Zprávy

Topolánek se už nechce zabývat auditem Čunkových financí

Premiér Mirek Topolánek (ODS) se dál odmítá zabývat výsledkem auditu financí vicepremiéra a šéfa lidovců Jiřího Čunka. Podle něj šetření přineslo odpověď na tři základní otázky, které se týkají Čunkova údajného úplatku. Podle auditorů ke korupci těžko mohlo dojít. Topolánek se nechce zabývat dalšími pochybnostmi, které audit ukázal. Uvedl, že jde o záležitost ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (za SZ), který vypracování auditu zadal. Agentura při hledání zdrojů financí Čunovy rodiny odhalila, že Čunek jako bezpečnostní technik Zbrojovky Vsetín vyjednával státní zakázky, protože měl v té době na ministerstvu obrany vnitrostranické kontakty. Odměny za lobbování prý dostával hotově jako cestovní náhrady, které se nedaní. Autoři auditu poznamenali, že v té době pracoval na ministerstvu obrany jako náměstek zodpovědný za nákup majetku a rozpočet nynější ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL). Ten ale odmítá, že by s Čunkem v 90. letech o nějakých zakázkách jednal.

Ministr Schwarzenberg chce v prověřování financí vicepremiéra Čunka pokračovat. Audit podle něj ponechal řadu otevřených otázek, které by měl předseda lidovců vysvětlit. Na ty by auditoři firmy Kroll mohli najít odpovědi v dokumentech, které teprve dostanou. Čunek jim totiž nepředal kompletní policejní spis. Ze zhruba 4700 stran jich na 700 chybí. Čunek již dříve uvedl, že o chybějících stránkách nevěděl, Krollu prý odevzdal vše, co měl k dispozici.

Lidovci dál považují audit Čunkových financí za záležitost Strany zelených

Přední funkcionáři KDU-ČSL považují i nadále audit Jiřího Čunka za věc Strany zelených. A to i přesto, že ukázal na možné obcházení daňových zákonů a obchody vyjednávané po vnitrostranické linii. K auditu agentury Kroll se nechtějí vyjadřovat. "Vnímám to jako vztah dvou fyzických osob: předsedy Čunka a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga," řekl první místopředseda KDU-ČSL Roman Línek. I podle místopředsedy sněmovny za KDU-ČSL Jana Kasala si audit objednali zelení, je proto na nich, aby z něho vyvozovali nějaké závěry. Zelení ovšem mají pochybnosti. První místopředsedkyně Dana Kuchtová považuje vyplácení odměn v podobě cestovních náhrad, které se nedaní, za obcházení daňových zákonů. Připadá jí neseriózní, že američtí detektivové nedostali k prostudování 700 stran Čunkova spisu. Schwarzenberg by ale podle Kuchtové neměl zadávat agentuře Kroll šetření ohledně postupu české policie a státního zastupitelství, protože tím podrývá důvěru těchto institucí u veřejnosti.

Klaus nadále nechce ratifikaci lisabonské smlouvy

Prezident Václav Klaus nadále nesouhlasí s pokračováním ratifikace lisabonské smlouvy. Názor nezměnil ani po úterní schůzce s představiteli vlády, která se týkala zahraniční politiky a přípravy českého předsednictví EU. Kromě prezidenta se jí zúčastnili premiér Mirek Topolánek (ODS), místopředseda vlády Alexandr Vondra (ODS) a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (za SZ), který naopak ratifikaci podporuje. Schwarzenberg si myslí, že parlament by smlouvu měl po vyjádření Ústavního soudu schválit. Ústavní soud by mohl dát vyjádření k souladu lisabonské smlouvy s českým právním řádem možná už v září. Vondra se domnívá, že bez souhlasu Irska, které v červnu v referendu smlouvu odmítlo, dokument v platnost vstoupit nemůže. Zdůraznil, že v Česku se schvalování nyní zastavilo.

Americký štít poškodí podle Medveděva bezpečnost Evropy

Ruský prezident Dmitrij Medveděv prohlásil, že rozmístění prvků americké protiraketové obrany v Evropě poškodí bezpečnost starého kontinentu. Podle agentury ITAR-TASS také zopakoval, že Rusko je připraveno přijmout odvetná opatření. V narážce na ujišťování USA, že štít není namířen proti Rusku, prezident řekl, že bezpečnost nelze stavět jen na čestném slově. V projevu k ruským velvyslancům svolaným do Moskvy uvedl, že zařízení, která mají být rozmístěna ve střední Evropě (radar v Česku a antirakety v Polsku), zhorší bezpečnost na kontinentu. Možnou ruskou reakci na smlouvu o radaru Moskva dosud neupřesnila. Rusko dlouhodobě protestuje proti plánu USA vybudovat v Česku radar a v Polsku základnu s deseti obrannými protiraketami. Tato vojenská zařízení by měla chránit USA a jejich spojence před eventuálními raketovými útoky takových zemí, jako je Írán. Přestože USA opakovaně zdůrazňují, že štít není namířen proti Rusku, Moskva tomu nevěří.

Rusko snížilo dodávky ropy do ČR kvůli Turecku

Ruská ropná firma Tatněfť, jeden ze dvou hlavních dodavatelů ruské ropy do České republiky, omezila dodávky ropy do Česka, protože je přesměrovala do Turecka. Tam jsou podle ní lepší ziskové marže. Agentuře Reuters to řekl poradce náměstka ředitele Tatněfti Nurislam Subajev. Odmítl ale uvést, jak velké bylo snížení dodávek. Podotkl však, že objem dodávek ropovodem Družba do České republiky se brzy vrátí na běžnou úroveň. Obchodní představitel Ruské federace v ČR Grigorij Sarišvili v pondělí na schůzce s českým ministrem průmyslu a obchodu uvedl, že příčinou snížení dodávek ropy do Česka byly technické důvody, a ne politické, jak se původně spekulovalo. Ruská strana odkázala na problémy při těžbě ropy a blíže nespecifikované změny v ruských dodavatelských společnostech.

Vláda odloží jednání o pátečním zákazu jízd kamionů

Vláda se nebude příští týden zabývat rozšířením pátečního zákazu jízd kamionů. Uvedl to premiér Mirek Topolánek po schůzce se zástupci silničních dopravců. Podle něj vypracuje ministerstvo spolu s dopravci analýzu dopadu zákazu a znovu se sejdou třetí srpnový týden. Dopravci nyní nebudou chystat protesty. Do srpnové schůzky by mělo ministerstvo dopravy jednat se zástupci sdružení autodopravců Česmad Bohemia o možnostech objemových slev na mýtném a zavedení takzvané profi-nafty, tedy vracení části spotřební daně z nafty dopravcům. Ministerstvo financí by mělo vypracovat analýzu skladby ceny nafty, jejíž současná výše trápí dopravce asi nejvíce, včetně analýzy výše spotřební daně a srovnání s okolními zeměmi. Od začátku roku v tuzemsku zkrachovalo kvůli zdražování pohonných hmot a dalších vstupů přes 100 dopravních firem. Dopravci podle prezidenta Česmadu Vladimíra Starosty vítají, že premiér neodmítl ani jeden z jejich čtyř požadavků a o všech je ochoten dál jednat. Největší úskalí vidí v jednání o případném zrušení pátečního zákazu jízd kamionů. Ten nyní platí o prázdninách a vláda uvažovala o jeho rozšíření.

Bursík hrozí kvůli kamionům odchodem zelených z vlády

Předseda zelených a ministr životního prostředí Martin Bursík chce vyvolat jednání koalice o návrhu na omezení jízd kamionů o víkendech. Podle něj je tento záměr obsahem koaliční dohody. V případě, že nebude naplněn, zelení vystoupí z kabinetu. Bursík tak reagoval na zprávu, že premiér Mirek Topolánek (ODS) po setkání s autodopravci odložil projednávání celoročního omezení pro jízdy kamionů. Bursík uvedl, že na návrhu spolupracoval s ministerstvem dopravy rok a půl a na omezení pátečních jízd kamionů zelení trvají. Topolánek podle něj pouze oddálil problémy s dopravci a místo toho bude mít problémy s koaličním partnerem.. Omezení jízd kamionů je jednou z priorit zelených.

Zdravotnický výbor nechce rušit poplatky pro novorozence

Zdravotnický výbor Senátu doporučil horní komoře, aby nerušila poplatky za pobyt novorozenců v porodnici. Novelu, která to má umožnit, navrhl vrátit sněmovně k dalšímu projednání. Senátoři by o poplatcích měli hlasovat tento týden. Na zrušení poplatků pro novorozence, dárce orgánů, obyvatele ústavů či lidi, kterým léčbu nařídil soud, se dohodla koalice. Sněmovna předlohu schválila koncem června. Zrušení poplatků pro novorozence prosazovali ve vládní koalici lidovci a zelení. O zrušení usilovala zejména autorka návrhu Michaela Šojdrová (KDU-ČSL).

Senát projedná návrh na přímou volbu prezidenta

Senát začne tento týden projednávat návrh ústavního zákona, který má umožnit přímou volbu prezidenta. Připravil ho senátor Jan Horník z Klubu otevřené demokracie. "Obyvatelé naší republiky by měli volit prezidenta přímo z toho důvodu, že my zákonodárci jsme předvedli letos ve Španělském sále Pražského hradu (při volbě hlavy státu) takové divadlo. Byli by si určitě schopni vybrat slušného člověka, který by republiku dobře reprezentoval," řekl Horník. Pro svou předlohu však nemá v horní komoře vyjednanou podporu. Návrh zákona předkládá sám. Chce také vyburcovat veřejnost k debatě o přímé volbě hlavy státu. Zorganizoval proto petici, jejíž text je na webu na adrese www.primavolbaprezidenta.cz. Návrh na zavedení přímé volby prezidenta předložila ve sněmovně i opoziční ČSSD. Novelu připravuje také vládní koalice.

Premiér pojede na olympiádu v Pekingu

Premiér Mirek Topolánek se rozhodl, že se zúčastní letních olympijských her v Pekingu. Nepojede na jejich slavnostní zahájení 8. srpna, ale přijede podpořit české sportovce 13. srpna. V Číně zůstane zhruba tři dny. Topolánek dosud předpokládal, že se slavnostního zahájení her nezúčastní, proti jeho cestě se dříve vyslovila většina ministrů. Na úterní tiskové konferenci ale řekl, že ho o účast na olympiádě požádal Český olympijský výbor. Chtěl by tak podpořit české sportovce. Premiér žádosti výboru vyhověl. Prohlásil, že sportovci, kteří se připravují pět let na olympiádu, si podporu premiéra zaslouží. Veškeré náklady jeho cesty bude hradit Český olympijský výbor. Poletí normální leteckou linkou se synem, jemuž bude cestu hradit sám.

Řidič od Nažidel zůstává za mřížemi

Brněnský městský soud odmítl zkrátit trest Pavlu Krbcovi - řidiči autobusu, který v březnu 2003 havaroval u jihočeských Nažidel. Krbec zavinil kolizi neopatrnou jízdou. Způsobil tak smrt 20 cestujících. Dostal za to osm let vězení. Odpykal si polovinu trestu a nyní požádal o podmínečné propuštění. Soud mu ale nevyhověl. Soudce Jiří Pešek zdůraznil, že odsouzený neprojevil lítost, před lety se ani nezúčastnil zahájení procesu v celé kauze, nespolupracoval při objasňování případu, nevypovídal, proti verdiktům se odvolával a žádal obnovu procesu. Neomluvil se ani tentokrát. "Nemám k tomu co říci," uvedl Krbec. Zásadně proti zkrácení trestu byli příbuzní obětí. Nehoda, která se stala u Nažidel, je největší tragédií, která se kdy na silnicích v Česku stala.

Za prodej zkažených potravin v Meinlu uložil soud podmínky

Za prodej zkažených potravin v českobudějovickém supermarketu Julius Meinl uložil okresní soud třem bývalým pracovníkům podmíněné tresty na 16 měsíců s odkladem na 32 měsíců. Zároveň jim zakázal činnost na vedoucích funkcích v potravinářství na tři roky. Obviněným hrozily až dva roky vězení. Všichni se proti rozsudku odvolají. Věc tak bude řešit krajský soud v Českých Budějovicích. Bývalá vedoucí lahůdek, regionální manažerka a její kolega podle obžaloby nařizovali v roce 2005 zaměstnancům lahůdek v prodejně Julius Meinl na Lannově třídě, aby okrajovali plísně, omývali oslizlé uzeniny a míchali staré saláty. Vše se potom vracelo do prodeje. Obžalovaní vinu odmítají a tvrdí, že jde o komplot jedné z prodavaček proti nim.

O propuštění dvou českých entomologů se rozhodne asi za týden

O propuštění dvou českých entomologů, zadržených v severovýchodní Indii kvůli nepovolenému sběru hmyzu, by se mohlo rozhodnout 21. července. Řekl to český velvyslanec v Indii Hynek Kmoníček, který oba zadržené Emila Kučeru a Petra Šváchu navštívil ve vězení v Dárdžilingu. Podle něj jsou oba ve "slušném psychickém stavu". Švácha je renomovaný vědec z Entomologického ústavu Akademie věd. Rovněž Kučera publikoval řadu prací, na jejichž základě bylo identifikováno asi 100 nových druhů hmyzu. Na stranu českých vědců se postavila i mezinárodní vědecká komunita. Pod petici, jež byla adresována indickému premiérovi a která žádá propuštění obou mužů, se už podepsalo přes 600 lidí, většinou vědců.

Schodek běžného účtu v květnu vzrostl na 11,7 miliardy Kč

Běžný účet platební bilance v květnu vykázal schodek téměř 11,7 miliardy korun. Informovala o tom Česká národní banka. V dubnu skončil běžný účet deficitem 4,67 miliardy koruny a za celý loňský rok skončil schodkem 88,9 miliardy korun. Platební bilance je souhrnem veškerých ekonomických transakcí domácí ekonomiky se zahraničím. Květnový schodek běžného účtu podle analytika Komerční banky Jana Vejmělka svým rozsahem překvapil. Dříve zveřejněná data květnového zahraničního obchodu totiž skončila výrazně lépe, než s čím počítal trh. "Předpokládali jsme tedy, že pozitivně překvapí i celý běžný účet. Nestalo se tak. Důvodem je především schodek v bilanci výnosů související s vyplácením dividend do zahraničí," uvedl Vejmělek.

Kalousek: Euro je pro ČR jistotou

Přijetí eura v České republice je do budoucna jistotou, i když není stanoven přesný termín. Ten bude určen, až bude zaručena dlouhodobá stabilizace veřejných rozpočtů. Uvedl to ministr financí Miroslav Kalousek. Přechod na euro si podle něj vyžádá změnu více než 500 zákonů. Současná vláda chce mít vyrovnané veřejné rozpočty v roce 2014. Opoziční sociální demokraté usilují o to, aby země přijala euro už do roku 2014. Zároveň je jejich cílem snížení deficitu veřejných rozpočtů pod jedno procento hrubého domácího produktu do roku 2014.

Škoda zvýšila za pololetí prodej aut o 18 procent

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto prodala během prvního pololetí letošního roku 366.686 vozů. Meziročně to představuje nárůst o 17,9 procenta. Nejvíce rostl prodej škodovek ve východní Evropě, kde Škoda Auto prodala o 40,1 procenta aut více. Její vozy koupilo 63.684 lidí. Největší podíl na tomto nárůstu má Rusko, kde si novou škodovku koupilo 23.950 zákazníků. To je meziroční nárůst 83,7 procenta. Na Ukrajině prodala automobilka 15.964 aut, o 51,2 procenta více než loni. V západní Evropě prodala Škoda 177.101 vozů, loni to bylo za stejné období o 2,1 procenta méně. Mladoboleslavská automobilka nyní představuje 2,27 procenta západoevropského trhu s auty. V Německu, kde bylo během prvního pololetí registrováno 64.589 škodovek, je druhou nejsilnější importovanou značkou. Zájem o škodovky rostl také v Asii. V Indii se jich prodalo 9556, to je meziroční nárůst o 61,6 procenta. V Číně přibylo Škodě 31.566 zákazníků.

O palác Českých drah není zájem, aukce byla zrušena

České dráhy zatím marně hledají kupce pro Sweerts-Šporkovský palác v centru Prahy. Do elektronické aukce se nikdo nezaregistroval a aukce byla zrušena. Oznámila to dražební společnost Clanroy Sales. Další pokus historickou budovu prodat se zřejmě uskuteční nejdříve na podzim. Za nezájmem soukromých investorů stojí údajně silná koruna, která zvyšuje ceny nemovitosti v eurech, dolarech i librách. Minimální nabídka musí činit 500 milionů korun, což je při přepočtu na eura 21,3 milionu. Začátkem roku to bylo necelých 19 milionů eur. V dolarech nebo librách je dopad silné koruny ještě větší. "Za těchto podmínek je pro privátní investory koupě této nemovitosti vysoce riziková a podle jejich vyjádření raději počkají na zklidnění kurzu," řekl člen představenstva Clanroy Sales Přemysl Jirák. Prodeji podle něj nenahrává ani situace na hotelovém trhu, kde kvůli silné koruně ubývají hosté. Palác by totiž svou polohou byl zřejmě nejlépe využitelný jako hotel.

Netradiční Kavárna Potmě vydělala nevidomým 380.000 korun

Netradiční Kavárna Potmě, v níž si lidé od 19. června do 5. července na Ovocném trhu v Praze mohli v naprosté tmě vychutnat šálek kávy, vydělala sbírce určené nevidomým přes 380.000 korun. ČTK to oznámila Martina Kaderková z Nadačního fondu Českého rozhlasu Světluška, který charitativní kavárenský projekt uspořádal. Neobvyklou kavárnu poblíž Stavovského divadla navštívilo celkem 2689 lidí, kteří vypili 4000 nápojů. Mezi prvními zákazníky byl bývalý prezident Václav Havel. Projekt Kavárna Potmě se letos pořádal už počtvrté. Před dvěma lety měl premiéru na karlovarském filmovém festivalu. "Kavárnu Potmě opět otevřeme za rok a možná se tentokrát vydáme do regionů. Zvažujeme variantu pojízdné kavárny," dodala Kaderková. Loni projekt Světluška nevidomým přinesl více než deset milionů korun. Lidé mohou přispět také zasíláním dárcovských textových zpráv z mobilních telefonů na číslo 87777 ve tvaru DMS SVETLUSKA nebo přímo zasláním finanční částky na sbírkové konto Světlušky na číslo 99999 99999/0100.

Legendární bluesman John Mayall hrál v Praze zaplněnému sálu

V pražském klubu Retro Music Hall se svými spoluhráči z kapely The Bluesbreakers v pondělí večer vystoupil jeden z nejslavnějších bílých bluesových kytaristů a zpěváků John Mayall. Vystoupení čtyřiasedmdesátiletého Brita sledoval vyprodaný vinohradský sál. Mayall, který se před české posluchače vrátil přesně po roce, se po svém příchodu postavil za klávesy a zazpíval některé ze svých hitů. Občas klávesy vyměnil za foukací harmoniku či kytaru a často se na delší dobu zcela odmlčel a nechal velký čas spoluhráčům. Publikum ocenilo bluesové standardy i další skladby vydatným potleskem.

Na festivalu Bohemia Jazz Fest v Praze vystoupil slavný John Scofield

Americký jazzový kytarista John Scofield v pondělí vystoupil na třetím ročníku mezinárodního hudebního festivalu Bohemia Jazz Fest v centru Prahy. Hudebník, který je považován za jednoho ze tří současných kytarových velikánů, na Staroměstském náměstí zahrál v triu s bubeníkem Billem Stewartem a basistou Mattem Penmanem. Jeho jediné letošní letní evropské vystoupení sledovalo podle pořadatelů zhruba 5000 nadšených diváků, příznivců jazzu i náhodných turistů. Scofield se před svým vystoupením stal prvním držitelem mezinárodní ceny Bohemia Jazz Award, určené nejlepším žijícím umělcům za jejich přínos rozvoji jazzových hudebních žánrů. "Jsem rád, že dostávám cenu ve městě, o kterém jsme už v sedmdesátých letech slyšel od českých jazzových muzikantů Alana Vitouše, George Mráze a Jana Hammera," řekl Scofield.

Diváci zmařili pokus o pirátské natočení filmu Bathory

V sobotu 12. července byl v multikině Palace Cinemas v pražském Slovanském domě odhalen pokus o ilegální natočení historického velkofilmu režiséra Juraje Jakubiska Bathory. Na mladou dívku, která film během odpoledního představení natáčela na příruční kameru, upozornili zaměstnance kina a ochranku návštěvníci projekce. Dívce se však podařilo před jejich příchodem uprchnout. V poslední době je to už druhý případ, kdy byla osoba pořizující pirátský záznam odhalena ještě v kině. Nejdražší film v historii české kinematografie s rozpočtem zhruba 320 milionů korun měl světovou premiéru v rámci MFF Karlovy Vary a do běžné distribuční sítě byl nasazen ve čtvrtek 10. července. Během prvního víkendu ho v českých a slovenských kinech zhlédlo celkem 112.593 diváků.

Ze sportu

Klaus Toppmöller nebude novým trenérem české fotbalové reprezentace. Šestapadesátiletý německý kouč to uvedl v rozhovoru pro deník Trierischer Volksfreund. Se zástupci ČMFS se prý Toppmöller nedohodl na dvou bodech smlouvy, kterými byla podmínka svazu přestěhování trenéra do Česka a nemožnost přivést si k národnímu týmu vlastní asistenty. Na trenérský post u českého národního týmu tak nyní zbývají pouze dva známí kandidáti: generální sportovní manažer pražské Sparty Josef Chovanec a dosavadní asistent reprezentačního kouče a trenér Teplic Petr Rada. O novém trenérovi se bude rozhodovat na čtvrtečním zasedání výkonného výboru ČMFS.

Do Pekingu pojede na Letní olympijské hry nejméně 130 českých sportovců. Složení výpravy oficiálně potvrdí středeční plénum Českého olympijského výboru. Výprava se ještě může rozšířit o atlety, kteří mohou plnit limity až do 23. července. Ve hře jsou i divoké karty pro tenistu Jiřího Vaňka a deblkanoisty Martina Doktora s Jiřím Hellerem. Na minulých hrách v Aténách měla česká výprava 141 reprezentantů.

S cílem vylepšit osobní maximum a pokusit se konečně přehodit hranici 70 metrů odcestuje na olympijské hry v Číně oštěpařka Barbora Špotáková. Jedna z hlavních českých adeptek na zisk nejcennějšího kovu chce v Pekingu v první řadě předvést to nejlepší, na co má. Ještě předtím ji ale čekají dvě soustředění v Bedřichově a v Nymburce a mítink Grand Prix v Londýně.

Ve středeční nominaci české výpravy na olympijské hry v Pekingu se neobjeví jméno lukostřelce Milana Andrease. Ten byl údajně pozitivně testován na marihuanu, a proto nebude nominován. Informaci potvrdil mluvčí Českého olympijského výboru Jan Martinek.

Čeští basketbalisté se v nadcházející kvalifikaci mistrovství Evropy budou muset obejít bez křídla Luboše Bartoně a rozehrávače Davida Marka. Podle tiskové zprávy realizačního týmu reprezentace se Bartoň omluvil z osobních a Marek ze studijních důvodů.

Zkušený stoper Pavel Drsek neposílí fotbalisty pražské Sparty, přestože se zdálo, že jeho přestup na Letnou je už téměř hotovou věcí. Nakonec se ale hráč s klubem nedohodl a Sparta tak nadále hledá druhého středního obránce. Podle sportovního manažera klubu Josefa Chovance má Sparta již vyhlédnuté dva hráče, kteří přicházejí na stoperský post v úvahu.

Česká tenistka Klára Zakopalová vypadla hned v prvním kole turnaje v Bad Gasteinu. Na rakouské antuce nestačila na Estonku Maret Aniovou, která do hlavní soutěže postoupila z kvalifikace. Zakopalová s ní prohrála 5:7, 6:4 a 3:6. Iveta Benešová naopak první kolo na turnaji v Bad Gasteinu zvládla. Tenistka, která je tu sedmou nasazenou, vyhrála nad Belgičankou Kirsten Flipkensovou 6:7 (5:7), 7:5, 6:4.

Počasí

Bude polojasno až oblačno, místy přeháňky, ojediněle bouřky. Nejvyšší teploty 22 až 26 st.