Zprávy

ČR zahájí s USA strategický dialog

Česká republika zahájí příští čtvrtek takzvaný strategický dialog se Spojenými státy. Náměstek ministra zahraničí ČR Tomáš Pojar projedná ve Washingtonu se svým zahraničním protějškem mimo jiné česko-americkou bezpečnostní spolupráci, která zahrnuje protiraketovou obranu. ČTK o tom informovalo americké velvyslanectví v Praze a české ministerstvo zahraničí. ČR a USA se pro dialog, který by měl dlouhodobě zlepšit vzájemné vztahy obou zemí, rozhodly letos v únoru. Zahájení rozhovorů si Česko vyžádalo v souvislosti s jednáním o případném umístění amerického radaru v Brdech. Pojar bude v USA diskutovat s náměstkem americké ministryně zahraničí Williamem Burnsem. Zaměří se například na současné aktivity NATO a vojenskou spolupráci v Afghánistánu, priority ČR při jejím předsednictví Evropské unii a spolupráci Česka se Spojenými státy v tomto období. Věnovat se budou také spolupráci na modernizaci české armády, strategii energetické bezpečnosti nebo regionálním otázkám, včetně situace v Gruzii či Kosovu. Česká republika se sjednáním strategického dialogu zařadila do úzké skupiny států, které již se Spojenými státy takové rozhovory vedou. Patří mezi ně Austrálie, Čína, Izrael, Japonsko, Norsko a Saudská Arábie.

Podle Parkanové je smlouva SOFA velmi blízko uzavření

Smlouva o pobytu amerického personálu radarové základny známá jako SOFA je velmi blízko uzavření. Novinářům to řekla ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL). Podle ní se nyní jedná už jen o drobnostech. Smlouva by měla být dokončena v září. Český parlament by o ní mohl jednat na říjnové schůzi, doplnil ji premiér Mirek Topolánek (ODS). Celý proces schvalování kontroverzního amerického radaru, součásti globálního systému protiraketové obrany, v ČR by měl být podle představ vlády ukončen ještě letos.

Nyní vyjednávanou dvoustrannou smlouvu o podmínkách a postavení amerického personálu radaru v ČR Topolánek pokládá za ve světě nejlépe vyjednanou dohodu s USA o této problematice. "Podařilo se nám v celé řadě právních otázek vyjednat nadstandard," podotkl. Obě strany se dosud rozcházejí v názoru na otázku daní. Podle premiéra Topolánka se navíc čeští zástupci s americkou stranou stále baví i o míře pomoci při modernizaci české armády.

Premiér chválil ministryni, že zlepšila obraz armády

Premiér Mirek Topolánek je přesvědčen o tom, že díky ministryni Vlastě Parkanové se v některých aspektech výrazně zlepšila situace v české armádě. Dosud byla podle předsedy vlády vždy spojována mimo jiné s korupcí či špatným nakládáním s majetkem. Premiér to řekl novinářům v rámci své letní inspekční cesty po jednotlivých resortech. Za hlavní na ministerstvu obrany premiér považuje to, aby česká armáda byla schopná plnit úkoly v rámci "tuzemské" obrany i v zahraničních misích. Dalšími dlouhodobými povinnostmi jsou podle něj také budování profesionální armády a pozornost bezpečnostním rizikům ve světě. Parkanová doplnila, že zahraniční mise jsou výkladní skříní armády. Česko podle ní sdílí odpovědnost s dalšími státy.

Parkanová také uvedla, že ministerstvo chce nadále pokračovat v auditu resortu. Ministerstvo nedávno audit přerušilo, jeho část nyní vyhodnocuje. Auditorská firma Centire resortu mimo jiné navrhla snížení počtu zaměstnanců o pět až deset procent nebo vyjasnění pravomocí v personální oblasti. Původně měl audit trvat rok a stát přes 14 milionů korun, za dokončenou část ministerstvo zaplatilo 6,6 milionu. Kvůli údajné korupci na ministerstvu obrany policie v současné době vyšetřuje několik desítek lidí. Zároveň policisté vyšetřují také černé fondy, které údajně vznikaly na generálním štábu z podvodně získaných peněz v letech 2003 až 2007. Z fondů se prý hradilo pořádání večírků, luxusní dary a drahé dovolené.

Působení Štefky na úřadu vlády je podle Topolánka v pořádku

Premiér Mirek Topolánek (ODS) se domnívá, že působení bývalého náčelníka generálního štábu Pavla Štefky na úřadu vlády je v pořádku. Štefka, který je spojován s několika kontroverzními kauzami, není ani obviněn, ani vyšetřován. Od začátku září nastoupí do funkce konzultanta vedoucího úřadu vlády. Na starosti bude mít bezpečnostní otázky. Štefka se měl původně stát velvyslancem v Uzbekistánu. Vláda v květnu podle neoficiálních informací doporučila prezidentovi Václavu Klausovi, aby již schváleného Štefku z velvyslanecké funkce odvolal. Mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová tehdy ČTK řekla, že ministr Karel Schwarzenberg nechce, aby se jména velvyslanců zmiňovala v souvislosti s kontroverzními kauzami. "Pan ministr je toho názoru, že velvyslanec reprezentuje Českou republiku. A nechce riskovat, aby se jeho jméno objevovalo v soudních síních v souvislosti s kontroverzními kauzami," uvedla mluvčí.

Podle Topolánka v nové funkci bude moci Štefka využít své zkušenosti. "Nic nebrání tomu, aby zastával takové místo," podotkl premiér.

Francie a ČR soudí, že sankce vůči Rusku nejsou řešení

Francie podle českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga neprosazuje uvalení sankcí vůči Rusku a také Schwarzenberg se domnívá, že by nebyly příliš účelné. Šéf české diplomacie to řekl v telefonickém rozhovoru s ČTK po jednání se svým francouzským partnerem Bernardem Kouchnerem v Paříži. Schwarzenberg zároveň připustil, že některé členské státy by sankce jako odpověď na ruskou invazi do Gruzie uvítaly. Hlasy v EU ve prospěch jistých omezení jsou a patrně zazní i na pondělním mimořádném summitu, dodal šéf české diplomacie. Podle českého ministra sankce většinou slouží "k vlastnímu uspokojení" a nevedou ke změně. Schwarzenberg soudí, že EU by měla uvažovat o nějakých účinnějších prostředcích k vyřešení rusko-gruzínské krize.

Topolánek chce ve vládě zelené, ať jim bude šéfovat Bursík či Kuchtová

Ať už příští víkend zvítězí ve volbě nového předsedy Strany zelených dosavadní šéf Martin Bursík, nebo ho nahradí Dana Kuchtová, bude premiér a předseda ODS Mirek Topolánek dál stát o nejmenšího koaličního partnera. Budu spolupracovat s tím, kdo zvítězí, mám odlišné názory s Kuchtovou i Bursíkem, ale vždy se podařilo najít kompromis. Budu spokojený, když budeme dál vládnout, pro mne je zásadní koaliční smlouva, uvedl Topolánek.

Kuchtová od chvíle, kdy oznámila kandidaturu, tvrdí, že chce zachovat současnou pravostředovou koalici, ačkoli Bursík mluví o tom, že bývalá ministryně školství táhne zelené k opoziční ČSSD. Týden před sjezdem Kuchtová zdůrazňuje, že i ona podepsala koaliční smlouvu a na svém podpisu trvá. V případě, že se stane předsedkyní zelených, chce však vyvolat koaliční jednání o dalším fungování společné vlády. Požadavkem Kuchtové by byla změna v čele ministerstva zahraničí, zelení podle ní nejsou spokojeni s tím, jak šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg (za SZ) hájí zájmy nejmenší vládní strany ve vládě. Zeleným se například nelíbí, že podporuje výstavbu radaru protiraketové obrany USA v Česku nebo že se vyslovil pro uznání samostatného Kosova.

Bursík se týden před sjezdem radikálně distancoval od Kuchtové

Předseda zelených Martin Bursík delegáty sjezdu, na kterém bude příští týden obhajovat funkci, varoval před volbou své protikandidátky Dany Kuchtové. Ve vnitrostranickém bulletinu Bursík uvedl, že delegáti budou moudří a nebudou "v principu úspěšný politický koncept strany nahrazovat sliby, že někdo jiný, kdo se vpravdě neosvědčil jako schopný vyjednavač, dokáže prosadit daleko více zeleného programu než současný předseda a část předsednictva, ministři ve vládě a vedení poslaneckého klubu". Podle vyjádření Kuchtové pro ČTK "zapomněl, že já jsem spolu s Eduardem Sequensem vyjednávala při koaličních jednáních oblast energetiky, která je dodnes mezi zelenými hodnocena jako největší úspěch ve vládě."

V článku Bursík také vysvětlil, proč požádal o svolání sjezdu. Nemohl podle svých slov víc snášet negaci téměř všeho, co zelení ve vládě dělají a tvářit se, že nevidí, kam to vede. "Vidím radikalismus kombinovaný s politickou naivitou, který by dovedl zelené zpět k mimoparlamentní politické nevýznamnosti, a mám z toho vážné obavy," uvedl. Kuchtová byla proti svolání sjezdu. Podle ní by zelení namísto volby nového předsednictva měli jednat o programu a cestách, jak z něho prosadit v koaliční vládě s ODS a lidovci co nejvíc. Zelení se podle Kuchtové odklání od svého zeleného programu. Dokladem toho je podle jejího příspěvku v bulletinu schválení smlouvy o americké radarové základně, souhlas se zavedením regulačních poplatků ve zdravotnictví v rozsahu, který dalece přesahuje program SZ, souhlas s transformací zdravotnických zařízení na akciové společnosti a nekoncepční vydávání prostředků na dopravní infrastrukturu.

V případě, že svoji funkci obhájí, Bursík Kuchtovou ve svém týmu nechce. Kuchtová svou spolupráci s Bursíkem zatím nevyloučila.

Premiér počítá s výstavbou NK, prioritou je ale nyní Klementinum

S výstavbou nové budovy Národní knihovny (NK) premiér Mirek Topolánek (ODS) nadále počítá. Řekl to po setkání s ministrem kultury Václavem Jehličkou (KDU-ČSL). Souhlasil ale s ministrem v tom, že soutěž na novou budovu byla zmatečná a pravděpodobně z ní ještě vyplynou další problémy. Připomněl, že prioritou vlády je rekonstrukce Národního muzea a hlavního sídla Národní knihovny v Klementinu. Oproti svým dřívějším vyjádřením premiér uvedl, že na novou budovu jsou peníze vyčleněny "v čase". Dříve premiér a po něm i ministr uváděli, že na knihovnu chybí ve státním rozpočtu peníze. Zastánci stavby přitom naopak argumentovali tím, že peníze na stavbu knihovny by byly otázkou až rozpočtů několika dalších let. Topolánek také uvedl, že případné problémy v souvislosti s kauzou knihovny nelze připisovat ministerstvu, ale spíše hlavnímu městu. Podle ministra kultury nehrozí arbitráž, jak se domnívá ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek. Podmínkou vedení arbitráže je prý znehodnocení investice.

Plány na sloučení daní a cel podle SB nepřináší výraznější změnu

Plán vlády na sloučení daňové a celní správy nepřináší podle studie Světové banky efektivní změnu, ale jen spojení obou institucí. Banka nicméně snahy české vlády o sjednocení zjednodušení správy veřejných peněz vítá. Úspěšnému sloučení daňové a celní správy musí podle Světové banky předcházet modernizace obou institucí a zjednodušení "papírování". "Stávající plán sloučení nezlepšuje efektivnost, ani nezjednodušuje či neracionalizuje správu příjmů," uvádí Světová banka. Navíc se podle ní ani významně nesníží pracovní zatížení ani počet úřadů. Podle banky je například kladen jen velmi malý důraz na snižování zátěže daňových poplatníků v plnění předpisů. "Česká daňová soustava dosahuje v této oblasti jednoho z nejhorších výsledků," uvádí zpráva. Podle dostupných údajů se například ukazuje, že firma v České republice musí věnovat 930 hodin na splnění předpisů a požadavků daňových orgánů, což Českou republiku řadí na 166. místo ze 176 zemí. Ministr financí Miroslav Kalousek zprávu považuje za objektivní hodnocení současného stavu správy veřejných příjmů.

ÚS nevyhověl žádosti o výklad rasové perzekuce kvůli restitucím

Ústavní soudci nevyhověli Okresnímu soudu v Pardubicích, který je žádal o upřesnění výkladu pojmu rasová perzekuce v zákonu o mimosoudních rehabilitacích. Pojem může být důležitý ve sporu o vydání mobiliáře zámku Opočno na Rychnovsku. Potomci posledního majitele z rodu Colloredo-Mansfeld totiž tvrdí, že o zámek a jeho vybavení přišli kvůli rasové perzekuci ze strany nacistů. Okresní soud se teď musí vrátit ke sporu o mobiliář. Pardubičtí soudci mínili, že Ústavní soud v minulosti přišel se dvěma výklady nacistické rasové perzekuce, které si navzájem odporují. Požadovali proto, aby ÚS výklad sjednotil, nebo jeden ze starších nálezů zrušil. "Soud si je vědom závažnosti svého postupu. Je si vědom, že mu žádný zákon neumožňuje podat návrh na zrušení ústavního nálezu," napsali pardubičtí soudci, kteří se prý necítí kompetentní vybrat jeden z výkladů. Doufali, že i když Ústavní soud návrh na zrušení z formálních důvodů odmítne, tak alespoň doplní, který ze svých starších nálezů mají upřednostnit. Nejasnosti prý prodlužují soudní řízení a oddalují konečné rozuzlení.

Soudce zpravodaj František Duchoň ovšem v posledních dnech vynesl stručné usnesení, jímž návrh pouze odmítl pro neoprávněnost navrhovatele. "Soud může podat pouze návrh na zrušení zákona nebo jiného právního předpisu nebo jednotlivých ustanovení. Možnost podat návrh na zrušení nálezu Ústavního soudu zákon vůbec nezná," uvedl v usnesení Duchoň.

Liška kvůli poklesu financí na vysokoškoláky žádá dvě mld navíc

Příspěvek státu na vzdělávání vysokoškoláků by v roce 2009 mohl oproti roku 2006 klesnout zhruba o desetinu. Před dvěma lety, kdy dostávaly vysoké školy na jednoho žáka nejvíc, činil příspěvek 72.941 korun, v roce 2009 by to mohlo být 66.700 korun. Ministr Ondřej Liška (SZ) by proto v příštím roce chtěl rozpočet navýšit o více než dvě miliardy. Napsal premiérovi Mirkovi Topolánkovi dopis, v němž poukazuje na fakt, že stát nereaguje na zvyšování počtu vysokoškoláků. Letos jich bude oproti loňskému roku o 10.000 víc. O problému tento týden jednala Česká konference rektorů.

Školy nebyly už letos spokojeny s financemi na vzdělávací činnost. Sice se jim postupně podařilo vyjednat navýšení, ale zhruba 21 miliard korun, které nakonec dostaly, je podle nich stále málo. Liška na tiskové konferenci zopakoval, že bude požadovat při jednání o rozpočtu navýšení prostředků také pro regionální školství. "Stojí a padá na tom možnost vůbec spravovat resort," uvedl. Ministr řekl, že platí to, co na jaře mateřským, základním a středním školám slíbil, tedy že dostanou v příštím roce přidány čtyři miliardy korun na mzdy pedagogů. Liška také řekl, že chce vyrovnat letošní propad prostředků na pomůcky.

Učitelé si u Vlčka stěžovali na papírování a nízké platy

Přibývání administrativy a špatné platové podmínky jsou podle učitelů, kteří v minulosti získali titul nejoblíbenějšího pedagoga roku, nejpalčivější problémy současného školství. Vítězové posledních 15 ročníků soutěže Zlatý Ámos se sešli s předsedou Poslanecké sněmovny Miloslavem Vlčkem (ČSSD). Přes problémy, se kterými se ve své profesi potýkají, téměř všichni uvedli, že je učitelská práce uspokojuje, a chtějí u ní proto zůstat. "Úplně nejobecněji nás trápí to, že do školství pod různými záminkami vstupuje spousta administrativní, úřednické práce. Naše místo je ve třídě. My nechceme vyplňovat lejstra," řekl například Petr Martínek z Obchodní akademie ve Vlašimi. Vlček novinářům řekl, že za největší problém ve školství považuje nízké platy.

Topolánek: Výdaje na kulturu rostou, chceme jedno procento

Premiér Mirek Topolánek (ODS) při návštěvě ministerstva kultury ocenil, že se podařilo zvýšit rozpočet ministerstva, i když nebyl dosažen cíl jednoho procenta podílu na státním rozpočtu. Letos i loni ale tento podíl podle něj činil skoro 0,8 procenta, v příštím roce by pak neměl výrazně klesnout. Jednoho procenta ze státního rozpočtu chce vláda dosáhnout už v roce 2010. Tento úkol si kladlo již několik českých ministrů kultury i vlád.

Ministra kultury Václava Jehličku (KDU-ČSL) premiér pochválil za to, že se snaží s penězi dobře hospodařit i uvnitř resortu. Uvedl, že Jehlička se snaží - tak jak mu uložil - ministerstvo "ekonomizovat", tedy vést úřad tak, aby nebyl jen výdajovým. Podle premiéra s tím souvisí příprava několika zákonů, jež by měly fungování oblastí pod resort spadajících učinit méně závislým na penězích od státu. Měl na mysli především památky a kinematografii.

ČSSD tvrdí, že MMR neplní svou funkci, Čunek to odmítá

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) a Státní fond rozvoje bydlení nedokážou plnit funkci, pro kterou byly zřízené, řekl novinářům stínový ministr resortu za ČSSD Radko Martínek. Příčinou je především dlouhodobé snižování rozpočtu MMR; na jeho chodu se dále podepsaly časté organizační změny, personální nejistota a zaneprázdněnost ministra Jiřího Čunka jinými problémy, uvedl Martínek. Čunek s kritikou sociálních demokratů nesouhlasí. Ministr odmítl tvrzení, že neřeší snižující se rozpočtu resortu. "Tohoto problému jsem si velmi dobře vědom, a proto jsem se už 14. srpna sešel s ministrem financí Miroslavem Kalouskem, abych vyjednal jeho navýšení," uvedl v tiskové zprávě Čunek. U Kalouska sice zatím výrazně nepochodil, ale jednání prý budou pokračovat.

Martínek kritizoval stav získávání peněz z fondů Evropské unie. "Bohužel musím konstatovat, že nové rozpočtové období začíná úplně se stejnými chybami jako období minulé a že jsme se z ničeho nepoučili," podotkl. Čerpání podle Martínka fakticky ještě nezačalo, zpoždění v získávání peněz z Bruselu tak narůstá. "Odmítám kritiku ČSSD, že by čerpání financí z eurofondů fakticky ještě nezačalo. Stejně tak i tvrzení, že by existovalo zpoždění v získávání peněz z Bruselu," reagoval Čunek. Dosud prý byly vyhlášené výzvy na dotace v hodnotě 273,5 miliardy korun, to představuje 36 procent z celkové alokace rozpočtového období 2007 až 2013. Za liknavost v čerpání evropských peněz bylo ministerstvo kritizováno již v letech 2005 až 2006, kdy v jeho čele stál právě Martínek. Za příčinu tehdy samotné MMR označovalo například složitou administrativu nebo malý počet pracovníků, kteří se fondům věnují.

České občanství získalo od roku 2001 přes 26.100 cizinců

České občanství získalo za posledních sedm let přes 26.100 cizinců. Víc než dvě pětiny z nich tvořili lidé ze sousedního Slovenska. Druhou nejpočetnější skupinu představují Ukrajinci. Od roku 2001 se jich českými občany stalo téměř 2400. Loni pak občanství dostalo 1877 lidí ze zahraničí. To je nejméně od roku 2001. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

O české občanství mohou požádat lidé, kteří v ČR žijí nepřetržitě nejméně pět let. Nesměli být v posledních pěti letech také odsouzeni za trestný čin. Musí ovládat češtinu. Pros Slováci po rozdělení společného státu a pro bývalé Čechoslováky, kteří za socialismu o občanství přišli, platí jiná pravidla.

Poslední padesátníky ještě čekají na ražbu; budou pro sběratele

Česká mincovna v Jablonci nad Nisou dodá České národní bance poslední padesátníky, které od konce srpna nebudou v obchodech platit, ještě v září letošního roku. Půjde o mince ve špičkové kvalitě určené pro sběratelské účely. ČTK to sdělil mluvčí ČNB Pavel Zúbek. Běžnou výrobu padesátihaléřů mincovna ukončila a od září ji nahradí ražbou padesátikorun. "Díky ražbě padesátikoruny budeme také plně připraveni na ražbu eura, kde jsou dvoubarevné jedno a dvoueurovky," řekl na počátku července ČTK ředitel mincovny Jan Vízek.

Petici proti rušení Masarykova nádraží podepsalo téměř 3000 lidí

Petiční akci proti rušení pražského Masarykova nádraží podpořilo podle jejích organizátorů během jediného dne téměř 3000 lidí. Více než třetinu podpisů připojili Pražané. Středočeští starostové, kteří podpisy sbírali, v úterý petici předají magistrátu. O problému chtějí také diskutovat přímo s městskými radními, stojí v tiskové zprávě, kterou organizátoři petice zaslali ČTK. Někteří středočeští starostové se obávají, že bez "Masaryčky" by se Středočeši mohli vlakem dostávat pouze na periferii, neboť kapacita Hlavního nádraží nestačí. Na to, aby se pražské zastupitelstvo muselo peticí zabývat, jim stačilo shromáždit tisíc podpisů. Praha s nádražím už zřejmě nepočítá, radní schválili záměr na změnu územního plánu, který umožňuje na místě dnešních kolejí stavět. S jeho rušením souhlasí také někteří opoziční zastupitelé. Radní pro oblast územního rozvoje Martin Langmajer ale upozornil, že nemá jít o zrušení Masarykova nádraží bez náhrady, nýbrž o vytvoření centrálního dopravního terminálu spolu s Hlavním nádražím, kterým by vlaky mohly projíždět. Masarykovo nádraží toto nyní neumožňuje, kolejiště končí přímo v odbavovací hale. Nádraží by se tak posunulo o kus dál a stala by se z něj zastávka Masarykova.

Brno musí znovu vybrat projekt k Tugendhatu, oprava se asi oddálí

Oprava vily Tugendhat se nejspíš znovu oddálí. Brněnská radnice musí znovu vybrat architekty, kteří k rekonstrukci památky zapsané na seznamu UNESCO připraví projektovou dokumentaci. Původní výběr v tendru byl v rozporu se zákonem, sdělil novinářům šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Martin Pecina. Verdikt zatím není pravomocný. Magistrát zváží odvolání. Vila, která je na seznamu světového dědictví UNESCO a od roku 1994 patří městu Brno, čeká na generální opravu už několik let. Rekonstrukce se má týkat téměř všeho, včetně staticky narušených základů.

ÚOHS vyráží častěji na kontroly do firem, hledá důkazy o kartelu

Antimonopolní úředníci v poslední době častěji vyráží na kontroly přímo do firem. Hledají tam hlavně důkazy o zakázaných kartelových dohodách. Výjezdů ani tak nejsou desítky ročně, navíc hledání je velmi náročné, protože účastníci kartelu bývají velmi obezřetní, řekl ČTK šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Martin Pecina. Konkrétní případy úřad většinou zmiňovat nechce, aby vyšetřování nezmařil. Takzvané místní šetření v minulosti pomohlo usvědčit z kartelové dohody například přední tuzemské výrobce pečiva. Právě jejich případ byl do jisté míry precedentní. Soud loni zamítl žalobu firmy Delta pekárny, která si na kontrolu ÚOHS stěžovala. Tvrdila, že byla nezákonná. Soud ale rozhodl, že antimonopolní úřad nepotřebuje pro kontroly v obchodních prostorách firem povolení soudu.

V Brně začal 19. ročník folklorního festivalu

Slovenský soubor Goralik, který uchovává spišskou lidovou tradici, na brněnském náměstí Svobody zahájil 19. ročník mezinárodního folklorního festivalu. V ulicích Brna se budou lidé do neděle setkávat s moravským, českým i zahraničním folklorem v podání muzikantů, tanečníků, řemeslníků i výtvarníků. Nejdelší cestu musí do Brna urazit soubor Kalamandir z Indie, řekl ČTK prezident festivalu Milan Zelinka. Přehlídky se účastní asi 1500 účinkujících. "Spočítali jsme, že letos nabízíme asi 20 hodin pódiových vystoupení a 70 až 80 hodin nejrůznějších doprovodných programů v podobě besed u cimbálu, tvůrčích dílen a výstav," uvedl Zelinka.

Většina dětských souborů pochází z Moravy. K zahraničním hostům patří vedle Goraliku z Kežmaroku také soubor z Lucku na Ukrajině, který se věnuje volyňskému folkloru. I dospělé soubory jsou převážně ze střední Evropy. Polský folklor zastupuje soubor Juhas, slovenský Hornád z Košic. Novinkou letošního ročníku jsou samostatné hodinové pořady zahraničních souborů na náměstí Svobody, které jsou bez omezení přístupné veřejnosti.

Přírodní divadlo Šárka v Praze v září opět uvede operu Rusalka

Po loňském diváckém úspěchu se v pražské Šárce 6. září opět uskuteční ojedinělé představení opery Antonína Dvořáka Rusalka. V místě původního přírodního divadla inscenaci připravili sólisté opery a baletu Národního divadla v Praze a Státní opery Praha. Novinářům to řekla jedna z pořadatelek akce Renée Nachtigallová. Orchestr diriguje Jan Chalupecký. Stejně jako v loňském roce se v titulní roli představí Helena Kaupová, prince zazpívá Aleš Briscein, vodníka Luděk Vele a cizí kněžnu Ivana Šaková. "Při takovém představení nejsou limity jako v opeře, takže si postavy můžeme ztvárnit po svém. Také je úplně jiný kontakt s publikem, což je na tomto představení z pohledu vystupujících ohromně vzrušující," řekl ČTK Briscein.

Sochaři na sympoziu v Sokolově začali otesávat žulové bloky

Rachot pneumatického kladiva doprovází začátek prvního sochařského sympozia v Sokolově. Na nádvoří kapucínského kláštera se začínají měnit žulové bloky na sochy. Některé projdou jen úpravou, z jiných se má vyklubat figurální sousoší, řekl ČTK jeden z sochařů Tilo Ettl. Práce sochařů je přístupná i veřejnosti. "Práce na sochách asi bude trvat trochu déle, než jsme původně odhadovali. Nepočítali jsme s tím, že žula bude tak tvrdá," řekl Ettl. Kamenné bloky do Sokolova dovezli z lomu Rozmyšl a Vítkov. Největší z nich přitom váží 13,5 tuny. Letošní sokolovské sochařské sympozium, které by mohlo založit novou tradici, je načasováno tak, aby závěrečné práce sochařů mohly být představeny na tradiční Hornické pouti 8. září. Dokončení a vernisáž sochařských výtvorů bude ale později. V současné době v areálu kláštera pracují tři sochaři, další by měli přijet příští týden. Čeká na ně celkem 12 kamenných bloků. Tři sochy by si Sokolov chtěl nechat a umístit je po městě. Kam ale ještě rozhodnuto není.

Sport

Fotbalový útočník Jan Koller definitivně ukončil reprezentační kariéru. Nejlepší střelec české reprezentační historie odchází z rodinných důvodů. Koller nastoupil za národní tým během devíti let k 90 utkáním, ve kterých nastřílel rekordních 55 gólů.

Nejlepší česká tenistka Nicole Vaidišová vypadla ve druhém kole US Open. Dvacátá nasazená hráčka nestačila na Francouzku Severine Brémondovou, které podlehla 5:7 a 3:6. Ženská dvouhra tak bude na newyorském grandslamu pokračovat bez české účasti.

Český tenista Jiří Vaněk se s US Open rozloučil debaklem. Rakušan Jürgen Melzer ho ve druhém kole vyprovodil bleskově z kurtu, když ho porazil 6:0 a dvakrát 6:2. V mužské dvouhře z českých zástupců pokračují už jen Ivo Minář a Radek Štěpánek.

Počasí

V pátek čekáme převážně oblačno, místy přeháňky. Teploty 20 až 24 stupňů Celsia.