Zprávy

Vláda bude na jednání EU pro celistvost Gruzie a rekonstrukci

Zachování územní celistvosti Gruzie a její obnova po nedávné krátké válce s Ruskem jsou prioritami české vlády pro pondělní mimořádný summit Evropské unie. Novinářům to po jednání vlády řekl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (za SZ). Plán rekonstrukce by podle něj měl zahrnovat celé území Gruzie, tedy i oblasti Abcházie a Jižní Osetie, jejichž nezávislost v úterý oficiálně uznala Ruská federace. Jednání EU o Gruzii svolal na příští pondělí francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Předseda vlády Mirek Topolánek (ODS), který v Bruselu českou delegaci povede, uvedl, že EU nebude mít problém s pomocí Gruzii, bude se prý jednat především o její velikost. "My se domníváme, že začít se může donorskou (dárcovskou) konferencí," poznamenal Topolánek. Podobnou konferenci už ČR svým partnerům v EU navrhla. Nápad podle něj podporuje například německá kancléřka Angela Merkelová a řada dalších politiků. Výraznější diskusi ale český premiér očekává o návrzích na dlouhodobější rekonstrukční plán této kavkazské země. ČR chce v příštích třech letech na tuto obnovu vyčlenit 150 milionů korun.

"Jde o to, jaká míra kritiky ve vztahu EU-Rusko zazní. Země EU jsou jednotné, že kritika zaznít má, nejsou ale jednotné v její hloubce," doplnil předseda vlády. Podle místopředsedy vlády pro evropskou problematiku Alexandra Vondry (ODS) musí Rusko splnit podmínky příměří navržené Sarkozym a z Gruzie se skutečně stáhnout, jinak může být ohroženo celé jeho partnerství s EU. Na dnešní jednání kabinetu byl pozván i prezident Václav Klaus, který má na situaci odlišný pohled než vláda a Rusko za viníka krize nepokládá. Nepřišel, už v úterý uvedl, že by jeho přítomnost názor kabinetu nezměnila.

Gruzínské děti zraněné ve válce se mají léčit v České republice

Přibližně deset gruzínských dětí, které byly postiženy nedávným konfliktem své země s Ruskem, se bude léčit v České republice. O rozhodnutí české vlády novináře informoval premiér Mirek Topolánek (ODS). První děti postižené válkou či nemocemi, jež nelze v této kavkazské zemi léčit, by mohly do Česka přijet už za několik týdnů, řekla ČTK Barbora Janáková z odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra, které program pomoci Medevac organizuje. "Budou léčeny v pražských fakultních nemocnicích," vysvětlila Janáková. Ministerstvo vnitra chce na pomoc uvolnit okolo pěti milionů korun. Tyto peníze by měly stačit na příjezd, pobyt a léčbu asi desítky dětí, každé by přitom měl doprovázet jeden dospělý, ideálně rodič. "Skutečný počet pacientů se bude odvíjet od závažnosti diagnóz, se kterými děti přiletí," řekla. Obdobný program lékařské pomoci dosud sloužil dětem z Iráku a Afghánistánu, kde působili čeští vojenští lékaři, kteří také obvykle malé pacienty pro léčbu v ČR vytipovávali.

Pospíšil bude měsíc pracovat na třech modelech pro změnu voleb

Koaliční vláda zúžila počet variant změny volebního zákona z šesti na tři modely. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) dostal za úkol vybrané varianty převést do paragrafovaného znění zákona, hotov s návrhy chce být do měsíce. Poté bude koalici čekat další diskuse nad změnou pravidel pro volby do sněmovny. Jednotlivé modely v různé míře kombinují dva cíle: posílení vítězné strany ve volbách a posun k přísněji poměrnému způsobu rozdělení mandátů, který by byl výhodnější pro malé strany. Právě tyto požadavky stanoví i koaliční dohoda ODS, KDU-ČSL a Strany zelených. Autoři návrhu změn volebního zákona se inspirovali volebními systémy, které používají či používaly jiné evropské země. Vláda pro další práci nakonec vybrala skotskou variantu, která má dvě skrutinia. V prvním kole by se rozdělovaly mandáty na úrovni volebních krajů, ve druhém na celostátní úrovni. Krajských mandátů by bylo 175, celostátních 25. Při rozdělení celostátních mandátů by byl zvýhodněn vítěz voleb tím, že by mandáty získával podle jiného klíče než ostatní strany. Ke skotské variantě v připomínkovém řízení nevyslovilo žádné ministerstvo zamítavé stanovisko.

Řecký model počítá s tím, že by se v prvním kole hlasy rozdělily na úrovni volebních regionů takzvanou Hagenbach-Bischoffovou metodou, která byla v Česku používána do roku 1998 a vede k přísněji poměrnému rozdělení mandátů než současný systém. Zbytek hlasů by buď připadl celostátně vítězné straně, nebo by zbytkové hlasy "posbírali" vítězové v jednotlivých volebních regionech. Tato varianta dostala v ministerské anketě nejvíce hlasů, odmítl ji ale ministr vnitra Ivan Langer. U této varianty ministerstvo připraví ještě novou variantu založenou na jiném systému přepočtu.

Poslední z preferovaných variant - nizozemská - je specifická tím, že se podíl mandátů pro jednotlivé strany počítá v jediném celorepublikovém obvodu. To přináší vysokou míru proporcionality. Zvýhodnění vítěze voleb je zajištěno buď bonusem zhruba deseti mandátů, nebo takzvaným degresivním bonusem, který by se snižoval podle získaného procenta hlasů.

Paroubek podle Topolánka věděl o diskusích s USA o radaru

Předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek musel podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) vědět o konzultacích České republiky a USA omožnosti umístit na českém území radar amerického protiraketového deštníku. Vláda v červenci s USA podepsala smlouvu, která umístění radaru v ČR umožňuje, opoziční strany tento krok ostře kritizují. "Já jsem se dočetl v tisku, že Jiří Paroubek nevěděl o jednáních týkajících se umístění radaru v České republice, a chci tady říci jednoznačné důkazy, že to není pravda," prohlásil Topolánek. Narážel na pondělní Paroubkovo prohlášení pro média, že jeho předchůdce v premiérském křesle Stanislav Gross na něj nepřenesl obecnou informaci o technických konzultacích s USA týkajících se právě radaru. Paroubek to uvedl v reakci na Grossův rozhovor v Lidových novinách, kde expremiér prohlásil, že povědomí o konzultacích měl. Sociální demokraté trvají na tom, že za jejich vlády se o radaru s USA nevyjednávalo, ale vedly se jen technické konzultace. Poprvé se o možnosti vzniku radaru v ČR před českými novináři zmínili experti amerických ministerstev zahraničí a obrany na počátku října 2002 s tím, že v USA o něm už diskutoval i tehdejší český ministr obrany Jaroslav Tvrdík.

Státní zástupci nebudou vyšetřovat Schwarzenberga pro vlastizradu

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (za SZ) se podle mínění státních zástupců nedopustil vlastizrady, když podepsal s šéfkou americké diplomacie Condoleezzou Riceovou smlouvu o radaru. Student Martin Kadrman na ministra podal trestní oznámení pro údajné spáchání až tří trestných činů - vlastizrady, sabotáže a zneužití pravomocí veřejného činitele. Pražské městské státní zastupitelství (MSZ) však ve věci nezahájilo žádné úkony. Správnost tohoto postupu později potvrdilo i vrchní státní zastupitelství. "Rozhodnutí je definitivní," řekla mluvčí MSZ Štěpánka Zenklová. Vysokoškolák z Orlickoústecka se nehodlá s rozhodnutím smířit a chce se obrátit na nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou. Pokud neuspěje, zvažuje ústavní stížnost.

Růst počtu žádostí o azyl v Kanadě má podle premiéra ekonomický důvod

Nárůst počtu žadatelů o azyl v Kanadě je způsoben spíše ekonomickými důvody odcházejících lidí než stavem lidských práv v ČR. Novinářům to po zasedání kabinetu řekl premiér Mirek Topolánek (ODS). Vláda podle něj vyzvala ministra vnitra Ivana Langra a ministryni pro lidská práva a menšiny Džamilu Stehlíkovou, aby o situaci jednali s kanadskými úřady. Pokud by znovu hrozilo zavedení víz, má Langer vypracovat pro vládu materiál s návrhem, jak by se tomu dalo čelit, uvedl předseda vlády.

Počet žadatelů o azyl v Kanadě roste od zrušení vízové povinnosti loni v listopadu. Do poloviny července podalo žádost zhruba 470 lidí z ČR. Kanada sice zatím nechce víza pro občany ČR znovu zavést, situace však vyvolává napětí na obou stranách. Vyplývá to ze zprávy, kterou ministr vnitra Langer předložil vládě. Mluvčí kanadské ambasády Magdalena Fiřtová v červenci připustila možnost, že v případě neustávajícího přílivu českých žadatelů o azyl by Kanada mohla pro Čechy zavést víza znovu. Zároveň však uvedla, že se to zatím zřejmě nestane.

Vláda přerušila jednání o návrhu zákona o sčítání lidu

Vláda přerušila jednání o návrhu zákona o sčítání lidu v roce 2011. Podle návrhu zákona by lidé měli mít možnost dotazníky vyplnit a poslat přes internet. Norma stanovuje mimo jiné i údaje, které by měli Češi i cizinci v Česku statistikům za tři roky sdělovat. Podle premiéra Topolánka chtějí ministři ještě diskutovat nejen o formální podobě zákona, ale i o tom, do jaké míry mají být některé údaje po skončení sčítání anonymní. Vláda se přiklání k názoru, že kromě dat, která jsou využita pro statistiku, mají data být udržována v anonymní, tedy neidentifikovatelné podobě, a to i na neveřejném nebo nepřístupném serveru, uvedl Topolánek.

Reálné mzdy proti loňsku vzrostly jen nepatrně, ve státní sféře dokonce klesly

Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o osm procent na 23.182 Kč. Proti stejnému období loni byla o 1718 korun vyšší. Reálná mzda, tedy po odečtení inflace, se v průměru zvýšila o 1,1 procenta. Uvedl to Český statistický úřad. Reálný růst mezd byl tak nejnižší za posledních deset let; v roce 1998 činila průměrná mzda zhruba 12.000 korun. Mzdy v podnikatelské sféře se reálně zvýšily o 2,3 procenta, v nepodnikatelské sféře naopak reálně o 3,6 procenta klesly.

Příčinou růstu reálné mzdy v průměru jen o 1,1 procenta je podle statistiků vysoké zvýšení spotřebitelských cen ve druhém čtvrtletí, které bylo meziročně o 6,8 procenta. Medián mezd za loňský rok stoupl na 20.908 korun z 19.512 Kč o rok dříve. Medián je mzda takzvaného prostředního zaměstnance, ve srovnání s ním má polovina zaměstnanců plat vyšší a polovina nižší.

Česká pošta rušením poboček zaskočila Poštovní spořitelnu

Česká pošta rozhodnutím zrušit do konce roku 179 málo využívaných poboček zaskočila Poštovní spořitelnu, která její prostory využívá k poskytování svých služeb. Spořitelna bude chtít obchodní síť v co největší míře udržet, řekl ombudsman Poštovní spořitelny Martin Kovář. Poštovní spořitelna tím, že využívá poštovní sítě, má nejvíc obchodních míst v České republice. Česká pošta v současnosti provozuje 3387 pošt. Pobočky Poštovní spořitelny se nicméně liší rozsahem služeb.

Nejvíce malých poboček pošty zanikne v jižních Čechách, kde chce pošta motorizovaným doručováním nahradit 58 poboček. Celkem má pošta v této oblasti zhruba 260 poboček. Následují západní Čechy se 46 rušenými pobočkami a východní Čechy, kde má zaniknout o čtyři pošty méně. Pošta zruší pobočky v obcích do 1000 obyvatel zejména v horských, příhraničních nebo rekreačních oblastech.

Protikorupční policie popírá, že by vyšetřovala primátora Béma

Protikorupční policie popřela informace médií o tom, že vyšetřuje pražského primátora Pavla Béma (ODS) a podnikatele Romana Janouška. Její ředitel Jiří Novák se zároveň důrazně ohradil proti tvrzení, že protikorupční policii zadává "zakázky" na vyšetřování ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Podle týdeníku Respekt se policisté na Béma a Janouška zaměřili kvůli privatizaci ruzyňského letiště.

Školy mají novou pomůcku pro ekologickou výchovu

Základní a střední školy mají novou pomůcku k výchově o životním prostředí. Česká informační agentura životního prostředí Cenia jim nabízí multimediální ročenku Vítejte na Zemi... Agentura bude CD distribuovat do pražských škol, ostatní mohou navštívit webové stránky http://vitejtenazemi.cenia.cz. ČTK o tom informovala mluvčí agentury Michaela Dombrovská.

Environmentální výchova je součástí školních vzdělávacích programů, podle kterých základní školy v září začnou druhým rokem učit. Ročenka přibližuje podstatné a aktuální informace o stavu a vývoji vzájemně provázaných složek životního prostředí, tedy krajiny, vody a vzduchu. Jejím úkolem je popularizovat informace, které se v agentuře z celého resortu životního prostředí shromažďují a dále publikují. Projekt je financován z prostředků EU a pražského a státního rozpočtu.

Slovensko zruší svůj generální konzulát v Brně

V Brně k 30. září ukončí činnost generální konzulát Slovenské republiky. Využívali jej Slováci žijící na Moravě. Nově se budou muset se svými problémy obracet na slovenské velvyslanectví v Praze. ČTK to řekl slovenský generální konzul v Brně Ivan Nejezchleba. O zrušení konzulátu rozhodla přes různé námitky počátkem července slovenská vláda. "Členové Obce Slováků v ČR to nesou velmi těžce," uvedl konzul. Ke zrušení konzulátu vedlo slovenskou stranu více důvodů. Slovenskému konzulátu v Brně po vstupu Česka a Slovenska do schengenského prostoru výrazně ubylo práce. Kdysi vyřizoval ročně 3000 žádostí o víza, nyní je jich jen 300. Posledním důvodem je snaha zrušením svého zastoupení ušetřit. Česká strana zase před časem zrušila svůj konzulát v Košicích.

Památník Terezín je osmým nejvyhledávanějším turistickým cílem v ČR

Památník Terezín navštívilo loni více než 470.000 lidí, stal se tak osmým nejvyhledávanějším turistickým cílem v České republice. Podle žebříčku, který zveřejnila agentura CzechTourism, figuroval v roce 2006 Památník na místě sedmém. Tehdy ho navštívilo zhruba o 13.000 lidí méně. Památník Terezín má tři hlavní části. Nejvíce turistů navštívilo Malou pevnost, kde bývala věznice gestapa. Loni tam celkově přišlo 235.906 návštěvníků - téměř stejně jako o rok dříve. U Magdeburských kasáren návštěvnost loni vzrostla o pětinu na více než 65.000 lidí. Přes 169.000 lidí pak navštívilo Muzeum ghetta, o téměř 1400 více než v roce 2006.

V celé České republice zůstává nejoblíbenějším turistickým cílem i nadále Pražský hrad, který loni navštívilo 1,42 milionu lidí. Ze zoologických zahrad vede v žebříčku pražská zoo, kterou navštívilo 1,27 milionu návštěvníků. Mezi muzei vítězí v oblíbenosti Národní muzeum v Praze, z hradů a zámků návštěvníky přitahuje nejvíce Státní hrad a zámek v Českém Krumlově. Z přírodních krás jsou nejnavštěvovanější jeskyně Moravského krasu.

Národní divadlo v nové sezoně uvede 17 premiér a zdraží vstupné

Národní divadlo vstupuje do své 126. sezony s plánem uvést 17 premiér. Šest z nich bude operních, osm činoherních a tři baletní. S novou sezonou divadlo také navýší v průměru o 18 procent cenu vstupného. Novinářům to řekl ředitel divadla Ondřej Černý. První premiéra, Prodaná nevěsta v režii Magdalény Švecové, bude v Národním divadle uvedena 25. září. "K navýšení vstupného v průměru o 18 procent jsme museli po pěti letech přistoupit vzhledem k výraznému zvýšení všech nákladů na provoz divadla a změně sazby DPH," řekl ČTK Černý. Dodal, že cenové rozpětí vstupenek je velice široké a umožní přístup do divadla všem příjmovým skupinám. Novou sezonu tradičně otevře koncert, na kterém se 11. září představí lotyšská sopranistka Maija Kovalevská a dirigent Tomáš Netopil.

V Karlových Varech začal 5. ročník Fresh Film Festu

V Karlových Varech začal 5. ročník mezinárodního filmového festivalu studentských filmů a debutů Fresh Film Fest (FFF) Karlovy Vary 2008. Do soboty mohou jeho návštěvníci vidět v sedmi kinosálech kolem 200 filmů, z toho 16 zařazených do hlavní soutěže. Na festivalu budou tvůrci soutěžit s filmy hranými, dokumentárními, animovanými i experimentálními. Na letošní přehlídku se přihlásilo 931 studentských filmů, což je asi o 300 více než loni. Novinkou je soutěž debutů, v níž bude Česko reprezentovat v distribuční předpremiéře "barokní western" absolventa katedry dokumentu FAMU Radka Tůmy s názvem Plani di giardini ideali. Mezi českými předpremiérami se objeví rovněž vítězný snímek soutěže o studentského Oscara Na cestě a vítěz letošní sekce Cinéfondation v Cannes - izraelský Amnon (Himnon). V porotách usednou z domácích tvůrců například režisér a herec Miroslav Krobot a výtvarnice Kateřina Šedá.

Miloš Forman převede Dobře placenou procházku zase do filmu

Režisér Miloš Forman se svým synem Petrem začal v Praze natáčet filmovou podobu divadelní inscenace Dobře placená procházka, kterou loni společně připravili pro Národní divadlo. Novinářům to řekl ředitel divadla Ondřej Černý. Jazzová buffo opera Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého bude mít v příštích čtyřech dnech v divadle reprízy, během nichž film bude vznikat. Miloš Forman tak bude na stejné látce pracovat již potřetí - Dobře placená procházka vznikla v roce 1965, o rok později ji právě on převedl do známé filmové podoby. Na novém filmovém zpracování se bude podílet stejný tým, který připravoval divadelní inscenaci.

Opavské divadlo na sezonu připravuje pět Shakespearových her

Divadelní sezonu ve znamení Williama Shakespeara připravuje činoherní soubor Slezského divadla Opava. Celkem uvede do května 2009 pět her tohoto významného anglického dramatika. Premiéra první z nich - Jak se vám líbí - je připravena na 7. září. ČTK to řekla dramaturgyně divadla Blanka Fišerová. "Je to asi nejuniverzálnější autor jak v tématech, tak i žánrech. Psal komedie, tragikomedie i tragédie. Je to příležitost, jak Shakespeara představit opavským divákům. Navíc jeho širokým záběrem můžeme oslovit široké spektrum publika od základních a středních škol až po starší diváky," vysvětlila.

Kromě hry Jak se vám líbí se opavští příznivci divadla mohou těšit na další klasiku, jako je Romeo a Julie, Veselé paničky windsorské, Hamlet a Bouře. "Některé hry budou více posunuty do současnosti. Jiné se budou zase naopak více držet doby, kde se odehrávají," řekla Fišerová.

Sport

Čeští basketbaloví reprezentanti na přípravném turnaji v Rize nepřerušili sérii pěti porážek ani v duelu proti favorizované Francii. Svěřenci kouče Michala Ježdíka prohráli 66:89 a skončili na posledním místě. Předtím podlehli domácímu Lotyšsku a v úterý i Gruzii.

Počasí

Od rána se má od severozápadu zatahovat. Ve čtvrtek čekáme přibývání oblačnosti, ojediněle přeháňky. Teploty vystoupí na 22 až 26 stupňů Celsia, na jihu Moravy až na 28 stupňů.