Zprávy

V Torontu zemřel podnikatel Tomáš Baťa

Ve věku 93 let zemřel v pondělí v Torontu podnikatel Tomáš Baťa mladší. Podle ředitele zlínské Nadace Tomáše Bati Pavla Veleva šlo o náhlé úmrtí. Česko-kanadský podnikatel byl pokračovatelem svého otce Tomáše Bati ve vedení mezinárodní obuvnické firmy Baťa. Ve své celoživotní práci prosazoval zásady etiky podnikání. Je držitelem řady vysokých ocenění, mimo jiné Řádu T.G. Masaryka a slovenského Bílého dvojkříže. Stal se čestným doktorem řady světových univerzit. Prezident Václav Klaus uvedl, že zpráva o Baťově úmrtí ho zarmoutila. Podle něj odešla jedna ze skutečně velkých osobností, člověk, který se přes nepřízeň osudu ve své vlasti dokázal prosadit ve světě a stal se symbolem podnikatelského úspěchu. Zlínský magistrát hodlá podle mluvčí Marie Masaříkové připravit na radnici pietní místo, kde lidé prostřednictvím podpisů budou moci vyjádřit soustrast pozůstalým. Baťovu památku uctí ve čtvrtek minutou ticha také zlínské zastupitelstvo.

EU pohrozila, že pozastaví jednání s Ruskem

Evropská unie na svém pondělním mimořádném summitu k rusko-gruzínskému konfliktu pohrozila, že pozastaví jednání o takzvaném strategickém partnerství s Moskvou, pokud Rusko nestáhne z Gruzie své vojáky. Po vrcholné schůzce to oznámil šéf Evropské komise José Barroso. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy, jehož země nyní unii předsedá, zároveň oznámil, že v pondělí 8. září se do Moskvy vydají jednat s tamními představiteli čelní reprezentanti EU. Situace v Gruzii je podle českého premiéra Mirka Topolánka vážná, země potřebuje okamžitou ekonomickou pomoc. Předseda vlády to uvedl před pondělním summitem EU k rusko-gruzínskému konfliktu v Bruselu. Topolánek se v sídle unie setkal s gruzínským premiérem Ladem Gurgenidzem, který ho o stavu země informoval.

Schwarzenberg považuje gruzínskou krizi za zkoušku EU

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg považuje krizi kolem Gruzie za ruský test reakcí Evropské unie, za lakmusový papírek Moskvy vůči EU. Je přesvědčen, že tato otázka rozhoduje o politickém významu unie. Ministr se takto vyjádřil ve Vídni na společné tiskové konferenci se svou rakouskou kolegyní Ursulou Plassnikovou krátce před mimořádným summitem EU svolaným kvůli rusko-gruzínskému konfliktu. Pokud se podle něj unie nezmůže na to, aby ke krizi zaujala jasné a pevné stanovisko, "může být EU jako politický projekt na dlouhou dobu odepsaná". V takovém případě by totiž unie vzbudila dojem, že je sice "obchodně zajímavá, ale politicky ji není třeba brát vážně", zdůraznil ministr.

Proti ruskému postupu v Gruzii v Praze protestovaly desítky lidí

Přibližně pět desítek lidí v pondělí v centru Prahy protestovalo proti nedávnému ruskému postupu v Gruzii. "Cílem je upozornit celý svět, aby co nejvíc podpořil Gruzii a donutil Rusko splnit všech šest bodů příměří, které domluvil s ruským prezidentem francouzský prezident (Nicolas) Sarkozy," řekl novinářům Jimi Dabrundašvili z gruzínského sdružení Samšoblo, které protest svolalo. Postoj české vlády ke konfliktu pokládá za správný. Sdružení Samšoblo v minulých dnech organizovalo už protestní akce proti ruskému postupu v konfliktu s Gruzií před ruským velvyslanectvím. Protestní protiruské akce se při příležitosti summitu EU v Bruselu konaly nejen v různých městech EU, ale i v samotném Tbilisi.

1,3 milionu dětí a studentů začal nový školní rok

Do lavic základních a středních škol toto pondělí usedlo přes 1,3 milionu žáků. V základních školách se shromáždilo asi 822.000 dětí. I když přibývá nejmladších školáků, je to méně než loni. Klesl i počet středoškoláků, kterých je asi 510.000. Skoro 95.000 dětí šlo do školy poprvé. Stejně jako žáky druhých, šestých a sedmých ročníků základních škol je čeká výuka podle školních vzdělávacích programů, které mají reformovat školství. Školní rok zahájil v 08:00 ministr školství Ondřej Liška rozhlasovým projevem. Zdůraznil v něm, že je důležité, aby děti chodily do školy rády. Pedagogický sbor by jim měl k tomu vytvářet otevřené a tvůrčí podmínky. Promluvil také o vzájemném respektu. Prvňáčky a učitele Masarykovy školy v Litoměřicích a základní školy v Neratovicích pozdravil prezident Václav Klaus.

Státní rozpočet dosud vykázal přebytek 5,3 miliardy

Stát hospodařil ke konci srpna s přebytkem 5,3 miliardy korun. Loni za stejné období státní rozpočet vykázal přebytek 22,2 miliardy korun. Informovalo o tom ministerstvo financí. Za celý letošní rok počítá ministerstvo financí po letošních změnách v rozpočtu se schodkem 71,3 miliardy korun. Horší výsledek hospodaření podle ministerstva způsobily letošní převody peněz do Státního fondu dopravní infrastruktury, které již dosáhly 21,4 miliardy korun. Dalším důvodem je rovněž květnový přesun 12 miliard korun na Správu železniční dopravní cesty. V samotném srpnu se rovněž meziročně snížily příjmy rozpočtu, a to podle MF kvůli loňskému usnesení vlády, kterým se do rozpočtu převedlo 13,9 miliardy korun z rezervních fondů ministerstev. Celkové příjmy státu za letošních osm měsíců činily 691,4 miliardy korun a meziročně stouply o 34,7 miliardy korun.

Nejvíce peněz z rozpočtu na rok 2009 utratí resort práce

Více než třetinu výdajů státního rozpočtu spotřebuje v příštím roce ministerstvo práce a sociálních věcí. Jedná se o téměř 463 miliard korun. Největší nárůst výdajů o 130 procent by mělo mít kvůli spolufinancování projektů z EU ministerstvo životního prostředí. Vyplývá to z návrhu státního rozpočtu pro příští rok, který ministerstvo financí poslalo na vládu. Stát by měl příští rok hospodařit s deficitem 38,1 miliardy korun. Významný nárůst výdajů zaznamenají zřejmě i ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a ministerstvo školství. Méně peněz mohou očekávat ministerstva pro místní rozvoj, dopravy, zemědělství, kultury a zdravotnictví. Výdaje rozpočtu jsou naplánovány na 1,151 bilionu korun a příjmy na 1,113 bilionu korun. Vláda by měla poprvé o rozpočtu jednat v druhém zářijovém týdnu. Do konce září jej pak musí předložit Poslanecké sněmovně.

Kampaň, v níž se vláda chválí, přišla kabinet na deset milionů

Deset milionů korun stojí českou vládu kampaň "Vláda pro vás", jejímž oficiálním cílem je zvýšit povědomí občanů o práci kabinetu. Několik týdnů před krajskými a senátními volbami tak středopravá koaliční vláda občanských demokratů, lidovců a zelených upozorňuje inzeráty v denících a na internetu občany na ty své kroky, které hodnotí jako úspěšné. Podle představitelů ČSSD je ale kampaň jen mrháním veřejných prostředků, podají proto patrně návrh Nejvyššímu kontrolnímu úřadu (NKÚ) na prošetření věci. Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka se kabinet dopustil zneužívání prostředků státního rozpočtu, protože inzerát má jasně předvolební charakter. Předseda poslanců ČSSD Michal Hašek se domnívá, že záležitostí by se měl kromě NKÚ zabývat i rozpočtový a dále kontrolní výbor sněmovny.

Banky snižují úroky poskytovaných hypoték

Československá obchodní banka, největší poskytovatel hypoték v ČR Hypoteční banka, mBank a Raiffeisenbank snížily od tohoto pondělí úrokové sazby poskytovaných hypoték. Klienti tak mohou měsíčně ušetřit stovky korun. Měsíční splátka dvoumilionové hypotéky se splatností 20 let a fixací na tři roky u Hypoteční banky nově vyjde na 13.522 korun místo dosavadních 13.860 korun. Měsíční úspora bude 338 korun. Se zvýhodněním financování bydlení přišla i stavební spořitelna Modrá pyramida. Banky reagovaly na vývoj na mezibankovním trhu a nedávný pokles sazeb České národní banky a rovněž navázaly na podobný krok konkurence. Levnější hypotéky již v srpnu začaly nabízet například Bawag Bank, Česká spořitelna, Komerční banka, UniCredit Bank nebo Volksbank. Některé banky, např. GE Money Bank, nechávají sazby beze změny.

Poslanci budou jednat o mýtném pro auta nad 3,5 tuny

Mýtné na dálnicích a vybraných silnicích by měly od příštího roku nově platit také automobily o hmotnosti nad 3,5 tuny. Dosud se vztahovalo jen na vozy nad 12 tun. Počítá s tím novela zákona o pozemních komunikacích, která nyní leží v Poslanecké sněmovně. Novela také přináší ustanovení evropské směrnice, které státu nařizuje za určitých okolností snížit sazby mýtného. Stát tak bude muset postupovat v případě, že objem vybraného mýtného převýší náklady na údržbu, opravy nebo správu systému pro výběr mýtného. Dopravci s tím podle mluvčího sdružení Česmad Bohemia Martina Felixe nemají problém. Podle něj se jedná většinou o komerční vozidla, proto je spravedlivé, aby se podílela na nákladech na infrastrukturu stejně jako vozidla nad 12 tun. Novela se také dotýká možnosti zdražení dálničních známek pro auta do 3,5 tuny až na 1500 korun. Podle ministerstva financí se ale o zdražení neuvažuje. Dosud zákon stanovoval horní hranici pro roční známku na 1200 korun.

Voliči zelených chtějí v čele strany spíš Bursíka

Většina lidí by chtěla v čele Strany zelených její místopředsedkyni Danu Kuchtovou, u voličů této strany má ale mírnou převahu současný šéf zelených Martin Bursík. Vyplývá to z výsledků průzkumu agentury Median pro Českou televizi. Bursík a Kuchtová se koncem příštího týdne utkají o předsednickou funkci na sjezdu strany v Teplicích. Případné voliče zelených odrazuje podle průzkumu hlavně nedostatečný boj s korupcí. Necelé třetině respondentů vadí současné vedení strany, na třetím místě figuruje to, že zelení nedostatečně prosazují svou zdravotnickou a sociální politiku. Prakticky nejméně lidem vadí nedostatečný boj proti jaderné energetice, tento důvod uvedlo osm procent dotázaných. Dvaadvaceti procentům respondentů se nelíbí, že zelení nenaplnili svá slova o zlepšení politické kultury v zemi. Mezi dalšími důvody figurují nedostatečné prosazování zákazu jízd kamionů, ventilování interních problémů strany přes sdělovací prostředky a prosazování proevropské politiky

Šéf SFŽP podává trestní oznámení kvůli stránce hanobící Kuchtovou

Ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Štěpánek se rozhodl podat trestní oznámení na neznámého pachatele v souvislosti se stránkou www.antikuchtova.cz. Ředitel se už dříve od autorství stránky, která je registrována na stejné jméno, distancoval. Učinil tak i jeho jmenovec, pražský radní za zelené. Stránka, která se na internetu nedávno objevila, hanobí kandidátku na předsednictví Strany zelených Danu Kuchtovou a vypočítává deset důvodů, proč by neměla být na blížícím se sjezdu zvolena do čela strany.

Kalousek: Soutěž na knihovnu byla chybná

Ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek podle ministra financí Miroslava Kalouska (KDU-ČSL) při organizaci soutěže na novou budovu chyboval, a stát tak přišel o 24 milionů korun. V dopise ministrovi kultury Václavu Jehličkovi (KDU-ČSL) Kalousek napsal, že vyhlášení soutěže na novou budovu Národní knihovny bylo v rozporu se zákonem. Uvádí to server Týden.cz. Kalusek uvedl, že ani standardní regulativy UNESCO, ani pokyny Mezinárodní unie architektů nemohou být pro Českou republiku právně závazné. Podle ministerstva financí Národní knihovna chybně uplatnila výjimku ze zákona o zadávání veřejných zakázek, když soutěž vypsala podle pravidel Mezinárodní unie architektů, a vítěz soutěže architekt Jan Kaplický údajně porušil její pravidla, když umístil sklad knih pod povrch země. Knihovna navíc pro stavbu na pražské Letné neměla zajištěny pozemky pro stavbu. V souvislosti s chybami při vyhlášení soutěže na novou budovu Národní knihovny se spekuluje o odvolání jejího ředitele Ježka. Ministerstvo kultury ale uvedlo, že čeká na výsledky právního rozboru průběhu soutěže.

Ministerstvo zemědělství dostalo pokutu 50.000 za chyby v zakázce

Ministerstvo zemědělství dostalo pokutu 50.000 korun za tři roky staré chybně zadané zakázky na analýzu skladování intervenčních zásob obilovin v sousedních zemích. Vyplývá to ze Sbírky rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Podle něj ministerstvo rozdělilo analýzu na dvě části, a vyhnulo se tak vypisování výběrového řízení. Ministerstvo si nechalo v roce 2005 od agentury Deloitte zpracovat porovnání systémů skladování intervenčních zásob obilovin v Polsku, Maďarsku, Německu a Rakousku. Zaplatilo za to přes čtyři miliony korun. Analýzu rozdělilo do dvou smluv po dvou státech. Důvodem bylo podle agentury Deloitte porovnat zvlášť země ze středoevropského postsocialistického prostoru, které se staly členskými zeměmi Evropské unie ve stejné době jako Česká republika, tedy Polsko a Maďarsko, a staré členské země Evropské unie ze středoevropského prostoru. Dělení zakázek na menší patří k častým prohřeškům zadavatelů. Je časté například u stavebních prací.

Lékárníci se odvolali proti milionové pokutě od ÚOHS

Česká lékárnická komora se odvolala proti milionové pokutě od antimonopolního úřadu. Dostala ji za omezování konkurence, protože pohrozila lékárnám sankcemi, pokud budou zákazníkům nabízet peníze nebo jiné pozornosti za předložení receptu. S pokutou komora nesouhlasí. V Česku funguje kolem 2000 lékáren. Že konkurence mezi nimi sílí, dokazují i různé výhody a bonusy, které lékárny svým zákazníkům nabízí. Jedním z bonusů je i pětikoruna za každý donesený recept. Lékárnická komora označila takové získávání zákazníků za neetické. Řetězci Dr.Max, který podobný systém zavedl, poslala stanovisko, v němž označuje její jednání za krajně nevhodné a znevažující profesi a varuje před sankcemi. Stejně se vyjádřila i k jiným výhodám, které lékárny pacientům za recept nabízejí, jako třeba vitamíny zdarma. Podle ÚOHS je to ale stanovisko komory v rozporu se zákonem.

Pošta zveřejnila seznam rušených poboček

Česká pošta v pondělí na internetu zveřejnila seznam 179 ztrátových poboček, které by od příštího roku mělo nahradit motorizované doručování. Seznam je dostupný na adrese www.cpost.cz/data/cz/aktuality/navrh_mist.pdf. Podle mluvčí pošty Dity Václavíkové však není definitivní. V některých pobočkách by pošta mohla zůstat, pokud by se obce podílely na nákladech na provoz pobočky. Se všemi starosty dotčených obcí ještě nestihla jednat a najít způsob, jak aktuální situaci v jejich obci vyřešit. Kvůli rušení pošt se má tento čtvrtek setkat ministr pro místní rozvoj a předseda KDU-ČSL Jiří Čunek s ministrem vnitra Ivanem Langrem. Česká republika má 6249 obcí. Kamennou pobočku má Česká pošta v 2693 z nich, ve 3556 obcích už dnes běžně pošta obsluhuje zákazníky jiným způsobem, především prostřednictvím mobilního obslužného místa.

Nejvyšší soud: Dědičce rodu Walderode musí obec vydat les

Obec Žďárek u Turnova musí vydat Johanně Kammerlanderové, dědičce po hraběti Karlovi des Fours Walderode, les o rozloze čtvrt hektaru. Nejvyšší soud v Brně totiž potvrdil rozsudek Krajského soudu v Liberci. Uvedla to starostka Iva Havlíková. Obec stanovisko Nejvyššího soudu respektuje. Informaci potvrdil i mluvčí Nejvyššího soudu. Rozsudek Nejvyššího soudu ve věci Kammerlanderová - Ždárek je určující pro nižší soudy i v jiných restitučních kausách rodu rodu Walderode. Projednávají je Okresní soudy v Semilech a v Jablonci nad Nisou. Kammerlanderové zatím žádný majetek nevydaly, vždy s odvoláním na poválečné dekrety prezidenta Edvarda Beneše. Vdova po Karlovi Des Fours Walderode Johanna Kammerlanderová jako dědička usiluje o pozemky a budovy, které vlastní například Lesy České republiky, Národní památkový ústav nebo město Turnov. Jde především o zámek Hrubý Rohozec, 300 hektarů lesa a pozemky u Turnova na Semilsku. Kammerlanderová podala celkem 22 žalob.

Policie při razii na letišti hledala únosce dětí

Cizinecká policie a Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) provedly minulý týden na ruzyňském letišti v Praze razii zaměřenou proti únosům dětí. Při několikadenní akci Ethan policisté zkontrolovali celkem 1200 lidí. Zaměřili se na cestující s dětmi a na kontrolu jejich dokladů. Informoval o tom server iDnes.cz. "Odhalili jsme tři podezřelé případy, které jsme zadokumentovali," uvedl podle serveru ředitel cizinecké policie Vladislav Husák. Razie byla podle informací iDnes.cz první akcí tohoto druhu v Česku a možná i v Evropě. Policisté nikoho nezatkli, přesto hodnotí akci jako úspěšnou.

Začaly jezdit vlaky po pražském Novém spojení

Po pražském Novém spojení, díky němuž budou nově propojena Hlavní a Masarykovo nádraží s železničními stanicemi v Libni, Holešovicích a Vysočanech, začaly v první školní den zkušebně jezdit vlaky. ČTK to sdělil Ondřej Šuch, mluvčí společnosti Skanska, která Nové spojení buduje. Stavba za více než devět miliard korun je podle generálního ředitele Správy železniční dopravní cesty Jana Komárka nejvýznamnějším železničním projektem v hlavním městě za posledních 100 let. Vlaky budou jezdit nejprve z Hlavního nádraží po jedné koleji jižním tunelem do Holešovic a po dvou kolejích severním tunelem do Libně. Od 10. září bude fungovat dvoukolejné propojení Hlavního nádraží s holešovickou i vysočanskou stanicí. Nejpozději - 1. října - se připojí i dvě koleje mezi Vysočanským a Masarykovým nádražím. Od prosincové změny jízdního řádu by mělo být Nové spojení v plném provozu. Od 11. září bude Nové spojení sloužit také pro vlaky od Vysočan.

Majitelka otrávených psů ze Štarnova přijde i o zbylá zvířata

Majitelka téměř tří desítek otrávených psů ze Štarnova na Olomoucku, jejichž těla nalezli policisté minulý týden v nedalekých Bohuňovicích, přijde i o zbylá zvířata. Rozhodli o tom na návrh veterinářů úředníci šternberské radnice. Několik desítek psů, které žena stále ještě chová ve svém rodinném domě, bude umístěno v útulcích. Řekl to vedoucí odboru životního prostředí šternberské radnice Miroslav Kluka. Důvodem odebrání zbylých psů jsou především jejich životní podmínky. Těla mrtvých psů nalezli policisté v úterý večer v křoví u polní cesty za místním rybníkem Husinec. Veterináři po pitvě zvířat potvrdili, že psi byli otráveni. Žena tvrdí, že jí otrávené granule přinesl místostarosta obce ještě s jedním mužem, kteří těla zvířat poté odvezli. Místostarosta to však v Olomouckém deníku popřel. Případ i nadále vyšetřuje policie. Dosud ještě není ani jasné, zda se někdo dopustil trestného činu nebo bude případ řešen jako přestupek. Pachatel však zřejmě trestu neunikne, podle veterinářů totiž uhynulá zvířata musejí jejich majitelé buď odvézt do kafilérie, nebo zakopat podle určitých podmínek na vlastním pozemku. Pohození těl uhynulých psů je podle nich v rozporu se zákonem.

Sport

Po výhře 2:0 v derby s Viktorií Žižkov se fotbalisté Sparty dostali do tříbodového náskoku v čele tabulky první ligy. Spolu s Jabloncem jako jediní drží neporazitelnost, ale Severočeši v neděli jen remizovali 1:1 s Kladnem. První prohru v sezoně naopak zažila Olomouc, kterou porazila 2:1 Mladá Boleslav. Fotbalisté Slavie se po vítězství nad Ostravou posunuli na druhé místo tabulky.

Citelná ztráta potkala před závěrem kvalifikace mistrovství Evropy českou fotbalovou reprezentaci do 21 let. "Lvíčatům" bude v klíčových zápasech v Turecku a s Ukrajinou chybět kapitán a stoper Jan Šimůnek. Obránce Wolfsburgu si v minulém týdnu poranil stehenní sval a v nejbližších utkáních jednadvacítce nepomůže.

Francouzský hokejový reprezentant Yorick Treille bude v další sezóně hrát ve Vítkovicích. Osmadvacetiletý útočník v loňské sezoně působil v bundesligovém Ingolstadtu. Startoval i na letošním mistrovství světa, kde v pěti zápasech třikrát skóroval. Klub s ním podepíše roční smlouvu. Tým naopak zřejmě krátce před startem extraligy opustí brankář Martin Prusek, který má namířeno do Ruska.

Nově vzniklá Kontinentální hokejová ligy jako první ze všech soutěží zahájí v úterý svou sezonu. Hlavním trumfem nástupkyně ruské superligy je český útočník Jaromír Jágr, který dal sbohem NHL a zamířil do Avangardu Omsk. Tuzemský hokej má s téměř třemi desítkami zastoupení ve čtrnácti ze čtyřiadvaceti klubů soutěže, která se mimo ruské území rozšířila i do Lotyšska, Kazachstánu a Běloruska a má plány i do dalších zemí.

Počasí

V úterý má být oblačno až polojasno, místy přeháňky, teploty 22 až 26, na horách kolem 18 stupňů.