Zprávy

Sněmovna schválila novelu o střetu zájmů, navzdory vetu Klause

Poslanecká sněmovna přehlasovala veto prezidenta Václava Klause a znovu schválila novelu zákona o střetu zájmů. Klaus, stejně jako předtím Senát, návrh odmítl mimo jiné proto, že by podle něj museli oznámení o majetkových poměrech podávat i ředitelé základních a středních škol. Dolní komora navzdory těmto výhradám zákon znovu podpořila. Ministr školství Ondřej Liška ale znovu potvrdil, že připraví novelu, která ředitele škol povinnosti oznamovat majetek zbaví.

Novela zákona o střetu zájmů, jejíž původní znění připravili poslanci ČSSD, má mimo jiné usnadnit přístup veřejnosti k majetkovým oznámením politiků. Povinnosti podávat majetková přiznání zbavuje soudce a státní zástupce. Rozšiřuje ji naopak například na řídící pracovníky státních nebo obcemi zřízených institucí, mezi nimi právě i ředitele základních a středních škol.

Armáda začala oplocovat území kolem brdské radarové kóty

Armáda začala pracovat na oplocení kolem brdské radarové kóty 718, kterou až do pondělí šest týdnů blokovali aktivisté Greenpeace, a protestovali tak proti záměru vybudovat zde americkou radarovou základnu. Ženisté používají speciální vojenský žiletkový drát. Armáda poprvé od konce dubna médiím oficiálně dovolila jít s doprovodem na kótu. Právě příchodu novinářů, mezi kterými byla na novinářský průkaz i mluvčí Greenpeace Lenka Boráková, zřejmě využil jeden z aktivistů Jan Piňos. Pronikl lesem do střeženého prostoru, kde ho policisté poblíž kóty zadrželi.

Přibližně dvacet členů iniciativy Ne základnám i dalších odpůrců umístění amerického radaru v Česku v Praze před generálním štábem protestovalo proti vyklizení místa ve vojenském újezdu Brdy, kde má stát americký radar. "My se domníváme, že tento útok (vyklizení), ačkoliv formálně proběhl podle práva, je naprosto nelegitimní," řekl mluvčí iniciativy Jan Májíček. Podle něj totiž protestní akce Greenpeace také symbolizovala názor většiny české veřejnosti, která se staví proti radaru.

Strana zelených už nechce do vedení sněmovny, klub zatím nikdo neopouští

Zelení nebudou usilovat o funkci místopředsedy sněmovny. Novinářům to po několikahodinovém jednání poslanců této strany řekl předseda Martin Bursík. Poslankyně Věra Jakubková a Olga Zubová dodaly, že zatím nehodlají z klubu strany odcházet. Ve sněmovně prý ale budou podporovat pouze to, co je v souladu s koaličním smlouvou, nikoli tedy například výstavbu amerického radaru v ČR.

Paroubek vyzval Topolánka, aby požádat sněmovnu o důvěru vládě

Předseda opoziční sociální demokracie Jiří Paroubek vyzval premiéra Mirka Topolánka (ODS) aby požádal Poslaneckou sněmovnu o důvěru své vládě. Zdůvodnil to spory uvnitř koaličních stran i mezi nimi a také tím, že se kabinetu v poslední době nepodařilo ve sněmovně prosadit několik návrhů. Přes tuto výzvu ale Paroubek už poněkolikáté vybídl vládu, ke společnému jednání o podmínkách, za kterých ji bude opoziční ČSSD tolerovat v době českého předsednictví EU. ČSSD svou toleranci podmiňuje urychleným schválením lisabonské smlouvy o novém uspořádání EU, shodou na prioritách předsednictví, pozastavením smluv o stavbě amerického radaru v Brdech a jejich odložením na dobu po předsednictví a uzákoněním zákazu privatizace zdravotnických zařízení.

Summit EU-USA: Nové země EU budou brzy cestovat do USA bez víz

Nové členské státy Evropské unie, mezi něž je i ČR, budou brzy moci cestovat do Spojených států bez víz. Americký prezident George Bush řekl, že USA na této možnosti pracují. Víza do USA teď nepotřebují jen občané z 15 starších členských států unie s výjimkou Řecka. Z nováčků z rozšíření po roce 2004 to ale platí jen pro Slovince. Američané bez víz jezdí do celé EU. V budoucnu by ovšem měli občané EU žádat před svou cestou do USA o vstup do Spojených států prostřednictvím speciálního elektronického systému (ESTA), což se týká i Čechů. Spojené státy chtějí tento systém spustit již začátkem srpna letošního roku a o povolení ke vstupu do země by zájemci museli přes internet žádat nejméně tři dny před odjezdem.

ČSSD navrhne 3000 korun pro důchodce a 2000 korun pro každé dítě

Sociální demokraté navrhnou vyplacení mimořádného důchodu ve výši 3000 korun pro důchodce a sociální dávky 2000 korun pro každé dítě jako kompenzaci dopadů vládní finanční reformy. Dávky by se měly vyplácet letos v prosinci. Návrhy schválil poslanecký klub ČSSD, který je odešle vládě. Sociální demokraté jsou přesvědčeni, že důchodci nedostali žádnou kompenzaci za prvních šest měsíců letošního roku. Zvýšení důchodů, které má být v srpnu, tento výpadek podle místopředsedy Zdeňka Škromacha nepokrývá. Mimořádná sociální dávka 2000 korun pro jedno dítě by se měla podle Škromacha vyplácet maximálně do výše 6000 korun pro jednu rodinu.

Ekonomika zpomalila, snižuje se spotřeba domácností

Česká ekonomika letos v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 5,3 procenta. Oznámil to Český statistický úřad. Ačkoli byl růst nejnižší od konce roku 2004, je podle analytiků hospodářství stále ve velmi dobré kondici, v následujícím období však bude nadále zpomalovat. HDP za celý letošní rok zřejmě zpomalí až ke čtyřem procentům, a to kvůli vysoké inflaci omezující spotřebu domácností. "Růst ekonomiky stojí na zdravých základech, především na exportu, zatímco domácí poptávka výrazně zvolnila," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Politici z koalice i opozice stále více prosazují výstavbu dalších bloků jaderných elektráren

Vládní i opoziční politici stále více vidí řešení případného nedostatku elektřiny ve výstavbě dalších bloků jaderných elektráren. Předseda sněmovního hospodářského výboru Oldřich Vojíř (ODS) chce, aby na podzim začal proces, který by umožnil zahájit kroky nutné k přípravě výstavby nových jaderných bloků. Proti výstavbě jsou ale zelení.

Pokud by předpokládaný nárůst spotřeby elektřiny o deset terawatthodin do roku 2020 chtěla Česká republika pokrýt jen obnovitelnými zdroji energie, povede to k rychlému nárůstu cen. Na energetické konferenci ČEPKON to řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner. Obnovitelné zdroje, mezi něž patří například vodní, větrná nebo sluneční energie, nejsou podle něj samotné schopny v celé míře přispět k závazku snižování emisí. Náměstek spočítal, že k pokrytí stoupajících odběrů by bylo třeba například 3200 větrníků o výkonu dvou megawatt.

EU se dohodla na maximální pracovní době, ČR dohodu vítá

Ministři práce a sociálních věcí Evropské unie se dohodli na výši maximální pracovní doby a na podmínkách pro osoby působící ve firmách prostřednictvím pracovních agentur. Nadále bude platit maximální týdenní pracovní doba 48 hodin, ale zaměstnanci se budou moci rozhodnout, zda jsou ochotni pracovat přesčas. Česká republika dohodu vítá, protože jí pomůže vyřešit svízelnou situaci ve zdravotnictví, kterou způsobují problémy s přesčasy. ČTK to po mnohahodinovém vyjednávacím maratonu řekl český ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

Italský výrobce letadel podal stížnost na českou vládu k Evropské komisi

Italský výrobce letadel firma Alenia Aeronautica podala stížnost Evropské komisi, Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) i ministerstvu obrany. Důvodem je nesouhlas s dřívějším rozhodnutím kabinetu Mirka Topolánka, které se týkalo nákupu dopravních letadel pro českou armádu od konkurenčního konsorcia EADS. Chystaný obchod se podle Italů, kteří nabízeli vlastní stroj Spartan C-27J, uskutečnil bez otevřeného výběrové řízení.

České vojsko dodavatele dopravních letadel hledá již delší dobu. Stroje by měly nahradit dosluhující ukrajinské letouny Antonov An-26, kterým skončí v roce 2015 životnost. Ukrajinská letadla mají také omezenou přepravní kapacitu a jejich dolet je podle zatížení jen 2000 až 3000 kilometrů.

Hradecký soud potvrdil, že Harrach na pozemky nemá nárok

Krajský soud v Hradci Králové potvrdil, že potomek šlechtického rodu Ernst Harrach nezíská rozsáhlé pozemky na Hradecku. Soud nižší instance uvedl, že pozemky byly zkonfiskovány před rokem 1948, a proto byl restituční nárok neodůvodněný. Potomek šlechtického rodu Ernst Harrach usiluje o bývalý majetek rodu také v několika dalších soudních sporech.

Jednání odborů s ministrem Řebíčkem hrozbu stávky na železnici nezvrátilo

Jednání ministra dopravy Aleše Řebíčka (ODS) se zástupci vedení Federace strojvůdců stávku na železnici neodvrátilo. "Zkrátka se nepohne ani kolo, stručně řečeno," řekl ČTK po jednání prezident Federace strojvůdců Petr Čechák. Rozhodnutí, že se strojvůdci zastavením vlaků připojí 24. června k hodinové výstražné stávce odborů, oznámila federace minulý týden.

Tisícovka starostů chce změnu v systému financování měst a obcí

Tisícovka starostů a primátorů se připojila k petici, která chce změnit současný systém financování měst a obcí. Petici starostové předali zástupcům parlamentu. Vadí jim, že stát dává přímo do městských rozpočtů málo peněz. Pokud chtějí města další příjmy, musejí žádat o dotace. Kdyby byla zrušena řada nesmyslných dotačních programů, do příjmů samospráv by mohl putovat minimálně dvojnásobek peněz, řekl iniciátor petice Luděk Tesař. Podle Tesaře nemají úředníci, kteří dotace vypisují, zpravidla přehled o tom, co obce potřebují. Dotační tituly jsou proto často nesmyslné, mají složitá kritéria a podporují byrokracii.

Seitlová: Plošné vyplácení dávek v poukazech je nezákonné

Plošné vyplácení sociálních dávek formou poukázek je podle zástupkyně ombudsmana Jitky Seitlové nezákonné. Radnice podle ní nemohou všem zrušit vyplácení dávek v hotovosti a nahradit jej poukazy používanými jako stravenky k nákupu potravin. Mohou tak učinit jen v konkrétních případech, po individuálním posouzení chování každého příjemce sociální dávky, informovala zástupkyně veřejného ochránce práv. Starostové poukazují na tom, že poskytnuté finanční dávky jsou zneužívány příjemci, kteří si za ně nepořizují potraviny, ale alkohol, cigarety, popřípadě používají peníze ke hře na automatech. Příjemci poukazů mohou nakupovat potraviny a zboží do domácnosti výhradně v obchodech, s nimiž se na tom předem domluvila radnice. "Tato forma pomoci (poukazy) jim neumožňuje svobodně rozhodovat o uspokojování potřeb, svobodně vybírat obchody i zboží," zdůraznila zástupkyně ombudsmana.

Poukazy nyní dostávají nejen lidé, jež lze označit za problémové a nepřizpůsobivé, ale i občané, kteří si přes všechnu snahu nebyli schopni zajistit práci. Jsou to například lidé v předdůchodovém věku nebo matky s malými dětmi. S poukazy je spojeno více problémů. Často lze za ně nakupovat jen v těch nejdražších obchodech. Navíc je zákazník nucen vždy utratit celý poukaz, protože se peníze na něj nevrací. Poukazy nelze platit nájemné, poplatky u lékaře, nebo peníze za léky.

ČNB: Zadluženost českých domácností je zatím nízká a bezpečná

Celkové zadlužení českých domácností je ve srovnání se západoevropskými zeměmi stále nízké a nachází se na bezpečné úrovni. Uvádí to Zpráva o finanční stabilitě za rok 2007, kterou zveřejnila Česká národní banka. Poměr celkového dluhu k disponibilním příjmům domácností se loni zvýšil na 47 procent oproti 40 procentům v roce 2006. Například ve Velké Británii podíl dluhu na disponibilním příjmu domácností převyšuje 170 procent, v USA 120 procent, v Irsku 130 procent, v Dánsku nebo Nizozemsku dokonce 200 procent. Současná krize na světových trzích podle ČNB tuzemský bankovní sektor neohrozí a podle guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy má dokonce pro ČR pozitivní dopad. Banky již postupně podle ČNB zpřísňují poskytování úvěrů developerům, živnostníkům a některé úvěry na bydlení.

Podezřelý z vraždy Jakuba prý obtěžoval nejméně deset chlapců

Třiačtyřicetiletý Slovák, kterého policie obvinila ze znásilnění a vraždy devítiletého Jakuba Šimánka z Havlíčkova Brodu, přiznal, že sexuláně obtěžoval celkem deset chlapců. Dva v Olomouci a osm v Havlíčkově Brodě. Policie proto znovu žádá veřejnost o pomoc při objasňování případu, řekla mluvčí východočeské policejní správy Lenka Burýšková. Soud obviněného, kterému hrozí až doživotní trest, poslal v pondělí do vazby.

Matka usiluje o návrat dcery, kterou otec údajně unesl do Izraele

Sedmatřicetiletá Eva Khatibová z Jihlavy se obrátila na české úřady, aby jí pomohly vrátit do Česka sedmiletou dceru Natálii. Dívčin otec, třiačtyřicetiletý právník Ahmad Khatib, totiž nedodržel dohodu a v pondělí odpoledne dívku nevrátil matce, už v neděli s ní odletěl do Izraele. Tam zůstal také jejich patnáctiletý syn Saleh Ahmad. Do Čech se Khatibová s dcerou vrátila počátkem ledna. S manželem jsme řešili problémy několik let, napadal mne také fyzicky, řekla Khatibová ČTK. S manželem se údajně ústně dohodla, že s dcerou může odjet. "Mám mailem ověřený jeho souhlas, kde píše, že dcera může být u mne, a souhlasí také s rozvodem, ať s právníky připravím smlouvy," řekla Khatibová. Dívčin otec se ale následně v Izraeli obrátil na mezinárodní úřad pro ochranu práv dětí s tím, že matka dítě unesla do Čech.

Průzkum: Češi jsou v EU stále podprůměrní jedlíci biopotravin

Češi jsou ve srovnání s ostatními státy EU stále podprůměrní jedlíci biopotravin, přičemž se značkou BIO nakupují hlavně mléčné výrobky, ovoce, zeleninu, ovocné nápoje, maso, drůbež a vejce. Vyplývá to z průzkumu společnosti The Nielsen Company. Útraty Čechů za bioprodukty ale podle odborníků navzdory jejich vyšší ceně rychle rostou. "V ČR je poměrně vysoká obecná znalost BIO produktů, ale aspoň občas je nakupuje pouze necelá třetina českých domácností. V celoevropském srovnání se zatím stavíme vedle zemí se spíše podprůměrnou konzumací BIO produktů," sdělil Zdeněk Melotík z české pobočky společnosti The Nielsen Company. Nejvíce oblíbené jsou biopotraviny v Dánsku, poslední místo v pořadí konzumentů biopotravin patří Portugalcům.

Budvar míří do Číny, letos chce prodat několik set hektolitrů piva

Po Pivovaru Klášter, který je od roku 2006 českým pivovarnickým průkopníkem na čínském trhu, vstoupí do Číny i Budějovický Budvar. V pátek odešle do nejlidnatější země světa první dva kontejnery svého ležáku. Celkový objem dodaného piva má letos dosáhnout asi 700 až 800 hektolitrů. Budvar má již smlouvu s importérem v Šanghaji, kde žije okolo 13 milionů lidí. Budvarský ležák se už prodává například v Mongolsku, Vietnamu, Hong Kongu a od loňska i v Jižní Koreji.

Na pražské Hanspaulce vyrostly domy, které jsou inspirovány 30. lety minulého století

Na Hanspaulce v Praze 6 vyrostly domy, které jsou inspirovány 30. lety minulého století. Za luxusní bydlení v pražských Dejvicích lidé zaplatili až 50 milionů korun, řekla Renáta Kodadová ze společnosti ING Real Estate Development. O byty v exkluzivní adrese měli zájem především Češi. "Čekali jsme, že to bude tak padesát na padesát, ale z 90 procent se jedná o české klienty," uvedla Kodadová. Další domy pak společnost prodala Slovákům a Nizozemcům. Domy jsou v bíločervené nebo bílomodré barevné kombinaci. Hanspaulka je pojmenována po Hansi Paulu Hippmanovi, který si zde v roce 1773 nechal vystavět barokní zámeček.

Parcely v Karlíně získá Konsorcium Rohan za 1,7 miliardy korun

Pražský magistrát prodá lukrativní parcely na Rohanském ostrově v Karlíně Konsorciu Rohan, které za ně zaplatí asi 1,68 miliardy korun. Firma nabídla ve výběrovém řízení nejvyšší částku 8567 korun za metr čtvereční. Soutěž byla asi o 200.000 metrů čtverečních parcel. Má na nich vzniknout nové městské centrum. Budou tam obytné domy, obchody, služby, kanceláře, nábřeží, park i plovárna.

Dráhy dále zeštíhlují, od počátku roku odešlo téměř 2000 lidí

Úbytek drážních zaměstnanců pokračuje. Podle nejnovějších statistik Českých drah odešlo od počátku roku 1800 lidí, čímž celkový počet zaměstnanců vůbec poprvé klesl pod 40.000. Část zaměstnanců odešla do důchodu, další část zcela změnila zaměstnání. Další zásadní řez čeká České dráhy na přelomu června a července. Veškeré činnosti spojené s údržbou kolejí převezme od drah státní organizace Správa železniční dopravní cesty; v souvislosti s tím přejde 10.000 nynějších zaměstnanců Českých drah. Na začátku července by tak dráhy měly mít přibližně 29.000 zaměstnanců, a přenechat tak vůbec poprvé pozici největšího zaměstnavatele v ČR České poště (cca 37.000).

Praha chce zakázat pití alkoholu na veřejných místech

Pražský magistrát chce zakázat pití alkoholu na vybraných veřejných místech v metropoli. Podle návrhu vyhlášky by lidé nesměli popíjet v okolí škol, zdravotnických zařízení, stanic metra a dětských hřišť. Pod hrozbou až třicetitisícové sankce bude konzumace alkoholických nápojů zapovězena na zastávkách a ve vyhlášce vyjmenovaných náměstích, ulicích a parcích. Návrh schválila městská rada, musí jej ještě potvrdit zastupitelé.

Návrh nepodpořila primátorova náměstkyně Markéta Reedová (SNK ED). Jak uvedla, pokud by se mělo docílit toho, aby pití na veřejnosti nedávalo špatný přiklad dětem, musely by se zavřít restaurační předzahrádky a zatemnit okna hospod. Bezdomovci se jen přesunou jinam. Vyhláška podle náměstkyně nesmyslně zaměstná policisty, kteří budou zjišťovat, zda si turista otevřel plechovku piva na zakázaném nebo povoleném místě. Jak si lidé mají pamatovat, kde bude pití zakázáno, zástupci metropole nesdělili.

Jindřichohradecká úzkokolejka nabízí odměnu za dopadení zloděje

Jindřichohradecká úzkokolejka se potýká se zloději železa. Pracovníci dráhy zjistili už třetí krádež kolejových spojek od konce května. První přitom odhalili těsně před odjezdem vlaku s dětmi a jejich rodiči. Policisté případ vyšetřují jako obecné ohrožení. Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) vypsaly za dopadení zlodějů odměnu 20.000 korun, řekl ředitel JHMD Jan Šatava.

Policie přistihla v pátek a v sobotu 150 opilých řidičů

Ze zhruba 11.000 řidičů, u nichž policisté minulý pátek a sobotu při celorepublikové dopravněbezpečnostní akci zjišťovali, zda před jízdou pili alkohol či použili drogu, přistihli 150 opilých řidičů a čtyři pod vlivem drog. ČTK o tom informovala mluvčí policejního prezidia Dagmar Bednarčíková. Uvedla také, že na silnice vyjelo v obou dnech 22 lidí bez řidičského oprávnění a dalších 42 si řidičský průkaz zapomnělo vzít s sebou.

Rozčilený muž vypustil v Brně v kanceláři krysu

Krysu vypustil v kancelářích jisté firmy v Brně jeden z rozhořčených obyvatel města. Učinil tak na protest proti údajně špatně provedené deratizaci v činžovním domě, v němž bydlí. Krysu vypustil v kancelářích firmy, která dům spravuje. Hlodavce odchytili přivolaní strážníci. Muži hrozí pokuta až 5000 korun. Lidé jsou v krajních situacích schopni protestovat těmi nejneuvěřitelnějšími způsoby. Například v Ostravě v uplynulých dnech znečistil tamní pobočku Všeobecné zdravotní pojišťovny nespokojený klient prasečími výkaly.

V hotelu českých fotbalistů na Euru byl okraden jeden z hráčů

Jeden z českých fotbalových reprezentantů byl okraden v seefeldském hotelu Dorint, kde se národní tým připravuje na zápasy mistrovství Evropy. Nejmenovanému hráči byla v noci na sobotu, kdy už mužstvo pobývalo v Basileji před zahajovacím utkáním se Švýcarskem, zcizena finanční hotovost. Vedení reprezentace neoznámilo, kterému hráči vznikla škoda. Peníze však již dostal zpátky. Německá tisková agentura DPA napsala, že celá záležitost byla držena v tajnosti, aby se nenarušila koncentrace svěřenců Karla Brücknera na druhý zápas skupiny A s Portugalskem.

CVVM: Čím dál více Čechů je pro eutanazii i pro interrupci

Stále více Čechů se domnívá, že by český právní řád měl umožňovat eutanazii. Vyslovují se pro to dvě třetiny lidí. Zvyšuje se také podíl těch, kteří si myslí, že žena má právo se sama rozhodnout o případné interrupci. Tento názor zastávají tři čtvrtiny Čechů. Vyplývá to z květnového průzkumu, který zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Na internetu bude Česká digitální matematická knihovna

Velký význam nejen pro rozvoj matematiky, ale i pro všechny ostatní uživatele výsledků matematického výzkumu včetně studentů a pedagogů bude mít Česká digitální matematická knihovna (DML-CZ). Autoři projektu se v těchto dnech chystají pilotní část knihovny zpřístupnit na internetu, uvedlo tiskové oddělené Akademie věd. Digitální matematická knihovna, to je podle autorů obrovský objem informací s hlubokým záběrem do historie. V budoucnosti se tato knihovna stane součástí sítě digitálních knihoven vytvářených v Evropě a na celém světě.

Šumperské muzeum představuje osobnosti české vědy a techniky

Portrétem, ale i unikátními vynálezy představuje Vlastivědné muzeum Šumperska ve své nové expozici významné osobnosti české vědy a techniky. Návštěvníci se mohou seznámit nejen s životem vědců a s osudem jejich vynálezů, ale spatřit i jejich dílo. Na výstavě, která bude v Šumperku otevřena do 7. září, je prezentován například přírodovědec Jan Evangelista Purkyně a fyzikální chemik Jaroslav Heyrovský. K vidění je například zkušební turbína Viktora Kaplana, polarograf Jaroslava Heyrovského, zařízení na výrobu kontaktních čoček Otto Wichterleho, Resslův lodní šroub, Křižíkova obloukovka či Divišův bleskosvod. Na výstavě nechybí také předměty, které k vynálezům a objevům přispěly.

Výstava v Brně shrnuje život a dílo spisovatele Těsnohlídka

Osobnost a tvorbu Rudolfa Těsnohlídka, jednoho z nejvýznamnějších brněnských literátů první třetiny 20. století, důkladně poznají návštěvníci nové výstavy v Moravském zemském muzeu v Brně. Její název Já rostl pro bolest odkazuje k umělcovu pohnutému osudu i melancholickému ladění díla. K zajímavostem patří úryvky z deníku, který si Těsnohlídek psal společně s první ženou, jež za nejasných okolností zahynula na svatební cestě v Norsku. Kurátoři prozradí také více o dívce, která patrně inspirovala charakter lišky Bystroušky.

Kinoautomat už v Praze i mimo ni zhlédlo přes 10.000 lidí

Už rok se v pražském kině Světozor čas od času promítá legendární Kinoautomat Radúze Činčery. Obnovená premiéra prvního interaktivního filmu na světě, kdy diváci mohou svým hlasováním určovat, jak se bude příběh vyvíjet dál, se tu uskutečnila loni 29. května. Od té doby ho nejen zde zhlédlo přes 10.000 lidí. Projekt svého otce znovu vzkřísila k životu dokumentaristka Alena Činčerová. V lednu 2009 bude Kinoautomat putovat desítkou českých měst, v plánu je i cesta do Sarajeva, Chorvatska a Spojených států.

Pelhřimovský festival rekordů letos oslaví plnoletost

Mezinárodní festival rekordů a kuriozit letos slaví plnoletost, v Pelhřimově se bude konat poosmnácté. V pátek 13. a v sobotu 14. června nabídne celou smršť rekordů a dva galavečery s udělováním výročních cen. Kuriozitou roku by se mohl stát také nejobsáhlejší snář, který byl vystaven v Muzeu rekordů a kuriozit. Sestavil a vydal ho Oldřich Rajsigl z Havířova. Má 6496 hesel rozvinutých do 48.958 podhesel, která dávají dohromady 97.916 jasnovidných předpovědí. Jednou z disciplín 18. ročníku bude pokus o nejrychleji upletený svetr. Rekord začne v sobotu na náměstí stříháním ovcí, jejichž vlna bude vyprána, česána a pak nastoupí přadleny s kolovrátky a následně přijdou na řadu pletařky. Sedm lidí by rekord mělo zvládnout přibližně za sedm hodin.

Kutná Hora ožije gotickou slavností Královské stříbření

Kutná Hora ožije 21. a 22. června gotickou slavností Královské stříbření. Bývalé královské horní město se posedmnácté symbolicky vrátí o 600 let zpět. Obyvatelům i návštěvníkům dá příležitost zapojit se přímo v ulicích do velkolepého divadla postaveného na fiktivní návštěvě českého a římského krále Václava IV. v Kutné Hoře. "Letošní děj je zasazen do roku 1408 a je předznamenán spory Václava IV. s církví," řekla autorka scénáře Světlana Hrabánková. Při zpracování příběhu vždy vychází ze skutečné historické události. Chybět letos nebude ani rytířský turnaj, večerní dvorská slavnost, královský soud, představení kouzelníka Žita nebo dobová mše v chrámu sv. Barbory.

Český film o víně má cenu z francouzského festivalu

Český dokumentární film dostal cenu na francouzském festivalu o víně a vinařství. Snímek Jaroslava Hykla byl oceněn jako nejlepší počin v oblasti podpory prodeje vín. Letošního ročníku se zúčastnilo 32 filmů, které byly vybrány z 82 přihlášených. Režisér snímku 'Velká vína z malé země' Jaroslav Hykl také stojí za obnovou Svatováclavské vinice na Pražském hradě. Je nájemcem prostor sousedících s Richterovou vilou, která by se měla po rekonstrukci v nejbližších týdnech otevřít. Na místě, kde bývala vinice již před stovkami let, ale nikdy nebyla veřejně přístupná, už jsou mladé rostlinky znovu zasazené, první hrozny by se mohly sklízet za dva roky. V Richterově vile by měla být restaurace a expozice vinařství.

Patnáctiletá golfistka Kordová se kvalifikovala na US open

Teprve patnáctiletá golfistka Jessica Kordová si zajistila právo startu na prestižním ženském turnaji US Open. Talentovaná hráčka uspěla v posledním kvalifikačním turnaji v Hobe Soundu na Floridě. V historii US Open bude dcera bývalého špičkového tenisty Petra Kordy teprve druhou českou hráčkou, která bude na této vrcholné akci startovat. V letech 2005 a 2007 se mezi 156 účastnic dostala Jana Peterková, která ale ani v jednom případě nepostoupila do finálového cutu.

Obránce Rozehnal přestupuje do Lazia Řím

Český fotbalový reprezentant David Rozehnal přestoupil z Newcastlu United do Lazia Řím, kde byl od ledna na hostování. Italský klub na své internetové stránce oznámil, že na sedmadvacetiletého obránce uplatnil opci. Zástupci Newcastlu uvedli, že se jim vrátí částka, kterou za Rozehnala loni v létě zaplatili Paris St. Germain. Před rokem olomoucký odchovanec přestoupil do Anglie za zhruba 124 milionů korun. Rozhodnutí Lazia Rozehnala potěšilo, protože si přál zůstat v Římě.

Počasí

Zpočátku bude jasno, během dne postupně oblačno a na většině území přeháňky a bouřky. Nejvyšší teploty 21 až 25 stupňů Celsia. Během dne se v bouřkách ojediněle vyskytnou přívalové srážky a kroupy.