Zprávy

Prezident Klaus: Edvard Beneš byl velký státník, ČSR díky němu byla suverénní zemí

Snahou druhého československého prezidenta Edvarda Beneše bylo prosazení a uhájení nezávislosti a svobody Československa, řekl na středečním pietním aktu k 60. výročí Benešova úmrtí v Sezimově Ústí prezident Václav Klaus. Podle něj sice Beneš nakonec nebyl schopný najít účinnou obranu a podlehl náporu dvou totalit 20. století, ale měl by zůstat v paměti jako velký státník, díky němuž bylo Československo dvě desetiletí suverénní zemí. "Zejména díky němu a jeho dílu dnes odevzdáváme Evropské unii významné součásti své státní suverenity jako nezpochybnitelná a respektovaná národní a státní entita," řekl Klaus, který je známým kritikem EU. Za velkého státníka považuje Beneše i premiér Mirek Topolánek (ODS), který o něm ve svém projevu hovořil jako o "pilném, vzdělaném a přemýšlivém politikovi". Dnešní doba podle Topolánka na politiky neklade takové nároky jako v Benešově období, a proto je prý třeba se ptát, kdo by na jeho místě obstál. Zdůraznil přitom, že dnešní Česko má na rozdíl od republiky za Beneše zajištěno pevné spojenectví.

Benešova vila v Sezimově Ústí zůstane vládní, ale víc se otevře veřejnosti. Nyní je v rekonstrukci, která je plánována do května příštího roku. Pak si ji budou moci lidé prohlédnout vždy o jednom víkendu v měsíci a zahrada bude veřejnosti otevřená trvale. Vila by už neměla sloužit k rekreaci členů vlády, kteří tam v minulých letech jezdili. Projekt rekonstrukce vily představil v Sezimově Ústí premiér Mirek Topolánek v den 60. výročí úmrtí Edvarda Beneše. Beneš strávil ve vile poslední chvíle svého života. Jezdil hlavně odpočívat, ale přijímal tam i významné návštěvy. Vilu odkázala Hana Benešová v roce 1974 státu, aby sloužila jako památník jejího manžela. Za socialismu však byla přestavěna na rekreační sídlo využívané ústavními činiteli. Až v roce 2005 vznikla v objektu pod vilou expozice, která seznamuje s Benešovým státnickým dílem i se soukromým životem manželů.

Ozbrojenci zaútočili na české vojáky v Afghánistánu, nejsou oběti

Neznámí ozbrojenci zaútočili na vozidlo českých vojáků ve východoafghánské provincii Lógar. Nikdo ze tří vojáků ve voze nebyl při explozi nastražené nálože vážně zraněn, oznámilo ministerstvo obrany. Čeští vojáci byli na společné hlídce s americkými, francouzskými a afghánskými vojáky. Při návratu vozidel na základnu poničila český vůz exploze nastražené improvizované nálože.

Elitní armádní jednotka již znovu působí v Afghánistánu

Prostějovská jednotka speciálních sil, která patří k elitním útvarům české armády, od začátku září znovu působí v Afghánistánu. Ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) již dříve uvedla, že by vojáci mohli operovat ve velmi nebezpečných částech země a nebyli by součástí jednotek NATO. Podle dřívějších informací vyslání speciální jednotky stojí asi 213 milionů korun. Částku ze svého rozpočtu zaplatí ministerstvo obrany. Prostějovští vojáci se v rámci posledního půlroční půlročního působení v Afghánistánu zúčastnili více než 30 bojových operací a zadrželi i několik vysokých polních velitelů. Česká armáda letos zvýšila počet vojáků v Afghánistánu. Hlavním úkolem je působení v samostatném provinčním rekonstrukčním týmu (PRT) v provincii Lógar. Jeho členy je asi 200 vojáků a přibližně deset civilních expertů. Letos v Afghánistánu zemřeli již dva čeští vojáci.

Ministři navrhli vyznamenat šest vojáků

Vláda navrhla vyznamenat Řádem bílého lva čtvrté třídy šéfa vojenského zpravodajství Ondřeje Páleníka a medailemi za hrdinství dalších pět vojáků, kteří působili v zahraničních misích. Návrh na vyznamenání předají prezidentu Václavu Klausovi. Vyznamenání se udělují na Hradě 28. října, v den státního svátku. Ministři chtějí udělit medaili za hrdinství vojákům Tomáši Kramplovi, Zdeňku Lhotovi, Radimu Košulovi, Petru Sekelovi a Petru Králíkovi. Podle informací ČTK jsou vojáci zejména příslušníky elitních armádních jednotek, které se vyznamenaly v Afghánistánu.

Vláda schválila celoroční zákaz jízdy kamionů v pátek odpoledne

Vláda schválila celoroční zákaz jízdy kamionů v pátek odpoledne, omezení dosud platilo pouze během letních prázdnin. Kamiony nad 7,5 tuny hmotnosti nebudou moci na silnice v době od 15:00 do 18:00. Zároveň se rozšíří nedělní zákaz na téměř celý den od půlnoci do 22:00. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to uvedli ministři životního prostředí Martin Bursík a dopravy Aleš Řebíček. Další novinkou je rozšíření zákazu na celou silniční síť.

Vzápětí se ozvali zástupci podnikatelských svazů, kteří krok vlády jednoznačně odmítají. Poškodí prý řadu firem. Jak řekl generální tajemník Česmadu Martin Špryňar, v případě, že vláda Řebíčkovu novelu schválí, sáhnou dopravci k protestním akcím. "Zákaz negativně dopadne na dopravní firmy a projeví se v celé ekonomice kvůli nedodání zboží v požadovaný čas a v návaznosti na to na zdražování zboží. Ekonomické dopady pouze na průmyslovou sféru představují zvýšení nákladů o přibližně 8,5 miliardy korun ročně," řekl prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Čeští řidiči se od příští středy dostanou po dálnici až k oceánu

Přesně za týden se českým řidičům otevře poslední chybějící kus dálnice, po níž se dostanou přes Norimberk a Paříž až ke španělským břehům Atlantského oceánu. Bavorsko zprovozní devatenáctikilometrový úsek dálnice A6 z Ambergu na Norimberk. ČTK to řekl Petr Otásek, koordinátor stavby dvacetikilometrového obchvatu Plzně, který byl jako poslední stavba dálnice D5 Praha - Rozvadov otevřen v říjnu 2006.

Na obchvatu se řidičům otevřela první česká dálniční kaple. Jde zřejmě o jedinou podobnou stavbu ve východní Evropě, kde mohou řidiči kdykoli zastavit, modlit se a rozjímat. V Německu jich je 28, nejbližší podobná u Norimberku ve směru na Frankfurt, řekl ČTK Petr Otásek z občanského sdružení Via Carolina, které stavbu kaple organizovalo a vlastní ji. Kaple Smíření, umístěná na moderní verzi tradiční cesty mezi Čechami a Německem, stojí na konci odpočívadla u Šlovic ve směru od Rozvadova na Prahu. Je na ní pamětní deska obětem silniční dopravy.

Poslankyně Jakubková: Pokud Bursík nezmění přístup, zvážím odchod z klubu Strany zelených

Rozkol v poslaneckém klubu Strany zelených (SZ) zřejmě bude pokračovat i v případě, že předseda zelených Martin Bursík na nadcházejícím sjezdu strany obhájí svou funkci a posílí svou pozici v SZ. Poslankyně zelených a Bursíkova kritička Věra Jakubková řekla, že pokud s ní Bursík a jeho příznivci nezačnou po sjezdu komunikovat, bude vážně uvažovat o odchodu ze sněmovní frakce strany. Jakubková zároveň Bursíka obvinila z toho, že používá "totalitní politiku" k tomu, aby ve straně získal převahu.

Ministr Bursík nesouhlasí s plzeňským návrhem zákona o Šumavě

Ministerstvo životního prostředí nesouhlasí s návrhem zákona o Národním parku Šumava, který v úterý schválilo zastupitelstvo Plzeňského kraje. Návrh plzeňských zastupitelů podle ministra Martina Bursíka téměř kopíruje nedávný návrh komunistických poslanců, který zamítla jak vláda, tak sněmovna. Návrh je postaven na tom, že hlavní pravomoci by v národním parku patřily jednadvacetičlennému volenému výboru, který by mimo jiné schvaloval rozpočet, odvolával a jmenoval ředitele, stanovil zóny, plán péče a hospodaření v lesích. Právě existence výboru s tak rozsáhlými exekutivními pravomocemi však považuje Bursík za zásadní problém. Plzeňský kraj se netají tím, že zákon má za cíl mimo jiné omezit moc ministerstva životního prostředí nad parkem.

Čunek předal Stehlíkové svou koncepci řešení problémů Romů

Vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek (KDU-ČSL) dokončil svou koncepci řešení problémů Romů. Dokument předal ministryni pro menšiny a lidská práva Džamile Stehlíkové (SZ). Čunkův záměr vypracovat romskou koncepci vyvolal vlnu nevole. Nesouhlasili s tím mnozí romští aktivisté a ochránci lidských práv. Poukazovali na to, že Čunek ještě jako starosta Vsetína nechal vystěhovat několik romských rodin na okraj města a do jiných okresů.

Stehlíková řekla, že z Čunkova materiálu zatím četla dvě stránky. Podle ní dokument vychází z původní vládní koncepce. Ta je ale příliš teoretická. Čunkovy návrhy by tedy mohly přinést praktický návod ke zvládnutí situace. Josef Baláž z ministrova týmu před nedávnem řekl, že peníze na řešení problémů se vzděláváním, zaměstnáváním a bydlením Romů by měly dostat obce a města, která připraví ucelený program. Také podle Stehlíkové není možné nepříznivou situaci zvládnout bez zapojení místních samospráv. Čunkův podíl na koncepci považuje proto za velký.

Rušení ztrátových poboček České pošty prověří Český telekomunikační úřad

Rušením ztrátových 178 poboček České pošty a jejich nahrazováním motorizovaným doručováním se bude zabývat Český telekomunikační úřad (ČTÚ), který na poštovní trh dohlíží. Pokud zjistí, že se úroveň obsluhy neúnosně snížila, bude od pošty požadovat, aby ke změně nepřistoupila. Úřad podle svého předsedy Pavla Dvořáka dohlíží podle zákona především na zajištění všeobecné dostupnosti základních poštovních služeb, jako je doručování obyčejných a doporučených zásilek, balíků a poukázek, za přijatelnou cenu. Do jeho kompetence naopak nespadají například služby Poštovní spořitelny či výplaty důchodů.

O rušení poboček v malých obcích chtěl ve čtvrtek jednat se zástupci České pošty a ministrem Ivanem Langrem (ODS) vicepremiér a šéf lidovců Jiří Čunek, schůzka byla ale zrušena. "Volali z ministerstva vnitra, že kvůli časové tísni ministra se schůzka nemůže uskutečnit," informoval mluvčí lidovců Martin Horálek. Čunek podle něj na setkání trvá.

Pošta minulý týden oznámila, že činnost poboček v malých obcích ukončí ke konci roku. Roční ztrátu z jejich provozu vyčíslila na 32 milionů korun ročně. Se starosty dotčených obcí firma dál jedná. Nabídla jim například, že pobočky nezruší, pokud budou na provoz pošt obce přispívat. Roční příspěvek by se měl podle informací některých starostů pohybovat kolem 200.000 korun. Česká pošta provozuje 3387 pošt.

Reuters: Americký trh Nasdaq má zájem o pražskou burzu

Transatlantická akciová burza Nasdaq OMX Group, která provozuje akciové trhy ve Spojených státech a některých zemích severní Evropy, má zájem o Burzu cenných papírů Praha (BCPP). Agentuře Reuters to řekly informované zdroje. Podle některých z nich by chtěl Nasdaq získat v BCPP většinový podíl.

Ombudsman bude moci navrhovat kárné žaloby na vedení soudů

Ombudsman bude moci od 1. října podávat návrhy kárných žalob na předsedy a místopředsedy soudů. Učinit tak bude moci v případech, kdy bude mít zásadní pochyby o tom, zda dobře zvládají své funkce. Novou pravomoc mu dává novela zákona o soudech a soudcích. Pravomoci veřejného ochránce práv Otakara Motejla ve vztahu k soudům byly až dosud značně omezené.

Vláda si auta na předsednictví EU půjčí za symbolickou korunu

Za symbolickou jednu korunu si český stát na dobu svého předsednictví Evropské unii půjčí flotilu automobilů skupiny Volkswagen, především škodovek z Mladé Boleslavi. Novinářům to při podpisu příslušné smlouvy řekl vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra. Smlouvu podepsal za vládu se zástupci společností Škoda Auto a Import Volkswagen Group. Podle vicepremiéra zapůjčením vozů ušetří stát desítky milionů korun. Podobný model byl využit už při pražském summitu Severoatlantické aliance před několika lety, připomněl Vondra, který tehdy schůzku NATO organizoval. Půlroční české předsednictví EU začne v lednu, Česko bude organizovat veškerý chod unie a významné politické schůzky.

Německá vláda schválila vytvoření památníku vyhnání v Berlíně

Německá vláda definitivně schválila projekt památníku v Berlíně, který by vhodným způsobem připomínal poválečné vysídlení Němců z východní Evropy a jeho oběti. Památník, který má spravovat nově vytvořená nadace Útěk, vyhnání, usmíření, bude spadal pod Německé historické muzeum. Vláda rozhodnutí přijala až poté, co byl obroušen odpor polské strany a byla zajištěna vyváženost koncepce projektu. Podle plánů oznámených již dříve bude památník umístěn poblíž Postupimského náměstí v centru Berlína. Na osud Němců z východní Evropy má expozice klást hlavní akcent, má se ale údajně zaměřit i na další nedobrovolné přesuny obyvatelstva ve 20. století, "mezi nimi i na ty, které zorganizovali Němci".

Proti původnímu projektu takzvaného Centra proti vyháněním, v němž se angažoval především německý Svaz vyhnanců v čele s kontroverzní Erikou Steinbachovou, protestovala Varšava i Praha a především ve vztazích mezi Berlínem a Varšavou byl projekt až donedávna neuralgickým bodem.

Moldavská premiérka se sešla se zástupci finanční skupiny J&T

Moldavská premiérka Zinaida Greceanii v rámci oficiální návštěvy České republiky jednala s představiteli česko-slovenské finanční skupiny J&T o možných investicích v Moldavsku. Skupina J&T plánuje v této postsovětské republice investovat do výstavby elektrárny. Moldavská premiérka se v úterý setkala s premiérem Mirkem Topolánkem a podepsala s Českem protokol o změně dohody o ochraně vzájemných investic.

Na pohřeb Tomáše Bati pojede za českou vládu vicepremiér Jiří Čunek

Na páteční pohřeb Tomáše Bati pojede za českou vládu vicepremiér Jiří Čunek (KDU-ČSL). Rozhodla o tom vláda. Pohřeb Bati, představitele světového obuvnického impéria, se koná v pátek v kanadském Torontu. Soustrast jeho ženě Sonje Baťové už vyjádřili i prezident republiky Václav Klaus a jeho manželka Livia Klausová. Manželé Klausovi v kondolenci ocenili Baťu jako člověka, který přes nepřízeň osudu dokázal pokračovat v budování světoznámé rodinné firmy, prosadit se v mezinárodním měřítku a stal se pro celé tehdejší Československo a později i pro Českou republiku symbolem podnikatelského úspěchu.

Český výrobce představil systém k ovládání počítače pouze zrakem

Česká firma na 4. ročníku mezinárodní konference Cogain 2008 představila systém 14Control, který umožňuje motoricky handicapovaným uživatelům ovládat počítač pouze pohyby očí. Na českém trhu bude k dostání za 38.900 korun. Ceny obdobných zahraničních výrobků se údajně pohybují kolem 6000 eur (zhruba 150.000 korun). Pohyby očí, popřípadě hlavy snímá malá kamera připevněná na brýlích, která je kabelem propojena s počítačem, uvedla pracovnice výzkumu Marcela Fejtová. Zařízení tak nahrazuje počítačovou myš, čímž umožňuje ovládání všech aplikací, které jsou jí ovladatelné. Firma Medicton group úzce spolupracuje s Českým vysokým učením technickým.

Český hasičský tým patří k nejtvrdšímu mužstvu na světě

Čeští hasiči patří mezi nejlepší na světě. Svědčí o tom prvenství českého týmu v soutěži TFA (Nejtvrdší hasič přežije), která simuluje zásah při požáru. Soutěž je jednou z kategorií Světových hasičských her, které skončily v Liverpoolu. Čeští zástupci získali na mistrovství, na kterém se dále soutěžilo v atletice, surfingu a dalších sportech, 36 medailí. Nejúspěšnějším českým hasičem se stal Vladimír Vysocký, který získal hned tři zlaté medaile. Padesátiletý požárník byl nejlepší v cyklistickém sprintu, v překážkové dráze a v kategorii nad 50 let ve výše zmíněné disciplíně TFA (Toughest Firefighter Alive), kterou v kategorii družstev ČR ovládla.

Ostravský soud zprostil Krejčíře obžaloby z úvěrového podvodu

Krajský soud v Ostravě zprostil uprchlého Radovana Krejčíře i jeho obchodního partnera Miroslava Řehounka obžaloby z úvěrového podvodu. Podle obžaloby oba muži v roce 1995 získali nezákonně pro svou českotěšínskou firmu Corado Trade dvacetimilionový úvěr, který nesplatili. Podle soudce Tomáše Tkačíka jsou ale oba podnikatelé nevinní. Nelze prokázat, že by měli v úmyslu úvěr nesplatit. Část úvěru splatili, firma Corado Trade tehdy skutečně obchodovala s akciemi, měla pobočky po celém Česku a zapůjčených 20 milionů korun mohla použít nejen na nákup akcií, ale i na platy zaměstnanců nebo nákup nemovitostí, dodal soudce. "Jde o záležitost obchodního práva, nikoli trestního," řekl soudce. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce Miroslav Valový zváží, zda se proti němu odvolá.

Krejčíř byl v roce 2005 obviněn z podvodu, zločinného spolčení a z přípravy vraždy. Policii utekl v červnu 2005 při domovní prohlídce ve své vile v Černošicích u Prahy. V JAR je od 21. dubna 2007. Na falešný pas tam přicestoval ze Seychel, kam z Česka uprchl. Soud v jihoafrickém Johannesburgu letos v únoru rozhodl, že Krejčíř, který má seychelské občanství, nebude z JAR k trestnímu stíhání do Česka vydán.

Nova: Části amputovaných lidských končetin patří stejné osobě

Nález lidského chodidla, které policisté objevili v úterý u pražské Hostivařské přehrady, podle kriminalistů souvisí s amputovanou lidskou rukou, kterou minulý týden našli pracovníci třídírny odpadů v Malé Chuchli. Prakticky shodný řez prý nasvědčuje tomu, že obě části končetin patří stejné osobě, muži. Informuje o tom televize Nova. Více světla by do případu měla vnést genetická expertíza, která má být hotova za několik dnů.

Praha: Počet vykázaných násilníků nestoupá, jsou ale brutálnější

V hlavní městě počet vykázaných násilníků nijak nestoupá, případy jsou ale brutálnější. V srpnu museli domácnost opustit čtyři lidé. S jedním mužem bylo zahájeno trestní řízení, další skončil dokonce ve vazbě, informoval pražský radní Jiří Janeček. Podle něj také přibývá případů, kdy jsou násilníci pod vlivem drog nebo alkoholu. Od začátku letošního roku bylo v Praze vykázáno celkem 21 násilníků, od loňského ledna celkem 80 lidí. "I když v hlavním městě Praze výrazně nestoupá počet vykázání, odhalujeme stále brutálnější útoky ze stran mužů na ženy," poznamenal radní.

Ve slovinských horách zahynul český paraglidista

Ve slovinských horách v sobotu zahynul devětapadesátiletý Čech, který se zde pokoušel za špatných povětrnostních podmínek slétnout na padáku z hor do údolí. Pátrání po zmizelém muži začalo ihned po nahlášení nehody, záchranné práce však komplikovalo špatné počasí. Mužovo tělo objevili v úterý slovinští speleologové v jedné horské rokli, napsal slovinský deník Delo.

U Kozákova se zřítil rogalista

Rogalista se zřítil nad Radostnou u Kozákova na Semilsku. Po neštěstí byl v bezvědomí, podařilo se ho ale oživit a přiletěl pro něj vrtulník záchranné služby. Podle ředitele krajské záchranné služby Zdeňka Kubra utrpěl muž četná zranění - například hlavy, hrudníku a kyčle. Přibližně čtyřicetiletý rogalista byl přepraven ve vážném stavu na traumatologii do liberecké krajské nemocnice. "Rogalistu našli na zemi houbaři a zatím nikdo neví, jak dlouho tam ležel," dodal Kubr. Kozákov patří mezi kopce, které mají rogalisté a paraglidisté ve velké oblibě. Havarují tam několikrát do roka.

V Písku se srazilo auto s autobusem MHD, 12 zraněných

V centru Písku se srazil osobní automobil s autobusem MHD. Záchranáři museli po nehodě ošetřit 12 osob, sdělil ČTK šéf jihočeské záchranné služby Marek Slabý. Asi pětašedesátiletého muže a malé dítě odvezla sanitka do nemocnice se středně těžkými poraněními, šlo o otřes mozku a tržné rány. Ostatních deset lidí utrpělo oděrky a zhmožděniny. Na jihu Čech je to od začátku týdne již druhá nehoda automobilu s autobusem.

Za úhyn 237 prasat v Brzkově dostal farmář stotisícové sankce

Za úhyn 237 prasat na zemědělské farmě v Brzkově na Jihlavsku, který šokoval veřejnost na počátku června, veterináři a plemenáři uložili majiteli chovu Františku Jeklovi několikasettisícovou pokutu. Rozhodnutí si ovšem nepřevzal, stejně jako obvinění za týrání zvířat Muži hrozí až rok vězení. Pokud Jekl nebude reagovat na opakovanou výzvu k převzetí verdiktu, budou po něm peníze vymáhat celníci. Policisté už dostali příkaz Jekla najít a obvinění mu předat osobně.

Veterináři v Jeklově vepříně a okolí našli 237 zdechlin. Dalších 115 prasat, která živořila mezi nimi, nechali utratit. Na špatný stav vepřína v Brzkově upozornil veterináře anonymní telefonát. Podle Jekla, jenž je ve finančních potížích, chov zdecimovaly choroby, ale rozbory nic takového neprokázaly.

Nadúroda srazila cenu moštových jablek o tři čtvrtiny

Ceny moštových jablek jsou letos zhruba o tři čtvrtiny nižší než loni. Důvodem je nadúroda jablek v zahrádkách a alejích. Ceny srazila i vysoká úroda v Polsku, které je světovým hráčem na trhu jablečných džusů. Zatímco loni se v drobném výkupu platilo kolem tří korun za kilogram moštových jablek, nyní se ceny pohybují od 70 haléřů do jedné koruny, řekl tajemník Ovocnářské unie Martin Ludvík. Dodal, že letos by se mělo v alejích a zahrádkách drobných pěstitelů urodit nadprůměrných více než 200.000 tun jablek po loňských zhruba 80.000 tun.

Brněnský pomník Rudoarmějců možná zmizí ze seznamu památek

Ministerstvo kultury zvažuje, zda vyřadí pomník vojáků Rudé armády v Brně-Králově ze seznamu kulturních památek. Navrhuje to městská část Královo Pole, jejíž místostarosta René Pelán nechal loni z pomníku odstranit srp a kladivo. K návrhu se zatím vyjadřují další instituce. Například brněnští radní ho nepodpořili, řekl náměstek primátora Martin Ander. Památník Rudé armády v Božetěchově ulici z roku 1946 je od roku 1958 zapsán v Ústředním seznamu kulturních památek. Připomíná necelé dvě tisícovky ruských vojáků, kteří padli při akcích spojených s osvobozováním Brna v dubnu 1945. "Přiklonili jsme se k názoru odborníků, podle niž byl pomník postaven jako připomínka jisté historické události, a tuto stále plní," uvedl Ander k postoji radních.

Vychází třetí díl korespondence Wericha s Voskovcem

Třídílný projekt dosud nepublikované korespondence Jiřího Voskovce a Jana Wericha se konečně dočká završení. Nakladatelství Akropolis uvede v polovině září na trh poslední díl. I ten vyjde ve spolupráci s Nadací Jana a Medy Mládkových a texty doplní méně známé fotografie z působení dvojice V+W na opačných koncích světa. Původně se počítalo se třetím svazkem na jaro, editor Ladislav Matějka, který v květnu oslavil 89. narozeniny, se ale musel v Bostonu podrobit operaci, což projekt pozdrželo, řekl majitel nakladatelství Jiří Tomáš.

Závěrečný svazek třídílné korespondence tvůrců Osvobozeného divadla, uložené v Gotliebově archivu v Bostonu, přináší jejich vzájemné listy z neveselých let 1969 až 1980. Uzavře se tak ojedinělý ediční projekt, jehož příprava i realizace nebyly jednoduché. Přitom soubor této korespondence je vlastně svým způsobem pokračováním někdejších divadelních forbín Voskovce a Wericha. "Dopisy vrhající nevšední světlo na normalizační léta v tehdejším Československu tentokrát doplňují některé další dokumenty z Voskovcovy pozůstalosti. Především je uveřejněn jeho pokus o autobiografii, zmiňovaný někdy pod názvem Stín svobody, pod nímž byl kdysi publikován v Tigridově Svědectví," uvedl Tomáš. Upozornil, že editor ji konfrontuje s úředním zápisem z výslechů, jimž byl Voskovec podroben v letech 1950 až 1951, kdy byl jedenáct měsíců internován na imigračním ostrově Ellis Island. "Tento dokument je zde otištěn vůbec poprvé," dodal.

Seriál Černá sanitka má potěšit příznivce záhad a tajemna

Česká televize začne ve čtvrtek vysílat seriál Černá sanitka, v němž si mají přijít na své příznivci tajemna, záhad a mýtů. Vznikl v brněnském studiu v režii Mojmíra Kučery a Jiřího Nováka podle stejnojmenné knižní sbírky etnografa Petra Janečka, jejíž třetí díl se právě připravuje. Základ příběhů, které pokaždé doplní předtočená publicistická část, vytvořily městské legendy, pověsti a strašidelná vyprávění, známá z letních táborů a škol v přírodě, historky o maniacích, zvířatech a neštěstích. Zábavnou formou odkryjí pravdivost tradovaných děsivých či naopak komických pověstí, patřících mezi lidový folklor. Ať už jde o historky duchařské, obchod s lidskými orgány, flirt dívek s tajemným cizincem či nebezpečí exotických rostlin.

Autor předloh, etnolog a folklorista pražského Národního muzea Petr Janeček dal podobných historek včetně vyložených fám dohromady na šest set. Odhaduje, že celkem jich na světě existuje kolem pěti tisíc. Často prý překračují hranice a jsou rozšířeny celosvětově.

Ze sportu:

Pět zemí včetně České republiky se uchází o pořádání hokejového mistrovství světa v roce 2014. Vedle zástupců Českého svazu ledního hokeje, kteří se ucházeli neúspěšně o šampionát o rok dříve a hned avizovali zájem o další turnaj, zaslaly do uzávěrky kandidátek do 1. září přihlášky také Lotyšsko, Bělorusko, Maďarsko a Ukrajina. Uvedly to oficiální internetové stránky Mezinárodní hokejové federace (IIHF).

Českým fotbalistům patří v žebříčku FIFA stále osmá pozice, na niž klesli po červnovém mistrovství Evropy. Pořadí národních týmů i nadále vévodí kontinentální šampioni Španělé. Evropské celky čeká po sérii přípravných zápasů teprve tento víkend vstup do kvalifikace o postup na mistrovství světa. Češi v srpnu remizovali 2:2 v Anglii, která kvůli tomu klesla o jednu příčku na 15. pozici za Kamerun. První soupeř svěřenců trenéra Petra Rady v kvalifikaci o MS Severní Irsko je na 32. pozici, dvě příčky za papírově nejsilnějším českým protivníkem Polskem.

Hokejoví fanoušci se mohou před startem nové sezony zámořské NHL v Praze těšit i na veřejné tréninky New Yorku Rangers i Tampy Bay. Spolu s doprovodným programem jsou naplánovány do pražské O2 Arény na čtvrtek 2. října, předprodej vstupenek začne na terminálech Sazky už tento čtvrtek. Na středeční tiskové konferenci to oznámili zástupci společnosti Česká sportovní, která projekt NHL Premiere 2008 v tuzemsku pořádá. Zápasy mezi Tampou Bay a Rangers se odehrají v O2 Areně v sobotu 4. října a o den později shodně od 18:00. Vstupenky byly na konci dubna během 27 hodin vyprodané.

Praha a Nové Město na Moravě budou i v nadcházející sezoně součástí běžecké Tour de Ski. Seriál lyžařských závodů začne 27. prosince v německém Oberhofu, o dva dny později je na programu sprint v české metropoli, ale dějištěm tentokrát nebude Pražský hrad. Závody v Novém Městě se uskuteční 31. prosince a 1. ledna a Tour vzápětí vyvrcholí v italském Val di Fiemme. Všichni čtyři pořadatelé už úspěšně podstoupili v úterý podrobnou inspekční prověrku příprav ze strany Mezinárodní lyžařské federace (FIS).

Ještě před několika týdny se zdálo, že českému golfu konečně roste důstojný zástupce na mezinárodní profesionální scéně. Jessica Kordová v patnácti letech šokovala svým vystoupením na ženském US Open, kde skončila na 19. místě. Jenže až bude za rok svoje umístění obhajovat, u jejího jména už bude americká vlaječka. Jak totiž uvedla pro českou verzi magazínu Golf Digest, rozhodla se reprezentovat USA. A to hlavně proto, že tam tráví naprostou většinu času. Její otec Petr Korda, bývalý úspěšný tenista, nehodlá rozhodnutí své dcery ovlivňovat. České golfové federaci prý slíbil, že jeho dcera bude hájit české barvy do 15 let, pak se měla rozhodnout, co dál. "Jessica od federace nikdy nic nedostala, ale pořád reprezentovala. Je hezké, jak lidi říkají, že je Jessica 'naše', ale proč ji tedy nikdo nevyhlásil ani mezi nejlepšími juniorkami roku," argumentoval otec nadějné hráčky.

Počasí

Bude oblačno až zataženo, na západě déšť nebo přeháňky, teploty vystoupí v Čechách na 20 až 23, na Moravě a ve Slezsku až na 27 stupňů Celsia.