Zprávy

Kauzu Morava bude šetřit sněmovní komise

Kauzu bývalého poslance vládní ODS Jana Moravy bude vyšetřovat sněmovní komise. V dolní komoře to prosadila opozice i díky některým poslancům z vládních stran včetně premiéra Mirka Topolánka (ODS). Potíže má na startu objasňování stejné kauzy pracovní skupina, na jejímž vzniku se v pondělí dohodla koalice. Lidovci v ní nechtějí mít své zástupce, nominaci kvůli osobní zainteresovanosti na prošetřované kauze odmítla i poslankyně Strany zelených Olga Zubová.

Další aktér aféry s údajným získáváním kompromitujících materiálů Vlastimil Tlustý (ODS) oznámil, že kvůli údajným pomluvám souvisejícím s informacemi o jeho spojení se zavražděným kontroverzním podnikatelem Františkem Mrázkem podal žalobu na premiéra Mirka Topolánka (ODS) a některá média. Moravova příkladu, který sněmovnu krátce po vypuknutí kauzy opustil, Tlustý následovat nehodlá, přestože ho k odhodu z klubu ODS jeho členové znovu vyzvali. V kontaktu s lidmi okolo Mrázka byl vedle Tlustého v minulosti i nynější ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Podle ČSSD by měl kvůli tomu podat demisi.

Morava měl podle televizní reportáže shromažďovat kompromitující materiály na své kolegy. Tlustý nechal vyrobit své intimní fotografie jako "návnadu". Morava se také nechal fotografovat s dcerou Zubové. Snímky chtěl podle reportáže použít k zastrašování političky. Nejen tuto aféru by měla vyšetřovat sněmovní vyšetřovací komise. Podle zadání by měla objasňovat také zásahy do soukromého a rodinného života některých lidí, které měly za cíl vyvíjet nátlak na poslance. Výsledky své práce by komise měla předložit do konce června příštího roku. Ve dvanáctičlenné komisi komisi budou mít po čtyřech zástupcích ODS a ČSSD. Komunisté budou mít dva členy, KDU-ČSL a zelení po jednom. Sněmovna v minulosti zřídila několik vyšetřovacích komisí. Výsledky jejich činnosti jsou ale sporné. I mezi poslanci je častý názor, že komise stejně nikdy nic nevyšetří a případ jen zpolitizují.

Sněmovna přehlasovala Klausovo veto zákona o chemických látkách

Poslanecká sněmovna přehlasovala prezidentské veto novely zákona o chemických látkách. Tato novela se týká zavádění evropské směrnice o chemických látkách REACH. Prezident Václav Klaus zákon vetoval v srpnu s tím, že ho považuje za koncepčně chybný a s ohledem na možné přínosy i neúměrně nákladný. Pro novelu dnes zvedlo ruku 133 poslanců, zapotřebí jich bylo 101. Cílem směrnice je shromáždit všechny dostupné informace o zhruba 30.000 chemických látkách, které jsou na evropském trhu. Svaz chemického průmyslu již dříve odhadl, že pro tuzemské firmy přinese splnění směrnice náklady až 11 miliard korun. Proti novele vystoupil například stínový ministr průmyslu ČSSD Milan Urban. Česko je podle něj "papežštější než papež" a vneslo do normy další náklady pro podniky, které sníží jejich konkurenceschopnost.

Sněmovna bude o antidiskriminačním zákoně hlasovat až po volbách

Sněmovna odsunula rozhodující hlasování o antidiskriminačním zákoně až na dobu po krajských a senátních volbách. Souhlasilo s tím 102 ze 191 poslanců. Normu vetoval prezident. K jejímu prosazení koalice potřebuje nejméně 101 hlasů. Česko je jedinou zemí EU, která normu na ochranu před nerovným zacházením nemá. Hrozí mu za to vysoké sankce.

Protest proti islámu není ohlášen, prý nebude shromážděním

Středeční protest krajně pravicové Národní strany proti islamismu, který se uskuteční v Brně, nebude ohlášen jako řádné shromáždění. Příznivci Národní strany prý tvrdí, že nepůjde o shromáždění, ale o akci, na níž každý přijde "sám za sebe". ČTK to řekla mluvčí jihomoravské policie. Národní strana se tímto způsobem patrně snaží obejít zákon, podle něhož je nutné každé shromáždění předem ohlásit. Národní strana na svých internetových stránkách uvádí, že cílem je přimět muslimy, aby se distancovali od zavraždění českého velvyslance Ivo Žďárka v Pákistánu. Muslimská komunita tak ale již učinila bezprostředně poté, co Žďárek zahynul.

Brněnská mešita je nejstarší modlitebnou svého druhu v Česku. Letos uplynulo již deset let od jejího otevření. Při oslavách připomínajících tuto událost rozdali muslimové v létě Brňanům na znamení přátelství a z vděku za dobré soužití tisíce růží. Brněnští muslimové odsoudili útoky z 11. září 2001 na New York. V minulosti výrazně pomohli české diplomacii při záchraně reportéra České televize (ČT) Michala Kubala a jeho kolegů poté, co byli uneseni ve válkou zmítaném Iráku.

Prezident Klaus nevyhoví žádosti Vesecké o milost pro Brožovou-Polednovou

Prezident Václav Klaus nevyhoví žádosti nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké o udělení milosti Ludmile Brožové-Polednové, bývalé prokurátorce z procesu s Miladou Horákovou. Odvolací soud v polovině září rozhodl, že bývalá prokurátorka, které je 86 let, má jít za účast na justiční vraždě na šest let do vězení. Vesecká žádost o milost vysvětlila především humanitárními důvody. Současná justice by se podle ní neměla chovat podobně jako ta v padesátých letech a posílat takto staré lidi do vězení. Podle Klause je sice trest několikaletého vězení pro šestaosmdesátiletého člověka velmi sporný. "Nemyslím si však, že je v tomto případě institut prezidentské milosti tím správným instrumentem, který by měl rozřešit rozpor mezi vinou na straně jedné a účelností a účinností trestu pro člověka tohoto věku a s takovým časovým odstupem na straně druhé," uvedl prezident.

Český občan byl v Británii odsouzen na doživotí

K doživotnímu trestu vězení byl minulý týden v Británii odsouzen šestatřicetiletý Čech, který loni v Londýně brutálně znásilnil dvě Češky a jednu Slovenku. Uvedly to internetové stránky The London Daily News. Český násilník byl uznán vinným ze 14 trestných činů. Vzhledem k tomu, že právní systém v Británii tresty sčítá, byl Čech odsouzen k doživotí čtrnáctkrát. Odsouzený český občan si vybíral oběti, kterým bylo 20 až 23 let, v levném hotelu Velehrad, který je centrem české a slovenské křesťanské komunity v Londýně nedaleko stanice Notting Hill. Zacházení muže s dívkami označili vyšetřovatelé za sadismus.

Platy státních zaměstnanců vzrostou o 1,5 procenta, učitelům víc

Platy státních zaměstnanců by v příštím roce měly podle vládního návrhu rozpočtu narůst plošně o 1,5 procenta. Výjimkou budou učitelé základních a středních škol, u nichž meziroční nárůst průměrných platů činí 9,8 procenta. Protože některá místa v regionálním školství nejsou obsazena, odhaduje ministerstvo financí, že tento nárůst překročí 10 procent a možná dosáhne až 12 procent. Zástupce odborových organizací veřejného sektoru návrh neuspokojuje, chtějí alespoň pokrýt inflaci. Odbory proto hodlají ještě jednat s ministry i poslanci, nevylučují ani protestní akce.

Policejní odboráři budou 1. října demonstrovat kvůli platům

Policisté a další příslušníci bezpečnostních složek budou 1. října demonstrovat před sídlem ministerstva vnitra za své mzdové a další požadavky. V pondělí o tom rozhodly jejich odborové organizace. Reagovaly tak na pondělní zasedání vlády, která schválila návrh rozpočtu na příští rok. Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) řekl, že k demonstraci nevidí věcný důvod, podle něj může být politicky motivovaná.

Policejní odboráři dlouhodobě požadují zvýšení platů zejména v krajích, kde mzdy ještě nerostly. Odměňování příslušníků bezpečnostních sborů je podle nich nesystémové, protože mzda se nezvýšila všem. Odboráři požadují, aby vláda na příští rok připravila novou tarifní tabulku platů, která by údajné chyby odstranila. Podle Langra ale takovou změnu nelze uskutečnit k 1. lednu a navíc izolovaně od dalších změn.

Transparency International: Míra korupce je nejnižší za deset let, ČR ale patří k průměru

Míra korupce v České republice se od loňského roku nezměnila, a je tedy podruhé za sebou nejmenší za posledních deset let. Přesto ale Česko patří v hodnocení míry korupce k průměru a mezi 180 zeměmi světa figuruje na 45. místě. Vyplývá to z každoroční zprávy, kterou zveřejnila organizace Transparency International (TI). Ta upozornila také na to, že v rámci 27 zemí EU je ČR až na 18. příčce a předběhly ji i nové členské státy jako Slovinsko či Estonsko. Téměř nulová korupce podle TI panuje v Dánsku, Švédsku a na Novém Zélandě, které na stupnici od nuly do deseti, kde desítka označuje zemi s neexistující korupcí, získaly 9,3 bodu. Na chvostu naopak stejně jako loni skončil Irák, Barma a Somálsko.

Odborníci z TI poukazují na to, že míra korupce se překvapivě zvyšuje i u některých vyspělých evropských zemí. Výrazný propad zaznamenaly například Norsko, Velká Británie, Francie či Portugalsko. Tamější vlády by prý měly věnovat více pozornosti hlavně problému politické korupce, což se týká i ČR.

Poslanec Křeček chce umožnit výměnu bytů i bez přímého souhlasu majitelů

Výměnu bytů by v budoucnosti mohli nájemníci provést i bez přímého souhlasu jejich majitelů. Nájemníci by majitelům domů pouze předložili písemnou dohodu o výměně bytů. Pokud majitel bytu do 30 dnů nesdělí, že s výměnou nesouhlasí a nepodá žalobu na neplatnost dohody, měla by smlouva o výměně platit. ČTK to zjistila ze sněmovního tisku, ve kterém podal poslanec a současně předseda Sdružení nájemníků ČR Stanislav Křeček (ČSSD) návrh na novelu občanského zákoníku. Majitelé domů však s návrhem nesouhlasí.

Matka nemusí vracet syna otci do USA

Veronika Horváthová nemusí vrátit svého čtyřletého syna Adriana Santanu jeho otci do Spojených států. S definitivní platností o tom rozhodl pražský městský soud, který tak potvrdil únorový verdikt Obvodního soudu pro Prahu 5. Horvátová syna odvezla z USA údajně proto, že ho otec týral. Krajský soud v Hradci Králové a Okresní soud v Náchodě dříve rozhodly, že chlapec má být navrácen zpět otci do Kalifornie. Nejvyšší soud však loni v červenci jejich rozsudky zrušil. Malý Adrian je občanem České republiky i USA a na základě dohody rodičů měl své obvyklé bydliště v San Francisku. Matka jej bez souhlasu otce přemístila do Česka. Odůvodnila to tím, že byla spolu s dítětem vystavena domácímu násilí. Po rozhodnutích náchodského a královéhradeckého soudu Horváthová syna devět měsíců skrývala, protože věřila, že soudci rozhodli v jejím případě špatně.

Hluchoslepí asi budou komunikovat ve škole či jinde "svou řečí"

Hluchoslepí lidé by mohli již brzy mít nárok na to, aby se ve výuce či při jednáních s různými institucemi používala jim srozumitelná řeč. Při návštěvě úřadu, lékaře nebo u soudu by měli mít právo na tlumočníka. Počítá s tím novela zákona o komunikačních systémech, kterou schválila sněmovna. Dolní komoře normu s úpravami vrátil Senát. Aby začala platit, musí ji ještě podepsat prezident. Podle odhadů sdružení na pomoc hluchoslepým může v ČR žít asi 15.000 lidí se současným poškozením zraku a sluchu. Návrh novely hluchoslepotu definuje a vypočítává příslušné komunikační prostředky.

EK: SMS ze zahraničí může od července 2009 stát nejvýše 2,60 Kč

Za krátkou textovou zprávu (SMS) poslanou ze zahraničí si možná budou moci mobilní operátoři od 1. července 2009 účtovat jen 11 eurocentů, tedy 2,60 Kč, místo současných osmi až deseti korun. Vyplývá to z návrhu nařízení, který schválila Evropská komise. Brusel chce současně regulovat ceny datových služeb a volání z mobilního telefonů v zahraničí (roaming). Ke všem těmto krokům však potřebuje souhlas europoslanců a členských států EU.

Velkoobchodní cena jednoho megabytu přenesených dat v zahraničí by měla podle představ komise činit nejvýše jedno euro, tedy zhruba 24 korun. V současnosti se ceny datových služeb liší, ale v některých případech zákazníci platí až 16 eur za jeden megabyte, tedy téměř 390 korun. Například jedna hudební skladba ve formátu MP3 může mít kolem pěti megabytů. Při nejhorším možném scénáři by tak zákazníka přišlo její stažení v zahraničí až na téměř 2000 korun.

Tuzemští mobilní operátoři naznačují, že se regulace ze strany EU může projevit v růstu cen jiných služeb. Firmy se shodly na tom, že ceny roamingu klesají i bez nařízení EU kvůli silné konkurenci. Na začátku prázdnin snížili všichni tři operátoři ceny SMS o desítky procent.

Čeští zemědělci letos vydělají podstatně méně než před rokem

Čeští farmáři podle odhadu Zemědělského svazu letos vydělají na prodeji své produkce podstatně méně za uplynulý rok, kdy zemědělství skončilo s rekordním ziskem přes 13 miliard Kč. Loni nastartovaný růst cen rostlinné produkce se letos zastavil a nyní se naopak výkupní ceny snižují. Náklady na výrobu však stoupají stále a o část dotací připraví zemědělce silná koruna. Na zasedání svazu ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku to řekl jeho předseda Miroslav Jirovský. Podle něj by v příštím roce mohli mít zemědělci i ztrátu, pokud by se k těmto negativním vlivům přidalo snížení dotací, jak ho v návrhu státního rozpočtu na příští rok schválila vláda. Prezident Agrární komory ČR Jan Veleba na jednání řekl, že pokud se ve středu nepodaří vyjednat s ministrem zemědělství Petrem Gandalovičem dorovnání plateb, uskuteční se 13. října celorepublikové protestní akce, jak již komora avizovala.

Sněmovna prosadila svůj návrh na ztížení prodeje kradených kovů

Lidé v Česku si zřejmě zanedlouho nebudou moci přivydělávat prodejem určitých druhů kovového odpadu ve sběrnách surovin. Rozhodla o tom Poslanecká sněmovna, když prosadila svou verzi novely zákona o odpadech s cílem ztížit život zlodějům kovů a železného šrotu. Odmítla návrhy Senátu, který chtěl v zájmu řádných občanů dopady nových opatření zmírnit. Normu nyní dostane k podpisu prezident. Provozovatel sběrny bude muset zaznamenávat množství a druh odpadu, který vykoupil. U strojních zařízení, uměleckých děl nebo pietních a bohoslužebných předmětů bude muset uvést i jejich popis, který umožní jejich dodatečnou identifikaci. Po dobu 48 hodin od jejich vykoupení s nimi nebude moci nakládat, rozebírat je nebo prodávat dál.

Sněmovní novelu již dříve kritizoval Svaz průmyslu a dopravy, Podle něj by zasáhla zejména malé podnikatele, především stavebníky, kteří odprodávají kovový odpad například z demolicí.

Závazky Karlovarského porcelánu přesahují 600 milionů korun, firma je nemůže splácet

Závazky Karlovarského porcelánu (KP), jednoho z největších českých producentů užitkového porcelánu, momentálně přesahují 600 milionů korun. Dosáhly takové výše, že je KP není schopen nyní splácet, a proto s ním bylo zahájeno insolvenční řízení. Závazky KP vůči dodavatelům jsou kolem 194 milionů korun a úvěry dosahují přibližně 415,4 milionu korun. Vyplývá to z údajů v insolvenčním rejstříku.

Vlaky na Hlavním nádraží jezdí po výluce bez zpoždění

Provoz na pražském Hlavním nádraží se po nucené výluce vrátil do normálu. Půldenní výluku zapříčinili zloději, kteří odcizili komunikační kabel k zabezpečovacímu zařízení. Na tratích z Hlavního nádraží do stanic Vysočany, Vršovice a Smíchov se provoz na celé dopoledne zcela zastavil. Mluvčí pražské policie Ladislav Bernášek sdělil, že zloději byli před útěkem z místa činu vyrušeni drážními pracovníky. Krádeže barevných kovů podle něj nejsou nijak výjimečné a pachatelé se rekrutují především z řad bezdomovců, kteří následně svůj lup prodávají ve sběrnách.

U Kroměříže byl slavnostně otevřen další úsek dálnice D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) u Kroměříže slavnostně otevřelo další část dálnice D1. Její dva nové úseky, dálniční obchvat města a trasa vedoucí z Kojetína na Přerovsku až po začátek Kroměříže, se začaly stavět v roce 2005 a vyžádaly si náklady celkem přes 1,5 miliardy korun. Nejstarší česká dálnice se tak jejich zprovozněním prodloužila o dalších sedm kilometrů. Na novém zhruba dálničním úseku vzniklo 11 mostů, dvě mimoúrovňová křížení a také tři protihlukové stěny v délce téměř tři kilometry.

Plzeňská teplárna zahájila stavbu bloku na biomasu za 850 mil. Kč

Plzeňská teplárenská, největší výrobce tepla i elektřiny v regionu, zahájila v Plzni stavbu "zeleného" kotle na spalování biomasy, největší svého druhu v ČR. Ekologický výrobní blok za 850 milionů korun nahradí ročně 120.000 tun uhlí, což je pětina potřeb podniku. Firma chce zdroj spustit 31. března 2010, řekl generální ředitel Tomáš Drápela. Investice podle něj neovlivní cenu tepla v Plzni. Zahájení stavby se zúčastnil i ministr průmyslu Martin Říman. Plzeňská teplárenská chce v roce 2010 chce vyrábět pětinu elektrické energie z obnovitelných zdrojů, což je hodnota, s níž se v EU počítá až v roce 2030. Loni podnik vyrobil 10,5 procenta "zelené elektřiny", letos to má být 14 procent.

Ministerstvo životního prostředí podepsalo memorandum, které umožní prodej povolenek Japonsku

Ministerstvo životního prostředí jedná o prodeji emisních povolenek, který by v příštích letech měl přinést miliardy do Státního fondu životního prostředí ČR. Česko nejdále pokročilo v jednání s Japonskem, když ministr životního prostředí Martin Bursík a velvyslanec Japonska Hideaki Kumazawa podepsali dokument, který by měl umožnit prodej části emisních jednotek, které Česká republika nevyužila v rámci kjótského protokolu, mezinárodní dohody o snížení emisí.

Česko se zavázalo v rámci protokolu, že sníží své emise oxidu uhličitého o osm procent oproti roku 1990. Díky změnám v hospodářství a ekonomice se však podařilo omezit emise až o 24 procent. Tento rozdíl pak může Česko prodat jiným státům, kterým se jejich závazek z kjótského protokolu nedaří splnit. Státní fond životního prostředí bude finance za emisní jednotky směrovat do ekologického vytápění domácností a zlepšování izolačních vlastností budov.

V pondělí zemřel revmatolog a bývalý ministr školství Milan Adam

V pondělí zemřel ve věku 80 let revmatolog a odborník na biochemii pojivových tkání Milan Adam. Byl prvním porevolučním ministrem školství ČR, v čele úřadu působil přes půl roku. Založil Společnost pro výzkum a využití pojivových tkání, které mnoho let předsedal. Publikoval o tom více než 280 prací, je spoluautorem řady monografií. Jako první na světě popsal například vazbu solí zlata na kolagen při artritidě a vliv kolagenních peptidů na příznaky osteoartrózy.

Psychiatři i jejich odpůrci řeší na kongresu kontroverzní témata

Na Psychiatrickém kongresu, jehož se v těchto dnech v Praze účastní šest tisícovek odborníků z celého světa, se řeší i velmi kontroverzní témata. Týkají se třeba nedobrovolných hospitalizací, zneužívání psychiatrie a lidských práv, řekl dnes novinářům prezident kongresu Juan Mezzich. Proti kongresu v sobotu protestovalo asi sedm stovek odpůrců psychiatrie převážně ze zahraničí. Podle Mezziche pražský kongres nabídl představitelům odpůrců prostor a o otázkách se diskutovalo přímo na kongresu. Někteří z nich to ale popírají.

Střety, které jsou prý na velkých psychiatrických kongresech obvyklé, česká veřejnost téměř nezná. V ČR nejsou podle Jiřího Rabocha z Psychiatrické kliniky v Praze zřejmě skupiny odpůrců tak silné. Moc slyšet zatím nejsou ani organizace pacientů a jejich rodin, což je prý ale celkem škoda. Spolupráce pacientů a lékařů může totiž nakonec vést k pozitivním změnám v přístupu k léčbě duševních nemocí.

Mladí Češi jsou nejkritičtější vůči komunismu, slabí v národní hrdosti

Mladí Češi jsou ve střední Evropě nejkritičtější vůči komunismu, až nečekaně pozitivně naladění vůči Evropské unii, ale zaostávají v národní hrdosti. To jsou některé ze závěrů rozsáhlého průzkumu, který provedl letos v červenci rakouský institut GfK v pěti zemích střední Evropy - v Rakousku, Česku, Maďarsku, Slovinsku a na Slovensku. Průzkum, kterého se zúčastnilo 2500 mladých lidí ve věku 14 až 24 let, byl zaměřen především na události kolem roku 1989 a na vztahy k Evropské unii. Jeho výsledky byly prezentovány v pondělí večer ve Vídni při zahajovací akci projektu Iniciativa 1989/2009, který vyhlásila k 20. výročí pádu železné opony v příštím roce rakouská vláda.

V řadě otázek se odpovědi mladých Středoevropanů příliš nelišily. Většina (60 až 77 procent) například uvedla, že politické události roku 1989 pro ně osobně nemají žádné konkrétní dopady, a jen 20 až 37 procent konstatovalo pozitivní účinky. Z událostí roku 1989 jsou jim už známy převážně jen pád berlínské zdi a odstranění železné opony, zatímco kromě Čechů a Slováků už v ostatních zemích téměř nikdo neví, že se tehdy stal Václav Havel československým prezidentem. Kromě 42 procent Maďarů si jen kolem deseti procent vzpomnělo na popravu bývalého rumunského prezidenta Nicolae Ceaušeska a jeho manželky nebo na odchod sovětských jednotek z Afghánistánu. Shodně se mladí ve všech sledovaných zemích cítí nedostatečně informováni o Evropské unii. Vstup svých zemí do EU ale přitom hodnotí převážně jako správný. Mladí Češi a Slováci pak výrazně více než ostatní oceňují zlepšení, které jim členství jejich země v EU přineslo na pracovištích nebo ve školách, a perspektivy, které dává jejich potomkům. Negativní vlivy nad pozitivními ale podle shodného názoru ve všech zemích převažují v zemědělství, v sociálním zabezpečení a v dopadech na ceny a příjmy.

Německá ARD odvysílala dokument o sudetských Němcích

V hlavním čase a na svém hlavním celoplošném programu odvysílala v pondělí večer německá veřejnoprávní televize ARD první část dvoudílného dokumentu o osudech sudetských Němců. Film Sudetští Němci a Hitler se pokouší o objektivní objasnění pohnutek, které vedly velkou část československých Němců k příklonu k nacismu a Čechy k jejich poválečnému vysídlení. Film, jenž vyrobila ARD v německo-české koprodukci dokumentaristů Henninga Burka a Pavla Schnabela, je založen na střídání archivních materiálů a výpovědí očitých svědků událostí, jak Němců tak Čechů.

Vojáci i pamětníci si připomněli mobilizaci armády před 70 lety

Pamětníci i současní vojáci si před budovou generálního štábu v pražských Dejvicích připomněli mobilizaci československé armády ze září 1938. Odhodlání veřejnosti bránit republiku, které přesně před sedmi desítkami let zahájilo toto povolání záložníků do vojska, však v krátké době zchladila mnichovská dohoda. "Když si na to vzpomenu, tak dodnes nedovedu pochopit, že jsem byl schopen ve svých dvaceti letech dát dohromady jednotku, která měla 120 lidí a 140 koní. Za pět dní jsme to dali dohromady, vyfasovali houfnice, kobyly běhaly. Vyrazili jsme, no a pak už byl konec," vzpomínal pamětník tehdejších událostí Tomáš Sedláček. V září 1938, kdy vrcholil nátlak nacistického Německa na demokratickou Československou republiku, sloužil u dělostřeleckého pluku v Hradci Králové. Spolu s dalšími šesti pamětníky zhlédl také asi půlhodinový dokument o tehdejší československé armádě a její mobilizaci.

Na konci mobilizačního týdne měla československá armáda ve zbrani okolo milionu mužů. Historik Karel Straka však upozornil, že už 23. září byla polovina z tohoto počtu nasazena k ochraně státních hranic a v pohraničních opevněních. "Československá armáda by s velkou pravděpodobností byla dříve či později poražena. Boje by byly maximálně tvrdé, maximálně kruté, zejména v těch pohraničních bitvách. O tom není nejmenších pochyb," řekl Straka.

Výstava v Terezíně představuje osudy dívek z tamního ghetta

Příběhy mladých dívek, které byly za druhé světové války uvězněné v terezínském židovském ghettu, představila výstava Děvčata z pokoje 28. Vznikla na motivy stejnojmenné knihy od německé spisovatelky Hannelore Brennerové-Wonschickové. Na zahájení výstavy kromě spisovatelky přijely i čtyři ženy, které své dětství trávily v pokoji číslo 28. Jedna z nich Anna Hanusová řekla, že akce je vzpomínkou nejen na dívky z jejich pokoje, které se dnešního dne nedožily, ale i na vychovatelky, které se o ni a její kamarádky v Terezíně staraly. Podle ní je v těžkých podmínkách ghetta vzdělávaly a dívky, které válku přežily, se tak mohly snadněji začlenit do běžného života. Dvě z vychovatelek údajně dodnes žijí.

Pokojem 28 v budově L 410, o němž kniha i výstava vypráví, během války prošlo asi 60 zhruba třináctiletých dívek, které tam žily odloučené od rodičů. Konce války se jich dožilo 15, ostatní zahynuly buď v ghettu nebo v nacistických vyhlazovacích táborech. Hanusová uvedla, že osudy dívek se po válce rozdělily, opět se sešly až po 40 letech a od té doby se pravidelně setkávají.

Prvorepubliková senátorka Plamínková má v horní komoře parlamentu pamětní desku

Prvorepublikovou senátorku Františku Plamínkovou připomíná v horní komoře pamětní deska. Je holdem statečné ženě, která byla pro své postoje popravena nacisty v období heydrichiády. Jedna z vůdčích osobností českého hnutí za práva žen dosáhla uznání i na mezinárodní úrovni, mezi známými osobnostmi české historie ale nebývá často jmenována. Bronzovou desku na nádvoří Valdštejnského paláce slavnostně odhalil předseda Senátu Přemysl Sobotka spolu s předsedkyní senátního výboru pro sociální politiku a zdravotnictví Alenou Palečkovou (ODS), která tuto poctu iniciovala.

Plamínková byla senátorkou za národní socialisty od roku 1925 až do zrušení prvorepublikové horní komory v roce 1939. Krátce před druhou světovou válkou se postavila Hitlerovi, upozorňovala ho na historické i zeměpisné omyly v jeho norimberské řeči z 12. září 1938, která radikalizovala henleinovce v českém pohraničí. Po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha byla zatčena a 30. června 1942 na základě stanného práva zastřelena v pražských Kobylisích.

Památník Velké Moravy přiblíží život moravského velmože

Památník Velké Moravy nabídne návštěvníkům komplexní expozici o životě moravského velmože, jehož hrob archeologové objevili v tomto místě. Multimediální prezentace seznámí návštěvníky s jeho dětstvím, jednotlivými životními etapami až po jeho smrt. Památník Velké Moravy je od letošního roku uzavřený právě kvůli rekonstrukci, dokončená by měla být v roce 2010. Celkové náklady si vyžádají přibližně 30 milionů korun.

Do Brna se vrátily znovunalezené klavírní fugy Leoše Janáčka

Do Brna se vrátily tři klavírní fugy Leoše Janáčka, které odborníci považovali za nenávratně ztracené. Partitury nalezené v klášterní knihovně v Reinu u Štýrského Hradce na jediný den vystavil Janáčkův památník ve Smetanově ulici. Nalezení opisů skladeb patří k nejvýznamnějším janáčkovským objevům posledních desetiletí. Odborníci očekávají, že skladby nyní zaznějí jako zajímavost na mnoha českých i světových scénách.

Tři dochované skladby si od Janáčka patrně opsal brněnský hudebník a kněz Josef Chmelíček. Jeho sbírka čítala asi 1500 různých fug. Celou kolekci před smrtí v roce 1891 odkázal právě Reinu, kde o více než 100 let později skladby objevili badatelé, jimž se postupně podařilo prokázat Janáčkovo autorství.

Čeští tenisté budou hrát první kolo Davis Cupu doma s Francií

Čeští tenisté se v prvním kole Světové skupiny Davisova poháru utkají na domácí půdě s Francií. O jejich soupeři pro zápas, který se uskuteční od 6. do 8. března 2009, rozhodl los v Madridu. Francouzi momentálně mají hned sedm tenistů mezi prvními čtyřiceti hráči ve světovém žebříčku. Naopak z českých reprezentantů jsou v elitní stovce aktuálně jen Tomáš Berdych a Radek Štěpánek.

Žokej Bartoš je po meranském úspěchu třetí v italském šampionátu

Po třech nedělních vítězstvích na mítinku v Meranu patří českému žokeji Josefu Bartošovi třetí místo v italském šampionátu. Čeští jezdci přitom obvykle v zahraničí nevyhrávají, ovšem Bartoš, obecně uznávaný za překážkového žokeje mezinárodní třídy, už podobný výkon předvedl v Itálii podruhé.

Počasí

Bude zataženo, občas s deštěm. Ráno ojediněle mlhy. A teploty maximálně 10 až 14 stupňů Celsia, na horách šest. Foukat bude napřed slabý, postupně mírný severní vítr.