Zprávy

Bankovní rada nejednala o změnách úrokových sazeb

Bankovní rada České národní banky na svém čtvrtečním zasedání nejednala o nastavení měnové politiky. Hlavní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, je tak nadále 3,50 procenta. Informovala o tom mluvčí centrální banky Pavlína Bolfová. Část trhu a někteří analytici očekávali, že centrální bankéři úrokové sazby mimořádně sníží, a to až o půl procentního bodu. Rada ale usoudila, že aktuální situace na finančním trhu to nevyžaduje. Analytici nyní předpokládají, že centrální banka sazby sníží na plánovaném zasedání 6. listopadu, a to o čtvrt procentního bodu. Uvedl to například analytik Unicredit Bank Patrik Rožumberský. Úrokové sazby změnila bankovní rada naposledy na počátku srpna, a to o čtvrt procentního bodu dolů. Na konci září centrální bankéři nechali sazby beze změny.

Sklářští odboráři chtějí 23. října demonstrovat před úřadem vlády

Odborový svaz pracovníků průmyslu skla a porcelánu chce 23. října od 11:00 demonstrovat před úřadem vlády. Důvodem jsou mzdy sklářů z uzavřených skláren Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou a Skláren Bohemia v Poděbradech ze skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT). Ti své platy zřejmě nedostanou, protože účty firem jsou zablokované a na výplatu s největší pravděpodobností nebudou peníze. Uvedl to předseda odborového svazu Vladimír Kubinec. Představitelé sklářských odborů vyzvali už na konci září stát a banky ke změně postojů při financování skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT). Ministr financí Miroslav Kalousek však několikrát zopakoval, že jakákoli intervence státu je vyloučena, neboť by šlo o veřejnou podporu. Případným krachem skupiny BCT a majetkově spojené Porcely Plus by přitom o práci přišlo kolem 7000 lidí.

Klesne maximální cena téměř 3000 léčivých přípravků

U téměř 3000 léčivých přípravků klesne od 1. listopadu jejich maximální cena. Pacienti díky tomu ušetří za rok 1,64 miliardy korun a úspora zdravotních pojišťoven dosáhne 1,14 miliardy korun. Novinářům to řekl ředitel Státního úřadu pro kontrolu léčiv Martin Beneš. Pokles cen přispěje k tomu, že přibude léků, u nichž se doplatek započte do pětitisícového ročního limitu. Po jeho dosažení vrací zdravotní pojišťovna jednou za čtvrt roku pojištěnci peníze vydané za doplatky. Ceny klesnou například u protinádorových léků, v roční spotřebě to uspoří zdravotnímu pojištění dvě miliardy, a u přípravků na bolest, kde se čeká roční úspora tři čtvrtě miliardy korun. Z 8600 léků hrazených z pojištění prošla revizí zhruba polovina. Maximální ceny SÚKL určil porovnáním s tím, za kolik se prodává lék v EU. Pokud se někde prodává levněji, cenu v Česku sníží. Zvýšení cen se týká především domácí produkce a léčiv, která se v ČR prodávají dlouhodobě pod cenami EU.

Pošta zruší malé pobočky pouze se souhlasem obcí

Pobočky ve 178 obcích České republiky, které Česká pošta chtěla zrušit, zůstanou zachovány. Ministr vnitra Ivan Langer neschválí žádnou změnu bez dohody mezi Českou poštou a obcí. Langer to řekl při své návštěvě v Jihlavě. Česká pošta podle něj musí být partnerem samosprávám. Podle generálního ředitele České pošty Petra Sedláčka probíhá pilotní projekt paralelního provozu pobočkové sítě, který může lidem přinést vyšší komfort. "Při motorizovaném doručování testujeme možnosti, za nichž by měli zákazníci Poštovní spořitelny přístup k penězům na svých účtech," uvedl Sedláček. Pokud se systém ukáže jako funkční, mohlo by to podle Sedláčka odstranit zřejmě největší bariéru, která v oblasti motorizovaného doručování existuje.

V Havířově protestovaly stovky lidí kvůli poplatkům ve zdravotnictví

Zhruba 300 lidí protestovalo ve čtvrtek v Havířově kvůli regulačním poplatkům ve zdravotnictví. Protest zorganizovali důchodci, kterým vadí především poplatky pro seniory, děti do 18 let a zdravotně postižené. Důchodci proti regulačním poplatkům protestovali už v dubnu, tehdy se sešla zhruba tisícovka lidí. Poslanci už poplatky pro vybrané skupiny občanů zrušili. Od srpna se nemusí platit za pobyt novorozenců v porodnici. Hradit je nemusí ani dárci orgánů, obyvatelé ústavů a lidé, kterým léčbu nařídil soud. Účastníkům čtvrtečních protestů v Havířově se nelíbí ani to, že společnost RPG Real Estate nechce prodat stávajícím nájemníkům bývalé byty OKD. Spoluvlastník OKD Zdeněk Bakala ale znovu zopakoval, že otázka odprodejů bytů není aktuální, byty momentálně nejsou na prodej. Toto rozhodnutí podle Bakaly nemůže změnit žádná forma nátlaku.

SZPI při kontrolách mléka neobjevila melamin

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) provedla na českém trhu už více než 300 kontrol na přítomnost melaminu v potravinách dovezených z Číny. Žádnou kontaminaci nebezpečnou látkou, která poškozuje ledviny, ale dosud neodhalila. V Číně se touto chemickou látkou obsaženou v mléce přiotrávily tisíce dětí, čtyři z nich zemřely. Mléčné výrobky z Číny se do Evropské unie nesmějí dovážet už od roku 2002, inspekce se proto zaměřuje na takzvané směsné potraviny obsahující mléčnou složku v omezeném množství. Podle mluvčí SPZI Martiny Šmídové proběhla kontrola především v asijských tržnicích a obchodech, které se specializují na prodej asijských potravin. Jinde se tyto výrobky u nás téměř nevyskytují. V Evropě se mléčné výrobky s melaminem objevily například na Slovensku, obsahoval jej mléčný nápoj, který byl z Číny dovezen nelegálně. Mléčné výrobky s melaminem odhalili kontroloři také ve Finsku, v Maďarsku, Německu nebo Rakousku.

Česko je první v EU v třídění a recyklaci plastů

Česko je první v Evropě v třídění a recyklaci plastů. Vyplývá to z aktuální statistiky zveřejněné Evropským statistickým úřadem Eurostat. Podle ní Česká republika za rok 2006 recyklovala 44,3 procenta plastových obalových odpadů. O tři procenta tak předčila Německo, které bylo ve třídění a recyklaci plastů po léta první. Česko je s 296 kilogramy komunálního odpadu na obyvatele za rok jedním z nejšetrnějších států EU. Rovněž s 90,8procentní mírou recyklace papíru a druhým místem v jeho třídění patří ke špičce. Recyklaci obalového papíru, plastů a skla vyšší než 60 procent dosahují ještě čtyři členské státy, a to Belgie, Lucembursko, Německo a Rakousko. Podle množství skládkovaného komunálního odpadu na obyvatele patří ČR mezi lepší průměr.

Neff Novák byl za vraždu své ženy odsouzen na 13 let

Robert Neff Novák má jít za vraždu své manželky Ireny Neffové na 13 let do věznice s ostrahou. Rozhodl o tom Městský soud v Praze. K zabití své ženy, dcery známého publicisty a spisovatele vědeckofantastických románů Ondřeje Neffa, se devětatřicetiletý muž přiznal. Po činu mrtvou manželku odvezl do lesa mezi obce Kuchař a Vysoký Újezd na Berounsku, kde ji zakopal. Dva dny po vraždě nahlásil policii, že Irena Neffová zmizela. Svému okolí sdělil, že ji naposledy viděl jít na cvičení. Po celou dobu vyšetřování na internetových stránkách žádal, aby mu lidé poskytli o manželce jakékoliv informace. K vraždě se přiznal až po několikahodinovém výslechu. Při výpovědi uvedl, že manželský spor vyvolala Neffová. S tím nesouhlasí otec zavražděné ženy Ondřej Neff ani její bratr David. Podle nich je Neff Novák lhář, který dokázal týdny předstírat a lhát o tom, jak hledá manželku. Rozsudek zatím nenabyl právní moci, protože si státní zástupkyně ponechala lhůtu na odvolání. Neff Novák se po dlouhé poradě se svým právníkem Bohumilem Petrů svého odvolání vzdal.

NS napotřetí potvrdil trest za násilí v Asanaci

Nejvyšší soud (NS) napotřetí potvrdil trest 3,5 roku vězení pro někdejšího příslušníka komunistické Státní bezpečnosti Zbyňka Dudka. Dudek podle obžaloby v 80. letech v tajné akci Asanace týral dva odpůrce režimu, aby je donutil k emigraci. Porušil tak pravomoc veřejného činitele. Dudek byl souzen spolu se svým někdejším kolegou Jiřím Šimákem. Oba muži nejprve v červnu 1981 týrali v pražské služebně StB v Bartolomějské ulici Zbyňka Benýška - podle žaloby ho bili pěstí do břicha a lili mu na hlavu vodu. O několik měsíců později podle spisu napadli disidentku Zinu Freundovou, které tloukli hlavou o zeď, kopali jí a vyhrožovali, to vše v jejím vlastním bytě. Ve vleklé kauze padlo několik různých rozsudků, v letech 2004 a 2007 Nejvyšší soud Dudkův případ vrátil k novému projednání. Nyní je verdikt definitivní. Akci Asanace vymyslela StB na přelomu 70. a 80. let. Jejím cílem bylo fyzickým a psychickým nátlakem donutit lidi, kteří nebyli pro režim pohodlní, k trvalému opuštění země. Mezi disidenty, které postihla akce Asanace, byli například hudebníci Jaroslav Hutka a Vlastimil Třešňák, duchovní a písničkář Svatopluk Karásek a herec Pavel Landovský.

NS: Harrach nezíská pozemky v Krkonoších ani zámek v Jilemnici

Nejvyšší soud odmítl dovolání Ernsta Harracha, jenž se domáhal navrácení části bývalého majetku rodu Harrachů, například pozemků v Krkonoších a zámku v Jilemnici. NS tak potvrdil stanoviska Okresního soudu v Semilech a Krajského soudu v Hradci Králové, podle nichž není důvod zabavený majetek vracet. Harrach vedl a vede řadu soudních sporů o majetek v různých krajích. V kauze, kterou nyní řešil Nejvyšší soud, figuruje 66 dalších subjektů, které majetek nyní vlastní nebo spravují. Vedle Krkonošského národního parku jsou to například Lesy ČR, Ředitelství silnic a dálnic, ministerstvo vnitra, kraj, města, obce i soukromníci. Celková hodnota šlechtického majetku Harrachů se odhaduje na stovky milionů korun. Ernst Harrach je dědicem posledního držitele majetků Jana Nepomuka Harracha, jenž zemřel na zápal plic 12. května 1945 v zajateckém táboře ve Vídni jako příslušník německého wehrmachtu. Československá republika mu zabavila majetek asi měsíc a půl po smrti - tedy ještě v roce 1945, a to kvůli údajnému členství v nacistické straně a pomoci německým okupantům. V restitucích dědic neuspěl. Zákon totiž umožňuje vracet pouze majetek, který konfiskoval komunistický režim v období od února 1948 do ledna 1990. Stanovisko nyní potvrdil i Nejvyšší soud.

Policie dopadla muže podezřelé z přepadení Raiffeisenbank

Policisté dopadli šest mužů, kteří jsou podezřelí, že loni 14. prosince zorganizovali přepadení chomutovské pobočky Raiffeisenbank. Pachatele tehdy pronásledovaly policejní hlídky, při přestřelce byli tři policisté zraněni. Podle mluvčí severočeské policie Jarmily Hrubešové jsou ze šesti obviněných tři vojáci v činné službě a jeden je bývalý příslušník armády. Podle náměstka ministryně obrany Radka Šmerdy už byli vojáci postaveni mimo službu. Všichni jsou obviněni z trestného činu loupeže a tři z nich ještě z dalších trestných činů, například pokusu o vraždu a braní rukojmích. Policisté státnímu zástupci doporučili, aby podal návrh na jejich vzetí do vazby. Podle Hrubešové jsou podezřelí muži ve věku od 31 do 44 let a pocházejí z Prahy, východních Čech a jižní Moravy. Na vyšetřování případu se podílelo asi 200 lidí, především kriminalistů z ústecké policejní správy, příslušníků vojenské policie a policistů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Policisté kvůli praní špinavých peněz obvinili jednatele

Policisté ve středu obvinili dvaatřicetiletého jednatele pražské společnosti Aktiv Change. Podezírají ho z toho, že se podílel na zlegalizování více než 5,3 miliardy korun, pocházejících z trestné činnosti, a jejich vyvedení z České republiky. Hrozí mu tři až deset let vězení. Podle policie peníze mizely především na bankovních účtech v Číně a ve Vietnamu. Podle mluvčího protikorupční policie Romana Skřepka soud již muže poslal do vazby. Podle výpisu z obchodního rejstříku je obviněným zřejmě Omar Mogheth. Policisté se začali případem zabývat začátkem letošního roku. Měli podezření, že peníze se ve firmě praly již od roku 2005. Podle Skřepka finance pocházely z trestné činnosti, například v souvislosti s krácením daně, poplatku a podobné povinné platby. Policisté kvůli případu zasahovali v prostorách směnárny Aktiv Change od pondělního do úterního rána. Podle svědků zadrželi několik lidí.

Na dráze zřejmě opět selhalo zabezpečovací zařízení

Na dráze zřejmě opět selhalo zabezpečovací zařízení, když v úterý v Hodoníně neregistrovalo vlak ve stanici. Potvrdil to mluvčí Českých drah Ondřej Kubala. Zabezpečovací zařízení ztratilo kontakt s regionálním motorovým vlakem, který přijel do Hodonína od Mutěnic krátce před 17:30. Incident se obešel bez nehody. Dosavadní šetření podle Kubaly ukázala, že vlak při brzdění nepískoval. Písek na kolejích byl přitom příčinou podobných "mizení" vlaků v posledních měsících. Zabezpečovací zařízení na železnici patří Správě železniční dopravní cesty (SŽDC). Dráhy proto budou chtít po správě odpověď na otázku, jak je možné, že zabezpečovací zařízení opět vyhodnotilo obsazenou kolej pod jejich vlakem jako volnou.

Pavel Kohout napsal román s námětem z roku 1948

Spisovatel a dramatik Pavel Kohout vydává v těchto dnech svůj nový román nazvaný Smyčka. Vypráví o jaru 1948 v Československu, kdy se komunistická strana chystá odstranit sociální demokracii. Románu předcházel filmový scénář, podle kterého vznikne příští rok snímek pro Českou televizi. Román je podle Kohouta fiktivním politicko-psychologickým dramatem na pozadí skutečných událostí. Protagonisty příběhu jsou univerzitní profesor a poslanec sociální demokracie Felix Fischer, za války člen exilové vlády Edvarda Beneše a uznávaný komentátor londýnského rozhlasu. Dále jeho žena herečka Kamila Nostitzová a mladý komunistický básník a novinář Jan Soukup. Všichni tři jsou vtaženi do dramatické hry plné zvratů, kterou inscenují příznivci i odpůrci sloučení KSČ a sociální demokracie. Kohout je autorem desítek divadelních adaptací i původních her, k nejznámějším patří Taková láska, August, August, August a Ubohý vrah. Píše také romány, například Katyně, Nápady svaté Kláry a Hodina tance a lásky. Své životní osudy popsal ve vzpomínkovém románu Kde je zakopán pes.

Grand Prix Tourfilmu 2008 získal film o Dublinu

Hlavní cenu, Grand Prix, získal na letošním 41. ročníku mezinárodního festivalu filmů o cestování Tourfilm Karlovy Vary film přihlášený Turistickým centrem v irském Dublinu. Snímek Dublin - Truly, Madly, Deeply opěvuje krásy tohoto historického města a láká k návštěvě hosty z celého světa. Podle ředitele festivalu Josefa Schütze byla konkurence v hlavní soutěži letos opět obrovská. Velmi dobrý byl rovněž další snímek z britských ostrovů, England's North Country. Ten získal první cenu v kategorii videa a filmy do 30 minut prezentující především státy, regiony či města. Druhá byla Itálie s filmem Italy in 15 minutes a třetí Česká republika se snímkem A Symphony for the Senses. Nejstaršího festivalu filmů s turistickou tematikou na světě se letos zúčastnilo 136 zemí z celého světa, které přihlásily 584 snímků a 306 multimediálních projektů. Poprvé se většího ocenění dočkaly hostitelské Karlovy Vary, když snímek Vary Karla IV., který natočil režisér Pavel P. Ries, zvítězil v kategorii Touregionfilm.

Nejlepší knihovna roku 2008 je v Pavlovicích

Knihovnou roku 2008 se stala Obecní knihovna v Pavlovicích u Přerova. Ocenění spojené s odměnou 70.000 korun ve čtvrtek předal zástupcům knihovny v Zrcadlové kapli Klementina ministr kultury Václav Jehlička. Vítěznou knihovnu porotci vybrali ze 13 nominovaných. Ocenili to, že je nejen institucí nabízející půjčování knížek, ale i výborně fungujícím kulturním a vzdělávacím centrem obce. Knihovna pracuje s dětskými čtenáři, pořádá jazykové kurzy, kurzy ručních prací či zájezdy a zapojuje se do obecních akcí, mezi něž patří třeba pravidelné pobyty dětí z dětského domova. Ve stejné kategorii, tedy v kategorii základní knihovna, ministr ještě předal diplomy Obecní knihovně Mokrá - Horákov v Jihomoravském kraji za tvůrčí zvládnutí moderních informačních technologií i propagace čtenářství a Obecní knihovně v Praskačce v Královéhradeckém kraji za pestrou a široce rozvinutou komunitní práci s veřejností, jak dětmi a mládeží, tak dospělými.

Vinaři letos nabídnou rekordních 750.000 lahví Svatomartinského

Stále více vinařů má zájem dodat na předvánoční trh mladá vína pod společnou značkou Svatomartinské. Lahví letos vyrobených vín, které se podle tradice otevírají poprvé 11. listopadu, by mělo být rekordních 750.000. To je asi o 50 procent více než loni. Na svatého Martina se budou otevírat ve stovkách vinoték a restaurací, zvláštní oslavy se budou konat v Brně, Uherském Hradišti, Ústí nad Labem nebo Čejkovicích, řekl Pavel Krška z Národního vinařského centra, které distribuci prvních letošních vín koordinuje. Tradice Svatomartinského vína vychází z dávného zvyku připíjet si na den svatého Martina poprvé novým mladým vínem. V tento den hospodáři přijímali do služby nové děvečky a pacholky, nebo jim službu prodlužovali. Na stvrzení dobré služby si všichni poprvé přiťukli právě mladým vínem.

Do Prahy zavítá legendární vlak Orient Express

Do Prahy ve čtvrtek odpoledne opět zavítal legendární vlak Orient Express; je to letos potřetí a naposledy. Luxusní souprava přijela z Benátek a Vídně, v Praze se zdrží dva dny a bude dále pokračovat do Paříže. Celkem má 17 vagonů. Z toho jsou tři jídelní vozy, v nichž vaří francouzský šéfkuchař a servírují italští číšníci, jeden barový vagon s pianem a pianistou a dva vozy služební a zavazadlové. Zbytek jsou spací vagony. Luxusní vlak vyjel poprvé před 125 lety. V 80. letech 20. století jeho slávu oživil podnikatel James B. Sherwood. Do Prahy vlak zavítal poprvé v roce 1994. Vlak stejně jako před sto lety i dnes vozí evropskou smetánku; ceny jízdenek se pohybují v řádech tisíců eur.

Ze sportu

Nejvíce fanoušků z českých prvoligových fotbalových klubů má pražská Sparta. Vyplývá to z výzkumu společnosti Factum Invenio. Podle údajů ze zářijového dotazování 1114 občanů České republiky Spartě fandí více než milion Čechů. Na druhém místě skončil se 625.000 fanoušky ostravský Baník, třetím nejpopulárnějším klubem je se 605.000 fanoušků pražská Slavia. Za touto trojicí obsadily další místa Brno, Olomouc a Liberec.

Tři čeští hokejisté mají těsně před startem zámořské sezony na dosah debut v NHL. Místo v základní sestavě Columbusu si vybojoval devatenáctiletý talent Jakub Voráček, který by měl hrát v pátek na ledě Dallasu. O čtyři roky starší útočník Petr Vrána v New Jersey a dvacetiletý Michael Frolík v dresu Floridy jsou v kádrech, ale místo v základní sestavě jisté nemají. V dosavadní historii NHL nastoupilo 178 českých hokejistů. V minulé sezoně debutovali brankář Ondřej Pavelec v Atlantě, útočníci Martin Hanzal ve Phoenixu, Jaroslav Hlinka v Coloradu, Vladimír Sobotka v Bostonu, Jiří Tlustý v Torontu a Lukáš Kašpar v San Jose.

Čeští futsalisté si na světovém šampionátu v Brazílii čtvrtfinále nezahrají. Ve čtvrtečním, posledním zápase základní skupiny D prohráli s Íránem 2:3 a v tabulce obsadili třetí místo. Írán postoupil do dalších bojů spolu se Španělskem.

Čeští volejbalisté se v těžké základní skupině mistrovství Evropy v Turecku v příštím roce utkají se Srbskem, Itálií a Bulharskem. Rozhodl o tom čtvrteční los v Izmiru. Čeští reprezentanti byli při losování nasazeni až do čtvrtého výkonnostního koše. Los jim do skupiny D přisoudil čtvrtý tým letošního olympijského turnaje v Pekingu Itálii a dvojici čtvrtfinalistů z Pekingu Bulharsko se Srbskem. "Nic těžšího jsme nemohli dostat," řekl svazovým internetovým stránkám trenér Zdeněk Haník.

Český tenista Radek Štěpánek vypadl na turnaji ve Vídni ve 2. kole. Nad jeho síly byl Francouz Gael Monfils, jenž vyhrál 6:4 a 6:3. Štěpánek se s Monfilsem utkal potřetí v kariéře. První vzájemný duel dvou sousedů z pořadí ve světovém žebříčku vyhrál před třemi lety v Miami francouzský tenista, o dva roky později v Monte Carlu českému daviscupovému reprezentantovi musel utkání vzdát.

Počasí

V pátek budou po ránu místy mlhy, přes den oblačno, ojediněle slabý déšť nebo mrholení. Teploty 14 až 18 stupňů.