Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Vicepremiér Čunek chce stanovit pevné datum přijetí eura

Vláda by měla co nejdříve stanovit pevné datum přijetí společné evropské měny. Na tiskové konferenci to řekl vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. Sám hodlá podle svých slov v následujících týdnech mezi členy vlády na toto téma rozpoutat diskusi. Stanovení data údajně pomůže exportérům i cestovnímu ruchu. Podle Čunka není příliš důležité konkrétní datum, nýbrž právě jeho stanovení. Rozhodnutí vlády by údajně omezilo spekulace s českou korunou, které prý stojí za posilováním kurzu. Vláda i ministr financí Miroslav Kalousek však se stanovením přesného data nepospíchají. Při nedávné návštěvě premiéra Mirka Topolánka na ministerstvu financí Kalousek sice řekl, že přijetí evropské měny je jisté, s rozhodnutím o termínu je však třeba počkat, až budou dlouhodobě stabilizované veřejné rozpočty. Současná vláda má za cíl mít veřejné rozpočty vyrovnané v roce 2014.

Zahájeno střídání českých vojáků v Afghánistánu

Na základně Shank v afghánské provincii Lógar bylo zahájeno střídání českého kontingentu při misi ISAF v Afghánistánu. Rotace mají být ukončeny do 25. srpna. Na misi do Afghánistánu se připravovalo 200 vojáků, z toho čtyři ženy, ve vojenském prostoru Libavá. Plných 95 procent z nich má už se zahraničními misemi zkušenosti. V Afghánistánu budou sloužit na základně na hranicích s Pákistánem, ve výšce 2000 metrů nad mořem. V Afghánistánu letos zemřeli dva čeští vojáci po sebevražedném útoku v Hílmandu a po výbuchu nástražné nálože v oblasti Lógar.

Rusko nevylučuje rozmístění svých raket v Bělorusku

V Bělorusku by mohly být rozmístěny ruské rakety Iskander či strategické bombardéry jako odpověď na americký protiraketový štít v Česku a Polsku. Podle agentury Interfax to prohlásil ruský velvyslanec v Bělorusku Alexandr Surikov. Washington se už s Prahou dohodl na vybudování radaru protiraketové obrany, desítku protiraketových střel si přeje umístit v Polsku. Systém má podle Američanů chránit USA a jejich spojence před případným útokem ze států, jako je Írán. Ale Rusko v něm vidí své ohrožení.

Koncem minulého měsíce list Izvestija napsal, že taktické rakety Iskander by byly s to z Běloruska "pokrýt" Česko, zatímco Polsko by bylo zasažitelné z ruské enklávy u Kaliningradu. Ruskou odpovědí na americký štít by se měly stát také nové strategické rakety na souši i na ponorkách. Týž deník před časem spekuloval i o tom, že v reakci na americký protiraketový systém by se ruské bombardéry mohly vrátit na Kubu. To ale ruské ministerstvo obrany posléze popřelo.

Srbský velvyslanec se vrátil z Bělehradu do Prahy a úřaduje

Srbský velvyslanec Vladimir Vereš už je zpátky v České republice a úřaduje. Diplomat se do české metropole vrátil z konzultací, na které byl v květnu do Bělehradu povolán na protest proti uznání samostatnosti Kosova Českou republikou. Srbsko s nesouhlasí s jednostranným vyhlášením samostatnosti Kosova a nový stát neuznává. "Návrat pana velvyslance samozřejmě vítáme, vždy jsme měli zájem na dobrých vztazích se Srbskem. Pokračujeme v práci a jejich rozvíjení," řekla mluvčí ministerstva Zuzana Opletalová. Srbsko patří do skupiny prioritních zemí, kam Česko hlavně směřuje svoji rozvojovou pomoc.

Ekologové budou u politiků lobbovat za odpis zásob uhlí

Ekologové chtějí zástupce politických stran kandidujících v podzimních volbách do zastupitelstva Ústeckého kraje přimět, aby zaujali jasný postoj k požadavku nad odpis zásob uhlí pod Horním Jiřetínem a Černicemi na Mostecku. Na tiskové konferenci Greenpeace, Hnutí Duha a sdružení Kořeny to v Ústí nad Labem řekl vedoucí energetické kampaně Greenpeace Jan Rovenský. Dodal, že při jednání se zástupci významných politických subjektů se jasně pro odpis vyjádřila jen Strana zelených. Ekologové připouštějí, že ani odepsání ložiska by neznamenalo, že by se uhlí nikdy vytěžit nemohlo.

V Ústeckém kraji je těžbou uhlí zasaženo asi 350 kilometrů čtverečních, což je zhruba 6,5 procenta území regionu. Tvoří ho 27 bývalých nebo současných dolů a 19 výsypek. Od roku 1945 byla kvůli těžbě zbourána zhruba stovka obcí.

Ministr Gandalovič: ČR bude v EU prosazovat liberalizaci zemědělství

Česká republika bude za svého předsednictví Evropské unii v první polovině roku 2009 hájit spíše liberalizační názory v oblasti zemědělské politiky, řekl ministr zemědělství Petr Gandalovič. Znamená to podle něj mimo jiné postupné snižování dotací do zemědělství a naopak udržení úrovně dotací do rozvoje venkova a jeho infrastruktury. Gandalovič připomněl, že podle dohody se mají v EU po roce 2013 snížit náklady na společnou zemědělskou politiku ze současných asi 45 procent na 32 procent.

Inflace i nezaměstnanost v červenci podle odhadů stoupla

Inflace v červenci podle odhadů analytiků oslovených ČTK po předchozím poklesu opět stoupla, a to na 6,8 až 6,9 procenta. V červnu inflace činila 6,7 procenta. Za růstem stojí meziročně dražší cigarety, zemní plyn a nájemné. Zvýšit by se podle analytiků měla kvůli čerstvým absolventům škol i nezaměstnanost, a to z červnových pěti na červencových 5,2 procenta.

Invaze vojsk si v roce 1968 vyžádala životy 108 Čechoslováků

Srpnová invaze pěti armád Varšavské smlouvy si v Československu do konce roku 1968 vyžádala celkem 108 mrtvých, zhruba 500 těžce zraněných osob a další stovky lehce zraněných lidí. Nejmladší zjištěnou obětí byl dvouletý slovenský chlapec, kterého na silnici srazila sovětská vojenská cisterna, nejstarší obětí se stala dvaaosmdesátiletá česká důchodkyně. Vyplývá to z aktualizovaných údajů, které na svém webu www.ustrcr.cz/cs/srpen-1968 shromáždil Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Původní průzkumy uváděly o 14 obětí méně. Aktuální údaje o obětech se i s dalšími podrobnostmi objeví v publikaci, kterou chce ÚSTR vydat letos 21. srpna ke 40. výročí okupace.

Oběti okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy nebo jejich pozůstalí mohou podle tři roky starého zákona požádat stát o jednorázové finanční odškodnění od 30.000 do 150.000 korun podle míry jejich postižení. Mnozí žadatelé ale byli odmítnuti s tím, že dostali odškodnění již za minulého režimu. Na základě tehdejších právních předpisů ovšem mohli získat jen mnohem nižší finanční kompenzaci. Tvrdost stávajícího zákona chce odstranit Senát novelou, podle níž by se těmto žadatelům mělo odškodnění pouze snížit o již vyplacenou částku. Minulý měsíc podpořila návrh senátorů vláda.

Protiokupační plakáty ze srpna 1968 lidé vyráběli "na koleně"

Jedním ze způsobů, jimiž dávali obyvatelé Československa najevo svůj odpor vůči okupaci státu vojsky Varšavské smlouvy, bylo vyrábění a vylepování plakátů, které vyzývaly cizí vojáky k odchodu. Několik desítek těchto plakátů, které v srpnu 1968 krátce po invazi zdobily pražské Václavské náměstí, zachránil před zničením neznámý pracovník Vojenského historického ústavu (VHÚ). Veřejnost je teď po čtyřiceti letech uvidí vůbec poprvé na výstavě v pražské Valdštejnské zahradě. "Řadu z nich lidé vyráběli doma skutečně takřka na koleně," řekl ředitel VHÚ Aleš Knížek.

Unikátní kolekce plakátů, která bude vystavena od středy 20. srpna, pochází z prvních dní invaze. Ústav ji náhodou objevil při loňské inventarizaci knihovny. Plakáty původně visely v pravé horní části Václavského náměstí, než je zaměstnanec ústavu odlepil a důmyslně uschoval na pracovišti. Část zachráněných plakátů je potřísněna krví, jiné nesou stopy pneumatik sovětských nákladních aut. Ústav se marně snažil vypátrat zaměstnance, který plakáty 26. srpna 1968 sesbíral. Knížek se domnívá, že šlo o prvorepublikového knihovníka, jenž už je zřejmě po smrti.

Zlaté časy českých hotelů zřejmě skončily

Zlaté časy českých hotelů zřejmě skončily. Důvodem je vedle silné koruny především nárůst počtu lůžek, za kterým nárůst počtu turistů zaostává. Na tiskové konferenci to řekl ředitel agentury CzechTourism Rostislav Vondruška. připomněl, že ubytovací kapacity v Praze jsou mnohem vyšší než ve srovnatelných městech. Statistický úřad eviduje nyní 75.000 lůžek v ubytovacích zařízeních, v Mnichově jich je 46.000, ve Vídni 51.000 a v Barceloně 55.000. Navíc do Prahy míří další světové hotelové řetězce, na podzim například otevře v Hybernské ulici hotel Kempinski.

Prezident Asociace hotelů a restaurací Pavel Hlinka připomněl, že někteří hoteliéři budou muset nejspíš skončit s podnikáním. Podle Hlinky poklesly tržby pražských hotelů na takzvaný pokoj k dispozici za první pololetí o pětinu. Z větší části se na poklesu tržeb podílí silná koruna, nižší obsazenost má údajně pouze sedmiprocentní vliv.

Na místě Masarykova nádraží v Praze mohou vyrůst nové byty

Na místě pražského Masarykova nádraží mohou vyrůst nové byty vyšší kategorie, kanceláře i menší obchodní prostory, odhadují odborníci na realitní trh oslovení ČTK. Zároveň se domnívají, že developer nebude mít díky atraktivní lokalitě problémy s financováním projektu. Podle některých odborníků můžou náklady projektu dosáhnout až 24 miliard korun. Pražští radní v úterý schválili změny územního plánu, který počítá s tím, že v místě Masarykova nádraží vyroste na 20 hektarech nové městské centrum. Atraktivita pozemků na Masarykově nádraží spočívá především v tom, že jde o jedno z posledních míst v centru Prahy, které je vhodné pro developerskou výstavbu.

V případě ukončení provozu na Masarykově nádraží v Praze by se Hlavní nádraží muselo přestavět tak, aby vlaky mohly jezdit v několika patrech. ČTK to řekl děkan dopravní fakulty ČVUT Petr Moos, který s rušením nejstaršího železničního nádraží v Praze nesouhlasí. Podle magistrátu by totiž vlaky po uzavření Masarykova nádraží končily na hlavním. Podle Moose má Masarykovo nádraží nezastupitelnou úlohu v regionální a příměstské dopravě, navíc studie ČVUT doporučila toto nádraží jako konečnou plánované rychlodráhy na letiště. V Evropě je údajně běžné, že regionální vlaky nejezdí na velká mezinárodní nádraží.

Median: Třetina Čechů dává přednost úspěchu v práci před rodinou

Třetina Čechů upřednostňuje úspěch v práci před časem stráveným s rodinou. Přibližně stejný počet lidí se ale raději věnuje svým nejbližším. Vyplývá to z výsledků výzkumu společnosti Median. Přednost rodině před pracovním úspěchem dává 31 procent Čechů, naopak 34 procent oslovených čas určený rodině raději obětuje budování kariéry. Celých 34 procent lidí nedokázalo na položenou otázku odpovědět.

Soud poslal policisty obviněné z podvodů do vazby

Obvodní soud pro Prahu 1 poslal do vazby šéfa dopravního inspektorátu z Obvodního ředitelství Praha II a jeho zástupce, aby nemohli ovlivnit svědky nebo jinak mařit vyšetřování. Inspekce zadržela oba policisty a jednoho civilistu v pondělí pro podezření z pojistných podvodů za více než čtyři miliony korun. Podle inspekce hlásili podezřelí policisté fingované krádeže osobních automobilů nebo jejich vykrádání. Inspekce pak při několikaměsíčním dokumentování zjistila, že díly z ukradených aut se našly na jiných vozidlech.

Celníci na Karvinsku odhalili velké nelegální překladiště

Velké překladiště nelegálního alkoholu a tabáku odhalili v úterý celníci v Karviné. V opuštěném průmyslovém areálu našli téměř 1000 litrů alkoholu a bezmála 1300 kilogramů řezaného tabáku. Vše nelegálně propašované na české území. Kdyby se zboží překupníkům podařilo dostat na trh, stát by na daních přišel o 1,7 milionu korun. Policii celníci předali tři podezřelé, kteří si překladiště zřídili v opuštěného areálu podniku nedaleko karvinské čističky odpadních vod.

Svědci ani znalci neosvětlili údajný Minaříkův podvod

Svědecké výpovědi ani doplněné znalecké posudky u Krajského soudu v Brně nepřispěly k objasnění případu bývalého agenta StB Pavla Minaříka, jenž čelí obžalobě z úvěrového podvodu. Svědci předestřeli různý pohled na události, liší se i expertízy. Soudce jednání odročil na neurčito a nechá zpracovat revizní posudky. Státní zástupce tvrdí, že Minařík s komplici v roce 1996 fingoval nehodu nákladního auta, které na Ukrajině převáželo k zákazníkům náklad optických kabelů. Bývalému agentovi hrozí až 12 let vězení. Tvrdí, že je nevinen. Pojišťovna Kooperativa se jej prý snaží usvědčit z podvodu, aby nemusela vyplatit pojistku 41 milionů korun, která by nyní byla kvůli úrokům ještě mnohem vyšší.

Někdejší agent StB Minařík byl komunistickým režimem oslavován jako hrdina za to, že se jako rozvědčík vetřel do redakce Svobodné Evropy v Mnichově. Dokonce údajně plánoval pumový atentát na rádio. Po změně poměrů kvůli tomu čelil obžalobě, avšak soudy jej po mnohaletých jednáních zprostily viny.

Muž na Brněnsku řídil i přes zákaz, porušil ho osmsetkrát

Policisté na Brněnsku vyšetřují případ nenapravitelného řidiče. I když měl soudem potvrzený zákaz řízení, nedávno přijel sám autem dokonce na policejní služebnu, kde měl sepsat protokol. Policisté mu na místě auto zabavili. Nyní je čtyřiadvacetiletý Slovák bydlící ve Šlapanicích v policejní cele. Mladík podle Leony Lustigové z policejního ředitelství Brno-venkov řídil nejen při soukromých jízdách, ale i v práci. "Pracoval jako obchodník u dvou firem a k výkonu své profese běžně využíval firemní vozidla. Podle listinných důkazů porušil vyslovený zákaz nejméně v 814 případech," řekla. Policisté mladíka stíhají i kvůli podezření ze zpronevěry.

Odborník: Ceny nových bytů narazily na strop; prodeje se zastavily

Ceny nových bytů v Praze již nemají kam stoupat. Zcela jistě to platí v případě bytů nižší kategorie, v určité míře se to ale týká již i dražšího bydlení, řekl realitní odborník Arnošt Hejduk z poradenské společnosti Rooney & Bennett. Poptávka po nových bytech v nízkém segmentu prý za první pololetí spadla téměř na nulu. Míru závažnosti této situace pro developery zvýrazňuje fakt, že nižší segment se na trhu s novými byty údajně podílí až z 80 procent. U dražších bytů ale prý převis poptávky nadále trvá. Lidé poptávající byty nižší kategorie se prý nyní potýkají s vyššími úroky hypoték a rostoucí inflací, banky na ně vztahují zcela jiná kritéria než na majetnější klienty.

Od klíšťat se letos nakazilo přes 3900 lidí

Za první půlrok se v Česku od klíšťat nakazilo přes 3900 lidí, což je o asi 200 více než za stejnou dobu loni. Vyplývá to z aktuálních dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Klíšťovou encefalitidou onemocnělo 238 z nakažených, lymeskou boreliózou 1663. Pacientů pravděpodobně ještě přibude, hlavní nápor lidí nakažených klíšťaty na infekční kliniky začíná zpravidla na konci srpna a na podzim. Sezona nákaz od klíšťat začíná kolem května. Například Infekční klinika Na Bulovce léčí vždy od jara zhruba dvacítku pacientů s klíšťovým zánětem mozku měsíčně.

Přes 90 procent území Česka se považuje za oblasti se zvýšeným výskytem nakažených klíšťat. Nejvyšší počet onemocnění se každoročně hlásí z jižních Čech, z Vysočiny, z okolí Vranovské přehrady a Brna.

V Česku se zvýšil výskyt černého kašle

V Česku se zvýšil výskyt černého kašle. Touto dětskou nemocí za první půlrok onemocnělo 274 lidí, o 46 více než za celý loňský rok. Proti nemoci se přitom děti povinně očkují. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt řekl, že se nyní analyzují příčiny zvyšující se nemocnosti. Pokud se potvrdí, že mladým lidem chybí protilátky, rozhodne se o zavedení přeočkování starších dětí. Nejvíce dětí, které onemocněly černým kašlem, hlásí hygienici ze Zlínska, Českolipska a Chrudimska.

V minulosti tato nemoc způsobovala v Evropě epidemie, při kterých umíraly desítky tisíc lidí, převážně dětí. V České republice se od roku 1958 proti dávivému a černému kašli celoplošně očkuje a výskyt těchto nemocí výrazně poklesl. I když jednotlivé případy onemocnění se ještě objevují, na českém území od té doby na černý kašel nikdo nezemřel.

O prohlídku výrobny paličkované krajky je letos rekordní zájem

Prohlídkovou trasou, která vede podnikem Vamberecká krajka CZ, letos za dva měsíce turistické sezony prošlo již přes 2100 lidí. Vloni to bylo za stejné období zhruba 1500 návštěvníků a firma očekává, že letošní zájem turistů o nahlédnutí do tajů výroby paličkovaných krajek bude rekordní. Turisté mají možnost při prohlídce sledovat paličkování krajek na tradičních herdulích, ale i na paličkovacích strojích, které však zvládají pouze jednodušší vzory. Lidé si při procházce prohlídkovou trasou mohou vyzkoušet také vlastní zručnost při výrobě krajek. Součástí expozice je také ukázka hotových výrobků.

Společnost Vamberecká krajka CZ také plánuje vybudovat funkční skanzen paličkované krajky, náklady se odhadují na 50 milionů korun. Tradice vamberecké krajky je založena na čtyřsetleté historii tamního krajkářství, které do českých zemí přinesla belgická šlechtična Magdalena Grambová. Krajka z Vamberka v minulosti například získala zlaté medaile na světových výstavách Expo v Bruselu a Montrealu.

Vojenská pevnost Hůrka se otevře po 51 letech veřejnosti

Vojenská pevnost Hůrka u Králík na Orlickoústecku se po 51 letech otevře veřejnosti. Dělostřelecká tvrz, která je nejdokončenější stavbou na území republiky, připravuje první návštěvní den na 18. srpna. Armáda měla až do letošního května v pevnosti muniční sklad. V pěti mohutných bojových objektech s rozsáhlým podzemním systémem chodeb a sálů zanořeným hluboko ve skalním masivu bylo nutné učinit řadu úprav. "Klíčovým požadavkem hasičů bylo zajistit nouzový východ, který má 290 schodů a vystupuje z hloubky více než 50 metrů. Museli jsme jej osvětlit a opatřit odpovídajícím zábradlím," řekl Martin Ráboň ze Spolku přátel československého opevnění. Pevnost Hůrka má jednu výhodu, je lehce přístupná, protože leží kousek od silnice. Turisté k němu také pohodlně dojdou po 15 minutách z centrálního náměstí v Králíkách.

Pevnost Hůrka pro 424 vojáků se začala stavět v roce 1936. Prakticky dokončenou a bojeschopnou tvrz ale armáda musela v roce 1938 na rozkaz bez boje opustit. Za války v pevnosti Němci prováděli dělostřelecké zkoušky a chtěli ji přestavět na továrnu na letecké součásti. V továrně měli pracovat vězni, pro ně se také začal stavět pracovní tábor. Od roku 1946 byla tvrz uzavřená, ke konci 50. let v ní byl zprovozněn muniční sklad.

Bývalí kolegové vzpomínají na osobitého herce Josefa Hlinomaze

Zlatý člověk s někdy drastickým humorem, v každém okamžiku svůj, a především vynikající srandista - tak charakterizují pamětníci českého filmového komika Josefa Hlinomaze, od jehož nečekané smrti na dovolené ve Splitu uplyne 8. srpna už 30 let. Režisér František Filip s Hlinomazem natočil spoustu televizních projektů. "Na place nedělal z ničeho vědu, byl přesnej, jadrnej a přirozenej. Byl to zlatej člověk. Politicky bylo jasné, že nikomu nic nežere, ale nikdo ho nemohl chytit za slovo, protože si ze všeho dělal srandu," uvedl Filip a vybavil si vzpomínku na to, jak živelnou měl Josef Hlinomaz chuť k jídlu. "Například v seriálu F. L. Věk hrál poživačného mnicha u brány. Z hospody jsme mu proto koupili do kastrůlku nějaké jídlo, kterým se měl živit, ale než jsme spustili kameru, měl to v sobě. Tak jsme to přinesli znovu - a opakovalo se to. Nakonec jsme to natočili až napotřetí," řekl Filip.

Hlinomazův pistolník Grimpo chroustající skleničky v Limonádovém Joeovi či plešatý vazoun Gogo z filmu Čtyři vraždy stačí drahoušku baví již několikátou generaci diváků. Josef Hlinomaz byl velký herec malých rolí, za jehož zavalitou postavou, drsnou mluvou a věčně zarostlou tváří s výrazem rváče se skrývala něžná duše umělce a malíře. Vrátní, cirkusáci či nerudní chlapíci v podání Hlinomaze byli pověstní. A za svůj život jich zvládl víc jak 120. Výběrčí daní v Pyšné princezně, zřízenec na psychiatrii v komedii Jáchyme, hoď ho do stroje... Jeho postavy zemitých, svérázných bodrých tatíků, veselých mužů, ale i loupežníků, vandráků a darebáků se těšily oblibě a mnohdy v nich upoutal víc než hlavní hrdinové. Josef Hlinomaz byl jednou krátce ženatý a poté, jak tvrdili jeho přátelé, měl už jen "kamarádky". Jeho nečekané úmrtí v srpnu 1978 na dovolené ve Splitu doprovodil Miroslav Horníček slovy: "Odešel způsobem sobě vlastním: zaplaval si v jugoslávském moři, lehl si na otoman, zapálil si doutník, dal si sklenku koňaku a usnul. Je ve svých obrazech."

Ve Znojmě vybírali nejchutnější okurku a kvašák, vyhráli domácí

Netradiční klání o nejchutnější zavařovanou a kvašenou okurku ve Znojmě opanovali domácí pěstitelé. Soutěž, ve které se utkalo 40 okurek a šest takzvaných rychlokvašek, uspořádala znojemská radnice, která se tím snaží město turisticky zviditelnit. Ze studií, které si město nechalo zpracovat, vyplývá, že polovině lidí se při otázce na Znojmo vybaví jako první okurky, řekla mluvčí radnice Denisa Šipošová. Soutěž je součástí slavností Okurkové dny, které potrvají do soboty.

Málokteré české město je v myslích lidí spojeno s nějakou pochutinou tak pevně jako Znojmo s nakládanými okurkami. A to přesto, že velkovýroba okurek z jihomoravského města odešla už před pěti lety. Podle Šipošové ale tradice zavařování okurek z regionu nevymizela. "Co rodina na Znojemsku, to je originální recept na jejich zavařování," dodala. Okurky se ve Znojmě zavařují od roku 1863.

Sport

Olympijská pochodeň po 130denní pouti světem a Čínou vyrazila na štafetový běh svým cílovým městem - Pekingem. Běžci se budou s pochodní střídat po tři dny, aby v pátek na závěr běhu poslední z atletů, zapálil na Národním stadionu olympijský oheň a zahájil tak 29. olympiádu moderní doby. Dvě skupiny cizinců se pokusily v Pekingu demonstrovat - jedna na podporu Tibetu, druhá proti interrupcím; pokusy byly bleskově potlačeny a u řadových Číňanů mnoho pochopení nenašly. Ulice Pekingu na trase běhu pochodně jsou slavnostně vyzdobené a hýří barvami.

Česká veřejnost se podle červencového průzkumu společnosti Factum Invenio staví poměrně pozitivně ke konání letních olympijských her v Číně. Ačkoli se žádný z oficiálních představitelů Česka nezúčastní jejich pátečního zahájení, 43 procent lidí podle průzkumu s účastí českých vrcholných politiků na zahájení her souhlasí. Proti jich je 37 procent, zjistila společnost Factum Invenio. Naopak květnový průzkum agentury NMS zjistil, že zhruba polovina občanů ČR schvaluje rozhodnutí politiků bojkotovat olympiádu v Číně kvůli ochraně lidských práv. Současně ale tento průzkum agentury NMS ukázal, že více než čtyři pětiny lidí, kteří neúčast politiků schvalují, by se na olympiádu jely podívat, kdyby dostaly zdarma lístek.

České fotbalové reprezentaci patří v aktuálním žebříčku FIFA stále osmá pozice. V čele jsou dál evropští šampioni Španělé, na druhé místo si polepšilo Německo, které se posunulo před Itálii. Prvním soupeřem nového trenéra českého národního týmu Petra Rady bude 20. srpna ve Wembley Anglie, které patří v aktuálním pořadí FIFA čtrnáctá pozice. Bývalý trenér českých fotbalistů Karel Brückner, který po Euru zamířil k národnímu týmu Rakouska, převzal tým na 103. pozici.

Český parašutista Libor Jiroušek získal v Lučenci titul absolutního mistra světa. V pětidenní soutěži se v silné konkurenci téměř dvou stovek jednotlivců prosadil i Jiří Gečnuk, který vybojoval bronz. Bronzovou medaili získali čeští muži také v soutěži družstev. Na ženský tým zbylo o víkendu čtvrté místo, stejně jako na jeho nejúspěšnější členku Danielu Macichovou v individuální soutěži.

Čeští horolezci Marek Holeček a Jan Doudlebský mají za sebou první krok z třídílné expedice prvovýstupů Triple North Walls 2008, během nějž zlezli šestitisícovou horu Kapura v pákistánském pohoří Karakoram. Na horu vysokou 6544 metrů vystoupili v polovině července alpským stylem za tři dny. Koncem srpna se vydají do Afghánistánu, kde chtějí zlézt Uparisínu (6130 metrů) v pohoří Hindúkuš. Následovat bude přesun do Nepálu a závěrečná výzva v podobě hory Talung (7349 metrů) v Himálaji. "Na Uparisínu chceme jít přímo nahoru severní stěnou. I místní konzul se nás byl zeptat, zda to myslíme opravdu vážně," připomněl Holeček.

Slavnou hokejovou trofej - Stanleyův pohár si v úterý večer půjčil na pár hodin do Kladna skaut Detroitu Vladimír Havlůj. Pak pohár vyrazil i se svými bodyguardy na další cestu. Nejdříve zavítal člen širšího kádru Red Wings Jakub Kindl se Stanley Cupem na zimní stadion a následně na slavnostní oběd v Pardubicích, odkud pak zamířil do rodného Šumperku. Pak si přebírá hokejový grál na soukromou oslavu do Olomouce Jiří Hudler. Na české půdě bude Stanleyův pohár do pátku.

Počasí

Bude jasno, teploty 30 až 33 stupňů Celsia. Později se bude od západu zatahovat, a mohou přijít i bouřky.