Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Poplatky za novorozence a dárce orgánů se ruší

Prezident Václav Klaus podepsal novelu zákona, podle níž se ruší poplatky za novorozence v porodnicích. Platit u lékaře, v nemocnici či za recept nebudou ani dárci orgánů, obyvatelé ústavů a lidé, kterým léčbu nařídil soud. Nová úprava vejde v platnost, jakmile norma vyjde ve sbírce zákonů. Zavedení poplatků je součástí vládní reformy financí. Na jejich částečném zrušení se počátkem června dohodla vládní koalice. Opozice bude usilovat o to, aby nemuseli platit ani důchodci a děti do 18 let. Také podle některých koaličních poslanců by od placení měl být osvobozen širší okruh lidí. Předsedové ODS, KDU-ČSL a Strany zelených se zatím shodli na tom, že od ledna 2009 by měl parlament zbavit poplatků děti do šesti let a u dětí do 15 let by se měl snížit limit pro vracení peněz z 5000 na 3000 korun. Podle ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) však regulační poplatky omezily nadužívání péče a umožnily přesměrovat peníze do drahé léčby vážných nemocí. Za letošní první tři měsíce podle údajů ministerstva ubylo návštěv u ambulantních specialistů o 28 procent, na pohotovosti o 45 procent. Průměrná doba pobytu v nemocnici se zkrátila o desetinu.

Klaus podepsal reformu policie

Prezident Václav Klaus podepsal zákony týkající se reformy policie. Normy ruší právo strážníků měřit radarem rychlost jízdy v obci a také vyšetřování policistů státními zástupci. Napravit by to měly ještě před koncem roku novely, které slíbil předložit ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Samotná reforma podle Langra znamená průlom do fungování policie. Dává policistům některé nové pravomoci a některých povinností je zbavuje. Policie bude moci nově třeba vypnout lokálně telekomunikační spojení v případě bezpečnostní hrozby. Při pátrání by měli policisté přístup k údajům o telefonátech, o použití platebních karet a o poskytnutí lékařské péče. Reforma dává policistům také právo používat elektrické paralyzéry. Zákon naopak policisty zbavuje povinnosti doručovat úřední písemnosti nebo nahrazovat pořadatele při sportovních akcích. Zasáhnout by měli až v případě, pokud by organizátoři situaci nezvládli a zdraví účastníků akce by bylo ohroženo. Na rozdíl od původního vládního návrhu ale budou na vyžádání asistovat při exekucích majetku.

Prezident jednal s irským odpůrcem lisabonské smlouvy

Prezident Václav Klaus se v Lánech sešel s lídrem kampaně proti lisabonské smlouvě v Irsku Declanem Ganleym. Podle mluvčího Hradu Radima Ochvata se oba shodli, že irské "ne" lisabonské smlouvě má stejnou váhu jako odmítnutí jiného státu. Ganley je úspěšný irský podnikatel, multimilionář a předseda sdružení Libertas, které se postavilo proti lisabonské smlouvy před červnovým referendem. Lisabonská smlouva je podle Ganleye protidemokratickým dokumentem, který předává moc do Bruselu a nedává občanům žádnou možnost mít vliv na politiky. Prezident Klaus podle svého mluvčího vyjádřil podporu aktivitám tohoto sdružení. Václav Klaus byl jedním z mála evropských politiků, kteří irské zamítnutí lisabonské smlouvy přivítali. Uvedl tehdy, že rozhodnutím irských voličů projekt lisabonské smlouvy skončil a v ratifikaci již nelze pokračovat. Výsledek referenda označil za "vítězství svobody a rozumu nad umělými elitářskými projekty a evropskou byrokracií".

ČR podepíše s USA jednu ze smluv pro bezvízový styk

Zástupci České republiky podepíší v nejbližších týdnech v Praze se svými americkými kolegy ujednání o spolupráci se střediskem USA pro prověřování teroristů. Uzavření právně nezávazné dohody je jednou z podmínek pro bezvízový styk s Amerikou. Česko musí dále s USA vyjednat smlouvu o výměně informací o osobách v minulosti odsouzených za nejzávažnější trestné činy, kterou chce podepsat do poloviny září. Rozšíření amerického bezvízového programu o další země včetně České republiky se očekává od letošního pozdního podzimu. Ministerstvo zahraničí doufá, že zrušení víz oznámí Američané na přelomu října a listopadu. Oznámení bude zároveň obsahovat i datum, ke kterému rozhodnutí vstoupí v platnost.

Poslanci Bartoš a Raninec popřeli spolupráci s kontrarozvědkou

Poslanci ODS Walter Bartoš a Juraj Raninec, jejichž jména se objevila v pomocných registračních protokolech bývalé komunistické vojenské kontrarozvědky, spolupráci s touto tajnou službou popřeli. Tvrdí, že mají čisté lustrační osvědčení. Obsah dokumentů, které o nich VKR vedla, se chystají zveřejnit. Bartoš je rozhodnut bránit se i soudní cestou. Tvrdí, že jeho jméno se mohlo do protokolů kontrarozvědky dostat proto, že jako voják základní služby sloužil u raketového vojska, které podléhalo přísnému dohledu komunistického režimu. I poslanec Raninec tvrdí, že na nikoho nedonášel. Proti svému záznamu v registračních protokolech vojenské kontrarozvědky se chce rovněž bránit soudní cestou. V protokolech, které se tento týden objevily na internetu, jsou uvedena jména dalších dvou poslanců, Tomáše Hasila a Pavla Ploce. Oba shodně prohlásili, že s kontrarozvědkou vědomě nespolupracovali.

Podnikatelé: Silná koruna vážně ohrožuje domácí ekonomiku

Silná česká měna představuje celospolečenský problém a její dopady do hospodářství mohou být skutečně závažné. Po úterním setkání zhruba 40 zástupců předních českých profesních asociací a firem o tom informoval Svaz průmyslu a dopravy. Chtějí se proto kvůli posilující koruně setkat s premiérem Mirkem Topolánkem a guvernérem České národní banky Zdeňkem Tůmou. "Za jedno z možných řešení považujeme snížení úrokových sazeb a stanovení termínu přijetí jednotné evropské měny na rok 2012," řekl serveru Ekonom viceprezident Svazu průmyslu a dopravy a generální ředitel Volkswagenu pro Rusko Martin Jahn. Dopady rekordně posilující koruny do hospodářství se už netýkají jen některých vývozců, ale problémy se přenášejí i na jejich dodavatele, na oblast cestovního ruchu a dalších služeb. Firmám hrozí nejen nižší zisky, ale často i propad do ztrát a ohrožení pracovních míst, konkurenceschopnosti i samotné další existence. Premiér Topolánek naproti tomu v úterních Hospodářských novinách napsal, že kurz koruny není žádnou hrozbou, ale objektivním ukazatelem kondice české ekonomiky.

Česko už zaplatilo Nomuře za prohranou arbitráž přes 3 miliardy

Česká republika již japonské Nomuře kvůli prohrané arbitráži ohledně IPB uhradila 3,6 miliardy korun. Ministerstvo financí peníze získalo ve státním rozpočtu a Nomuře je poslalo 1. července. Sdělila to Zuzana Chocholová z tiskového oddělení ministerstva financí. Japonská banka původně po ČR požadovala až 40 miliard korun. Česko naopak v jiné arbitráži po Nomuře chtělo 111 miliard korun jako náhradu škody, již Nomura údajně způsobila tím, že se podílela na krachu IPB. V roce 2006 ČR arbitráž s Nomurou prohrála, výše částky ale nebyla určena. V listopadu 2006 Česko podepsalo s Nomurou smír, podle kterého měla výše odškodnění činit nula až sedm miliard korun. Bývalá IPB byla letos ohodnocena na 34,2 miliardy korun. Podle vzorce, který obsahuje smlouva o smíru, ČR zaplatila 2,8 miliardy korun plus úroky. Zbytek dohody zůstane tajný.

Obchody na kapitálovém trhu ČR poprvé překonaly pět bilionů

Obchody na českém kapitálovém trhu loni poprvé překonaly hranici pěti bilionů korun. Přes společnost Univyc, která vypořádává drtivou většinu burzovních obchodů i mimoburzovních transakcí s investičními nástroji, loni protekl objem 5,035 bilionu korun. Padl tím předchozí rekord 4,4 bilionu korun z roku 2006. Za posledních pět let se celkový objem vypořádaných obchodů na kapitálovém trhu v Česku téměř zdvojnásobil. Loni měla Univyc, stoprocentní dceřiná firma pražské burzy, podíl 99,8 procenta na všech vypořádaných obchodech a převodech. Hospodařila s výnosy 398,2 milionu korun a čistým ziskem 43,5 milionu korun, což byly nejlepší výsledky od vzniku firmy. Univyc loni rozšířila služby o zúčtování produktů spojených s energetických trhem, což souviselo se vznikem Energetické burzy Praha.

Češi mají v kampeličkách přes sedm miliard

Češi podle Hospodářských novin přehodnocují obavy z kampeliček a svěřují jim čím dál víc svých peněz. Do poloviny letošního roku do nich uložili už 7,4 miliardy korun. To je skoro o miliardu víc než před rokem, píšou HN s odvoláním na údaje Asociace družstevních záložen (ADZ). Podle představitele asociace Lukáše Hampla dosáhnou vklady Čechů v kampeličkách do konce letoška až 8,5 miliardy korun. Vkladů v kampeličkách podle deníku přibývá i přesto, že počet záložen sdružených v asociaci meziročně klesl ze 17 na 15. V březnu se totiž sloučil Privátní peněžní ústav a Moravský peněžní ústav a minulý měsíc skončilo v dobrovolné likvidaci Komerční spořitelní a úvěrové družstvo Domov. Firma bude dál působit jen na poli spotřebitelských půjček. Nový počet kampeliček je daný rozšířením pobočkové sítě i výhodnějším úročením vkladů. Podle asociace navíc letos začaly záložny investovat do budování IT technologií a brzy tak vyjdou s nabídkami internetového bankovnictví, kterými chtějí konkurovat bankám.

Sklizeň obilovin letos vzroste až na 6,9 milionu tun

Sklizeň základních obilovin bude letos zhruba o půl milionu tun vyšší než loni a měla by se pohybovat kolem 6,9 milionu tun obilí. Oznámili to zástupci Agrární komory. Zemědělci z polí zatím sklidili zhruba pětinu obilí, přičemž dosavadní výnosy jsou lepší než loni. Sklizeň ale kvůli nepříznivému počasí nabrala zpoždění a v některých regionech poškodily obilí prudké deště a bouřky. Tajemník AK Jan Záhorka uvedl, že z celkové sklizňové plochy 1,428 milionu hektarů obilí je sklizeno 270.580 hektarů a průměrný výnos se u obilovin pohybuje kolem pěti tun na hektar. Loni činil 4,38 tuny. Na základě prvních letošních odhadů očekává Český statistický úřad letošní sklizeň základních obilovin 6,88 milionu tun a řepky 1,11 milionu tun. V porovnání s loňskou sklizní jde u obilovin o zvýšení o 7,9 procenta, u řepky o 7,6 procenta.

Zličínský Siemens nebude propouštět až od září 2009

Německý koncern Siemens zachová ve své továrně Siemens Kolejová vozidla v Praze na Zličíně všechna pracovní místa do konce září příštího roku. Na úterním jednání se na tom dohodli zástupci firmy s odboráři. Siemens minulý týden ohlásil odchod ze Zličína, továrnu chce do druhé poloviny příštího roku prodat. Podle mluvčího českého Siemensu Petra Sedláčka mají ale odboráři i firma zájem na zachování průmyslové výroby na Zličíně. Pokud by se však záměr nepodařil, je podle Sedláčka firma ochotná jednat o náhradách pro zaměstnance, které by šly nad rámec zákonných povinností. Stávková pohotovost vyhlášená minulý týden však nadále trvá; za splnění svých požadavků jsou prý zaměstnanci ochotni ihned zahájit stávku. Další jednání mezi oběma stranami se uskuteční počátkem srpna, ještě předtím se odboráři setkají s německým velvyslancem v České republice.

V Brně pokračuje projednávání tzv. kuřimské kauzy

U Krajského soudu v Brně pokračuje projednávání tzv. kuřimské kauzy. Barbora Škrlová by měla jít podle znalců, které objednal její advokát, do ústavní ochranné léčby. Byla zneužívána skupinou, která sledovala ekonomické zájmy, uvedla u Krajského soudu v Brně, psycholožka Jana Telcová. Škrlová je jednou z obžalovaných z týrání dětí, psychiatr Ivan Weinberger a Telcová ale tvrdí, že sama Škrlová je oběť týrání, trpí prý poruchou osobnosti. Jan Turek obžalovaný z týrání synů Kláry Mauerové prý v minulosti nutil svého tříapůlletého syna, aby své matce přivázané k topení přejížděl nožem po hrdle. U soudu to řekl Jan Rajchl ze sdružení Spondea, na něž se Lucie Turková obrátila. Minulý týden přitom Turková u stejného soudu řekla, že ji bývalý muž nebil a že si to vymyslela, aby se mu pomstila. Podle státní zástupkyně Zuzany Zámoravcové není klíčovou postavou kuřimské kauzy otec Barbory Škrlové Josef, jak dříve spekulovala média. Škrla je podle dostupných informací v zahraničí. Podle Barbory Škrlové se do Česka už nevrátí. K soudnímu jednání nebyl předvolán ani jako svědek, podle Zámoravcové k tomu není důvod. Škrla je už řadu let v invalidním důchodu. V minulosti vedl oddíl Mravenci, kam chodili obžalovaní z kuřimské kauzy. Právě s touto skupinou je spojováno pozdější týrání dětí.

Vaškůj dostal za daňový únik 7,5 roku

Zlínský podnikatel Roman Vaškůj, který v kauze Jiřího Čunka svědčí ve prospěch šéfa lidovců, byl odsouzen k 7,5 roku odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Za daňové úniky při obchodování ho do vězení poslal Krajský soud v Brně. Podnikatel podle obžaloby dovážel v 90. letech ze Slovenska pohonné hmoty, ale vyhýbal se placení daní. Stát při tom údajně ošidil na dani o půl miliardy korun. Podle obžaloby Vaškůj převáděl dovážené zboží papírově na další lidi, takzvané bílé koně. Na ně pak padla povinnost zaplatit daň, ačkoli zbožím fakticky sami nedisponovali ani neměli na zaplacení daně. Podle spisu ve Vaškůjově případu nešlo o známou machinaci s lehkými topnými oleji. Vaškůj od počátku vinu odmítá a obžalobu označuje za fabulaci.

Lubinovi kvůli nehodě hrozí až pět let vězení

Policisté obvinili bývalého hokejového reprezentanta Ladislava Lubinu kvůli tragické dopravní nehodě. Při čtvrteční havárii čtyř automobilů u Trotiny na Hradecku zemřel otec fotbalisty Vratislava Lokvence. Někdejší hokejista z místa nehody utekl, za více než šest hodin se ale přihlásil na policii ve Dvoře Králové nad Labem. Policie Lubinu obvinila z trestného činu ublížení na zdraví s následkem smrti, za který v případě prokázání viny hrozí šest měsíců až pět let vězení. Policie v pondělí oznámila, že rozbor krve neprokázal, že by Lubina byl v době nehody pod vlivem alkoholu. Lubina, který působí jako asistent trenéra extraligového HC Moeller Pardubice, havaroval již v roce 2005, kdy při nehodě u Chrudimi zničil svůj osobní automobil. Sám vyvázl z nehody bez zranění. V roce 2000 havaroval v Pardubicích. Lékaři na záchytné protialkoholní stanici u něj zjistili 2,38 promile.

Nejčastěji registrovaným autem v Česku je Škoda Felicia

Nejčastěji registrovaným automobilem v Česku je Škoda Felicia s průměrným stářím 11,35 roku. V Česku bylo ke 30. červnu 2008 zapsáno 405.927 těchto vozů. Značka Škoda tvoří téměř 40 procent tuzemského vozového parku. Vyplývá to z údajů, které poskytlo Sdružení automobilového průmyslu (SAP). Podle SAP je druhým nejčastěji registrovaným modelem Škoda Fabia s 317.811 vozů, třetím Škoda Octavia s 240.100 automobilů. První tři typy aut tvoří celkem 22,02 procenta vozového parku v Česku.

SOS vesničky hledají pěstounské manželské páry

Sdružení SOS dětských vesniček hledá manželské páry, které by se staly profesionálními pěstouny. Doposud vesničky zaměstnávaly pouze ženy pěstounky. Uvedl to tiskový manažer vesniček Jan Folda. Sdružení SOS vesniček vyhlašuje každoročně přijímací řízení nových pěstounek a nyní i pěstounských párů na podzim. Přihlásit se je možné i přes rok. Jeden manželský pár se podle Foldy již přihlásil. Stát se pěstounem v SOS vesničce však není nic jednoduchého. Zájemci procházejí dlouhým výběrovým řízením. Profesionální pěstouni mají nárok na příspěvek na dítě okolo 5000 korun a odměnu za práci. Pěstouni, kteří se starají o jedno až tři děti, mají nárok na 17.193 korun měsíčně. Pokud se starají o čtyři děti, dostanou 18.756, při pěti dětech 20.319 korun. První SOS vesnička vznikla na počátku 70. let u Karlových Varů. Postupně přibyly vesničky ve Chvalčově v podhůří Hostýnských hor a v Brně Medlánkách. Dnes žije v SOS vesničkách v ČR celkem 88 dětí. Do vesniček se umisťují děti, které nemají šanci na adopci a nejeví o ně zájem ani individuální pěstouni.

V Pardubickém kraji budou fungovat dva babyboxy

Krajská nemocnice v Pardubicích v úterý zahájila provoz druhého babyboxu v kraji. První byl instalován letos v březnu v Ústí nad Orlicí. Vyhřívaná schránka pro odložené novorozence se tak stala jedenáctým zařízením v celé republice. Vůbec první babybox začal fungovat v roce 2005 v Praze. Zařízení již zachránila 12 dětí. Odložení dítěte do babyboxu je legální a rodičce za to nehrozí žádný trest. Babyboxy jsou vždy instalovány v klidných místech u nemocnic, která zaručují zachování anonymity. Předseda občanského sdružení pro odložené děti Ludvík Hess doufá, že babybox zajistí minimálně v každém okrese. Další zařízení plánuje sdružení umístit v Kladně.

Hygienici v první půlce července nemuseli rušit letní tábory

Hygienici nemuseli v první čtvrtině prázdnin zakázat žádný letní tábor. Do poloviny července zkontrolovali skoro 640 akcí. Tábory se zatím nepotýkaly s žádnou epidemií, informoval hlavní hygienik Michael Vít. Hygienici předpokládají, že se během dvou prázdninových měsíců na táborech vystřídá téměř 180.000 dětí. Nejčastěji by děti měly trávit prázdniny na jihu Čech, na Vysočině, dále pak v Plzeňském a Středočeském kraji.

Festival Prague Proms patřil čtyřem českým houslistům

Koncertem s názvem Noc českých houslových virtuosů pokračoval v pondělí večer mezinárodní hudební festival Prague Proms. Ve Smetanově síni Obecního domu vystoupili v barokním programu čtyři čeští houslisté - Václav Hudeček, Antonín Hradil, Jan Mráček a Petr Matěják - a na koncertním pódiu účinkovali společně poprvé. Doprovodil je Pražský komorní orchestr, který dirigoval Tomáš Brauner.

Výstava na Hradě představuje významné sochařky

V Královském letohrádku na Pražském hradě je až do 2. listopadu přístupná výstava, která představuje tvorbu tří významných středoevropských sochařek 60. let minulého století. Je zde soustředěno téměř devadesát plastik Věry Janouškové, Evy Kmentové a polské autorky Aliny Szapocznikowé. Umělkyně v poválečných letech společně studovaly v ateliéru Josefa Wagnera na pražské UMPRUM. Od sochy a klasické figury postupně ustupovaly pod vlivem abstrakce a informelu k objektům. Vytvářely asambláže, experimentovaly s materiálem a novými možnostmi jeho využití.

Sport

Jako jedna z medailových nadějí české výpravy odcestuje do Pekingu moderní pětibojař David Svoboda. Třiadvacetiletý reprezentant se chystá na svoji první olympiádu, ale poslední výsledky včetně stříbra z letošního mistrovství světa z něj dělají jednoho ze spolufavoritů závodu. Svoboda věří, že pokud ve všech pěti disciplínách předvede standardní výkony, medaile mu neunikne.

Asistenty trenéra české fotbalové reprezentace se stali Pavel Hapal a Jaroslav Šilhavý, který stejnou funkci vykonával už za předchozího kouče Karla Brücknera. Trenérem brankářů zůstává Jan Stejskal a kondičním koučem bude Aleš Kaplan. Složení nového realizačního týmu oznámil na tiskové konferenci v Praze nedávno jmenovaný kouč národního celku Petr Rada.

Barbora Záhlavová-Strýcová vyšla vítězně ze souboje českých tenistek v úvodním kole turnaje ve Stockholmu. Plzeňská rodačka, která postoupila z kvalifikace, si poradila s Petrou Cetkovskou po téměř tříhodinové bitvě 6:4, 6:7 a 6:4. Vítězku českého duelu čeká v dalším kole turnajová pětka Anabel Medinaová-Garriguesová ze Španělska.

Počasí

Bude polojasno až oblačno, místy přeháňky nebo bouřky. Teploty 27 až 31, na horách kolem 23 stupňů.