Zprávy

Zachovejte odkaz věrozvěstů, vzkázal z Velehradu kardinál Coppa

K zachování křesťanského odkazu svatých Cyrila a Metoděje vyzval účastníky slavnostní mše ve Velehradu na Uherskohradišťsku kardinál Giovanni Coppa, někdejší apoštolský nuncius v České republice. Největší katolické bohoslužbě, která se koná u příležitosti svátku obou slovanských věrozvěstů, přihlíželo kolem 30.000 věřících. Mši sloužili biskupové z Čech a Moravy, hlavním celebrantem byl právě Coppa. Na příkladu poselství obou věrozvěstů zdůraznil také misijní poslání církve.

Slavnost svatých Cyrila a Metoděje, která je v občanském kalendáři státním svátkem, připomíná odkaz křesťanské mise, jež na Moravě ve druhé polovině 9. století položila základy ke vzniku českého státu. Oba bratři - kněží ze Soluně - přeložili biblické a liturgické texty do řeči Slovanů a upravili pro slovanskou řeč písmo, vytvořili světský a církevní zákoník a dali řadu podnětů pro zpěv, kazatelskou činnost i pro politiku, diplomacii a hospodářství. Mše, které se zúčastnila i manželka prezidenta Livia Klausová, završila tradiční Dny lidí dobré vůle, které jsou největší akcí v České republice u příležitosti svátku slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. V neděli si lidé připomínají Den upálení mistra Jana Husa.

Riceová přiletí do ČR v úterý ráno, podepíše smlouvu o radaru

Ministryně zahraničí Spojených států Condoleezza Riceová přiletí na pracovní návštěvu České republiky v úterý ráno. Podle webu úřadu vlády to potvrdilo americké ministerstvo zahraničí. Riceová přijede především proto, aby se svým českým protějškem Karlem Schwarzenbergem (za SZ) podepsala smlouvu o umístění amerického radaru na území ČR. Dohoda začne platit až v případě, že ji ratifikuje parlament a podepíše prezident. Další smlouvy s touto dohodou spojené zatím nejsou definitivně dojednány.

Americký záměr vybudovat ve střední Evropě základny protiraketové obrany se nelíbí mimo jiné Rusku. Nelibě ho podle průzkumů nese i většina české veřejnosti. Podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), který se uskutečnil v květnu, s radarem nesouhlasilo 68 procent lidí. Ve středu ráno by americká ministryně mohla odletět do Polska, kde se předpokládá stavba sila s deseti americkými antiraketami.

Maďarský deník Nápszava kritizoval odmítavý postoj českého a polského prezidenta vůči lisabonské smlouvě

Maďarský deník Népszava v redakčním komentáři kritizoval odmítavý postoj českého prezidenta Václava Klause a jeho polského protějšku Lecha Kaczynského vůči lisabonské smlouvě, která má reformovat Evropskou unii. Deník jim vyčítá, že jejich stanovisko posiluje krizi EU a tábor euroskeptiků v unii. Polský prezident tento týden překvapivě oznámil, že zatím nepodepíše lisabonskou smlouvu, kterou už na jaře schválil polský parlament, protože ji považuje za bezpředmětnou po zamítnutí v irském referendu. Později slíbil, že ratifikaci smlouvy nebude Polsko blokovat. Český prezident po neúspěchu irského referenda také vyjádřil názor, že pokračování v ratifikaci lisabonské smlouvy v zemích EU nemá cenu.

Havel ve Financial Times lituje neukončenou reformu postkomunistických zemí

Někdejší český prezident Václav Havel lituje, že bývalé komunistické státy nedokázaly dokončit revoluci z roku 1989 reformováním postkomunismu, tedy zbavit se nadvlády exkomunistů v pozicích s ekonomickou mocí. V rozhovoru pro vydání britských Financial Times, jehož autorem je Stefan Wagstyl, ale Havel dodává, že boj pokračuje dál v podobě lidových vítězství na Ukrajině a v Gruzii a s uklidňujícími zisky ve střední Evropě. "Jak mladá generace vyrůstá, společnost se potřebuje zbavit moci lidí deformovaných komunismem, lidí, kteří se dokázali v nových režimech rychle a úspěšně etablovat a obsadit různé mocenské pozice," tvrdí Havel. Rozhovor s ním je součástí rubriky Káva s Financial Times, v níž list zveřejňuje volnější rozhovory se svými hosty, zveřejněné jako článek, nikoliv formou otázek a odpovědí.

Havel neskrývá rozčarování nad tím, že exkomunistické společnosti následovaly Západ s globalizací a nekontrolovatelným konzumerismem. Havel ukazuje svou skepsi na příkladu mobilního telefonu: "Před 50 lety bych si vůbec nedokázal představit, že s tak malým zařízením lze telefonovat do celého světa, pořizovat videonahrávky a posílat snímky. Kdyby mi o tom někdo vyprávěl, myslel bych si, že svět budoucnosti bude nádherný a když lidé budou takové věci mít, budou spolu lépe komunikovat. To se ale nestalo. Dnešní svět je horší, je v něm mnohem víc nástrah a protikladů než před půl stoletím." Autor rozhovoru se netají, že ho takový výrok zaskočil, protože přinejmenším v postkomunistické střední Evropě je svět podle něj nesrovnatelně lepší než před 50 lety. Havel souhlasí. Připouští, že "je dobře, že železná opona padla a že komunismus skončil", to ale podle něho ještě neznamená, že svět je lepší. "Velké rozdíly mezi rozvinutým světem a rozvojovým světem jsou větší než kdy jindy. Sjednocující síly globalizace podněcují různé podoby šovinismu či nacionalismu. Teroristé mají dokonce schopnost odpálit jaderné rakety. Svět je plný různých nebezpečí, včetně ekologických v podobě klimatických změn," uvedl v listu český exprezident.

Vrchní soud: Grebeníček se musí omluvit aktivistovi Šináglovi

Bývalý předseda KSČM Miroslav Grebeníček se musí osobním dopisem omluvit aktivistovi Janu Šináglovi za výrok, který o něm pronesl před třemi roky na prvomájové demonstraci komunistů na pražské Letné. Politik tehdy označil známého antikomunistu Šinágla za primitiva. Podle rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci má Grebeníček omluvu zveřejnit také ve dvou celostátních denících a zaplatit náklady řízení ve výši téměř 30.000 korun. ČTK to sdělil Šináglův právní zástupce Tomáš Pecina.

Práce z domova patří k aktuálním trendům, přispěl k tomu babyboom

Homeworking neboli práce z domova patří k aktuálním trendům. Zájem o něj zvýšil současný nárůst porodnosti. Firmám přináší úsporu nákladů, zaměstnancům možnost sladit profesní život s péčí o rodinu. Do Česka se dostal z prostředí nadnárodních korporací, ale stále větší popularitu si získává i u menších tuzemských firem a živnostníků. Podle Eurostatu činí podíl částečných úvazků na celkové zaměstnanosti v EU průměrně 17,5 procenta, v Česku 4,7 procenta. Různé formy částečných úvazků využívají spíš ženy. Podmínkou je dobrá znalost práce s počítačem. Žádné překážky této formě zaměstnávání neklade ani zákoník práce.

Na Rokycansku zemřela postřelená žena

Asi čtyřicetiletá žena se stala obětí střelby na pouti v Litohlavech na Rokycansku. Tři rány ji zasáhly do hlavy a do hrudníku. Zemřela po převozu do plzeňské nemocnice. Uvedly to servery iDnes a Novinky. Podle prvních informací se žena třikrát sama postřelila. Policie vyšetřuje, zda šlo o sebevraždu nebo se nehoda stala cizím zaviněním. Podle Novinek byla postřelená žena nalezena v maringotce.

Tělo dvouleté holčičky nalezli policisté v Černčicích na Lounsku

Kriminalisté vyšetřují smrt dvouleté holčičky, která byla v pátek nalezena v Černčicích na Lounsku. Policie v souvislosti s případem zadržela devětadvacetiletého přítele matky mrtvé dívky. Muž je podezřelý z ublížení na zdraví s následkem smrti a týrání svěřené osoby. "Další vyšetřování, výslechy a výsledky pitvy děvčete mohou vést k překvalifikování trestného činu," uvedla policejní mluvčí. Dívka podle policie zemřela v pátek odpoledne, v době, kdy byla doma pouze s přítelem své matky.

Dálnice na Brno byla čtyři hodiny neprůjezdná kvůli nehodě

Dálnice D1 byla kvůli dopravní nehodě kamionu na Jihlavsku čtyři hodiny zavřená. Na vozovku se z poškozené korby vysypaly PET lahve s minerálkami, nikdo ale nebyl zraněn. Na místě se navzdory odklonu dopravy tvořily mnohakilometrové kolony, které se začaly pomalu rozjíždět. Z poškozené nádrže kamionu uniklo podle mluvčí krajských hasičů Petry Musilové asi 600 litrů nafty, na místo byli povolání zástupci povodí a životního prostředí.

Začal 43. ročníku MFF v Karlových Varech - zahájení se zúčastnil Robert De Niro

V Karlových Varech začal 43. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Slavnostní zahájení ozdobila svou účastí jedna z největších hvězd světového filmu, americký herec, producent a režisér Robert De Niro. V zaplněném Velkém sále hotelu Thermal a za mimořádného zájmu médií převzal za ovací vestoje od prezidenta této přehlídky Jiřího Bartošky Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. "Je pro mě velkou ctí získat toto ocenění na jednom z nejvýznamnějších filmových festivalů," řekl De Niro a uvedl, že měl v životě štěstí pracovat s mnoha dobrými herci a herečkami. Festivaly jsou podle něj dobrou příležitostí, aby se ti, kteří se zabývají filmy, na ně dívali a bavili se o nich. Upozornil na tvůrce české kinematografie, především novou vlnu 60. let - Věru Chytilovou, Jiřího Menzela a Ivana Passera, jejichž díla označil za národní poklad.

Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech nedodržuje tradici takzvaných červených koberců, po nichž se procházejí filmové hvězdy v Cannes, Berlíně nebo Benátkách. Ještě loni přicházeli filmaři do Velkého sálu hotelu Thermal po koberci modrém, který ale letos zezelenal. To může nadělat starosti kostýmním výtvarníkům, kteří často ladění módních kreací přizpůsobují právě červené, aby na ní šaty co nejlépe vynikly. Nejkrásnější hvězdou letošního zahajovacího ceremoniálu byla bezesporu Miss World Taťána Kuchařová. Oblečena byla ve fialové, barva bordó naopak zdobila šaty partnerky premiéra Mirka Topolánka Lucie Talmanové.

Stanové městečko, které už neodmyslitelně patří k Mezinárodnímu filmovému festivalu (MFF) v Karlových Varech, je druhý den po otevření téměř zaplněné. I když se od pátku nad městem hned několikrát stahovaly mraky, pršet naštěstí nezačalo. Baťůžkáře ve stanech i dějiště 43. ročníku MFF prozatím nejspíše chrání sám prezident festivalu Jiří Bartoška, který se nechal slyšet, že se za dobré počasí bude modlit.

Jakubisko ve Varech představil film Bathory a převzal Křišťálový glóbus

Světovou premiéru zažil v rámci karlovarského filmového festivalu historický snímek Juraje Jakubiska Bathory. Režisér ho za účasti herecké a tvůrčí delegace uvedl ve Velkém sále hotelu Thermal, který zaplnilo více než jedenáct stovek diváků. Ze záznamu je pozdravila také představitelka titulní role, britská herečka Anna Frielová. Jakubisko rovněž převzal z rukou prezidenta festivalu Jiřího Bartošky Křišťálový glóbus za dlouhodobý umělecký přínos světové kinematografii. Jakubisko se do studia 400 let staré historie ponořil důkladně. Báthoryová prý měla 16 hradů a zámků - na všech místech byl, ale nenašel ani židli, na které seděla, nebo pohár, z něhož pila. Režisér chce otevřít polemiku, zda Báthoryová byla skutečně největší vražedkyní v dějinách, či se stala obětí pomluv a mocenských intrik. Pokud převáží názor, že byla vražedkyní, zůstane jí z vůle lidu i nadále. Pokud se však lidé postaví k názoru, že se stala obětí intrik a její krutost nepřesáhla krutost a zvyky své doby, hodlá podat návrh na změnu zápisu v Guinnessově knize rekordů. Ta ji totiž uvádí jako největší vražedkyni všech dob.

Dny evropského dědictví budou za rok zahájeny ve Šternberku

Národní zahájení Dnů evropského dědictví se v příštím roce uskuteční ve Šternberku na Olomoucku. Město uspělo v konkurenci dalších měst, která se o toto pořádání ucházela. Významná kulturní událost v České republice se ve Šternberku uskuteční v polovině září příštího roku. Zástupci města již nyní připravují program, jehož součástí budou výstavy či hudební vystoupení. "Národním tématem Dnů evropského dědictví v roce 2009 bude díky našemu pořadatelství Historie automobilismu a Historie času a jeho měření," řekla mluvčí radnice Irena Černocká. Radnice plánuje, že během 11. a 12. září, kdy se akce uskuteční, zpřístupní všechny nejvýznamnější objekty ve městě, chystá také komentované prohlídky v městské památkové zóně.

Zda Češi vydraží další díla z Valtic a Lednice, není zřejmé

Umělecká díla, která se dříve nacházela na zámcích Valtice a Lednice, se budou dražit příští týden v Londýně. V aukci bude další část mobiliáře, který si Lichtenštejnové z těchto zámků odvezli po konfiskaci jejich majetku po druhé světové válce. V podobné dubnové dražbě český stát nakoupil především nábytek v celkové hodnotě 13 milionů korun. Zda se bude pro zámky nakupovat i nyní, není zřejmé. V londýnské pobočce aukční síně Christie's se koná 8. a 9. července aukce Old Master Sale, na níž se bude dražit asi 18 uměleckých děl z majetku Lichtenštejnů ze sbírek z Valtic a Lednice. Mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar ČTK řekl, že státní prostředky pro akvizice tohoto typu jsou již pro letošní rok vyčerpané.

Turnovské slavnosti jsou i přehlídkou drahých kamenů

Historický průvod po náměstí Českého ráje otevřel dvoudenní městské slavnosti s názvem Valdštejn v Turnově. Lidé na nich během víkendu uvidí šermířské souboje, uslyší středověkou hudbu, pobaví je kejklíř a především je čeká přehlídka drahých kamenů, sklářských výrobků a lidových řemesel. "Ve velkém stanu jsou kamenáři, brusiči drahých kamenů i skláři. Návštěvníkům ukážou také řezání do kamenů. Na náměstí se představují šperkaři nebo výrobci skleněných figurek a bižuterie. Přijeli také brusiči z našeho partnerského města, německého Idar-Obersteinu," dodala pořadatelka slavností Eliška Gruberová.

Městské slavnosti zapadají v Turnově do období, kdy se tam koná mezinárodní šperkařské sympozium. Město, proslulé drahými kameny a šperkařstvím, pozvalo řemeslníky na slavnosti i proto, aby jim pomohlo v těžkém boji s východoasijskými plagiáty drahých kamenů, šperků a ručně dělaného skleněného zboží.

Festival Smetanova Litomyšl prodal podle odhadů 20.000 vstupenek

Na mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl se podle prvních odhadů pořadatelů prodalo 20.000 vstupenek. Letošní 50. ročník hodnotíme jako velmi úspěšný, i proto, že byl z 98 procent vyprodán, řekla v závěrečný den festivalu jeho mluvčí Eva Piknová. Pořadatelé letos vsadili na jistotu, a pro jubilejní ročník zaměřili dramaturgii na skutečně slavnostní a oblíbená hudební díla. Zazněly kupříkladu Smetanovy opery Libuše a nové nastudování Prodané nevěsty nebo cyklus symfonických básní Má vlast. Přímo pro festival také zkomponovala skladatelka Sylvie Bodorová rozsáhlé oratorium Mojžíš. Na festivalu zazní příští rok další premiéra oratoria. Tentokrát ho píše hudební skladatelka, zpěvačka a folkloristka Zuzana Lapčíková. Skladba nazvaná Orbis Pictus bude pojednávat o učiteli národů Janu Amosi Komenském.

Festival Rock for People navštívilo rekordních 23.000 lidí

Na mezinárodní hudební festival Rock for People, který se konal na letišti v Hradci Králové, přišlo letos nejvíce lidí v jeho čtrnáctileté historii. "Čísla ještě nejsou přesná, nevím to úplně správně, ale návštěvnost je rekordní," řekl pořadatel Michal Thomes. Návštěvníky neodradil ani liják, který ve čtvrtek večer v úvodu festivalu poznamenal vystoupení britských Kaiser Chiefs. Největším tahákem letošního ročníku bylo páteční vystoupení americké kapely The Offspring. Přehlídku uzavírá vystoupení britské skupiny Massive Attack.

V Rejvízu byla v jednom z domů otevřena tkalcovská expozice

V tkalcovskou expozici se proměnil jeden z historických domů v Rejvízu na Jesenicku. Návštěvníci v jeho prostorách najdou nejen historické tkalcovské stroje, ale i zázemí lidí žijících na počátku 19. století. Expozici, která bude po celou sezonu zpřístupněna zdarma, připravil Klub přátel Zlatých Hor. V expozici lidé najdou funkční repliku ručního dřevěného stavu, na kterém se dá tkát. Nechybí zde ani velký stav do místnosti, na kterém se na Jesenicku tkalo. Pochází z Dětřichova u Jeseníku. Expozice má lidem ukázat, jak to tehdy mohlo v domácnosti, kde se tkalcovstí provozovalo, vypadat.

Tisíce lidí sledovali epizodu z bitvy u Chlumu

Kolem 4000 lidí sledovalo epizodu z bitvy u Chlumu, v níž se roku 1866 střetla rakouská a pruská vojska. Milovníci vojenské historie z České republiky i zahraničí v ní předvedli rekonstrukci jednoho z klíčových momentů bitvy u Hradce Králové, v níž byl zraněn korunní pruský princ Anton von Hohenzollern. Po 142 letech od bitvy se objevila i nová historická fakta, řekl jeden z organizátorů vzpomínkové akce Radek Balcárek ze sdružení Garda města Hradce Králové. "Přihlásil se nám jeden pán z Rozběřic, kde se tehdy také bojovalo, že zraněného prince převezli nejdříve do jejich domu a ve sklepě ho ošetřili. Teprve potom ho sanitárním vozem odvezli do Dvora Králové, kde na následky zranění zemřel. O ošetření na bojišti se dosud nevědělo. Dům dodnes stojí a sklep se uchovává jako rodinná památka. Rodina později dokonce dostala peněžitou odměnu, že se o prince postarala. Byl sice nepřítel, ale z královské rodiny Hohenzollernů," uvedl Balcárek.

V Třešti vznikají další figurky do unikátního betléma

Kluci ležící u ohýnku, krávy, kůň, ale také boží muka nebo skupinka Židů přibudou letos do unikátního betléma v Třešti na Jihlavsku. V Mekce rodinného betlemářství je za dva sváteční dny vyřeže na 40 účastníků již osmého ročníku Dřevořezání. Nekončící dílo s více než půl tisícem figurek je k vidění v expozici ve Schumpeterově domě. Akce už inspirovala řadu návštěvníků, aby si pořídili svůj vlastní betlém a zkusili do něj vyřezat pár figurek.

Námořní jachtař Richard Konkolski oslaví 65. narozeniny

Šedesáti pěti let se 6. července dožívá slavný bohumínský rodák a legenda československého jachtingu Richard Konkolski. S jachtingem začal v šestnácti letech na tuzemských vodních plochách, na svůj první námořní závod se vydal v sedmadvaceti a doplul v něm jako vítěz. Celkem třikrát sám obeplul zeměkouli, z toho dvakrát v závodě osamělých mořeplavců. Také soutěžil v závodech přes Atlantik. Je držitelem několika světových rekordů a patří mu i ojedinělý světový primát: v první polovině 70. let jako vůbec první obyvatel suchozemského státu obeplul sám zeměkouli, navíc na jachtě dlouhé jen sedm a půl metru, postavené vlastníma rukama. Jeho plavba trvala tři roky a mnohde díky ní poprvé uviděli československou vlajku. O svých dobrodružstvích napsal deset knih, také natočil několik filmů a sérii televizních dokumentů. Od roku 1982 žije ve Spojených státech, kam emigroval s manželkou a tehdy jedenáctiletým synem. V Newportu vlastní multimediální studio, ve kterém se věnuje výrobě filmů a propagačních materiálů.

Sport

Těžké rozhodování českého hokejové útočníka Jaromíra Jágra o další budoucnosti po vypršení smlouvy s New Yorkem Rangers skončilo a nejproduktivnější Evropan v historii NHL bude působit v ruském Omsku. Šestatřicetiletého kladenského odchovance zlákal prý především fakt, že sibiřský klub nabídl Jágrovi dlouhodobý kontrakt. Dosavadní kapitán Jezdců podle svých slov chtěl v NHL tříletou smlouvu, aby nemusel znovu řešit svou budoucnost před plánovaným návratem do Kladna. Rangers i další zájemci, mezi nimiž byly Pittsburgh či Edmonton, údajně podle kanadské televizní stanice TSN nabízeli jen jednoleté kontrakty, tedy takové, s jakými Jágr nesouhlasil. Za sedmnáct sezon v NHL nasbíral Jágr ve 1273 zápasech 1599 bodů za 646 branek a 963 asistencí. Prestižní zámořské soutěži je prý vděčný. "NHL mi dala možnost hrát hokej a hrál jsem s mnoha skvělými hokejisty. Hlavně v Pittsburghu s Mariem (Lemiuexem), Ronem Francisem, Bryanem Trottierem, Paulem Coffeym - se všemi těmito úžasnými hráči. Měl jsme šanci se od nich učit. Měl jsem velké štěstí," ocenil Jágr kvality legend, po jejichž boků v zámoří začínal. V Avangardu Jáge naváže na působení, během něhož klubu pomohl i k triumfu na turnaji evropských mistrů Super Six v lednu 2005. Přestože nově vzniklá Kontinentální liga v Rusku láká zajímavé hráče, příchod zahraniční superhvězdy Jágrova typu je průlomem.

Opavský fotbalista Libor Kozák přestupuje do Lazia Řím. Devatenáctiletý útočník druholigového týmu a člen české reprezentační devatenáctky s vedením italského celku podepsal pětiletou smlouvu. Kozák se tak stal novým spoluhráčem reprezentačního stopera Davida Rozehnala. Za opavského odchovance, který v minulé sezoně v barvách Slezského FC ve druhé lize nastřílel jedenáct branek, Lazio podle neoficiálních informací zaplatí částku zhruba kolem 1,2 milionu eur. O Kozáka se ucházelo více klubů: v české lize o něj usilovala především Olomouc, ale zájem měla třeba i Ostrava. Nová posila se k Laziu připojí až po evropském šampionátu hráčů do 19 let, který se v České republice hraje ve druhé polovině července.

Dva české rekordy v překážkových bězích, z nichž jeden lze považovat za senzační, přinesl úvodní den mistrovství republiky v atletice v Táboře. První finálovou běžeckou disciplínu proměnila v národní maximum na 100 m překážek Lucie Škrobáková (12,93), historické tabulky na 110 m překážek změnil Petr Svoboda, jehož výkon 13,29 patří letos mezi nejlepší na světě. O téměř šokující zážitek se postarala oštěpařka Barbora Špotáková, jež přešlápla hod na hranici 71 m. "Jsem naštvaná, chybělo 10 centimetrů. Byla to promarněná příležitost," kála se mistryně světa. Po skončení soutěže, v níž hodila nakonec 64,47 metru, se pořádně rozčilovala.

Favorizovaný Roman Kresta vyhrál Rallye Bohemia, sedmý podnik mezinárodního mistrovství České republiky v automobilových soutěžích. Bývalý tovární jezdec Fordu si tak na rallye s centrem v Mladé Boleslavi připsal již šestý triumf v kariéře, díky kterému si zároveň upevnil pozici v čele průběžného pořadí domácího šampionátu. Jeho hlavní soupeř v boji o titul Václav Pech totiž do cíle nedojel. Až do dvanácté rychlostní zkoušky oba jezdci soupeřili o vteřinky a vedení v průběžném pořadí rallye. Ve třináctém - předposledním - měřeném úseku, před kterým vedl Kresta o čtyři sekundy před Pechem, však musel obhájce mistrovského titulu kvůli technickým problémům odstoupit. Druhé místo nakonec obsadil Pavel Valoušek, jenž však za Krestou zaostal o více než tři minuty.

Lukáš Hlava vstoupil do jedenáctidílného letního Kontinentálního poháru skokanů na lyžích třetím místem ve Velenje. Třiadvacetiletý reprezentant nestačil na středním můstku ve Slovinsku pouze na domácí dvojici Primož Pikl, Robert Hrgota. První závod ve Velenje se českým skokanům vydařil, vedle Hlavy byli v elitní desítce ještě další tři reprezentanti a vítěz Světového poháru 2006 Jakub Janda skončil jedenáctý.

Trojskokanka Martina Šestáková je šestadvacátou českou atletkou, která pojede na olympijské hry v Pekingu. Na mistrovství republiky v Táboře poprvé v kariéře překonala hranici 14 metrů a výkonem 14,16 metru splnila mírnější limit.

Český cyklista Roman Kreuziger odstartoval svou premiérovou Tour de France 46. místem. Do cíle úvodní etapy 95. ročníku slavného závodu dojel jezdec stáje Liquigas se sekundovou ztrátou na vítězného Španěla Alejandra Valverdeho, který zvládl 197,5 kilometrů dlouhou trať z Brestu do Plumeleku za 4:36:07.

Počasí

Bude polojasno, od západu přibývání oblačnosti, nejvyšší teploty 24 až 28 stupňů Celsia.