Zprávy

V Afghánistánu byli při výbuchu zraněni tři čeští vojáci

V afghánské provincii Lógar byli v úterý lehce zraněni tři čeští vojáci. Informoval o tom generální štáb české armády. Jeden z amerických vozů humvee, který byl součástí kolony českého Provinčního rekonstrukčního týmu (PRT), najel na improvizované výbušné zařízení. Tři vojáci ve voze přitom utrpěli pohmožděniny. Ošetřeni byli přímo na místě a starají se o ně také lékaři na základně Shank, kde český PRT působí. Podobné incidenty potkávají české vojáky v neklidném Afghánistánu stále častěji. Naposledy bylo sedm vojáků zraněno na počátku října, kdy se kolona dostala do nepřátelské palby. Letos přišli v Afghánistánu o život už dva čeští vojáci, loni zahynul jeden. Ministerstvo obrany chce v příštím roce řady provinčního rekonstrukčního týmu (PRT) v Lógaru posílit z 200 na 330. Není ale jisté, zda návrh nalezne v parlamentu dostatečnou podporu.

Klaus 17. listopadu odpočíval a připravoval se na Ústavní soud

Prezident Václav Klaus se nezúčastnil žádné ze vzpomínkových akcí v rámci svátku 17. listopadu kvůli únavě. Uvedl to jeho mluvčí Radim Ochvat. Václav Klaus se podle něj také připravoval na jednání Ústavního soudu, který má 25. listopadu rozhodnout o lisabonské smlouvě. Český prezident je jejím velkým kritikem. Klaus byl minulý týden na třídenní státní návštěvě Irska, které lisabonskou smlouvu v červnovém referendu zamítlo. Jeho návštěva vzbudila kontroverzi zejména kvůli jeho soukromému setkání s předákem irských odpůrců smlouvy Declanem Ganleym. Klausovo chování v té souvislosti kritizoval zahraniční a domácí tisk i politici a politologové. Hlavu státu v pondělí na oslavách 17. listopadu zastoupil Ladislav Mravec z kanceláře prezidenta, který na pietním aktu u Hlávkovy koleje v Praze přednesl Klausovu zdravici. Na oslavách připomínajících události z roku 1939 a 1989 nebyl Klaus přítomen poprvé od roku 2003, kdy byl zvolen prezidentem ČR.

Evropský parlament vybízí unii k otevření trhů práce

Evropská komise vybídla země EU, aby co nejdříve otevřely svůj pracovní trh lidem ze všech států Evropské unie. Obavy, že po rozšíření EU zaplaví staré členské země lidé z nových členských států, se nenaplnily. Vstup nováčků do unie nevedl a zřejmě už ani nepovede k vážnějšímu narušení trhu práce. Jeho dopad byl naopak pozitivní. Uvádí to zpráva, kterou v úterý přijala Evropské komise. Česko a další země bojující o úplné uvolnění pracovního trhu v EU tak získávají další a silný argument pro své úsilí. Většina států EU přitom už omezení pro Čechy a Slováky zrušila. Volný přístup na pracovní trh stále nemají ve čtyřech zemích EU: Německu, Rakousku, Belgii a Dánsku. Německo a Rakousko zřejmě budou chtít využít možnost omezení i na poslední možné dvouleté období, tedy do 30. dubna 2011. Po tomto datu všechny zbývající překážky v přístupu na pracovní trhy v EU pro Čechy a Slováky musejí padnout.

Vláda by měla ve středu jednat o zdravotnických zákonech

Vláda by se ve středu měla vrátit ke čtyřem zásadním reformním zákonům ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS). Jde o zákony o zdravotních službách, o specifických zdravotních službách, o záchranné službě a o veřejném zdravotním pojištění. Kabinet minulý týden po několika hodinách debatu o nich přerušil kvůli neshodám. Koaliční partneři měli k některým ustanovením výhrady a požadovali jednání expertů. Jejich sobotní schůzka ale dohodu nepřinesla. Lidovci měli největší výhrady k úpravě potratů. Vadilo jim například to, že by v Česku mohly zákrok podstoupit cizinky. Podle šéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka se jeho strana kloní spíš ke zpřísnění dnešní praxe. Premiér Topolánek ale před nedávnem řekl, že by si lidovci měli uvědomit, jaké vládní programové prohlášení podepsali a zda chtějí v takové vládě vůbec být. Na jiných sporných bodech, například o záchranné službě, se pracovní skupina shodla. Podle této normy by mělo vzniknout 44 stanovišť a záchranáři by měli k většině obyvatel Česka dorazit nejpozději do 15 minut. Do těžko dostupných míst by měli pak přijet do 20 minut.

Policie obvinila po akci v Litvínově 12 lidí

V souvislosti s pondělním pochodem extremistů do litvínovského sídliště Janov obvinila policie dvanáct lidí. Většina z nich je podezřelá z výtržnictví, všichni jsou stíháni na svobodě. Je mezi nimi například devatenáctiletá dívka z Trutnova, která je podezřelá z útoku na jízdní policii. Pro stejný čin vyšetřovatelé stíhají i deset mužů ve věku od 19 do 31 let z Kladna, Brna, Plzně, Rokycan, Děčína, Prachatic a dalších míst. Mezi nimi je i jednatřicetiletý cizinec. Policie zaznamenala i hmotné škody, jejich výše nebyla zatím vyčíslena. Informovala o tom mostecká policejní mluvčí Ludmila Světláková. Trestnímu oznámení čelí i policie, podala ho na ni krajně pravicová Dělnická strana (DS). Ministr vnitra Ivan Langer ale ocenil okamžitý a profesionální zákrok 1300 policistů. Podle něj šlo zřejmě o nejostřejší střet mezi policisty a extremisty. Rozsah bojů a následných obvinění potvrdil oprávnění Langerova návrhu na rozpuštění Dělnické strany. Se zásahem policie jsou spokojeni i litvínovští Romové. Uvedla to Jitka Kokyová ze Sdružení janovských Romů. Romové se podle ní přesto cítí i nadále ohroženi.

Jihomoravská ČSSD bude kraj řídit s ODS

Sociální demokraté potvrdili, že se s ODS dohodli na vytvoření velké koalice v Jihomoravském kraji. Lídr ČSSD a budoucí hejtman Michal Hašek to oznámil v pondělí večer. V opozici zůstanou lidovci a komunisté. V pětašedesátičlenném zastupitelstvu bude mít koalice 37 členů. V programové části koaliční dohody se partneři zavázali, že kraj bude za lidi v krajských nemocnicích hradit zdravotnické poplatky, krajský úřad projde personálním a ekonomickým auditem a nebudou se privatizovat nemocnice ani sociální ústavy. V návrhu koaliční dohody se zároveň obě strany zavázaly, že podpoří zrušení zdravotnických poplatků na celostátní úrovni. Hašek i lídr ODS Milan Venclík odmítli, že by uzavření vzájemné koalice bylo zradou voličů obou stran. Zdůraznili, že krajské programy jsou z 90 procent shodné. "Pokud se stanu tento pátek hejtmanem Jihomoravského kraje, chci být hejtmanem celého kraje a všech jeho občanů. Musím najít cestu také k voličům pravice," uvedl Hašek.

Politici by měli zveřejňovali své schůzky s lobbisty

Organizace Transparency International - Česká republika (TIC) požaduje, aby členové vlády, poslanci a senátoři zveřejňovali své schůzky s lobbisty i témata těchto jednání. Profesionální lobbisté i lobbistické firmy by navíc měli podléhat povinné registraci stanovené zákonem. Uvedl to předseda správní rady TIC Václav Láska. Sankcí za nezveřejnění by podle něj byla ztráta důvěry občanů, která je podle organizace účinnější než finanční postihy. Zákonodárci, které oslovila ČTK, se zveřejňování schůzek s lobbisty nebrání, problémem je ale podle nich definice lobbisty. Na tom se zadrhla i příprava normy o regulaci lobbingu, kterou má v programovém prohlášení vláda Mirka Topolánka. Zákon o regulaci lobbingu připravuje také ČSSD. Podle dřívějšího vyjádření předsedy jejího poslaneckého klubu Michala Haška by strana chtěla dát normě konečnou podobu do konce tohoto roku.

Ústav pro totality chystá konferenci o komunistických rozvědkách

Působení komunistických zpravodajských služeb v zemích socialistického bloku je předmětem konference, kterou připravil Ústav pro studium totalitních režimů. Konference má popsat a analyzovat nejen poválečné aktivity NKVD, ale také nástupnické organizace KGB a jejich vliv na tajné služby v zemích střední a východní Evropy. Konference podle organizátorů navazuje na podobnou akci o aktivitách NKVD a KGB, kterou loni v listopadu připravil se svými partnery slovenský Ústav paměti národa. Podle tehdejších aktérů je pro poznání komunistické éry nezbytné zpřístupnění archivů KGB, k čemuž se ale Rusko nemá. Jejich otevření by mohlo vyjasnit podíl sovětské tajné služby například na československém komunistickém převratu v únoru 1948, na smrti někdejšího ministra zahraničí Jana Masaryka v březnu téhož roku nebo otazníky kolem prezidenta Edvarda Beneše. Podle ruské rozvědky prý Beneš už před druhou světovou válkou spolupracoval se sovětskou výzvědnou službou, a mohl být proto vydíratelný a umožnit Klementu Gottwaldovi a komunistům převzít moc.

Česká hlava: oceněn objev mutace genu i zabezpečení bankovek

V soutěži Česká hlava letos uspěla například doktorandka Alena Čížková s objevem zmutovaného genu způsobujícího vážná onemocnění. Ocenění získala i firma Optaglio, která vyvinula unikátní systém holografických bezpečnostních prvků na bankovky. Osm laureátů z řad nejvýznamnějších českých badatelů v oblasti vědy a techniky představili na úterní tiskové konferenci zástupci společnosti Česká hlava. Vítězové budou odměněni celkovou částkou přes dva miliony korun. Laureát Národní ceny vlády byl znám předem, vláda již v říjnu rozhodla o prvenství chemika Pavla Hobzy. Ten patří k nejcitovanějším českým vědcům a zvítězil hlavně díky svému objevu nepravé vodíkové vazby. Letos poprvé byla také udělena Cena předsedy Rady pro výzkum a vývoj, jímž je premiér Mirek Topolánek. Ocenění převezme psychiatr Cyril Höschl za destigmatizaci psychiatrie a za celoživotní práci. Cenu pro vysokoškolského studenta získal biolog Vladimír Soukup za objasnění vývoje zubů u obratlovců. V kategorii Patria pro české vědce, kteří dosáhli úspěchu v zahraničí, ocenila odborná porota fyzika Josefa Palduse. Paldus je jedním z nejuznávanějších českých vědců, po studiích emigroval do Kanady, kde také rozpracoval svou metodu výpočtu chemických vlastností molekul. Odborná komise vědců z Klubu Českých hlav hodnotila přes sto přihlášených uchazečů.

Ministerstvo zdravotnictví se zaměří na antibiotika

Ministerstvo zdravotnictví si jako jednu ze svých priorit pro české předsednictví EU vybralo spotřebu antibiotik a odolnost vůči nim. Tyto léky totiž v mnoha evropských zemích již přestávají zabírat. Důvodem je i to, že se užívají příliš často a nesprávně. Podle údajů z roku 2005 o odolnosti nákaz vůči penicilinu byla nejhorší situace ve Francii, Rumunsku a Bulharsku, kde dosahovala až 50 procent. Ve Španělsku, Portugalsku či Maďarsku se pohybovala mezi 10 až 25 procenty. Česko patřilo ke státům s odolností do pěti procent. U nemocničních nákaz byla ČR ve skupině zemí s rezistencí mezi 10 až 25 procenty. Ministerstvo nyní chystá národní antibiotický program. Díky němu chce sledovat zacházení s antibiotiky i jejich spotřebu. Součástí by měla být i kampaň a vzdělávání lékařů. Při příležitosti Evropského antibiotického dne to řekl ministr Tomáš Julínek (ODS). Ministerstvo se chce v době předsednictví soustředit také na elektronické zdravotnictví a finanční udržitelnost péče.

Skláři ve Světlé a v Poděbradech začali dávat výpovědi

Pracovníci skláren Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou začali v úterý dávat výpovědi kvůli zadluženosti podniku. Kolem 1100 sklářů nedostalo výplatu za dva měsíce, bez příjmu jsou i celé rodiny. 18. listopad je prvním možným termínem, kdy mohou z firmy odejít sami, aniž by ztratili nárok na zákonné tříměsíční odstupné. Kdyby čekali na výpověď, měli by sice nárok i na dvojnásobné odstupné, ale podporu v nezaměstnanosti by mohli pobírat až od února. Sklárny Sklo Bohemia jsou součástí zadlužené české skupiny Bohemia Crystalex Trading, sklářské pece v nich byly vypuštěny koncem září. Podnik je nyní v úpadku. O jeho řešení rozhodnou věřitelé nejdříve koncem listopadu. Pracovní příležitosti nabízejí sklářům firmy z celé republiky, lidé ale budou muset daleko dojíždět. Kolem 20 lidí nastoupilo do kutnohorského podniku ČKD. Skláři se mohou rekvalifikovat například pro strojírenství, potravinářství, zemědělství, na řidiče kamionů i na strážné pro vazební věznici v Praze-Ruzyni. Menší počet míst nabízejí i sklářské firmy v zahraničí.

Výpovědi začali podávat i zaměstnanci poděbradského závodu Skláren Bohemia. Zástupci podniku očekávali, že během úterka podá výpověď až 300 lidí. To by mohlo ve středu způsobit kolaps na nymburském úřadu práce. Skláři však hledání dalšího zaměstnání nebudou mít jednoduché, v regionu další sklárna není. O zaměstnance projevila zájem kolínská automobilka TPCA a některé další podniky.

Sklářské odbory začaly vydávat poukázky na jídlo

Podnikové odbory skláren Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou v úterý vydaly první poukázky na potraviny. Předseda odborů Stanislav Vaněk předpokládá, že tuto pomoc dostane několik desítek sklářů, kteří se ocitli v nejtíživější situaci. Členové odborů mohou dostat formou stokorunových poukázek 2000 korun měsíčně a stejnou částku v penězích z podpůrného fondu odborového svazu. Podnikové odbory budou vydávat poukázky na potraviny za listopad a za prosinec. Na tuto podporu mají nárok pouze členové odborů, jichž bylo mezi světelskými skláři kolem 700.

IAC Hodonín kvůli krizi propouští a zastavuje výrobu

Společnost IAC z Hodonína zastaví kvůli hospodářské krizi na tři týdny výrobu. Ze závodu na součástky pro automobily odejde také kolem 60 ze 430 pracovníků firmy. Řekl to Jaromír Herůdek z vedení IAC. Ještě před měsícem firma věřila, že propouštění nebude nutné, i přesto, že odběratelé snížili poptávku asi o třetinu. Teď se však situace změnila. Výroba se zastaví od 13. prosince do 5. ledna. Ukončení pracovního poměru se týká hlavně pracovníků se smlouvou na dobu určitou, propuštěno bude ale i několik lidí se smlouvou na dobu neurčitou.

Pošta chce mít v menších obcích přepážky v obchodech

Jednou z možností, jak zajistit poštovní služby v menších obcích, může být poštovní přepážka v místních prodejnách. Česká pošta proto nyní jedná o spolupráci s jednou ze sítí těchto prodejen. Na úterní tiskové konferenci to řekl šéf pošty Petr Sedláček. Doplnil, že jde o jeden z trojice řetězců Flop, Coop a Žabka. Pošta by tím ušetřila náklady na provoz vlastní kamenné pobočky a zároveň zachovala pro obyvatele službu v místě jejich bydliště. S návrhem souhlasí i Svaz měst a obcí. Podle jeho místopředsedy a starosty Čermné nad Orlicí Josefa Bezdíčka by se díky tomu mohly udržet i prodejny, které příliš neprosperují a hrozí jim zánik. Podnik kromě toho nyní testuje pojízdné pošty, a to ve 178 obcích, kde se měly podle původního záměru kamenné pobočky zrušit. Mobilní pobočky kromě listovních služeb nabízejí i služby peněžní. O formě poštovních služeb na venkově chtějí zástupci pošty i obcí dále jednat, příští setkání je plánováno na leden.

Právnická fakulta UP nemůže zkoušet studenty

Olomoucká Právnická fakulta Univerzity Palackého opomněla požádat o akreditaci studijního oboru Evropská studia se zaměřením na evropské právo a politologii. Asi stovka studentů tak nemůže vykonávat zkoušky ani státnice. Potvrdil to rektor UP Lubomír Dvořák. Akreditace končila letos v července. Fakulta o novou požádala po prázdninách, dosud ji ale nedostala, protože nejprve musí zasednout akreditační komise. Výuka evropského práva od nového akademického roku sice pokračuje, studenty však nikdo nezkouší. Situace se dotýká dvou ročníků.

Policie odložila případ prodeje vsetínských bytů

Policie odložila vyšetřování podezřelého prodeje obecních bytů ve Vsetíně, který se týká tamního bývalého starosty a nynějšího vicepremiéra a šéfa lidovců Jiřího Čunka. Informoval o tom server Aktuálně.cz. Policisté se k případu odmítli vyjádřit. Jiří Čunek byl podezřelý, že jako vsetínský starosta prodal nadpoloviční podíl ve společnosti Vsetínské byty za podhodnocenou cenu. Radnice na prodeji vydělala asi 3,5 milionu korun, přičemž o přibližně o tři miliony korun město přišlo. Trestní oznámení na Čunka v červnu podal technický správce Centrálního registru dlužníků Jiří Jehlička. Uvedl, že vycházel ze závěrů žalobce Arifa Salichova, který definitivně zastavil Čunkovo trestní stíhání. Čunka již v minulosti policie vyšetřovala v souvislosti s údajnou korupcí týkající se prodeje obecních bytů ve Vsetíně. Neprokázalo se ale podezření, že vzal půlmilionový úplatek.

Odsouzení v kauze Kuřim se odvolají

Advokáti odsouzených v kauze Kuřim, která se týká brutálního týrání chlapců Ondřeje a Jakuba, budou podávat za klienty odvolání. V úterý to potvrdila většina z nich. Případem se proto bude muset zabývat olomoucký vrchní soud. První podal odvolání advokát Barbory Škrlové, která se vydávala za děvče Aničku a v Norsku za chlapce Adama. Soud jí uložil pět let vězení. Na odvolání pracuje i obhájce matky chlapců Kláry Mauerové Daniel Ševčík. Mauerová se k činu s přiznala a dostala devět let vězení. Ševčík chce dosáhnout snížení trestu. S verdiktem nesouhlasí ani advokát nejpřísněji potrestané - tety chlapců Kateřiny Mauerové, která byla odsouzena k deseti letům vězení. Podle obhájce Pavla Holuba soud nepostupoval správně. Na odvolání pracuje i advokát Hany Bašové Libor Hlaváč. Bašovou potrestal soud sedmi lety vězení, stejně jako Jana Škrlu. Jan Turek by měl strávit pět let za mřížemi. Kdy se vrchní soud začne případem zabývat, se zatím neví.

Soud v Kladně potrestal dopravní policisty za zneužití pravomocí

Okresní soud v Kladně potrestal bývalé příslušníky kladenské dopravní policie, kteří byli v souvislosti s výběrem pokut podezřelí ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Pěti policistům soud uložil podmíněné tresty, dva byli odsouzeni k deseti měsícům ve věznici s dozorem, třem policistům uložil zákaz činnosti v ozbrojených složkách. Policisté podle soudu přestupky neevidovali a peníze vybrané na pokutách si ponechávali.

Soud potvrdil Vietnamcům mnohaleté tresty za prodej pervitinu

Nejvyšší soud s konečnou platností poslal na 11 a 10 let do vězení dva členy vietnamského gangu dealerů, kteří v severních a západních Čechách prodávali pašerákům pervitin. Typicky česká droga končila po převozu přes hranice u německých narkomanů. Přes hranice drogu převáželi kurýři v útrobách. Policie síť rozkryla díky odposlechům. Německé pašeráky již policie na hranicích pochytala a byli souzeni ve své vlasti. Jeden z Vietnamců, který podal dovolání proti jedenáctiletému trestu, namítal, že skupina nebyla organizovaná a drogy prodávala nahodile. Podle Nejvyššího soudu ale gang nesl znaky zločinecké organizace.

Celníci zabavili v Hatích padělky za 13 milionů korun

Celníci o uplynulém prodlouženém víkendu zabavili v tržnici Excalibur City v Hatích u Znojma stovky padělků. Prodejem zboží by vznikla škoda za více než 13 milionů korun. Uvedl to mluvčí brněnského celního ředitelství Oto Ploch s tím, že zboží dále zkoumají experti. Zajištěno bylo přes 1700 kusů textilu. V Excalibur City se konaly od sobotního rána do pondělního večera dokonce dvě kontrolní akce. Zabaveno bylo zboží nedovoleně označené logy a názvy světově známých firem, které celníci našli na stáncích a v jedné z dodávek v tomto nákupním komplexu. Excalibur City je jednou z největších tržnic na jižní Moravě. Za levnými nákupy sem míří zejména Rakušané.

V Jekatěrinburgu byl odhalen památník čs. legionářům

V ruském Jekatěrinburgu na Michajlovském hřbitově byl v pondělí odhalen pomník československým legionářům, kteří zde padli v letech 1918 až 1919. Záměr uctít jejich památku a jejich přínos vzniku Československa se zrodil hned po skončení první světové války, uskutečnil se však až nyní. "Výstavba pomníku byla zahájena bezprostředně po skončení první světové války. Na vybudování tehdy proběhla v Jekatěrinburgu občanská sbírka. Přesto však v následujících letech po nástupu bolševiků k moci nesměl být nikdy dokončen. Proto si velmi vážíme toho, že se tak stalo v roce 90. výročí vzniku svobodného československého státu," řekl v pondělí místopředseda legionářské obce Jindřich Sitta. Pomník bylo možné dokončit i díky finanční podpoře českého ministerstva obrany a soukromé společnosti. Slavnostního odhalení se zúčastnil předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček, který zahájil v Rusku čtyřdenní návštěvu, náměstek ministryně obrany František Padělek, český velvyslanec Miroslav Kostelka, místopředseda Československé obce legionářské Jindřich Sitta, gubernátor Sverdlovské oblasti Eduard Rossel a další činitelé.

Národní divadlo v Praze oslavuje 125. výročí znovuotevření

Symbolickým odhalením modelu trig, jejichž sousoší na střeše historické budovy Národního divadla v Praze bylo opraveno, ukončil ministr kultury Václav Jehlička první fázi její rekonstrukce. Vyžádala si 23,5 milionu korun a byla hrazena z účelové dotace ministerstva kultury. Start druhé fáze rekonstrukce, obnovy fasády, je plánován na březen příštího roku. Má trvat tři roky a rozpočet předpokládá náklady 170 milionů korun. Generální ředitel Národního divadla Ondřej Černý upozornil, že historická budova je svou krásou, atmosférou i akustikou nejen vynikajícím divadlem. "Je i galerií výtvarného umění 19. století a velkým odkazem, který nám naši předkové zanechali," řekl. I proto chce obnovit činnost komise pro výzdobu ND, patnáctičlenného sboru, s nímž bude moci konzultovat restaurátorské práce v historické budově i Stavovském divadle. K 125. výročí znovuotevření ND po ničivém požáru v roce 1883 se vztahují i další akce - otevření historické budovy včetně atraktivních prostor prezidentského salonku pro veřejnost a odhalení busty Gustava Schmoranze, který stál v čele divadla od roku 1900 plných 22 let. Večerní představení Prodané nevěsty uvedla slavnostní akademie, na které zazněly Smetanova Slavnostní předehra C dur a také slavnostní sbor Národ sobě; jako před 125 lety v podání zpěváckého spolku Hlahol.

Olomoucké divadlo uvede hru Doma u Hitlerů

Grotesku Arnošta Goldflama Doma u Hitlerů uvede ve středu Moravské divadlo Olomouc. Dvořákův sál v Žerotínu se promění v kuchyni u Hitlera. Podle dramaturga a režiséra Miroslava Ondry k pochopení štiplavého židovského humoru v Goldflamově hře není potřeba větších dějepisných znalostí. Hra měla premiéru před rokem v brněnském HaDivadle. Děj propojuje osoba někdejšího nacistického vůdce Adolfa Hitlera v šesti samostatných epizodách. Na jevišti je doprovází trhací kalendář. Na něm rakousko-uherskou orlici vystřídá říšská orlice, která se nakonec promění v papouška, když se děj přenese do Jižní Ameriky. Zde žije starý malíř nápadně podobný bývalému vůdci. Hitlera ztvární Dušan Urban, dalších rolí se ujali Lenka Ouhrabková jako Eva Braunová, manželku šéfa propagandy Josepha Goebbelse hraje Naděžda Chroboková, Goebbelse Pavel Juřica a sovětského vůdce Josifa Stalina Petr Kubes. První dvě reprízy po středeční premiéře budou v prosinci.

Film Obsluhoval jsem anglického krále bude mít premiéru v Japonsku

V Japonsku proběhne 20. prosince premiéra českého filmu Obsluhoval jsem anglického krále. Snímek bude promítán s japonskými titulky, jejichž autorem je mladý japonský bohemista Keniči Abe. Informovalo o tom České centrum Tokio. Kromě Menzelova nejnovějšího díla budou mít japonští diváci možnost vidět v retrospektivě i jeho filmy Ostře sledované vlaky a Vesničko má středisková, oba s japonskými titulky. Festival Menzelových filmů se bude konat od 6. do 19. prosince v tokijském Chanter Cine a jeho vyvrcholením bude právě premiéra filmu Obsluhoval jsem anglického krále. Mnoho japonských diváků zná i Menzelovy Perličky na dně (1965). Ostře sledované vlaky (1966) se dočkaly i několikerého televizního vysílání a byly uvedeny na Festivalu českých filmů EXPO AICHI 2005, který se konal v Tokiu. Zatím posledním Menzelovým dílem představeným v Japonsku je jeho pocta Rudolfu Hrušínskému v povídkovém filmu Dalších deset minut II. z roku 2002.

Petr Kratochvíl prodal svůj podíl v divadle Ta Fantastika

Podnikatel Petr Kratochvíl prodal podle deníku AHA! svůj podíl v pražském divadle Ta Fantastika dosavadnímu výkonnému řediteli scény Juliu Hirschovi; druhá polovina divadla patří zpěvačce Lucii Bílé. "Nechci v této zemi už podnikat, ani nic vlastnit. Česko vidím jako neprávní stát, cítil jsem se tu jako podnikatel diskriminován," zdůvodnil Kratochvíl svůj krok. Je znám také spory s pražským magistrátem ohledně grantové politiky v oblasti kultury. Několikrát vyhrožoval žalobou u tuzemských i mezinárodních soudů, kritizoval především to, že město podporuje z veřejných zdrojů nejen neziskové společnosti, ale i podnikatele - ovšem ne všechny. Proto podle něj toto prostředí vytváří nerovné podmínky.

Sport

Česká fotbalová reprezentace zakončí ve středu večer svoji sezonu na hřišti jasného outsidera San Marina a v případě vítězství o tři a více branek má šanci posunout se ve třetí kvalifikační skupině na druhé místo. Pokud se to svěřencům Petra Rady podaří, prožije postupový favorit klidnější zimu, během které bude čekat na návrat řady zraněných hráčů. Na druhé místo dostane mužstvo jen jistá výhra, ale už před odletem trenér i hráči přiznávali, že je uspokojí jakýkoliv výsledek s tříbodovým ziskem. Ten by totiž znamenal, že se tým dotáhne na dva body k vedoucímu Slovensku, s nímž Češi ještě nehráli, a vyrovná se Slovinsku a Polsku.

Nejlepší česká sportovkyně loňského roku rychlobruslařka Martina Sáblíková sice není zdravotně zcela fit, přesto se chce o víkendu v Moskvě přiblížit obhajobě celkového prvenství ve Světovém poháru. V ruské metropoli je na programu její oblíbená pětikilometrová trať, kterou ovládla na posledních dvou světových šampionátech. Jednadvacetiletá rychlobruslařka vede průběžné pořadí SP po dvou závodech s náskokem 35 bodů před Renate Groenewoldovou z Nizozemska.

Český reprezentant Tomáš Mrázek obsadil druhé místo v konečném hodnocení Světového poháru ve sportovním lezení na obtížnost. V posledním závodu sezony ve slovinské Kranji k tomu bývalému mistru světa a obhájci třetího místa stačil triumf už v semifinále. V závěrečných bojích mohl dokonce Mrázek zaútočit na celkové vítězství, ale obsadil čtvrté místo. K prvenství v SP tak stačila i druhá pozice Nizozemci Jorgu Verhoevenovi.

Ve Vesci, kde budou v roce 2009 během mistrovství světa v klasickém lyžování soutěže v běhu na lyžích, začali pořadatelé v pondělí se zasněžováním tratí. Organizátoři libereckého šampionátu využili teplot pod bodem mrazu a spustili dvacet sněžných děl, která jsou aktuálně stále v provozu. Sníh by pořadatelé chtěli využít i pro závody, které jsou naplánovány do Vesce na prosinec a leden. Ke kvalitnímu zasněžení všech tratí je potřeba 30 tisíc metrů kubických sněhu, který jsou děla schopná vytvořit za sedm dní. Další týden potrvá příprava tratí. V areálu bude trvale instalováno celkem 27 děl a šest sněžných tyčí. Podle předpovědi by chladné počasí s teplotami pod minus dva stupně Celsia mělo vydržet i nadále a očekávají se i sněhové přeháňky.

Počasí

Bude oblačno, místy přeháňky nebo sněžení, teploty vystoupí na 2 až 6 stupňů Celsia.