Zprávy

Podle Havla by summit EU měl pojmenovat Rusko jako agresora

Pondělní summit Evropské unie, který bude v Bruselu jednat o rusko-gruzínském sporu, by měl podle bývalého českého prezidenta Václava Havla jasně pojmenovat Rusko jako agresora, kdy 'ruský medvěd šlápl na gruzínského trpaslíka'. Havel to uvedl v nedělní polední diskusi České televize. Summit unie bude v pondělí hledat evropskou odpověď na nedávný rusko-gruzínský konflikt a následné moskevské uznání samostatnosti Jižní Osetie a Abcházie, dvou separatistických gruzínských regionů. Česká vláda prosazuje územní celistvost Gruzie a chce se soustředit na obnovu země. Podle Havla je to sice správné, přesto by prý bylo potřeba jasně říct, kdo byl v konfliktu agresorem. Kabinet podle něj nejprve zaujal dobré stanovisko, po jednání se současným prezidentem Václavem Klausem prý však vláda "jako by couvala", když nyní ministři hovoří o nutnosti nehledat viníka, ale soustředit se na budoucnost. "Že trpaslík provedl nějaké chybné kroky může být pravda... ale vždycky je třeba říct, kdo je ten hlavní agresor a kdo oběť," poznamenal k tématu Havel.

Ústavní soud je připraven začít posuzovat lisabonskou smlouvu

Ústavní soud je připraven v září začít s věcným posuzováním souladu lisabonské reformní smlouvy EU s českým ústavním pořádkem. V České televizi to řekl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Nechtěl ale odhadnout, v jaké časové lhůtě soudci posuzování dokončí. Rychetský předpokládá, že se Ústavní soud bude zabývat hlavně sedmi napadenými pasážemi lisabonské smlouvy a s nimi souvisejícími částmi. Chce totiž ponechat parlamentu i prezidentovi možnost po případném ukončení schvalovacího procesu znovu se obrátit na Ústavní soud. Ústavní soudci si budou muset nejprve vyjasnit procedurální otázky posuzování smlouvy, podotkl Rychetský. Připomněl, že kvůli platnosti rozhodnutí Ústavního soudu bude muset verdikt podpořit ne nadpoloviční většina, ale nejméně devět z 15 ústavních soudců.

Český voják, jenž se zranil v Afghánistánu, byl převezen do Prahy

Český vojenský policista, který byl zraněn při dopravní nehodě v afghánské provincii Lógar, byl převezen do Prahy. Voják byl po příletu převezen do Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích, kde se podrobí další léčbě. ČTK to oznámila Jana Růžičková z generálního štábu armády. Voják je podle jejího sdělení mimo ohrožení života.

Policista při nehodě utrpěl středně těžká zranění. Jel v koloně vozidel speciálních jednotek vojenské policie, která se přesouvala z české základny v Lógaru do Kábulu. Přibližně v polovině cesty se vůz, v němž voják spolu s dalšími třemi kolegy seděl, kvůli závadě na jednom z kol převrátil. Policista přitom z vozu vypadl. První pomoc mu byla poskytnuta na místě, následně byl vrtulníkem převezen do americké polní nemocnice v Bagrámu. Do Prahy ho v neděli přivezl na letiště ve Kbelích vojenský letecký speciál.

Afghánistán je pro českou armádu hlavním zahraničním působištěm. Právě dnes skončilo střídání personálu v PRT v Lógaru. Česko chce tamní rekonstrukční tým zachovat několik let. Dva čeští vojáci už letos v Afghánistánu zahynuli.

Obvinění z korupce má podle ODS zdiskreditovat Venclíka před volbami

Nahrávka, podle níž brněnská stavební firma skrytě sponzorovala ODS, má před volbami zdiskreditovat lídra občanských demokratů Milana Venclíka. V reakci na sobotní reportáž televize Nova to v tiskovém prohlášení uvedla jihomoravská organizace ODS. Představitelé strany připomněli, že Venclík byl obviněn z korupce také těsně před volbami v roce 2004. Později se sice u soudu ukázalo, že obvinění byla nepodložená, nicméně ODS na jižní Moravě jako v jediném kraji nezískala křeslo hejtmana. "Udělám vše pro to, aby nás toto nařčení nepoškodilo a volby jsme přes tuto špinavou kampaň vyhráli," uvedl Venclík, jenž je nyní prvním náměstkem jihomoravského hejtmana.

Čtyři roky stará nahrávka zaznamenává rozhovor šéfa stavební firmy Přemysla Veselého a senátora ODS Vlastimila Sehnala. Podle Novy spolu mluvili o penězích, které prý Veselý dal předsedovi jihomoravské ODS Venclíkovi. Z hovoru podle televize vyplývá, že se mohlo jednat o provize za přidělení stavebních zakázek. Sehnal navíc podle nahrávky zřejmě naznačoval, že si Venclík peníze od podnikatele nechává a ODS je neodevzdává. Rozhovor s Veselým měl v roce 2004 údajně nahrát sám Sehnal, řekl televizi senátorův bývalý asistent. Senátor si na to ale nevzpomíná. Pokud by byl obsah nahrávky autentický, znamenalo by to podle právníků hned několik trestných činů. Mluvčí jihomoravské ODS Peter Šovčík v prohlášení uvedl, že se strana obrátí na právníky a pokusí se Venclíka očistit. "Zvláštní je i doba, kdy je rozhovor zveřejněn. Nahrávka je totiž údajně čtyři roky stará. Proč byla dána k dispozici až nyní, necelé dva měsíce před krajskými volbami, už nebylo v reportáži řečeno," uvedl Šovčík. Před čtyřmi lety zasáhla do volební kampaně před krajskými volbami skupina podnikatelů, podle nichž Venclík zpronevěřil sponzorské dary, které strana dostávala za různé protislužby. Před soudem však nakonec neskončil Venclík, ale čtyři z lidí, kteří na něj podali trestní oznámení. Dostali podmínky za křivé obvinění.

Ministerstvo financí ještě letos předloží návrh věcného záměru herního zákona

Ministerstvo financí předloží vládě návrh věcného záměru nového zákona pro loterie a sázky do konce roku. Výstupy z veřejné diskuse obdrží úřad od společnosti Ernst & Young, která diskusi řídila, v pondělí 1. září. Do veřejné diskuse se zapojilo až 90 procent provozovatelů hazardních her a kolem 60 firem, sdružení, obcí, úřadů, odborníků i občanů. Ministerstvo financí vyjádřilo s projektem Ernst & Young spokojenost. Roli Ernst & Young jako nezávislého a nezaujatého odborníka při řízení veřejné diskuse o návrhu nového zákona pro loterie a sázení ale zpochybnila Asociace provozovatelů kurzových sázek.

K principům nové právní úpravy by podle podkladů Ernst & Young měly například patřit zpřísnění regulace her a zvýšení ochrany mladistvých a sociálně slabých skupin osob, posílení právní jistoty provozovatelů a hráčů a soulad s evropským právem. Účastníci diskuse vesměs podpořili i změnu stávajícího systému poplatků, zejména jeho zjednodušení a zpřehlednění. Podle jejich názoru by například místní poplatky by měly být zrušeny, s čímž nesouhlasí Svaz měst a obcí ČR. "Místní poplatky řeší negativní jevy s hazardem spojené, které nesou obce," poukázal zástupce svazu Pavel Drahovzal. Měla by být naopak vytvořena "daň z hazardu" stanovená jako procentní sazba z rozdílu mezi přijatými sázkami a výhrami.

Pokladny obcí a měst ve formě místních poplatků z provozování hracích automatů loni získaly přes 1,1 miliardy Kč. Na správních poplatcích a z poplatků na státní dozor, což jsou příjmy státního rozpočtu, bylo vybráno 2,74 miliardy Kč. Na veřejně prospěšné účely bylo odvedeno 2,4 miliardy Kč, z toho na sport směřovalo 1,5 miliardy korun.

Do Prahy jezdí více Rusů a méně Britů

Skladba cizinců, kteří přijíždějí poznávat hlavní město, se za poslední čtyři roky změnila. V roce 2004 bylo v Praze nejčastěji vidět Brity, v roce 2007 převažovali Němci. Nejvyšší nárůst obliby má ale metropole u Rusů, kteří jezdí do Prahy stále častěji. Turistů jezdí do Prahy stále více, za uplynulé čtyři roky prozrazují statistiky nárůst o více než 600.000 návštěvníků.

Zatímco v roce 2005 do metropole zavítalo téměř 600.000 obyvatel britských ostrovů, o rok později jejich počet jen mírně přesáhl půl milionu. Pokles se kryje s platností zákona, který umožnil anglickým a velšským hostincům mít otevřeno i po 23. hodině a který začal platit na konci roku 2005. Britští muži často podle odborníků jezdili do Prahy právě kvůli alkoholu. Část z nich se také podle expertů přesunula kvůli levnému pití a sexuálním službám dále na východ.

Prahu stále častěji volí pro své cesty Rusové. Za uplynulé čtyři roky jich přibylo 100.000, v roce 2007 jich přijelo zhruba 200.000. Zdvojnásobil se také počet Bulharů nebo Estonců, metropole více láká i Poláky, Slováky nebo Turky. Zájem o metropoli mají také Češi, v roce 2007 jich přijelo o 80.000 více než v roce 2004.

V pražských hotelech a penzionech se v loňském roce ubytovalo 4,48 milionů turistů. K nelibosti hoteliérů však lidé v Praze tráví méně času než dříve. Návštěvníci v hlavním městě průměrně zůstávají 2,7 noci, to je méně než celorepublikový průměr, který činí 4,2 dne.

Letošní turistická sezona podle odborníků příznivé výsledky nepřinese. Podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomia Okamury hlásí pražské hotely, obchody, restaurace a incomingové cestovní kanceláře za červenec propad v průměru o 30 procent, v srpnu bude podle něj trend pokračovat. Okamura uvedl, že jednou z příčin je sice silná koruna, ovšem hlavním důvodem je to, že v Praze není bezpečno, řádí v ní kapsáři a zloději a turisté to mají napsáno v každém průvodci.

Návštěvníci jezdí do Prahy kvůli památkám i kultuře. Nejnavštěvovanější pražskou i českou památkou je Pražský hrad, loni ho podle agentury CzechTourism navštívilo 1,42 milionu lidí. Druhým nejoblíbenějším pražským objektem byla zoo v Troji, která byla také nejčastěji navštívenou zoologickou zahradou v celé České republice.

V pondělí začnou jezdit vlaky po pražském Novém spojení

Po pražském Novém spojení, díky němuž budou nově propojeny Hlavní a Masarykovo nádraží s železničními stanicemi v Libni, Holešovicích a Vysočanech, začnou první školní den zkušebně jezdit vlaky. ČTK to sdělil Ondřej Šuch, mluvčí společnosti Skanska, která Nové spojení buduje. Stavba za více než devět miliard korun je podle generálního ředitele Správy železniční dopravní cesty Jana Komárka nejvýznamnějším železničním projektem v hlavním městě za posledních 100 let.

Vlaky budou jezdit nejprve z Hlavního nádraží po jedné koleji jižním tunelem do Holešovic a po dvou kolejích severním tunelem do Libně. Od 10. září bude fungovat dvoukolejné propojení Hlavního nádraží s holešovickou i vysočanskou stanicí. Nejpozději - 1. října - se připojí i dvě koleje mezi Vysočanským a Masarykovým nádražím. Od prosincové změny jízdního řádu by mělo být Nové spojení v plném provozu. Od 11. září bude Nové spojení sloužit také pro vlaky od Vysočan. "Od začátku října pak začne fungovat přímé kolejové spojení Masarykova nádraží a nádraží ve Vysočanech, které nikdy v minulosti neexistovalo," dodal mluvčí Českých drah Ondřej Kubala. Po nových tratích budou vlaky mezi centrem, východem a severovýchodem Prahy jezdit rychleji, od nového jízdního řádu se například o sedm minut zkrátí jízdní doba z Vysočan na "Masaryčku".

Středočeský kraj kvůli drahé naftě znovu zvýšil dotaci dopravcům

Středočeský kraj kvůli letošním vyšším cenám nafty znovu zvýšil dotaci na dopravní obslužnost. Pro autobusové dopravce v rozpočtu uvolnil přes 54 milionů korun. Cílem je, aby kvůli zvýšeným nákladům nemuseli zdražovat jízdné, řekl ČTK hejtmanův náměstek pro dopravu Karel Vyšehradský. Kraj poprvé reagoval na nárůst cen nafty v červnu, kdy dotaci zvýšil o 23 milionů korun. "Pro Středočeský kraj je důležité udržet veřejnou dopravu co nejdostupnější, proto v okamžiku, kdy se zvýšily ceny pohonných hmot, tak kraj přistoupil ke zvýšení úhrady prokazatelné ztráty," řekl ČTK mluvčí hejtmanství Martin Kupka. Kraj již dříve oznámil, že se chce kvůli zvýšeným nákladům na dopravní obslužnost obrátit s žádostí o pomoc na vládu. Podle Kupky totéž učinily i ostatní regiony, zatím to ale nepřineslo výsledek. Podotkl, že kraj nemůže čekat a musí situaci řešit, aby nenastaly konflikty s dopravci. Ti navýšení dotace vítají. Rozhodnutí krajské rady o navýšení dotace musí ještě v září potvrdit zastupitelstvo.

Podzimní cyklus dává Brňanům příležitost poznat rakouskou kulturu

Lidé na jižní Moravě dostanou v příštích několika měsících příležitost poznat důkladněji kulturu svých jižních sousedů. Průběžný festival Česko-rakouský kulturní podzim přináší do Brna sérii koncertů, výstav, divadelních představení, autorských čtení a dalších akcí. Většina z nich se uskuteční díky podpoře Rakouského kulturního fóra. ČTK to řekli zástupce fóra Petr Buček a představitelé brněnských kulturních institucí. Patrně nejzářivější ozdobou programu česko-rakouského podzimu je klavírista Rudolf Buchbinder. S Filharmonií Brno odehraje v listopadu dva koncerty v Besedním domě. Podle programového manažera filharmonie Jana Žemly patří klavírista k nejužší světové špičce a bez finanční podpory kulturního fóra by v Brně nehrál. "Naše honorářové možnosti Buchbinder převyšuje asi osminásobně. To bychom si dovolit nemohli," podotkl Žemla. Virtuóz si pro své koncerty vybral díla Schuberta a Beethovena.

První akcí česko-rakouského podzimu bude úterní vernisáž fotografií dokumentujících dílo vídeňského architekta Otto Wagnera, průkopníka secese a rané moderny. Koná se v Rakouském institutu. Wagner jako učitel formoval názory dalších architektů, kteří pomáhali měnit tvář střední Evropy. Mezi jeho žáky byli například Plečnik, Kotěra a Josef Hoffmann. Další výstavy postupně představí právě Hoffmanna, mladé vídeňské architekty i Adolfa Loose, brněnského rodáka a klasika moderní architektury.

Rakouští spisovatelé přijedou na podzim do Brna číst ze svých děl. V říjnu dorazí Reinhard Kaiser-Mühlecker, v listopadu Andrea Winklerová, jež představí svou letošní románovou novinku Hanna a já. Zajímavý zážitek slibuje milovníkům literatury Dlouhá noc krátkých textů. Učitelé, studenti a Rakušané žijící v Brně budou v nočním maratonu předčítat ukázky ze svých oblíbených knih.

Česko-rakouský podzim zavítá i na divadelní prkna. Díky podpoře fóra se Brňané mohou na festivalu Janáček Brno 2008 seznámit s vídeňským pojetím opery Káťa Kabanová. Pražské Divadlo Komedie představí hru Světanápravce jednoho z nejslavnějších rakouských dramatiků Thomase Bernharda. Rakouská kultura by pro jižní Moravu neměla být žádným nečekaným zjevením. Historikové se shodují, že v minulosti mělo Brno k Vídni kulturně mnohdy blíže než k Praze.

V Roudnici nad Labem skončila vojenská konzervatoř

Vojenská konzervatoř v Roudnici na Labem na Litoměřicku v neděli definitivně ukončila svoji činnost. Mluvčí ministerstva obrany Vladimír Lukovský ČTK řekl, že zde bude působit jen likvidační tým. O roudnický zámek, ve kterém konzervatoř sídlila, se bude resort obrany starat do konce roku. Pak objekt předá jeho vlastníkovi, kterým je rod Lobkowiczů. O zrušení konzervatoře ministerstvo rozhodlo již před třemi roky. Podle Lukovského konzervatoř již několik let nenabírala žádné studenty, letos v červnu zde studium ukončil poslední ročník. Žádný ze studentů tak kvůli zrušení školy nepřišel o možnost studium dokončit. Podle Lukovského zrušení konzervatoře nijak neohrožuje fungování armádních hudebních souborů. Ministerstvo obrany totiž letos rozhodlo snížit počet pěti armádních souborů na tři. Vojenských hudebníků je tak v současné době prý více, než armáda potřebuje. Vojenská konzervatoř byla v někdejším Československu založena v roce 1923. V Roudnici nad Labem sídlila od roku roku 1958.

Sport

Motocyklový jezdec Lukáš Pešek vybojoval deváté místo ve Velké ceně San Marina, čímž dosáhl svého nejlepšího výsledku ve třídě do 250 ccm. Karel Abraham dojel desátý. Letos poprvé se oba vešli v jednom závodě do elitní desítky.

Vítězkou tenisového turnaje ITF v Praze se stala Lucie Kriegsmannová, která se do hlavní soutěže probojovala z kvalifikace. Ve finále Zentiva Open s dotací 10 tisíc dolarů třiadvacetiletá hráčka porazila šestou nasazenou Kateřinu Kramperovou 7:5 a 6:2. Kriegsmannová vyhrála také čtyřhru společně s Hanou Birnerovou.

Čtvrté místo vybojovala Lucie Zelenková na světovém šampionátu v dlouhém triatlonu. V nizozemském Almere tak dosáhla nejlepšího českého výsledku v historii, dosavadním maximem bylo loňské deváté místo Evy Novákové.

Český cyklista František Raboň vyhrál závěrečnou etapu závodu Kolem Irska. Čtyřiadvacetiletý jezdec stáje Columbia vybojoval prvenství na mezinárodní scéně po třech letech a v této kategorii vůbec poprvé v kariéře.

Počasí

V pondělí bude většinou oblačno, na východě i polojasno. Od západu ale postupně až zataženo, občas déšť nebo přeháňky, místy bouřky. Nejvyšší teploty do 26 stupňů Celsia, na západě Čech jen kolem 20 stupňů.