Zprávy

Současná světová krize českou ekonomiku ani banky přímo neohrožuje

Česká ekonomika i tuzemský bankovní sektor je stabilní a současná světová krize jej přímo neohrožuje. V ohrožení v žádném případě nejsou rovněž vklady klientů bank. Na schůzce se na tom shodli premiér Mirek Topolánek, ministr financí Miroslav Kalousek a guvernér ČNB Zdeněk Tůma. Podle nich česká ekonomika pouze kvůli nižším výkonům západoevropských ekonomik zpomalí. "Končí naprosto výjimečně dobré časy a začínají normální časy, ale ne časy mimořádné, které by vyžadovaly mimořádná opatření," uvedl ministr Kalousek. Podle něj je ekonomika na nižší výkon připravena, a to i díky reformě veřejných financí, která snížila podnikové daně. Zpomalení ekonomiky může být podle Tůmy výraznější kvůli vývoji v západní Evropě. Není ani důvod, aby se české banky dostaly do nějakých problémů. Na rozdíl od USA a některých zemí západní Evropy si české banky věří a půjčují si mezi sebou peníze.

I když česká ekonomika v reakci na americkou hypoteční krizi zpomalí, nebude ministerstvo financí měnit návrh rozpočtu na příští rok. Kvůli ochlazení hospodářství by se podle ministra financí Miroslava Kalouska (KDU-ČSL) mohl rozpočet propadnout zhruba o 10 miliard korun. Ministr proto chce podvázat provozní výdaje ministerstev. Pokud se během roku ukáže, že výsledky hospodaření jsou lepší, budou moct být uvolněny, uvedl Kalousek.

Pražský soud vyhlásil moratorium na sklárny skupiny BCT

Městský soud v Praze vyhlásil moratorium na majetek sklářské skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT), která je kvůli nedostatku provozního kapitálu od 22. září v insolvenčním řízení. Majitelé skupiny podali žádost o ochranu před věřiteli nejen pro BCT, ale i pro dceřiné společnosti Crystalex Nový Bor a Sklárny Kavalier Sázava.

Moratorium na majetek poskytuje firmám prostor překonat úpadek a dohodnout se s věřiteli, ale především jim umožňuje udržet v chodu výrobu. Dodavatelé totiž po dobu moratoria nemohou vypovědět smlouvy na dodávky energií, surovin nebo služeb, které před jeho vyhlášením trvaly alespoň tři měsíce. Moratorium na majetek sklářských společností platí po dobu tří měsíců a soud ho může prodloužit ještě o 30 dní, souhlasit však musí většina věřitelů. Sklárny Kavalier a Crystalex se tímto způsobem snaží vlastníci udržet v chodu. Výrobu v dalších dvou závodech, Sklo Bohemia Světlá nad Sázavou a Sklárny Bohemia v Poděbradech, zastavily a jejich pracovníci jsou většinou doma.

BCT patří k desítce největších sklářských firem na světě, loni uskutečnila zakázky za 5,5 miliardy korun. Majetkově je spřízněná se společností Porcela Plus. Případným krachem skupiny je ohrožena práce pro 7000 lidí. V regionech jsou ale vážně ohroženy také firmy, které byly na skláře a výrobce porcelánu navázány, jako třeba dodavatelé obalů. Vláda ve středu na svém zasedání rozhodla, že uvolní několik milionů korun pro regiony, které zasáhne zrušení skláren. Podle premiéra Mirka Topolánka se tak stane formou účelových dotací na dopravní obslužnost a rekvalifikace propuštěných zaměstnanců. Podle předsedy odborového svazu skla a bižuterie Vladimíra Kubince však rozhodnutí vlády vůbec neodpovídá vážnosti situace. Vláda ji podle něho zřejmě nepochopila. Stát by měl podle něho aktivně vstoupit do jednání s majiteli a bankami.

Ministr Nečas: Evropská komise na ČR brzy podá žalobu kvůli antidiskriminačnímu zákonu

Evropská komise v brzké době podá na Českou republiku žalobu kvůli tomu, že ČR do svého práva zatím nezapracovala antidiskriminační legislativu Evropské unie. ČTK to telefonicky řekl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas, který i o diskriminaci menšin jednal v Lucemburku s kolegy z dalších zemí EU. Antidiskriminační zákon má pomoci zajistit rovný přístup ke vzdělání, práci, zdravotnické péči či třeba sociálním výhodám bez ohledu na věk, rasu, národnost, sexuální orientaci, zdravotní postižení, pohlaví, náboženství a světový názor. Normu v půlce května vetoval prezident Václav Klaus, který ji označil za zbytečnou a kontraproduktivní. Poslanecká sněmovna pak o ní měla znovu rozhodovat, ale nakonec hlasování odsunula až na dobu po krajských a senátních volbách, které se uskuteční v polovině října. Česko je jedinou zemí EU, která danou normu na ochranu před nerovným zacházením nemá.

Nehodu v Moravanech zavinila lokomotiva i chyba zabezpečení

Květnovou nehodu lokomotivy a osobního vlaku v Moravanech zapříčinila porucha na pískovači jedné z lokomotiv a zároveň bezpečnostní mezera ve staničním zabezpečovacím zařízení. Uvedli to zástupci Drážní inspekce na tiskové konferenci. Při nehodě zahynul strojvedoucí lokomotivy, která zezadu narazila do stojícího osobního vlaku. Porucha na pískovači lokomotivy osobního vlaku způsobila, že množství písku přerušilo bezpečnostní obvod v kolejích, zařízení potom vyhodnotilo kolej jako volnou a pustilo na ni další lokomotivu. Strojvůdce samostatně jedoucí lokomotivy podle inspekce nepochybil, na semaforu totiž po chybě bezpečnostního zařízení svítila zelená. Inspektoři vyzvali výrobce zabezpečovacího zařízení, aby jej upravil. Zároveň závazně doporučili Českým drahám i ČD Cargo, aby u lokomotiv upravili jejich pískovací zařízení a zavedli jejich pravidelnou údržbu.

Podle generálního inspektora Romana Šiguta vyvíjel náměstek ministra dopravy Vojtěch Kocourek i výrobce zabezpečovacího zařízení AŽD na inspektory během vyšetřování nátlak jakým směrem mají vyšetřování vést a snažili se ovlivnit složení vyšetřovacího týmu. To mluvčí ministerstva Karel Hanzelka i zástupce AŽD popřeli.

Česká lékařská komora varovala, že nemůže garantovat kvalitu péče, chybějí lékaři

Česká lékařská komora (ČLK) varovala, že nemůže garantovat kvalitu péče v nemocnicích, kde chybějí kvalifikovaní lékaři. Prezident ČLK Milan Kubek řekl, že tak ostré prohlášení použili poprvé, na problém však už upozorňují delší dobu. ČLK nemá možnost kontrolovat jako dřív personální vybavení nemocnic. Garantem péče je sice ze zákona, chybí ale vyhláška o personálních standardech, které by pak společně ČLK a ministerstvo zdravotnictví kontrolovaly.

Zhruba dvouletý spor o pravomoci komory vyvrcholil nyní problémy v havířovské nemocnici. Tamní lékaři upozornili minulý týden na "neúnosnou personální situaci". Problémem se zabývalo tento týden na mimořádném zasedání představenstvo ČLK. "Havířovský případ je skutečně flagrantní, protože interní oddělení má 92 lůžek a určitou dobu tam nebyl vůbec žádný atestovaný lékař a v současnosti je tam jeden kvalifikovaný a asi šest bez specializované způsobilosti. Musejí pracovat pod dohledem. Je to katastrofa, takové oddělení, pokud se neseženou lékaři, musí být zavřeno," řekl Kubek. Nemocnice se potýkají také s nedostatkem sester, chybějí zejména dětské sestry.

Komise doporučuje šetřit energiemi a zvážit i jádro

Nezávislá energetická komise vedená předsedou Akademie věd ČR Václavem Pačesem doporučuje vládě věnovat zvýšenou pozornost a vyšší prostředky úsporám energií. "Jaderná energetika představuje jednu z variant výroby elektrické energie a je důležitou součástí energetického mixu," uvádí závěrečná zpráva komise, kterou premiér Mirek Topolánek poslal k oponentuře. Podle dokumentu v odvětví ubývá kvalifikovaných pracovníků v mladším produktivním věku. Hrozí proto, že energetika se bude potýkat s nedostatkem pracovních sil. Komise proto navrhuje vytvořit speciální fondy pro podporu vzdělávání v energetice ve všech stupních školství. Do fondů by měly přispívat energetické společnosti.

Primátor Bém nesouhlasí se jmenováním Martina Červíčka šéfem pražských policistů

Hlavní město nesouhlasí se jmenováním Martina Červíčka do funkce nového šéfa pražských policistů. Na mimořádném zasedání bezpečnostního výboru magistrátu to řekl pražský primátor Pavel Bém (ODS). Hlavní město chce nyní ministerstvo a policejní prezidium vyzvat k vyhlášení řádného a transparentního výběrového řízení. Bém na zasedání výboru vyjádřil pochybnosti nad tím, zda Červíček splňuje základní požadavky na řízení pražské policie. Všem členům napříč politického spektra se nelíbí, že Červíček nemá dostatečné zkušenosti s řízením. "Nic pořádně neřídil, nemá zkušenosti, vzdělání si dodělává," shrnul své připomínky Bém. Členové výboru nebyli v kritice o nic mírnější, vyjadřovali i pochybnosti nad dosavadním kariérním postupem Červíčka. Policejní prezidium nechtělo názor Prahy komentovat.

"Nikdy jsem neviděl primátora tak rozčileného, jako když se dozvěděl o jmenování," řekl předseda bezpečnostního výboru Pavel Žďárský (ODS). Bémovi a bezpečnostnímu výboru se také nelíbí, že s nimi nikdo nekonzultoval odvolání Petra Želáska. O jmenování Červíčka se podle nich vedení magistrátu dozvědělo před čtyřmi dny, kdy již bylo vše rozhodnuto. Nového ředitele pražských policistů ve středu oficiálně představil policejní prezident Oldřich Martinů. Šestatřicetiletý Červíček od léta loňského roku působil jako šéf dopravní policie a předtím vedl kriminální policii v Náchodě.

Voják zraněný ve středu v Afghánistánu se vrátil zpět do ČR

Jeden ze sedmi vojáků, kteří ve středu utrpěli zranění po útoku neznámých bojovníků v afghánské provincii Lógar, se letecky vrátil do ČR. Muž se středně těžkým zraněním je v současnosti hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Ostatní lehce zranění vojáci nadále zůstávají v Afghánistánu. Voják do Česka přiletěl na palubě vrtulníku z německého Ramsteinu, kam ho z afghánského Bagrámu přivezl vojenský speciál americké armády. Dva jeho kolegové jsou nadále v péči českých lékařů v polní nemocnici v Kábulu, o zbývající čtyři se starají zdravotníci na základně Shank v Lógaru.

Jednadvacetičlenná česká vojenská hlídka se stala terčem útoku asi čtyři kilometry od základny. Češi jeli podle dřívějšího vyjádření náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka v obrněných vozidlech Humvee, vybavených těžkými kulomety. Neznámí bojovníci hlídku ostřelovali protitankovými granáty a z ručních zbraní a Češi palbu opětovali.

Hyundai začne sériovou výrobu v Nošovicích 1. listopadu

Sériová výroba v nošovické továrně společnosti Hyundai má být slavnostně spuštěna 1. listopadu. Českému rozhlasu to na pařížském autosalonu řekl zástupce značky na českém trhu Zdeněk Fořt. Zároveň popřel spekulace, že by zahájení provozu mohla oddálit současná finanční krize ve světě. Výroba statisíců automobilů ročně by měla přinést pracovní místa pro 3500 lidí v Moravskoslezskému kraji.

Mid Europa Partners chce nadpoloviční podíl v Radiokomunikacích

Britská firma Mid Europa Partners chce získat podíl 75 procent v Českých Radiokomunikacích. Britové zatím v předním tuzemském alternativním operátorovi měli podíl přes 37 procent. Stejně velký podíl převezmou od zbankrotované americké banky Lehman Brothers, potvrdil mluvčí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Kristián Chalupa. Radiokomunikace vlastní 39,2 procenta v mobilním operátoru T-Mobile. Antimonopolní úřad by měl o spojení rozhodnout do měsíce. Pokud dostane námitky konkurence nebo se objeví komplikace, může se posuzování fúze protáhnout až o pět měsíců.

Za šíření dobrého jména Česka bude oceněna například Antje Vollmerová

Patnáct osobností a tři organizace letos česká diplomacie oceňuje za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí. Cenu Gratias Agit obdrží v pátek od ministra zahraničí Karla Schwarzenberga například německá politička a publicistka s dlouhodobým zájmem o rozvoj dobrých česko-německých vztahů Antje Vollmerová, která při přípravě česko-německé deklarace z roku 1997 často hájila česká stanoviska. Oceněn bude také sir Frank Lampl, brněnský rodák, který je tvůrcem celosvětové expanze britské společnosti Bovis Construktion Group. Stál u zrodu Technologického parku v Brně. Podle ministerstva zahraničí je propagátorem česko-britských vztahů a českých zájmů v Británii.

Mezi dalšími laureáty jsou mimo jiné patronka zrakově postižených Mathilda Nostitzová, ředitel spolku Adalberta Stiftera Peter Becher, rakouská herečka Nika Brettschneiderová, která prezentuje české divadlo, nebo ruská bohemistka Galina Neščimenková. Za dobré jméno země bude ohodnocen také houslista a propagátor české hudby Jan Šedivka, který se ovšem slavnostního předání v pátek nezúčastní. Ze zdravotních důvodů mu bude cena předána v Tasmánii, kde žije. Šedivka je žákem proslulých českých houslových pedagogů Otakara Ševčíka a Jaroslava Kociana. Za svou dlouhou exilovou uměleckou kariéru hrál v nejrůznějších komorních sdruženích, spolupracoval s významnými orchestry a pedagogicky působil zejména v Británii a v australských městech. Kromě osobností byly vybrány i instituce, například divadlo Za rohem z kanadského Vancouveru, které hraje v češtině, nebo radnice belgického města De Panne, kde už od roku 1968 organizují každoroční slavnostní uctění památky československých vojáků.

Češi se podílejí na projektu napodobujícím procesy na Slunci

Čeští vědci se aktivně podílejí na evropském projektu, jehož cílem je dokázat za pomoci výkonného laseru nastartovat jadernou fúzi, která probíhá v jádrech hvězd, a tedy i Slunce. Prestižní setkání k zahájení přípravné fáze projektu HiPER (High Power laser Energy Research) se uskuteční 6. října v Londýně. I když je dílčích úkolů mnoho, vědci se domnívají, že by mohly být všechny vyřešeny během několika let a na konci celého projektu HiPER by mohl stát technologický demonstrátor laserové elektrárny.

Lidí vyléčených z rakoviny by bylo víc, kdyby šli k lékaři včas

V Česku 60 procent lidí s rakovinou tlustého střeva a konečníku přijde k lékaři tak pozdě, že už jen 12 procent z nich má naději na alespoň pět let života. Naproti tomu 93 procent žen s rakovinou prsu, které přijdou včas, se zcela vyléčí. Data České onkologické společnosti potvrzují, že kdyby lidé využívali screeningu a dbali na prevenci, vyléčených by bylo mnohem víc. Podle předsedy společnosti profesora Jiřího Vorlíčka má Česko v léčbě lidí s méně pokročilou rakovinou výsledky srovnatelné s evropskou špičkou. Celková čísla zkresluje to, že hodně lidí přijde k lékaři pozdě.

Odborná společnost odstartovala projekt, který jako první zmapuje kvalitu onkologické péče v Česku. Projekt CZ-ONCO(Q) se zaměří i na včasné zachycení nemoci a zhodnotí funkčnost preventivních programů. Zdravotní pojišťovny tak poprvé získají údaje o tom, kolik peněz pro kolik pacientů budou muset vynaložit. Projekt zjistí také úspěšnost léčby každého z 18 komplexních onkologických center. Ročně je v Česku stanovena rakovina u více než 67.000 pacientů, zemře přes 27.000 z nich. S nemocí žije 387.000 lidí, z nich zhruba deset procent je bez další léčby, většina ale potřebuje trvalou péči.

Čtyři lidé byli zraněni při zkoušce pevnosti svodidel v Kameni

Při zkoušce pevnosti svodidel na letišti v obci Kámen nedaleko Pacova na Pelhřimovsku dva lidé utrpěli vážné zranění a další dva vyvázli s lehkým zraněním. Zkušební ústav tam ověřoval pevnost svodidel, do nichž najížděl autobus bez řidiče řízený počítačem. Vozidlo však svodidly projelo, narazilo do stojícího nákladního auta, které pak vjelo do tribuny s diváky. Autobusu stála v cestě dvoje svodidla, avšak v další cestě mu nezabránila. Na místě zasahoval i vrtulník záchranné služby.

Kuš podal trestní oznámení na Bublana a Grosse

Bývalý funkcionář ČSSD Marián Kuš podal trestní oznámení na někdejší stranické kolegy z ČSSD - exministra vnitra Františka Bublan a bývalého premiéra Stanislava Grosse. Má vážné podezření, že dvojice stála za zveřejněním informací, které byly vydávány za data ze složky vedené na Kuše komunistickou Státní bezpečností (StB). Podle nich měl být komunistickým agentem. Kuš to zásadně popírá, řekla jeho advokátka Jana Hamplová. Bublan jakékoli podezření odmítá.

O Kušovi se v minulosti objevily v médiích informace, podle nichž se před rokem 1989 infiltroval do církevního prostředí v Česku a Polsku. Komunistická rozvědka pak dokonce počítala i s jeho vysláním do Vatikánu. Hamplová připustila, že StB skutečně vedla na Kuše spis, jeho obsah je prý zcela jiný. "Nikdy nebyl a není agentem a vedený spis (StB) byl hrubě zneužit k vnitrostranickému vyřizování si účtů," tvrdí ve svém prohlášení advokátka.

Za neúčast v nedělních volbách hrozila v ČSR pokuta i farářům

Za první republiky chodili lidé k parlamentním volbám povinně a v neděli, přičemž i kněžím za neúčast hrozila pokuta nebo vězení. Dokladem je případ faráře Československé církve bratrské z Pusté Rybné na Svitavsku, který byl odsouzen k pokutě 20 korun nebo k jednomu dni vězení. V roce 1925 nešel volit s odůvodněním, že nechtěl porušit boží přikázání o svěcení svátečního dne. "Zdali zaplatil, to už nevíme," uvedl předseda Českého statistického úřadu Jan Fischer. Statistici na tento případ přišli při přípravě publikace, která přináší výsledky sněmovních voleb od roku 1920.

Cenu za nejlepší překlad dostal japanolog Antonín Líman

Cenu Josefa Jungmanna za nejlepší překlad minulého roku dostal japanolog Antonín Líman. Porota nominovaná Obcí překladatelů mu ji udělila za překlad dvou novel Masudžiho Ibuseho vydaných ve svazku s názvem Na vlnách. Překladatel a znalec japonské kultury Líman se o Ibuseho a jeho tvorbu zajímá dlouhá léta, v angličtině o něm vydal řadu esejů a obsáhlý životopis, znal se s ním i osobně.

Archeologové našli dosud největší žárové pohřebiště v metropoli

Archeologové objevili dosud nejrozsáhlejší žárové pohřebiště bylanské kultury ze starší doby železné (8. až 5. století před našim letopočtem) na území metropole. Nalézá se v areálu stavby v Praze - Stodůlkách, kde má vyrůst nová čtvrť Západní Město. Téměř ve všech hrobech byly kromě uren s popelem zemřelých keramické nádoby s milodary. V některých byly bronzové šperky, v jednom hrobě byl bronzový v jiném železný nůž, uvedl vedoucí výzkumu Jiří Vávra. Unikátním nálezem byly dva zdobené masivní bronzové náramky a fragmenty dalších dvou bronzových ozdob. Archeologové k detailní prostorové dokumentaci hrobů s bohatší výbavou poprvé v Praze použili laserový 3D skener.

Krimifest připomněl i písecké četníky zastřelené před 70 lety

První ročník festivalu o detektivkách Krimifest v Písku připomněl i dva místní četníky zastřelené v září 1938 v pohraničí. Jinak ale nabídl veselejší program, přestože se věnuje žánru, v němž jsou vraždy a jiné zločiny téměř na denním pořádku. Lidé si totiž detektivní literaturu a film spojují hlavně s odreagováním a leckdy krvavé násilí v nich neberou příliš vážně, řekli novinářům organizátoři přehlídky. Autoři detektivek, mezi něž patří i známý psychiatr Jan Cimický, také uspořádali debatu o současné české detektivce a kriminálce. Podle Cimického je role detektivek jednoznačně příznivá, protože po prožitém napětí pocítí čtenáři příjemné uvolnění. A pokud prý mají lidé večer chuť přečíst si detektivní román, znamená to, že žijí bezstarostným životem.

V předvánoční Praze vystoupí známý soubor Gregorian

Světově známý soubor Gregorian, který se specializuje na rockové a popové hity přestrojené do "středověkého" kabátu, zavítá po třech letech do Prahy. V rámci svého vánočního turné vystoupí 19. prosince v O2 Aréně na koncertu zvaném Gregorian - Magické chorály ve vánoční Praze. Soubor tvoří osm zpěváků, kteří si na pódium jako hosty přizvou tři hudebníky a zpěvačku Amelii Brightmanovou, sestru známé sopranistky a muzikálové herečky Sarah. V jejich podání zazní nejen oblíbené hity, jako jsou Ave Maria a Tichá noc, Imagine, Fields of Gold, Angels a Miracle of love.

V barokním divadle v Českém Krumlově poprvé zazní Vivaldiho Argippo

V barokním divadle českokrumlovského zámku v pátek poprvé veřejně zazní opera Antonia Vivaldiho Argippo, kterou před dvěma lety objevil cemballista a vedoucí souboru barokní hudby Hofmusici Ondřej Macek. Rekonstruoval ji a letos v květnu v novodobé světové premiéře s velkým ohlasem předvedl ve Španělském sále Pražského hradu. Je to příběh o lásce, žárlivosti, cti a mstě, postavený na záměně dvou princů, kteří se ucházejí o princeznu. Opera se dvěma přestávkami trvá přes tři hodiny. Dirigent Macek partituru koncem roku 2006 objevil v knížecím soukromém archivu Thurn-Taxisů v bavorském Řezně. Opera Argippo je jedním z Vivaldiho vrcholných děl. Dosud byla známa pouze z dobového tisku libreta uloženého v pražské Národní knihovně. Hudbu však muzikologové pokládali za ztracenou.

Krokodýlí zoo navštívilo v jejím prvním roce přes 16.000 lidí

Krokodýlí zoo v Protivíně, jedinou expozici svého druhu v Česku a druhou největší v Evropě, navštívilo v prvním roce existence přes 16.000 lidí. Její provozovatel Miroslav Procházka původně počítal se zhruba polovičním zájmem. Největší ohlas podle něj vzbudilo deset mláďat krokodýla kubánského.

Protivínská zoo se může zatím pochlubit 30 krokodýly 13 druhů ze všech kontinentů, které tito obávaní predátoři obývají. Do budoucna chce zoo chovat všech 23 druhů, zhruba 100 exemplářů. Už teď má nejvzácnější kusy, které nejsou ani v největších parcích v Evropě. Jde například o dva páry silně ohroženého krokodýla filipínského, kterých žije v přírodě posledních asi 150. Dalším unikátem je krokodýl americký, jediný v Evropě, a s 3,5 metry největší krokodýl mořský.

Medvídek Bill se přestěhuje do Německa, jeho bratr Tom do Prahy

Novým domovem ledního medvěda Billa se stane od jara příštího roku zoo v německém Gelsenkirchenu. Jeho bratr Tom se přestěhuje do pražské zoologické zahrady. Chovatelé dlouho přemýšleli nad tím, kdy oddělit mláďata od matky Cory. Po domluvě se zahraničními experty dospěli k závěru, že nejvhodnější k tomu bude 15. měsíc od narození. Kdyby byla od matky oddělena dříve, mohla by z toho mít trauma, pokud by se tak stalo později, mezi medvědy by mohly vznikat potyčky.

"Dostáváme četné dopisy, abychom medvídky od matky neoddělovali, nebo abychom dvojčata nechali alespoň pohromadě. Z biologického hlediska to ale není možné," doplnil ředitel brněnské zoo Martin Hovorka. Medvídci jsou velkou atrakcí brněnské zoo. Zahrada letos díky nim přivítala již přes 300.000 lidí.

Novou dominantou Bystřice se asi stane šibenice

Dominantou Bystřice nad Pernštejnem se nejspíše stane šibenice, k níž povede naučná cesta útrpného práva s asi desítkou stanovišť. Její replika by měla být postavena na někdejší Šibeniční hoře. Dospěla k tomu komise, jež vyhodnotila soutěž na zvelebení kopce Hora. Nejstarší písemný doklad o výkonu spravedlnosti pochází z roku 1416, kdy se zde k páchání trestné činnosti na mučidlech přiznal lapka Šrám, loupící ve službách pana Viléma z Pernštejna. Po výslechu byl oběšen na vrcholku Šibeniční hory.

Fanoušci Dinama Záhřeb se v centru Prahy opět porvali s policií

Fanoušci Dinama Záhřeb se na Staroměstském náměstí opět poprali s policií. Zadrženo bylo na 200 lidí, řekl na místě zasahující policista. Násilníci jsou postupně odváženi v antonech na cizineckou policii. Rowdies se už s policií střetli v Praze v noci na čtvrtek. "Fanoušci napadli policisty, kteří je měli doprovázet na stadion na Letné," uvedla pražská policejní mluvčí Iva Knolová. Skupina příznivců podle ní po policistech také házela lahvemi. Na náměstí je několik zraněných, na místo přijely čtyři sanitky, uvedla mluvčí. Mezi zraněnými jsou i policisté. Rvačka se strhla poté, co policie chtěla vyvést dva fanoušky ze zahradní restaurace. Ostatní na zasahují policisty zaútočili a policie proti nim zakročila. Podle serverů iDnes a Novinky.cz opilí fanoušci na Staroměstském náměstí odpoledne hajlovali a močili na Staroměstskou radnici.

Tréninky hokejistů Rangers a Tampy přilákaly tisíce diváků

Asi osm tisíc fanoušků si našlo cestu do pražské O2 Areny na otevřené tréninky hokejistů New York Rangers a Tampy Bay Lightning, jejichž víkendové zápasy odstartují nový ročník NHL. Na vlastní oči tak mohli příznivci spatřit v akci hvězdy prestižní soutěže, mezi nimiž nechyběla ani pětice českých hokejistů, či brankář Henrik Ludqvist a útočník Vincent Lecavalier. Dvojici hráčů Rangers Michala Rozsívala s Petrem Průchou nejprve vyzpovídali moderátoři Michal Suchánek s Richardem Genzerem. Hokejisté přiznali únavu po náročném programu, na ledě vydrželi jen asi 40 minut. "Je to náročné, jsme docela utahaní. Navíc máme ze včerejška ještě všechno mokré, tak se do toho nikomu moc nechtělo. Nebýt to veřejné pro lidi, tak bychom to možná zrušili, ale nechtěli jsme být jako Tampa v Bratislavě," neodpustil si narážku na soupeře Rozsíval. Hráči Lightning vyjeli na led jako druzí a pojali trénink velmi seriózně.

Batelovský řezbář vyrábí sochu Jaromíra Jágra v životní velikosti

Jaromír Jágr v životní velikosti vyvedený včetně kompletní hokejové výstroje z lipového dřeva vzniká v dílně řezbáře a všeuměla Jaroslava Hlaváčka v Batelově na Jihlavsku. Zatím je hotová hlava a přilba, která vypadá jako pravá. Jenom ale na první pohled - kromě plexiskla je totiž také z jednoho kusu dřeva. Práce zřejmě potrvají dva až tři roky. Dvaapadesátiletý vyučený automechanik Hlaváček se totiž řezbářství věnuje ve chvílích volna, které mu zbudou po dalších koníčcích. Před časem vyřezal na popud jednoho z kamarádů půlmetrovou sošku brankáře Dominika Haška. Poslal mu fotografie, a když se Hašek krátce po olympiádě v Naganu vrátil do Česka, sám mu zavolal a pozval ho do Pardubic. Mezi hokejisty se to rozkřiklo, dřevěnou sošku pak dělal také pro Davida Výborného a Jaroslava Hlinku.

Počasí

Bude zataženo nebo oblačno, občas s deštěm, teploty maximálně 9 až 13 stupňů Celsia.