Zprávy

Putin nařídil vládě, aby dodávky ropy do ČR byly bez výpadků

Ruský premiér Vladimir Putin nařídil vládě, aby zajistila nepřerušované dodávky ropy do České republiky. S odvoláním na ruské zdroje to oznámila agentura Reuters. Ruské dodávky do Česka začaly klesat počátkem července. Dodávky ropy z Ruska počátkem července klesly. Ruská strana poté oznámila, že snížení dodávek pro červenec bude ve větším rozsahu. V reakci na to se objevily spekulace, že výpadky mohou být ruskou reakcí na podpis smlouvy o umístění amerického radaru v Česku. To Rusové odmítli. Ruská ropná firma Tatněfť, jeden ze dvou hlavních dodavatelů ruské ropy do České republiky, minulý týden oznámila, že dodávky do Česka přesměrovala do Turecka, kde jsou lepší ziskové marže. Předtím Rusové odkazovali na problémy při těžbě ropy a blíže nespecifikované změny v ruských dodavatelských společnostech.

Izvestija.ru: Ruské bombardéry možná zamíří na Kubu

Rusko by na umístění amerického protiraketového systému v Polsku a Česku mohlo odpovědět umístěním svých strategických bombardérů na Kubě. Naznačil to s odvoláním na blíže neupřesněný "vysoce postavený zdroj" ruský list Izvestija na své internetové stránce. USA chtějí umístit v Polsku základnu s deseti protiraketovými střelami a v Česku americký radar. Podle Washingtonu by tento protiraketový deštník měl být zaměřen proti hrozbám z Íránu a podobných zemí, Rusko jej však vnímá jako hrozbu a hrozí protiopatřeními.

"Něčemu takovému se ani nechce věřit, někdo si možná plete historii starou 50 let s dneškem," řekl ČTK mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek v narážce na "karibskou krizi" na počátku 60. let, kdy svět po rozmístění sovětských raket na Kubě stanul na prahu jaderné války.

Zvláštní vlak dovezl do Temelína další zásilku 25 tun uranu

Ostře střežený vlak přivezl do Jaderné elektrárny Temelín další pravidelnou zásilku jaderného paliva. Zhruba 25 tun uranu je určeno pro výměnu jedné čtvrtiny palivových souborů v prvním bloku. Odstávka začne tento pátek a potrvá 75 dní, řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták. "Transport doprovázený standardními bezpečnostními opatřeními se obešel bez jakýchkoli problémů," uvedl mluvčí. Soupravu několika vagonů doprovázel na cestě policejní vrtulník. Vlak nesmí podle předpisů nikde zastavit a má přednost před všemi spoji. Vždy jde o přísně střeženou akci.

Náčelník generálního štábu Picek se setká s kazatelem Jelínkem, válečným zachráncem 50 lidí

Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek se v úterý setká s kazatelem Janem Jelínkem, který za druhé světové války během působení v české obci Kupičov ve Volyni poskytl azyl přibližně 50 Ukrajincům, Polákům a židovským uprchlíkům. Jelínek je potomkem českých pobělohorských exulantů. Narodil se v polském Zelově, který tehdy patřil pod carské Rusko. V Kupičově začal kázat již před válkou. V obci se také seznámil s tehdy osmiletou Miloslavou Žákovou, se kterou se přátelí dosud. Na Volyni byla podle Žákové situace komplikovaná v tom, že především mezi Ukrajinci a Poláky docházelo k národnostním bojům. Lidé z okolních vesnic proto utíkali do Kupičova. Jelínek podle ní při pomoci lidem v nouzi nehleděl na jejich národnost či vyznání.

Jan Jelínek celkem za války poskytnul azyl, přístřeší nebo ošetření asi 50 lidem, kterým by jinak hrozila smrt. Mimo jiné se postaral o zraněného Poláka, kterého zachránil, i když již ukrajinští banderovci prohledávali jeho dům. Naopak také poskytl přístřeší ukrajinské ženě i se synem, které hrozilo nebezpečí kvůli tomu, že její manžel byl banderovec. Pomáhal také židovským rodinám, kterým hrozilo nebezpečí od Němců. V roce 1944 Jelínek i s manželkou vstoupil do československé armády. Působil na východní frontě. "Nebyl přímo v bojových jednotkách. Byl zdravotníkem. Nechtěl střílet, on je pacifista," uvedla Žáková. V roce 1958 byl odsouzen k dvou letům vězení. Důvodem podle Žákové bylo to, že se postavil proti kolektivizaci zemědělství.

Ministr Pospíšil vrátil do funkce ředitele vězeňské služby Kulu

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) povolal zpět do funkce ředitele vězeňské služby Luďka Kulu. Policie Kulu počátkem července obvinila kvůli dodávce rušiček mobilních telefonů ve věznicích, Pospíšil ho proto postavil mimo službu. Obvinění však bylo minulý týden zrušeno.

V budoucnu mají nedovolené telefonování vězňů vyřešit detekční systémy. Mají být nejdříve instalovány ve věznicích s nejpřísnějším režimem, tedy se zvýšenou ostrahou. Ve věznicích s mírnějším režimem se má telefonování vězňů naopak spíše uvolnit. V ústavech s nejmírnějším režimem, tedy s dohledem a dozorem, budou vězni moci volně používat telefonní automaty.

Česká velvyslanectví zřejmě v příštích letech čekají velké změny

Česká velvyslanectví čekají v letech 2009 a 2010 velké personální změny. Řekl to premiér Mirek Topolánek (ODS) po návštěvě ministerstva zahraničí. Některé české zastupitelské úřady se v příštích letech uzavřou, jiné se ale podle ministra Karla Schwarzenberga (za SZ) naopak budou otevírat. Nové velvyslanectví má vzniknout například v Ázerbájdžánu. "Je třeba se přizpůsobit době a udržovat i jistou kontinuitu diplomacie," řekl Schwarzenberg. Topolánek, který nyní navštěvuje a hodnotí všechny členy své vlády, je s prací ministerstva zahraničí spokojen.

Rozšířením platné smlouvy z Nice o odpovídající doplněk by bylo možné vyřešit přijetí Chorvatska do Evropské unie, myslí si český premiér Mirek Topolánek. Po setkání se dvěma členy své vlády, kteří odpovídají za evropskou a zahraniční politiku Alexandrem Vondrou a Karlem Schwarzenbergem, tak odmítl názor nynějšího francouzského předsednictví, že k dalšímu rozšiřování evropské sedmadvacítky je nutné přijetí lisabonské smlouvy. "Ze strany Francouzů je to - nechci říct vydírání - ale velmi silný nátlak," poznamenal předseda vlády.

Zastoupení žen v české politice je stále nízké

Zastoupení žen v české politice je stále velmi nízké. Podle mezinárodních srovnání je ČR na 74. místě v podílu žen v dolní komoře parlamentu. Poslankyně tvoří 15,5 procenta členů sněmovny, senátorky 13,6 procenta členů horní komory. V krajích političky představují patnáctiprocentní menšinu. Nejvíce žen figuruje v obecních zastupitelstvech. I tak se ale jedná jen o čtvrtinu zastupitelů. Vývoj není příliš pozitivní a změny se dějí velmi pomalu, řekla Jana Smiggelsová Kavková ze sdružení 50 %, která analyzuje zastoupení žen v české politice. Podle ní ženy znevýhodňuje mimo jiné způsob, jakým strany vybírají kandidáty na volební listiny. V rámci neformálních jednání se straníci mezi sebou dohodnou, na schůzích už se pak prý schvalují předjednaná jména.

České země patřily od počátků ženské emancipace k průkopnickým zemím. První žena byla do tehdejšího českého zemského sněmu zvolena v roce 1912. Spisovatelka Božena Viková - Kunětická nicméně do sněmu nevstoupila, protože jí místodržitel kníže František Thun odmítl vydat potřebná osvědčení. Plná politická práva získaly české ženy ústavou v roce 1920.

Předseda ČSSD Paroubek znovu zaútočil na poslance Wolfa, řekl o něm, že je defraudant

Předseda ČSSD Jiří Paroubek znovu ostře kritizoval poslance Petra Wolfa. Podle měřítek západoevropské politické kultury by podle něj musel složit svůj poslanecký mandát. O Wolfovi, který před několika týdny odešel ze sociální demokracie i jejího sněmovního klubu, šéf sociální demokracie na tiskové konferenci hovořil jako o defraudantovi. I další socialisté ho označují za zrádce, poslanec naopak mluví o údajném totalitním vedení v sociální demokracii a veškerá obvinění odmítá. Navíc se domnívá, že za zveřejněním informací o problémech kolem čerpání státní dotace jeho firmou UT 2002 stojí právě Lidový dům.

Ministryně Stehlíková: Návrh na legalizaci eutanazie považuji za nešťastný

Za nešťastné považuje předložení senátního návrhu zákona o eutanazii ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková (Strana zelených). Podle ní se na situaci těžce nemocných a umírajících nelze dívat jako na volbu mezi utrpením a smrtí z rukou lékaře. Řešením má být kvalitní a dostupná hospicová a paliativní, tedy bolest tišící péče. Návrh zákona o eutanazii předložila senátorka Václava Domšová (za SNK ED). Senát by měl začít normu projednávat na podzim. S ohledem na dosavadní reakce není jisté, že předloha v horní komoře nakonec získá potřebnou podporu. Negativně iniciativu senátorky přijal například i poslanec za ODS Boris Šťastný, který o uzákonění eutanazie také uvažuje. Podle něj je na paragrafové znění zákona brzy, sám o návrhu uvažoval až na dobu zhruba za rok. Podle Stehlíkové eutanazie popírá smysl lékařského poslání. Současný stav medicíny podle ní má potřebné možnosti, jak poskytovat takovou péči, která zmírní bolest těžce nemocných.

Ministr Bursík: Část Heřminov zatopíme a zbytku pomůžeme s rozvojem

Ministerstvo životního prostředí hodlá pomoci jesenické obci Nové Heřminovy s dalším rozvojem a se získáním peněz z evropských fondů. Má to být kompenzace za to, že polovina obce padne za oběť plánované protipovodňové přehradě. Ministr Martin Bursík to řekl v Ostravě, kde se sešel se starosty dotčených obcí a měst. Starosta Nových Heřminov Radovan Jílka to považuje za samozřejmost. "Pokud nám stát zatopí dvě třetiny území obce tak očekávám, že bude iniciovat a zaplatí vznik nového územního plánu a další věci potřebné k tomu, aby obec přežila," řekl starosta, který se už několik let vyjadřuje proti stavbě přehrady. Ministr Bursík řekl, že osobně považuje stavbu malé přehrady, která zatopí jen polovinu obce, celá by vyžadovala její kompletní zánik, za nejlepší a jediné možné řešení. Výstavba nádrže v Nových Heřminovech se řeší už několik desítek let. Aktuální se tato otázka stala opět v roce 1997 po katastrofálních povodních na Moravě a ve Slezsku.

Ekologické zátěže Parama mohou ohrozit stavbu klíčové silnice

Staré ekologické zátěže rafinerie Paramo mohou ohrozit stavbu klíčové silnice v okolí pardubického podniku. S likvidací i s více než 100 let starých látek, které ohrožují životní prostředí, se počítá už od roku 1994, přitom peníze stát na jejich odstranění stále neuvolnil. Novinářům to řekli zástupci firmy i Pardubického kraje. Jde o podzemní skládku, kde se nalézají kyselinové pryskyřice. Je potřebné odstranit 27.500 tun kontaminované zeminy a postavit 30 metrů dlouhou opěrnou zeď. Ropné látky, uhlovodíky mohou napáchat škody nejen pozdržením stavební akce, ale i zhoršením kvality podzemní vod.

Odboráři Siemens kolejová vozidla vyhlásili stávkovou pohotovost

Odboráři společnosti Siemens kolejová vozidla (SKV) vyhlásili stávkovou pohotovost. Důvodem jsou obavy z chystaného propouštění a zavření závodu, které údajně zvažuje mateřský koncern Siemens AG. Siemens zatím oficiálně své záměry neoznámil. Vyhlášení neomezené stávkové pohotovosti na demonstraci podpořilo přes 300 zaměstnanců SKV.

Vedení koncernu Siemens začátkem měsíce oznámilo, že kvůli ekonomické recesi sníží počet zaměstnanců o 17.000 lidí. Odchod zhruba 2500 lidí se má týkat i divize Mobility, pod kterou patří i Siemens kolejová vozidla. Ta v Praze na Zličíně zaměstnává kolem 1100 lidí. Německý tisk přitom spekuluje buď o zavření zličínské továrny, nebo o jejím prodeji. Podle předsedy odborového sdružení Kovo Josefa Středuly má jít o politické rozhodnutí, aby se zachovala výroba v ostatních provozech v Německu.

Vláda bude podle premiéra vývoj kurzu koruny analyzovat

Česká koruna je nadhodnocená vůči euru i dolaru. Vláda bude tento "anomální vývoj v poslední době" analyzovat a případně učiní určité kroky, které však nehodlá dopředu zveřejňovat. Řekl to premiér Mirek Topolánek Premiér Hospodářským novinám řekl, že by nedoporučil případnou intervenci ze strany České národní banky. Domácí měna v minulém týdnu prolomila hranici 23 Kč/EUR a na prudký pokles zisků kvůli silné koruně si stěžují například exportéři či některé cestovní kanceláře.

Nacionalisté z Česka a Maďarska navazovali kontakty v Bratislavě

Zástupci nacionalistických stran a jejich polovojenských skupin z Česka a Maďarska se sešli v Bratislavě, aby se pokusili navázat kontakty. Na bližší spolupráci se při asi hodinové schůzce čeští a maďarští gardisté podle svých slov zatím nedohodli. V okolí restaurace, kde se schůzka konala, hlídkovalo mnoho policistů v uniformách i v civilu. Česká Národní garda, která spadá pod Národní stranu, na sebe upozornila například v červnu, kdy se její členové objevili před jednou z karlovarských škol, aby prý bránili romským dětem přepadat školáky.

Projekt k získání odborníků z ciziny měl končit, ale bude pokračovat

Projekt k přilákání zahraničních odborníků, který měl letos v červenci po pěti letech skončit, bude dál pokračovat. ČTK to řekl ministr práce Petr Nečas (ODS). Projekt umožňuje vzdělaným cizincům z 12 zemí a zahraničním absolventům českých středních a vysokých škol usadit se v ČR i s rodinou po zkrácené lhůtě. Povolení k trvalému pobytu mohou získat už za dva a půl roku. Zatím se do programu zapojilo 1138 lidí hlavně z východní Evropy. Už 226 z nich smí v ČR zůstat natrvalo. Podle hodnotící zprávy se do projektu zapojilo méně lidí, než se předpokládalo. Za pět let trvání se ho mohlo zúčastnit až 5000 osob. Celková kvóta se tak naplnila ani ne ze čtvrtiny. Terčem kritiky se stalo i to, že se hlásili cizinci, kteří v ČR již žili.

Česká prezentace na Expo 2010 vyhlásí tendr na tvůrce pavilonu

Generální komisař Expo 2010 Pavel Stehlík vyhlásí v úterý veřejnou soutěž na podobu českého pavilonu. Světová výstava se bude konat v roce 2010 v Šanghaji a jejím tématem je Lepší město - lepší život. Vítěz soutěže připraví koncept opláštění českého pavilonu a vypracuje návrh interiéru. Předpokládaná hodnota zakázky je 185 milionů korun, uvedla mluvčí generálního komisaře Bibiana Beňová. Pavilon by zemi měl propagovat především po ekonomické a kulturní stránce a má naplnit české heslo Plody civilizace. Česko se v Číně chce představit jako moderní, vyspělá a prosperující země, atraktivní turistická destinace i zajímavý investiční prostor.

Česká republika získala pavilon o rozloze 2000 metrů čtverečních ve výstavním areálu letos v lednu. Při předpokládané návštěvnosti 70 milionů osob během šesti měsíců trvání výstavy lze očekávat, že českým pavilonem projde až 30.000 návštěvníků denně, uvedla Beňová. Na výstavu se do letošního července registrovalo už 211 účastnických zemí a organizací. Lze proto předpokládat, že výběr tvůrce pavilonu bude klíčový pro úspěch českého vystoupení na Expo 2010.

V Chorvatsku prý zavřeli nelegální český hotel, cestovní kancelář to odmítá

Chorvatští policisté a úředníci inspektorátu práce podle deníku Právo uzavřeli hotel, který v městečku Drvenik na jihu Makarské riviéry údajně nelegálně provozovala česká společnost Bonton Trans. Majitelka Bonton Trans Milena Adlerová z Hranic to odmítla. Chorvatské úřady se podle ní sice o penzion zajímají, uzavřen ale nebyl. Podle informací listu pronajal chorvatský majitel svůj dům české firmě, registrované v Chorvatsku. Společnost však prý neměla povolení provozovat pohostinské zařízení a poskytovat ubytovací služby. Své zákazníky z ČR a Polska údajně nepřihlašovala a neplatila za ně příslušné poplatky. "Povolení není náš problém. Musí ho mít naši chorvatští partneři, od nichž máme dům pronajatý. Podotýkám, že celá věc nemá s Českem nic společného. Bonton Trans je mojí chorvatskou firmou, která nabízí v penzionu v Drveniku pobyt Polákům. Češi v něm nejsou a ani v něm nemají nakoupený pobyt pro dalším období," uvedla Adlerová.

Podle zjištění policie citované tiskem se v první polovině července v nelegálním hotelu vystřídalo kolem stovky rekreantů, převážně Čechů. Společnosti Bonton Trans, která penzion provozuje, údajně hrozí pokuta až 150.000 kun (půl milionu korun) a zákaz podnikání v Chorvatsku. Zaměstnanci, kteří navíc neměli příslušná pracovní povolení, prý byli zadrženi a čeká je pokuta a vyhoštění z Chorvatska.

Indický soud odmítl propustit české entomology na kauci

Indický soud odmítl propustit na kauci dva české vědce, kteří byli v červnu zatčeni za nedovolený sběr hmyzu. ČTK to telefonicky sdělil zastupující konzul ČR v Dillí Jan Kreuter. Českým entomologům hrozí podle indických zákonů vězení od dvou do sedmi let. Dvaapadesátiletý Emil Kučera a jednapadesátiletý Petr Švácha z Entomologického ústavu Akademie věd byli zadrženi 22. června poblíž národního parku Singalila u Dárdžilingu ve svazovém státě Bangla, protože neměli oficiální povolení ke sběru hmyzu. Od té doby jsou ve vazbě v Dárdžilingu a jejich případ komplikuje stávka místních justičních zaměstnanců. Zadržení Češi jakoukoli vinu popírají. Trvají na tom, že v národním parku Singalila hmyz nesbírali, ani do něj nevkročili.

Čeští vědci v čele s předsedy Entomologického ústavu a Akademie věd Janem Šulou a Václavem Pačesem podporují dva své kolegy a doufají v jejich osvobození. Pačes již intervenoval ve prospěch obou zatčených entomologů u svého indického protějšku, šéfa Indické národní akademie věd (Indian National Science Academy), který v odpovědi slíbil, že pro oba vědce udělá, co bude možné. Šula rozhodně odmítá spekulace v některých indických médiích, podle nichž jsou oba vědci členy nějakého pašeráckého gangu. Pochybné je podle něj i poukazování na to, že se ani v Česku nesmí volně chytat hmyz. Je přesvědčen o tom, že oba entomololgové sbírali hmyz pouze k vědeckým účelům.

V Plzni začal soud s údajným gangem 12 vyděračů a násilníků

Za mimořádných bezpečnostní opatření začal u Krajského soudu v Plzni proces se skupinou 12 osob obviněných ze zločinného spolčení, vydírání a dalších trestných činů, které páchali především na území západních Čech. K nátlaku údajně používali fyzické i psychické násilí, mimo jiné ničení provozoven a hrozbu likvidace rodiny. Skupina je podle policie z hlediska rozsahu a délky trvání trestné činnosti srovnatelná s Berdychovým gangem. Hlavou gangu byl údajně pětatřicetiletý Milan Zádamský, který řídil a schvaloval jednotlivé akce.

V případu jsou desítky poškozených, někteří žádají náhradu škody v řádech milionů. Gang po nich podle obžaloby chtěl peníze za ochranu, kterou jim poskytne. Zádamského muži prý také půjčovali lidem peníze s vysokým úrokem bez potvrzení, částky požadovali zpět ještě před vypršením dohodnuté lhůty. Podnikatelům a svým dlužníkům přikládali pistoli k hlavě, hrozili likvidací dětí i celých rodin. Majitelům heren a barů vnucovali přístroje, zisk z automatů chtěli pro sebe. Kdo nesouhlasil, tomu zničili provozovnu či napadli hosty podniku.

Mlékárny: V případě zrušení Školního mléka chceme náhradu škody

V případě zrušení programu Školní mléko budou mlékárenské společnosti pravděpodobně žádat od státu náhradu škody. ČTK to sdělil výkonný ředitel Českomoravského svazu mlékárenského (ČMSM) Michal Němec. Mlékárny podle něj kvůli programu investovaly do výroby kolem 100 milionů korun. O návrhu na ukončení programu informoval minulý týden ministr zemědělství Petr Gandalovič. Podle něj bude stát mléko na základních školách dotovat nejspíš ještě rok a pak celý program skončí. Gandalovič příslušný návrh již předložil do vlády.

Anketa CzechTourism: "Nejtemnější" turistický cíl je Terezín

Turistickým cílem s nejtemnější historií je na území České republiky podle ankety agentury CzechTourism Památník Terezín. V anketě ho označila více než polovina hlasujících. Také na druhém místě se umístila místa spojená s druhou světovou válkou, nacisty vyhlazené obce Lidice a Ležáky. Cestovní ruch zaměřený na místa, kde se v dávné či nedávné minulosti udála nějaká tragédie nebo neštěstí, se nazývá "temný turismus" podle anglického "dark tourism". Podle CzechTourismu jde o novodobý fenomén; agentura se proto rozhodla zmapovat podobná "temně" turisticky přitažlivá místa také v České republice.

Češtinu v Olomouci začalo na letní škole studovat přes 90 cizinců

Na olomoucké Univerzitě Palackého se i přes prázdninový termín opět začalo učit. Do lavic poslucháren zde usedlo přes devět desítek cizinců z 26 zemí, aby se učili česky, případně v doplňkových kurzech polsky a rusky. Mezi nimi je v kategorii "pokročilí" zařazen i čtyřiatřicetiletý Američan Jack Hutchens, přestože je v Česku poprvé. Přestože je v Olomouci teprve třetí den a ve škole poprvé, město, pivo, restaurace i školu si pochvaloval dobrou češtinou. "Ještě lépe by mi to šlo polsky, tam jsem žil dokonce čtyři roky," vysvětlil student slavistiky. Aktivně bude muset znát oba jazyky a v obou i čte. "Mám rád Čapka, Němcovou ale i Ivana Klímu," přiznal. Své budoucí uplatnění zatím vidí jasně: "Budu učit českou a polskou literaturu," prohlásil.

Ředitel Letní školy slovanských studií Petr Pořízka uvedl, že na pět desítek studentů je v Olomouci díky stipendiu českého ministerstva školství. Dalších 39 si kurz platí. Cena činí 770 euro.

Spisovatel Kohout slavil v Brně osmdesátiny, dostal ocenění

Spisovatel a dramatik Pavel Kohout oslavil o tomto víkendu Brně 80. narozeniny. Divadelníci pro něj připravili v divadle Husa na provázku představení složené z úryvků jeho textů Hommage Kohout, jímž celá akce vyvrcholila. Přišli mu na něj poblahopřát jeho přátelé včetně exprezidenta Václava Havla. Spisovatel na představení převzal z rukou ministra zahraničí Karla Schwarzenberga cenu Gratias agit za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí. Kohoutovy oslavy pořádalo nakladatelství Větrné mlýny vydávající jeho knihy. Akci spojilo s literárním festivalem Měsíc autorského čtení, které je největší akcí svého druhu v ČR a právě se koná v Brně.

Medaile připomínají 550. výročí korunovace Jiřího z Poděbrad

Pamětní medaile ve zlatě a stříbře vydala k 550. výročí korunovace Jiřího z Poděbrad českým králem společnost Zlaté Mince - Numismatika. Má průměr 37 milimetrů a váží jednu trojskou unci (asi 31,1 gramu). Ve zlatém provedení přijde na 26.450 korun, stříbrná stojí 985 korun. Autorem výtvarného návrhu je akademický sochař Zbyněk Fojtů. Na lícní straně medaile je zobrazena postava panovníka držícího korunovační klenoty. Na rubové straně medaile je vyobrazen pražský groš.

Karel Gott v listopadu zahájí velké turné, poprvé bez hostů

Mnohonásobný zlatý slavík a stálice českého showbyznysu Karel Gott se v listopadu vydá na turné s názvem Zpátky si dám tenhle film. Úvodní koncert je na programu 5. listopadu v plzeňské hale Lokomotiva. V plánu je zatím devět zastávek, počet koncertů se však ještě může zvýšit, řekla devětašedesátiletá pěvecká legenda. "Turné bude ohlédnutím za mojí bezmála padesátiletou pěveckou dráhou, zazní písně z období, kdy jsem vystupoval v pražské kavárně Vltava až po současnost," sdělil Gott. Poprvé se na velkém turné obejde bez hostujících zpěváků a zpěvaček včetně sboru.

Na Šumavu přijedou filmaři, točit chtějí realistický krimiseriál

Nový seriál s realistickými krimipříběhy začnou v září natáčet filmaři na Šumavě. Novinka s názvem Policie Modrava se bude odehrávat v oblasti Sušice, Kašperských Hor, Srní a Modravy. Hlavní hrdinkou 16dílného televizního seriálu má být podle scénáře čtyřicetiletá kriminalistka z Plzně, jež převezme velení obvodní policejní stanice v Kašperských Horách. ČTK to řekl režisér Jaroslav Soukup.

Nový horor Labyrint vsadil na hru se strachem a emocemi

Na hru se strachem a emocemi vsadil ve svém snímku Labyrint debutující režisér Tomáš Houška. Psychologické drama, jež právě začal točit na pražských Vinohradech, situoval z velké části do temných podzemních prostor. Postavu hlavní hrdinky Renaty ve filmu ztvární Lucie Vondráčková. Podle režiséra diváky hodně překvapí. Nedostudovaná novinářka Renata si podle scénáře najde spolubydlící, Jihoameričanku Kiaru. V závěru jednoho večírku zmizí Renatina kolegyně a od té doby se v domě začnou dít zvláštní věci. Ve sklepě za podivných okolností umírá stará sousedka, Renatu, která točí dokument o partičce podivných mystiků, začnou pronásledovat dvě tajemné postavy.

Valcíři urazili na kolech k polárnímu kruhu 4750 kilometrů

Celkem 4753 kilometrů ujeli na jízdních kolech dva karvinští valcíři, kteří se minulý měsíc vydali na cyklistickou túru do severní Evropy. Cílem jejich cesty se stalo švédské město Juökneski u hranice severního polárního kruhu. Díky dobrým podmínkám se mohli vrátit domů již ve čtvrtek 17. července. To je o čtyři dny dříve, než původně plánovali, řekli na tiskové konferenci cyklisté Petr Podstawka a Petr Wiechiec. Na severní polární kruh se oba dlouholetí zaměstnanci firmy ArcelorMittal Tubular Products Karviná (dříve Jäkl Karviná) vydali 20. června, denně najeli v průměru 180 kilometrů, což znamenalo osm až deset hodin denně v sedle kola.

Sport

Český fotbalový brankář Petr Čech se v londýnské Chelsea dohodl na nové pětileté smlouvě. Na Stamford Bridge by tak měl zůstat minimálně do roku 2013. Podle hráčova agenta Pavla Zíky se jedná o smlouvu, která splňuje nároky na kontrakt pro nejlepšího brankáře světa. Podle nedávných informací britského deníku Evening Standard by si měl Čech nyní přijít na 90.000 liber (2,8 milionu korun) týdně. Podpis nové smlouvy je pro Čecha podle jeho slov hlavně otázkou uznání dosavadních výkonů v dresu Chelsea. Podle informací britských médií se o Čecha v minulých měsících údajně ucházelo AC Milán, který měl za českého reprezentanta nabízet 32 milionů liber.

Necelé tři dny stráví v České republice jeden z nejlepších světových golfistů Jihoafričan Ernie Els. Bývalá světová jednička bude hlavní postavou Mezinárodní týdne golfu 2008, který se uskuteční na Karlštejně. Do Prahy přiletěl z britského Southportu, kde obsadil dělené osmé místo na slavném British Open.

Český tenista František Čermák má kvůli sázkám na cizí zápasy na deset týdnů zastavenou činnost a musí zaplatit pokutu 9450 eur (asi 217.000 korun). Deblovému specialistovi udělila trest organizace ATP zastřešující mužské turnaje. Informovala o tom agentura AP.

Počasí

Bude oblačno, až zataženo, místy déšť, teploty 14 až 18 stupňů Celsia.