Zprávy

Paroubek v souvislosti s vraždou Kočky uvažoval o rezignaci

Předseda ČSSD Jiří Paroubek v souvislosti s vraždou Václava Kočky mladšího uvažoval o rezignaci. Nakonec se ale rozhodl jinak. V televizním diskusním pořadu Otázky Václava Moravce uvedl, že případ stranu nemůže ohrozit a on sám v krajských ani senátních volbách nekandiduje. K vraždě došlo ve čtvrtek v pražské restauraci Monarch, několik hodin poté, co zde Jiří Paroubek pokřtil svou novou knihu. Vrah Bohumír Ďuričko i jeho oběť Václav Kočka ml., syn provozovatele pražské Matějské pouti, patřili k Paroubkovým známým a zúčastnili se křtu jeho knihy. Střelec i otec oběti jsou považováni za kontroverzní podnikatele, zmiňovala se o nich i tzv. Kubiceho zpráva z roku 2006 o prorůstání organizovaného zločinu do politiky. Šéf ČSSD i nyní označuje informace ze zprávy za nepodložený "souhrn drbů" a vypočítal Ďuričkovy styky s vládními politiky a jejich okolím. K případu se začali vyjadřovat politici, například premiér Mirek Topolánek kromě vyslovení soustrasti rodině oběti připomněl právě Kubiceho zprávu. Sociální demokraté toto spojení okamžitě odsoudili.

Bursík: Z okolí politiků by měli odejít Dalík i Tvrdík

Lidé, jako jsou Marek Dalík či Jaroslav Tvrdík, pohybující se v blízkém okolí premiéra Mirka Topolánka a šéfa opoziční ČSSD Jiřího Paroubka, by měli odejít z politiky. V televizním pořadu Otázky Václava Moravce to řekl vicepremiér a předseda Strany zelených Martin Bursík. V "šedé zóně" okolo politiky se podle něj pohybuje mnoho "chytráků", kteří se veřejně chlubí svými schopnostmi změnit názory vrcholných politiků země. Podle Bursíka by si měli politici po čtvrteční vraždě spáchané po křtu Paroubkovy knihy "vyčistit diáře". Vražda Václava Kočky ml. může podle něj ovlivnit účast na senátních a krajských volbách, které se budou konat příští týden. Bursík vyzval voliče včetně příznivců ČSSD, aby přes své znechucení politikou k volbám přišli.

Ďuričko, obviněný z vraždy Kočky, byl vzat do vazby

Pražský hoteliér Bohumír Ďuričko, který je obviněn z vraždy Václava Kočky, byl v neděli vzat do vazby. Rozhodl o tom soud prvního pražského obvodu. "Pan Ďuričko podal proti rozhodnutí soudu stížnost, která ovšem nemá odkladný účinek," uvedl předseda soudu Libor Vávra. Pětapadesátiletému podnikateli hrozí za vraždu deset až 15 let vězení. Podle soudu by se mohl pokusit uprchnout či ovlivňovat svědky. Obviněný stráví vazbu v pankrácké věznici. Ďuričkovi patří společnost Hotel Axa, která provozuje stejnojmenný pražský hotel. Dříve se angažoval i na fotbalové scéně, když v 90. letech vstoupil do Dukly Praha. V roce 1997 ji přestěhoval do Příbrami a o dva roky později klub prodal kontroverznímu podnikateli Jaroslavu Starkovi.

Spisovatel Kundera prý udal svého známého komunistické policii

Světově proslulý spisovatel Milan Kundera údajně v mládí udal komunistické policii kamaráda své kolegyně z vysokoškolských kolejí. Uvedla to Česká televize s odkazem na pondělní vydání týdeníku Respekt. Muži prý hrozil trest smrti, který mu byl později změněn na dlouholetý žalář.

Janota: Růst HDP by příští rok mohl zpomalit na 3,6 až 3,8 pct

Růst české ekonomiky by mohl v příštím roce zpomalit na 3,6 až 3,8 procenta. To by znamenalo škrty ve výdajích státního rozpočtu v rozmezí deseti až 12 miliard korun. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl náměstek ministra financí Eduard Janota. Ministerstvo původně počítalo s růstem HDP v příštím roce o 4,8 procenta, na čemž postavilo státní rozpočet na rok 2009 s deficitem 38,1 miliardy korun. Výdaje státu budou 1,152 bilionu korun, příjmy jsou zatím stanoveny ve výši 1,114 bilionu korun.

Tůma: HDP v roce 2009 zřejmě poroste méně než o 3,6 pct

Růst české ekonomiky bude v příštím roce kvůli celosvětové finanční krizi zřejmě nižší než 3,6 procenta, která dosud uváděla v prognóze Česká národní banka. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl guvernér ČNB Zdeněk Tůma. Českou ekonomiku podle něj zpomalí recese či zastavení růstu ekonomik vyspělých zemí, které se potýkají s finanční krizí. Loni česká ekonomika rostla o rekordních 6,6 procenta. Tůma také uvedl, že pokud ČNB bude upravovat úroky, zřejmě je sníží. Analytici předpokládají, že k tomu dojde na plánovaném zasedání bankovní rady 6. listopadu. Finanční krize podle Tůmy zřejmě také oddálí rozhodnutí vlády o termínu přijetí eura. Vláda bude kvůli neklidu na světových finančních trzích potřebovat určitý oddechový čas počítaný spíše na měsíce, řekl guvernér centrální banky.

Zemědělci nebudou v pondělí blokovat silnice

Zemědělci odvolali pondělní blokády silnic po celé České republice. Protestovat nebudou ani odboráři. V sobotu večer o tom rozhodlo vedení Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy. Tento svaz zatím se zrušením protestní akce váhal. Protestní blokádu silnic již v sobotu dopoledne odvolala Agrární komora. Zemědělci přijali příslib premiéra Mirka Topolánka, že jim vláda příští rok dorovná přímé platby. Premiér farmářům podle Veleby slíbil větší navýšení přímých plateb než o dvě miliardy korun, které původně sliboval. Prý to uvedl v dopise, který poslal komoře v pátek večer. V něm prý Topolánek fakticky garantoval dorovnání těchto plateb na úroveň, která se bude blížit 100 procentům. Zemědělci na příští rok požadují na tento účel vyplacení 2,6 miliardy korun. Podle Veleby nyní záleží na parlamentu. Pokud se jednání o rozpočtu v parlamentu nebudou pro farmáře vyvíjet příznivě, jsou připraveni stanovit nové datum protestů. Podle Veleby by se tak mohlo stát v listopadu.

Privatizace ČSA a letiště může být kvůli krizi odložena

Privatizace společností České aerolinie (ČSA) a Letiště Praha by mohla být v důsledku celosvětové finanční krize odložena. Řekl to náměstek ministra financí Eduard Janota. Zatímco firma ČSA by podle jeho názoru měla být privatizována co nejdříve, u letiště by to v žádném případě netvrdil. Obě privatizace se podle něj od sebe velmi liší. "Zatímco u Letiště Praha jde o finančně zajímavou stabilizovanou společnost, která produkuje zisk, tak v případě ČSA jde o společnost, která i díky konkurenci na trhu a problémům, které jsou například s cenou ropy, je ve zcela jiné situaci," doplnil Janota. Také podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka není možné s privatizací ČSA nadále vyčkávat a je třeba ji urychlit. Naopak s privatizací Letiště Praha podle něj není nutné pospíchat. Očekávaný výnos se u letiště pohybuje až kolem 100 miliard korun, zájem projevilo na šest desítek uchazečů z celého světa. Hodnota ČSA se odhaduje na pět miliard korun.

Chebsko zasáhlo další zemětřesení o síle čtyř stupňů

Chebsko v neděli zasáhlo další zemětřesení, tentokrát o síle čtyř stupňů Richterovy stupnice. První ze série otřesů tu zaznamenali v pondělí, kdy dosáhly dvou stupňů. Nedělní zemětřesení bylo zatím nejsilnější, řekl Josef Horálek z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Jedná se o nejsilnější otřesy půdy v Česku od r. 1985/1986, kdy geofyzici naměřili 4,8 stupně. Ohnisko zemětřesení bylo vždy pod obcí Nový Kostel na Chebsku. Stejně jako při minulých třech větších otřesech se i toto zemětřesení projevovalo hlubokým hučením, na něž navázal krátký citelný otřes. Zaregistrovali ho lidé ve vzdálenosti i několika desítek kilometrů od Nového Kostela a seizmické stanice v celém Česku. Podle Horálka doprovázejí současné otřesy citelné pohyby půdy. Podle geofyziků by v regionu otřesy neměly přesáhnout hranici pěti stupňů, která by způsobila zhruba třicetkrát silnější otřesy, než byly tuto neděli dopoledne. Pátý stupeň naměřili geofyzici v oblasti před sto lety, 3. listopadu 1908.

V pražské Stromovce se znovu propadla půda

V pražském parku Stromovka se v neděli dopoledne propadla půda v místech, kde společnost Metrostav razí tunel pro silniční okruh. Nikdo nebyl zraněn. Uvedl to mluvčí Metrostavu František Polák. Na místě se vytvořil kráter o rozměrech asi dvacetkrát dvacet metrů. Pracovníci Metrostavu místo ohradili a zabezpečují. Místo hlídá také městská policie. Půda se ve Stromovce propadla už v květnu letošního roku. Podle odborníků to způsobil déšť. Příčiny nynějšího propadu se zatím zkoumají. Primátor Pavel Bém prohlásil, že kvůli tomu podá trestní oznámení na neznámého pachatele. "Podruhé se to stát nesmí. Považuji to za něco neuvěřitelného a žádám nejpřísnější potrestání," zdůraznil Bém. Havárie podle odhadu stavbařů zdrží stavbu v těchto místech na týdny až měsíce. Stavbaři možná budou muset začít razit tunel z druhé strany z Letné. Tomu se původně chtěli vyhnout, aby obyvatele neobtěžovali zvýšeným provozem nákladních aut. Výstavba severozápadní části vnitřního automobilového obchvatu mezi Špejcharem a křižovatkou Pelc-Tyrolka začala loni. Silnice povede tunely pod Letnou a pod Stromovkou. Silnice by měly být dokončeny v roce 2011.

Vltavu v Praze znečistila ropa

Vltavu v centru Prahy znečistila v neděli ráno ropná látka, nejspíš olej. Skvrna dlouhá asi 200 a široká deset metrů se táhla mezi Palackého a Jiráskovým mostem. Na místě zasáhli hasiči, kteří vybudovali na řece nornou stěnu a skvrnu posypali speciální látkou, která ji na sebe navazuje. Zásah, který začal v 09:00, převzali poté odborníci ze společnosti Dekonta. Hasiči nevědí, odkud ropné látky pocházejí. Příčinu ekologické havárie by měla vyšetřit policie. U podobného případu zasahovali pražští hasiči letos v dubnu, kdy se u Dvořákova nábřeží střetla dvě plavidla a pětitunový stavební člun se potopil. Hasiči nornými stěnami zachycovali palivo, které z lodi uniklo.

V Praze začíná další ročník konference Forum 2000

V kostele sv. Anny začal v neděli večer už dvanáctý ročník konference Forum 2000. Konference probíhá pod záštitou exprezidenta Václava Havla a jsou na ni pozváni intelektuálové a politici z ČR i ze zahraničí. Až do úterý zde budou diskutovat na téma otevřenost a fundamentalismus ve 21. století. Pozvání přijalo přibližně devět desítek hostů, omluvil se ale například tibetský dalajlama. Přesto se i letos na hlavní část konference na Žofíně sejdou mnohé známé tváře. Kromě Havla a českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga účast potvrdili například někdejší ruský premiér Michail Kasjanov, významný ruský opoziční politik Gari Kasparov a představitel běloruské opozice Aljaksander Milinkevič. Přijede například i slovenský ministr zahraničí Ján Kubiš, polský novinář Adam Michnik nebo ekonom a prezidentský kandidát Jan Švejnar.

Pařížské obecenstvo vřele přijalo premiéru Prodané nevěsty

Vřelého přijetí od francouzského publika se v sobotu dostalo opeře Prodaná nevěsta od Bedřicha Smetany. Jedno z nejklasičtějších českých operních děl mělo v Paříži premiéru, a to znovu po 80 letech. Tentokrát ale byla opera uvedena v češtině. Na prknech Pařížské národní opery byla přizpůsobena scenérii francouzského venkova někdy z přelomu 19. a 20. století. Sbor a orchestr pařížské Opery řídil český dirigent Jiří Bělohlávek. Režii měl Gilbert Deflo. Diváci ocenili výkony pěvců v hlavních rolích, zejména německou pěvkyni Christiane Oelzeovou, která hrála Mařenku, Jeníka v podání českého pěvce Aleše Brisceina, Kecala Franze Hawlaty a Vaška Christopha Hombergera, obou rovněž z Německa. Večer byl z určité části pro zvané hosty - nejrůznější osobnosti, politiky a novináře. Se zaujetím sledoval inscenaci například český spisovatel žijící trvale ve Francii Milan Kundera.

Festival studentských filmů v Písku vyhrál izraelský film Zohar

Osmý ročník Festivalu studentských filmů v Písku v sobotu vyhrál izraelský film Zohar. Vypráví o šestnáctileté dívce z chudého předměstí Tel Avivu. Režisérka Yasmina Nowaková z univerzity v Tel Avivu za tento příběh získala Cenu Václava Kršky, která je dotována částkou 50.000 korun. Celkem porota rozdělila 11 cen, pouze dvě zůstaly v České republice. Za nejlepší hraný film porota označila anglický snímek Arafat a já o lásce mladého Palestince, kterou provázejí zvláštní okolnosti. Z dokumentů se nejvíce líbil polský film 52 procent. Zvláštností letošního ročníku byl Den sira Nicholase Wintona. Byla to předzvěst projektu Winton Train, kdy po stopách britského zachránce československých dětí vyrazí speciální historický vlak. Ve zvláštním soutěžním bloku se o Cenu Nicholase Wintona dotovanou částkou 1000 eur utkalo šest mladých autorů, na Wintonovu počest se snažili ztvárnit téma dobro. Vyhrála Renata Gabryjelská z filmové školy ve Varšavě se snímkem Janek. V devatenáctiminutovém dokumentu shrnula příběh bezdomovce o snech, přátelství, svobodě i kapitalismu. Hlavní postavou je čistič bot, který žije na železniční stanici v Krakově.

Velkou pardubickou po diskvalifikaci soupeře vyhrála opět Sixteen

Dostihová komise rozhodla o tom, že vítězkou 118. ročníku Velké pardubické steeplechase se stala stejně jako před rokem osmiletá bělka Sixteen, kterou vedl žokej Josef Bartoš. Původní vítěz Amant Gris byl diskvalifikován za neobjetí otočného bodu. Druhý skončil Hirsch a třetí místo obsadil s Juventusem legendární Josef Váňa, který je současně trenérem vítězné klisny. Ta překonala traťový rekord, který držel od roku 2005 časem 9:11,25 minuty Maskul. Sixteen jako první v historii absolvovala dostih pod devět minut za 8:58,99. Bartoš, jenž vystřídal v sedle Sixteen loňského vítězného žokeje Dušana Andrése, si tak připsal druhý triumf ve Velké pardubické po předloňském úspěchu s Decent Fellowem. Závodu přihlíželo asi 30 tisíc diváků.

Čeští fotbalisté v Polsku prohráli 1:2

Čeští fotbalisté sobotní prohrou 1:2 v Polsku podtrhli svůj špatný vstup do kvalifikace o postup na mistrovství světa v roce 2010. V Chorzowě neodčinili úvodní bezbrankovou remízu v Severním Irsku a trefy polských hráčů Brožka a Blaszczykowského jim připravily první kvalifikační prohru. Snížení Fenina tři minuty před koncem jim už body nezachránilo. Svěřenci trenéra Petra Rady budou kvalifikaci zachraňovat ve středu v Teplicích, kdy hostí Slovinsko.

Brankář Čech je zraněný a proti Slovinsku zřejmě nenastoupí

Česká reprezentace se bude muset ve středečním kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa proti Slovinsku zřejmě obejít bez svého brankáře. Petr Čech si v prvním poločase sobotního utkání proti Polsku natáhl stehenní sval. Zápas sice dohrál, v neděli ale absolvoval vyšetření ve střešovické nemocnici a společného tréninku reprezentačního výběru už se nezúčastnil. Lékař české fotbalové reprezentace Petr Krejčí potvrdil, že Čech ve středu nenastoupí. Podle trenéra Petra Rady by ale Čechova absence mužstvo nijak výrazně neoslabila. "Máme k dispozici Zítku s Drobným," uvedl reprezentační kouč. Zdravotní problémy si přivezl z Polska i obránce Marek Jankulovski. Ten má nakopnutý sval, jeho středeční start by však neměl být ohrožen.

Rosický prý má otok kostní dřeně

Komplikuje se i léčba kapitána české fotbalové reprezentace Tomáše Rosického. který od ledna nehraje kvůli zranění podkolení šlachy. Záložník londýnského Arsenalu musel být v pátek převezen do nemocnice, kde u něj lékaři objevili otok kostní dřeně. Lékaři si původně mysleli, že jde jen o reakci na injekce, které Rosický dostával do poraněného kolena. Hráč si stěžoval na nevolnost a nesnesitelné bolesti hlavy. Vyšetření po převozu do nemocnice však odhalilo otok. Přestože trenér Arsenalu Arséne Wenger nedávno prohlásil, že Rosický se do Vánoc uzdraví, neutichají spekulace, že český fotbalista bude muset ukončit kariéru.

Sáblíková začala sezonu vítězstvím

Rychlobruslařka Martina Sáblíková má za sebou skvělý vstup do sezony. Na otevřeném oválu v německém Inzellu zvítězila v závodech na 1500 a 3000 metrů. Na tříkilometrové trati dokonce překonala deset let starý rekord dráhy, který držela Němka Claudia Pechsteinová. Na poloviční trati Sáblíková porazila o více než dvě sekundy svou velkou soupeřku a olympijskou vítězku Ireen Wüstovou z Nizozemska. Nejlepší česká sportovkyně loňského roku navíc překvapila na sprinterské trati 500 metrů, kde zaostala jen o čtyři setiny za italskou specialistkou Chiarou Simionatovou.

Štěpánek po výhře na Masters v Madridu čeká Federer

Český tenista Radek Štěpánek vstoupil úspěšně do turnaje série Masters v Madridu. Vyhrál nad Argentincem Juanem Monakem dvakrát 6:1 a v dalším kole ho čeká zápas s bývalou světovou jedničkou Rogerem Federerem. Švýcarský tenista se s českým hráčem utkal zatím sedmkrát a dvakrát odešel poražen. Naposledy na sebe narazili ve třetím kole US Open, kde favorizovaný Federer vyhrál bez ztráty setu. Vedle Štěpánka se na předposledním turnaji série Masters v tomto roce představí i Tomáš Berdych, jehož čeká úvodní utkání s Němcem Rainerem Schüttlerem.

Florbalistky Děkanky bronz na Evropském poháru neobhájily

Florbalistky Děkanky na Evropském poháru ve švýcarském Winterthuru třetí místo z minulého turnaje ve finském Vantaa neobhájily. V duelu o bronz podlehly tuto neděli Dietlikonu ze Švýcarska těsně 1:2. Všechny branky padly v úvodní části a svěřenkyně trenérek Karolíny Šatalíkové a Markéty Šteglové už nedokázaly ve zbývajících dvou dějstvích ztrátu smazat.

Divák sražený při závodu aut v Ostravě nepřežil

Třiapadesátiletý divák, kterého v sobotu odpoledne v Ostravě srazil šestnáctiletý automobilový závodník, podlehl těžkému zranění mozku. Zemřel v ostravské fakultní nemocnici. Závodník Memoriálu Miroslava Fajkuse do něho narazil poté, co dostal na uzavřeném okruhu na Místecké ulici smyk a nezvládl řízení. Těžká zranění pánve utrpěl ještě jednačtyřicetiletý muž, třetí divák vyvázl s lehkým zraněním. Informovala o tom mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková. Řidič sportovního vozu po nehodě uvedl, že měl závadu na nápravě. Závod se konal na uzavřeném Balcarově okruhu. Pořadatelé ho pojmenovali po krnovském závodníkovi Miroslavu Fajkusovi, který letos v květnu tragicky zahynul při mistrovském závodu automobilů v Náměšti nad Oslavou. Bylo mu třiačtyřicet let.

Počasí

V pondělí bude skoro jasno, místy zataženo nízkou oblačností nebo mlhavo. Teploty 16 až 20, při nízké oblačnosti kolem 11 stupňů, na horách 16.