Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Topolánek: ODS by měl vést krizový management

Občanské demokraty by měl po nadcházejícím kongresu strany vést krizový management. Po svém projevu k delegátům regionálního sněmu ODS v Nymburku to řekl premiér a předseda ODS Mirek Topolánek. Pokud si strana nepřizná své chyby a bude se soustředit jen na "rituální řezání hlav", tak jí podle něj hrozí, že prohraje i další volby. Před delegáty předstoupil i Topolánkův vnitrostranický rival Bém, který je přesvědčen, že bez výměny v čele strany nemá ODS šanci uspět. "Je nepochybné, že voliči nám neuvěří, nevyhrajeme další parlamentní volby," řekl Bém novinářům. Středočeská ODS nakonec nerozhodla, zda v čele strany podpoří Topolánka, nebo dá přednost Bémovi. Ani jeden z nich nezískal od delegátů dostatečný počet hlasů. Bém však měl převahu, nominace mu unikla o jediný hlas - získal 75 z celkových 150 hlasů. Pro Topolánka hlasovalo 60 delegátů. Vnitrostranický rebel ODS Vlastimil Tlustý varoval před znovuzvolením Mirka Topolánka do funkce předsedy občanských demokratů. Na sobotním regionálním sněmu ODS v Nymburku řekl, že setrvání Topolánka ve funkci by znamenalo příští volební katastrofu. Naopak o Pavlu Bémovi řekl, že je jednou z možných změn.

ODS z Olomouckého kraje podpoří Topolánka

Předseda ODS a premiér Mirek Topolánek získal v pátek v Olomouci podporu krajské ODS pro svou kandidaturu na šéfa strany. Na regionálním sněmu pro něj hlasovala drtivá většina delegátů. Topolánek byl jediný kandidát, první místopředseda ODS a primátor Prahy Pavel Bém, který se s ním chce o funkci utkat, nebyl z oblastních sněmů v Olomouckém kraji vůbec navržen. Topolánek se sněmu osobně účastnil. Premiér už získal nominaci tří desítek oblastních sněmů a tří dalších krajských organizací. Bém mimo Prahu uspěl pouze na některých oblastních sněmech Středočeského kraje.

Topolánek má podporu i u jihomoravské ODS

Jihomoravská ODS chce v čele strany současného předsedu Mirka Topolánka. Rozhodl o tom sobotní regionální sněm v Brně. Hlasovalo pro něj 68 z 91 účastníků sněmu. Topolánkův protikandidát Pavel Bém získal 14 hlasů. Jihomoravská organizace ODS je po pražské druhá nejsilnější ve straně. V křeslech místopředsedů by jihomoravští občanští demokraté rádi viděli ministra dopravy Aleše Řebíčka, ministra vnitra Ivana Langra, ministra zemědělství Petra Gandaloviče a ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase.

Dalajlama přijel do Prahy

Tibetský duchovní vůdce dalajlama, který je na cestě po několika evropských zemích, přiletěl v sobotu do Prahy. Přicestoval sem na pozvání bývalého prezidenta Václava Havla a Nadace Forum 2000. Třiasedmdesátiletý laureát Nobelovy ceny za mír přednese v neděli v Kongresovém centru přednášku nazvanou Porozumění: cesta ke štěstí. Bude na ní také odpovídat na dotazy posluchačů. Dalajlama má v plánu rovněž setkání se členy poslanecké Skupiny přátel Tibetu, kterého by se měli zúčastnit poslanci Jan Hamáček (ČSSD), Kateřina Jacques a Martin Bursík (oba SZ), Petr Bratský a Lucie Talmanová (oba ODS) či vedoucí Kanceláře sněmovny Petr Kynštetr. Pozván byl i předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD), kvůli svému programu v regionu se ale omluvil. Kromě Prahy dalajlama navštíví také Evropský parlament. V Gdaňsku se setká s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym. V polském přístavním městě se oba zúčastní oslav 25. výročí udělení Nobelovy ceny za mír polskému exprezidentovi Lechu Walesovi. Kvůli dalajlamově cestě po Evropě byl odložen na neurčito summit EU-Čína, který se měl konat v pondělí ve francouzském Lyonu.

Na návštěvě v Česku je kanadská guvernérka

Do České republiky v sobotu na pětidenní návštěvu přijela kanadská guvernérka Michaelle Jeanová. Svoji oficiální návštěvu zahájila v Brně, kde mimo jiné navštívila Masarykovu univerzitu a Muzeum romské kultury. Se studenty diskutovala o národnostních menšinách. Jeanová se v přístích dnech setká také s prezidentem Václavem Klausem a premiérem Mirkem Topolánkem. Právě romská otázka by měla být jedním z hlavních témat návštěvy. Kanada je cílovou zemí pro některé české Romy, kteří tam žádají o azyl. Příliv romských azylantů do Kanady od zrušení vízové povinnosti loni v listopadu trvale roste. Jen do poloviny července o azyl v Kanadě požádalo 466 Romů. Česko se obávalo, že Kanada kvůli tomu obnoví vízovou povinnost. Kanadský ministr pro občanství a přistěhovalectví Jason Kenney nicméně po návštěvě ministryně pro menšiny a lidská práva Džamily Stehlíkové (SZ) minulý týden v Kanadě oznámil, že bezvízový režim do Kanady zůstane pro české občany zachován.

Romové chtějí odstoupení ministryně Stehlíkové

Představitelé Romů z Čech, Moravy a Slezska v čele s místopředsedou Rady vlády pro záležitosti romské komunity a předsedou sdružení Dženo Ivanem Veselým na svém pátečním setkání navrhli odvolání ministryně pro menšiny a lidská práva Džamily Stehlíkové. Nelíbí se jim, jak řeší situaci v problematickém litvínovském sídlišti Janov. "Hlavním důvodem je, že za 20 měsíců eskalace problémů v Janově se nic zásadního ke zlepšení situace neudálo," řekl Veselý. Na sídlišti Janov již delší dobu probíhá spor mezi Romy a ostatními občany. Krajně pravicová Dělnická strana v Litvínově uspořádala už dvě akce, při nichž se radikálové dostali do střetů s policií. Zároveň je však podpořili místní obyvatelé. Posledního pochodu na Janov, který skončil bitvou extremistů a policistů, se zúčastnilo asi 600 až 700 radikálů. Romové toto shromáždění a pochod Dělnické strany do Janova odsoudili. Vyjádřili také podporu všem slušným Romům z janovského sídliště a odsoudili ty, kteří nedodržují zákony. Zároveň však poukázali na to, že v poslední době se v Litvínově situace nezměnila, žádají proto odvolání Stehlíkové.

Pravoslavní v Česku slaví 10 let samostatnosti

Pravoslavná církev v českých zemích a na Slovensku si tuto sobotu při slavnostní bohoslužbě v pražském chrámu svatých Cyrila a Metoděje připomněla desáté výročí uznání místní církevní samostatnosti konstantinopolským patriarchátem. Liturgii sloužil metropolita Kryštof. Bohoslužby se účastnili kromě věřících také členové diplomatického sboru, hosté z některých pravoslavných zemí, nejvzdálenější z Gruzie, ale i představitelé Československé církve husitské. Pravoslavná církev odhaduje, že počet jejích věřících v tuzemsku vzrostl na zhruba 250.000, z čehož je 70.000 Čechů a 180.000 cizinců. V roce 2001 při sčítání lidu se k pravoslavné církvi hlásilo pouze 22.968 osob. Pravoslavní se v Česku scházejí ve více než 70 církevních obcích, spravují několik klášterů, vyučují děti náboženství a otevřeli nedělní školu. Rádi by prý vybudovali také duchovní středisko v Praze 10, kde by se mohli věnovat i ekologickým aktivitám.

V Londýně se vzpomínaly české oběti holocaustu

Věřící ve Westminsterské synagoze v Londýně v sobotu při slavnostní bohoslužbě uctili památku více než stovky Židů z českých měst Horažďovice a Přeštice, kteří zahynuli za druhé světové války. Westminsterská synagoga totiž už od 60. let při bohoslužbách používá svitky tóry, které pocházejí z dnes již neexistujících židovských komunit v těchto západočeských městech. Rabín Thomas Salomon uvedl, že je to poprvé, kdy se takto při bohoslužbě připomínají jména českých obětí. Přes 1500 svitků tóry z Čech a Moravy prodal v roce 1964 československý stát židovskému mecenáši v Londýně. Od té doby je spravuje nadace, která začala svitky půjčovat židovským obcím po celém světě, které neměly svou tóru. "Chceme, aby židovské kongregace ve světě věnovaly aspoň jeden šabat ročně českému městu, odkud jejich tóra pochází," řekla vedoucí nadace Evelyn Friedlanderová. Vzpomínku hodlá Westminsterská synagoga opakovat každý rok a její členové chtějí nadále zkoumat historii a osudy Židů z obou českých měst.

V Brně bylo otevřeno Muzeum exilu

V jihomoravské metropoli bylo tuto sobotu otevřeno Muzeum českého a slovenského exilu 20. století. Soustřeďuje mimo jiné doklady z uprchlických táborů včetně dobové korespondence a fotografií, zvukové i obrazové záznamy, dobové publikace, pozůstalosti po exulantech, kroniky či uniformy a prapory. Během několikaletého badatelského výzkumu vznikly také desítky videorozhovorů s představiteli českého a slovenského exilu po celém světě, které zaznamenal ředitel muzea Jan Kratochvil. Podle něj by se jeho návštěvníky měli stát hlavně studenti, a to nejen z Česka, ale přinejmenším ještě ze Slovenska. Otevření muzea se zúčastnil i premiér Mirek Topolánek. Prohlásil, že Česko se chová ke své emigraci dlouhodobě hanebně a do českého chování se stále vrací předsudky vůči emigrantům z hluboké minulosti. Podle něj se Čechům stále nedaří najít celonárodní shodu mezi těmi, kteří zůstali v Česku, a těmi, kteří odešli.

Bitvu u Slavkova sledovalo přes 10.000 diváků

Více než 10.000 diváků sledovalo v sobotu u Tvarožné na Brněnsku scény ze slavné bitvy tří císařů, která se odehrála u Slavkova před 203 lety. Zapojilo se do nich bezmála tisíc nadšenců z klubů vojenské historie z celé Evropy. Návštěvníkům předvedli tu část slavné bitvy, v níž Napoleonovy šiky přišly o jeden ze svých praporů - takzvaného císařského orla. Bitva letos netradičně skončila po setmění, kdy bojiště ozářily salvy z pušek a děl. Vyvrcholením vzpomínkových akcí na bitvu u Slavkova bude i letos nedělní pietní akt u Mohyly míru - památníku padlých vojáků. Bitva u Slavkova patří k nejznámějším vojenským konfliktům, které se odehrály na území Čech a Moravy. Napoleon v ní porazil armády rakouského císaře Františka I. a ruského cara Alexandra I. V bitvě tehdy zahynulo 20.000 vojáků.

Adventní prohlídky v Nových Hradech obohatil velký betlém

Novinkou letošního čtvrtého ročníku adventních prohlídek na hradě v Nových Hradech je velký lidový betlém. Jedná se o betlém z počátku 20. století s téměř 40 velkými dřevěnými figurami. Tento rozsáhlý soubor získal Národní památkový ústav od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových v Táboře jako pozůstalost po akademickém malíři Janu Přerovském, který nezanechal dědice. Návštěvníci se také ve vánoční expozici dozvědí, jak svátky trávili majitelé panství Buquoyové. Výklad průvodců aktuálně doplnily vzpomínky neteře posledního majitele hradu Margarete Buquoyové, která žije v Mnichově. Advent otevře postupně ještě zámky v Jindřichově Hradci a Třeboni. V Hradci zahájí program v 12. prosince výstava hraček a věcí šlechtických dětí. Koncem prosince se chystají Vánoce v Třeboni s novou prohlídkou zaměřenou na původ zvyků a pověr.

Na horách začala lyžařská sezona

Ve většině českých a moravských horských středisek v sobotu začala lyžařská sezona. V Krkonoších byla v provozu většina zimních středisek. Na sjezdovkách tam leželo 20 až 90 centimetrů sněhu, k dispozici byly stovky kilometrů upravených tras. Vleky se rozjely i v Orlických horách. První rušný víkend zažívají střediska na Šumavě. Asi 600 lyžařů přijelo na Zadov, stovky lyžařů přijely i do tří areálů na Železnorudsku. Na Šumavě zatím nenapadlo mnoho přírodního sněhu, v areálech tudíž běží většinou sněhová děla. Menší návštěvnost za sebou mají Jeseníky, a to kvůli prudkému větru. Kvůli silnému větru zůstalo zavřené středisko Javorový vrch nedaleko Třince na Frýdecko-Místecku. Ideální počasí nepanovalo ani na Liberecku, přesto tam přijely stovky lyžařů.

Sport

Fotbalisté pražské Sparty porazili v utkání 16. ligového kola Kladno 5:0 a v tabulce se posunuli na čtvrté místo. Druhá Mladá Boleslav zvítězila na hřišti posledního Zlína 2:0 a snížila náskok vedoucí Slavie na pět bodů. Slávisty čeká v neděli zápas v Příbrami.

Českého brankáře Anderlechtu Daniela Zítku čeká mnohatýdenní pauza od fotbalu. Reprezentační gólman utrpěl v závěru pátečního ligového duelu proti Denderu zlomeninu lýtkové kosti a bude mít šest týdnů sádru. Třiatřicetiletý Zítka se krátce před koncem duelu srazil s domácím Siebem Blondellem. Ze hřiště ho odnesli na nosítkách a zbylých několik minut duelu, který Anderlecht vyhrál 2:0, dochytal jeho náhradník.

Český cyklokrosař Zdeněk Štybar vybojoval podruhé v sezoně medailové umístění v závodu Světového poháru. Po druhém místě v Táboře dojel tuto sobotu v belgickém Koksijde třetí za vítězným Erwinem Verveckenem z Belgie a jeho krajanem Svenem Nijsem. Do čela průběžného pořadí se posunul Nijs, Štybar je druhý.

Nejzkušenější český sdruženář Pavel Churavý dosáhl hned v úvodním závodu sezony Světového poháru druhého nejlepšího výsledku v kariéře. Jednatřicetiletý člen Dukly Liberec v sobotu obsadil ve finském Kuusamu čtvrté místo a přiblížil se svému téměř sedm let starému životnímu výkonu. Naposledy skončil Churavý mezi nejlepšími deseti v A skupině SP v lednu roku 2002, kdy v domácím závodě v Liberci dojel druhý.

Petr Korbel se na turnaji Pro Tour ve Varšavě probojoval mezi osm nejlepších stolních tenistů. V sobotním osmifinále porazil po dramatickém boji osmého nasazeného ruského soupeře Alexeje Smirnova 4:3 na sety. Ve čtvrtfinále teď sedmatřicetiletého reprezentanta čeká nejlepší evropský hráč současnosti Timo Boll, německý vítěz posledních dvou turnajů Pro Tour v Salcburku a Berlíně.

České házenkářky nebudou hrát play off o postup na mistrovství světa. Svěřenkyně Jiřího Tkadlece a Lenky Černé prohrály sobotní kvalifikační utkání s domácím Nizozemskem 21:24 a už nemohou skupinu v Emmenu vyhrát.

Počasí

Bude oblačno, ráno ojediněle mrznoucí mlhy. Nejvyšší denní teploty 5 až 9 stupňů, na západě Čech kolem 3 stupňů Celsia.

Prakticky po celou neděli bude ve východní části České republiky znovu hrozit silný vítr. Na pozoru se před ním budou muset mít lidé zejména na Vysočině a v krajích Pardubickém, Královéhradeckém, Olomouckém a Moravskoslezském. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).