Zprávy

Francouzský prezident hovořil v Praze mimo jiné i o lisabonské smlouvě

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy nechce irské odmítnutí lisabonské smlouvy dramatizovat ani bagatelizovat. Je podle něj na Francii, která bude v příštím půl roce řídit EU, aby čelila důsledkům irského "ne". Je třeba dát všem čas. "Nedramatizujme to, nehoňme to dopředu," uvedl na tiskové konferenci po setkání s českým premiérem Mirkem Topolánkem. "Dejme evropským politikům čas, aby řešení našli," doplnil Topolánek Sarkozyho s tím, že situace je velmi vážná. Podle francouzského prezidenta je hlavní zabránit krizi a nenechat vyhloubit příkop mezi zeměmi, které smlouvu přijmou a které ne. Sarkozy kvůli tomu chce odcestovat do Irska, kde bude o dalšímu postupu jednat s irským premiérem Brianem Cowenem. Sarkozy na tiskové konferenci konstatoval, že nechce, aby Evropu na deset let zastavila institucionální diskuse. Podle prezidenta je na místě, aby si veřejnost nadále uvědomovala, že 18 států již lisabonskou smlouvu ratifikovalo a že Evropská unie takovou smlouvu potřebuje. Podle Topolánka diskuse o reformě evropského uspořádání může také zastínit současné evropské problémy, mezi něž patří cena ropy, potravin nebo migrace. Česko podle něj nyní nepovede diskusi o přijetí či nepřijetí lisabonské smlouvy, ale o tom, zda po irském odmítnutí v ratifikaci v dalších státech dále pokračovat. Premiér také připomněl, že Česko bude od začátku příštího roku předsedat EU. Vystřídá tak právě Francii, která se půlročního "panování" v EU ujme začátkem července.

Sarkozy se účastnil odpolední části schůzky takzvané visegrádské čtyřky. O postoji evropské sedmadvacítky k lisabonské smlouvě po pátečním zamítnutí dokumentu v irském referendu budou tento týden evropští lídři jednat společně ve čtvrtek a v pátek na summitu EU. Topolánek uvedl, že pojede "hledat jakákoli i přechodná opatření, která nevyvolají krizi". Zopakoval, že považuje ratifikační proces v Česku za zastavený kvůli čekání na posouzení Ústavním soudem.

Sarkozy a Topolánek se věnovali během návštěvy také bilaterálním vztahům. Na závěr podepsali deklaraci a akční plán strategického partnerství mezi oběma zeměmi, které budou základem pro dlouhodobou vzájemnou spolupráci. Signovali také dohodu o spolupráci vysokých škol a o spolupráci ve vědě.

Visegrádská čtyřka bude podporovat vstup Chorvatska do EU

V následujícím roce bude Polsko, kterému předali Češi v Praze předsednictví visegrádské čtyřky, pomáhat Chorvatsku a dalším zemím aspirujícím na vstup do EU v jejich snaze bez ohledu na zamítavý postoj Irů k lisabonské smlouvě. V Praze to uvedl polský premiér Donald Tusk. Výsledky referenda by podle něj neměly být důvodem, aby V4 pracovala méně na rozšiřování EU například o Chorvatsko a Ukrajinu. "Komplikace nemohou mít vliv na rozšiřování EU, určitě Chorvatsko patří do EU," doplnil maďarského kolegu slovenský premiér Robert Fico s tím, že unie není sektou a je důležitým stabilizačním prvkem Evropy. "Chorvatsko by se nemělo stát obětí tohoto procesu," souhlasí český premiér Mirek Topolánek (ODS). Jak mají evropské státy v ratifikaci lisabonské smlouvy pokračovat, má podle něj říct blížící se zasedání vrcholných představitelů EU. Podle Tuska nelze ratifikační proces zastavit. Topolánek nicméně poznamenal, že Česko ratifikaci pozastavilo tím, že dokument nechalo posoudit Ústavním soudem.

Kriminalisté obvinili svědkyni proti Čunkovi z křivé výpovědi

Pražští kriminalisté v pátek obvinili klíčovou svědkyni v údajné korupční kauze vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka Marcelu Urbanovou z toho, že v případu křivě vypovídala. ČTK to řekla mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Podle serveru Aktuálně.cz se Urbanová proti rozhodnutí policie odvolala. ČTK Urbanová řekla, že na své výpovědi trvá. Otočení rolí ze svědkyně na obviněnou se prý podle ní s ohledem na poslední vývoj událostí dalo očekávat. Podle Zenklové byla Urbanová obviněna z trestného činu křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku. V případě, že by byla odsouzena, jí hrozí dva až deset let vězení. "Dokazováním v trestní věci pana Čunka byla její verze o tom, jak mělo k uplácení dojít, vyvrácena. A vzhledem k tomu, že na své verzi setrvala a setrvává, je zřejmé, že úmyslně uváděla nepravdy," řekla Zenklová.

Urbanová nesouhlasí s důvody obvinění. "Obvinění je postaveno na logickém odvození policejního orgánu, že v usnesení Arifa Salichova v kauze Čunek se skutek nestal, tak já jsem apriori musela křivě vypovídat. Tuto logiku policii neupírám, nicméně na několika stranách ve svém odvolání se proti tomuto bráním," uvedla. Podotkla, že v Čunkově kauze vypovídala dohromady čtyřikrát a vždy to bylo ve shodě. "Já samozřejmě trvám na všem, co jsem uvedla ve svých výpovědích," dodala Urbanová. Právě její výpovědi podle mluvčí Zenklové vedly k zahájení Čunkova stíhání. Čunek byl loni obviněn z půlmilionového úplatku, ale jeho stíhání bylo nakonec zastaveno.

Čunek bude muset znovu do Přerova k soudu

Šéf lidovců Jiří Čunek bude muset znovu stanout před přerovským okresním soudem v případu zlínského podnikatele Romana Vaškůje a Petra Šmiřáka, který úzce souvisí s jeho údajnou korupční kauzou. Vicepremiér Čunek v roli svědka v polovině května odmítl v Přerově vypovídat. Soudce trvá na tom, že k tomu neměl důvod. "Předvolávám ho znova, to jeho odmítnutí výpovědi bylo nezákonné," řekl ČTK přerovský soudce Jiří Barbořík. Ihned poté, co Čunek v polovině května s odvoláním na svůj senátorský mandát odmítl vypovídat, mu soudce uložil pořádkovou pokutu 20.000 korun. Po skončení jednání ji však vzápětí zrušil s tím, že si neuvědomil, že Čunek má senátorskou imunitu. Soudce jej před soud znovu předvolal na tento pátek. "Poslal mi však omluvu, že je údajně na zahraniční cestě. Budu se snažit najít jiný termín tento týden, ale s ohledem na jeho vytížení to nepředpokládám," uvedl.

Vaškůj se podle obžaloby společně se Šmiřákem pokusil ovlivnit koncem loňského února korunní svědkyni v korupční aféře Čunka Marcelu Urbanovou. Dosáhnout prý chtěli toho, aby za peníze a výhody stáhla svou výpověď, podle které měl Čunek jako starosta Vsetína převzít půlmilionový úplatek. Podle verze podnikatele šlo pouze o provokaci, která měla poukázat na nevěrohodnost hlavní svědkyně. Urbanová však nátlak nahlásila policii.

EU probrala plán pro společné předsednictví ČR, Francie a Švédska

Evropská unie v Lucemburku prodiskutovala a vzala na vědomí společný program, který si pro vedení "sedmadvacítky" pro následujících 18 měsíců vypracovaly Francie, Česko a Švédsko. V rozsáhlém materiálu si trojice vymezila společné priority a to, čeho by chtěla dosáhnout v 17 různých kapitolách. V předkládaném materiálu si Paříž s Prahou a Stockholmem mimo jiné daly za cíl, že se budou zabývat přezkoumáním unijních výdajů a příjmů, reformou společné zemědělské politiky a energetickou bezpečností. Chtějí také do konce tohoto roku, či nejpozději v první půlce roku 2009, na níž připadá české předsednictví, najít v unii dohodu nad rozsáhlým balíkem opatření v oblasti energií a klimatu. Ty by měly unii pomoci dosáhnout jejích ambiciózních cílů v boji s globálním oteplováním. Materiál, který se postupně bude upravovat v souvislosti s aktuálním děním v unii, se zabývá i otázkou postupného zavádění lisabonské smlouvy do praxe.

Irské "ne" podle Schwarzenberga není důvod k zastavení ratifikace

Irské "ne" lisabonské smlouvě o reformě Evropské unie není důvod k zastavení ratifikace tohoto dokumentu. Vyplývá to z vyjádření ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Ten ale v Lucemburku na jednání šéfů diplomacií zemí EU také dodal, že ČR nyní musí počkat na rozhodnutí českého ústavního soudu. Pokud tribunál řekne, že je smlouva v souladu s českým ústavním pořádkem, pak prý navrhne, aby ratifikace pokračovala. "Nemyslím, že to je důvodem k zastavení čehokoli," řekl Schwarzenberg na dotaz, zda by se měla po odmítavém irském referendu ratifikace smlouvy zastavit. Prezident Václav Klaus, který musí případně smlouvu podepsat, ale v pátek v reakci na irské referendum řekl, že tím podle něj projekt smlouvy skončil a v ratifikaci již nelze pokračovat. Jako jeden z mála evropských politiků rovněž uvítal, že Irové smlouvu odmítli. Výsledek referenda pak označil za "vítězství svobody a rozumu nad umělými elitářskými projekty a evropskou byrokracií". Většina ministrů uznala, že řešení současné situace si vyžádá nějaký čas, ale že chtějí v procesu ratifikace pokračovat. Na dotaz, zda vláda podpoří pokračování ratifikace v případě, že ústavní soud řekne, že je v souladu s českým právem, Schwarzenberg řekl: "Na každý pád to ministr zahraničí navrhne." Ústavní soud o posouzení, zda lisabonská smlouva není v rozporu s ústavním pořádkem ČR, požádala horní komora českého parlamentu z iniciativy vládní ODS.

Češi byli připraveni blokovat, jednání o Kubě ale odložena

Ministři zahraničí zemí Evropské unie odložili plánovanou debatu o možném zrušení sankcí vůči Kubě. Jednat se o tom bude až na vrcholné schůzce EU koncem týdne. Jde přitom o důležitou otázku i pro Česko. Praha byla připravena zrušení sankcí zablokovat, pokud by nebylo na Kubě dosaženo pokroku při ochraně lidských práv.

Kateřina Jacques odešla z funkce šéfky sněmovního klubu Strany zelených

Poslankyně vládní Strany zelených Kateřina Jacques odstoupila z funkce šéfky stranického poslaneckého klubu. Oznámila to na tiskové konferenci. Doufá, že její krok přispěje k uklidnění vypjaté atmosféry a sporů ve sněmovní frakci zelených. Odchodem ze stranického poslaneckého klubu hrozily v posledních dnech poslankyně Olga Zubová a Věra Jakubková.

Ratifikace radaru by podle Lišky měla počkat na nového prezidenta USA

Ministr školství Ondřej Liška (SZ) chce, aby byla smlouva o radu předložena parlamentu k ratifikaci až poté, co se ve Spojených státech změní prezident. Podle Lišky stejný názor má i předseda zelených Martin Bursík. Liška řekl, že vyhodnocení všech informací, které souvisí se smlouvami nechává do doby, kdy budou plně zveřejněny, o hlasování se prý definitivně rozhodne, až budou předloženy k ratifikaci. "My zelení uděláme všechno proto, aby k ratifikaci došlo v parlamentu nejdříve po nástupu nové americké administrativy, to znamená nejdříve příští rok," řekl ministr. Dodal, že kdyby k tomu došlo dříve, tak se zřejmě neobjeví žádná nová fakta, která by zvrátila jeho rozhodnutí projekt nepodpořit.

Liška chce vyčkávat, protože není přesvědčen o tvrzení, že radar má ve Spojených státech podporu jak republikánské, tak demokratické strany. Uvedl, že zná názory obou prezidentských kandidátů na zahraniční politiku. Podle něj by do té doby mohly zároveň pokročit rozhovory v rámci Severoatlantické aliance. Rozhodnutí o začlenění radaru do struktury NATO stejně může padnout až v roce 2009, takže není kam spěchat, uvedl.

Experti z USA navštívíli místo pro radar, které armáda vyklidila

Tým amerických expertů na požární ochranu, logistiku, zdravotnické zabezpečení a ochranu krajiny navštívil místo ve vojenském újezdu Brdy, kde USA plánují postavit protiraketový radar. ČTK o tom informovalo ministerstvo obrany. Odborníci přijeli týden poté, co armáda kótu 718 vyklidila. Více než měsíc ji kvůli nesouhlasu s americkým záměrem blokovali aktivisté Greenpeace. Mluvčí úřadu Andrej Čírtek však řekl, že přímá souvislost mezi návštěvou expertů a vyklizením kóty není.

MF potvrdilo státní dluh za první čtvrtletí na 860 miliard korun

Státní dluh České republiky klesl v prvním čtvrtletí 2008 o 32,2 miliardy na 860,1 miliardy korun. Ministerstvo financí tak potvrdilo své údaje o státním dluhu z počátku dubna. Na každého Čecha tak připadá dluh 84.000 korun. Za celý loňský rok ale stát zvýšil státní dluh téměř o 90 miliard korun.

Odboráři se hodinovou stávku zatím odvolat nechystají

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) se zatím nechystá odvolat výstražnou hodinovou stávku, která by měla začít 24. června od 13:00. Vláda totiž s odbory o jejich požadavcích dosud nejednala. ČTK to řekl místopředseda ČMKOS Jaroslav Zavadil. Odboráři svolali stávku na protest proti navrhovaným vládním reformám, které se týkají důchodů či zdravotnictví. Odborové sdružení železničářů (OSŽ) dalo vládě čas do 23. června do 12:00. Pokud se s ministry dohodne, je připraveno účast na stávce odvolat. Ministři by se s odboráři měli setkat ve čtvrtek na jednání tripartity. Bude to poslední oficiální příležitost před případnou úterní stávkou. Podle Zavadila by ale bylo pro odbory velkým překvapením, "kdyby se něco přihodilo" a kabinet přišel s nějakým návrhem.

ÚOHS prověří Student Agency kvůli možnému zneužití dominance

Antimonopolní úřad prověří, zda firma Student Agency nezneužívá dominantního postavení na autobusové lince Praha - Brno. Zahájí s ní správní řízení, řekl ČTK mluvčí úřadu Kristián Chalupa. Jeden z největších autobusových dopravců v Česku by mohl dostat mnohamilionovou pokutu za to, že začátkem roku zlevňoval jízdenky na spoje, které vyjížděly ve stejných časech jako konkurenční Asiana.

Na Student Agency si u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) stěžovala konkurence. Chováním brněnské firmy se ÚOHS zabýval už loni. Zjišťoval, zda společnost nezneužívala své dominance, když nabízela některé jízdenky za podnákladové ceny, například i za korunu. Porušení zákona ale nakonec nezjistil. V minulosti sama Student Agency bojovala s nekalou konkurencí. Antimonopolní úřad už se zabýval sporem firmy s ČSAD Liberec. Severočeská firma neumožňovala žlutým autobusům zajíždět na nádraží, Student Agency to svým zákazníkům už tehdy kompenzovala jízdenkami za korunu.

DP Praha musí přehodnotit stomilionový tendr na likvidaci odpadů

Pražský dopravní podnik chyboval při hodnocení stomilionového tendru na likvidaci odpadů. Vyřadil postupně všechny uchazeče s tím, že nesplnili podmínky soutěže, a soutěž pak celou zrušil. Podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ale podnik vyloučil dvě ze tří firem neprávem. Proto teď musí nabídky znovu posoudit a navíc zaplatit náklady řízení 30.000 Kč, zjistila ČTK z úřední desky ÚOHS. Dopravní podnik se neodvolal, rozhodnutí je už pravomocné.

Přes očekávanou nadprůměrnou sklizeň zřejmě obilí nezlevní

Nadprůměrnou úrodu obilí letos v Česku očekává Agrární komora. Zatímco loni farmáři sklidili z polí 7,153 milionu tun obilí, tak letošní sklizeň by se podle odhadu komory měla díky příznivému počasí a nárůstu osetých ploch pohybovat v rozmezí od 7,2 milionu tun do 7,5 milionu tun obilí. ČTK to řekl Josef Kubiš z komoditní rady AK, podle kterého ale kvůli vysoké poptávce nelze letos očekávat pokles cen obilovin, které loni ve srovnání s rokem 2006 vzrostly až na dvojnásobek.

Zvíře by už nemělo být věc, navrhuje ministerstvo

Podle ministerstva spravedlnosti by už zvíře nemělo být považováno za věc. Současné postavení zvířat, která jsou označována jako neživé věci, bylo často kritizováno především ochránci zvířat. Změna je obsažena v návrhu nového občanského zákoníku. "Návrh se distancuje od socialistického pojetí zvířete jako věci, ale přiznává mu výraznější ochranu a naopak omezuje libovůli osob při styku s nimi," konstatuje materiál ministerstva spravedlnosti.

Budovy na Pankráci mají územní rozhodnutí, sdružení se odvolají

Zelenou dal dvěma novým výškovým budovám na Pankráci stavební úřad Prahy 4, který vydal rozhodnutí o umístění obou staveb. Na pankrácké pláni se chystá stavět společnost ECM, vyrůst by tam měla budova s luxusními byty a hotel. Občanská sdružení se proti územnímu rozhodnutí odvolají. O stavbách tak bude rozhodovat pražský magistrát, investor s odvoláním počítal.

O budovách už se dříve na magistrátu jednalo, magistrátní památkáři dali projektu souhlasné stanovisko. "Proti územnímu rozhodnutí podáme odvolání," uvedl Petr Kužvart z Ateliéru pro životní prostředí. Podle něj byla v řízení řada procesních i jiných pochybení. Pětice sdružení už dříve upozorňovala zejména na to, že investor nedodal rozptylovou a hlukovou studii a studii povrchových částic ve vzduchu. Podle Marie Janouškové z Občanské iniciativy Pankráce dvojice mrakodrapů Epoque zhorší dopravní situaci v centru Prahy, naruší historické panorama města a nenabízejí zázemí pro běžné obyvatele sídlišť na Pankráci. Společnosti ECM plánovaná odvolání plány neohrožují. "V našich projektových plánech počítáme i s možným odvoláním protistran," řekla ČTK mluvčí investora Zuzana Doležalová s tím, že společnost čeká na rozhodnutí pražského magistrátu. Všechny podklady ECM podle ní předala v pořádku a včas.

Na Pankráci se chystá stavět i další investor - akciová společnost Pankrác. Plánuje vybudovat administrativní centrum, podle občanského sdružení Arnika by měla být budova vysoká téměř 80 metrů. Národní památkový ústav (NPÚ) označil stavbu za vyloučenou, pražští památkáři zatím stanovisko nevydali. Zatím není jasné, kolik má plánovaná budova stát nebo kdy by se mohlo začít stavět. Kvůli chystané výstavbě výškových budov na Pankráci vyjádřilo před rokem "vážné znepokojení" UNESCO. Krátce potom ministerstvo kultury uzavřelo správní řízení ohledně mrakodrapů a potvrdilo rozhodnutí magistrátu, který budovy povolil. Pankrácká pláň je v ochranném pásmu památkové rezervace.

Ministerstvo spravedlnosti vytvoří ve věznicích 1000 nových míst

Ministerstvo spravedlnosti chce ve věznicích vytvořit více než 1000 nových míst pro vězně. Reaguje tak na skutečnost, že v České republice narůstá počet lidí odsouzených k trestu odnětí svobody. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) to řekl novinářům při své návštěvě pankrácké věznice v Praze. Dodal, že jedním z cílů resortu je zvyšování zaměstnanosti vězňů, která v současné době činí 60 procent. Počet vězňů se podle Pospíšila zvyšuje kvůli tomu, že česká justice pracuje rychleji a s větším počtem rozsudků logicky roste i počet odsouzených. "Mírný nárůst počtu vězňů lze očekávat i v dalších letech," doplnil ministr.

Vynálezce rovnátek Milan Kamínek získal cenu Františka Palackého

Cenu Františka Palackého udělil rektor olomoucké univerzity profesoru Lékařské fakulty Univerzity Palackého Milanu Kamínkovi. Ten se v 80. letech zasloužil o rozvoj dnes populárních zámečkových rovnátek. Kamínek začal na fixních rovnátkách pracovat se svým týmem v roce 1969. "Jsou účinnější než snímací a používají je prakticky všichni zubní technici. Masově se začaly prosazovat v 80. letech, kdy se nám podařilo zajistit jejich výrobu z plastické hmoty, protože veškerý materiál tehdy pocházel ze Západu a byl nedostupný. Podmínky se radikálně změnily až po sametové revoluci," řekl ČTK sedmdesátiletý laureát. Nad skutečností, že jeho rovnátka jsou i módním trendem mladé generace, se jen pousmál.

Milan Kamínek pochází od Kolína. Do Olomouce přišel na vysokoškolská studia a již zde zakotvil. "Vždy jsem chtěl být lékařem. Až na škole jsem byl zařazen na zubní směr, který se mi zalíbil," uvedl Kamínek. Kamínek je nositelem řady ocenění a vyznamenání a je členem řady vědeckých společností. V letech 2002-3 byl prezidentem Evropské ortodontické společnosti.

Senátor Mejstřík dostal od kanadských krajanů cenu TGM

Senátor Martin Mejstřík dostal od kanadských krajanů Cenu Tomáše Garrigua Masaryka. České a slovenské sdružení v Kanadě mu toto své ocenění udělilo mimo jiné za jeho protikomunistické aktivity. Vyplývá to ze zprávy, kterou senátor poskytl ČTK. Krajané ocenili Mejstříka za to, že se "neúnavně zasazuje o důsledné vyrovnání se s komunistickou minulostí". Připomněli jeho opakovanou snahu o zrušení komunistické strany či zákaz užívání jejích symbolů. Dále pak Mejstříkův podíl na vzniku Ústavu pro studium totalitních režimů. Sdružení zmínilo také to, že Mejstřík inicioval v Česku sbírku finančních prostředků na stavbu Památníku obětem komunismu ve Washingtonu. Mejstřík, který je rovněž místopředsedou senátní komise pro krajany, cenu převzal na 60. kongresu sdružení, který se o víkendu konal v Calgary. Krajanské sdružení svou Masarykovu cenu uděluje od roku 1985. Mezi její laureáty patří prezident Václav Havel, Marta Kubišová nebo členové protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů.

Pithart dostal německý Velký kříž za zásluhy

Podpora česko-německých vztahů a úsilí o vzájemný dialog patří mezi důvody, pro které německý prezident Horst Köhler udělil místopředsedovi Senátu Petru Pithartovi Velký kříž za zásluhy s hvězdou a stuhou. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytlo německé velvyslanectví v Praze. Pithart vyznamenání převezme ve středu. Pithart podle zprávy velvyslanectví "svou aktivitou slovem a písmem vrátil do českého historického povědomí roli německy hovořících v Čechách a Československu a stále se zasazuje o dialog a spolupráci mezi Němci a Čechy".

Film Občan Havel bude bojovat o cenu Evropského parlamentu

Celovečerní dokument Občan Havel od tvůrců Pavla Kouteckého a Miroslava Janka se dostal do výběru deseti filmů, které budou na podzim bojovat o cenu Lux (světlo) udílenou Evropským parlamentem (EP). O tom, které tři snímky se dostanou do soutěže, se rozhodne ve středu 18. června, informovala ČTK Informační kancelář EP. Snímek s podtitulem Scény z prezidentské kuchyně bude o cenu bojovat s polskými, dánskými či italskými filmy, které vybrala sedmnáctičlenná porota složená z producentů, ředitelů filmových festivalů i kritiků. O konečném vítězi rozhodnou po promítání tří nejlepších filmů mezi 15. zářím a 16. říjnem členové Evropského parlamentu.

Česko chce dražit další díla z lichtenštejnské sbírky

V Londýně se budou počátkem července dražit další umělecká díla ze sbírek Lichtenštejnů, která se dříve nacházela na zámcích Valtice a Lednice. Na podobné aukci v Nizozemsku v dubnu nakoupil český stát desítky artefaktů, především nábytku, v celkové hodnotě 13 milionů korun. Nyní mají odborníci zájem o 15 obrazů, na které žádají ministerstvo kultury o mimořádnou dotaci ve výši asi sedm milionů korun. ČTK to řekl mluvčí Národního památkového ústavu Zdeněk Musil.

Brněnská zoo má dvakrát vyšší návštěvnost než vloni

Do brněnské zoo zavítalo od počátku roku do konce května rekordních 150.000 návštěvníků. Oproti stejnému období loňska se tak návštěvnost téměř zdvojnásobila, zejména poté, co v zahradě přišla na svět dvojčata ledního medvěda Bill a Tom, která jsou nyní její velkou atrakcí. Vše nasvědčuje tomu, že zoo by měla letos zaznamenat nejvyšší návštěvnost od roku 1989, řekl ČTK její ředitel Martin Hovorka. Medvídci byli sice vypuštěni do výběhu a představeni veřejnosti až v březnu, od té doby ale lámou jeden návštěvnický rekord za druhým. Kvůli medvědům mířily již počátkem jara do zahrady tisíce návštěvníků. Zahrada tak byla plná lidí i v době, kdy je v ní obvykle pusto. V květnu do zoo zavítalo 55.000 osob. Je to nejlepší květnový výsledek návštěvnosti za uplynulých 12 let.

V Protivíně byla otevřena první krokodýlí zoo v Česku

Česko má první krokodýlí zoologickou zahradu. V Protivíně na Písecku ji otevřel chovatel těchto zvířat Miroslav Procházka. Zoo se může pochlubit 25 krokodýly dvanácti druhů ze všech kontinentů, které tito obávaní predátoři obývají. Kromě krokodýlů jsou v 11 teráriích k vidění i aligátoři, kajmani a gaviálové. Expozice je druhou největší v Evropě a zároveň prvním soukromým zařízením svého druhu v Česku. K vidění jsou v ní i nejvzácnější druhy, které nemají ani největší zoologické zahrady v Evropě. Například silně ohrožený krokodýl filipínský, kterého žije ve volné přírodě posledních asi 200 kusů. Dalším unikátem je krokodýl americký, jediný v Evropě, a s 3,5 metry největší krokodýl mořský. Chováme rovněž největší skupinu gaviálů sundských mimo Asii, jejich zemi původu. Je to naprosto světová rarita. Máme šest samců a čtyři samice," podotkl Procházka.

Botanická zahrada v Plzni rozšířila japonskou část o 150 rostlin

Zahradníci plzeňské zoologické a botanické zahrady dokončili přeměnu další části původní botanické zahrady na zahradu v japonském stylu. Na záhon v okrajové části původního arboreta v horní části areálu vysázeli kolem 500 kusů stromů a keřů 150 různých druhů za téměř čtvrt milionu korun. Na rozdíl od předešlých etap přeměny zahrady, kdy zahradníci vysazovali především okrasné vyšlechtěné asijské trvalky, se nyní zaměřili na původní japonské druhy javorů, tavolníků, pamodřínů, bříz, buků a podobně. Mnohé z nich jsou ve volné přírodě tak výjimečné, že se ocitly v červené knize ohrožených druhů rostlin. Některé tavolníky jsou dokonce prvními jedinci v Evropě, řekl ČTK mluvčí zoologické a botanické zahrady Martin Vobruba. Na úpravy zahrady přispívá každoročně městský nadační fond Zelený poklad, letos dal 200.000 korun.

Plzeň je jediné město v republice, kde je v jednom areálu společně zoologická a botanická zahrada. Nejsou to ale dva oddělené celky. Zoo je členěna podle zoogeografických oblastí. S nimi se v celém areálu prolínají botanické expozice s rostlinami z odpovídajících částí světa. Součástí botanické části zahrady je tropický skleník, v horní části je v lesoparku samostatná botanická část, která se postupně přeměňuje v japonský styl.

Češi na Euru skončili, selhali v závěru zápasu s Tureckem

Čeští fotbaloví reprezentanti selhali v koncovce rozhodujícího utkání o postup do čtvrtfinále s Tureckem a evropský šampionát pro ně skončil po základní skupině. Svěřenci Karla Brücknera neudrželi v závěrečné čtvrthodině dvoubrankové vedení a prohráli 2:3. Pro trenéra Karla Brücknera šlo o hořkou rozlučku s národním týmem.

Manažer české fotbalové reprezentace Vlastimil Košťál navrhne nástupce trenéra Brücknera, a tím současně ukončí svoje působení u národního týmu. Místopředseda Českomoravského fotbalového svazu to řekl v Seefeldu, kam se fotbalisté vrátili v poledne po nedělním vyřazení z Eura. U mužstva Košťál působil stejně jako trenér Karel Brückner šest a půl roku.

Zklamání českých příznivců z vyřazení reprezentace z mistrovství Evropy sdílejí i experti. Příčin neúspěchu spatřují hned několik; hru mužstva jako takovou i rozhodnutí trenéra Karla Brücknera podrobil kritice bývalý internacionál Ladislav Vízek, specifický názor mířící na vedení svazu vyjádřil trenér Josef Csaplár, naopak kouč reprezentační jedenadvacítky Jiří Kotrba vyřazení přičetl spíše velké smůle, František Komňacký zase nevidí příliš černě budoucnost českého fotbalu.

Hlavní závod Memoriálu Josefa Odložila vyhrál Keňan Ndiwa

Cornelius Ndiwa z Keni vyhrál hlavní závod na Odložilově memoriálu v Praze - běh na 1500 metrů na počest tragicky zesnulého stříbrného olympionika z Tokia Josefa Odložila. Mílaři však zaostali za svými možnostmi, na vítězství stačil čas 3:39,90 minuty. Český rekord v běhu na 110 metrů překážek překonal Petr Svoboda.

Krátce o úterním počasí v České republice

Oblačno až zataženo, místy s deštěm. Teploty 17 - 21 stupňů Celsia.