Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Sněmovna podpořila další zvyšování věku odchodu do penze

Lidé v České republice budou zřejmě po roce 2030 odcházet do penze v 65 letech. Sněmovna hlasy 95 ze 186 přítomných podpořila novelu, která s postupným zvyšováním věkové hranice počítá. Opozice byla proti. Vládnímu táboru se schválením pomohli dva bývalí sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka. Nyní tedy předlohu posoudí Senát a pak prezident.

Podle novely by bezdětné ženy, matky jednoho dítěte a muži měli po roce 2030 chodit do důchodu v 65 letech. Věk se má zvyšovat postupně, stejně jako se už od poloviny 90. let zvedá na 63 let. U mužů by hranice pro odchod do penze ročně rostla o dva, u žen o čtyři měsíce. Možnost jít dřív do penze by měly mít i po roce 2030 nadále matky dvou a více dětí. Do penze by chodily v 62 až 64 letech. Důchodový věk v ČR patří zatím k nejnižším v Evropské unii. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas je přesvědčen, že navrhované změny systému penzí jsou nutné a musela by je podniknout jakákoliv vláda. Opozice ale normu tvrdě kritizuje. Proti jsou i odbory a nesouhlas s novelou byl jedním z důvodů úterní stávky.

Sněmovna pro zrušení poplatků za novorozence

Poplatky za pobyt novorozenců v porodnici budou s největší pravděpodobností brzy zrušeny. Novelu, která s tím počítá, sněmovna schválila hlasy 183 ze 188 přítomných. Od poplatků by měli být osvobozeni i dárci orgánů a lidé, kterým byla léčba soudně nařízena. Nyní novelu posoudí Senát a pak prezident. Pokud ji podpoří, mohla by nabýt účinnosti do konce července, řekla ČTK lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová.

Opozice neprosadila návrh, aby byli plateb zbaveni navíc i mladí do 18 let a lidé s příjmem nižším, než je dvojnásobek životního minima. ČSSD rovněž chtěla, aby neplatili ani invalidní důchodci a také starobní důchodci, kteří již nejsou zaměstnaní, a jsou tak odkázáni na starobní penzi.

Sněmovna schválila nemocenskou - za první tři dny 25 procent

Nemocní by od září do konce roku mohli v prvních třech dnech nemoci dostávat nemocenskou 25 procent ze svého základu, který se vypočítává z příjmu. Sněmovna schválila novelu zákona o nemocenském pojištění, který výši dávek v nemoci upravuje. Ústavní soud totiž k 30. červnu zrušil část vládní reformy, podle níž lidé v prvních třech dnech stonání od letoška nemocenskou neměli. "Nepřinese to úspory, ale přinese to zastavení prudkého nárůstu výdajů (na nemocenské), který je spojen s rozhodnutím Ústavního soudu," řekl po schválení novely novinářům ministr práce Petr Nečas (ODS). Aby zákon začal platit, musí ho ještě podpořit Senát a podepsat prezident. Novela snižuje od příštího roku také odvody na nemocenské pojištění a příspěvek na politiku zaměstnanosti. Pracovníkům by měly klesnout o 0,1 procenta.

Sněmovna opětovně schválila pomoc s vymáháním dlužných alimentů

Sněmovna opětovně schválila novelu, která by měla pomoci rozvedeným rodičům s vymáháním dlužných alimentů. Poslanci prosadili sněmovní verzi a odmítli senátní doplněk, který měl prodloužit ze tří znovu na šest měsíců lhůtu, v níž mají sociální pracovníci alespoň jednou navštívit dítě v ústavní péči ze svého obvodu. Novelu nyní dostane k podpisu prezident Václav Klaus. Schválení novela počítá mimo jiné s tím, že dlužník, který žije ze sociálních dávek, by kvůli splácení pohledávek nedostával životní, ale jen existenční minimum. Nezaplacené výživné by se také mělo stát přednostní pohledávkou při prodeji podniku. Obecní úřady obcí s rozšířenou působností by měly lidem, kteří se výživného domáhají, pomáhat s podáním k soudu. Soudy by pak spory o výživné měly vyřizovat přednostně, a to například i před nedoplatky na daních a sociálním a zdravotním pojištěním. Poškození rodiče by navíc nemuseli skládat zálohy na exekuci.

Sněmovní jednání o radaru nebylo, koalice zablokovala program

Mimořádné jednání sněmovny o umístění amerického radaru v Brdech, které požadovala opozice, se ve středu neuskutečnilo. Dolní komora neschválila program jednání a v takovém případě se schůze nekoná. Pro otevření sněmovní debaty o radaru hlasovalo 91 poslanců ze 188 přítomných. Opozici chyběly k prosazení programu schůze nejméně čtyři hlasy. Nepodpořil ji žádný z koaličních poslanců, ani nezařazení poslanci Miloš Melčák a Michal Pohanka. Premiér Mirek Topolánek (ODS) sněmovnu ještě před hlasováním o programu schůze krátce informoval o situaci kolem blížícího se podpisu smluv o základně. Poslancům ale sdělil většinou jen známé skutečnosti. Na debatu o základně podle něj sněmovna neměla čas. "Myslím si, že máme pokračovat v řádném projednávání bodů, které jsou nezbytné," řekl Topolánek.

Sněmovní komisi k vyrovnání s církvemi povede lidovec Kasal

Předsedou komise, která má do konce roku připravit návrh majetkového vypořádání s církvemi, se stal lidovec Jan Kasal. Komise má už všech 12 členů. Dolní komora komisi ustavila v polovině června poté, co se ukázalo, že kabinet zatím není schopen prosadit svou předlohu zákona o vyrovnání s církvemi. Kromě opozice totiž pro vládní normu v její současné podobě odmítli hlasovat i tři poslanci ODS v čele právě s Tlustým. "Církve a náboženské společnosti očekávají od zákonodárců jasná stanoviska a podle nich se rozhodnou o dalším postupu ve věci naplnění svých legitimních očekávání," reagovaly již dříve na vznik komise Česká biskupská konference a Ekumenická rada církví. Ve stanovisku zaslaném ČTK rovněž vyjádřily obavy z působení zástupců KSČM v komisi.

Parkanová v Londýně vyznamenala veterány z 2. světové války

České ministerstvo obrany vyznamenalo tři veterány z bojů 2. světové války, kteří žijí ve Velké Británii. Ministryně obrany Vlasta Parkanová v neděli během slavnostního večera předala v Londýně záslužné kříže generálmajorovi Ivanu Schwarzovi, plukovníkovi Františku Kaplanovi a podplukovníkovi Arnoštu Polákovi.

Dva z vyznamenaných československých vojáků sloužili za války jako letci Britského královského letectva (RAF). Generálmajor Schwarz se účastnil mimo jiné útoku RAF v Evropě 6. června 1944 a je jediným žijícím členem osádky letounu, která 27. 12. 1943 potopila německou loď Alsterufer. Jeho kolega podplukovník Polák působil u 311. perutě jako letec a spojař a do roku 1943 nalétal 760 hodin při bojových letech. Plukovník Kaplan prošel během války řadou bojišť od Rumunska přes Libanon a Francii až do Anglie, kde sloužil jako radiotelegrafista. V Británii žije celkem kolem tří desítek československých veteránů druhé světové války.

Topolánek s Ficem v Berlíně zahájili výstavu o Pražském jaru a jednali s Merkelovou

Výstavu fotografií zachycujících události období takzvaného Pražského jara 1968 v Československu v Berlíně společně zahájili premiéři České republika a Slovenska Mirek Topolánek a Robert Fico spolu s předsedou Spolkového sněmu Norbertem Lammertem. Kurátorka a iniciátorka výstavy Dana Kyndrová z pražského Domu fotografie ČTK řekla, že výstava zahrnuje především méně známé snímky. Výstava se koná v jednom z moderních reprezentačních objektů Spolkového sněmu, v Domě Paula Löbeho v sousedství historické budovy Říšského sněmu.

O takzvaném energetickém a klimatickém balíčku i o ratifikačním procesu lisabonské smlouvy, která má reformovat chod Evropské unie, pak s oběma premiéry hovořila německá kancléřka Angela Merkelová. Na tiskové konferenci se politici vyjádřili také k problému ochrany německého pracovního trhu, i když během společného setkání o něm prý nemluvili. Merkelová novinářům potvrdila obavy své vlády z možného přílivu pracovních sil z nových členských zemí v situaci, kdy v některých německých regionech trvá vysoká nezaměstnanost. Merkelová a Topolánek se shodli, že cíle, které si EU vytyčila v oblasti ochranu klimatu, jsou pro některé novější členské státy obtížně splnitelné. Topolánek dokonce cíle označil za "neuvěřitelně náročné". Každá země si podle něj musí v tomto ohledu "vyhrnout rukávy". Topolánek rovněž zopakoval svůj postoj k ratifikaci lisabonské smlouvy. Naznačil, že další postup je nyní spíše věcí pro právní analýzu. Vyjádřil však svůj optimismus, že EU najde ze současné situace východisko, a zdůraznil, že "ratifikační proces prakticky pokračuje".

Vyjednávání o nákupu transportérů začne příští týden

Ministerstvo obrany zahájí příští týden ve středu vyjednávání s rakouskou firmou Steyr o nákupu 107 obrněných transportérů Pandur pro českou armádu. Úřad o tom informoval na webových stránkách. Již v úterý začaly zkoušky dvou obrněnců, které do vyškovské divize Vojenského opravárenského podniku Šternberk přistavila rakouská společnost. Právě úspěšné výsledky jsou podle ministerstva podmínkou k tomu, aby se nákup uskutečnil. Dříve chtělo vojsko koupit 199 transportérů. Kabinet Mirka Topolánka (ODS) však na konci loňského roku původní smlouvu za více než 20 miliard korun vypověděl kvůli tomu, že firma nestihla dodat první vozidla včas. V lednu firma dostala druhou šanci, ministerstvo se však rozhodlo počet vozidel snížit.

Úprava svazků homosexuálů platí, Klaus ji nevrátil ani nepodepsal

Prezident Václav Klaus se rozhodl, že nepodepíše, ale ani nevetuje novelu zákona upravující podmínky pro uzavření sňatku či registrovaného partnerství. Předloha, která se dotkne svazků některých cizinců a propojí zákon o registrovaném partnerství s dalšími souvisejícími normami, tak vstoupí v platnost. Novela předpokládá, že uzavřít sňatek nebo registrované partnerství budou v Česku moct i cizinci, kterým hrozí vyhoštění nebo kteří jsou v evidenci nežádoucích osob. Propojí také zákon o registrovaném partnerství s dalšími souvisejícími normami, například zákony o občanských průkazech, o matrikách nebo o pomoci v hmotné nouzi. Sjednotí rozsah dokladů předkládaných při vstupu do registrovaného partnerství s rozsahem dokladů potřebných k uzavření manželství.

Klaus nechce připojením svého podpisu podporovat kroky, které podle něj vedou ke stavění svazků osob stejného pohlaví do pozice blízké manželství. Současně ale nevyužije svého práva vrátit předlohu poslancům, oznámil tajemník prezidenta Ladislav Jakl. Samotný zákon, který umožnil gayům a lesbičkám v České republice uzavírat úřední svazky, Klaus před dvěma lety vetoval. Sněmovna ho tehdy přehlasovala nejtěsnější možnou většinou.

ČSSD opět neuspěla s pokusem vrátit sazbu DPH na pět procent

Sociální demokracie opět neuspěla s pokusem vrátit sníženou sazbu daně z přidané hodnoty na pět procent, kde byla až do konce loňského roku. Sněmovna v závěrečném čtení odmítla pozměňovací návrh stínového ministra financí ČSSD Bohuslava Sobotky, který tak chtěl mimo jiné zmírnit nárůst spotřebitelských cen. Opozice byla pro snížení sazby, koalice proti. Návrh měl platit od příštího ledna.

Vedení klubu ČSSD obstálo v hlasování o důvěře

Sociálnědemokratičtí poslanci vyjádřili důvěru vedení sněmovního klubu ČSSD v čele s Michalem Haškem, pro bylo 59 z 62 přítomných. Hašek novinářům řekl, že vedení frakce navrhlo tajné hlasování o důvěře samo, i proto, aby po odchodu poslance Petra Wolfa z klubu a poté i ze strany zjistilo, zda ještě má podporu poslaneckých kolegů.

Vládě se nás podařilo stmelit dohromady, tvrdí odboráři

Hodinové výstražné stávky proti vládním reformám se v úterý na mnoha místech Česka zúčastnilo celkem 985.000 lidí, z toho 306.000 zaměstnanců na hodinu přerušilo práci. Konečné počty účastníků stávky v Praze novinářům oznámil předseda pořádající Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Milan Štěch. Podle Štěcha se tak vládě podařilo stmelit české odboráře, kteří proti ní jednotně vystoupili, a případné masivní protestní akce na podporu jejich požadavků odborářský předák proto nevylučuje ani v příštích měsících.

STEM: Odborům důvěřuje méně než polovina občanů

Současným českým odborům důvěřuje 45 procent občanů. Tento stav se od poloviny 90. let výrazně nemění. Nejvíce lidé odborům věřili v roce 1997, kdy jim důvěru projevilo 50 procent dotázaných, naopak v roce 2003 klesla důvěra veřejnosti na 37 procent. Častěji odborům věří stoupenci ČSSD a KSČM, zřetelně podprůměrná je důvěra v odbory u příznivců ODS. Vyplývá to z červnového průzkumu agentury STEM. Průzkum se uskutečnil zhruba tři týdny před úterní stávkou.

Čechů považujících atom za riziko ubylo za dva roky o 10 procent

Část Čechů v posledních dvou letech vzala na milost jadernou energetiku, počet lidí se záporným pohledem na využívání atomové energie klesl pod polovinu populace. Podle květnového šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vnímá jadernou energetiku jako málo a zcela bezrizikovou 44 procent obyvatel, ekologický problém naopak v provozu jaderných elektráren vidí 43 procent Čechů. To je o deset procent méně než v roce 2006.

Lidé budou moci s úřady komunikovat elektronicky

Lidé zřejmě budou mít možnost vyřizovat úřední záležitosti elektronickou formou. Umožnit jim to má nový zákon o elektronických úkonech, který schválila sněmovna. Zákon počítá s vytvořením elektronických datových schránek, jejichž prostřednictvím by úřady komunikovaly jak mezi sebou, tak s firmami a občany, kteří budou chtít mít svou datovou schránku. Vládní návrh nyní posoudí ještě Senát a prezident.

Podle Světové banky je v ČR boj s korupcí na nevalné úrovni

Česká republika byla loni v boji proti korupci na nevalné úrovni Řecka, Itálie, nových zemí EU a řady rozvojových států. V politické stabilitě naopak patřila k nejlepším v západním světě. V kvalitě vlády a státních služeb již ale poněkud zase ztrácí dech. Vyplývá to ze studie zveřejněné Světovou bankou (SB).

Nová rada má pomoci českému exportu i investicím

Podporovat prosazování ekonomických zájmů České republiky v zahraničí má nově zřízená Česká rada pro obchod a investice, která ve středu poprvé zasedala v Praze. Předsedou rady, ve které jsou zástupci podniků a státní správy, ministr průmyslu a obchodu Martin Říman jmenoval generálního ředitele společnosti ČKD Group Jana Musila. Rada bude podle Římana slaďovat obchodní a politické zájmy ČR v zahraničí například v oblasti zjednodušení vízové politiky a zahraničních cest českých vládních představitelů, při jejichž plánování by měly být brány v úvahu zájmy podnikatelské sféry. Mezi další cíle nové rady patří optimalizace poskytovaných služeb v oblasti exportu a investic a sladění aktivit agentur CzechTrade a CzechInvest v zahraničí. Rada bude také pomáhat s vytvářením českých pozic pro jednání orgánů EU, na kterých vznikají normy týkající se podnikatelů. Rada se bude zabývat i efektivním využíváním financí, které jsou určeny na činnost obchodně-ekonomických úseků zastupitelských úřadů a zahraničních kanceláří CzechTrade.

Vedení Evropské kosmické agentury souhlasí se vstupem Česka

Vedení Evropské kosmické agentury (ESA) souhlasí se vstupem Česka. Generální ředitel agentury Jean-Jacques Dordain o tom informoval ministerstvo školství. ESA je mezivládní výzkumná a vývojová organizace, která se zabývá výzkumem vesmíru a kosmonautických technologií. Byla založena v roce 1975 a nyní v ní je 17 členských zemí Evropské unie. Je uznávaným a rovnocenným partnerem americké NASA, Ruské kosmické agentury či japonské NASDA. "Pro českou vědu bude mít plné členství v této organizaci obrovský význam," uvedl ministr školství Ondřej Liška. Programy ESA jsou pro české vědecké, výzkumné a průmyslové organizace příležitostí k zapojení do mezinárodní spolupráce při výzkumu kosmického prostoru, Země, družicové telekomunikace a navigace a kosmonautických technologií. Spolupráce s ESA zvyšuje konkurenceschopnost českých ústavů a průmyslových firem a zlepšuje jejich mezinárodní uplatnění.

Počet ruských turistů přijíždějících do ČR prudce roste

Za první čtvrtletí letošního roku přijelo do Česka více než 89.000 ruských turistů, což je meziročně o 35,5 procenta více. ČTK to sdělil člen prezidia Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura s tím, že tak pokračuje prudký růst příjezdů ruských návštěvníků do České republiky. V minulém roce navštívilo ČR 323.000 Rusů, což znamenalo meziroční nárůst o 35 procent. Rusové se tak v žebříčku národností dostali na čtvrté místo za Němce, Brity a Italy. Ruští turisté v Česku loni trávili nejdelší průměrný pobyt ze všech zahraničních návštěvníků a jejich průměrná denní útrata byla 2000 korun, což je rovněž řadí na první místo. České cestovní kanceláře ovšem z ruských turistů příliš neprofitují, neboť převážnou většinu z nich do ČR přivážejí ruské firmy, které je navíc směřují do obchodů ruských majitelů, upozornil Okamura. Počet Rusů přijíždějících do Česka by byl podle Okamury ještě mnohem vyšší v případě zavedení bezvízového styku. Do Česka loni přijelo celkem 6,7 milionu zahraničních turistů, což bylo o 3,8 procenta více než o rok dříve.

Na česko-německém pomezí by mohl vzniknout dokument o historii

Dokumentární film, který zachytí vzpomínky místních obyvatel na předválečnou a těsně poválečnou dobu, by chtěly nechat natočit Poběžovice na Domažlicku. Snímek má vzniknout jako projekt přeshraniční spolupráce českého a německého mikroregionu. Na jeho vznik by Poběžovice rády čerpaly peníze z EU, řekl ČTK starosta Hynek Říha. Doufá v to, že v případě úspěšné žádosti by se mohlo začít natáčet už letos. "Byly by to zážitky lidí, kteří žili na hranici před rokem 1945 a po něm - výpovědi bývalých obyvatel, kteří se narodili v dnes už zničených a zaniklých obcích," plánuje starosta. Vyprávění starousedlíků i odsunutých Němců by měly doplnit také vzpomínky bývalý pohraničníků, aby byl obrázek doby kompletní. Ve snímku se tak mají objevit vzpomínky na bolestné dělení rodin při odsunu nebo na vesnice, které zmizely z map v českém příhraničním pásmu po záměrném odstřelování armádou. Předběžně už je vybráno několik lidí, kteří by ve snímku vystupovali. Pohnutá doba před válkou a po ní a odsuny obyvatelstva jsou podle starosty stále málo historicky zmapovaným obdobím. Počítá s tím, že při tvorbě dokumentu by se z vyprávění pamětníků nasbíralo větší množství materiálu, než kolik se vejde do dokumentu. Natočené záběry by proto zůstaly uchovány jako jakési doplnění místních kronik a historických událostí z pohledu obyčejných lidí.

Soud nevrátil potomkům polské šlechty pozemky ve Vranově nad Dyjí

Potomkům polského šlechtického rodu Stadnických se nepodařilo vysoudit soubor pozemků a dalších nemovitostí ve Vranově nad Dyjí na Znojemsku. Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání skupiny devatenácti lidí, kteří o nemovitosti bojovali prostřednictvím určovací žaloby, zjistila ČTK z databáze rozhodnutí. Stadničtí nedávno definitivně prohráli také mnohaletý boji o zámek ve Vranově, jehož vydání se domáhali obdobnou žalobou. V souboru nemovitostí, o který se jednalo v posledním sporu, byly pozemky a jedna budova na pravém břehu Dyje kolem Komenského stezky. Většina pozemků je dnes ve správě vranovské radnice.

Stadničtí žalobu podali v roce 2000, o šest let později jim Okresní soud ve Znojmě vyhověl. Krajský soud v Brně ovšem rozhodnutí změnil a rozhodl tak, že potomci šlechty na nemovitosti nemají nárok. Verdikt nyní potvrdil Nejvyšší soud. Stadniční tvrdili, že o nemovitosti nikdy právoplatně nepřišli. Podle senátu NS s předsedou Josefem Rakovským však někdejší šlechtické pozemky mohly být vráceny pouze prostřednictvím restitučních zákonů. Jiný způsob, například určovací žalobu, vylučují nálezy Ústavního soudu z poslední doby. Spor o vranovský zámek, vrcholnou ukázku baroka na Moravě a jednu z hlavních turistických atrakcí Znojemska, dovedli Stadniční až k Ústavnímu soudu, který letos v lednu jejich stížnost odmítl.

Kratochvíl bude kvůli kulturním grantům žalovat pražský magistrát

Spolumajitel pražského Divadla Ta Fantastika Petr Kratochvíl podá kvůli vývoji kolem kulturních grantů žalobu na pražský magistrát. Oznámil to na tiskové konferenci v Praze a uvedl, že důvodem je i zpráva od evropských komisařů, kteří kladně reagovali na jeho stížnost. Souhlasí prý s dotací na prodanou vstupenku, která byla součástí grantů, ale po veřejné kritice ji Praha zrušila. Žalobu spolu s ním podá i Oldřich Lichtenberg za divadla Hybernia a Broadway.

Festival amatérských divadel přiveze i herce z Koreje a Mexika

Jubilejní desátý ročník mezinárodního festivalu nezávislých a amatérských divadel Apostrof Praha 2008, pořádaný divadlem Lucerna MB Praha, přivítá v Praze divadelníky z Evropy, Jižní Ameriky a Asie. Přehlídka, pořádaná za finanční podpory ministerstva kultury a hlavního města, se uskuteční od 27. června do 1. července na scénách Divadla v Celetné a Divadla Disk. Podle ředitele festivalu Akrama Staňka akci zahájí tento pátek vpodvečer v Divadle v Celetné představení nazvané Láska Is Love, Love je Láska autorské dvojice Američana Alexandera Komlosiho a Češky Evy Čechové. Program pokračuje uvedením inscenace Bertolta Brechta Maloměšťácká svatba v nastudování slovenských souborů Divadlo "A" a Divadlo Shanti. "I přesto, že se letošní přehlídka potýkala s velkými existenčními problémy, povedlo se nám sestavit bohatý program. Kromě souborů ze Slovenska, Maďarska, Itálie, Rakouska, Arménie a Estonska se diváci seznámí s činoherní tvorbou jihokorejského souboru Art-3 Theatre a s unikátním mexickým projektem Divadla pro slepé v podání Teatro Carpa Carlos Ancira. Obě představení se uskuteční v pondělí 30. června," uvedla dramaturgyně Viola Baštýřová. Až ze Sibiře podle ní přijede Divadlo Vstreča s Viripajevovou hrou Město, kde žiji. V programu se objeví i další koprodukční představení - česko-mexický projekt společnosti Transteatral s hrou (Ne)hodné náhody.

Lístky na festival Struny podzimu jsou ze dvou třetin vyprodané

Vstupenky na mezinárodní hudební festival Struny podzimu, který se letos bude pořádat od 28. září do 19. listopadu, jsou již ze dvou třetin vyprodané. ČTK to řekla mluvčí přehlídky Silvie Marková. Velký zájem publika je podle ní především o společný projekt Lenky Dusilové, pianistky Beaty Hlavenkové a experimentálního kvarteta Clarinet Factory. Rychle ubývají také vstupenky na zahajovací koncert moldavské sopranistky Iriny Lunguové a Pražské komorní filharmonie, houslistky Julie Fisrové, souboru Les Arts Florissants, mladého perkusionisty Martina Gru vystoupení mužského vokálního souboru Tenores di Bitti. Na přehlídce kupříkladu vystoupí i Rabih abú Chalíl, libanonský skladatel a hráč na arabskou loutnu, nebo izraelská písničkářka Chava Albersteinová.

Výstava představuje gobelíny od konce 19. století po současnost

Více než stoletou historii gobelínové manufaktury z Valašského Meziříčí ukazuje výstava v pražském Uměleckoprůmyslovém muzeu. Návštěvníci v muzeu uvidí gobelíny, které byly vytvořeny během celého 20. století podle návrhů designérů, architektů a výtvarníků. Výstava potrvá do 21. září. Moravská gobelínová manufaktura vznikla před 110 lety. Věnuje se ručnímu tkaní klasických gobelínů, originálních koberců a uměleckých tapiserií. Již 50 let také restauruje historické textilie.

Počasí

Ve čtvrtek čekáme polojasno, ojediněle přeháňky, nejvyšší teploty 24 až 28 stupňů Celsia.