Zprávy

Čeští novináři sledovali test americké protiraketové obrany

V integračním a řídícím centru na základně Schriever nedaleko amerického města Colorado Springs v pátek proběhl test americké protiraketové obrany, kterému kromě české ministryně obrany Vlasty Parkanové, náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka a velvyslance České republiky při NATO Štefana Füleho mohli přihlížet také čeští novináři jako vůbec první zástupci médií. Test počítačově simuloval zkušební zničení útočné rakety obrannou střelou. Cílem bylo zjistit, jak spolu komunikují senzory a radary na zemi, na moři i na lodích, které dráhu monitorovaly.

Vojáci odletěli do Afghánistánu, Turkmenistánu povolil přelet

Armádní letoun Airbus A-319, který se v pátek musel kvůli problémům s povolením přeletu přes území Turkmenistánu vrátit do Prahy, v sobotu ráno opět odletěl do afghánského Kábulu. Stalo se tak poté, co povolení k přeletu turkmenského vzdušného prostoru získal písemně. ČTK to řekla mluvčí náčelníka generálního štábu české armády Mira Třebická.

Letadlem podle ministerstva obrany cestovalo kromě posádky 39 osob. Byli mezi nimi afghánští pacienti, kteří se léčili v Česku a teď se v doprovodu příbuzných vraceli do vlasti, dále čeští vojáci, kteří se z dovolené vraceli zpět do afghánské mise, část nového kontingentu polní nemocnice a chemické jednotky působící na letišti v Kábulu a také vedoucí civilní části provinčního rekonstrukčního týmu v Lógaru Václav Pecha.

Letadlo odletělo z Prahy už v pátek před polednem na základě ústního příslibu turkmenské strany, že mu bude vydáno povolení k přeletu turkmenského území. To se ale podle českého ministerstva obrany nestalo, proto se stroj týž den večer vrátil do Prahy. Podobné problémy s turkmenskými úřady měly české letouny loni i o rok dříve.

Druhý blok Temelína je po opravě opět v provozu

Jaderná elektrárna Temelín dodává opět elektřinu z obou bloků. Energetici v sobotu dopoledne opravili netěsnost na odvodnění pod vysokotlakým dílem turbíny a zařízení poté připojili k síti. ČTK to řekl Václav Brom z tiskového odboru elektrárny. Odstávka trvala deset hodin. Během té doby vyráběl elektrickou energii jen první blok. Podle ředitele elektrárny Miloše Štěpanovského šlo o malou netěsnost, na níž se přišlo minulý týden. "Je to skutečně drobnost, která se na takovémto technickém zařízení běžně vyskytuje," řekl tento týden.

Příští sobotu odstaví Temelín první výrobní blok na 75 dní. Energetici vymění čtvrtinu paliva a provedou technické kontroly. Patří k nim i prohlídka tlakové nádoby, kde je reaktor. Ta se provádí jednou za čtyři roky. Plánována je i modernizace stroje na zavážení palivových souborů. Znovu má blok začít vyrábět v pondělí 6. října.

Podle Kalouska byly cestovní náhrady pro Čunka podvod

Podle ministra financí Miroslava Kalouska (KDU-ČSL) firma Zbrojovka Vsetín v případě lidoveckého šéfa Jiřího Čunka zřejmě podváděla s cestovními náhradami. Kalousek to řekl v rozhovoru pro Lidové noviny (LN). Uvedl v něm, že Čunek zřejmě pobíral náhrady za cesty, které vůbec neuskutečnil. Jedině tak mohl přijít k částkám, které v auditu jeho majetku uvádí agentura Kroll.

Čunek měl podle šetření firmy Kroll, které si objednal ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, v 90. letech lobbovat ve prospěch Zbrojovky Vsetín a jízdy do Prahy na ministerstvo mu tehdy vynesly finance navíc v podobě nedaněných náhrad služebních cest. Agentura tyto informace získala od bývalého ředitele vsetínské Zbrojovky Karla Dančáka. O jak vysoké náhrady se jednalo, Čunek odmítl říct, podle agentury ale mohly vysvětlit rozdíl v příjmech nynějšího vicepremiéra a v částkách, které ukládal na účty v bankách. "V případě Jiřího Čunka by muselo jít o tisíce takových jízd. Ne o desítky. Jinak by statisíce, o kterých mluví pan Dančák, nevydělal," řekl listu Kalousek. Podle LN Dančák Kalouskovo tvrzení označil za nesmysl a po přečtení rozhovoru zváží další postup.

Kalousek už dříve tvrdil, že agentura lže, když naznačuje, že Čunek v 90. letech lobboval na ministerstvu obrany za Zbrojovku Vsetín. Čunek ve firmě tehdy pracoval jako bezpečnostní technik a podle Kalouska, který v té době působil jako náměstek ministra obrany, za projekty vždy lobbovali jen generální ředitelé nebo najatí specialisté.

Vláda posoudí návrh na rovný přístup k odškodnění obětí okupace

Vláda se bude příští týden zabývat senátní novelou, která má zajistit odškodnění obětí okupace Československa v roce 1968 v řádné výši. Senátoři chtějí napravit stav, kdy je odškodnění podle zákona z roku 2005 odepíráno lidem, kteří se domohli určité finanční satisfakce podle komunistických norem. Výsledné odškodnění by se jim proto podle novely mělo pouze snížit o již vyplacenou částku. Návrh má velkou naději získat podporu kabinetu už vzhledem k tomu, že jej předložili senátoři za ODS a KDU-ČSL včetně ministra kultury Václava Jehličky. Novela má podle místopředsedy Senátu Jiřího Lišky (ODS) zajistit spravedlivý a rovný přístup k obětem okupace vojsky Varšavské smlouvy před 40 lety.

Oběti nebo pozůstalí po nich mohou podle tři roky starého zákona požádat o jednorázové finanční odškodnění od 30.000 do 150.000 korun podle míry postižení. Mnozí žadatelé byli odmítnuti s tím, že se jim už dostalo odškodnění podle předchozích právních předpisů. Podle nich ale mohli získat mnohem nižší finanční kompenzaci. Svědčí o tom podle předkladatelů novely také to, že vláda na kompenzace vyčlenila čtvrt miliardy korun, avšak zatím vyplatila jen něco přes pět milionů korun.

Vláda projedná závěr NKÚ zastaralosti protiletecké obrany ČR

Problematikou protiletadlové obrany státu se na svém posledním jednání před dovolenou bude zabývat česká vláda. Za přítomnosti prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Františka Dohnala projedná zprávu jeho kontrolorů, podle které například téměř všechny řízené střely v české armádě už překročily svou technickou životnost. Ministerstvo obrany však na závěry NKÚ, zveřejněné přibližně před měsícem, reagovalo tvrzením, že protiletadlovou munici je možné mimo jiné díky kontrolám používat dlouhou dobu. Nahrazovat ji prý bude třeba až kolem roku 2010 nebo dokonce později. NKÚ také zjistil, že dokumenty ministerstva obrany zabývající se rozvojem armády v letech 2009 až 2014 neřeší potřeby protivzdušné ochrany.

V Praze byl zatčen britský pedofil

Policisté zatkli v úterý v Praze nebezpečného pedofila z Velké Británie. Napsal to deník Právo. Jednadvacetiletý muž je podezřelý z pohlavního zneužívání nezletilých dívek. V Británii mu hrozí až doživotní vězení. Na území ČR se zřejmě protiprávního jednání nedopouštěl. Čeští policisté ho zadrželi ve spolupráci s Interpolem. Mladík, na kterého byl vydán eurozatykač, měl spáchat šestnáct trestných činů. "V letech 2003 až 2006 si na různých internetových serverech vybíral dvanácti až třináctileté dívky, kterým sliboval vyjížďky autem. Při nich je pak znásilnil," řekla Právu mluvčí celorepublikové kriminálky Pavla Kopecká. Muž je podezřelý i z pořizování a držení dětské pornografie a dalších trestných činů. Podle šéfa policejních pátračů Ladislava Kadeřábka byl mladý Brit nalezen v rekordně krátké době - britské úřady vydaly mezinárodní zatykač teprve před třemi týdny. Při zatčení nekladl odpor. "Byl tak překvapený, že nestačil ani pořádně zareagovat," řekl Právu Kadeřábek.

Centrum hlavního města ožilo folklorem

Průvod téměř pěti desítek folklorních souborů v sobotu roztančil centrum Prahy. Hudebníky, zpěváky a tanečníky v pestrých krojích a úborech po cestě vítaly stovky turistů i Pražanů. Největší potlesk sklidili zřejmě velšští tanečníci v ohnivých kostýmech, přihlížející zaujali také temperamentní Katalánci nebo Švýcaři s tradičními kravskými zvony. Průvodem vyvrcholil druhý ročník mezinárodního festivalu folklorních souborů. Soubory se před polednem vydaly ze Staroměstského náměstí a kolem Prašné brány a Stavovského divadla se vrátily zpět. Na trase se několikrát zastavovaly a předváděly se stovkám diváků, kteří je za to odměňovali spontánním potleskem.

Před Prašnou bránou sklidil největší ohlas velšský soubor The Powderkegs Border Morris Dancers. Tanečníci v ohnivých kostýmech se začerněnými tvářemi předvedli tanec, kterým si v 17. a 18. století přivydělávali farmáři a stavebníci v době, kdy nebylo dost práce. Protože vybírání peněz do klobouku bylo tehdy považováno za nepovolené žebrání, začerňovali si tváře uhelným prachem, aby je nikdo nepoznal. Při tanci bouchali dřívky a zvonili rolničkami. Posluchači si mohli také zajódlovat se švýcarskými a tyrolskými hudebníky, kteří s sebou přivezli velké kravské zvony a alpské rohy. Zaposlouchat se mohli do lotyšských, ruských či portugalských lidových písní. Pozoruhodné byly také temperamentní katalánské skupiny nebo kyperské a řecké tance. Zajímavé bylo rovněž srovnání zvyků a krojů středoevropských a jihoevropských skupin, které do Prahy zavítaly z Polska, Slovinska a Chorvatska.

Na festival se do Prahy sjelo kolem 1300 zpěváků, tanečníků a hudebníků z dvou desítek evropských zemí. Českou republiku zastupoval dětský soubor Vonička, který představil folklor z oblasti Valašska a Slovenska. "Oproti loňsku máme letos dvojnásobnou účast," řekla ČTK zástupkyně pořadatelů Veronika Strnadová. Čtyřdenní setkání pokračuje do neděle.

Festival Barvy léta v Poděbradech zahájil punk a ruština

Vystoupením punkové kapely Bobr chutná 2x v sobotu po poledni začal v Poděbradech na Nymbursku již 7. ročník hudebního festivalu Barvy léta. Vedle řízné rytmické muziky diváky zaujala i ruština v úvodní písni Učat v škóle. Pořadatelé letos očekávají rekordní návštěvu. Akci proto přesunuli z dosavadního areálu na větší louku v těsném sousedství. Loni festival, který návštěvníkům nabízí i koupání v nedalekém jezeře, navštívilo 2500 diváků. Letos pořadatelé počítají, že dorazí o několik stovek lidí více. Koupání v jezeře ale zatím nikoho vzhledem k zatažené obloze nezlákalo. Na festivalu vystoupí například Vypsaná fixa, Mňága a Žďorp, Jaroslav Uhlíř a skupina Tři sestry. Mezinárodní charakter akci dodají mimo jiné slovenští punkeři ze skupiny Horkýže Slíže. Barvy léta po půlnoci zakončí havanská šestice Son Coliente, držitelé ocenění pro skupinu roku Prague Latin Awards 2006, kteří hrají tradiční kubánskou hudbu.

Nad Velkými Pavlovicemi se brzy začne stavět rozhledna

V září bude u Velkých Pavlovic na Břeclavsku otevřena nová rozhledna, jejíž výstavba přijde na 1,5 milionu korun. Věž bude měřit 17 metrů. Bude sice dřevěná, půjde ale o architektonicky moderně pojatou stavbu, řekl ČTK velkopavlovický starosta Pavel Procházka. Nyní podle něj vrcholí příprava projektu. Radnice už vykoupila pozemky, na nichž bude věž stát, má také připravené dřevo. Rozhledna by se měla stát jedním z center regionu Modré hory na Břeclavsku. Je to oblast plná vinic s největším počtem pěstovaných modrých hroznů na jižní Moravě. Právě proto dostala lokalita, v níž hory rozhodně nejsou, svůj romantický název. Z věže budou vidět Karpaty i Lednicko-valtický areál. Návštěvníci uvidí rozhlednu v nedalekých Bořeticích a vyhlídkové místo ve Velkých Bílovicích. Dohlédnou patrně až na Vídeň. Na jižní Moravě se staví stále nové rozhledny. Nejnovější stojí v Brně-Soběšicích. Otevřena byla v uplynulých týdnech a nabízí pohled na jihomoravskou metropoli a okolní lesy.

Štěkeň slavila 690 let a vzpomínala i na Klostermanna

Výročí 690 let od založení obce a 85 let od úmrtí spisovatele Karla Klostermanna, který v místě prožil dětství a závěr života, si připomněli lidé ve Štěkni na Strakonicku. Známému šumavskému literátovi věnovali památný strom - stoletý dub, který stojí v zahradě zámku blízko pokoje, kde Klostermann psal i zemřel. V místní faře vznikl také Institut Karla Klostermanna. Do budoucna se v něm budou shromažďovat informace o životě a díle tohoto autora, řekl ČTK kronikář městyse a člen Občanského sdružení Karel Klostermann František Sáček. "Institut obsahuje pět základních tezí - historie, víra, příroda, turistika a literatura. Lidé se dovědí nejen o Klostermannovi, o jeho životě na štěkeňském zámku, ale součástí bude i regionální muzeum o historii obce," uvedl Sáček. Klostermann vstoupil do dějin literatury jako autor knih popisujících drsnou krásu Šumavy a tvrdý život obyvatel z těchto hor.

Chloubou vyškovského zooparku se stane starý povoz z Banátu

Chloubou vyškovského zooparku, který se zabývá chovem hospodářských zvířat z celého světa, se brzy stane kravský povoz pořízený u českých krajanů v rumunském Banátu. Park jej získal v kompletním stavu i s chomouty. Chce si vychovat krávy k tahu tak, aby mohl povoz jezdit po zooparku. ČTK to řekl ředitel tohoto zařízení Josef Kachlík. V Česku se už takovéto povozy nevidí. "To ve vesnici Svatá Helena v Banátu je ještě krajané běžně používají. Pro milovníky klasického zemědělství je to tam ráj, i když bez moderní techniky je práce na poli strašná dřina," uvedl ředitel. Kachlík s přáteli z Banátu v uplynulých dnech povoz rozmontoval na součástky. Mohutný vůz se v tomto stavu vměstnal do vozíku za osobní auto, v němž jsou přepravováni koně. V tomto stavu byl přivezen do Česka. Nyní čeká povoz montáž.

Kromě hospodářských zvířat z celého světa lze ve vyškovském zooparku najít 20 kusů historické zemědělské techniky. Jsou to vyřazené mlátičky, sekačky nebo pluhy sehnané ve vesnicích. V zooparku by měl v budoucnu vzniknout pavilon pro tuto techniku. Zoopark je propojený s předloni otevřeným dinoparkem, v němž je k vidění asi 30 soch prehistorických ještěrů. Předpokládá se, že obě zařízení letos navštíví přes čtvrt milionu lidí.

Filmový festival v Uherském Hradišti přiblíží i totalitní režimy

Návštěvníci letošního ročníku Letní filmové školy v Uherském Hradišti budou moci zhlédnout snímky o nacistické a komunistické totalitě. Filmový festival totiž doplní bezplatná projekce unikátních děl Československého armádního filmu z 50. a 60. let minulého století a polistopadových dokumentů. Letní filmová škola se uskuteční od 25. července do 3. srpna. Spojení filmu o totalitních režimech s Uherským Hradištěm není podle organizátorů náhodné. Právě tamní věznice totiž patřila k těm nejhorším komunistickým kriminálům. Jedním z hostů na besedách bude například Ján Novák, který v loňském roce v prostorách uherskohradišťské věznice natáčel film o praktikách komunistických bachařů, jako byl třeba Alois Grebeníček, otec bývalého předsedy KSČM. Zcela unikátní pak budou archivní materiály Československého armádního filmu, jež přibližují absurditu komunistické propagandy zcela odlišné od reality.

Festival Happy Days předčasně skončil kvůli nezájmu diváků

Na královéhradeckém letišti v sobotu ráno předčasně skončil festival Happy Days. Akce, která měla trvat 11 dní a kterou organizátoři označovali za největší prázdninovou party v historii Čech, přilákala za tři dny jen asi tisíc návštěvníků. Pořadatelé zřejmě utrpěli velkou finanční ztrátu. Zatím se neví, jestli se bude divákům vracet vstupné. "Měl to být první ročník, ale začít tak velkým festivalem bylo zřejmě velké sousto," řekl ČTK jeden z organizátorů Jaroslav Judas. Prodělek odhadl na několik milionů korun.

Organizátoři, kteří podle serveru tn.cz sympatizují se sektou Hare Krišna, avizovali, že na akci vystoupí stovky hudebních skupin, desítky divadelních souborů z oblasti pohybového a alternativního divadla, multimediální umělci a další. Součástí festivalu měl být taneční stan, sportovní aréna, workshopy, umělecké dílny nebo módní přehlídky. Už čtvrteční zahajovací večer však naznačoval problémy. Na hlavní hvězdu - newyorskou skupinu Fun Lovin' Criminals - se přišlo podívat pouze několik stovek fanoušků. Koncert navíc začal s dvouhodinovým zpožděním, což organizátoři omlouvali technickými problémy. Server tn.cz napsal, že pro návštěvníky festivalu byla připravena pouze vegetariánská strava.

Euroregion Nisa začne oceňovat přeshraniční partnerství

Euroregion Nisa, který leží v Trojzemí mezi Českem, Polskem a Německem, začne oceňovat přeshraniční partnerství. Nové ocenění bude první veřejným ohodnocením za fungující přeshraniční projekty. Euroregion jej bude udělovat v pěti kategoriích - komunálním partnerství, bezpečnosti a zdraví, vzdělávání, cestovním ruchu a sportu a kultuře. ČTK to řekl tajemník české části euroregionu Jaroslav Zámečník. "Chceme zavést novou tradici. Veřejně pochválíme ty, za kterými jsou vidět skutečné výsledky," podotkl předseda euroregionu Petr Skokan s tím, že Euroregion Nisa má navíc možnost do roku 2013 dobře fungující přeshraniční projekty finančně podporovat. O ceny se mohou ucházet právnické osoby z celého regionu. Ceny, v každé kategorii jednu, bude udílet komise složená z německých, polských a českých expertů z vysokých škol, hospodářských komor, obcí a poradenských organizací. Udělí je koncem září na zámku Lemberk. Ocenění budou mít právo užívat značku Držitel Ceny Euroregionu Neisse-Nisa-Nysa.

Euroregion Nisa vznikl v roce 1991 v oblasti, kde se stýkají hranice Německa, Polska a Česka. Je nejstarším euroregionem ve střední a východní Evropě. Rozkládá se na ploše více než 13.000 kilometrů čtverečních, kde žije asi 1,6 milionu lidí. Českou část tvoří čtyři okresy Libereckého kraje a Šluknovsko. Největším městem je stotisícový Liberec. Od roku 2003 vyhlašuje euroregion Cenu Inovace za ojedinělý výrobní postup nebo výrobek a jeho prodejnost.

V ČR bude možné 1. srpna pozorovat částečné zatmění Slunce

V České republice bude možné 1. srpna dopoledne pozorovat částečné zatmění Slunce. Měsíc zastíní zhruba čtvrtinu slunečního kotouče. "Čím budete v Česku severněji a východněji, tím větší zatmění spatříte," uvádějí astronomové na serveru www.astro.cz. Rozdíly budou ale jen nepatrné. V Praze zatmění začne v 10:50, maximální fáze bude v 11:40 a skončí ve 12:31 středoevropského letního času. Časové údaje pro jiné části České republiky se liší jen několika minutami stejně jako procento zakrytí slunečního disku Měsícem.

Dana Brožková je mistryní světa v orientačním běhu

Dana Brožková se stala mistryní světa a pro český orientační běh vybojovala první zlatou medaili od roku 1991. Ve Skřípově na Prostějovsku vyhrála finále závodu na klasické trati. Sedmadvacetiletá domácí reprezentantka předčila na dvanáctikilometrové trati stříbrnou Norku Marianne Andersenovou o 43 sekund. Třetí Annika Billstamová ze Švédska už na vítězku ztratila více než minutu. Na první místo se přitom Brožková probojovala až v závěru, kdy její soupeřky ztratily. "Ještě tomu stále nemůžu uvěřit," usmívala se v cíli čerstvá mistryně světa, jejímž nejlepším výsledkem dosud byl bronz z MS 2006 v Dánsku. Její mladší sestra Radka získala ve čtvrtek bronz na krátké trati a obě mají šanci svoji medailovou sbírku ze světového šampionátu ještě rozšířit v nedělním závodu štafet.

Tenistka Hradecká si v Bad Gasteinu zahraje nečekaně o titul

Česká tenistka Lucie Hradecká se v rakouském Bad Gasteinu probojovala poprvé v kariéře do finále turnaje WTA. Třiadvacetiletá deblová specialistka porazila Rusku Marii Korytcevovou 6:3 a 6:2. O titul bude hrát v neděli s čtvrtou nasazenou Francouzkou Pauline Parmentierovou. Hradecká, která má na kontě čtyři deblové tituly, může v Bad Gasteinu slavit dvojnásobný úspěch. Spolu s Andreou Hlaváčkovou ji čeká také finále čtyřhry proti Bulharce Sesil Karatančevové a Srbce Nataše Zoričové. Loni Hradecká vyhrála v Rakousku s Renatou Voráčovou.

O účast v semifinále hrály i další dvě české tenistky, ale neuspěly. Turnajová sedmička Iveta Benešová prohrála s nejvýše nasazenou Agnes Szavayovou z Maďarska hladce dvakrát 2:6. Tereza Hladíková uhrála rovněž jen čtyři gamy proti Korytcevové.

Hájek se stal mistrem světa v přesném létání

Český pilot Luboš Hájek z Aeroklubu Strakonice získal v rakouském Riedu titul mistra světa v přesném létání. Zlatou medaili vybojoval také český tým, nejmladší člen reprezentace Jiří Machovský z Aeroklubu Kladno vyhrál juniorskou kategorii. Hájek současně získal prvenství v navigaci. Jediný titul Čechům sebral domácí Rakušan Hans Gutmann, jenž je mistrem světa v přesnosti přistání. Mistrovství světa se zúčastnilo 62 pilotů z 13 zemí.

Počasí

V neděli čekáme oblačno, místy přeháňky, ojediněle bouřky. Teploty 19 až 23 stupňů Celsia, na horách kolem 15 stupňů.