Zprávy

Podle premiéra Topolánka audit nepotvrdil Čunkovu korupci

Předseda vlády Mirek Topolánek (ODS) uvedl, že jeho kabinet neopustí ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (za SZ) ani vicepremiér a šéf lidovců Jiří Čunek. Audit Čunkových financí podle premiéra nepotvrdil podezření z korupce. Čunkova rodina mohla peníze, se kterými vicepremiér nakládal, získat podle auditorů čistým způsobem. Topolánek v sobotu prostudoval pětistránkový souhrn analýzy americké společnosti Kroll, kterou si objednal ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Podrobnosti však přinese až publikování celé zprávy. Šéf české diplomacie ji chce zveřejnit na internetu nejpozději v úterý. Schwarzenberg je v Paříži, audit proto zatím odmítl komentovat.

Topolánek: Ondřej Liška zvládl problémový resort dobře

Ministr školství Ondřej Liška (SZ) se podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) dokázal dobře vyrovnat s problémy svého resortu. Po návštěvě jeho úřadu předseda vlády řekl, že souhlasí s jeho řešením platové situace ve školství i s tím, jakým způsobem převzal vyjednávání s Evropskou komisí o operačním programu Výzkum a vývoj pro inovace. Kvůli problémům s tímto programem rezignovala Liškova předchůdkyně Dana Kuchtová ze Strany zelených. Ministr technická jednání o programu uzavře v Bruselu v úterý. Liška nastoupil do úřadu teprve v prosinci loňského roku, a to v den, kdy učitelé stávkovali. Premiér připomněl, že Liška po debatách s odboráři ve vládě prosadil navýšení platů učitelů a dostal na ně půl miliardy korun. Vláda s návrhem souhlasila, protože peníze měly být rozděleny ne plošně, ale podle výkonu, a jen učitelům. Liška má podle Topolánka plnou podporu i v dalších krocích, které na ministerstvu prosazuje. |Jedná se například o státní maturity ve dvou úrovních a zavedení tří přihlášek na střední škol.

Topolánek chválí Nečase za pokles nezaměstnanosti i reformu penzí

Ministr práce Petr Nečas (ODS) si toto pondělí vysloužil pochvalu od premiéra Mirka Topolánka (ODS). Ten v těchto dnech navštěvuje a hodnotí všechny členy svého kabinetu. Předseda vlády ocenil hlavně klesající nezaměstnanost, odstartování důchodové reformy a změny v nemocenské. Důchodovou reformu si ministr Nečas zvolil za svou prioritu. Všechny tři její etapy by chtěl stihnout do konce volebního období v roce 2010. Zatím však nebyla přijata ještě ani první etapa, která mimo jiné počítá s dalším zvyšováním penzijního věku až na 65 let. Zákon schválila sněmovna a tento týden by ho měl projednat Senát. V loňském roce začal fungovat nový systém podpor pro chudé i nový systém sociálních služeb. V r. 2007 do něj putovalo o šest miliard korun víc, než se původně plánovalo. Podstatnou část letošní vládní reformy financí tvořily změny sociální, a to v porodném, nemocenské, rodičovské a dalších příspěvcích, které schválili poslanci v roce 2006 v rámci "předvolebního rozdávání".

Premiér: problémem je vodní doprava a kamiony

V pondělí navštívil premiér Mirek Topolánek i ministerstvo dopravy. Vyzdvihl přitom český mýtný systém; na jeho fungování má prý zásadní podíl ministr dopravy Aleš Řebíček. Naopak dosud nevyřešenými problémy jsou podle premiéra nedostatečná splavnost Labe a regulace jízdy kamionů. K regulaci kamionů čeká premiéra v úterý jednání s dopravci; s poukazem na schůzku proto nechtěl jít do podrobností. Uvedl však, že problémy dopravců, způsobené především drahou naftou, chápe. Podle něj někteří dopravci svádějí existenční boj. Život jim prý komplikuje i nedokončená infrastruktura, především neúplná síť dálnic. Ministr Řebíček potvrdil, že mýtný systém se od ledna příštího roku rozšíří na malé nákladní vozy od 3,5 tuny. Od stejného data zmizí nalepovací dálniční známky z osobních aut a vystřídají je takzvané elektronické viněty. Cena bude stejná jako u známek, tedy 1000 Kč.

Koruna vylepšila rekord k euru na 23,385 Kč/EUR

Česká měna se v pondělí dopoledne posunula svou rekordní úroveň k euru na 23,385 Kč/EUR. Vůči dolaru se drží v blízkosti svého maxima na 14,74 Kč/USD. Vyplývá to z informací serveru Patria Online. Od začátku roku už koruna posílila o více než 11 procent. Pokračující zpevňování koruny na rekordní maxima podle analytiků není příliš možné zdůvodnit. Ekonomové upozorňují, že posilování táhnou hlavně spekulace. "Hráči zkouší, kam až jde posunout kurz," uvedl hlavní ekonom společnosti Next Finance Vladimír Pikora. Obchodníci mají o českou měnu zájem, protože akcie na zahraničních trzích nemají dostatečné výkony.

Výpadky dodávek ruské ropy prý způsobily technické důvody

Příčinou snížení dodávek ropy do ČR nejsou politické, ale technické důvody. Na schůzce s českým ministerstvem průmyslu a obchodu to řekl obchodní představitel Ruské federace v ČR Grigorij Sarišvili. Ruská strana odkázala na problémy při těžbě ropy a blíže nespecifikované změny v ruských dodavatelských společnostech. Ruské dodávky klesaly celý uplynulý týden. V pátek ruská strana oznámila, že v červenci dodávky sníží ve větším rozsahu. Premiér Mirek Topolánek na dotaz novinářů uvedl, že chce věřit, "že důvody jsou technické a technicko-organizační". Doufá, že problém se vyřeší rychle. Zdůraznil, že Česko má dostačující zásoby a další ropu může dovést odjinud. Do ČR se ročně dováží zhruba 7,7 milionů tun ropy. Z toho cca 5,5 milionu ropovodem Družba z Ruska a 2,2 ropovodem IKL z terminálu v Terstu. Budování dalšího ropovodu se neplánuje, protože ropovod IKL má dostatečnou kapacitu na to, aby v případě potřeby Česko zásoboval. Ve státních hmotných rezervách je aktuálně k dispozici množství ropy, které by pokrylo 95 denní spotřebu.

ČEZ chce v roce 2013 zahájit stavbu dalších dvou bloků Temelína

Elektrárenská společnost ČEZ v pondělí zveřejnila podrobnosti ke zvažované dostavbě dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín. V pátek ČEZ požádal ministerstvo životního prostředí o komplexní posouzení vlivu případné dostavby Temelína na životní prostředí. ČEZ předpokládá zahájení stavby v roce 2013, výstavba prvního bloku by měla být dokončena v roce 2020. Náklady na výstavbu společnost neuvedla, mohou být podle ní známy až po uzavření kontraktu. Podle ekologického Hnutí Duha přijdou plány ČEZ na dostavbu Temelína při současných cenách na 353 miliard korun. DUHA se odvolává na aktuální čísla, která uvádějí mezinárodní ratingové agentury. Pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín jsou zástupci ČSSD, KSČM i vládní ODS. Strana zelených ale do vládního prohlášení prosadila klauzuli, že vládá nepodnikne žádné kroky, které by vedly k dostavbě Temelína ve funkčním období současné vlády.

Češi nevědí, jaké bude české předsednictví EU

Češi mají slabé povědomí o tom, jak bude vypadat české předsednictví EU v příštím roce. Základní představu má jen 22 procent obyvatel České republiky. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti STEM. O tom, že se Česko za půl roku postaví do čela EU, vědí v současnosti podle průzkumu asi dvě třetiny občanů. Necelá třetina obyvatel si myslí, že Česko je na předsednictví dobře připraveno. Červnového průzkumu agentury STEM se zúčastnilo 1244 respondentů.

Přijetí společné evropské měny podporuje těsná většina Čechů

Pro přijetí eura se v celoevropském průzkumu Eurobarometr vyslovilo 53 procent občanů České republiky. Češi se tak v Evropské unii řadí k vlažným zastáncům společné měny. Průměrná podpora eura je v EU totiž 60 procent. Česká podpora společné měny, která brzy začne platit na sousedním Slovensku, od loňska poklesla o sedm procent. Pro evropskou měnovou unii jsou v Česku především mladí lidé, kteří s ní souhlasí ve třech čtvrtinách případů. Velký vliv má podle autorů Eurobarometru i vzdělání: zatímco vysokoškoláci společnou měnu podporují v 61 procentu, lidé se základním vzděláním jen ve 29 procentech.

Češi jsou převážně spokojeni, trápí je zdravotnictví a inflace

Češi patří mezi spokojenější obyvatele Evropské unie, za největší problémy své země pokládají zdravotnictví a rostoucí ceny. Plyne to z výsledků celoevropského průzkumu veřejného mínění Eurobarometr. Se svým životem je podle něj spokojeno 82 procent občanů ČR, což je o pět procent více než celoevropský průměr. Zdravotnictví trápí 39 procent a rostoucí ceny 38 procent dotázaných. Spokojenost Čechů s vlastní životní situací je podle Eurobarometru stabilní a v posledních třech letech se prakticky nezměnila. V EU žijí nejspokojenější lidé v Dánsku, Nizozemsku, Lucembursku, Švédsku a Finsku, kde součet odpovědí "velmi spokojen" a "spíše spokojen" přesáhl 90 procent. Naopak nejméně se svým životem jsou spokojeni lidé v Bulharsku a v Maďarsku. V ČR jsou podle autorů průzkumu spokojenější lidé mladší, vzdělanější a spíše pravicově orientovaní. Růst cen, tedy inflace, je celoevropský problém a v průměru trápí 37 procent občanů EU. Pro Čechy se tato problematika stala závažnou až před dvěma lety. Ještě na jaře 2006 jí zmínilo jen 12 procent lidí, loni na podzim to bylo 42 procent. Naproti tomu zdravotnictví je typicky český problém, tvrdí Eurobarometr. Už přes dva roky trápí přibližně 40 procent občanů, což je podle autorů průzkumu zřejmě způsobeno dlouhodobou a intenzivní politickou i veřejnou diskusí i nedávnou úpravou financování zdravotní péče.

Policie odložila další podezřelé případy heparinových úmrtí

Kvůli jedenácti podezřelým úmrtím, na která upozornila komise ministerstva zdravotnictví v souvislosti s případem takzvaných heparinových vražd, nebude stíhán žádný z lékařů havlíčkobrodské nemocnice. Policie případ odložila. Okresní státní zástupkyně Zdeňka Tománková teď rozhoduje, zda odložení potvrdí, nebo případ vrátí policii k došetření. Výsledek by měla oznámit příští pondělí. Za vraždy pacientů heparinem dostal na začátku června bývalý zdravotník havlíčkobrodské nemocnice Petr Zelenka s definitivní platností doživotní trest vězení. Soud prokázal, že zavraždil sedm lidí a u dalších deseti se o to pokusil.

Soud zprostil bývalého výpravčího z Vraňan obžaloby

Okresní soud v Mělníku zprostil obžaloby bývalého výpravčího z Vraňan Ladislava Tomka. Žaloba jej vinila z obecného ohrožení z nedbalosti. Podle státní zástupkyně nezastavil provoz na trati, přestože na železničním přejezdu u Vraňan uvízlo auto. Na automobil ho měla upozornit policie. Do auta tak narazil jedoucí vlak. Podle soudu však Tomek dostal od policistů nepřesnou informaci. Státní zástupkyně se proti rozsudku odvolala.

Fischer vyhrál spor o jméno

Městský soud v Praze vyhověl žalobě Václava Fischera a zakázal Cestovní kanceláři Fischer používat jeho jméno ve firemním názvu. Informoval o tom Václav Fischer s tím, že Cestovní kancelář Fischer se musí přejmenovat. Mluvčí soudu Petr Kulawiak informaci potvrdil s tím, že jde o nepravomocné rozhodnutí. Mluvčí cestovní kanceláře Daniel Plovajko k tomu řekl, že cestovní kancelář se odvolá. Podle něj je ochranná známka Cestovní kancelář Fischer majetkem této společnosti a nelze ji zpochybnit. Zakladatel cestovní kanceláře Václav Fischer firmu před několika lety prodal podnikateli Karlu Komárkovi, s nímž se později rozešel ve zlém.

Hyundai začal načerno stavět výrobní halu, hrozí mu další pokuta

Automobilka Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC), která v Nošovicích buduje svůj závod, opět porušila zákon. Bez potřebného stavebního povolení začala stavět výrobní halu své stoprocentně vlastněné dceřiné firmy HYSCO. ČTK to potvrdil vedoucí stavebního úřadu v Dobré Václav Kocich. Podle něj společnosti nyní hrozí až milionová pokuta. Hala na zpracování ocelových svitků má již základové patky a dělníci budovali základy pod budoucí stoje. Stavební povolení přitom ještě nebylo vydáno. Kocich dodal, že povolení na stavbu sice vydal stavební úřad v Dobré už v dubnu, aktivisté z Ekologického právního servisu (EPS) se ale proti tomu odvolali a odvolání řešili úředníci Moravskoslezského kraje. V době, kdy se už hala stavěla, ale ještě nebylo rozhodnuto. Kraj proto odvolací řízení zastavil a stavební povolení na halu HYSCO zrušil. "Automobilka se snaží zahájit výrobu co nejdříve a ignoruje přitom požadavky českých zákonů," řekl ČTK právník EPS Jiří Nezhyba. Stavební úřad je nyní podle stavebního zákona povinen zahájit řízení o odstranění nelegálně stavěné haly.

Karlovarské kinosály byly přeplněny, přišlo o 8000 diváků víc

O osm tisíc diváků více než v loňském roce napočítali letos organizátoři Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Akreditaci poskytli téměř 11.000 lidí, třem stovkám filmařů, 900 filmových profesionálů a 623 novinářům. Celkem 477 představení navštívilo 143.781 lidí, kteří zhlédli 235 filmů. Z nich 186 hraných (167 celovečerních a 19 krátkých) a 49 dokumentárních (29 celovečerních a 20 krátkých). Z nich 56 mělo světovou, mezinárodní nebo evropskou premiéru. Hlavní cena 43. ročníku MFF v Karlových Varech putuje do Dánska. V sobotu večer ve Velkém sále hotelu Thermal převzal režisér Henrik Ruben Genz Křišťálový glóbus za příběh mladého kodaňského policisty převeleného za trest do provinčního městečka na Jutském poloostrově nazvaný Ukrutně šťastni. V soutěži se neztratily ani dva české projekty. Martha Issová a Jiří Mádl byli oceněni za herecké výkony ve filmu Michaely Pavlátové Děti noci. Režisér Petr Zelenka převzal za svůj snímek Karamazovi zvláštní uznání. To mu bylo uděleno ex-aequo s dílem maďarského režiséra Attily Gigora Pátrání. Navíc Zelenka dostal cenu Mezinárodní federace filmových kritiků FIPRESCI.

V Praze začal Bohemia Jazz Fest

Vystoupením českého kvartetu Michala Gery a skladbou P.S. začal v pondělí na Staroměstském náměstí v Praze třetí ročník mezinárodního hudebního festivalu Bohemia Jazz Fest. Přehlídku organizuje světově uznávaný jazzman českého původu žijící v New Yorku Rudy Linka. Hvězdou prvního dne byl světoznámý americký kytarista a jazzman John Scofield. Letos v létě jde o jeho jediné evropské vystoupení. Na třetím ročníku šestidenního open air festivalu, který potrvá do 19. července, zazní v podání světoznámých hudebníků z Brazílie, Itálie, Rakouska, USA, Švédska, Česka a Slovenska jazz, blues, latinskoamerické rytmy i rokenrol. Ve středu se festival přesune do Domažlic, později i do Plzně, Českých Budějovic a Prachatic. Všechna vystoupení jsou veřejnosti opět přístupná zdarma. Loni navštívilo festival podle pořadatelů přibližně 40.000 diváků. Informace jsou k dispozici na webových stránkách www.bohemiajazzfest.com.

U Kolína přibývají archeologické nálezy

Záchranný výzkum u Kolína, který se provádí v místě budoucího silničního obchvatu, vydává stále nová svědectví o minulosti. Archeologové tu našli i dvě pravěké kultovní stavby, tzv. rondely. První stavba měla v průměru kolem 200 metrů. Druhou, menší, o průměru 80 metrů archeologové objevili ve vzdálenosti 50 metrů. K významným objevům z poslední doby patří zemnice (obydlí) z mladší doby železné (od poloviny 5. století před naším letopočtem po přelom letopočtu) a tři hroby ze starší doby železné (800 až 550 před naším letopočtem). Zemřelí byli do komorových hrobů uloženi s pohřební výbavou - desítkami keramických nádob, železnými noži či bronzovými ozdobami. V místě odborníci objevili i zahloubená slovanská obydlí, pece a značné množství zásobních jam, které sloužily k ukládání sklizeného obilí. Jde o nálezy z 8. až 10. století, tedy z doby hradištní.

Ze sportu:

Čeští fotbaloví reprezentanti do 19 let úspěšně vstoupili do domácího mistrovství Evropy. Na stadionu v Jablonci porazili v zahajovacím utkání turnaje silnou Anglii 2:0 a přiblížili se postupu ze skupiny B. Závěr duelu přitom Češi dohrávali v devíti bez vyloučených Jakuba Heidenreicha a Romana Brunclíka. Mladí reprezentanti si zároveň si téměř určitě zajistili účast na světovém šampionátu dvacítek v příštím roce v Egyptě, kam se probojují tři týmy z každé skupiny.

Soustředění fotbalistů Slavie Praha v italském lázeňském středisku Piano d'Arta skončilo už po třech dnech. Podle tiskové zprávy klubu nesplnila italská agentura zajišťující organizaci a pobyt své závazky vyplývající ze smlouvy. Mužstvo tak předčasně odjelo a vedení českého mistra dojednává náhradní program v Německu. Tam bude soustředění týmu pokračovat a Slavia zde také sehraje přípravné zápasy. O soupeřích a termínech funkcionáři červenobílých momentálně jednají. V severní části italských Alp se měli svěřenci trenéra Karla Jarolíma utkat s Glasgow Rangers, Laziem Řím a Udine, všechny tyto atraktivní zápasy byly zrušeny.

Kajakářka Kateřina Kudějová vyhrála juniorské mistrovství Evropy ve vodním slalomu. Ve slovinském Solkanu získala česká výprava v nedělních finálových závodech jednotlivců ještě další tři medaile: deblkanoe Ondřej Karlovský - Jakub Jáně byla druhá před Robertem Gotvaldem a Janem Vlčkem, nečekaný bronz přidal kajakář Ondřej Tunka. Výběr do 23 let na stupně vítězů nedosáhl.

Oštěpařka Barbora Špotáková vyhrála atletický mítink kategorie Grand Prix v Aténách. Mistryně světa z loňského roku hodila v předposlední sérii 63,70 metru a o sedm centimetrů porazila světovou rekordmanku Osleidys Menéndezovou z Kuby. Jarmila Klimešová obsadila výkonem 57,44 metru sedmé místo.

Triatlonistka Lenka Zemanová zvítězila v závodě Evropského poháru v irském Athlone. Česká olympionička proběhla cílem s náskokem půl minuty před Britkou Emmou Davisovou. Závod mužů vyhrál Francouz Vincent Luis.

Po třetím místě v klasickém závodě v cross country vyhrála česká cyklistka Kateřina Hanušová-Nashová sprint na jedno kolo v pátém dílu zámořského seriálu na horských kolech NMBS. V americkém Windhamu porazila o dvě sekundy svoji kolegyni z týmu Luna Women domácí Georgii Gouldovou.

Tenista Tomáš Berdych si díky finálové účast na turnaji ve švédském Bastadu polepšil ve světovém žebříčku o dvě místa na 21. pozici. V letošním hodnocení Berdych poskočil o osm míst, Štěpánkovi patří dvanáctá pozice.

Osmnáctiletá tenistka Petra Kvitová se posunula díky postupu do čtvrtfinále turnaje v Budapešti na 66. místo světového žebříčku hned před krajanku Lucii Šafářovou. Přiblížila se tak životnímu maximu, kterým je 60. pozice. Klára Zakopalová, která byla v maďarské metropoli také mezi nejlepší osmičkou, se dostala o tři místa výš na 62. místo. Nejlepší Češka Nicole Vaidišová je na 22. místě.

Meteorologové: Severní Moravě a Zlínsku hrozí silný trvalý déšť

Moravskoslezský a Zlínský kraj zasáhne od pondělního odpoledne do úterý silný trvalý déšť, v jehož důsledku se mohou vodní toky vylít ze svých koryt a zatopit objekty. Upozorňuje na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Oba kraje, zejména pak severní Moravu, postihly už o víkendu silné bouřky doprovázené prudkým deštěm a větrem. Silný déšť bude Moravskoslezskému a Zlínskému kraji hrozit od pondělních 15:00 do úterních 09:00. Povodňovou pohotovost pak v obou krajích budou muset mít od pondělních 18:00 do úterních 15:00, varovali meteorologové.

Krátce o pondělním počasí v České republice:

V úterý očekáváme polojasno až oblačno, ojediněle déšť nebo přeháňky. Nejvyšší denní teploty 20 až 24 st.