříliš známý starosta Prahy 13 David Vodrážka. Hlasovalo pro něj 333 delegátů kongresu ODS. Vodrážka je "novou tváří". Do strany vstoupil před deseti lety. Upozornil, že ODS je rozdělena na regiony a hlavní město. Pražská organizace dlouhodobě kritizuje, že ačkoli má nejlepší volební výsledky, ve vedení strany je podceňována.

O funkci zástupce Topolánka se utkali místopředsedové Petr Bendl, Ivan Langer, bývalý moravskoslezský primátor Evžen Tošenovský a starosta Prahy 13 David Vodrážka. Do druhého kola postoupili Ivan Langer a David Vodřážka. Ten porazil Langera o jeden hlas. Ani jeden však nedostal počet hlasů nutných pro zvolení. Těsně před třetím kolem vystoupil Mirek Topolánek, který uvedl, že by ve vedení chtěl oba kandidáty a v pozici prvního místopředsedy podpořil Davida Vodrážku. Ivan Langer poté z volby odstoupil a podpořil Vodrážku. Následovala volba řadových místopředsedů, kterými se stali Ivan Langer, Petr Gandalovič, Petr Nečas a Petr Bendl.

Před volbou předsedy ODS vystoupili Topolánek a Bém s projevy

Topolánek ve svém projevu zdůraznil, že jeho rozhodnutí znovu kandidovat se "po mnoha vítězstvích a spoustě proher" nerodilo lehce. Delegáti prý vědí, co od něj mohou čekat, včetně jeho ochoty učinit nepopulární kroky. Zároveň ale zdůraznil, že se poučil ze svých chyb. "I vysoký topol může mít hluboké kořeny, ale samozřejmě stromořadí je lepší. Nezvládne možná tsunami, ale pořádnou vichřici ano," poznamenal předseda vlády, který ve svých předchozích vystoupeních na kongresu zdůrazňoval nutnost jednoty strany. Označil se za svorník mezi liberální a konzervativnější částí ODS, který si uvědomuje hodnotu schopnosti integrovat. Pragmaticky prý vyhodnotil, kde celá ODS a i on sám udělali chyby. Není však podle něj nutné "sypat si popel na hlavu a zatratit úspěšných šest, respektive 18 let".

Topolánkův rival, pražský primátor Pavel Bém chtěl necelým 500 delegátům dokázat, že k Topolánkovi existuje alternativa. "Na co jsem sáhl, to jsem vyhrál," zdůraznil Bém. Později v projevu prohlásil, že delegátům sjezdu nabízí "pokoru a slušnost", otevřenou komunikaci a odvahu. Primátor představil deset bodů, proč by měl být zvolen. Zdůraznil mimo jiné, že je dobrým manažerem v Praze, má dobré rodinné zázemí a je "neúnavný strážce principů ODS". Nestydí se prý za to, že je označován za prodlouženou ruku prezidenta Václava Klause.

Euro: Privatizace letiště se zřejmě kvůli odvolání zpozdí

Privatizace Letiště Praha se podle pondělního vydání týdeníku Euro zpožďuje. Společnost Deutsche Bank, která byla jedním ze sedmi původních uchazečů o poradce při prodeji letiště, se před pár týdny odvolala proti rozhodnutí ministerstva financí vyřadit ji ze soutěže. Ministerstvo by mělo rozhodnout nejpozději do Vánoc, nicméně je možné, že se německá banka odvolá k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, uvedl týdeník. Banka byla vyřazena ze soutěže proto, že údajně nedodala výpis z rejstříku trestu některých bankéřů, kteří by měli tvořit poradenský tým pro prodej letiště. Spor spočívá v tom, zda Deutsche Bank příslušné dokumenty nechtěla dodat, nebo jí to německé zákony objektivně neumožnily.

Pražské letiště je považováno za jednu z největších investičních příležitostí v oboru. Čistý zisk letiště loni vzrostl o 14 procent na 1,1 miliardy korun.

V Praze se konal happening proti radaru

Průvod několika desítek lidí v bílých kombinézách a s nabílenými obličeji a maskami vyšel od nové scény Národního divadla v Praze. Účastníci nesouhlasí s plánovaným umístění radaru na území České republiky. Plánují projít centrem města a dorazit až na Kavčí Hory k budově České televize. Organizátoři pořádají happening proto, že podle nich média nedávají téměř žádný prostor názorům, které umístění radaru odsuzují. Ve stejnou dobu se k veřejnoprávní televizi vydali protestující také z Moravského náměstí v Brně.

První cesta rakouského ministra zahraničí povede do Česka

První bilaterální návštěvu vykoná nový rakouský ministr zahraničí Michael Spindelegger v České republice. Měla by se uskutečnit již krátce po Novém roce. Ministr to oznámil v rozhovoru pro vydání listu Tiroler Tageszeitung. "Považuji za důležité mít s našimi sousedy dobré vztahy. V případě Česka je důvodem samozřejmě i to, že Praha bude v příštích šesti měsících předsedat Evropské unii," uvedl Spindelegger. Není to ale podle šéfa rakouské diplomacie jediný důvod. Spindelegger poukázal v rozhovoru na to, že vztahy Rakouska s žádným z jeho sousedů nebyly v posledních letech tak zatíženy, jako právě s Českem. Připomněl především spory kolem české jaderné elektrárny Temelín, ale také problematiku takzvaných Benešových dekretů, týkajících se vyvlastnění a odsunu Němců z poválečného Československa.

Schodek rozpočtu v roce 2009 bude podle Kalouska zřejmě vyšší

Schodek státního rozpočetu pro příští rok bude zřejmě vyšší, než navržených 38,1 miliardy korun. Vyplývá to z vyjádření ministra financí Miroslava Kalouska v pořadu TV Prima Partie. Podle ministra je totiž možné udržet schodek nezměněný jen pokud bude hospodářský růst nad třemi procenty. Nyní ovšem Kalousek odhadl růst HDP pro rok 2009 mezi 2,5 až třemi procenty. Rozpočet je sestaven s odhadem růstu ve výši 4,8 procenta. Hospodářská recese je ale podle něj v Česku vyloučená. Zároveň řekl, že ještě nikdy za existence ČR se neodhadoval vývoj v příštím roce tak obtížně a v takových turbulencích, které jsou nyní. Kvůli krizi ministr také požádal odbory o zdrženlivost při mzdových vyjednáváních pro příští rok.

Ministr Kalousek uvažuje o možnosti odpočtu daně z přidané hodnoty u podnikatelů na jakékoliv auto, a to v souvislosti s podporou automobilového průmyslu zasaženého finanční krizi. Ministr to řekl v pořadu TV Prima. Dosud si mohou podnikatelé, kteří platí DPH, odečíst z daní pouze nákup nákladního vozu nebo vozu s přepážkou. "O tomto návrhu již déle přemýšlím. Mohlo by to pomoci malým a středním podnikům i automobilovému průmyslu a odlehčí to i podnikatelům, plátcům DPH," uvedl ministr. Podle něj navíc tento krok může i zvýšit počet plátců DPH. Celkově je ale ministr v současné situaci odpůrcem veřejných výdajů na podporu jednotlivých průmyslových odvětví. Odpočet DPH je podle Kalouska pak jedním z mála systémových rozpočtových kroků na zmírnění dopadů krize.

"Snídaně s disidenty" před dvaceti lety symbolizovala trhliny v železné oponě

Plná nadějí, očekávání a emocí byla před dvaceti lety schůzka osmi československých disidentů s tehdejším francouzským prezidentem Francoisem Mitterrandem. Takzvanou snídani s disidenty 9. prosince 1988 se podařilo francouzské straně prosadit jen za cenu hrozby, že prezident návštěvu Československa zruší. Snídaně též předznamenala opoziční manifestaci následujícího dne, která byla první svého druhu od šedesátých let. Francois Mitterrand při své tehdejší návštěvě projevoval nebývale otevřený přístup k opozici. Již při slavnostním přípitku 8. prosince na Pražském hradě ohromil komunistické činitele citací z pamětí prezidenta Tomáše Garriqua Masaryka a zmínkou o tom, jak velký ohlas ve Francii vyvolalo Pražské jaro 1968.

Snídani tehdy Mitterrrand zahájil proroctvím, že "je rád, že se zde setkává s předními osobnostmi doby příští". A opravdu - na další snídani o necelé dva roky později se už vítal nikoli s disidentem, ale s kolegou prezidentem Václavem Havlem. Snídani v této podobě si zopakovali ještě v prosinci 1993 a hovořilo se při ní na podobné téma: jak se mají demokratické státy chovat k autoritářským režimům.

Policie přistihla více než 180 mladistvých pod vlivem alkoholu

Jihomoravští policisté v noci na dnešek přistihli v restauracích a diskotékách více než 180 mladistvých, kteří i přes svůj nízký věk pili alkohol. Do rekordní kontrolní akce se zapojilo asi 500 policistů a strážníků, kteří zkontrolovali 5000 lidí. Většinu z podroušených mladistvých policie odvezla na obvodní oddělení, kde si je vyzvedli rodiče nebo jiní zákonní zástupci. Provozovatelům podniků, kde mladiství pili, hrozí pokuty. Nezvykle velká policejní akce trvala až do rána. Hlídky také dohlížely na rozjezdy z diskoték a kontrolovaly řidiče, zda nejsou pod vlivem alkoholu.

V Labi je nejmíň vody za deset let, firmy přišly o stamiliony

Labe letos lodním dopravcům extrémně nepřeje. Jak vyplývá ze statistik ministerstva dopravy, od poloviny června do konce listopadu bylo v úseku u hranic s Německem prakticky neprůjezdné. Firmy závislé na lodní dopravě odhadují škody na stovky milionů korun, někteří rejdaři dali své lodě sešrotovat či je poslali do zahraničí. Zástupci loďařských firem hovoří o největší krizi od roku 1946, na vině je přitom údajně stát. Firmám vadí především chybějící jez u Děčína, který by problém splavnosti u hranic vyřešil. Zatímco ministerstvo dopravy stavbu podporuje, ministerstvo životního prostředí je proti. Situace je tak po dlouhá léta zablokovaná a z Labe mizí lodě. Podle zástupkyně Sekce vodní dopravy při Svazu dopravy ČR Ireny Válové "ze situace profitují kamiony a Německé dráhy".

V USA zemřel hudebník Joža Karas, badatel o hudbě v Terezíně

V Bloomfieldu v americkém státě Connecticut zemřel v pátek hudebník a hudební publicista Joža Karas, který se zasloužil o objevení desítek skladeb složených za války vězni nacistického koncentračního tábora v Terezíně. Bylo mu 82 let. Jeho úmrtí s odvoláním na jeho rodinu oznámil list The New York Times, který zveřejnil i dosti rozsáhlý nekrolog. Karas se narodil v roce 1926 ve Varšavě, po válce vystudoval pražskou konzervatoř, po nástupu komunistů k moci z Československa odešel a zakotvil v USA, kde studoval hudbu na univerzitě v Hartfordu.

Bádáním o hudbě z Terezína se počínaje rokem 1970 zabýval 25 let, během nichž shromáždil více než 50 partitur napsaných v tomto koncentráku. V roce 1975 dirigoval americkou premiéru Krásovy dětské opery Brundibár v češtině a o dva roky později v Ottawě její premiéru v angličtině ve vlastním překladu. O terezínské hudbě často přednášel v rozhlase i televizi a připravil řadu koncertů.

Český film René získal cenu Evropské filmové akademie

Česká režisérka Helena Třeštíková převzala v Kodani cenu Evropské filmové akademie (EFA) Prix Arte 2008 v kategorii dokument za svůj snímek René. Jako vůbec nejlepší evropský film roku byl vyhodnocen snímek italského režiséra Mattea Garroneho Gomorra, jehož tématem je neapolská odnož mafie - camorra. Tento film získal i cenu za nejlepší režii, scénář a kameru.

Helena Třeštíková je vůbec první českou držitelkou prestižního ocenění, kterému se říká "evropský Oscar". Ve vyznamenaném filmu mapuje dvě desítky let života člověka na okraji společnosti. Film přišel do českých kin v červenci. V listopadu získal hlavní cenu Zlatá holubice na 51. ročníku festivalu dokumentárních a animovaných filmů DOK v Lipsku.

V New Yorku se představilo sedm současných českých filmů

V New Yorku končí přehlídka současných českých filmů, kterou ve spolupráci s prestižním kinem BAMcinématek při Brooklynské hudební akademii (BAM) už podeváté připravilo newyorské České centrum. Úvod a závěr tohoto festivalu patřil Bohdanu Slámovi a jeho filmům Štěstí a Vesnický učitel. Ten by měl být zařazen do distribuce v amerických kinech. Na newyorské přehlídce se promítaly ještě snímky O rodičích a dětech režiséra Vladimíra Michálka, Děti noci Michaely Pavlátové, Vratné lahve Jana Svěráka, Ztracená dovolená Lucie Králové a Medvídek Jana Hřebejka.

Podle newyorské filmové teoretičky Ireny Kovářové, která se podílela na přípravě festivalového programu, je zájem o přehlídku stabilně poměrně vysoký. Potvrzuje to i nadprůměrná návštěvnost festivalu, který se zaměřuje především na americké publikum, i když organizátoři vítají také české diváky. V obecenstvu zpravidla převažují filmoví fanoušci hledající alternativu k masové hollywoodské produkci. Na českých snímcích oceňují především vypracovanou psychologii filmových postav, řekla ČTK.

Nejdražším obrazem aukce byl obraz od Jana Zrzavého

Nejdražším dílem aukce v hotelu Hilton se stal obraz Jana Zrzavého Via Apia z roku 1943, který se prodal za 2,050.000 korun. ČTK to řekl majitel pořádající Galerie Art Praha Vladimír Neubert. Dražba nabídla přes 500 uměleckých děl starých mistrů, krajinářů 19. století, klasické moderny i současného českého umění. Aukce představila i dílo, které v České republice již dříve vydražil americký sběratel Peter Schwartz. Znovu je však na protest proti tuzemské vývozní politice prodává. Sběratel si budoval sbírku české avantgardy, některá díla ale český stát poté, co je koupil, prohlásil za kulturní památky, a ty nelze trvale vyvézt.

Raritou výstavy v Novém Městě na Moravě jsou portrétní panenky

Kolem šesti desítek panenek nejrůznějších velikostí mohou obdivovat návštěvníci výstavy Panenky v krojích, která začala v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě na Žďársku. Vedle panenek oblečených v replikách originálních lidových krojů jsou raritou i portrétní panenky vytvořené podle fotografie dítěte. Výstavní exponáty vytvořily tři autorky - Dagmar Jurčíková z Prahy a Marie Žilová s dcerou Evou Jurmanovou z Nového Veselí na Žďársku. Jurčíková vyrábí takzvané portrétní porcelánové panenky podle fotografie dítěte zřejmě jako jediná v Česku. Navázala na tradici v Čechách už zapomenutého řemesla; výroba panenek v pražské smíchovské porcelánce skončila před více než 100 lety.

Obchodníci: Lidí v obchodech přibývá, loňský rok asi není překonán

Obchodníci již začínají naplno pociťovat blížící se Vánoce. Do obchodu zamířilo o tomto víkendu až o třetinu více lidí než před týdnem. Ve srovnání s loňskem ovšem obchodníci výraznější nárůst nezaznamenávají, spíše naopak. Zákazníci mají zájem především o luxusnější potraviny, kosmetiku a v případě elektroniky spíše o drobnější zboží a LCD televizory. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky.

Tisíce Čechů z příhraničí míří na vánoční trhy do bavorských měst

Češi z příhraničí zůstávají nejčastějšími zahraničními návštěvníky vánočních trhů v bavorských městech Norimberk a Řezno. Letos je však začínají trumfovat silné skupiny Italů, Američanů a Japonců, které na trhy přivážejí cestovní kanceláře. Největší nápor je na trzích o sobotách a nedělích vždy večer a před polednem, řekla ČTK Pavla Papežová, která má v Norimberku stánek s názvem Praha přímo pod hradem, kde nabízí české foukané vánoční ozdoby. Právě na tomto malém náměstíčku jsou velmi atraktivní stánky asi 20 různých států a měst, mezi nimiž nechybí například Srí Lanka, Nikaragua a Černá Hora.

Legendární tenistka Martina Navrátilová skončila v reality show celebrit jako druhá

Legendární tenistka Martina Navrátilová skončila nakonec jako druhá v britské reality show určené pro známé osobnosti. Nejúspěšnější v pořadu "Jsem celebrita... dostaň mne odtud pryč!" byl britský herec Joe Swash, populární z nekonečného televizního seriálu East Enders. Natáčení zavedlo Navrátilovou i další účinkující do australské buše, kde museli obstát v různých soutěžích, pokud si chtěli obstarat jídlo. O postupném vyřazování celebrit z reality show rozhodovali svými hlasy televizní diváci. Hadi a pavouci - ti prý ještě před natáčením vyvolávali největší obavy u dvaapadesátileté tenisové hvězdy, která se narodila v Československu a v roce 1975 emigrovala do USA, kde nyní žije. "Bylo to drsné. Nikdy jsem nečelila takové výzvě," prohlásila devítinásobná vítězka Wimbledonu, když už měla nezvyklou zkušenost za sebou. Zároveň přiznala, že pobyt v divočině jí umožnil lépe poznat sebe sama. "Mám báječný pocit... Zjistila jsem, že se dokážu dobře přizpůsobit dané situaci, že dokážu jít do místnosti plné lidí, se kterými jsem se předtím nesetkala, a navázat přátelství."

Sport

Čeští florbalisté po sobotní snadné výhře nad Ruskem ve svém druhém utkání na mistrovství světa v ostravské ČEZ Aréně podlehli favorizovanému Švédsku 4:5. Zápas proti vítězům všech šesti dosavadních světových šampionátů sledovalo 8914 diváků, což je rekordní počet v historii tuzemského florbalu i maximum v základních skupinách MS. Další duel čeká svěřence trenéra Zdeňka Skružného v úterý proti Lotyšsku a bude se v něm rozhodovat o postupu do semifinále.

Česká štafeta běžců na lyžích bez Lukáše Bauera obsadila na Světovém poháru ve francouzském La Clusaz šesté místo. Závod na 4x10 km vyhráli Norové před Švédskem a domácí Francií. Po úvodních úsecích, které absolvovali Jiří Magál a Martin Jakš, figuroval český tým na druhé pozici se ztrátou necelých osmi sekund na vedoucí Nory. Milan Šperl následně klesl na čtvrtou příčku, ale dlouho držel kontakt s čelem závodu. Tempo neudržel až v závěru svého úseku a Martinu Koukalovi předával štafetu s téměř šestnáctisekundovým odstupem na první místo. Český finišman začal po předávce podklouznutím a pádem, poté se marně snažil stíhat vedoucí trojici Francie, Švédsko, Norsko.

Švýcarský skokan na lyžích Simon Ammann si dnes v třetím závodě sezony Světového poháru v Trondheimu připsal druhé vítězství. Nejlepší Čech Jakub Janda obsadil jedenácté místo a zopakoval svůj týden starý výsledek z Kuusama. Z českých skokanů bodovali stejně jako v předchozích dvou závodech Janda a Roman Koudelka. Nejzkušenější reprezentant Janda se dopoledne blýskl vítězstvím v kvalifikaci a po skocích 131 a 129 metrů ho od prvního umístění v první desítce v závodě SP od března roku 2007 nakonec dělilo jen šest desetin bodu. Koudelka obsadil 22. pozici, Jan Matura a Ondřej Vaculík do druhého kola pro 30 nejlepších nepostoupili.

Počasí

Je oblačno až zataženo, od středních poloh sněžení. Teploty 1 až 5 stupňů Celsia.