Zprávy

ČSSD vyhrála krajské volby ve všech 13 krajích, které se chystá obsadit svými hejtmany

Sociální demokracie zvítězila ve všech 13 krajích, které se nyní chystá obsadit svými hejtmany. ODS, jež v krajích dosud dominovala, utrpěla drtivou porážku. Vítězství ČSSD mimo jiné znamená, že pacienti krajských nemocnic zřejmě nebudou muset platit poplatky. To byl dominantní předvolební slib sociálních demokratů a nyní je to i jedna z hlavních podmínek ČSSD pro jednání o krajských koalicích. ČSSD pomohla především vysoká volební účast, hlasovalo 40 procent voličů. Sociální demokraté uspěli také v senátních volbách. Poprvé získali senátora už v prvním kole a do druhého kola postoupilo 25 jejich kandidátů. ODS o pět méně.

Při utváření koalic na úrovni krajů bude ČSSD vyjednávat především s lidovci a s komunisty. Předseda ČSSD Jiří Paroubek to řekl Českému rozhlasu. Pro sociální demokraty bude nejdůležitější dodržení programového minima strany. Paroubek už telefonicky hovořil s předsedy lidovců Jiřím Čunkem a komunistů Vojtěchem Filipem.

Filip: Podpora KSČM menšinovým vládám v krajích nepřichází v úvahu

Pro komunisty je nepřijatelná tichá podpora menšinovým vládám ČSSD v krajích, řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. Reagoval tak na středočeského volebního lídra ČSSD Davida Ratha, který chce vládnout menšinově a vyjednat si k tomu podporu komunistů a občanských demokratů. Filip naopak novinářům řekl, že komunisté jsou připraveni vstoupit do krajských koalic. Pouhá podpora ČSSD podle něj nepřipadá v úvahu. ČSSD by ve všech 13 krajích získala společně s komunisty nadpoloviční většinu v zastupitelstvech, ve většině však může koalici sestavit i s jinými partnery. Rath se vyslovil proti koalicím s KSČM. "Komunistická strana se bohužel neodřízla od své předchůdkyně, od své minulosti, tudíž je pro nás dost složité s nimi podepisovat nějaké koaliční dohody," podotkl. Spojenectví s ODS zase podle Ratha brání programové rozdíly.

Paroubek vyzval někdejšího lídra strany Zemana k návratu do ČSSD, Zeman to vzápětí odmítl

Předseda sociální demokracie Jiří Paroubek vyzval někdejšího lídra strany Miloše Zemana, aby se vrátil do ČSSD a přesvědčil "přeběhlé" poslance Miloše Melčáka a Michala Pohanku k tomu, aby pomohli vyjádřit nedůvěru vládě Mirka Topolánka (ODS). Zeman nabídku vzápětí odmítl. Melčák s Pohankou vystoupili ze sněmovní frakce ČSSD v roce 2006, v hlasování o důvěře i v dalších klíčových hlasováních poté podpořili Topolánkovu vládu.

Zeman serveru Novinky.cz řekl, že ČSSD opustil, protože se stranické vedení po volbách v roce 2006 pokoušelo uzavřít velkou koalici a také kvůli kampani vůči němu v kauze Altner. Počká si prý, jak se bude vyvíjet jednání o krajských koalicích, protože i tam hrozí uzavírání velkých koalic. V sobotu Zeman ČTK řekl, že doporučuje ČSSD vytvářet menšinové krajské vlády s tolerancí těch stran, s nimiž se budou schopni programově dohodnout.

Paroubek: Topolánek je v čele vlády předsedající EU nepřijatelný

Po drtivé porážce ODS v krajských a senátních volbách je pro ČSSD Mirek Topolánek v čele vlády v době českého předsednictví Evropské unii nepřijatelný. Na tiskové konferenci po zasedání politického grémia sociální demokracie to řekl její předseda Jiří Paroubek. Kdyby prý byl na Topolánkově místě, tak by odstoupil dobrovolně. Paroubek zopakoval svá dřívější vyjádření, že by měla nynější vládu nahradit vláda odborníků s podporou parlamentních stran, která by Česko provedla evropským předsednictvím. Vládnout by měla do mimořádných voleb, které by měly být spolu s volbami do Evropského parlamentu.

Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek je přesvědčen, že vláda hlasování o nedůvěře vládě přežije. Nedokáže si prý představit poslance vládní koalice, který by se ve středu vyslovil proti kabinetu. Premiér to řekl v diskusním pořadu České televize věnovanému situaci po krajských volbách. Předsedové vládních stran dali najevo, že navzdory volebnímu neúspěchu je koaliční kabinet teprve v polovině svého působení a čeká jej české předsednictví v Evropské unii. Podle Topolánka je předsednictví připravené do nejmenších podrobností.

Budoucnost vlády je podle politologa i po prohraných volbách hlavně v rukou ODS

Drtivá porážka ODS v krajských volbách nemusí být nutně předzvěstí pádu vlády. Stále totiž platí poměr sil, o němž rozhodli voliči předloni při sněmovních volbách. Triumfální vítězství ČSSD, která v krajských volbách vyhrála ve všech regionech, to bezprostředně nemůže změnit. Ohrožení kabinetu Mirka Topolánka (ODS) spočívá hlavně v možnosti, že by se někteří koaliční zákonodárci vládnímu táboru ještě víc odrodili. Osud současné vlády je ale spíše v rukou samotné ODS, která nyní z porážky vyvozuje zodpovědnost. To potvrzuje i politolog Tomáš Lebeda. Pokud by se některý poslanec z vládního tábora přidal k opozici, vzal by na sebe s ohledem na blížící se české předsednictví v EU velkou zodpovědnost. Vyvolat vládní krizi by bylo značně riskantní, neboť ČR nemá k dispozici ústavní nástroje, které vládní krize umožňují řešit rychle.

Topolánek vyzval k podpoře kandidátů koalice proti ČSSD

Předseda ODS Mirek Topolánek po jednání grémia vyzval voliče strany, aby ve druhém kole voleb do Senátu podpořili tři lidovecké kandidáty proti kandidátům sociální demokracie. Grémium podle něho projednávalo taktiku před druhým kolem voleb a nezabývalo se příčinami neúspěchu v krajských volbách. Pro druhé kolo senátních voleb, které se uskuteční příští týden v pátek a v sobotu, by podle Topolánka byl fantastický úspěch, kdyby ODS udržela svou pozici v Senátu. "Po tom, co se stalo v krajských volbách, bude úspěchem téměř cokoli," dodal s nadsázkou. ODS má své kandidáty ve druhém kole voleb ve 20 obvodech z 26. V pondělí bude zasedat výkonná rada ODS, která projedná detaily kampaně před druhým kolem senátních voleb.

Topolánek je rozhodnut v prosinci obhajovat funkci předsedy ODS

Premiér Mirek Topolánek je i po prohraných krajských volbách odhodlán v prosinci na kongresu své strany obhajovat funkci předsedy ODS. Uvedl to v pořadu České televize s tím, že je vždy rád, když je možné vybírat z více kandidátů. Vyhnul se přímé odpovědi na otázku, zda by uvítal, kdyby mezi protikandidáty byl i pražský primátor a první místopředseda strany Pavel Bém. "Pokud se se mnou bude chtít Pavel Bém utkat, tak to nepochybně udělá," poznamenal pouze Topolánek.

Prohrané senátní a krajské volby byly podle premiéra Mirka Topolánka pro ODS fackou, která by ale stranu mohla probrat. Předseda vlády to řekl v České televizi, kde také pojmenoval některé příčiny, proč jeho strana v letošních volbách neuspěla. Podle něj bylo chybou, že nejsilnější vládní strana rezignovala na odpověď na konfrontační kampaň, kterou vedla opoziční ČSSD, jež jasně zvítězila ve všech krajích. Sociální demokracii se také podle něj na rozdíl od ODS podařilo mobilizovat nerozhodnuté voliče. Znovu zopakoval, že ačkoli šlo o krajské volby, hlasování mělo nakonec celostátní charakter. "To, že my jsme rezignovali na centrální kampaň, to byla moje druhá chyba, že jsem to připustil," poznamenal předseda ODS i vlády. "Slyšeli jsme z krajů, moc sem nejezděte, do té kampaně nám nezasahujte," vysvětlil.

Krajští představitelé občanských demokratů oslovení ČTK však se slovy svého předsedy nesouhlasí. Dosavadní jihočeský hejtman Jan Zahradník popřel, že by kraje odmítali účast centrálních politiků v kampani. Zdůraznil, že naopak vedení strany na konfrontační kampaň vítězné ČSSD vůbec nereagovalo. Další představitelé občanských demokratů v krajích se nedomnívají, že by centrální kampaň ODS pomohla hlasování vyhrát.

Březina: Za volební neúspěch KDU-ČSL má vyvodit odpovědnost vedení

Lidovecký europoslanec Jan Březina vyzval vedení KDU-ČSL, aby vyvodilo odpovědnost z neúspěchu v krajských a senátních volbách. Podle Březiny stojí za neúspěchem kandidátů strany především nedostatečná podpora z centra. Výsledek voleb byl podle něho poslední kapkou, po níž musí ve straně nastat změna. Březina už v sobotu řekl, že zvažuje svoji kandidaturu na funkci lidoveckého předsedy. Podle něj byly letošní krajské volby, ve kterých získala KDU-ČSL celkově 6,65 procenta hlasů, posledním varováním, po kterém se nutně musí něco změnit, aby strana mohla doufat v obrat k lepšímu.

Rath chce vyhlásit krajské referendum o americkém radaru

Středočeský volební lídr ČSSD a kandidát na hejtmana David Rath hodlá vyhlásit krajské referendum o americkém radaru, který má stát v Brdech. Řekl to novinářům po zasedání předsednictva sociální demokracie v Lidovém domě. Je totiž přesvědčen, že by bylo pro vládu "hodně zavazující", třebaže by mělo jen doporučující či orientační charakter. Důležité podle Ratha také je, jak dopadne druhé kolo senátních voleb, které se bude konat v pátek a v sobotu 24. a 25. října.

Česká vláda podepsala se Spojenými státy smlouvy o radaru letos v létě. Nyní je čeká ratifikace v parlamentu. Sociální demokraté jsou proti stavbě radaru, který má být spolu se základnou v Polsku součástí protiraketového amerického deštníku. Vadí jim, že není součástí obranného systému NATO. Chtějí také, aby mohli občané o radaru rozhodnout v referendu.

Hašek plánuje na jihomoravském krajském úřadě rozsáhlý audit

Pravděpodobný budoucí jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) plánuje na krajském úřadě rozsáhlý personální a finanční audit. Současný předseda poslaneckého klubu ČSSD také opět potvrdil, že pokud se stane hejtmanem, odejde z Poslanecké sněmovny, a to i přes vyjádření šéfa strany Jiřího Paroubka, že si to bez Haška ve sněmovně neumí představit. Dříve uvedl, že pro ČSSD je stěžejním tématem zdravotnictví a zrušení poplatků v osmi krajských nemocnicích a lékárnách. Za lidi by je platil kraj. To ale v minulosti jednoznačně odmítl dosavadní hejtman Stanislav Juránek (KDU-ČSL). Podle něj by takový krok stál ročně 75 milionů korun.

Analytici: Volby způsobí oddálení ekonomických vládních reforem

Výsledky krajských a senátních voleb podle finančních analytiků zřejmě povedou k oddálení potřebných ekonomických reforem prosazovaných vládnoucí koalicí. Opozdí se tak důchodová reforma, nový daňový zákon i zavedení jednotné evropské měny, předpověděli analytici pro ČTK. "Doposud vláda z 60 procent myslela politicky a ze 40 procent ekonomicky. Nyní bude vláda myslet téměř jen politicky a na ekonomiku zbude takových deset procent," mínil analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. Podle analytika společnosti Cyrrus Jana Procházky je nyní v Česku pravděpodobnější nejen další odkládání nutných ekonomických reforem, ale dokonce i zvyšování daní.

Policie obvinila jednoho z extremistů v Litvínově z výtržnictví

Policie obvinila jedno ze čtyř zadržených při sobotním střetu pravicových extremistů s policií v Litvínově z trestného činu výtržnictví. Muž zaútočil na náměstí Míru na policistu dlažební kostkou a vážně ho zranil v obličeji. Zraněný policista je už z nemocnice v domácím ošetřování. Policisté po sobotní akci radikálů už nezaznamenali žádné další incidenty. Akce poznamenala i volby. Z místností z volebních okrsků v Janově nemohly být podle starosty Milana Šťovíčka (ODS) včas svezeny lístky na radnici ke sčítání, čímž se průběh voleb zpomalil.

Extremisté akci ukončili po čtyřech hodinách. Původně dorazilo do Litvínova na 300 mladých radikálů. Do Janova, kde na ně čekalo asi 150 místních Romů vyzbrojených násadami a klacky, se jich ve skupinách přesunulo již méně. Policie proti extremistům zasáhla hned třikrát. Nasadila proti nim i vodní dělo, radikálové na policisty útočili skleněnými lahvemi a kameny, snažili se zaútočit i na několik novinářů. Rozvášněné extremisty, kterých už ale bylo zhruba jen 100, uklidňoval i antikonfliktní tým. Akce svolaná Dělnickou stranou měla být odpovědí na výpady Romů vůči členům hlídek takzvaných ochranných sborů této extrémně pravicové strany, kteří přijeli začátkem října do sídliště Janov monitorovat situaci.

Euro: O sklárny Kavalier a Crystalex má zájem pět investorů

Pět investorů již projevilo zájem o sklárny Crystalex Nový Bor a Kavalier Sázava z krachující skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT). Jedná se o německou společnost Schott, indicko-americkou firmu Borosil a o investiční fondy Advent, Marathon a Bavaria. Návštěvy potenciálních investorů ve sklárnách začaly již minulý týden. Zúžený výběr zájemců o Crystalex a Kavalier by měly věřitelské banky dostat do šesti týdnů, uvádí týdeník Euro v pondělním vydání.

Největší zájem je o společnost Kavalier kvůli jejímu výrobnímu programu skleněných trubic, které se používají například do solárních panelů. Prodej Kavalieru a Crystalexu bude zejména záležet na přístupu věřitelských bank. Obě společnosti totiž sice mají kladný provozní hospodářský výsledek, ale obrovské dluhy je stahují do platební neschopnosti.

Historikové budou dál zkoumat případ Dvořáčka a Kundery

Pracovníci Ústavu pro studium totalitních režimů budou dále zkoumat události z jara roku 1950, které vedly k odsouzení někdejšího západního agenta Miroslava Dvořáčka. V televizi Prima to řekl mluvčí ústavu Jiří Reichl. Před týdnem ústav zveřejnil dokument, podle něhož v případě jeho udání mohl figurovat spisovatel Milan Kundera. Ten to však rozhodně popřel. "Tím, jak se objevila nová svědectví a nová tvrzení, kolegové jsou připraveni dotyčné lidi, kteří k tomu nyní mají co říct, podle zásad orální historie vyzpovídat, udělat s nimi biografické rozhovory. Stejně tak to platí o panu Kunderovi," řekl Reichl.

Za způsob, jakým ústav svá zjištění prezentoval, sklízejí jeho pracovníci kritiku od jiných historiků. Jako porušení pravidel vědecké práce označují především to, že se spokojil s jediným dokumentem, který nedostatečně interpretoval. Vytýkají také ústavu to, že se více nesnažil kontaktovat Kunderu. V jediném faxu z 11. září ho ústav požádal, aby si vzpomněl na události na zmíněné koleji v roce 1950, neuvedl však, co našel v archivech. Šéfredaktor literárního měsíčníku Host Miroslav Balaštík řekl, že obsah faxu byl manipulativní. Za Kunderu se staví nejen čeští spisovatelé a literární historici, ale i zahraniční intelektuálové. Mluvčí Reichl znovu zopakoval, že ústav za výzkumem stojí a zveřejňování archivních dokumentů je podle něj posláním ústavu.

Vysušené jsou všechny soudní spisy a další dokumenty z povodní

Materiály několika institucí i resortů, které byly před šesti lety zasaženy záplavami, už jsou na základě vládní zakázky všechny vysušené. Poslední paleta s vysušenými materiály poputuje ve čtvrtek k dezinfekci do Národního archivu. Dokumenty, které mají kulturně historickou či uměleckou hodnotu, ale vysušovaly a restaurují jednotlivé instituce samy či ve vzájemné spolupráci. Většina jich je vysušena, mnohé knihy ale ještě čekají léta konzervace a restaurování.

Soudní spisy a materiály dalších resortů se sušily v rámci jedné vládní zakázky. Stát dá za vysušení podle dřívějších informací 66 milionů korun. V resortu kultury napáchala povodeň velkou škodu na knihovnách - poničila přes 660.000 knih, časopisů, filmů a historických fondů. Vůbec největší škody, které kdy živelní katastrofa na knihovnách v Česku způsobila, dosáhly 380 milionů korun. Při povodních bylo poškozeno nejméně 50 knihoven. Často velmi těžko nahraditelné ztráty zaznamenala třeba knihovna Archeologického ústavu Akademie věd, který sídlí v Praze na Klárově. Náhradu fondu spíše než finanční pomoc od státu zajišťovala kolegialita odborníků ze zahraničí, kteří pořádali sbírky a zasílali knihy. Další velmi postiženou institucí bylo Národní technické muzeum. Dobu potřebnou na vysušení všech svých materiálů odhaduje do roku 2013.

Jedním ze symbolů povodní se stala Pražská bible z roku 1488, která byla mezi 20.000 starých tisků zatopených v Městské knihovně. Od září roku 2004 znovu slouží badatelům - ovšem pouze uložená za speciálních podmínek. Během záchranných prací trvajících rok byla památka digitalizována, a je tedy možné s ní pracovat i v této formě.

Údržba uzavře na 11 dní hlavní ranvej pražského letiště

Pražské letiště uzavře v pondělí kvůli pravidelné údržbě na 11 dní hlavní vzletovou a přistávací dráhu. Veškerý provoz se přesune na vedlejší ranvej, kam letadla přilétají přes hustě osídlené čtvrti hlavního města. Během uzavírky dělníci například obnoví vodorovné značení nebo odstraní nánosy gumy v místech, kde letadla dosedají během přistání. Dráha se uzavírá pravidelně dvakrát do roka, na jaře a na podzim. Podzimní údržba se provádí vždy před začátkem zimního letového řádu. Letiště za ni letos zaplatí zhruba 15 milionů korun, jarní údržba stála deset milionů. Kromě povrchu a značení se rekonstrukce dočkají i některé pojezdové dráhy.

Metro usmrtilo mladíka ve stanici Flora, provoz byl omezen

V kolejišti pražského metra zahynul mladý muž. Neštěstí se stalo ve stanici trasy A Flora. Osmadvacetiletý muž podle pražské policejní mluvčí Ivy Knolové skočil pod kola metra, pravděpodobně spáchal sebevraždu. Policie případ vyšetřuje.

Fotograf se na Bruntálsku zřítil ze skály, pád z 20 metrů přežil

Pád ze skály vysoké 20 metrů přežil šestadvacetiletý muž, který fotografoval přírodu v okolí hradu Rabštejn na Bruntálsku. Při fotografování muži uklouzla noha. Štěstí měl v tom, že zlomil několik silných větví, což jeho pád značně zbrzdilo."Dopadl na záda. Bezprostředně po úrazu byl patrně chvíli v bezvědomí, v době příjezdu posádky záchranné služby však již se záchranáři komunikoval," řekl mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

Památkář koupil kostelík, aby jej zachránil před zkázou

Aby zachránil chátrající kostelík svaté Kunhuty v osadě Polom u Trhové Kamenice před úplnou zkázou, koupil jej i se hřbitovem František Václavík z Pardubic od katolické církve sám. Podařilo se mu získat peníze na základní opravy a s partou dobrovolníků a několika řemeslníky provedli nezbytné práce, aby byl malebný objekt stojící téměř osamoceně mezi lesy do zimy zabezpečen proti vlivům počasí. V budoucnu by měla v kostele znít hudba, divadelní představení nebo přednášky o památkách, řekl ČTK majitel sakrální stavby.

Kovohutě Příbram rozšířily podnikové muzeum hutnictví

Příbramské muzeum hutnictví se letos rozšířilo o další tři historické exponáty. Do muzea, které otevřely loni Kovohutě Příbram v původní budově huti z roku 1786, přibyly anglická a rafinační pec na stříbro a model vodního kola. Obě pece staré přes 70 let fungovaly až do loňského roku, řekl ČTK jeden z autorů muzea Zdeněk Kunický. Třetím novým exponátem muzea se stal model vodního kola v měřítku 1:1. Podobné zařízení bylo v hutích od roku 1786 do 19. století zdrojem energie. Později ho nahradily parní stroje.

Příbramské muzeum hutnictví je jediným svého druhu v republice. Představuje historii zpracování olova a stříbra, včetně strojního vybavení, které se za dobu existence huti podařilo shromáždit. Expozice je přístupná zatím jen po dohodě s vedením podniku.

Ostravská galerie vystavuje Klimtův obraz

Mimořádně cenné dílo, Juditu rakouského malíře Gustava Klimta - vystavuje ostravská Galerie výtvarného umění. K vidění bude i s dalšími skvosty evropského umění až do 15. listopadu. Obraz v odhadované hodnotě okolo dvou miliard korun je umístěn ve speciální vitríně, kterou pro dílo vedení galerie pořídilo. Obraz galerie získala v roce 1950 jako konfiskát z německého majetku. Naposledy byl vystaven na přelomu let 2006 a 2007. Během měsíce se na něj přišlo podívat víc než 10.000 lidí.

Zdena Salivarová oslaví 75. narozeniny

Dvacet let pracovala pro záchranu české literatury. Spisovatelka, překladatelka a scénáristka Zdena Salivarová spolu manželem Josefem Škvoreckým v jejich torontském nakladatelství vydávala autory, co nemohli publikovat doma. A sama přidala několik vlastních děl. Předtím doma zpívala a tančila na divadle a objevila se i v několika filmech. V úterý oslaví 75. narozeniny. Nakladatelství Sixty-Eight Publishers, v němž postupně vyšlo 227 titulů české a slovenské exilové a samizdatové literatury, vzniklo v roce 1971 a vedla je především ona. V Torontu žije s manželem dodnes, v posledních letech mimo jiné tráví zimy na Floridě. Roku 1990 byli společně poctěni Řádem bílého lva za zásluhy o českou literaturu ve světě.

Hana Hegerová oslaví "kostrbaté" narozeniny v Národním divadle

Zpěvačka Hana Hegerová své 77. narozeniny, které vzhledem k hranatým tvarům sedmiček přejmenovala na "kostrbatiny", oslaví 20. října koncertem ve vyprodaném Národním divadle. Druhý narozeninový koncert zpěvačka původním jménem Carmen Farkašová naplánovala na 28. října v Janáčkově divadle v Brně. Hana Hegerová bývá na svých narozeninových koncertech nejen interpretem, ale i hostitelkou. Zpěvačka si na jeviště zve několik hostů, jejichž jména zůstávají utajena až do jejich vystoupení. Oslavenkyně pravděpodobně představí i nějaký nový talent současné hudební scény. O zvláštní koncerty Hegerové byl v minulých letech vždy mimořádný zájem a všechny vstupenky z předprodejů lidé obvykle vykoupili za pár desítek minut.

Zrzavého obraz Benátky se vydražil za pět milionů korun

Hlavní magnet aukce Galerie Pictura na pražském Žofíně - mnohokrát vystavovaný a publikovaný obraz Jana Zrzavého Benátky z roku 1962 - nový zájemce získal za vyvolávací cenu pěti milionů korun. Tato tempera na plátně se řadí jednoznačně k tomu nejlepšímu, co Jan Zrzavý vytvořil, a mezi jeho poválečnými díly dominuje. Je čtvrtým jeho nejdražším dílem prodaným v dražbách posledních let.

Počasí

Bude skoro jasno až polojasno, ráno a dopoledne místy mlhy nebo nízká oblačnost. Teploty 13 až 17 stupňů Celsia.