Zprávy

Bém: koaliční vláda se potýká s vážnou krizí

Koaliční vláda ODS, KDU-ČSL a Strany zelených v současnosti prožívá období první vážné krize, myslí si první místopředseda ODS a pražský primátor Pavel Bém. Uvedl to na 81. žofínském fóru věnovaném tématu investičního rozvoje Prahy a Středočeského kraje. Podle něj je otázkou, jakým způsobem a jak dlouho vláda ještě vydrží. "Říkám to proto, že považuji za korektní a férové pražskou a středočeskou politiku a ekonomiku zasadit do nějakého širšího kontextu, který nás nepochybně ovlivňuje," uvedl Bém. Podle něj se nynější krize koaliční vlády začala promítat například do hlasování Poslanecké sněmovny o klíčových zákonech vládního reformního balíku, například o rozpočtu či daňových úpravách. Bém je často vnímán jako nejsilnější vnitrostranický oponent současného premiéra Mirka Topolánka.

ČSSD nepodpoří návrh státního rozpočtu

Sociální demokracie nepodpoří v prvním čtení ve sněmovně návrh státního rozpočtu na příští rok. Nelíbí se jí, že je postaven na odhadu růstu ekonomiky o 4,8 procenta. Tento odhad považují sociální demokraté za nereálný. Uvedl to stínový ministr financí za ČSSD Bohuslav Sobotka. Současná finanční krize se podle něj projeví na zpomalení české ekonomiky, a státní rozpočet tak může přijít o část příjmů. Výpadek odhadl na 10 až 20 miliard korun. Chce proto, aby vláda kromě jiného stanovila pevný termín přijetí eura, nejpozději k 1. lednu 2013. Dále by vláda měla do rozpočtu zapracovat určitou rezervu, která by výpadek pokryla. Doporučil proto odložit některé vládní projekty, například zhruba dvoumiliardový informační systém Státní pokladna nebo elektronické dálniční známky. Kabinet by podle něj měl přehodnotit připravovanou důchodovou reformu a vyloučit z ní možnost převodu důchodového pojištění do soukromých penzijních fondů.

Zahraniční dluh ČR ve 2.čtvrtletí stoupl na 1,4 bilionu Kč

Zahraniční dluh České republiky, což je suma závazků se stanovenou lhůtou splatnosti, vzrostl ke konci druhého čtvrtletí na 1,467 bilionu korun. Představoval tak 39,9 procenta hrubého domácího produktu. Meziročně dluh stoupl o 170,4 miliardy korun. Údaje o výši dluhu uvedla Česká národní banka. Na růstu zahraničního zadlužení se podílely všechny sektory ekonomiky. Bankovní sektor navýšil stav přijatých krátkodobých vkladů, a na celkové zadluženosti se tak podílí 32 procenty. Zahraniční dluh podnikového sektoru se zvýšil v souvislosti s růstem dovozních úvěrů a zvýšením stavu mezipodnikových půjček. Přírůstek byl dále patrný u finančních úvěrů přijatých tuzemskými podniky ze zahraničí.

Václav Havel převzal německé ocenění za zásluhy o svobodu

Bývalý český prezident Václav Havel převzal významnou německou cenu Point-Alpha za zásluhy o jednotu Německa a Evropy. Na německém velvyslanectví v Praze mu ji udělilo Kuratorium Německá jednota. Podle něj se Havel mimořádně příkladně zasloužil o mír, svobodu, obranu lidských práv a důstojnosti. Havel podle organizátorů patří k charismatickým vzorům a nejpřesvědčivějším aktivistům evropského hnutí za svobodu ve druhé polovině 20. století. Prezidentka kuratoria a durynská ministryně Christine Lieberknechtová uvedla, že si ocenění zasloužil za "dlouholetou, příkladně statečnou a nakonec bohudíky úspěšnou angažovanost za mír, svobodu a nedotknutelnost lidských práv", která sahala i za hranice jeho vlasti. Před Havlem ocenění dostali přední světoví státníci - bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov, bývalý německý kancléř Helmut Kohl a americký exprezident George Bush starší.

Kárný senát zastavil řízení s Ivou Brožovou

Senát Nejvyššího soudu (NS) zastavil kárné řízení s předsedkyní NS Ivou Brožovou. Uvedl to mluvčí NS Petr Knötig. Případ je v české justici výjimečný, protože soudci vlastně rozhodovali o své nadřízené. Kárnou žalobu podal ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil kvůli údajným nesrovnalostem a chybám v hospodaření soudu. Brožová podle Pospíšila například tajila pokuty ve výši 20 milionů korun za administrativní chyby v hospodaření NS. Při kontrole v roce 2005 je objevil finanční úřad. Důvodem pro zastavení řízení je podle Knötiga to, že ministr není oprávněn podat kárnou žalobu na vedení Nejvyššího soudu v souvislosti s výkonem státní správy. Mohl by to prý udělat jen v případě porušení povinností spojených s výkonem vlastní soudcovské, tedy rozhodovací činnosti. Kárné řízení s Brožovou tak pravomocně skončilo. Vrchní soud v Olomouci, který rozhodoval v první instanci, původně ministrovu žalobu přijal a věcně projednal, avšak Brožovou kárného obvinění zprostil.

Armáda chce zvýšit počet vojáků v Afghánistánu

Ministerstvo obrany chce rozšířit vojenský kontingent v Afghánistánu o více než 200 lidí. Vyplývá to z návrhu, který má ve středu projednávat vláda. Vzhledem k novým úkolům stoupne podle návrhu i celkový počet vojáků působících v zahraničních misích. Dosud v cizině operovalo asi 900 lidí, v roce 2009 by jich mohlo být více než 1200. Plán ministerstva musí schválit také parlament.

K středeční demonstraci se připojí i policejní odbory

Středeční demonstrace bezpečnostních sborů před ministerstvem vnitra kvůli platům se zúčastní i Nezávislý odborový svaz policie (NOS). V úterý to potvrdil místopředseda NOS Daniel Bláha. Již dříve svůj záměr demonstrovat oznámily Odborový svaz hasičů (OSH) a Unie bezpečnostních složek (UBS). NOS se podle Bláhy rozhodl připojit k demonstraci poté, co ministerstvo vnitra nezareagovalo na jeho požadavky. Policejní odboráři chtěli od ministerstva záruku na vytvoření nové tarifní tabulky pro rok 2010, čtyřprocentní navýšení platů a chtěli také jednat o navýšení platů civilních zaměstnanců. O demonstraci rozhodly odborové svazy poté, co vláda schválila návrh rozpočtu na příští rok. Podle policejních odborářů nebyly splněny jejich požadavky vůči ministerstvu vnitra a vládě. Svazy dlouhodobě požadují zvýšení platů zejména v krajích, kde mzdy ještě nerostly.

Srážka vlaku ve Studénce má osmou oběť

Srpnová nehoda ve Studénce na Novojičínsku, kde projíždějící vlak vrazil do zříceného mostu, má osmou oběť. Téměř dva měsíce po srážce zemřela v polské nemocnici jedna z polských cestujících. Jednadvacetiletá žena zraněním podlehla v pátek, řekla mluvčí novojičínské policie Miroslava Michálková Šálková. Při nehodě na místě zahynulo šest lidí, sedmá oběť zemřela později v nemocnici. Na sedm desítek lidí bylo zraněno. Škoda se pohybuje okolo 180 milionů korun. Za tragédii policie obvinila dva inženýry firmy Bögl & Krýsl. Podle kriminalistů oba věděli o problémech se statikou a nepřijali dostatečná opatření. Za obecné ohrožení jim hrozí až deset let vězení.

Policie hlídala dálnici D1 kvůli dalšímu nelegálnímu závodu

Jihomoravští policisté v úterý hlídali dálnici D1 kvůli dalšímu nelegálnímu závodu. Rychle jedoucí auta se podle některých informací měla objevit mezi Brnem a Kroměříží. Jihomoravský policejní mluvčí Bohumil Malášek řekl, že policie se o akci dozvěděla na poslední chvíli. Jihomoravští dopravní policisté už minulý týden dohlíželi na nelegální závodníky na silnicích. Krajem projel závod luxusních vozů Diamond Race, navazující na ilegální závod milionářů Gumball 3000. Podle mluvčí jihomoravské policie se akce obešla bez dopravních komplikací. Média však upozornila na to, že některé vozy se po dálnici řítily rychlostí přes 200 kilometrů v hodině a řidiči se dopouštěli i jiných dopravních přestupků.

Domácnosti čeká další zdražení zemního plynu

České domácnosti čeká od října další zdražení zemního plynu. Zákazníci největšího tuzemského dodavatele plynu RWE Transgas zaplatí v průměru o 10,4 procenta více. V Praze a okolí, kam plyn dodává Pražská plynárenská, vzrostou ceny o 9,3 procenta. O pět procent zdraží plyn společnost E.ON, která zásobuje především domácnosti na jihu Čech. Domácnosti, které na plynu jen vaří, si připlatí od pěti do devíti korun měsíčně. Pokud plynem topí a ohřívají vodu, vzroste jejich měsíční platba až o několik set korun. Například odběratelům Transgasu, kteří bydlí v rodinném domku a zemní plyn používají k vaření, ohřevu teplé vody a vytápění, vzroste měsíční účet v průměru o 349 korun. Říjnové zdražení není letos první. Například u RWE vzrostly ceny plynu pro domácnosti letos již třikrát, naposled v červenci o necelých deset procent. Podobně zvedla ceny i Pražská plynárenská, E.ON zdražil o 15 procent.

Vedení BCT oznámilo konec skláren ve Světlé a v Poděbradech

Výroba ve sklárnách Sklo Bohemia ve Světlé na Sázavou a ve Sklárnách Bohemia v Poděbradech končí. O práci tak může přijít zhruba 1800 lidí. Zachována zůstane pouze v sázavských sklárnách Kavalier a ve sklárnách Nový Bor. Na tiskové konferenci to v úterý oznámil výkonný ředitel skupiny Bohemia Crystalex Trading Vlastimil Bažant. Další osud skláren v Poděbradech a Světlé nad Sázavou bude podle Bažanta záviset na jednání insolvenčního správce. Výpovědi však prý zatím žádný ze zaměstnanců nedostane. Zároveň však nedokázal odpovědět na to, jestli zaměstnanci z těchto dvou skláren dostanou výplaty za září.

ÚOHS: Stát by mohl BCT pomoci okamžitě

Stát by mohl sklářské skupině Bohemia Crystalex Trading (BCT), jejímž dvěma sklárnám hrozí úplné uzavření, pomoci okamžitě. Finanční podporu, která by dočasně zajistila chod závodů, by zatím nemusela schvalovat Evropská komise. Zabývala by se až následným restrukturalizačním plánem, který by musela firma vypracovat po získání prvních peněz. V úterý to řekl místopředseda antimonopolního úřadu Kamil Rudolecký. Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) v pondělí veřejnou podporu pro firmu razantně odmítl.

Drahám letos chybějí tři miliardy na regionální dopravu

Českým drahám letos chybějí tři miliardy na regionální dopravu, kterou si objednávají a hradí krajské úřady. Na setkání s novináři to řekl generální ředitel drah Petr Žaluda. Důvodem nedostatku peněz jsou podle něj nízké platby krajů. Výpadky dráhy ještě loni financovaly z peněz nákladní dopravy, to však skončilo prosincovým vznikem samostatné společnosti ČD Cargo. Současná situace je podle Žaludy dlouhodobě neudržitelná; systém financování krajské dopravy je údajně nutné změnit. Jako nejčernější scénář předestřel Žaluda možný bankrot, kdy by ztráta společnosti převýšila její jmění. Dráhy letos dostanou z veřejných rozpočtů 8,6 miliardy korun. Jde o úhradu ztrát z provozu rychlíků a krajských vlaků. Rychlíky si objednává ministerstvo dopravy, které na ně letos dá čtyři miliardy, kraje zaplatí za regionální spoje 4,6 miliardy. Další možností, jak snížit ztrátu, je zvýšení cen jízdenek. To přijde s novým jízdním řádem od prosince. Dráhy za prvních sedm měsíců roku hospodařily se ziskem 7,2 miliardy korun. Výsledky jsou však zásadně vylepšeny prodejem majetku Správě železniční dopravní cesty za 11,8 miliardy. Bez prodeje majetku by dráhy skončily ve zhruba miliardové ztrátě.

V r. 2009 by mělo být v ČR sedmkrát víc energie z větru

V ČR se má příští rok několikanásobně zvýšit výroba elektřiny ve větrných elektrárnách. Počítá s tím Energetický regulační úřad. Zatímco letos se podle odhadů vyrobí z větrníků přes 100 gigawatthodin, v roce 2009 by to mohlo být asi 700 gigawatthodin. Na odborném semináři v Brně to v úterý řekl Stanislav Trávníček z ERÚ. Podíl větrných elektráren na celkové výrobě elektřiny v ČR by tak dosáhl necelého jednoho procenta.

Česko požádá EU o chráněné označení Valašský frgál

Česká republika usiluje o chráněné zeměpisné označení od Evropské unie pro valašský frgál. Novinářům to řekl europoslanec Jan Březina (KDU-ČSL), který žádost o chráněné označení Valašský frgál spolu s jeho výrobci připravil. "Valašský frgál má všechny předpoklady jít ve šlépějích šestnácti českých výrobků, které již razítka evropské kvality získaly," uvedl Březina. Evropská ochrana by podle něj pomohla propagaci valašského frgálu, posílila jeho pozici na trhu s pečivem a zamezila by i výrobě nejrůznějších napodobenin. Frgál se na Valašsku připravuje podle prakticky stejného receptu již několik století, přičemž první písemné záznamy o recepturách valašských frgálů podle Březiny pocházejí z roku 1826. "Právě specifičnost výrobního postupu a délka tradice výroby jsou těmi charakteristickými znaky, které budou hrát při posuzování žádosti rozhodující roli. Pro dosažení úspěšného výsledku bude nutné prokázat, že kvalita valašského frgálu je neodmyslitelně spjata s územím Valašska," podotkl Březina, který za velké plus považuje to, že odrůda hrušek používaných pro výrobu frgálu má valašský původ.

Antibiotika za zhruba miliardu korun se v ČR spotřebují zbytečně

Zhruba za miliardu korun antibiotik se spotřebuje v Česku zbytečně. Tvrdí to primář antibiotické stanice Nemocnice Na Homolce Vlastimil Jindrák. Podle něj tak hrozí, že antibiotika přestanou na některé původce nemocí zabírat. Změnit by to měla připravovaná kampaň, v níž by se veřejnost dozvěděla, kdy je vhodné antibiotika brát. Ve Francii, kde bývala nejvyšší spotřeba antibiotik v Evropě, se podařilo podobnou kampaní snížit spotřebu o 30 procent. Podle Jindráka se nyní až polovina antibiotik v českých ambulancích nepředepisuje "úplně správně". Zdravotní pojišťovny dají za tyto léky ročně tři miliardy. Celých 40 procent spotřeby antibiotik přitom připadá na vrub dětským pacientům. Důvody zbytečného předepisování odhalil audit u pediatrů ve 13 okresech. Ten snížil spotřebu antibiotik u dětí až o 30 procent. Na rozumné předepisování antibiotik a omezování antibiotické rezistence je zaměřen Evropský antibiotický den 18. listopadu.

Akademie ocenila nejlepší vědce

Akademie věd v úterý ocenila zkušené i mladší vědce a nejlepší řešitele grantů. Diplomy jim předal šéf akademie Václav Pačes už tradičně při slavnostním setkání ve vile Lanna. Mezi oceněné rozdělil více než 750.000 korun. V kategorii starších vědeckých pracovníků si odnesl cenu Marian Karlický z Astronomického ústavu za objev nových typů radiové a rentgenové emise slunečních erupcí a jejich teoretické vysvětlení. Elektromagneticky aktivní nanomateriály na základě kysličníků titaničitých a uhlíku vynesly ocenění Ladislavovi Kavanovi a Martinovi Kalbáčovi z Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského. Za třísvazkové dílo Lidová kultura. Národopisná encyklopedie Čech, Moravy a Slezska, které patří k nejrozsáhlejším tohoto druhu v Evropě, byli oceněni Stanislav Brouček, Lubomír Tyllner, Lydia Petráňová, Jiří Traxler a Josef Vařeka z Etnologického ústavu. Z mladých vědců zaujali Akademickou radu souborem prací o nelineárních stochastických vlnových rovnicích Martin Ondreját z Ústavu teorie informace a automatizace a biologickými a ekologickými výzkumy Jan Suda a Pavel Trávníček z Botanického ústavu. Filozofa Pavla Blažka rada ocenila za vědeckou práci o tom, jak středověcí autoři čerpali z Aristotelovy etické a sociálněfilozofické analýzy manželství.

Česká filharmonie přišla o zahájení Pražského jara 2009

Česká filharmonie nebude příští rok zahajovat mezinárodní hudební festival Pražské jaro. Kvůli nevyřešeným sporům o autorská práva k nahrávkám a neustálým odmítáním záznamů koncertů se ČF zřejmě jeví pořadatelům jako nespolehlivá. Podle ředitele Pražského jara Romana Bělora dostane tento prestižní koncert Symfonický orchestr Českého rozhlasu (SOČR). Estonský dirigent Neeme Järvi, který bude na zahajovacím koncertu dirigovat, je prý o situaci informován. Vedení České filharmonie se k rozhodnutí festivalu nechce vyjadřovat. Filharmonii více než rok provázejí spory o výklad autorského zákona o nahrávkách, proti sobě stojí vedení a velká část hudebníků. Kvůli dohadům se letos nepořídily nahrávky z několika klíčových vystoupení, včetně obou koncertů ČF na uplynulém ročníku Pražského jara. Stalo se to zřejmě poprvé v historii festivalu. Čeští filharmonici navíc neumožnili v polovině září pořídit záznam z významného koncertu ke stému výročí světové premiéry Sedmé symfonie Gustava Mahlera. Podle Bělora je tato situace pro renomé ČF naprosto zničující.

PKF zahraje na Poctě Pavarottimu

Pražská komorní filharmonie vystoupí 12. října v jordánské Petře na prestižním koncertu Pocta Pavarottimu. Legendární tenorista Luciano Pavarotti, který zemřel loni v září, by v ten den oslavil 73. narozeniny. PKF doprovodí sopranistku Angelu Gheorghiuovou, tenoristy Roberta Alagnu, Josého Carrerase a Andrea Bocelliho i populární zpěváky Stinga, Zucchera i Jovanottiho. Čeští umělci byli k projektu přizváni proto, že se v minulosti účastnili benefičních projektů Pavarottiho. PKF jej také před třemi lety doprovázela na koncertu závěrečného světového turné v Praze. Dvoudenní vzpomínkové slavnosti v Petře se zúčastní členové Pavarottiho rodiny, členové jordánské královské rodiny a pozvaní hosté z celého světa. Výtěžek z koncertu poputuje na podporu humanitárních projektů Organizace spojených národů v Afghánistánu. Pavarotti totiž dlouhá léta humanitární aktivity OSN podporoval a byl mimo jiné i vyslancem dobré vůle OSN.

Výstava představuje díla Adolfa Loose

Práce významného architekta Adolfa Loose, které vznikly v českých zemích, přibližuje výstava v Muzeu hlavního města Prahy. Kromě známé Müllerovy vily, která prošla důkladnou rekonstrukcí, výstava představuje i méně známé stavby a interiéry bytů. Na území dnešní ČR vzniklo více Loosových staveb - výstavní pavilon firmy Siemens v Liberci (1906), vila ředitele cukrovaru v Hrušovanech u Brna (kolem 1916), řadové domy firmy Katzau v Babí u Náchoda (1928-30), přestavba zámečku Viktora von Bauera v Brně (kolem 1925), přestavba domu a interiérů bytu Jana a Jany Brummelových v Plzni (1928-29) a řada dalších interiérů v Plzni. Současnou výstavu doplňuje několik kusů nábytku z původních interiérů a modely několika vil, v prosinci k ní vyjde i katalog.

Odvolaný ředitel městské galerie bude vybírat svého nástupce

V komisi, která bude vybírat ředitele Galerie hlavního města Prahy (GHMP), usedne i její bývalý ředitel Karel Srp. Kunsthistorik, jehož zřizovatel galerie nejprve zbavil místa kvůli údajně nevýhodně uzavřeným smlouvám a letos v létě mu dal výpověď i z místa kurátora, se v pondělí stal hlavním kurátorem galerie. Město jej přizvalo i do komise pro výběr šéfa galerie. Nový ředitel instituce, která spravuje několik historických objektů v centru města či zámek v Troji, by měl být znám ještě letos. Radní pro kulturu Milan Richter (ODS), který vyhlášení výběrového řízení navrhl, by měl návrh na jmenování ředitele radě předložit do 21. října.

Sport

Fotbalisté Sparty přišli v 8. kole jako poslední o neporazitelnost v novém ročníku nejvyšší soutěže. V Liberci v pondělí prohráli 0:3 a na vedoucí Slavii ztrácejí dva body. O dvě branky Severočechů se postaral chorvatský útočník Andrej Kerič.

Česká fotbalová reprezentace zřejmě po letech využije únorový termín k sehrání přípravného zápasu mimo evropský kontinent. Generální sekretář svazu a manažer reprezentace Rudolf Řepka uvedl, že 11. února příštího roku absolvuje národní tým utkání v severní Africe. Konkrétního soupeře hodlá fotbalový svaz oznámit až po potvrzení smlouvy, ale jedná se prý o Maroko.

Přestup fotbalového útočníka Marka Heinze z francouzského Nantes do Brna byl definitivně uzavřen. Jednatřicetiletý hráč v úterý podepsal s moravským klubem smlouvu do roku 2010. Heinz by mohl za Brno nastoupit už ve středečním pohárovém utkání proti Slovácku.

Bývalý dlouholetý reprezentant Radoslav Látal je novým koučem druholigových fotbalistů Opavy. Osmatřicetiletý trenér přichází z Frýdku-Místku a nahradí Jiřího Nečka, kterého vedení klubu po sobotní porážce v Praze na hřišti Dukly přeřadilo do funkce koordinátora mládeže.

Klára Zakopalová jako jediná z českých tenistek přešla přes první kolo turnaje v Tokiu. V úterý tam vyřadila čtvrtou nasazenou Rusku Marii Kirilenkovou, kterou porazila 4:6, 6:2 a 7:5. Další soupeřkou šestadvacetileté hráčky bude Polka Marta Domachowská.

Počasí

Ve středu bude oblačno až zataženo, místy déšť. Teploty 13 až 17, na horách kolem 10 stupňů.