Zprávy

Francouzský prezident Sarkozy podpořil české předsednictví v EU

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy podpořil české předsednictví EU od ledna 2009. Po setkání s českým premiérem Mirkem Topolánkem v Paříži také ujistil, že neplánuje žádné pravidelné summity zemí eurozóny v době českého předsednictví. Poznamenal, že Francie také podpoří veškerá úsilí ČR k rozvinutí partnerství unie s nečlenskými východoevropskými státy. To totiž patří k prioritám budoucího českého předsednictví. Nejvyšší francouzský představitel vyvrátil spekulace o tom, že by se za českého předsednictví měly podle Paříže konat pravidelné summity zemí eurozóny. "Nepřeji si, aby se konaly systematické (vrcholné) schůzky euroskupiny, a pokud by se měla nějaká schůzka za českého předsednictví konat, předsednická země EU by byla k pracím euroskupiny pozvána." Vicepremiér Alexandr Vondra dodal, že Sarkozy v "zásadě" potvrdil, že není cílem, aby euroskupina rozšiřovala svou působnost v záležitostech, které jí nepříslušejí.

Topolánek po setkání novinářům řekl, že se Sarkozym připravili plynulý přechod mezi předsednictvími obou zemí. Hovořil také o tom, že ČR v rámci svého předsednictví bude nucena částečně své priority měnit v důsledku finanční krize a bude muset uplatňovat závěry, které EU přijme. Sarkozy vyjádřil přání, aby se v zájmu zachování kontinuity při předávání předsednictví nadcházejícího newyorského summitu ke světové finanční krizi zúčastnil po boku francouzského předsednictví také český ministr financí.

Vicepremiér Alexandr Vondra řekl, že schůzka vyslala jasný signál, že komunikace mezi Francií a Českem probíhá dobře a že nastal čas, aby spekulace zpochybňující české předsednictví už skončily. Podle Vondry Sarkozy svým vyjádřením podpory mířil i osobně na Topolánka. Vondra řekl, že euroskeptické výroky českého prezidenta Václava Klause jsou vnímány nejen ve Francii poněkud ostře.

STEM: Asi tři čtvrtiny lidí ví, že Česko bude předsedat EU

Asi tři čtvrtiny Čechů ví o tom, že Česká republika bude v první polovině roku 2009 předsedat Evropské unii. Ukázaly to výsledky průzkumu agentury STEM. Pouze čtvrtina obyvatel má základní představu o tom, jak bude předsednictví probíhat. Tři čtvrtiny lidí si myslí, že Česko není na vedení EU dobře připraveno. Předsednictví v EU se ČR ujme v lednu 2009. Vláda se na ně připravuje dlouhodobě, stát na organizaci této akce plánuje vynaložit celkem 3,3 miliardy korun.

Krize ukázala podle viceguvernéra ČNB Singera nepřipravenost vlád

Světová finanční krize ukázala podle viceguvernéra ČNB Miroslava Singera, že vlády jsou na krize velmi málo připraveny. "Vlády neměly připraveny žádné krizové scénáře, problémy byly například v Evropě zprvu zlehčovány a projevil se jasný nedostatek komunikace mezi dohledem finančních trhů a politickými elitami," uvedl Singer v prezentaci, kterou zveřejnila ČNB na internetu. Do budoucna lze podle něj očekávat kvůli nesystémovému řešení krize další problémy. ČR má podle Singera výhodu, že její dozor nad finančním trhem je integrovaný do centrální banky, což urychlilo rychlost a komplexnost rozhodování a přístup ke všem důležitým informacím. Českou ekonomiku podle viceguvernéra kvůli finanční krizi čeká výrazné zpomalení a její růst bude několik let nízký. ČR je prý také díky vlastní měně lépe chráněná před nepříznivými vlivy krize. Proto by podle Singera neměla ČR spěchat se zavedením eura.

USA slíbily peníze na první tři projekty na podporu české vědy

Spojené státy dají 600.000 dolarů (asi 12 milionů korun) na první tři české vědecké projekty. Řekl to v Praze šéf americké agentury pro protiraketovou obranu (MDA) Henry Obering s tím, že jde o začátek spolupráce. Podporu vědě slíbili Američané české vládě za souhlas s umístěním protiraketového radaru. V užším výběru pro poskytnutí grantu bylo osm projektů v oblastech, jako jsou nanomateriály, robotika, laserová technika, radiolokační technika a medicína. Prostor pro budoucí česko-americkou spolupráci v protiraketové obraně umožní také nově sjednaná rámcová dohoda. V Praze ji s Oberingem podepsal první náměstek ministryně obrany Martin Barták.

Po rekonstrukci byla v New Yorku otevřena Česká národní budova

Česká národní budova v New Yorku, kterou před sedmi lety získal od tamějších krajanů za symbolický dolar český stát, se po více než pěti letech rekonstrukce dočkala svého znovuotevření. Obnova stavby z konce 19. století, která byla největší investiční akcí české vlády v zahraničí, přišla na tři čtvrtě miliardy korun. Národní budova má sloužit k prezentaci České republiky v New Yorku. Své sídlo v ní našel generální konzulát a České centrum, k dispozici bude multifunkční sál pro 300 hostů, galerie, knihovna a kino. Jedno poschodí už po tři roky obývají krajanské organizace. Při uzavření smlouvy získaly právo na užívání prostorů za dolar ročně na příštích téměř 400 let. Při slavnostním otevření budovy sledovali z ulice hosté fanfáry trubačů a živé obrazy v oknech, které symbolizovaly probouzení bývalého krajanského střediska k novému životu. Ve společenském sále pak čekal hosty obsáhlý program.

Krajané obnovu budovy ocenili. "Je to něco tak fantastického. Díky České republice," řekla ČTK bývalá mistryně světa v krasobruslení Ája Vrzáňová, která žije v USA více než půl století. Předseda zastřešující krajanské organizace BBLA Josef Baláž připustil, že část krajanů se stále nemůže s převodem budovy na český stát smířit. "Jako v každé velké skupině se to třeba ještě někomu nelíbí, ale za tu aktivní skupinu mohu říci, že to je jediná logická věc, co se stala," řekl ČTK. Podle něho je škoda, že nebyla otevřena také restaurace. Uvedl, že existují nejméně dva návrhy na její provoz. Podle Baláže dávají krajané přednost českému kulinářství. Otevření se zúčastnila řada významných osobností. Vedle Áji Vrzáňové a profesora Jana Švejnara také bojovník proti komunismu Josef Mašín, spolupracovnice pěti amerických prezidentů Eliška Coolidgeová-Hašková, hokejista Patrik Eliáš či bývalý americký velvyslanec v Praze William Cabaniss.

Bém: Za prohru může vláda, ale Topolánek musí zůstat premiérem

Místopředseda ODS a pražský primátor Pavel Bém soudí, že ačkoli lidé dali v podzimních volbách vládě červenou, koaliční kabinet musí dál vést Mirek Topolánek. Sám chce Topolánka nahradit v čele ODS a připravit stranu na sněmovní volby v roce 2010. Dosluhující hejtmani se na schůzce v Praze také shodli, že by vedení ODS neměli nově tvořit pouze oni, ale několik z nich by tam určitě zasednout mělo. Novinářům to řekl odstupující hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský.

Bém před schůzkou uvedl, že si nemyslí, že by situace, kdy předseda ODS nebude premiérem, vedla k rozštěpení strany. Topolánek přitom již dříve řekl, že si takové rozdělení rolí mezi něj a Béma zatím neumí představit. Bém by podle něj nebyl dobrým předsedou strany. Post šéfa ODS chce obhajovat, pokud se neobjeví kandidát, kterého by případně sám podpořil. Tošenovský dále řekl, že hejtmani mají pocit, že závažnost situace po prohraných krajských a senátních volbách zatím všem nedošla. Zopakoval také, že on sám se zatím nerozhodl, zda bude kandidovat na předsedu strany.

Nový trestní zákoník čeká ve sněmovně už jen konečné schvalování

Rok vězení za prostituci nebo zrušení trestů za pěstování marihuany by měl podle návrhů poslanců přinést nový trestní zákoník. Normu, která má zpřísnit postihy za nejtěžší trestné činy a české trestní právo celkově modernizovat, sněmovna projednala ve druhém čtení. K závěrečnému kolu schvalování, v němž bude rozhodovat o podobě zákona, se sejde až na příští schůzi, tedy zhruba za měsíc. Poslanci na ní budou rozhodovat například i o snížení hranice trestní odpovědnosti z 15 na 14 let. Poslanec ODS Jan Klas (ODS) chce ze zákona vypustit pasáž o přiměřenosti prostředků k obraně. Podle něj nelze žádat, aby napadený přemýšlel, jestli neublíží útočníkovi. Novým trestným činem by se mělo podle sněmovního ústavně-právního výboru stát nežádoucí pronásledování a obtěžování. Kodex také zavádí alternativní tresty, mezi nimi i domácí vězení, ve kterém by byl trestaný sledován pomocí čipu a systému GPS.

Lidé se od léta asi nebudou moci vyhýbat soudním obsílkám

Lidé se od poloviny příštího roku už zřejmě nebudou moci úspěšně vyhýbat soudním obsílkám. Zlepšit jejich doručování má novela občanského soudního řádu, která podle vlády zrychlí a zjednoduší civilní spory. Novelu, kterou schválila sněmovna, nyní dostane k projednání Senát.

"Jedná se o největší změnu občanského soudního řádu za posledních deset let. Výrazně zmodernizujeme a zkrátíme délku civilního řízení," prohlásil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Posloužit tomu má nejen nový systém doručování obsílek, ale také zvukové nebo obrazové záznamy ze soudních jednání namísto písemných, zkrácení rozsahu odůvodňování soudních rozhodnutí a zvýšení významu přípravného jednání tak, aby se u soudu mohlo konat pouze jedno řízení. Novela počítá s tím, že každý občan bude muset mít povinnou doručovací adresu, která se může shodovat například s adresou trvalého bydliště.

Podmínky pro vlastnictví střelných zbraní se zřejmě zpřísní

Podmínky pro získání a vlastnictví střelných zbraní zřejmě budou od příštího roku tvrdší. Zpřísnění se bude týkat například alkoholiků a narkomanů. Počítá s tím vládní novela zákona o zbraních a střelivu, kterou schválila sněmovna. Novela má omezit možnost použití legálně držených zbraní k trestné činnosti a zpřísnit kontrolu znehodnocených zbraní s cílem omezit možnost jejich opětovného využití.

Novela celkově zpřísňuje podmínky při posuzování bezúhonnosti a spolehlivosti žadatelů o zbrojní průkaz nebo jejich stávajících držitelů. Podmínku spolehlivosti podle novely nesplní například ten, "kdo prokazatelně nadměrně požívá alkoholické nápoje nebo prokazatelně požívá návykové látky". Norma má zároveň přitvrdit sankce za přestupky související se zbraněmi. Za manipulaci se zbraní na veřejnosti v opilosti, pod vlivem drog nebo léků má hrozit pokuta až 50.000 korun.

Nezaměstnanost ve 3. čtvrtletí nejnižší za posledních 12 let

Míra nezaměstnanosti podle metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO) ve třetím čtvrtletí letošního roku klesla meziročně o 0,8 procentního bodu na 4,3 procenta, což je stále nejnižší úroveň za posledních 12 let. Informoval o tom Český statistický úřad. Počet nezaměstnaných osob dosáhl 224.500, z toho bylo 126.800 žen. Regionální míra nezaměstnanosti se pohybovala od dvou procent v Praze do 7,5 procenta v Karlovarském kraji. Snížení míry nezaměstnanosti ve srovnání se třetím čtvrtletím 2007 se projevilo až na výjimku Královéhradeckého kraje ve všech krajích republiky, nejvíce v kraji Vysočina a Libereckém kraji.

Ministr Nečas je připraven jednat s odbory o situaci sklářů

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas je připraven jednat s odboráři o situaci zaměstnanců skupiny výrobců skla a porcelánu Bohemia Crystalex Trading (BCT) a Porcela Plus, kteří kvůli problémům koncernu nedostali mzdy za září a jsou bez peněz. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva Jiří Sezemský v reakci na výzvu odborového svazu skla a porcelánu. Podle odborů má ministerstvo možnost lidem ze zkrachovalých podniků pomoci sociálními dávkami.

Skupina BCT a Porcela Plus je od září v insolvenčním řízení. Ve dvou podnicích - Sklo Bohemia Světlá nad Sázavou a Sklárny Bohemia Poděbrady - se výroba zcela zastavila a zhruba 1750 tamních zaměstnanců nedostalo své mzdy za září a nedočkají se jich zřejmě ani za říjen. Insolvenční správkyně skláren ve Světlé Helena Horová už zaměstnancům doporučila, aby podali výpověď. Po výpovědi se mohou hned přihlásit o podporu v nezaměstnanosti nebo nastoupit jinde.

Hyundai má poslední povolení pro výrobu aut v Nošovicích

Automobilka Hyundai získala poslední povolení, které potřebuje pro zahájení výroby osobních vozidel v Nošovicích na Frýdecko-Místecku. ČTK to řekl mluvčí automobilky Petr Vaněk. Zkušební výroba v první evropské továrně Hyundai tak podle předpokladů začne v pondělí 3. listopadu. Slavnostní zahájení výroby se uskuteční o týden později, tedy v pondělí 10. listopadu za účasti hostů a médií.

Vedení Mladé Boleslavi se obává hlubší recese automobilového průmyslu

Radnice v Mladé Boleslavi se obává hlubší recese automobilového průmyslu. Škoda Auto kvůli ní tento týden nevyráběla, což pocítili nejen zaměstnanci, ale i obchodníci. Další přerušení výroby je plánováno na posledních 14 dní v roce. "Jsme z toho pochopitelně trochu nervózní. Hodně občanů dělá ve Škodovce, spousta jich ale pracuje i u různých dodavatelů, kteří začínají mít také problémy," řekl primátor Raduan Nwelati. Řada dodavatelů v regionu je na Škodovce v podstatě závislých, představuje jejich klíčového odběratele.

Na části D1 na Vysočině budou povinné zimní pneumatiky

Ministerstvo dopravy na poslední chvíli rozhodlo, že se po dálnici D1 bude muset jezdit od listopadu do dubna se zimními pneumatikami. Informuje o tom server Aktuálně.cz s tím, že tato povinnost platí jen na Vysočině mezi Humpolcem a Jihlavou. Podle mluvčího Karla Hanzelky je možné platnost v případě vyšších teplot přerušit přeškrtnutím značky nalepovacími reflexními páskami. Řidič v autě s letními pneumatikami bude riskovat pokutu až 2000 korun a navíc jeden trestný bod. Poslanec Miloslav Kala kritizuje, že motorista nemá moc šancí se dopředu dozvědět, kde přesně nové dopravní značky platí. A jak se omezení případně vyhnout, aby neriskoval pokutu, když nebude mít zimní výbavu.

V říjnu zahynulo na silnicích 76 lidí; o deset víc než v září

V říjnu zatím zahynulo na českých silnicích 76 lidí. Je to o deset více než minulý měsíc. Od začátku roku zahynulo při dopravních nehodách 794 lidí. Nejčastější příčinou nehod byl nesprávný způsob jízdy, za kterým následovalo řízení pod vlivem alkoholu. Nejtragičtější byl 27. říjen, kdy zahynulo sedm lidí. Nejtragičtějším dnem roku stále zůstává 13. únor, který si na silnicích vyžádal 10 lidských životů.

Sněmovna zamítla novelu, která by prodražila zápisy do katastru

Vládní návrh, který měl zdražit zápisy práv do katastru nemovitostí, ve sněmovně nakonec neprošel. V závěrečném čtení mu chyběly dva hlasy. Proti byli sociální demokraté a k nim se se svým zamítavým postojem připojil i lidovec Ludvík Hovorka. Komunisté se zdrželi. Vládní návrh počítal s tím, že poplatek zůstane na 500 korunách, ale platit se mělo za každou zapisovanou nemovitost. Zamítnutá novela ale řešila i jiné věci. Měnila kromě jiného způsob podávání žalob na rozhodnutí katastru. Měla umožnit očistit nemovitosti od některých starých práv tak, aby jimi vlastníci mohli třeba ručit za hypotéku.

Ministerstvo financí navrhuje zrušit omezení na nákup nemovitostí cizinci

Cizinci budou moci od příštího roku v České republice volně nabývat nemovitosti k bydlení. Návrh novely devizového zákona z dílny ministerstva financí, která to má umožnit, projedná v pondělí vláda. Důvodem změny je konec pětiletého přechodného období, na který Česko získalo výjimku od Evropské unie. Kabinet projednání návrhu kvůli údajným "technickým problémům" již dvakrát odložil. Cizinci však stále ještě nebudou moci v Česku kupovat zemědělskou půdu. Na rozdíl od bytů a obytných domů je její koupě pro cizince omezena s EU dohodnutou sedmiletou výjimkou.

O odkladu vydání trestně stíhaného do ciziny má rozhodovat soud

Ministr spravedlnosti zřejmě ztratí na konci letošního roku pravomoc prodloužit takzvanou vydávací vazbu u lidí, kteří jsou stíháni pro různé trestné činy v Česku a za hranicemi. O odkladu jejich vydání bude od příštího roku pravděpodobně rozhodovat soud. Počítá s tím vládní novela trestního řádu, kterou sněmovna hladce schválila. Normu podpořilo 145 ze 155 přítomných poslanců. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) uvedl, že novela také upravuje uznávání peněžitých trestů v rámci EU. "Pokud bychom toto nepřijali, pak by si k nám odsouzení z celé Evropské unie posílali svůj majetek, protože by nemohl být u nás zajištěn," zdůraznil.

Zveřejňování osobních dat obětí zločinů prakticky nebude možné

Lidé, kteří se stanou obětí zločinů, zřejmě budou zanedlouho více chráněni před zveřejněním informací o svém soukromí. Počítá s tím vládní novela trestního řádu, kterou schválila sněmovna. Až na výjimky má být zcela zakázáno zveřejňování jmen a jiných osobních údajů obětí, pokud jimi budou děti. Pokud novela bude přijata, v médiích by se již neměly objevovat například jména a tváře týraných a zneužívaných dětí. Týkat by se to mohlo i chlapců a dívek, o které se přetahují jejich rodiče. U dospělých obětí by bylo zveřejnění možné jen s jejich souhlasem.

Zakázáno má být novelou také zveřejňování informací o odposlechu a z odposlechu bez souhlasu člověka, kterého se týkají, pokud by umožnily zjištění jeho totožnosti a pokud by nebyly použity jako důkaz v řízení před soudem. "Není možné to, co sledujeme v posledních týdnech a měsících - opakovaně přetisky odposlechů z kauz, které nebyly ukončeny," uvedl předseda sněmovního ústavně-právního výboru Marek Benda (ODS).

Extremisté svolali shromáždění do Litvínova

Dělnická strana (DS) svolala už před několika dny na 17. listopadu do Litvínova shromáždění. Členové a příznivci strany chtějí protestovat proti údajné pozitivní diskriminaci a policejnímu násilí. Spříznění Autonomní nacionalisté na svých webových stránkách zveřejnili otevřený dopis, ve kterém vzkazují, že pokud bude trvat "neschopnost řešit cikánskou otázku" a situace se nezmění, do Janova se vrátí.

Organizátoři akce podle litvínovského starosty Milana Šťovíčka (ODS) shromáždění na radnici ohlásili, ví o ní i policie. Extremisté se v Litvínově sešli už 18. října. Akce měla být odpovědí na výpady Romů vůči členům hlídek takzvaných ochranných sborů Dělnické strany, kteří přijeli začátkem října do litvínovského sídliště Janov monitorovat situaci. Shromáždění vyústilo ve střety s policisty. Policejní zákrok byl podle předsedy DS Tomáše Vandase nepřiměřený, policie podle něj zakročila proti pokojnému davu a na politickou objednávku. Podle několika občanských sdružení byl zásah naopak nedostatečný.

Od soboty má zlevnit 1500 léků a dalších 1500 do konce roku

Od soboty podle ministerstva zdravotnictví zlevní 1500 léků a dalších 1500 zlevní do konce roku. Souvisí to se stanovením nových maximálních cen pro výrobce. Podle mluvčího České lékárnické komory Aleše Krebse to ale pacienti pocítí většinou teprve za několik týdnů, až lékárny doprodají zásoby. Ceny klesnou například u protinádorových léků a léků na bolest. Celkem má pokles maximálních cen ušetřit pacientům za rok 1,64 miliardy korun a zdravotním pojišťovnám 1,14 miliardy.

ČSSD to ale považuje za podfuk na pacienty, prý zlevnění nastane jen na papíře, ale v reálné ceně ne. Už teď totiž nevyužívají firmy v rámci konkurenčního boje maximálních cen a dodávají levněji, aby pacientům platbu plně nebo z větší části pokryla úhrada od zdravotní pojišťovny.

Začíná Týden vědy a techniky, veřejnosti se otevře na 50 ústavů

Na 50 ústavů Akademie věd otevře své brány veřejnosti v rámci Týdne vědy a techniky, který právě začíná. Jde o nejrozsáhlejší vědecký festival v České republice. Zájemci mohou nahlédnout do nejrůznějších laboratoří a poznat, jak se dělá věda, slibují pořadatelé. Vědcům jde podle předsedy Akademie věd Václava Pačese zejména o podchycení zájmu mladých lidí. Badatelé představí své výzkumné projekty, předvedou nejmodernější vědecké přístroje a experimenty a přiblíží návštěvníkům nejnovější trendy ve vědě. Připraveny jsou atraktivní akce také v Brně, Plzni, Českých Budějovicích a Ostravě.

Zdroj ČTK: Inspekce zjistila pochybení při opravě Karlova mostu

Památková inspekce ministerstva kultury zjistila pochybení při opravě Karlova mostu. Podle zdroje ČTK se například potvrdily obavy o to, že při rekonstrukci byly některé historické kamenné prvky zničeny a nahrazovány novými ve větší míře, než bylo potřeba. Protokol se zjištěními inspekce dostal vlastník této národní kulturní památky, hlavní město Praha. Ředitel magistrátního památkového odboru Jan Kněžínek již po zahájení inspekce říkal, že si bude na postup ministerstva stěžovat. Vadilo mu, že inspekce zkoumá postup, na kterém se shodli odborníci.

Rodiče těžce nemocných by mohli mít rodičovskou do jejich 15 let

Rodiče těžce nemocných dětí by mohli dostávat rodičovský příspěvek až do 15 let věku svého potomka. Do sedmi let věku dítěte by příspěvek měl činit 7600 korun, poté 3000 korun. Příští rok by ho měli mít ale jen lidé s dětmi od sedmi do deseti let, do 15 let by se začal vyplácet až od roku 2010. Sněmovna schválila senátní návrh novely o státní sociální podpoře. Aby norma začala platit, musí ji ještě podepsat prezident.

Inspekce odhalila skupinu 30 lidí, která prý fingovala nehody

Inspekce ministra vnitra odhalila třicetičlennou skupinu lidí, která podle ní fingovala dopravní nehody a nechávala si vyplácet pojistné. Mezi členy organizované skupiny byli dva policisté z Mělníka a Prahy-venkov, jeden městský strážník a dva vojáci. Celkově si nechali podle inspekce neoprávněně vyplatit přes dva miliony korun, informovala mluvčí inspekce Martina Lídlová. Skupina údajně předstírala nejméně 18 automobilových kolizí a vloupání do vozů.

Brožová-Polednová nenastoupí do vězení k výkonu trestu

Ludmila Brožová-Polednová, bývalá prokurátorka z procesu s Miladou Horákovou, nenastoupí k výkonu svého šestiletého trestu za účast na justiční vraždě. Advokát požádal o odklad trestu pro svoji klientku již 13. října, podle mluvčího Městského soudu v Praze Petra Kulawiaka však nedodal její zdravotní dokumentaci. Tu poslal až v pondělí a podle mluvčího z ní vyplývá, že odsouzená téměř nevidí. Soudce Petr Braun následně požádal plzeňského soudního znalce, aby zdravotní stav Brožové-Polednové přezkoumal.

Soud definitivně zamítl žádost Pitra a Provoda o obnovu procesu

Podnikatelé Tomáš Pitr a Miroslav Provod se definitivně nedočkají nového soudního procesu. Odvolací vrchní soud v Praze nevyhověl stížnosti jejich advokátů. Pitr s Provodem byli v roce 2006 pravomocně odsouzeni k pěti letům vězení za daňové delikty z roku 1994. Podnikatelé obvinění od počátku odmítali. Pitr je nyní na útěku, trestu se vyhýbá. Provod je ve vězení. Pitr je považován za jednoho z nejbohatších lidí v zemi, spojován je s potravinářskou firmou Setuza. Média spekulovala o Pitrových vazbách v politice i v podsvětí.

iDnes: Nejrychlejší lokomotiva světa Taurus uvízla v Praze

Nejrychlejší lokomotiva světa Taurus, kterou v pondělí nasadily České dráhy na expres mezi Prahou a Brnem, uvízla v Praze. Lokomotivu se nepodařilo nastartovat, Brněnský expres tak vyjel na Moravu s jinou lokomotivou a 90 minutami zpoždění. Uvedl to server iDnes.cz. "Vypadl hlavní automat, takže lokomotiva nemohla jet. Nepodařilo se ji navíc nastartovat," uvedl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Stroj nyní poputuje zpět do Rakouska, které ho Českým drahám pronajalo. Rakousko výměnou pošle jinou lokomotivu. České dráhy si od Rakouska pro příští rok pronajaly celkem osm lokomotiv Siemens Taurus. Spolupráce s Rakušany je založena na vzájemné výměně lokomotiv, souprav i vagonů.

V Boleslavi se propadla část silnice v historickém centru

V historickém centru Mladé Boleslavi se propadla část Pražské silnice. Nikdo nebyl zraněn. Doprava v místě je omezena, příčiny havárie zatím nejsou známy. "Celá ta oblast je velmi podsklepená, je dost možné, že některý ze sklepů již nevydržel ten nápor," řekl náměstek primátora Jaroslav Polívka.

V Kyjově zemřel nejslavnější český hladovkář Mareček

V Kyjově na Hodonínsku zemřel za dosud nejasných okolností nejslavnější český hladovkář - čtyřiapadesátiletý Miloslav Mareček. Na to, že s Marečkem není asi něco v pořádku, upozornila policii jeho matka. Mluvčí tamní policie Petr Zámečník zdůraznil, že na místě činu se nenašly žádné zjevné stopy, které by nasvědčovaly, že Mareček zemřel násilnou smrtí. Ve svém domku bydlel sám a v podstatě s nikým se nestýkal.

Mareček patřil k signatářům Charty 77. Počátkem devadesátých let držel hladovku hned z několika důvodů. Tím hlavním byly spory s tehdejší prokuraturou. Žádal odsouzení tvůrců 'pendrekového zákona', který byl za komunismu namířen proti odpůrcům tehdejšího režimu. Svoji nejdelší hladovku držel 90 dní. Média o ní podrobně informovala. Někteří lidé ale zpochybňovali, že Mareček vydržel tak dlouho bez jídla.

Respekt se Kunderovi neomluví

Časopis Respekt se spisovateli Milanu Kunderovi za článek o jeho údajném udání neomluví. ČTK to dnes řekl ředitel agentury Dilia Jiří Srstka, který Kunderu v České republice zastupuje. V případě soudního řízení prý časopis doloží argumenty, proč si myslí, že je to v pořádku. Podle zástupců redakce se ke kauze v příštím vydání týdeníku vyjádří jeho majitel Zdeněk Bakala.

Respekt 13. října zveřejnil článek badatele Adama Hradilka nazvaný Udání Milana Kundery. Kunderovo jméno našel Hradilek v archivech, když pátral po osudech bývalého západního agenta Miroslava Dvořáčka. Podle Hradilkova zjištění Dvořáček uprchl v roce 1949 do tehdejšího západního Německa. Do vlasti se vrátil jako takzvaný agent chodec. Když přišel na místo, kde měl přespat, čekala na něj policie. Podle Hradilka jeho jméno oznámil policii Kundera. Dvořáček strávil 14 let ve vězení. Milan Kundera popřel, že by kohokoli udal.

Žlutický výtvarník Dalibor Nesnídal dokončil cyklus Orbis Pictus

Dalibor Nesnídal, všestranně nadaný umělec žijící pod horou Vladař u Žlutic, poprvé vystavil v karlovarské krajské knihovně dokončený cyklus sedmi obrazů Orbis Pictus. Vytvořil jej jako poctu stejnojmenné knize Jana Amose Komenského u příležitosti letošního 350. výročí od jejího prvního vydání. Velkoformátové malby doplňuje text a svým provedením se podobají školní tabuli.

V Praze začal svatební veletrh

Svatební šaty v barvě lila, hostina laděná do určité barvy nebo tématu či snubní prstýnky z chirurgické oceli. Takové trendy představil veletrh Svatba Ano!, který začal na výstavišti v pražských Letňanech. Součástí akce byly přehlídky svatebních šatů a účesů.

Počasí

Bude polojasno až oblačno, na Moravě postupně zataženo a místy déšť. Teploty 12 až 16, na horách kolem 11 stupňů Celsia.