Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Schwarzenberg se omluvil za publikování schůzky premiéra se Sarkozym

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se ve čtvrtek omluvil francouzské straně za publikaci údajného záznamu rozhovoru českého premiéra Mirka Topolánka a francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho v týdeníku Reflex. Podle šéfa české diplomacie došlo na jeho úřadu "očividně k pochybení" a celá věc se nyní vyšetřuje. Český velvyslanec ve Francii Pavel Fischer autenticitu záznamu kategoricky popřel. Text je podle Reflexu oficiálním záznamem rozhovoru českého premiéra a francouzského prezidenta při schůzce 31. října v pařížském Elysejském paláci. Sarkozy podle něj tlačil na to, aby jeho země i nadále předsedala Středomořské unii. Sarkozy přitom podle textu použil i nediplomatické výrazy. "Víš, co to je, být sám proti všem těm Arabům? Mít je na telefonu? Jsou hrozní, přísahám," cituje jej například Reflex. Reflex záznam, který údajně získal od vysoce postaveného diplomata, zveřejnil s tím, že chce nechat čtenáře nahlédnout "do způsobu, jakým se uzavírají mocenské koalice v rámci Evropské unie". Pod textem v týdeníku není nikdo podepsán, ačkoliv jej redakce doplnila vsuvkami, které mají čtenářům lépe vysvětlit, o čem oba politici diskutují.

Senát schválil smlouvy o radarové základně USA v ČR

Senát podle očekávání schválil smlouvy, které se týkají radarové základny USA na českém území. Podpořil jak dohodu o postavení základny v Brdech, tak dohodu o podmínkách pobytu amerických vojáků, kteří by na této základně působili. Základna má být součástí systému protiraketové obrany. Obě smlouvy podpořilo shodně 49 senátorů, přičemž hlasovalo všech 81 senátorů. Pro schválení smluv byli jednotně všichni senátoři ODS, KDU-ČSL i členové Klubu otevřené demokracie. Proti bylo 32 sociálních demokratů a komunistů, kteří se neúspěšně pokusili schvalování smluv oddálit. Smlouvy upravují pravidla pro vybudování a provoz základny, pro personál i pro ochranu životního prostředí a likvidaci nebezpečného odpadu. Dohodu o zřízení a provozu americké radarové základny protiraketové obrany v Česku podepsali ministři zahraničí obou zemí letos v červenci v Praze. Pod druhý dokument o postavení amerických vojáků na českém území dali ministři obrany obou států své podpisy v září v Londýně.

Opozice chce, aby Senát požádal o ústavní posouzení radaru

Senátoři ČSSD a KSČM chtějí, aby Senát požádal Ústavní soud o posouzení souladu smluv o umístění radarové základny USA na českém území. Navrhli to komunistický senátor Vlastimil Balín a předsedkyně senátní ústavní komise Jiřina Rippelová (ČSSD). Sociální demokraté chtějí stejného cíle dosáhnout i ve sněmovně. Ústava podle Rippelové počítá v zásadě jen s krátkodobým pobytem cizích vojsk na českém území. Pobyt na dobu delší než 60 dnů sice může schválit parlament, nemělo by to být ale na časově neomezenou dobu. Senátor Josef Řihák z ČSSD nesouhlasí s prohlášením premiéra Mirka Topolánka (ODS), podle něhož by byl porušen polistopadový vývoj v Česku, pokud smlouvy nebudou schváleny. Senátor KSČM Václav Homolka má za to, že je nutno řešit otázky bezpečnosti kolektivně a že radar zvyšuje nebezpečí konfliktu v Evropě.

Senát schválil vyšší pojištění bankovních vkladů kvůli krizi

Pojištění bankovních vkladů se pravděpodobně ještě letos zvýší. Senát podle očekávání jednomyslně schválil ve zrychleném řízení novelu bankovního zákona, kterou vláda reaguje na důsledky světové finanční krize. Nově budou pojištěny vklady až do částky 50.000 eur, což je asi 1,25 milionu korun. Dosud je tento limit poloviční. Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) senátorům řekl, že novela má má spíše zabránit panice, nežli se stát opatřením k zabezpečení vkladů. Novela počítá také s tím, že nově bude pojištěn celý vklad, zatímco nyní je jen z 90 procent.

Topolánek chce kvůli krizi posílit pružnost pracovního trhu

Posílení pružnosti pracovního trhu a zvyšování exportní schopnosti českých firem patří mezi opatření, kterými chce vláda podle svého předsedy Mirka Topolánka čelit důsledkům světové finanční krize. Topolánek to dnes řekl v Senátu při schvalování vládní novely zákona o vyšším pojištění bankovních vkladů. "Chtěli bychom rozpočtovou a hospodářskou politikou vytvářet prostor pro nízké úrokové sazby, a podpořit tím investice a export, které budou právě tím ochlazováním (ekonomiky) ohroženy nejvíce," uvedl Topolánek. Česko podle něj sice první vlnu finanční krize přežilo ve zdraví, nebude ale ušetřeno sekundárního vlivu na ekonomiku. Tedy očekávaného ochlazení, ke kterému se přidají dopady recese nebo záporného růstu některých evropských zemí.

Vláda schválila spornou novelu o zdravotním pojištění

Vláda schválila návrh novely o veřejném zdravotním pojištění, a to s pozměněným paragrafem o péči hrazené z pojištění a o nadstandardu. Potvrdil to ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Výhrady k nové právní úpravě měli lidovci. Jejich předseda, vicepremiér Jiří Čunek pro novelu nehlasoval. "Doufám, že i když se zdržel, že parlament normu přijme, protože pacienti čekají," uvedl Julínek. Ministr si prý těžko dokáže představit poslance, který by s novým ustanovením měl problém. Místo sporné formulace o ekonomicky optimální péči, kterou by měl mít pacient zaručenou, nový návrh mluví pouze o "účelném využívání pojištění". Čunek má ale za sebou část poslaneckého klubu KDU-ČSL, není tedy jasné, zda všichni křesťanští demokraté ve sněmovně normy podpoří.

Nečas: Na rezervním účtu k důchodům bude až 30 miliard korun

Na speciálním rezervním účtu pro důchodovou reformu bude ke konci příštího roku uloženo 28 až 30 miliard korun. Uvedl to ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS). Účet určený ke zhodnocení přebytků z důchodového pojištění vznikl letos v březnu v rámci druhé etapy vládní penzijní reformy. Prostředky uložené na tomto účtu jsou podle něj dále zhodnocovány. Mohou za ně být nakupovány přesně definované cenné papíry, zpravidla státní dluhopisy a obligace. První, již schválená etapa důchodové reformy mění parametry státního důchodového systému. Podle ní se od ledna 2010 postupně začne zvyšovat věk odchodu do důchodu až na 65 let. Druhá etapa má změnit penzijní připojištění a fondy na důchodové společnosti. Její koncepci vláda schválila v říjnu. V rámci třetí etapy penzijní reformy by si lidé mohli část peněz vkládaných do povinného pojištění dobrovolně vyvést do soukromých fondů. Podle Nečase by bylo převedení peněz ze státního systému do soukromých finančních společností výhradně dobrovolné, neboť by zřejmě nemuselo být výhodné pro všechny zaměstnance. Návrh zákona, který by měl ke spoření na důchod motivovat pracovníky i zaměstnavatele, by ministři měli dostat do poloviny ledna příštího roku. Výhrady k této formě má opozice, nesouhlasí s ním ani odbory.

Vládě budou předloženy tři varianty přímé volby prezidenta

Legislativní rada vlády kabinetu Mirka Topolánka předloží tři varianty návrhu přímé volby prezidenta, které připravil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Hlava státu by se podle nich mohla volit v jednom, dvou či třech kolech. "Je na vládě, kterou variantu bude preferovat," řekl po jednání rady Pospíšil. S návrhem na zavedení přímé volby prezidenta přišli již dříve také opoziční sociální demokraté. Podle Pospíšila je předčasné se k jejich návrhu vyjadřovat. Šéf legislativní rady vlády Cyril Svoboda ale navrhuje, aby vláda počkala, jak dopadne jednání o návrhu ČSSD ve sněmovně, nebo aby připravila pouze jednu otázku, kterou by položil kabinet parlamentu, aby ověřil vůli pro změnu. "Když obě komory řeknou ústavní většinou ano, má se volit prezident přímo, potom najdeme to řešení, ale mezi tím psát komplexní zákony se všemi možnými detaily je nesmysl," řekl Svoboda.

Langer v EU představil priority: ochranu dětí či boj s drogami

Boj proti drogám, ochrana dětí a využívání moderních technologií budou hlavními prioritami českého předsednictví pro oblast vnitra. Na čtvrtečním jednání ministrů tohoto resortu to prohlásil český zástupce Ivan Langer. Od své francouzské kolegyně Michelle Alliotové-Marieové převzal už nyní pomyslné vedení, protože do konce roku by se už žádná rada ministrů vnitra unie konat neměla. Česká republika začne předsedat unii 1. ledna 2009. V první oblasti by Češi chtěli zahájit debatu o tom, nakolik jsou efektivně využívány už existující informační systémy v EU, zda je třeba zavádět nějaké nové a s jakými daty vlastně lze pracovat. Na poli lepší ochrany dětí se ČR podle Langera chce zaměřit na zlepšení policejní spolupráce, na výměnu dat o pohřešovaných dětech či o osobách, které byly v minulosti odsouzeny nebo jsou podezřelé z násilných trestných činů vůči dětem. V rámci boje s drogami budou Češi zavádět plán EU pro roky 2009 až 2012. Česko by rádo prosadilo i některé české aspekty, jako je zneužívání amfetaminu.

Rath se nemusí omlouvat Bendlovi

Místopředseda ODS a bývalý středočeský hejtman Petr Bendl prohrál spor se svým nástupcem a exministrem zdravotnictví Davidem Rathem (ČSSD). Pražský vrchní soud rozhodl, že se mu Rath nemusí omluvit za své tři roky staré výroky naznačující, že chtěl rozkrást středočeské nemocnice. Zamítl také jeho požadavek na odškodnění. Bendl se na soud obrátil s žalobou proti Rathovi kvůli jeho výrokům z října a listopadu 2005. Tehdejší ministr zdravotnictví nejprve v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce hovořil o nutnosti zastavit rozkradení nemocnic v některých krajích. Na dotaz moderátora, zda má o údajném rozkrádání důkazy, Rath odpověděl: "Vezměte si, co se děje v nemocnicích ve Středočeském kraji, které má pod sebou místopředseda ODS Bendl". Na Nově pak 15. listopadu uvedl, že "pan Bendl by měl přestat přemýšlet, jak ty nemocnice rozkrást".

Rath zrušil stavbu nových pavilonů kladenské nemocnice

Nový středočeský hejtman David Rath (ČSSD) zasáhl do dlouho připravovaných plánů modernizace kladenské nemocnice. Místo tří nových pavilonů v areálu vznikne pouze jeden a ušetřené peníze se vloží do generální rekonstrukce staré budovy. V novém pavilonu bude oddělení akutní medicíny s centrálním příjmem, ARO a operační sály. Z původně plánované stavby bunkru radioterapie sešlo, protože podle koncepce onkologické společnosti by tato léčba měla být soustředěna do velkých center. Dohodnutá cena 1,2 miliardy korun i časový harmonogram stavebních prací zůstanou zachovány. Rath se na tom již dohodl se zástupci stavebních firem, které zakázku na modernizaci nemocnice získaly od minulého vedení kraje. Podle něj z toho nebudou pro kraj vyplývat žádné sankce. Skluz by nastat neměl, nemocnice by měla být zmodernizována do dvou let.

Litvínovská radnice zakázala pochody extremistům i Romům

Litvínovská radnice ve středu zakázala pochody, které na 27. listopad až konec května příštího roku oznámili příznivci krajní pravice, občané nespokojení se situací v místním sídlišti Janov a Romské křesťanské sdružení. Místo a čas svého shromáždění si dříve zamluvila Židovská liberální unie. Městský úřad o tom ve středu informoval na svých webových stránkách. Shromáždění krajně pravicové Dělnické strany 17. listopadu ve městě vyvolalo nepokoje. Židé a Romové plánují akce proti rasismu s cílem zabránit radikálům v pochodu do janovského sídliště. Dělnická strana, o jejíž rozpuštění požádá vláda Nejvyšší správní soud, organizuje shromáždění a pochody pod heslem "proti policejní brutalitě a za řešení problémů s nepřizpůsobivými občany" či "za právo občanů na slušný život".

Vedení Litvínova se setká s obyvateli sídliště Janov

Nespokojení obyvatelé problémového litvínovského sídliště Janov se sejdou s vedením města 8. prosince. Dohodli se na tom před čtvrtečním jednáním zastupitelstva. Původně občané z Janova chtěli uspořádat pochod ze sídliště a zastupitelům sdělit své výhrady, radnice však pochod zrušila. Zástupci obyvatel janovského sídliště poté prohlásili, že rozhodnutí radnice respektují a počkají na náhradní termín. Situace na sídlišti je však podle nich kritická. Kromě hluku a nepořádku čelí i výhrůžkám nepřizpůsobivých občanů. Na místě musela několikrát zasahovat i městská a republiková policie. Do janovského sídliště se v poslední době stěhují nepřizpůsobiví obyvatelé z jiných regionů i ze Slovenska.

Stehlíková: Litvínovský Janov bude další vyloučenou lokalitou

Ministryně pro menšiny a lidská práva Džamila Stehlíková (Strana zelených) při své čtvrteční návštěvě v Litvínově přislíbila vedení města, že navrhne vládě, aby místní problematické sídliště Janov zařadila mezi takzvané vyloučené lokality. Mělo by to umožnit snadnější přístup ke státním penězům určeným k financování projektů zaměřených na sociální terénní práci či prevenci kriminality, řekla Stehlíková.

Dodavatelé Škody Auto musí kvůli odstávkám přerušit výrobu

Odstávky v největší české automobilce Škoda Auto mají zásadní vliv i na její dodavatele. Vzhledem k výpadkům v objednávkách musí dočasně přerušit výrobu i řada z nich. Někteří se chystají dokonce propouštět. Snižovat stavy svých zaměstnanců bude například turnovský výrobce autodílů Agba v.s.a., kde v současné době pracuje 145 lidí. Na přelomu roku propustí 20 procent z nich. Je to i případ firmy Unispo, která na Mladoboleslavsku vyrábí automobilové díly a komponenty. Naplánovala odstávku na stejnou dobu jako Škoda Auto, a v krajním případě bude muset propustit část zaměstnanců. Pozastavení výroby plánuje také firma IMS z České Třebové, jež dodává díly například do fabie, roomsteru nebo superbu. Výrobu na přelomu roku na deset dnů zastaví i druhý největší zaměstnavatel v Karlovarském kraji Witte Automotive Nejdek, který vyrábí zamykací systémy a kliky pro automobilový průmysl. Důvodem je pokles prodejů automobilek včetně Škody. Největší česká automobilka Škoda Auto již dříve oznámila, že kvůli recesi v automobilovém průmyslu nebude vyrábět posledních 14 v roce. Odstávka však bude s největší pravděpodobností pokračovat i po Novém roce minimálně do 6. ledna, v některých provozech zřejmě ještě déle. Od léta navíc automobilka již výrobu několikrát zastavila. Snižuje tak skladové zásoby.

Migranty v Česku trápí infekce i úrazy

Migranty v Česku častěji než většinovou populaci trápí psychické poruchy a problémy se zažívacím ústrojím. Častěji trpí infekcemi jako tuberkulóza, HIV/AIDS a pohlavní nemoci, vyšší je u nich i výskyt pracovních úrazů. Uvedla to Helena Hnilicová z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, která je manažerkou české části evropského projektu zaměřeného na zdraví a zdravotní péči pro migranty a menšiny. Migranti tvoří čtyři procenta obyvatel, ale 17 procent případů TBC, 20 procent případů HIV/AIDS a 32 procent případů syfilis je zjištěno právě u nich. Pro cizince bývá problém najít si lékaře, problém mají i s komunikací, nemají informace o tom, jak čerpat zdravotní péči. Podle Heleny Hnilicové je najdou na internetu na http://mighealth.net/cz.

Dokument o Saudkovi uvedou festivaly v Göteborgu a v Denveru

Celovečerní dokument Adolfa Ziky s názvem "Jan Saudek - V pekle svých vášní, ráj v nedohlednu" dál boduje na zahraničních festivalech. Film byl vybrán do hlavních programů mezinárodních přehlídek ve švédském městě Göteborg a v americkém Denveru. Dokument měl již úspěch na festivalu v Montrealu, kde získal Zlaté oko. Byl uveden například i v Soulu, v Krakově a v Londýně. Promítal se i na letošním festivalu v Cannes v sekci mezinárodního filmového trhu, který se během známé přehlídky pořádá. Fotograf, režisér a producent Adolf Zika nyní připravuje celovečerní dokument o slavném vytrvalostním automobilovém závodě 24 hodin v Le Mans.

Cenu Národní galerie získal slovenský umělec

Cenu Národní Galerie a Skupiny ČEZ pro mladé české a slovenské umělce do 33 let s názvem NG 333 v pražském Veletržním paláci získal Marek Kvetán za své dílo Koberec. S cenou je spojena odměna 333.000 korun. Oceněné dílo se stane součástí sbírky Národní galerie. Marek Kvetán je jedenatřicetiletý slovenský umělec, který ve své tvorbě využívá především nová média, čerpá z literatury, filmové tvorby, fotografií a internetových stránek. Pro světelnou instalaci Koberec použil perský koberec, který doplnil 1200 diodami, které se za doprovodu arabského popu v nečekaných intervalech rozblikají. Do finále se kromě vítěze probojoval Martin Káňa, Luděk Míšek, skupina Neue Kontextual, Jan Synek, Barbora Tichá, Benedikt Tolar, Teri Varhol (Tereza Vogelová), Vladimír Véla, Jan Vlček a Vlasta Žáková. Tři z finalistů jsou studenti Milana Knížáka. Loni se prvním vítězem soutěže NG 333 stala skupina Ztohoven se svým dílem Mediální realita. Zaznamenává akci, při níž se skupina napojila na televizní kamery přenášející v České televizi online záběry z přírody a do éteru pustila záznam simulovaného atomového výbuchu.

Fotbalová devatenáctka po výhře nad Gruzií může dál bojovat o ME

Čeští fotbaloví reprezentanti do devatenácti let porazili v závěrečném zápasu první části kvalifikace mistrovství Evropy Gruzii 1:0 a zajistili si postup do jarní fáze, v níž se už bude bojovat o účast na závěrečném turnaji. Svěřenci trenéra Aleše Křečka ve čtvrtek v kyperské Larnace dosáhli potřebného vítězství a jdou dál společně s Dánskem, které zdolalo domácí tým 2:1. Díky lepšímu skóre skupinu vyhrálo.

České házenkářky ve druhém kvalifikačním zápase porazily Řecko

České házenkářky si na kvalifikačním turnaji pro mistrovství světa v Emmenu připsaly první vítězství, když zdolaly Řecko hladce 42:14. Dalším soupeřem českých reprezentantek bude v pátek domácí celek Nizozemska. Po úterní prohře s Litvou 32:35 měly mít svěřenkyně trenéra Jiřího Tkadlece a Lenky Černé snazší úlohu, což se potvrzovalo od úvodních minut. Do poločasu si Češky vypracovaly desetigólový náskok a v druhé části svým soupeřkám dokonce povolily pouze čtyři vstřelené branky. Český celek tak splnil cíl zvítězit co nejvyšším rozdílem, protože v závěrečném účtování může hrát důležitou roli i skóre. Pokud chce český výběr postoupit do play off, musí základní skupinu vyhrát. Po úvodní porážce si tak už nemůže dovolit další zaváhání.

Počasí

V pátek má být skoro jasno až polojasno, místy mrznoucí mlhy nebo nízká oblačnost. Teploty -1 až +3 stupně, na horách kolem nuly.