Zprávy

Koalice naznačuje ČSSD, že by Paroubek mohl být šéfem sněmovny

Koaliční politici naznačují, že by neměli výhrady proti nástupu šéfa opoziční ČSSD Jiřího Paroubka do funkce předsedy Poslanecké sněmovny. On sám se ale k této věci vyjadřuje velmi zdrženlivě. Premiér Mirek Topolánek zdůraznil, že o tomto tématu dosud s opozicí jednáno nebylo. Křeslo ústavního činitele pro Paroubka by podle Mladé fronty Dnes mohlo být součástí širší dohody ODS a ČSSD, která by měla zajistit smír mezi opozicí a vládou v době českého předsednictví v Evropské unii. Dosud nesmiřitelná ČSSD se v posledních dnech začala vyjadřovat k českému vedení EU daleko vstřícněji. Topolánek zdůraznil, že žádnou podobnou nabídku Paroubkovi nedal. "Pouze jsem připustil, že tato varianta je možná," upozornil premiér.

Pražský primátor a první místopředseda vládní ODS Pavel Bém zrušil schůzku s poslaneckým klubem vlastní strany. V dopise, který poslancům napsal, uvádí, že důvodem jsou víkendová slova premiéra a šéfa ODS Mirka Topolánka o možné dohodě s šéfem opoziční ČSSD Jiřím Paroubkem. Bém a Topolánek jsou hlavními rivaly blížícího se prosincového kongresu ODS. Strana na něm bude po podzimní prohře v krajských a senátních volbách vybírat nové vedení a oba politici se ucházejí o křeslo předsedy. Naprostá většina z dosud konaných oblastních sněmů ODS vyjádřila svou podporu v kandidatuře na šéfa strany nynějšímu Topolánkovi.

Sněmovna snížila trestní odpovědnost z 15 na 14 let

Hranice trestní odpovědnosti se má podle nového trestního zákoníku, který schválila sněmovna, snížit z 15 na 14 let věku. Za nejzávažnější trestné činy má hrozit delší vězení. Díky novým alternativním trestům by do věznice nemuseli lidé například za drobnou krádež. Zákon, který nyní dostane k projednání Senát, se má začít uplatňovat od roku 2010. Nový kodex má celkově modernizovat české trestní právo a nahradit dosavadní normu, která byla přijata v roce 1961 a dosud byla jen novelizována. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) novinářům řekl, že snížení hranice trestní odpovědnosti na 14 let nepovažuje za velký problém, protože stejný věkový limit mají i jiné země EU, například Německo nebo Slovensko. Za klíčové považuje zpřísnění postihu trestných činů proti životu a zdraví. "Dnes je možné za vraždu uložit trest 15 let, nově to bude 20 let," uvedl jako příklad. Zákoník byl schválen ústavní většinou, která představuje minimálně 120 poslanců.

Nový zákoník trestné činy rozlišuje na přečiny a zločiny. Do první kategorie mají patřit nedbalostní trestné činy a ty úmyslné trestné činy, za které by hrozilo až pětileté vězení. Ostatní trestné činy mají patřit mezi zločiny, přičemž zvlášť závažnými budou ty, za které by hrozilo deset let vězení. Vládní návrh počítal s tříletou a osmiletou hranicí délky vězení, sněmovna ji ale o dva roky posunula.

Za držení marihuany pro vlastní potřebu mají hrozit výrazně nižší tresty než za jiné drogy. Sněmovna v rámci nového trestního zákoníku odmítla návrh lidoveckého ministra Cyrila Svobody, aby nový kodex nerozlišoval drogy na měkké a tvrdé. Stejně tak ale odmítla i návrh poslanců Strany zelených na dekriminalizaci marihuany. Za výrobu a prodej drog zákoník počítá se základní sazbou až pěti let, podle závažnosti má být horní hranice až 15 let vězení. Například za nabízení drogy dětem má hrozit desetiletý žalář. S mírnějšími tresty kodex počítá za přechovávání marihuany pro vlastní potřebu. Malé množství by bylo jen přestupkem, za množství větší než malé má hrozit nejvýše rok (v případě ostatních drog až dva roky), za pěstování konopí maximálně půlrok vězení (v případě halucinogenních hub až rok). Malým množstvím má být podle připraveného nařízení vlády méně než 20 cigaret marihuany nebo tři rostliny konopí. Ve sněmovně uspěl i ministr vnitra Ivan Langer (ODS), který mezi tresty navrhl zákaz vstupu na sportovní, kulturní a jiné akce až na deset let. Týkat se to má zejména fotbalových chuligánů.

Sněmovna schválila vyšší pojištění bankovních vkladů

Poslanecká sněmovna ve zrychleném projednávání schválila vládní novelu bankovního zákona, která zvyšuje ochranu bankovních vkladů. Vláda ji předložila kvůli současnému dění na finančních trzích. Nově budou pojištěny vklady až do částky 50.000 eur, tedy asi 1,25 milionu korun. Dosud byl tento limit poloviční. Novelu musí schválit ještě Senát a podepsat prezident. Nově bude také pojištěn celý vklad, zatímco dosud to bylo jen 90 procent. Případné náhrady by klientům vyplácel Fond pojištění vkladů, do kterého banky přispívají.

Schválení novely neznamená podle analytika společnosti Cyrrus Marka Hatlapatky nějaké přiznání krize bankovního sektoru v ČR. "Spíše se jedná o uklidnění situace," uvedl. Podle něj je výše náhrad dostatečná, protože pokrývá 97 procent všech vkladů, což je velmi blízko stoprocentním garancím, ke kterým přistoupili některé evropské země. Stoprocentní garance například oznámily Rakousko, Německo nebo Slovensko. Novelu podpořilo všech 171 přítomných poslanců ze všech stran. Zpravodaj k novele Michal Doktor (ODS) v rozpravě před poslanci zdůraznil, že průměrný vklad na jednoho člověka představuje asi 220.000 korun.

Vláda chce jednat s dodavateli energií o mírnění dopadů krize

Vláda bude nejspíš jednat s velkými dodavateli plynu a energií o zmírnění dopadů současné finanční krize na obyvatele Česka. Premiér Mirek Topolánek (ODS) dodal, že chce diskutovat například s vedením největšího tuzemského dodavatele RWE o cenách plynu a zálohách na něj. "Velice mě pobouřilo zvýšení záloh na plyn, protože je zcela evidentní, že v následujících třech kvartálech z důvodu snižování cen plynu na světových trzích by měla jít cena spíše dolů," řekl Topolánek. Diskusi o výši záloh s dodavateli energií pokládá za "přesně tu roli", kterou by měl stát při zmírňování dopadů krize sehrát.

Baradej spokojen s přístupem ČR k jádru, chce spolupráci s Řeží

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAEE) je spokojena s tím, jak Česká republika přistupuje k problematice jaderných zařízení. Šéf agentury Muhammad Baradej před novináři ocenil české bezpečnostní standardy, které jsou podle něj velice dobré. Dodal, že MAEE má zájem o spolupráci s Ústavem jaderného výzkumu v Řeži u Prahy, do Česka proto pošle delegaci, která zjistí konkrétní možnosti. Delegace bude zjišťovat, jak co nejvíce zapojit české odborníky do práce MAEE.

Politologové: Schůzka Klause s Ganleym neovlivní postavení ČR v EU

Setkání prezidenta Václava Klause s lídrem irských odpůrců lisabonské smlouvy Declanem Ganleym by podle politologů nemělo příliš ovlivnit současné postavení České republiky v Evropské unii ani budoucnost reformní unijní smlouvy. Už nyní totiž Česko ve vztahu k EU a lisabonské smlouvě není pro zahraničí úplně čitelné. Problematické je hlavně odlišné vyjadřování prezidenta a vlády v zahraniční politice. Shodli se na tom odborníci, které oslovila ČTK.

Klaus je nyní v Irsku na státní návštěvě. Ganley, jehož hnutí Libertas se hlavní měrou zasloužilo o odmítnutí lisabonské smlouvy v červnovém irském referendu, pro českého prezidenta pořádá večeři. Oba se již dříve sešli v Praze. Podle irského tisku schůzka těchto dvou předních euroskeptiků vyvolala u dublinské vlády velké pobouření.

Ministryně obrany Vlasta Parkanová udělila vyznamenání veteránům

Ministryně obrany Vlasta Parkanová při příležitosti oslav Dne válečných veteránů udělila vyznamenání pěti desítkám lidí. Oceněny byly významné osobnosti historie i současnosti za hrdinství v boji proti nacismu, za obranu demokracie a obnovu Československé republiky. Setkání ministryně s veterány se uskutečnilo ve Vojenském historickém ústavu v Praze. Na setkání byla pokřtěna autobiografická kniha generálporučíka Tomáše Sedláčka Vydržet!. Knihu chce autor věnovat těm svým přátelům, kteří za druhé světové války položili své životy za vlast. Na závěr Dne veteránů byl na nádvoří ústavu odhalen československý historický tank LT-35 přivezený do České republiky letos v říjnu ze Spojených států a byla zahájena výstava Mobilisace 1938, jejíž je tank součástí.

V Jihlavě se na počest Dne válečných veteránů poprvé rozezněl takzvaný Zvon míru za oběti válek. Město se tak spolu s církví připojilo k výzvě Asociace nositelů legionářských tradic. Přesně v 11:00 začal zvonit jeden z největších zvonů v Česku, sedmitunová Zuzana, na věži kostela svatého Jakuba v centru města. Jeho zvuk byl slyšet až na vzdáleném hřbitově, kde si oběti válek připomněli veteráni spolu se sokoly a studenty na pohřebišti první světové války. Den válečných veteránů si každoročně připomínají také vojáci na 22. základně letectva v Náměšti nad Oslavou.

Úrazová nemocnice Brně bude asi dál fungovat, schválila to sněmovna

Brněnská Úrazová nemocnice se možná nezruší, bude dál fungovat a měla by patřit městu. Na mimořádné schůzi sněmovna schválila zákon poslanců ČSSD, který to má zaručit. Aby začal platit, musí ho ještě odhlasovat Senát a podepsat prezident. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) počítal se zrušením "úrazovky" a s přesunem její části do Bohunic do traumacentra. Pro zachování nemocnice a její převod ze státu na město ale zvedlo ruku 98 ze 159 přítomných zákonodárců. Návrh socialistů podpořili i tři občanští demokraté, tři lidovci a pět zelených. Mnozí poslanci ODS a KDU-ČSL se zdrželi, proti byli jen někteří.

"Protože vím, v jakém stavu je úrazová nemocnice, tak jim (vedení Brna) přeju hodně štěstí," řekl novinářům Julínek. Podotkl, že město bude muset vydat velké peníze daňových poplatníků na opravy "shnilé budovy" místo investic do záchranné služby či do nových přístrojů. Podle něj se z prodeje nemocnice dalo získat asi 500 až 600 milionů.

Lidovci se s ministrem zdravotnictví Julínkem nedohodli na zákoně, chtějí jednání expertů

Lidovci se s ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem (ODS) nedohodli na podobě jeho reformních zákonů. Požadují, aby normy ještě před vládou projednali a upravili zdravotničtí experti koaličních stran. Lidovci mají největší výhrady k zákonu o specifických zdravotních službách, který upravuje potraty. KDU-ČSL vadí, že by zákrok v ČR mohly podstoupit cizinky. Podle ministerstva zdravotnictví je tato změna ale nutná kvůli souladu s evropským právem. Občané EU totiž mají v dané členské zemi nárok na stejné služby jako místní. Další pro lidovce problematická změna se týká matek do 16 let. Pokud by dívky měly na potrat jiný názor než jejich rodiče či jiný zákonný zástupce, rozhodoval by soud.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek vyzval vládu, aby Julínkovy zákony vůbec neprojednávala a upozornil, že se proti nim vyjádřilo 80 procent delegátu víkendového sjezdu komory.

Sněmovna nepotvrdila Jacques ve funkci předsedkyně výboru pro EU

Sněmovna nepotvrdila ve funkci novou předsedkyni sněmovního výboru pro evropské záležitosti Kateřinu Jacques (SZ), kterou si členové výboru zvolili 6. listopadu. Opoziční zákonodárci se volby nezúčastnili. Ani při opakovaném hlasování poslankyně nezískala potřebný počet hlasů. K potvrzení ve funkci předsedkyně výboru jí chyběly dva hlasy.

Moravskoslezská ČSSD podepsala koaliční smlouvu s komunisty

Sociální demokraté a komunisté na krajském úřadu v Ostravě podepsali dohodu o koaliční spolupráci. ČSSD nejprve v regionu usilovala o trojkoalici a společnou spolupráci s lidovci a komunisty. Poté, co se KDU-ČSL odmítla podílet na krajské vládě s účastí komunistů, uzavřeli sociální demokraté dohodu s KSČM. Do koalice pouze s lidovci sociální demokraté jít odmítli, protože se domnívali, že by nezaručovala dostatečnou stabilitu.

Průmyslová výroba v Česku v září vzrostla o 9,6 procenta

Průmyslová produkce v září meziročně vzrostla o 9,6 procenta po srpnovém poklesu o 2,6 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad. "Výsledky průmyslu jsou tentokrát velmi příznivé, avšak přílišný optimismus není na místě. Stačí si odmyslet vyšší počet pracovních dní a podívat se na klesající zakázky průmyslových firem," reagoval analytik ČSOB Petr Dufek. Kromě chemického průmyslu, výrobců kovů a především elektrotechniky jdou zakázky pouze jedním směrem, a to dolů. Už v nejbližších měsících se prý na výsledcích průmyslu bude stále více projevovat dopad recese západní Evropy, kam směřuje většina českého exportu. To se samozřejmě podepíše i na vývoji tuzemského průmyslu, zaměstnanosti i mezd, dodal.

Stavební výroba v září ve stálých cenách meziročně vzrostla o 9,2 procenta po srpnovém poklesu o 1,2 procenta. Růst stavební výroby nadále trval u inženýrského stavitelství, u pozemního stavitelství naopak přetrvával dlouhodobý pokles zejména u nové výstavby. "Celkově údaje o vývoji českého stavebnictví naznačují budoucí omezování produkce, které souvisí s nejistým ekonomickým vývojem v kontextu finanční krize," poznamenala analytička Komerční banky Kamila Fialová. Motorem odvětví bude podle analytiků v příštím období nadále výstavba a modernizace infrastruktury. Trend v poklesu pozemního stavitelství, do kterého patří například i výstavba bytů, bude pravděpodobně pokračovat i v dalším období, míní generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miloslav Mašek.

Výrobce autodílů z Rokycanska už kvůli krizi opouštějí cizinci

Velké výrobce automobilových dílů z Rokycanska už opouštějí kvůli krizi stovky zahraničních pracovníků, které jim dodaly personální agentury. Rokycanský okres je přitom závislý na výrobě pro automobilky nejvíce v Plzeňském kraji. Z 15.000 práceschopných lidí jich v oboru pracuje 5000. "Zatím nemáme hlášeno žádné propouštění kmenových pracovníků," řekla ředitelka rokycanského úřadu práce Věra Strnadová. Úřad má ale zprávy o výrazném poklesu počtu agenturních zaměstnanců, které mu podniky hlásit nemusí. Od poloviny roku, kdy finanční krize ve světě začala, agentury nežádají o povolení práce pro cizince.

Návštěvnost Památníku Vojna stoupá, přicházejí hlavně mladí lidé

Památník Vojna v Lešeticích u Příbrami, který připomíná oběti komunismu, letos navštívilo přes 21.000 lidí. Proti loňskému roku je to dvojnásobek, a to ještě turistická sezona neskončila, řekl Josef Velfl, ředitel Hornického muzea Příbram, které lešetický památník spravuje. Rostoucí návštěvnost památníku v autentickém prostředí bývalého tábora nucených prací je podle něj důkazem, že budovat podobné expozice má své opodstatnění. Více než polovinu návštěvníků letos tvořili školáci a studenti a muzeum by jich chtělo do památníku přilákat ještě více.

V Praze poprvé zasedá konference evropských rabínů

Do Prahy přijelo přes 250 rabínů všech evropských států, Izraele, Ruska a Spojených států na kongres, který pořádá Konference evropských rabínů (CER). Setkání zahájili pietní vzpomínkou na oběti holokaustu u pamětní desky v Praze - Holešovicích. V místech, odkud byly vypraveny transporty s více než 45.000 Židy do koncentračních táborů. Konference se bude konat do čtvrtka a navazuje na Světové fórum o holokaustu, které se v Bruselu uskutečnilo v pondělí. Česká metropole je podle tajemníka Federace židovských obcí Tomáše Krause pro rabíny atraktivní z historického hlediska i díky Rabimu Löwovi, známému jako Maharal, a rabínu Noda bi Jehudovi. Ve čtvrtek by se měl s rabíny setkat prezident republiky Václav Klaus.

Ozbrojený lupič ukradl z muzea v Bydžově obrazy Zrzavého a Špály

Neznámý ozbrojený lupič ukradl z muzea v Novém Bydžově na Královéhradecku obrazy Jana Zrzavého a Václava Špály. Odnesl si i historické knihy a mince. Celkem způsobil škodu za přibližně čtyři miliony korun. Pachatel se po příchodu do muzea představil jako vedoucí předem ohlášené výpravy. "Poté vytáhl střelnou zbraň, napadl pracovníka muzea a spoutal ho," uvedla mluvčí. Podle přepadeného pracovníka bydžovského muzea Jaroslava Prokopa zloděj ukradl Špálovo Zátiší s ovocem a Zrzavého obraz nazvaný Domek na Ile de Sein.

Zástupci ČEZ tvrdí, že postupují v souladu se zákony

Představitelé energetické společnosti ČEZ popřeli, že by její pracovníci při odhalování nelegálních odběratelů elektřiny postupovali v rozporu se zákony. Policie kvůli tomu vyšetřuje několik desítek zaměstnanců společnosti ČEZ Měření s.r.o, která je dceřinou firmou společnosti ČEZ. Policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu o víkendu obvinil 32 zaměstnanců z vydírání. Obvinění údajně vstupovali bez povolení na pozemky odběratelů elektřiny a nutili je k zaplacení vysokých částek za "černý odběr". Firma za svými zaměstnanci stojí.

Ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta si za postupem svého útvaru stojí. Upozornil, že v tomto trestním řízení se neříká nic o tom, zda poškození jsou či nejsou "černými odběrateli" a zda společnosti ČEZ způsobili či nezpůsobili konkrétní škodu. "Obvinění nejsou trestně stíháni proto, že odhalovali černé odběratele elektrické energie a vymáhali vzniklou škodu, ale proto, jaké praktiky při své práci používali," vysvětlil.

Zemědělci ze Šumperska vylili mléko kvůli nízkým výkupním cenám

Zhruba 1000 litrů mléka vylili zemědělci ze Šumperska na soukromé farmě v Klopině - Veleboři, aby upozornili na jeho nízké výkupní ceny a postup obchodních řetězců, které podle farmářů předražují mléčné výrobky. Současné výkupní ceny mléka jsou nerentabilní, což může vést k likvidaci chovů, řekl ředitel šumperské okresní Agrární komory (AK) Radek Musil. Podotkl, že zatímco začátkem roku farmáři z regionu dostávali za litr mléka v průměru deset korun, v současné době je to 7,4 až 7,2 koruny za litr. "Náklady na výrobu litru mléka ale dosahují 9,1 koruny. To znamená, že farmáři tratí na každém litru 1,7 koruny. V letošním roce díky vyšším cenám ze začátku roku a dotacím ještě farmáři vyjdou, příští rok ale očekávám velké problémy, které mohou skončit redukcí a likvidací chovů," uvedl Musil.

Odborníci: Podceňuje se problém odchodu dětí z ústavů do života

Jedním z nejpalčivějších a málo řešených problémů politiky péče o ohrožené děti je podle odborníků vstup mladých lidí z ústavů a dětských domovů do života. Podle monitoringu, který si u společnosti Median nechala zpracovat Nadace Sirius, odborníky pálí také pomalost soudů při rozhodování o kauzách, v nichž se jedná o děti. Téměř 70 procentům oslovených expertů chybí i systematická práce s problematickými rodinami, která by zabránila odebírání dětí do ústavů. Výsledky na konferenci Ohrožené dítě v Praze představil vedoucí výzkumu z agentury Median Miloš Staněk. Podle jeho slov se experti shodli na tom, že v Česku chybí zařízení a sdružení, která by se dětem opouštějícím ústavy věnovala. Drtivá většina se navrací k původní rodině, a to i v případech, kdy bylo dítě v rodině zneužíváno a týráno. Takzvané domy na půl cesty poskytují přístřeší za úplatu a pouze na omezenou dobu. Někteří mladí lidé z ústavů pak končí na ulici a dopouštějí se kriminálních činů, píše se dále v průzkumu.

Odborníci: Čeští politici se o staré lidi nezajímají

Situace v péči o staré lidi v Česku je dlouhodobě neuspokojivá a společnost seniory diskriminuje řadou různých způsobů. "Tato situace není však jen otázkou jednotlivých zařízení, ale otázkou naprosto systémovou," řekla v Praze předsedkyně České gerontologické a geriatrické společnosti Iva Holmerová; politici se podle ní o staré lidi nezajímají. Zájem veřejnosti o životní podmínky seniorů zejména v léčebnách dlouhodobě nemocných vzbudil v létě článek v Mladé frontě Dnes. Její reportér tam pracoval několik dní a napsal, že nedodržují pitný režim pacientů, řada jich nemá signalizaci k přivolání sestry a údajně se tam i falšuje dokumentace. Podle Holmerové však politici přes sliby žádné řešení zlepšení životních podmínek seniorů nenabídli. Podle ministryně Stehlíkové již stát na zavedení změn ve prospěch seniorů pracuje.

Generální ředitel Českého rozhlasu Kasík: Odmítám, že by pod mým vedením vznikal prostor pro fašismus

Generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík důrazně odmítl, že by pod jeho vedením vznikal prostor v Českém rozhlase pro fašismus. Uvedl na to veřejné diskusi v pražském divadle Archa k situaci, která vznikla po nařčení ze strany některých členů Rady ČRo, že stanice ČRo Radio Wave propagovala fašismus. Diskuse, která do divadla přilákala desítky lidí, se Rada ČRo nezúčastnila. V souvislosti s pravidelným hodnocením stanice Radio Wave expert rady Radek Vogl kritizoval před zhruba třemi týdny to, že tato alternativně laděná stanice zaměřená na mladé posluchače odvysílala píseň Swastika Eyes od britské skupiny Primal Scream. Na základě toho několik členů rady kritizovalo stanici za propagaci fašismu. Programový ředitel ČRo Richard Medek tehdy uvedl, že by stanice měla změnit své zaměření na střední proud, neboť její posluchači nejsou až na výjimky budoucností národa. Podle hudebních publicistů ale píseň levicově laděných Primal Scream naopak na nebezpečí fašismu poukazuje, nikoli jej propaguje.

Knížku o Tobruku pokřtil písek z novodobé mise v kuvajtské poušti

Kniha veterána druhé světové války Stanislava Hněličky a spisovatele Jana Šebelky Byl jsem tobruckou krysou byla v Liberci pokřtěna pískem z kuvajtské pouště, kde v letech 2002 a 2003 sloužili vojáci 31. brigády radiační, chemické a biologické ochrany. Autoři knihy doufají, že pravdivé vyprávění o druhé světové válce a životě bojovníků v československých uniformách u severoafrického Tobruku zaujme i mladé čtenáře. "Zajetí pro nás neexistovalo. Říkali jsme si: Kdybych nemohl, tak mě zastřel," prozradil ČTK Hnělička. Ještě s jedním veteránem dělal poradce režiséru Václavu Marhoulovi při natáčení filmu Tobruk. "Ve filmu jsou dvě scény z vyprávění pana plukovníka. V jedné mu tluče hlavou o podlahu v baru lehká ženština v egyptské Alexandrii," podotkl Marhoul.

Šebelka je přesvědčený, že díky Hněličkově upřímnosti zachycuje knížka válku, jaká doopravdy byla. Hnělička popisuje v knížce i obrovskou rvačku po zuby ozbrojených českých vojáků s koloniální policií, jež málem přerostla v menší ozbrojenou bitvu. Vyvolali ji poté, co se vrátili z obklíčeného Tobruku, kde téměř rok statečně odolávali útokům německých a italských jednotek. Ostatní jim říkali Barbaři z pouště. Do knížky se Šebelka pustil, protože plukovníka považuje za člověka, jakých v Liberci a v celém Česku žije velmi málo.

Rajhradský památník písemnictví vystavuje dopisy slavných

Dopisy slavných vystavuje Památník písemnictví na Moravě v Rajhradě na Brněnsku. Všechny písemnosti mají jedno společné - osmičkové datum. Dopisy byly sepsány v letech 1908, 1918, 1928, 1938, 1948, 1958 a 1968. Jsou netradiční výpovědí nejen o pisatelích, ale i době, v níž tyto osobnosti žily, řekla pracovnice památníku Andrea Vítová. Výstava potrvá do 7. prosince.

K největším zajímavostem patří listy, v nichž básník Otokar Březina, který prožil celý život v asketickém ústraní, odmítá svoji nominaci na Nobelovu cenu za literaturu. K milým písemnostem patří zamilovaný dopis básníka Františka Halase jeho ženě. Na výstavě je i dopis Viléma Mrštíka, který příteli popisuje, jak relaxuje při péči o své včely. Mnohé písemnosti jsou ale smutné. Patří k nim dopis z listopadu 1938, v němž spisovatel Jaromír John povzbuzuje svého přítele Eduarda Basse v literární tvorbě a smutně předvídá, že budou mít patrně dost času si popovídat v koncentračním táboře. Památník vystavuje dopis spisovatele Jana Zahradníčka básníku Halasovi z roku 1948. Zahradníček se v něm rozchází s Halasem kvůli jeho sympatiím k socialismu. V expozici je i dopis prezidenta Klementa Gottwalda "pokrokové inteligenci", v němž v roce 1948 obhajuje nástup komunismu v Československu.

Michal Horáček představí písňový text Kudykam ve Státní opeře

Na jevišti Státní opery Praha představí v říjnu příštího roku svůj nový projekt textař Michal Horáček. Divadelní hra ve verších s názvem Kudykam bude mít premiéru 22. října a v první sezoně se počítá se zhruba padesátkou představení. "Nejedná se ani o divadelní hru ani o muzikál, spíše jde o dlouhý písňový text o 1600 verších," řekl ČTK Horáček. Dodal, že většina skladeb bude nových, i když se částečně opírá o předchozí spolupráci s Petrem Hapkou, s nímž natočil řadu písní.

Hrdinou duchovně laděného příběhu je Martin, který se vydá na cestu plnou překážek ze svého pokojíku v penzionu Svět. Celkem v představení zazní 19 písní včetně známého šansonu V penziónu Svět. Kromě stálého obsazení bude představení Kudykam uvádět jako hosty známé osobnosti, s hostováním již předběžně podle Horáčka souhlasili Jaromír Nohavica, Karel Gott, Daniel Landa, Dan Bárta či Matěj Ruppert.

V celé zemi se otevírají lahve s mladým Svatomartinským vínem

Na desítkách míst po celé zemi se otevírají lahve Svatomartinského vína. Na náměstí Svobody v Brně se hodinu před polednem sešlo zhruba 1000 lidí. Loni se tu za deštivého počasí vystřídalo na 2000 milovníků vín. Tradice Svatomartinského vína vychází z dávného zvyku připíjet si na den svatého Martina poprvé novým mladým vínem. Věhlasu světově známého francouzského Beaujolais Nouveau zatím Svatomartinské ani zdaleka nedosahuje, zájem vinařů o nabídku mladých vín pod společnou známkou Vinařského fondu se ale každoročně zvyšuje, řekl Pavel Krška z Národního vinařského centra, které distribuci vín koordinuje. Letos se na trhu objeví kolem 800.000 lahví vín, což je o polovinu více než před rokem. Zájemci mohou ochutnat 175 druhů vín od 80 vinařů.

Legendární cukrárna Myšák chystá znovuotevření

Legendární cukrárna Myšák v pražské Vodičkově ulici otevře příští týden své prostory pro milovníky sladkých pochoutek. Po Erhartově cukrárně na Letné nebo lahůdkářství Paukert na Národní třídě se do hlavního města vrací další symbol prvorepublikové gastronomické chlouby. Své prostory cukrárna nabídne po náročné rekonstrukci historické budovy a bude mít tři patra.

Neorenesanční budova, v jejímž prostoru se nyní nachází obchodní a bytový komplex Gallery Myšák, vznikla v roce 1883. Proslavil ji zejména cukrář František Myšák. Dům nechal v roce 1922 přestavět světoznámým stavitelem a inženýrem Josefem Čapkem. Budova tak získala svou kubistickou fasádu. Cukrárna se stala legendou, která se dočkala obnovy i po válce a sloužila i za minulého režimu. V 90. letech zanikla. Velká část domu se v létě 2006 zřítila.

Sport

Ze dvou třetin se podařilo Marku Holečkovi a Janu Doudlebskému naplnit smělý plán expedice Devold Triple North Walls - uskutečnit tři prvovýstupy ve stěnách hor v Pákistánu, Afghánistánu a Nepálu. Alpským stylem vylezli severní stěny na šestitisícovky Kapura a Uparisína. Třetí výstup v Himálaji na 6760 metrů vysoký Kyashar museli vzdát 800 výškových metrů pod vrcholem kvůli Doudlebského zánětu šlach. Na expedici strávili 99 dní a nalétali desetitisíce kilometrů.

Především výborná týmová práce stála za úspěchem českých cyklistů na extrémním závodě na horských kolech Crocodile Trophy. V Austrálii na konci října obsadili první tři místa v celkovém pořadí jednotlivců a první dvě místa v soutěži týmů. Z triumfu se při své třetí účasti poprvé radoval Ondřej Fojtík. Soupeři na český nástup nenašli odpověď. "Třeba Australany jsme tak zdeptali, že v podstatě psychicky odstoupili. Nebyli vůbec schopni závodit," vyprávěl nyní vítěz Fojtík. Ten při předchozích startech v letech 2004 a 2007 obsadil vždy druhé místo, až letos se dočkal triumfu.

Kapitán české fotbalové reprezentace Tomáš Rosický, který od ledna nehraje kvůli potížím s podkolenní šlachou, se podrobil v pondělí další operaci. Záložník Arsenalu podstoupil zákrok v Německu, kde nyní stráví několik týdnů při rekonvalescenci. Londýnský klub o tom informoval na svém webu.

Počasí

Bude většinou zataženo, místy slabý déšť. Teploty 7 až 11, na horách kolem 6 stupňů. Slabý jižní vítr.