Zprávy

Neznámí zloději vykradli kancelář poslance Wolfa

Zatím neznámí zloději ve čtvrtek večer vykradli v Ostravě poslaneckou kancelář Petra Wolfa. Podle Wolfovy manželky Hany z kanceláře odcizili přenosný počítač. Wolfová podle serveru Novinky.cz prohlásila, že případ jednoznačně souvisí s politikou. Poslanec před několika týdny opustil ČSSD a její poslanecký klub kvůli údajné špatné atmosféře, která v nich panuje. Koncem června prohlásil, že se ho předseda strany Jiří Paroubek snažil při letošní volbě prezidenta republiky vydírat. Paroubek mu prý řekl, že když nepodpoří Jana Švejnara, zveřejní informace o údajných nesrovnalostech při čerpání dotace ve firmě, kde poslanec působil. Wolf nyní navíc čelí i spekulacím, podle nichž dluží peníze několika stavebním firmám. Poslanec to ale popírá.

Protokoly vojenské kontrarozvědky jsou na webu

Archiv bezpečnostních složek zveřejnil registrační protokoly bývalé komunistické vojenské kontrarozvědky. Jde o více než 140.000 záznamů osob, o které se kontrarozvědka zajímala. Jména evidovaných osob je možné vyhledávat na nových webových stránkách archivu. Nejstarší ze zveřejněných protokolů pochází z roku 1954, nejmladší je z roku 1989. Vojenská kontrarozvědka bývala za komunistického režimu součástí Státní bezpečnosti (StB). Podléhala ministerstvu vnitra a patřila k hlavním pilířům totalitní bezpečnostní struktury. Shromažďovala totiž množství citlivých informací o velkém počtu československých občanů. S problémem archivů předlistopadových bezpečnostních složek je spjata řada afér. V roce 2001 například vyšlo najevo, že části pracovníků vojenské kontrarozvědky byla počátkem 90. let neoprávněně vydána lustrační osvědčení.

Pražští lidovci podpořili ředitele Národní knihovny

Pražští lidovci podpořili kroky ředitele Národní knihovny (NK) Vlastimila Ježka, který zvažuje žalobu na magistrát kvůli pozemkům pro novou budovu knihovny. Vyzvali ministra kultury, jenž je ve vládě za jejich stranu, a pražského primátora, aby svůj odmítavý postoj k umístění stavby na Letné přehodnotili. Ministr Václav Jehlička ve středu řekl, že knihovna podle návrhu architekta Jana Kaplického na Letné nevyroste. Spory o novou budovu se táhnou už přes rok. Týkají se pozemku na Letné, financování výstavby i regulérnosti soutěže, z níž vzešel Kaplického návrh. Vedení knihovny poukazuje na to, že se zastupitelstvo hlavního města v březnu 2006 předběžně usneslo na tom, že knihovně pozemky na Letné prodá. Kvůli tomu, že se tak dosud nestalo, uvažuje Ježek o trestním oznámení na neznámého pachatele z magistrátu. Premiér Mirek Topolánek (ODS) a ministr kultury Jehlička opakovaně uvedli, že na výstavbu nejsou peníze. Šéf KDU-ČSL a vicepremiér Jiří Čunek pak prohlásil, že se chce zasadit o to, aby vláda ve státní pokladně prostředky našla. Lidovci sami Ježka oslovili, aby za ně na podzim kandidoval do Senátu.

Koruna za týden oslabila o 80 haléřů

Koruna v uplynulém týdnu oslabila přibližně o 80 haléřů. Zatímco na počátku týden dosáhla maxima 22,92 koruny za euro, ve středu se obchodovala za 23,85 Kč/EUR a na konci týdne za 23,72 Kč/EUR. Vyplývá to z informací Patria Online. Kvůli náhlému oslabování koruny zaznamenaly zvýšený zájem o eura i některé směnárny. Koruna v minulých týdnech rekordně posilovala, její růst zastavilo až prohlášení guvernéra centrální banky Zdeňka Tůmy, že ČNB by mohla přistoupit ke snížením úrokových sazeb. Česká měna vzápětí nato skokově oslabila, její pokles byl podle analytika Next Finance Vladimíra Pikory nejprudší za posledních pět let. Podle analytiků bude koruna zřejmě oslabovat až do zasedání centrální banky 7. srpna. Další vývoj je ovšem podle nich nejistý. Do budoucna by měla koruna i nadále posilovat, což na serveru iDnes.cz připustil viceguvernér ČNB Mojmír Hampl. Podstatné podle něj je, aby posilovala udržitelně, rozumně, v mezích daných výkonem ekonomiky. Aktuální posilování bylo mimo tyto rozumné meze.

Energetici na 75 dní vypnou první blok Temelína

V Jaderné elektrárně Temelín od pátku proběhne 75-denní odstávka prvního výrobního bloku. Energetici během ní vymění čtvrtinu paliva a provedou technické kontroly. Patří k nim i prohlídka tlakové nádoby, kde je reaktor. Ta se provádí jednou za čtyři roky. Do reaktoru obsluha elektrárny umístí 42 modernizovaných souborů, které nahradí stejný počet vyhořelých. Personál chystá rovněž modernizaci zavážecího stroje, aby mohl manipulovat s palivovými soubory od ruské firmy TVEL, která od příštího roku nahradí americký Westinghouse. Poprvé si pracovníci elektrárny vyzkouší i transport makety kontejneru, určeného pro přepravu a skladování vyhořelého paliva, na reaktorový sál.

Stavba dálnice D1 u Lipníku finišuje

Motoristům projíždějícím Olomouckým krajem se již brzy urychlí cesta směrem na Ostravu. Stavbaři v těchto dnech dokončují patnáctikilometrový úsek dálnice D1 mezi Lipníkem nad Bečvou a Bělotínem na Přerovsku. Podle mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Martiny Vápeníkové by měla být část dálnice za 8,9 miliardy korun zprovozněna v listopadu. V celém úseku se buduje šestipruh, je zde předpokládaná vysoká intenzita dopravy. Dálnice tu bude mít tři mimoúrovňové křižovatky Lipník nad Bečvou, Hranice a Bělotín. Odtud budou moci motoristé jet po dálnici až do Prahy. Dalšími připravovanými částmi dálnice mezi Prahou a Ostravou jsou úseky mezi Říkovicemi a Přerovem a z Přerova na Lipník nad Bečvou. Přerov s Lipníkem nad Bečvou spojí v příštích letech podle plánů ŘSD více jak čtrnáctikilometrová dálnice se třemi mimoúrovňovými křižovatkami. Stavba by měla být dokončena v r. 2012.

ČT v pondělí vypne analogovou ČT2 na Plzeňsku

Česká televize vypne v pondělí před 08:00 analogové vysílání programu ČT2 na Plzeňsku z vysílače Plzeň-Krkavec. Tento krok je podle ČT nutný k tomu, aby veřejnoprávní televize mohla týž den na Plzeňsku spustit digitální zemské vysílání svých současných čtyř programů. V tiskové zprávě to sdělil mediální zástupce Českých Radiokomunikací, které pro ČT zajistí vysílače pro digitální vysílání. Plzeňsko se tak stane teprve druhou oblastí, v níž lidé přijdou o možnost sledovat tradiční analogové vysílání ČT2. Tou první se stalo Domažlicko ke konci loňského srpna, kde lidé přišli o možnost analogového příjmu ČT2, ale i ČT1.

Pediatrička: Údajná Anička předvedla v Klokánku herecký výkon

Třiatřicetiletá Barbora Škrlová předvedla podle dětské lékařky Jany Zahradníčkové loni v květnu v brněnském krizovém centru Klokánek v roli údajné třináctileté Aničky kvalitní herecký výkon. Lékařka brněnskému krajskému soudu řekla, že Škrlová musela mít poradce, který jí řekl, jak se chovat. Na Aničku dosud vzpomínají s rozpaky hasiči, policisté, lékaři i sociální pracovníci, kteří se s ní setkali loni v květnu při odhalení kuřimské kauzy. Všichni si kladou otázku, zda Škrlová hrála roli Aničky vědomě, nebo do ní byla někým vmanipulována. Škrlová je jednou ze šesti osob obžalovaných v kuřimské kauze související s týráním hochů Ondry a Jakuba. Je souzena za týrání Ondry, jehož údajně topila ve vodě. Tvrdí, že k tomu byla přinucena. Potvrdila to i Kateřina Mauerová. Škrlové hrozí až osm vězení.

Turková: Manžel je vynikající pedagog a táta, nikdy mě nebil

Jan Turek je vynikající pedagog, vzorný táta a hodný člověk. K všeobecnému překvapení jej tak vylíčila brněnskému krajskému soudu jeho exmanželka Lucie Turková. Turek je jedním z obžalovaných v kuřimské kauze. Podle policie se na Ondrovi s Jakubem dopustil nejbrutálnějšího násilí. Turková původně tvrdila, že ji bývalý manžel bil, nyní však vše popřela. Tvrdí, že si vše vymyslela, aby ho poškodila. V letech 2002 až 2003 přitom několikrát po údajném napadení manžela musela přivolat policii. Opakovaně dokonce navštívila lékařskou pohotovost, kde vznikly přesné záznamy o jejích četných zraněních. Se synem Jonatánem musela také vyhledat pomoc v charitním domě sv. Markéty. Soudce se jí dotázal, zda nemá obavy z Turka. Když to popřela, připomněl ženě, že za křivé obvinění by mohla být stíhána. Turková ale zopakovala, že její bývalý partner byl bezproblémový a jejich hádky odpovídaly naprosto manželským sporům.

Čeští entomologové byli v Indii propuštěni na kauci

Dva čeští entomologové, kteří byli zadrženi v Indii kvůli nedovolenému sběru hmyzu, byli v pátek podmínečně propuštěni z věznice v Dárdžilingu. Potvrdil to velvyslanec České republiky v Indii Hynek Kmoníček s odvoláním na jejich právníka. Emil Kučera a Petr Švácha podle Kmoníčka nemuseli zatím zaplatit žádnou kauci; stačilo prý ujištění českého zastupitelského úřadu, že neopustí město. Nyní budou čekat na oficiální obžalobu. Na to mají podle Kmoníčka úřady 60 dnů, z nichž 30 dní už uplynulo. Oběma mužům hrozí podle indického zákoníku až sedm let vězení. Jednapadesátiletý Švácha z Entomologického ústavu Akademie věd a dvaapadesátiletý Kučera byli zatčeni 22. června poblíž národního parku Singalila u Dárdžilingu, protože neměli oficiální povolení ke sběru hmyzu. Čeští vědci v čele s předsedou Akademie věd Václavem Pačesem a šéfem Entomologického ústavu Janem Šulou propuštění svých kolegů přivítali. Na stranu českých vědců se postavila i mezinárodní vědecká komunita. Petice, které žádaly propuštění obou mužů, v minulých týdnech podepsaly stovky lidí.

Svoboda: Kaprálková při podpisu závěti trpěla duševní poruchou

Marie Kaprálková podle lidoveckého ministra Cyrila Svobody v době před svou smrtí trpěla duševní poruchou, neorientovala se v čase a prostoru. To platilo prý i v době, kdy sepisovala závěť, ve které odkázala činžovní dům v pražských Dejvicích charitativní organizaci Domov svaté Rodiny. Ministr to řekl před Obvodním soudem pro Prahu 6, u kterého se čtyřpatrové budovy domáhá jako svého dědictví. Kaprálková odkázala Svobodovi nemovitost v hodnotě kolem 50 milionů korun v roce 1992. V listopadu 2004 však sepsala novou závěť. Svůj majetek v ní rozdělila mezi Nadaci Jedličkova ústavu, Domov svaté Rodiny a Aleše a Boženu Kopecké. Na Svobodu pamatovala finanční hotovostí. Činžovní dům podle tohoto dokumentu připadl charitě. Kaprálková zemřela v r. 2005. Svoboda nyní obvinil její vzdálené příbuzné z toho, že s ní manipulovali tak, aby jim odkázala část dědictví. To ale odmítá Aleš Kopecký. Příští týden chce prostřednictvím své právničky podat na Svobodu trestní oznámení. Kaprálková byla podle něho duševně naprosto zdravá a navíc velmi bystrá.

Společnost Diag Human neprokázala, jak vznikla údajná miliardová škoda

Firma Diag Human ve sporu s Českou republikou podle ministerstva zdravotnictví neprokázala, jak jí vznikla údajná škoda. Podle mluvčího úřadu Tomáše Cikrta proto nelze ani vyčíslit její výši. Společnost po státu požaduje odškodnění kvůli tomu, že jí prý na počátku 90. let zničil její lukrativní obchody s krevní plazmou. V současnosti se hovoří o částce převyšující 14 miliard korun včetně úroků. Podle úřadu lze předpokládat, že rozhodčí senát již vypracovává konečný verdikt. Už v lednu 2003 dal stát společnosti přes 326,6 milionu korun jako první část náhrady škody. I k této částce má ale ministerstvo výhrady. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) v prohlášení uvedl, že kdyby kauzu posuzoval soud, a ne rozhodčí senát, stát by ve sporu uspěl.

Začne se testovat lék na rakovinu, který vyšel z českého objevu

V srpnu bude na pěti českých a pěti amerických klinikách zahájena první fáze klinických zkoušek nového léku na rakovinu mízních uzlin. Princip, který je základem účinku látky GS-9219, objevil profesor Antonín Holý z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd. Lék uzdravil psy za pět dní. Když zabere i u lidí, mohl by být v praxi používán do šesti až osmi let. Profesor Holý má na kontě šest celosvětově užívaných léků, mimo jiné na AIDS, a 60 českých i zahraničních patentů. Ačkoli byl loni vyhlášen nejlepším českým vědcem, říká, že na látku účinnou při léčbě rakoviny mízních uzlin přišel "náhodou" při práci na něčem jiném. Podle dosavadních zkoušek je lék zajímavý tím, že specificky napadá jen rakovinové buňky. Je věcí dalšího výzkumu zjistit, proč tomu tak je. "Pokud se zjistí, jakým principem látka působí, je možné, že se najde lék i proti dalším druhům rakoviny," řekl ředitel ústavu Zdeněk Havlas.

Medici z Česka budou léčit uprchlíky v Keni

Skupina studentů a absolventů lékařských fakult odletí v pondělí do západní části Keni, aby v projektu humanitární organizace ADRA pomáhala ve zdravotnickém zařízení a uprchlickém táboře Ekerenyo. Žije v něm přes 2000 uprchlíků. Nejčastějším zdravotním problémem tamních obyvatel je malárie a virus HIV/AIDS, u dětí bronchitidy a zápaly plic. Studenti se kromě zdravotní péče budou věnovat i osvětě ve školách. Projekt ADRA odstartoval v roce 2005 monitorovací cestou a v následujícím roce začal fungovat. Podařilo se zrekonstruovat budovu ambulance o deseti místnostech a porodnici, která poskytuje zázemí 65.000 spádových obyvatel. Nově byla vybudována i zubní ordinace. V příštím roce začne výstavba velké budovy lůžkového oddělení. Bude pak možné hospitalizovat pacienty podle typu onemocnění.

Čeští turisté uvízli na ostrově Rhodos

Čeští turisté kvůli ohni uvízli na jihu řeckého ostrova Rhodos. Kvůli požárům, které v Řecku v uplynulých dnech vypukly na několika místech, zakázaly místní úřady přepravu mezi jihem ostrova a jeho severní částí, kde je letiště. Naopak ti, kteří na Rhodos přiletěli v pátek, museli zůstat poblíž letiště. Uvedl to mluvčí společnosti CK Fischer Daniel Plovajko. Mluvčí zdůraznil, že všichni klienti CK Fischer jsou v pořádku. Nicméně další vývoj situace podle něj zatím nelze odhadnout.

Bubeník kapely Chinaski se zabil na motorce

Bubeník a zakládající člen kapely Chinaski Pavel Grohman zemřel po srážce svého motocyklu s osobním automobilem. Informoval o tom server Novinky.cz. Nehoda se stala v pátek krátce po poledni na hlavní silnici u Vamberku na Rychnovsku. Podle rychnovské policie osmatřicetiletý řidič motocyklu s největší pravděpodobností předjížděl ve chvíli, kdy před ním jedoucí vůz odbočoval vlevo. Při srážce utrpěl vážná zranění, kterým při leteckém transportu do nemocnice podlehl. V letošním roce to je čtvrtá smrtelná nehoda motocyklisty na Rychnovsku. Chinaski patří k nejúspěšnějším tuzemským poprockovým kapelám. Nahrála řadu hitů jako 1. signální, Klára či Strojvůdce. Kapela prorazila s druhým albem Dlouhej Kouř z roku 1997. Vydala sedm řadových alb, poslední je loňské 07.

V Malé Skále začíná festival Benátská noc

Finská skupina Lordi je považována za největší hvězdu prvního dne 16. ročníku hudebního festivalu Benátská noc, který v pátek odpoledne začal v Malé Skále na Jablonecku. Na čtyřech pódiích se zde během tří dnů představí více než 130 kapel a interpretů. Pořadatelé očekávají, že stejně jako loni přijede na akci přibližně 16.000 lidí. Benátská noc omezí až do nedělního večera provoz na místní frekventované silnici. V programu se mimo jiné objeví slovenská Peha, pro kterou je to jedno z posledních vystoupení před odchodem zpěvačky Kataríny Knechtové na sólovou dráhu. Z tuzemských interpretů například zahrají Vladimír Mišík, Support Lesbiens, Tata Bojs či David Koller. Nejznámějším zahraničním hostem druhého festivalového dne bude v sobotu britská zpěvačka Kim Wildeová. Festival v neděli večer zakončí vystoupení české bigbítové legendy Olympic a úvalského souboru Medvěd 009.

Na Letní filmovou školu se zatím přihlásilo na 2600 lidí

Asociace českých filmových klubů (AČFK), která tradičně pořádá Letní filmovou školu (LFŠ) v Uherském Hradišti, očekává, že na festival přijede více než 2600 lidí. První stovky již dorazily během pátečního dopoledne, řekl umělecký ředitel AČKF a šéf LFŠ Pavel Bednařík. Loni na festival zavítalo přes 5000 účastníků. Festival slavnostně zahájí sobotní vernisáž výstavy Salamandr z díla Jana Švankmajera. Během celého týdne je na programu 180 celovečerních filmů a více než dvě stovky krátkých a středometrážních snímků, několik divadelních představení, koncertů, výstav a dílen. Letošní ročník LFŠ se věnuje cyklu Film a magie a přehlídce filmů, jež se zabývají dlouholetým konfliktem a možnostem smíření Izraele a Palestiny. Festival ve zvláštní sekci nabídne i téměř šest desítek unikátních snímků Československého armádního filmu z 50. a 60. let minulého století a polistopadových dokumentů o nacistické a komunistické totalitě. Tento projekt připravilo ministerstvo obrany ve spolupráci s organizací Člověk v tísni a Českou televizí. LFŠ potrvá do 3. srpna.

Valtice zdobí tři díla zakoupená na dražbě v Londýně

Milovníci umění mohou na zámku ve Valticích na Břeclavsku obdivovat tři nová díla. Cenné obrazy z rozsáhlých sbírek původních majitelů z rodu Lichtenštejnů zakoupila v dražbě v londýnské aukční síni Christie's firma Vinné sklepy Valtice. Nyní je poskytla do dlouhodobé zápůjčky zámku. Díla byla v pátek vystavena v zámecké obrazárně. Češi při dražbě 9. července zakoupili celkem osm obrazů. Zbylých pět, což byly práce holandských mistrů, koupil neznámý milovník umění z Břeclavska. Všechna díla, která získal, v minulosti zdobila lednický zámek. Nyní s ním správa lednického zámku jedná o zapůjčení těchto děl do expozice. Lichtenštejnové vlastnili na Moravě jedno z největších panství. Ze svých zámků Lednice a Valtice nechali v roce 1944 ještě před příchodem fronty odvézt díla a mobiliář do Lichtenštejnska. Po druhé světové válce byly zámky šlechtickému rodu na základě Benešových dekretů zabaveny.

Brückner bude trénovat rakouskou reprezentaci

Bývalý kouč české fotbalové reprezentace Karel Brückner bude trenérem rakouského národního týmu. Osmašedesátiletý Brückner, který opustil český tým po červnovém mistrovství Evropy, vystřídá u mužstva Josefa Hickersbergera. Brücknerův nástup k rakouskému celku je překvapením. O jeho služby stál i Českomoravský fotbalový svaz, který chtěl jeho zkušenosti využít v roli poradce nového reprezentačního kouče Petra Rady. Místo toho zkušený kouč, který strávil u českého týmu šest a půl roku, povede do kvalifikace o mistrovství světa 2010 rakouské fotbalisty. V sedmé skupině se jeho noví svěřenci utkají s Francií, Rumunskem, Srbskem, Litvou a Faerskými ostrovy.

Fotbalistu Abrahama ve Slavii vyloučili i z rezervního týmu

Fotbalista Martin Abraham netrénuje po dalším disciplinárním prohřešku už ani s B týmem Slavie Praha. Před měsícem jej trenér Karel Jarolím vyloučil z kádru prvního mužstva kvůli porušení interních klubových předpisů, po dvou týdnech se s devětadvacetiletým záložníkem rozloučil i kouč rezervy Miroslav Janů. Důvodem byly údajně Abrahamovy sprosté nadávky na jeho adresu. Jeho manažer Dalibor Lacina mu nyní shání nové angažmá. Abraham byl minulý týden na testech v druholigovém anglickém týmu Barnsley, k dohodě ale nedošlo. Podle manažera má hráč zájem odejít do zahraničí. Abraham přišel do Slavie v únoru ze Sparty za deset milionů korun. Hráč vyhlášený nezkrotnou povahou na sebe v uplynulém ligovém ročníku upozornil hlavně zářijovým incidentem ještě v dresu Sparty v Teplicích, za který dostal trest na čtyři zápasy.

Počasí

Bude polojasno, během dne až oblačno, s přeháňkami nebo bouřkami. Teploty 24 až 28, na horách kolem 20 stupňů. Meteorologové varují před silnými bouřkami, přívalovým deštěm a krupobitím.