Zprávy

Kocáb potvrdil kandidaturu do Senátu

Hudebník Michael Kocáb potvrdil, že bude v Praze 1 kandidovat za Stranu zelených do Senátu. Kandidaturu by však stáhl, pokud by se strana po sjezdu pod případným vedením Dany Kuchtové odklonila výrazně doleva. Kocáb zdůraznil, že mu vyhovuje směr, který udává předseda Martin Bursík. Ohledně voleb ho oslovil právě Bursík a kandidaturu mu prý doporučil i exprezident Václav Havel. Kocáb se tak jako jeden z aktérů sametové revoluce v roce 1989 a někdejší federální poslanec pokusí vrátit do české politiky. V první pražské části (volebním obvodu číslo 27) chtěli zelení původně nasadit bojovníka za práva homosexuálů Jiřího Hromadu, ten ale onemocněl. Spolu s Kocábem se budou v Praze 1 ucházet o senátní křeslo také například onkolog Pavel Klener za lidovce či ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz za ODS.

Úrokové sazby se zřejmě nezmění

Centrální banka ponechá zřejmě i po svém zasedání 7. srpna úrokové sazby beze změny. Myslí si to většina ekonomů, které oslovila ČTK. Podle některých analytiků by přitom bankéři měli zasáhnout proti silné koruně a úroky snížit. Koruna v posledních měsících rekordně posilovala, prolomila dokonce hranici 23 korun za euro. To má negativní dopad na ekonomiku, která je silně orientovaná na export. Velké společnosti, jako například mladoboleslavská automobilka Škoda Auto, již zaznamenaly pokles zisků, jiné firmy začaly propouštět a hrozí jim dokonce ukončení činnosti. Slovní intervence guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmy minulý týden korunu mírně oslabila, nyní se obchoduje kolem 24 korun za euro. Ekonomové si ale myslí, že by měna měla dále oslabovat. Proti tomu se ale staví poměrně vysoká inflace, kterou by snížené úroky ještě urychlily. Rozhodování centrálních bankéřů proto podle oslovených ekonomů nebude jednoduché.

Další koncert krajní pravice se chystá na Pardubicku

Na Pardubicku se má konat další koncert krajní pravice, na kterém by podle některých odborníků měly vystoupit skupiny inklinující k neonacismu. Pozvánka hovoří mimo jiné o skupinách Attack a Before the war, obě jsou považované za neonacistická uskupení. Setkání pod názvem Den svobody se má uskutečnit 16. srpna ve 14:00. Přesné místo organizátoři ale nezveřejnili. Akci oficiálně pořádá Dělnická strana, její předseda Tomáš Vandas ale tvrdí, že žádná ze skupin nemá s neonacistickým proudem nic společného. Během dvou týdnů je to již druhá akce, na které mají vystoupit neonacistické skupiny. V sobotu proběhl extremistický koncert v Ochozu u Brna. Zúčastnilo se ho na 400 lidí, policie ale zasahovat nemusela. Naposledy policie předčasně ukončila podobný koncert v dubnu ve Velkém Beranově na Jihlavsku. Texty některých písní prý byly závadné.

Kontroloři našli v brněnské tržnici padělatelskou dílnu

Kontroloři v brněnské tržnici v ulici Olomoucká odhalili během sobotní kontrolní akce padělatelskou dílnu. Zároveň zabavili zboží v hodnotě přes 100 milionů korun. Uvedla to ředitelka jihomoravské pobočky České obchodní inspekce Jarmila Vašulková. Zátah je největší akcí ČOI za poslední dobu na jižní Moravě a odhalení padělatelské dílny je velkým úspěchem. Na jižní Moravě se to v několika posledních letech nepodařilo. Zabavené zboží zaplnilo již několik kamionů. Jeho přesnou hodnotu vyčíslí inspektoři až po skončení akce. ČOI kontroluje pravidelně také stánkaře v asijské tržnici China Town v Hatích na Znojemsku. Před dvěma týdny tam při dvou víkendových raziích zabavila padělky za rekordní částku 24,5 milionu korun. Na celém českém trhu přitom ČOI v prvním čtvrtletí letošního roku zabavila padělané zboží za 49 milionů korun. Brněnskou tržnici v Olomoucké ulici chtějí kontroloři ještě několik týdnů každodenně hlídkat, aby se na ní neobjevily nové padělky.

Na Hradecku hořela lokomotiva

Zatím z neznámých příčin hořela v neděli lokomotiva spěšného vlaku z Hradce Králové do Trutnova. Vlak kvůli požáru zastavil mezi Jaroměří a Českou Skalicí. Jelo v něm 60 cestujících, nikomu se nic nestalo. Trať je již průjezdná, informoval mluvčí Českých drah Ondřej Kubala. Nehoda se stala kousek od silnice, kde cestující počkali na náhradní autobusovou dopravu. Trať byla neprůjezdná zhruba dvě a půl hodiny.

V Příbrami vznikne třetí babybox ve středních Čechách

Příbramská nemocnice bude třetím zařízením ve středních Čechách, které bude mít babybox pro nechtěné děti. Od května funguje schránka pro odložené novorozence v mladoboleslavské nemocnici a koncem srpna bude instalována v Kladně. V Příbrami je slavnostní otevření plánováno 19. září. Uvedl to zakladatel babyboxů a předseda Nadačního fondu pro odložené děti Statim Ludvík Hess. Celkově půjde již o třináctý babybox v republice. V prosinci přibude ještě další schránka v Kolíně. Babyboxy budou během letošního roku uvedeny do provozu také v Opavě, Ostravě a Frýdku-Místku. První schránka byla zprovozněna v roce 2005 v Praze. Postupně začaly fungovat v dalších městech - Brně, Olomouci, Kadani, Zlíně, Pelhřimově, Ústí nad Orlicí, Mladé Boleslavi, Sokolově, Liberci a Pardubicích. Babyboxy v České republice již zachránily 12 dětí.

V soutěži Vinař roku v Dobřichovicích se letos utká 330 vín

Do šestého ročníku mezinárodní soutěže Vinař roku se letos přihlásilo 330 vín, což je o 100 více než loni. V samotném finále se utká 40 nejlepších vzorků. Mezi odborníky, kteří budou 19. srpna na zámku v Dobřichovicích u Prahy přihlášená vína hodnotit, bude i držitel prestižního titulu Master of Wine John Salvi, který většinu svého profesního života strávil v Bordeaux. Organizátorem soutěže Vinař roku je Český archiv vín a letos poprvé ji podporuje i Vinařský fond ČR. Slavnostní vyhlášení výsledků je plánováno na 29. srpna. V loňském roce Česká republika dovezla přes 1,3 milionu hektolitrů vína, vývoz činil 73.000 hektolitrů. Celkově se v Česku loni vyrobilo 434.000 hektolitrů. Průměrná spotřeba ČR činí 17,2 litru vína na osobu ročně.

Sázavafest v Kácově navštívilo 15.000 lidí

Koncert britské zpěvačky Sister Bliss uzavřel v noci na neděli letošní ročník hudebního festivalu Sázavafest v Kácově na Kutnohorsku. Stejně jako loni se třídenní přehlídky zúčastnilo na 15 tisíc diváků. V programu na šesti hudebních scénách vystoupilo celkem přes 200 účinkujících. Mezi zahraniční hvězdy vedle Sister Bliss patřili například německá elektronická formace Camouflage, švýcarští představitelé industriální hudby The Young Gods nebo americký zpěvák jamajského původu Sean Kingston. Přijela i řada tuzemských interpretů. S velkým ohlasem se setkala vystoupení ostravské kapely Kryštof, zaujali také Skyline s novou zpěvačkou Markou Rybin, Monkey Business, Wohnout, Anna K., Vypsaná fixa či hiphopoví Bow Wave. V sobotním programu festivalu zazněly i hity Chinaski, přestože kapela po tragickém úmrtí svého bubeníka Pavla Grohmana zrušila všechna naplánovaná vystoupení. Pořadatelé zorganizovali festivalový jam za účasti zhruba dvou desítek tuzemských muzikantů. Na festival v Kácově naváže v listopadu Podzimní O2 Sázavafest, který se bude konat v Praze.

V Uherském Hradišti skončila Letní filmová škola

V Uherském Hradišti v neděli skončil 34. ročník letošní Letní filmové školy. Oblíbená akce letos divákům nabídla téměř 400 krátkometrážních i celovečerních snímků a řadu doprovodných akcí, koncertů, výstav a diskusí. Hlavním tématem přehlídky byl vztah filmu a magie. Akci již tradičně pořádá Asociace českých filmových klubů (AČFK). K nejzajímavějším hostům letošního ročníku patřili slovenský režisér Juraj Jakubisko nebo světoznámý český tvůrce animovaných filmů Jan Švankmajer. Oba od asociace převzali ocenění za svůj přínos filmu. Hlavní hvězdou posledních dní se stal španělský režisér baskického původu Julio Medem, který zde představil retrospektivu svých filmů a byl oceněn výroční cenou AČFK za modernizaci filmových vyprávěcích postupů magického realismu. Letošní ročník přehlídky už nevedl její dlouholetý ředitel Jiří Králík. AČFK jej loni na podzim odvolala z funkce kvůli údajné několikaleté ztrátě, jež LFŠ vykázala. Novým uměleckým ředitelem AČFK a šéfem LFŠ se stal Pavel Bednařík.

Pražské Letní shakespearovské slavnosti rozšířila Bouře

Nejvýznamnější hra pozdního období dramatika Williama Shakespeara rozšířila od pátku program Letních shakespearovských slavností. Hru nazvanou Bouře s Janem Třískou v roli otroka Kalibana mohou diváci zhlédnout na Nejvyšším purkrabství Pražského hradu do 14. srpna. V hlavní roli milánského vévody Prospera se střídají Dušan Jamrich a Emil Horváth. Prosperovu dceru ztvárňuje Zuzana Kajnarová, kterou alternuje Antonie Talacková. Režisérem představení je Jakub Korčák. Letní shakespearovské slavnosti začaly 25. června na Pražském hradě a potrvají do 8. září. Kromě tradičních scén v Praze, Brně a Bratislavě se poprvé odehrávají i v Ostravě a v Košicích. Na pražská představení lze vstupenky zakoupit po 280, 540 a 790 korunách.

Koncert Obrazcovové a Dvorského zahájil festival v Jaroměřicích

Koncert ruské mezzosopranistky Jeleny Obrazcovové a tenoristy Petra Dvorského zahájil v sobotu jubilejní desátý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského v zámecké zahradě v Jaroměřicích nad Rokytnou. Oba umělci přednesli árie světových autorů, doprovodila je Moravská filharmonie Olomouc. Během festivalu diváci uslyší například operu Giacoma Pucciniho Bohéma v podání sólistů opery Státního divadla v Košicích. Reprezentační program předvede soubor Lúčnica, který slaví 80 let svého trvání. Ve francouzské zahradě zámku vystoupí s hudbou starých mistrů soubor Linha Singers. Na nádvoří zámku v Telči na Jihlavsku zazpívá z renesančních ochozů vokální soubor Gentlemen Singers a v pivovaru v Dalešicích na Třebíčsku lidé uslyší romskou kapelu Kale. Podrobný program festivalu najdou zájemci na internetových stránkách www.arskoncert.cz

Ze sportu

Plochodrážní Grand Prix České republiky vyhrál v Praze na Markétě stejně jako před rokem Nicki Pedersen. Dánský jezdec zvítězil ve finálové jízdě před krajanem Hansem Andersenem, Australanem Jasonem Crumpem a Gregem Hancockem z USA. Závod na Markétě se vůbec nevydařil českým reprezentantům. Lukáš Dryml získal jen čtyři body a obsadil třinácté místo. I to je ale jeho druhý nejlepší výsledek v letošní sezoně. Na divokou kartu startující Luboš Tomíček obsadil ve všech pěti jízdách poslední místo, takže nezískal ani bod. Náhradníci Adrian Rymel a Filip Šitera se na dráhu vůbec nedostali.

Český cyklista František Raboň obsadil šesté místo v konečném pořadí etapového závodu Kolem Dánska. Spurt vyhrál po 165 kilometrech ve Frederiksbergu Juan Haedo z Argentiny. Celkovým vítězem se stal domácí Jakob Fuglsang, jemuž pomohlo čtvrté místo v sobotní časovce. Raboň za ním v součtu šesti etap zaostal o 28 vteřin.

Motocyklový závodník Jakub Smrž obsadil ve dvou závodech mistrovství světa superbiků v britském Brands Hatch shodně deváté místo. Díky zisku 14 bodů zůstal pětadvacetiletý jezdec s ducati po desátém dílu seriálu na celkové 13. pozici.

Čeští softbalisté obhájili titul mistrů Evropy. Ve finále šampionátu v Kodani v sobotu porazili domácí Dánsko 7:5 a získali třetí zlato za sebou. V dosavadních devíti ročnících ME nasbíral český výběr už šest prvenství. Ocenění pro nejlepšího pálkaře mistrovství získal David Mertl.

Jan Písecký s Dagmar Denkovou získali na mistrovství Evropy v plážovém tenisu stříbrné medaile a postarali se o historický český úspěch. V italském Riccione postoupili v kategorii smíšených dvojic až do finále, v němž ale podlehli domácímu páru Cristian Bernardi, Laura Olivieriová. V mužské čtyřhře vybojovali Češi 12. místo, ženy skončily osmé.

Florbalisté Tatranu Střešovice podlehli na mezinárodním turnaji Fortuna Czech Open v Praze ve finále švédskému druholigovému týmu IK Sirius IBK 0:1. Rozhodla trefa Johna Barcka už ze čtvrté minuty. Švédské týmy tak ovládly sedm z posledních osmi ročníků turnaje. V elitní kategorii žen potřetí za sebou vyhrály florbalistky Děkanky. Úřadující české mistryně zvítězily ve finále nad FbŠ Bohemians 4:3 a získaly vedle zlatých medailí i prémii 30 tisíc korun. Rozhodla o tom 72 sekund před koncem v oslabení Klára Rozumová.

Titul mistra světa ve voltiži získal v Brně třiadvacetiletý český jezdec Petr Eim na koni Apollo. Na druhém místě skončil obhájce titulu Němec Kai Vorberg a třetí byl další německý jezdec Daniel Kaiser. V soutěži, v níž jezdec předvádí sestavu na neosedlaném cválajícím koni vedeném po kruhu na laně, obsadil druhý český reprezentant Lukáš Klouda 12. místo.

Hnědák Torlus v sedle s Václavem Janáčkem vyhrál hlavní dostih nedělního programu na závodišti ve Dvorech, kterým byla Velká cena města Karlovy Vary na 2000 metrů pro tříleté a starší koně. Na dalších místech za ním doběhli Paldox a Hard Warrior. Poslední dostihové odpoledne roku v Karlových Varech se bude konat v neděli 17. srpna. Vrcholem programu bude Cena Masise-Pohár Grandhotelu Pupp.

Počasí

Bude polojasno, místy přeháňky, nejvyšší denní teploty do 28 stupňů.