Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Barack Obama podpořil vybudování protiraketového štítu ve střední Evropě

Demokratický kandidát na prezidenta Spojených států Barack Obama tento týden otevřeně podpořil vybudování protiraketového štítu ve střední Evropě. Vyjádřil se tak v rozhovoru pro televizní stanici Fox News, přičemž v této souvislosti poukázal i na rusko-gruzínský konflikt. Obama odmítl opakovaný argument Moskvy, že štít, jehož prvky mají být umístěny v Polsku a České republice, je namířen proti Rusku, a připomněl, že jde o obranné opatření. Zároveň však zdůraznil, že země v této části světa se nesmějí stát obětí zastrašování ze strany Ruska. Obama doposud ve své kampani nutnost vybudování protiraketového systému ve střední Evropě uznával jako součást ochrany USA a jejich spojenců před případnými střelami z Íránu a dalších nebezpečných zemí. Zpochybňoval ale účinnost budovaného systému i náklady na jeho výstavbu. Tvrdil, že Kongres by neměl systém financovat, dokud testy neprokážou, že skutečně funguje.

Topolánek: Nové reaktory splňují parametry i pro Stranu zelených

Nové reaktory čtvrté generace, jejichž vývoji se nyní věnují vědci z Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy, by podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) měly vyhovovat i Straně zelených. Premiér to řekl při páteční návštěvě v ústavu. Zároveň slíbil podporu projektům, které pracovníci v Řeži připravují. S novými zařízeními se počítá v další fázi vývoje jaderné energetiky, měla by být realizována v praxi během dalších desetiletí. Topolánek na dotaz novinářů, zda by tyto reaktory mohly zmírnit dlouhodobé výhrady zelených, uvedl, že jde o problém, který přesahuje jednotlivé politické strany a jejich ideologie. Podle Topolánka nové reaktory splňují všechny parametry nejenom pro SZ, ale pro všechny "normální lidi", kteří chtějí mít jistotu dodávek proudu a záleží jim na bezpečnosti. Ústav jaderného výzkumu Řež byl založen v roce 1955, jeho většinovým vlastníkem je energetická společnost ČEZ. Nyní poskytuje široký rozsah expertiz a služeb provozovatelům jaderných elektráren v ČR i v zahraničí.

ODS v Rakovníku bude jednat o setrvání Tlustého ve straně

Občanští demokraté v Rakovníku budou příští týden rozhodovat o setrvání poslance Vlastimila Tlustého ve straně. Sejít se má oblastní rada i místní sněm, který jako jediný může Tlustého za jeho aféru spojenou s poslancem Janem Moravou ze strany vyloučit. V úterý má Tlustý oblastní radě vysvětlit své účinkování v kauze spojené s podvrženými fotografiemi. Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek, širší stranické vedení i krajské organizace žádají, aby Tlustý opustil poslanecké lavice. Mnozí významní členové ODS, například první místopředseda a pražský primátor Pavel Bém, si prý nedovedou představit, že by poslanec a bývalý ministr financí mohl v ODS zůstat. Nejlepším řešením by prý bylo, kdyby se "stranická černá ovce" Tlustý sám vzdal mandátu i stranického průkazu. To ale Tlustý neplánuje. "Nemám důvod odkudkoliv odcházet," uvedl.

Zaorálek: Vláda není připravena na předsednictví EU

Vláda není podle sociálních demokratů připravena na předsednictví Evropské unii. Česká republika by přitom měla předsedat unii už za 110 dní. Podle stínového ministra zahraničí za ČSSD Lubomíra Zaorálka kabinet nemá koncepci a priority. Ve Španělsku, které má předsednictví převzít v první polovině roku 2010, se přitom o jeho prioritách veřejně diskutuje už nyní. Zaorálek rovněž napadl vládu za to, že nestanovila termín přijetí eura. Vláda tak podle něj zpochybňuje závazek, že Česko vstoupí do eurozóny. "Tlak na přijetí společné evropské měny musí přijít od odborné veřejnosti. ČSSD to podpoří," zdůraznil.

Jaroslav Tvrdík: ČSSD ve volebních inzerátech ještě přitvrdí

Sociální demokracie v září rozjela předvolební inzerci v novinách, ve které v těchto dnech přitvrdila a ještě přitvrdí. ČTK to řekl hlavní volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík. ČSSD podle něj vedle osobních kontaktů kandidátů s voliči v kampani nejvíce sází právě na novinovou inzerci, proto na ni dává silný důraz. A podle pozorovatelů jistě i nemálo peněz. Tvrdík odmítl hovořit o sumě, kterou ČSSD na tuto část kampaně vyčlenila. Nicméně ale odhadl, že sociální demokraté utratí za volby kolem 60 milionů korun. Socialisté v prvních zářijových dnech zveřejnili pozitivní část své kampaně. "ČSSD v ní sdělila veřejnosti, co jako strana chce, představila Program naděje," uvedl manažer. V druhé sérii, z níž zatím vyšel text místopředsedy ČSSD a stínového ministra financí Bohuslava Sobotky "Ne Topolánkovým experimentům", se sociální demokraté vymezují vůči vládním reformám. "Ještě bude Ne privatizaci nemocnic a Ne poplatkům u lékaře," uvedl Tvrdík. Třetí vlna podle něj bude ještě více kontrastní v už známém stylu "ODS minus" a také více osobní. Jejími terči mají být premiér Topolánek a ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

Stehlíková: Romové by měli hledat pomoc doma

Romové, kteří žádají o azyl v Kanadě, by neměli zastírat své skutečné důvody, které je vedou k odchodu z ČR. Podle ministryně pro lidská práva Džamily Stehlíkové odchází většina Romů z ekonomických důvodů, a nikoliv kvůli perzekuci, jak tvrdí. Stehlíková to řekla po pátečním jednání vládní rady pro záležitosti romské komunity. Romové, kteří pociťují ohrožení, by podle ní měli nejprve hledat pomoc u státních orgánů, vládní rady pro romské záležitosti i občanských nevládních organizací. Zájem českých Romů o získání azylu v Kanadě v uplynulých měsících výrazně stoupl. Podle Stehlíkové jich o kanadský azyl od loňského listopadu do poloviny července zažádalo 466. V případě překročení hranice 500 žádostí by přitom mohla být vyčerpána určená kvóta počtu žadatelů o azyl a Kanada by mohla opět zavést víza pro občany ČR.

Zdravotní stav senátora Vaculíka se zhoršil

Zdravotní stav senátora Josefa Vaculíka (KDU-ČSL), který měl ve čtvrtek vážnou dopravní nehodu, se zhoršil. Podle mluvčího uherskohradišťské nemocnice Jana Hrdého byl senátor přepraven vrtulníkem do Úrazové nemocnice Brno. Zástupce ředitele Úrazové nemocnice Jiří Vrastyák řekl, že Vaculíkův zdravotní stav je stabilizovaný, ale velmi vážný. Vaculík havaroval ve čtvrtek odpoledne u Starého Města na Uherskohradišťsku, čelně se zde střetl s autobusem autoškoly. Podle mluvčího krajských hasičů Ivo Mitáčka utrpěl zranění hlavy a hrudníku. Žák autoškoly a jeho instruktor vyvázli bez zranění.

Policie bude vyšetřovat soutěž na novou Národní knihovnu

Policie se bude zabývat soutěží na návrh nové budovy Národní knihovny v Praze. Státní zastupitelství předalo policii trestní oznámení na spáchání trestného činu pletichy při veřejné soutěži, kterého by se mohlo dopustit vedení NK. Podle obvodní státní zástupkyně pro Prahu 1 Šárky Pokorné je bude vyšetřovat odbor hospodářské kriminality. Trestní oznámení podalo pět architektů, ani jeden z nich se přitom soutěže nezúčastnil. Ján Stempel, Ludvík Grym, Petr Pištěk, Pavel Rada a Jan Sapák však chtěli poukázat na údajnou neregulérnost soutěže. Stejně jako dalším kritikům soutěže jim vadí, že vítězný projekt nesplnil podmínku zadání, tedy umístění národního konzervačního fondu nad zemí. Vedení NK oponuje tím, že si před vyhlášením soutěže nedokázalo bezpečné uložení knih pod zemí představit a autor vítězného návrhu Jan Kaplický přišel s převratným řešením. Kvůli soutěži na knihovnu již u soudu leží od loňského podzimu žaloba. Podalo ji studio HŠH architekti, kteří v soutěži skončili na třetím místě. Zatím ale nebylo nařízeno žádné jednání.

Letošní sklizeň ve středních Čechách byla čtvrtou nejvyšší v ČR

Středočeští zemědělci mají za sebou jednu z nejlepších sklizní obilovin. Co do množství byla třetí nejvyšší od roku 1990. V celostátním hodnocení se Středočeský kraj ve výnosech umístil za krajem Olomouckým, Zlínským a Královéhradeckým a byl nad průměrem ČR, řekla ředitelka Regionální agrární komory Středočeského kraje Dagmar Mocová. Nosnými obilovinami ve středních Čechách jsou ozimá pšenice a jarní a ozimý ječmen, kterými bylo oseto téměř 89 procent z celkové výměry 281.327 hektarů. Průměrný hektarový výnos ozimé pšenice letos činil 6,08 tuny proti loňským 4,86 tuny. Výnos ozimého ječmene se meziročně zvýšil na 5,17 tuny z 4,91 tuny a jarního ječmene stoupl o 0,4 tuny na 4,82 tuny z hektaru. "Středočeský kraj celkově produkuje pětinu všeho obilí v ČR. Největší obilnicí je úrodné Polabí. Tradičně nejlepší výsledky dosahují Kolínsko a Kutnohorsko a také okresy Nymburk, okolí Prahy a Mladá Boleslav," dodala Mocová.

Bakala smí posílit v nákladní dopravě

Společnost OKD Doprava ze skupiny finančníka Zdeňka Bakaly může koupit konkurenční firmu VIAMONT Cargo. Povolil to Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), podle něj fúze nepoškodí trh. Uvedl to mluvčí úřadu Kristián Chalupa. OKD Doprava díky akvizici posílí hlavně v oblasti nákladní přepravy. Viamont Cargo dosud patřil do skupiny Viamont. Provozuje vnitrostátní i mezinárodní železniční nákladní dopravu. OKD, Doprava a.s. v roce 2007 vykázala tržby 3,3 miliardy Kč a zisk před zdaněním 254 milionů Kč. Jejím jediným akcionářem je společnost New World Resources Transportation B.V. Bakala nepřímo ovládá asi 40 procent NWR, což představuje majetek za zhruba 62 miliard korun.

Přes 25.000 lidí kolem Temelína dostane nové tablety s jodem

Společnost ČEZ začne příští týden vyměňovat v domácnostech, na úřadech a dalších místech kolem jaderné elektrárny Temelín tablety s jodem. Ty mají u lidí zmírnit zdravotní důsledky při případném úniku radioaktivity do ovzduší. Celkem bude mezi 27.000 obyvatel z 32 obcí rozdáno přes 48.000 bílých krabiček se čtyřmi tabletami. Dalších 151.000 balení dostanou i lidé u Dukovan, řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták. Za výměnu tablet zaplatí ČEZ pět milionů korun. Výměnu musí provést také ve všech podnicích, školách, na vojenských útvarech, zdravotnických, sociálních a rekreačních zařízení. Nové tablety dostanou i záchranáři, policisté a hasiči. Distribuci elektrárna provádí každých pět let od roku 1999. Naposledy se balení v třináctikilometrovém pásmu okolo Temelína měnila v roce 2004.

Čeští vědci se podíleli na objevu nové částice

Fyzikové z experimentu DO ve Fermiho Národní laboratoři (Fermilab), kterou provozuje americké ministerstvo pro energetiku, objevili novou částici omega-b baryon. Objev je dalším krůčkem k pochopení skladby hmoty. Členem týmu jsou i čeští vědci. Informoval o tom Karel Soustružník z matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. DO je mezinárodním experimentem, na kterém pracuje kolem 600 fyziků z 90 institucí v 18 zemích, mezi nimi i vědci z České republiky. Je podporován americkým ministerstvem pro energetiku (DOE), Národní nadací pro vědu (NSF) a řadou mezinárodních grantových agentur.

V Praze začala Světová výstava poštovních známek Praga 2008

Za účasti vystavovatelů z více než 60 zemí začala v pátek v Praze Světová výstava poštovních známek Praga 2008. V Průmyslovém paláci na Výstavišti představuje světové filatelistické unikáty včetně patrně nejslavnější známky světa, kterou je modrý Mauritius z britské královské sbírky. Vystaveno je také přes 500 soutěžních souborů. Záštitu nad výstavou převzal prezident Václav Klaus. "Tato výstava je významná tím, že se nám podařilo získat klenoty známkové tvorby do České republiky a že je můžeme předvést české veřejnosti. Nejcennějšími exponáty jsou modrý a červený Mauritius. Ten, kdo je znalcem tohoto oboru, však vedle těchto hitů najde spoustu zajímavých věcí, které ho nadchnou," řekl ředitel České pošty Karel Kratina. Příprava výstavy trvala podle pořadatelů tři roky. S ohledem na velmi cenné exponáty ji provázejí mimořádná bezpečnostní opatření. Sbírky jsou pojištěny na jednu miliardu korun. "Světová výstava se v Praze koná po 20 letech. Celou tuto dobu se čeští filatelisté nemohli podívat na nejlepší exponáty z celého světa a srovnávat je se svými sbírkami," řekl za organizátory Jindřich Jirásek. Upozornil, že nynější výstava potrvá pouhé tři dny, zatímco v minulosti to bylo týden nebo deset dní.

Dny evropského dědictví zvou na památky v krajině

Drobné architektuře, památkám na vesnicích či v krajině, lesním křížovým cestám, kapličkám, ale i celým krajinným celkům, ve kterých jsou umístěny, se věnují letošní Dny evropského dědictví v České republice. Národní téma letošních dnů je totiž Památky v krajině a krajina jako památka. Návštěvníkům se otevře tisícovka památek a lidé se mohou přijít podívat i do objektů, které jsou jindy nepřístupné. Slavnosti kulturního dědictví se konají od roku 1991 pod záštitou Rady Evropy v řadě evropských zemích. Národní zahájení se každým rokem koná v jiném městě. Letos se odehraje v sobotu v Českých Budějovicích, již v pátek byla ve městě zahájena výstava Nositelé tradice lidových řemesel. Tento titul udílí u příležitosti Dnů evropského dědictví ministr kultury vždy několika lidem, kteří ve výrobě uplatňují tradiční postupy či materiály a jsou často již jedinými v zemi. Zatím jich ocenil 37, v sobotu přibude dalších pět. Hlavním pořadatelem Dnů evropského dědictví v tuzemsku je Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Od prvního ročníku, do kterého se přihlásilo 300 památek a přišlo se na ně podívat 50.000 lidí, roste návštěvnost i počet zúčastněných památek. Posledních deset let už návštěvnost překračuje půl milionu lidí. Informace o všech přístupných památkách jsou na internetové stránce www.ehd.cz.

Lidé mohou o víkendu poprvé vidět gobelíny Lichtenštejnů

Gobelíny z Lichtenštejnských sbírek, vydražené letos v Amsterodamu, uvidí o víkendu poprvé návštěvníci šternberského hradu. Vystaveny budou pouze provizorně ve vodorovné poloze, protože nesmějí být před restaurováním zavěšeny, řekla ČTK kastelánka Helena Gottwaldová. "Gobelíny s loveckými motivy jsou zhruba tři metry dlouhé a široké 80 centimetrů," popsala Gottwaldová. Díla německé nebo spíše italské provenience z počátku 17. století získali Lichtenštejnové od florentského obchodníka s uměním Stefana Bardiniho. Utkány jsou z vlny a hedvábí. Ministerstvo kultury je letos v dubnu koupilo v aukci v Amsterodamu za více než 37.000 eur. "Restaurátor zjistil, že mají poškozenou konstrukci a hrozí jejich protržení," uvedla Lenka Vaňková z olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu. Podle ní přijde oprava gobelínů na několik stovek tisíc korun. Platit by ji mělo ministerstvo kultury.

Havel: Film o Mnichovu připomene politické chyby 20. století

Připravovaný film Miloše Formana o mnichovské dohodě z roku 1938, která předznamenala konec první Československé republiky, by měl připomínat chyby "spáchané demokraciemi ve 20. století". Sdělil to dramatik a český exprezident Václav Havel. Na přípravě snímku se podílel tím, že pomáhal Formanovi s úpravami dialogů. Pracoval na nich v první polovině letošního roku. Nyní podle Havla francouzská produkce potvrdila, že se film bude skutečně točit. Předlohou je kniha francouzského spisovatele Georgese-Marca Benamoua Mnichovský přízrak. Ve francouzském originále vyšla loni a autor ji pojal jako zpověď jednoho z účastníků mnichovské konference - bývalého francouzského premiéra Édouarda Daladiera. Politik v ní coby zapomenutý stařec vzpomíná v rozhovoru s mladou Američankou na dění v roce 1938. "To téma je zajímavé z důvodů více než zřejmých. Nemají-li se opakovat všechny chyby, které demokracie spáchaly během 20. století, tak je třeba, abychom si pamatovali, co se stalo, a znali ty souvislosti," vysvětlil Havel. Podle něj by divák měl pochopit jednání hlavních aktérů dohody, mít s jejich konáním porozumění, "byť čas ukázal, že to bylo konání sebevražedné".

Záznam Havlem načteného Odcházení bude možná vydán

Záznam nové hry Odcházení Václava Havla, který byl pořízen ve čtvrtek večer při jeho autorském čtení v brněnském divadle Husa na provázku, bude možná využit také komerčně. Na dotaz ČTK to připustil Havel i umělecký šéf divadla Vladimír Morávek. Nahrávku si Havel pořizoval pro svoji potřebu. Je to jeho zvyk z 80. let. Namlouval si tehdy na magnetofonový pásek všechny své hry v obavě z toho, že by mu je v písemné podobě mohla zabavit StB. Havel se domnívá, že nahrávka Odcházení může být použitelná i jako pracovní pomůcka pro ty, kteří se v budoucnu rozhodnout zpracovat Odcházení na jevišti. Odcházení je příběh o odchodu jednoho a příchodu druhého politika k moci. Vzbudilo u kritiky i diváků většinou nadšené ohlasy.

Tenorista Carreras zazpívá před Vánocemi v Praze

Světoznámý španělský tenorista José Carreras vystoupí 15. prosince v pražském Kongresovém centru. Jeden z nejvyhlášenějších pěvců současnosti se českému publiku představí za doprovodu orchestru a dětského sboru. Spolu s Carrerasem podle pořadatelů vystoupí i sopranistka světového formátu, její jméno však dosud nezveřejnili. Podle Mirky Padevětové z pořádající agentury JVS Group budou bližší informace o programu i účinkujících známy během 14 dnů. Vstupenky na koncert jsou k dostání v síti Ticketpro od 1800 korun, nejdražší do sekce VIP šplhají až k 10.000 korun. Carreras, který deset dnů před pražským koncertem oslaví dvaašedesáté narozeniny, je známý jako nejmladší z proslulých "tří tenorů" vedle Plácida Dominga a loni zesnulého Luciana Pavarottiho. Do české metropole zavítal jako mezinárodně úspěšná megastar poprvé v roce 1994, kdy měl s Českou filharmonií recitál společně se sopranistkou Montserrat Caballéovou. V Praze pak vystoupil několikrát, před dvěma lety poprvé zazpíval v Ostravě.

Ze sportu:

Už druhou zlatou medaili vybojoval na paralympijských hrách v Pekingu cyklista Jiří Ježek, který vyhrál silniční časovku na 24,8 kilometru mezi tělesně handicapovanými jezdci s podkolenní amputací. Z dráhových disciplín předtím Ježek vytěžil kompletní sadu medailí a je zatím neúspěšnějším členem české výpravy. Bronz v časovce získala také Markéta Macková. Ve smíšeném závodě sportovců s centrální poruchou hybnosti jednadvacetiletá česká závodnice na tricyklu sice zajela na téměř třináctikilometrové trati devátý čas, ale přepočet podle koeficientu handicapu ji posunul na stupně vítězů.

Česká plavkyně Běla Hlaváčková vybojovala na paralympiádě v Číně zlatou medaili v kategorii 100 metrů prsa. Vyhrála také závod na 50 metrů volný způsob a na 100 metrů volný způsob dohmátla na třetím místě.

Legendární fotbalista Michel Platini přiletí 14. listopadu do Prahy poprvé v roli předsedy Evropské fotbalové unie (UEFA). V České republice stráví dva dny a setká se s představiteli českého fotbalu. Potvrdil to v dopise místopředsedovi vlády Alexandru Vondrovi. Platini byl v Praze v říjnu 2006, kdy sháněl podporu pro svou volební kampaň proti Lennartu Johanssonovi ze Švédska. O tři měsíce později pak stanul v čele evropského fotbalu.

Stříbrné medaile vybojovalo na mistrovství světa ve volném potápění v egyptském Šarm aš-Šajchu družstvo českých mužů ve složení Martin Štěpánek, Petr Vala a Petr Zlatuška, které obhájilo druhé místo z předloňského šampionátu. České reprezentantky Jarmila Slovenčíková, Jana Oujezdská a Barbora Ivanská skončily po třech disciplínách jen těsně pod stupni vítězů čtvrté.

České tenistky se v prvním kole elitní skupiny Fed Cupu utkají s letošními finalistkami ze Španělska. Rozhodl o tom páteční los v předvečer finále v Madridu. Zápas se bude hrát 7. a 8. února příštího roku v České republice.

Tenisté Agrofertu Prostějov obhájili prvenství v extralize družstev. V pátečním finále v Prostějově porazili Precolor Přerov 6:0. O další prostějovský titul se zasloužili Jan Hájek, Tomáš Berdych a čtyři zahraniční posily Jarkko Nieminen, Igor Andrejev, Dominika Cibulková a Sibylle Bammerová. Největší práci s přerovským protivníkem měl Berdych, který porazil Lukáše Rosola až po boji 7:6 a 6:4.

Futsalisté Chrudimi postoupili stejně jako loni do hlavní fáze Futsal Cupu, který je obdobou fotbalové Ligy mistrů. Východočeši v závěrečném utkání kvalifikační skupiny ve své hale porazili Iberii Tbilisi 6:3 a v konečné tabulce obsadili první místo.

Basketbalový klub BC Brno, který se pod někdejším názvem Zbrojovka zařadil mezi nejslavnější české týmy, se v příští sezoně v nejvyšší soutěži neobjeví. Vedení Mattoni NBL rozhodlo, že ekonomickými problémy sužovaný klub z ligy vyloučí. ČTK to řekl ředitel soutěže Zdeněk Ringsmuth.

Počasí:

Bude polojasno nebo slunečno, teploty vystoupí jen na 13 až 17, na horách bude kolem 8 stupňů.