Zprávy

Vyšetřování agentury Kroll je pro Schwarzenberga téměř uzavřené

Vyšetřování agentury Kroll, která se snažila objasnit původ majetku vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka, je pro ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (za SZ) uzavřená věc. Pouze s tou výjimkou, pokud by se našlo něco závažného na 700 stránkách, které auditorům chyběly v Čunkově spisu. Firma Kroll ale podle něj tvrdí, že nic takového neočekává. Schwarzenberg to řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Agentura Kroll vypracovala audit právě na Schwarzenbergovo zadání. Místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) ve stejném pořadu prohlásil, že audit je nesmyslný a jen dalším krokem k "vyhnívání" Čunkovy kauzy, která měla skončit u soudu. "Tato kauza musí jít k soudu a paní (nejvyšší státní zástupkyni Renatu) Veseckou je podle mne nutné odvolat," navrhl Zaorálek s poukazem na spekulace o jejích zásazích do vyšetřování. Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) poznamenal, že Zaorálek si hraje na soudce, státního zástupce i policii, protože nejlépe ví, jak má být rozhodnuto. Podle něj byla Čunkova údajná korupční kauza zastavena v souladu s platnými zákony. Podotkl, že Vesecká stanula v čele státních zástupců za vlády v čele s ČSSD.

Schwarzenberg uvedl, že audit měl pouze poskytnout podklady pro rozhodnutí, zda může zůstat s Čunkem ve vládě, nikoli pro posouzení postupu Vesecké, což je věc ministra spravedlnosti. "Pokud pan ministr takto rezignoval na činnost policie a státních zastupitelství, že si takhle zprivatizoval tu kauzu pro firmu Kroll, tak měl odstoupit už v té chvíli z funkce ministra zahraničí," řekl k tomu Zaorálek. Schwarzenberg na jeho slova reagoval už jen smíchem. Schwarzenberg také řekl, se po operaci srdce cítí bezvadně a rozhodně neuvažuje o tom, že by v následujících měsících rezignoval ze zdravotních důvodů.

Spojování smluv o radaru a reformě EU považuje Zaorálek za skandál

Podmiňovat schválení lisabonské smlouvy o reformě EU přijetím smluv o umístění radarové základny USA v Česku je skandální kšeft, řekl místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek z opoziční ČSSD v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Předseda Senátu Přemysl Sobotka z vládní ODS naopak označil možnost politického provázání těchto smluv za logickou. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg pro případné propojování ratifikace smluv o radaru a reformě EU není. "Já jsem o těch úvahách slyšel, já toho názoru nejsem. Považuji obě ty smlouvy za klíčové pro bezpečnost České republiky a pro naši budoucnost," uvedl ministr nominovaný do vlády Stranou zelených, která je z vládních stran základně USA nejméně nakloněna.

Konvenční útok na ČR je podle resortu obrany málo pravděpodobný

Ministerstvo obrany v příštích dvou desítkách let pokládá za málo pravděpodobný masivní konvenční útok na členské státy NATO včetně Česka. Nejpravděpodobnější formou nasazení české armády má tak i nadále být práce mimo území NATO a Evropské unie v operacích na prosazení či udržení míru a při humanitárních operacích. Dlouhodobou vizí resortu ministerstva obrany i vojenskou strategií České republiky se bude ve středu zabývat česká vláda. Dlouhodobá vize shrnuje směr a priority resortu obrany pro příštích 20 let, vojenská strategie je úžeji zaměřený dokument, ve kterém se například počítá s nutností zvyšování výdajů na obranu. "Pro Českou republiku bude stále obtížnější udržovat dostatečně silné konvenční síly v celém spektru schopností," zdůvodňuje dlouhodobá vize možnost vyšší specializace národních ozbrojených sil.

Pravděpodobný protivník českých vojáků a jejich kolegů v NATO bude v budoucnu hůře identifikovatelný v souladu s válečným právem. "Jeho technologická a doktrinální úroveň bude pravděpodobně nižší, než budou schopnosti ozbrojených sil České republiky a spojenců," tvrdí materiál. Protivník tohoto asymetrického typu prý nebude usilovat o vítězství v přímé konfrontaci, ale bude se snažit prosadit svá vlastní pravidla hry. Bude prý usilovat o přímé ohrožení českého území s cílem maximalizovat škody na lidských životech a na infrastruktuře. Bojovat prý bude raději ve městech či v horách a lesích než na otevřeném prostranství a jeho útoky budou mířit proti civilnímu obyvatelstvu, možná i za pomoci zbraní hromadného ničení.

Každá osmá oběť dopravní nehody je letos motocyklista

Každý osmý člověk, který v prvním pololetí letošního roku zahynul při dopravní nehodě, byl motocyklista. Z policejních statistik vyplývá, že při kolizích nejčastěji umírají motorkáři ve věku od 25 do 34 let. Doplácejí nejen na to, že na rozdíl od řidičů aut nejsou chráněni pevnou kapotou, ale také na to, že kvůli klesajícím cenám motocyklů si dnes může i mladý a nezkušený řidič pořídit extrémně silný stroj. Prodej nových motocyklů se v ČR za posledních deset let zvýšil na trojnásobek. Od ledna do konce června zemřelo na českých silnicích 56 motocyklistů, což představuje téměř 13 procent z celkového počtu silničních obětí.

Letos byl zatím pro motocyklisty nejtragičtější červen, kdy přišlo o život 21 z nich. Druhým nejtragičtějším měsícem je prozatím květen se 17 mrtvými. V dubnu zemřelo 13 lidí. Odborníci to přisuzují jarní "nerozježděnosti" řidičů, kteří po zimní přestávce znovu usedli na své stroje. Za loňský rok zemřelo při dopravních nehodách celkem 123 motocyklistů. O rok dřív jich zahynulo 95. Podle dříve zveřejněných údajů patří Česko v rámci Evropské unie k zemím, v nichž na miliardu ujetých kilometrů připadá nejvíce mrtvých motocyklistů.

Podle policistů na silnicích nejčastěji hřeší proti pravidlům překročením povolené rychlosti, nesprávným způsobem jízdy, nedáním přednosti v jízdě a zakrýváním své registrační značky. Odborníci soudí, že častou příčinou střetů motocyklů s osobními auty je obrovské zrychlení, které motocykl má. Často jej při předjíždění podcení nejen motorkář, ale i ostatní řidiči.

Senátorka Domšová navrhla uzákonit možnost eutanazie

Návrh zákona "o důstojné smrti", který předložila senátorka Václava Domšová (za SNK ED), má dát nevyléčitelně nemocným trpícím lidem možnost, jak za pomoci lékaře ukončit život. Senát začne normu projednávat na podzim. S ohledem na dosavadní reakce není moc jisté, že předloha v horní komoře nakonec získá potřebnou podporu. Kritici eutanazie argumentují mimo jiné možným zneužitím žádosti o usmrcení, například na nátlak příbuzných. Upozorňují i na pokrok ve vývoji léčby. Rozdílné názory panují i na roli lékaře, který má životy zachraňovat. Podle expertů z oblasti medicíny by místo uzákonění eutanazie bylo třeba zlepšit právní podmínky péče o umírající. Proti navrhované podobě zákona se postavil i poslanec ODS Boris Šťastný, který o uzákonění eutanazie také uvažuje. Na předloze mu vadí to, že by smrt měla pocházet z rukou lékaře.

Domšová přes hlasy kritiků slíbila zákon předložit po březnové konferenci nazvané Důstojná smrt, kterou uspořádala spolu s Liberální reformní stranou. Ve své předloze vychází z návrhu, který tato strana představila už před rokem. Senátorka počítá s tím, že eutanazie by se týkala jen pacientů, jejichž zdravotní stav je beznadějný, "a kdy se nachází ve stavu trvalého utrpení fyzického nebo psychického, které je výsledkem nahodilé nebo dlouhodobé závažné a nevyléčitelné nemoci". Podmínkou by byla předchozí písemná žádost pacienta.

Zákon má umožnit jak asistovanou eutanazii či sebevraždu, kdy by se nemocný mohl sám zabít za odborné zdravotnické pomoci, tak aktivní eutanazii. O ni by mohli předem požádat lidé, kteří by se dostali do stavu nezměnitelného bezvědomí. Smrt by u nich na základě jejich předchozí žádosti mohli vyvolat lékaři, kteří by za to nemohli být nijak postihováni. Předloha má dát podle jejích tvůrců jasná pravidla divokým eutanaziím, které se prý v českých nemocnicích podle lékařů provádějí, a to i přes zákaz v etickém kodexu České lékařské komory. Pacient dostává stále silnější dávky opiátů na bolest, až přestane dýchat.

Většina lidí umírá v nemocnici, jen u pětiny pacientů dokážou lékaři dostatečně tlumit bolest. Umírajícím podle expertů chybí kontakt s rodinou a postrádají i duchovní podporu. Je málo míst v hospicích a více peněz by mělo jít na paliativní medicínu. Pokud se toto změní, pak podle zdravotníků zákon o eutanazii nebude potřebný. Podle loňského průzkumu agentury SC&C pro Mladou frontu Dnes chtějí legalizovat smrt z rukou lékaře téměř dvě třetiny lidí. Osmadvacet procent občanů bylo proti eutanazii, zbylých osm procent nemělo jednoznačný názor.

V Česku je čtvrtá nejdražší nafta v Evropě

U čerpacích stanic v Česku se tankuje čtvrtá nejdražší nafta v Evropě. Ke konci tohoto týdne byl v ČR litr nafty k mání za 34,77 korun, dražší naftu tankují řidiči pouze ve Velké Británii, kde litr stojí zhruba 39 korun, v Norsku (38 Kč/l), Švédsku (35,80 Kč/l) a Itálii (35,80 Kč/l). Vyplývá to z údajů německých webových stránek clever-tanken a německého ústředního automotoklubu. V porovnání okolních zemí zaplatí rakouští řidiči za litr nafty asi o dvě koruny méně než v tuzemsku. V Polsku ušetří na litru 1,4 koruny, na Slovensku 90 haléřů a v Německu 20 haléřů.

Benzin je v Česku 13. nejdražší v Evropě. Z okolních zemí je o tři koruny dražší litr Naturalu 95 v Německu a o korunu v Polsku. Levněji o dvě koruny než v Česku lze natankovat v Rakousku a o 70 haléřů na Slovensku. Nejdražší benzin v Evropě tankují řidiči v Nizozemsku za 39,55 koruny, nejdražší naftu ve Velké Británii za 39,08 koruny za litr.

SkyEurope omezí lety z Prahy

Slovenské nízkonákladové aerolinie SkyEurope omezí kvůli drahé ropě od podzimu některé lety z Prahy. Uvedl to server iDnes.cz, kterému poskytl rozhovor šéf SkyEurope Jason Bitter. Firma zruší například spojení do Sofie nebo Lisabonu a nezavede již ohlášenou novinku, kterou měla být kyperská Larnaka. Jedno z pěti pražských letadel firmy v zimě vůbec nevzlétne, napsal iDnes. "Rušíme hlavně naše nejdelší lety, které pochopitelně cena ropy tíží nejvíce," řekl Bitter. Jedinou novinkou zimního letového řádu z Prahy bude spojení do italského Bari. Bitter zároveň nevyloučil rušení i dalších linek. Nynější vysoké ceny ropy dopadají na hospodaření všech leteckých společností. Nejvíce ohroženy jsou právě nízkonákladové společnosti. Jak připomíná iDnes.cz, šéfové největších aerolinek tvrdí, že v Evropě zůstanou po této krizi z nízkonákladových společností jen Ryanair a easyJet.

Podle Okamury silná koruna vážně škodí příjezdové turistice

Silná koruna vážně ohrožuje příjezdovou turistiku do České republiky. Posilující česká měna zdražuje zahraničním turistům pobyty, navíc snižuje marže cestovních agentur, které zahraniční turisty do ČR vozí. Uvedl to mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura. Agentury prodávají zájezdy do České republiky až s ročním předstihem, loni v létě při tisku nových katalogů kalkulovaly podle Okamury s kurzem 28 korun za euro. Koncem týdne však kurz překonal hranici 23 korun za euro. Jde zhruba o 18procentní posílení. "To je hluboko pod marží všech cestovních agentur a pobyty zahraničních turistů tak dotují ze svého nebo musí pro tento rok skončit," uvedl Okamura. Koruna také prodražuje pobyty v České republice. Zatímco ještě před několika lety dostal turista ve směnárně za 100 eur i více než 3000 korun, letos je to o 700 korun méně. "Stali jsme se tak nechtěně luxusní destinací," uvedl Okamura. Podle něj cesty do Prahy ruší především Západoevropané.

Na posilující korunu a úbytek turistů si stěžují také pražské hotely. Ti od března hlásí meziroční pokles tržeb, v některých měsících až o pětinu. "Některé hotely to nemohou přežít," varoval nedávnou prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Pavel Hlinka. Statistici zatím zaznamenávají růst počtu turistů ze zahraničí. V 1. čtvrtletí přijelo ze zahraničí 1,3 milionu turistů, což je o 8,5 procenta více než ve stejném období loni. Za 2. čtvrtletí úřad ještě data nezveřejnil, Okamura však předpokládá pokles. Růst počátkem roku připisuje přesunu Velikonoc do 1. čtvrtletí, zatímco loni byly až ve druhém.

V Praze žebrají hlavně Češi

Většina pražských žebráků jsou Češi, pocházejí ale z celé republiky. Jejich počet v centru Prahy klesl, proti zbytku jsou strážníci ale bezmocní. ČTK to řekl náměstek ředitele městské policie Ludvík Klema. Přivítal by proto zákon, který by umožnil zakázat vstup do metropole lidem, kteří ve městě nemají trvalé bydliště a opakovaně se zde dopouštějí nezákonné činnosti. Žebrání zakazuje na konkrétních místech vyhláška z roku 2000. V současné době podle Klemy v centru metropole pravidelně žebrá deset až 15 lidí. "Před začátkem platnosti vyhlášky to bylo zhruba 100 žebráků," řekl Klema. Na typické žebráky, kteří leží či klečí na zemi v útrpné póze, narazí lidé především v místech s větším počtem turistů, například v ulici Na Můstku nebo cestou k Pražskému hradu. Jiný způsob používají na Hlavním nádraží nebo autobusovém nádraží na Florenci. Ti žádají cestující o peníze například pod záminkou koupě jízdenky.

Ojediněle se mezi žebráky objevují cizinci, hlavně Slováci. "V minulosti tu byly také rumunské gangy. K žebrání často zneužívaly děti nadopované léky," řekl Klema. Dodal, že tento druh žebrání považuje za nejnebezpečnější. Strážníkům se ale podařilo s tímto problémem vypořádat. Se zbylými žebráky si ale strážníci rady nevědí. "Tito lidé nemají žádný majetek, takže exekutor u nich neuspěje. Navíc se na adrese, kterou mají uvedenou v dokladech, nezdržují. Pokud vůbec nějaké doklady vlastní," dodal Klema.

Na Folkových prázdninách v Náměšti je otevřeno sto tvůrčích dílen

Účastníci Folkových prázdnin v Náměšti nad Oslavou, které potrvají do soboty 26. července, se podle pořadatelů ani minutu nenudí. Kromě koncertů českých hudebníků i významných osobností world music a folku je pro ně v zámku i v podzámčí připravena stovka tvůrčích dílen. "Folkové prázdniny jsou výjimečné tím, že zde zahraniční hvězdy zůstávají několik dní a vedou hudební dílny," řekl ČTK hlavní pořadatel Michal Schmidt. Například o bluesové kytaře si návštěvníci budou moci povídat s profesorem blues Davidem Evansem, zpívání podle tvarových not povede Američan Tim Eriksen, tradiční písně ze Zimbabwe za doprovodu mbiry jim přiblíží Zuzana Novak a barevnost kolumbijské hudby Lucia Pulido. Nebude chybět dílna alikvotního neboli hrdelního zpěvu. K vrcholům festivalu bude podle Schmidta patřit čtvrteční setkání se členy souboru Waterson:Carthy, který patří k legendám tradiční anglické hudby "Největší část dílen je výtvarných," uvedl Schmidt. Návštěvníci mohou navštívit grafickou, keramickou nebo drátenickou dílnu, vyrobit si šperky ze smaltu a z barevných sklíček, naučit se ubrouskovou techniku nebo drhání. Protože hlavním tématem festivalu je dřevo, kreslí a malují se stromy, vyrábějí se dřevěné skládačky, loutky, košíky, pastýřské píšťaly a dřevění skřítkové - ochránci stromů. Od úterý do čtvrtka bude na dvoře Galerie 12 kovářská dílna s uměleckým kovářem Pavlem Tasovským, kovorytecká dílna a dílna tkaní na ručních stavech, upozornil Schmidt.

Archeologové našli v Boskovicích pravěké sídliště

Stopy osídlení staré více než 4000 let objevili v uplynulých dnech archeologové při záchranném výzkumu u nemocnice v Boskovicích. V budoucnu se tam počítá s výstavbou bytů. Nález dokládá, že už v pozdní době kamenné obývali tuto lokalitu lidé kultury zvoncových pohárů pocházející patrně z Pyrenejského poloostrova. ČTK to řekla pracovnice Muzea Boskovicka Zuzana Pančíková. Střední Morava tvořila podle vědců severní oblast výskytu lidí kultury zvoncových pohárů. Byl to kočovný pastevecký národ zdatných lučištníků. Jejich sídliště jsou nalézána zřídka. V Boskovicích se ale nyní podařilo objevit torzo objektu, který má v průměru asi 13 metrů. V něm archeologové vykopali větší množství nástrojů i keramiky, včetně červeně zbarvených zvoncovitých pohárů typických pro tuto kulturu. Nález u nemocnice je v krátké době druhým velkým úspěchem archeologů v Boskovicích. Při záchranném výzkumu na centrálním Masarykově náměstí v uplynulých dnech objevili ohořelé zbytky srubových domů ze 13. století, které tvořily původní tvrz pod hradem v Boskovicích. I když jsou o ní písemné zmínky dobře známy, hmatatelný doklad o prapočátcích města dosud chyběl.

Novou lanovku a sjezdovku v Železné Rudě neuhradí EU ale soukromý sektor

Železná Ruda na Šumavě, která chce kvůli posílení turizmu postavit sedačkovou lanovku a sjezdovku za 360 milionů korun, už nebude sázet na peníze z Evropské unie. Po neúspěchu v evropském programu ROP už nabízí městský projekt soukromým investorům. ČTK to řekl starosta Michal Šnebergr. "Komise ROP řekla, že se u projektu nepotvrdila veřejná prospěšnost. Mohli bychom tak získat z EU jen do 40 procent nákladů akce. Zbytek by muselo dodat výhradně město, což je pro nás neschůdné," dodal. Starosta přiznal, že radnice už hledá privátní investory, ale konkrétní model financování a provozu ani oslovené firmy neprozradil. Investice má přivábit do rekreační oblasti více lyžařů, kterým už nestačí jeden velký areál na Špičáku. Nová sjezdovka s tunelem bude mít délku 1500 metrů. Radnice, která dosud dala do přípravy akce čtyři miliony korun, už má územní rozhodnutí. Rozšíření nabídky je považuje dvoutisícové rekreační město za nutnost. Turisté, včetně českých, už jsou zcestovalí a náročnější. Lyžaři jsou zvyklí na přejíždění z několika areálů a požadují moderní spojení na vrcholy.

Brněnská zoo vyhlásila sbírku na modernizaci expozice šimpanzů

Brněnská zoo vyhlásila sbírku na modernizaci expozice šimpanzů. Bude trvat tři roky. Cílem je získat finanční základ na podstatné rozšíření výběhu. Měl by se zvětšit až pětinásobně, přičemž celkové náklady se odhadují na 15 milionů korun. ČTK to řekl ředitel zoo Martin Hovorka. "Za expozici šimpanzů nás lidé nejvíce kritizují. Je malá, neútulná a zastaralá. Právě to nás přimělo k vyhlášení sbírky. Sehnat peníze na projekt bude totiž obtížné," uvedl ředitel.

Šimpanzi sdílí pavilon lidoopů s dalšími dvěma opičími druhy. Pro ty budou postaveny nové výběhy. Současné kóje v pavilonu pak budou zrušeny a celý bude věnován pouze šimpanzům. Po rozšíření bude pletivo na expozici vyměněno za sklo. Výběh bude doplněn o další stromy a prvky, které budou moci šimpanzi použít k lezení nebo ke hře. Jejich rodinu tvoří i nejstarší obyvatelka zoo - dvaačtyřicetiletá Dadyna.

Hradecká prohrála ve finále v Bad Gasteinu s Parmentierovou

Česká tenistka Lucie Hradecká nedosáhla v rakouském Bad Gasteinu na první singlový titul z turnaje WTA. Třiadvacetiletá deblová specialistka při své první účasti ve finále dvouhry prohrála s čtvrtou nasazenou Francouzkou Pauline Parmentierovou dvakrát 4:6.

Hradecká, 237. hráčka singlového žebříčku, která v Bad Gasteinu postoupila do hlavní soutěže z kvalifikace, přitom vstoupila do finále velmi nadějně. Vedení 3:1 však neudržela a v úvodním setu pak už získala jen jednu hru. V druhé sadě pak dvaadvacetiletá Parmentierová, která je v pořadí WTA 53. na světě, znovu dvakrát získala soupeřčino podání a zápas už dovedla do vítězného konce.

Tenista Čermák má deblový titul z Amersfoortu

Český tenista František Čermák získal na turnaji v nizozemském Amersfoortu první letošní titul ve čtyřhře a celkově šestnáctý v kariéře. Společně s domácím Rogierem Wassenem, s nímž tvořil nejvýše nasazenou dvojici, v nedělním finále porazili nizozemský pár Jesse Huta Galung a Igor Sijsling dvakrát 7:5. Vítězové získali prémii 15 tisíc eur.

Na mistrovství ČR v dálkovém plavání zvítězili Vítek a Pechanová

Olympionici Rostislav Vítek a Jana Pechanová vybojovali tituly mistrů České republiky v dálkovém plavání na pět kilometrů. Závodníci Komety Brno triumfovali na sobotním šampionátu v lomu u Svobodných Heřmanic na Bruntálsku. Vítek na pětikilometrové trati zvítězil poprvé, po pěti letech připravil o domácí titul Jakuba Fichtla. Nyní Vítek ještě zvažuje účast na víkendovém závodu Českého poháru v Hlučíně. "Pokud bych tam závodil, tak už jen tréninkově, protože třicátého července odlétáme na krátké soustředění do Hongkongu a pak pokračujeme do Číny," uvedl český plavec.

Také Pechanová uspěla, ačkoli si v prvním kole spletla trasu a musela se vrátit. "Druhé kolo bylo pomalejší, ale ty další tři jsem už musela zrychlit, protože zima byla nepříjemná," podotkla Pechanová. Druhá za ní doplavala Kateřina Černíková z Mladé Boleslavi.

Kůs a Šitera jsou ve finále MS juniorů na ploché dráze

Matěj Kůs a Filip Šitera postoupili do finále juniorského mistrovství světa na ploché dráze. Sobotní semifinálový závod v chorvatském Goričanu vyhrál bez ztráty bodu domácí jezdec Jurica Pavlič. Kůs obsadil třetí pozici před ruským obhájcem titulu Emilem Sajfutdinovem, Šitera uspěl v dodatkové jízdě čtyř závodníků o dvě zbývající místa. Předčil v ní i loňského seniorského mistra ČR Slováka Martina Vaculíka, který tak bude ve finále šampionátu 4. října v Pardubicích jen náhradníkem. Dalšímu českému plošináři ve startovním poli Hynku Štichauerovi se chorvatský závod nepovedl. V jedné z jízd spadl, celkově obsadil 15. místo a v mistrovství světa skončil.

Příští měsíc bude teplotně průměrný, doprovodí ho přeháňky

Lidé, kteří se chystají strávit dovolenou v České republice, se v příštím měsíci horkých slunečných dnů bez mráčku spíše nedočkají. Příští čtyři týdny budou teplotně průměrné, průměrné bude i množství srážek. Nejvyšší denní teploty budou v následujících 30 dnech v Česku panovat koncem července a počátkem srpna. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Nejnižší denní teploty přinese počátek příštího týdne, kdy by mělo být pouze 15 až 20 stupňů. Od čtvrtka se začne oteplovat a o víkendu by měly teploty dosáhnout 24 až 29 stupňů. Bude ale oblačno až polojasno, místy přeháňky nebo bouřky. Podobná situace potrvá až do konce července. Nejnižší noční teploty meteorologové odhadují na 14 až osm stupňů, po oteplení na 19 až 13 stupňů. I ve druhé dekádě období, tedy od 1. do 10. srpna, bude na obloze spíše zamračeno. Meteorologové opět očekávají přeháňky a bouřky. Po horkých dnech z počátku srpna se později ochladí na 20 až 26 stupňů. Nejnižší noční teploty budou 17 až 11 stupňů, později 13 až sedm stupňů.

Aktuální počasí v ČR

Přetrvává polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Teploty v noci klesnou na 15 až 11 stupňů Celsia, v pondělí přes den vystoupí na 16 až 20 stupňů Celsia.