Zprávy

Topolánek: Koalice je velmi ohrožena, hrozí pád vlády

Premiér Mirek Topolánek připustil, že koalice je velmi ohrožena. K pádu vlády podle něj může dojít na podzim. Uvedl to v rozhovoru pro sobotní vydání Mladé fronty Dnes. "Koalice je otřesená, vládnutí je ohroženo, to je evidentní. A ohrožujeme si ho sami. Není to cílený útok opozice, ale vznikl problém uvnitř koalice," uvedl v rozhovoru Topolánek. Také vicepremiér a šéf Strany zelených Martin Bursík v pátek připustil, že pozice vlády je kvůli "rebelům" v koaličních řadách slabá. Koalice podle něj už delší dobu ve sněmovně balancuje na hraně. Své "rebely" mají mezi sebou lidovci, zelení i občanští demokraté. Koalice tím ztrácí už tak křehkou většinu, kterou získala díky tomu, že na svou stranu přetáhla dva bývalé sociální demokraty Miloše Melčáka a Michala Pohanku. Minulý týden opozice spolu se třemi poslanci ODS kolem Vlastimila Tlustého znovu zablokovala projednávání zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a normu úplně vyřadila z programu schůze. V pátek se dvě poslankyně Strany zelených Olga Zubová a Věra Jakubková postavily za návrh poslance ČSSD Davida Ratha, který měl bránit změně fakultních nemocnic na akciové společnosti.

Politici: Problémy koalice nemusejí skončit pádem vlády

Představitelé parlamentních stran si většinou nemyslí, že by současné potíže uvnitř koalice skončily pádem vlády Mirka Topolánka. Zdůvodňovali to mimo jiné potřebností reforem, k jejichž prosazení se vládní strany zavázaly. Reagovali tak na premiérovo vyjádření v sobotní Mladé frontě Dnes, že pokud koalice do podzimu nepotvrdí svou většinu ve sněmovně, může to vést k pádu vlády. Podle místopředsedy ODS Pavla Béma je "situace vážná, nikoli však zoufalá". Místopředseda KDU-ČSL Roman Línek zdůraznil potřebnost reforem. Poukázal také na to, že kvůli úspěšnosti českého předsednictví EU není možné v nejbližších týdnech či měsících zásadně měnit vládu. Ministr a místopředseda Strany zelených Ondřej Liška s premiérovými důvody pro pád vlády souhlasí. "Každá vláda, která není schopna naplňovat svůj koaliční program, nemá legitimitu," uvedl Liška. Myslí si nicméně, že k prosazení reforem by se mohlo podařit koaliční většinu obnovit. Místopředseda opoziční ČSSD Petr Vícha si myslí, že i když je vládní koalice nyní velmi vratká, zelení a lidovci ustoupí ze svých programových zásad a "nakonec vláda ještě nepadne".

Armáda: Odmítnutí služby v misi je porušení vojenských povinností

Hospodářské noviny nedávno uvedly, že armádní piloti odcházejí z vojska kvůli obavě z mise v Afghánistánu. Z armády chce prý odejít každý desátý špičkový pilot vrtulníků. Na misi pěti přepravních vrtulníků, která má začít za rok, prý není armáda připravena. Jak ale řekla Jana Růžičková z generálního štábu, pokud voják odmítne službu v zahraniční misi bez velmi zřetelného důvodu, lze to považovat za porušení jeho základních povinností. V případě odmítnutí služby musí čelit následkům, lze s ním například ukončit služební poměr. Zástupci přerovské vrtulníkové základny ale popřeli, že by jejich piloti odcházeli kvůli obavě z mise v Afghánistánu. Podle mluvčího základny Milana Kouřila jsou jejich důvody zcela běžné a souvisejí s koloběhem v armádě. Také počet odcházejících je podle něj obvyklý a dokonce menší než v minulých letech.

Do Afghánistánu se po operaci vracejí dvě děti

V pondělí se do Afghánistánu vrátí šestileté děvče a jednoroční chlapec, kteří se v Česku podrobili operaci srdce v rámci humanitárního programu Medevac. Děti do Prahy přiletěly na začátku dubna a po zákroku v Dětském kardiocentru v Motole strávily rekonvalescenci v Olivově léčebně v Říčanech u Prahy. Spolu s nimi v dubnu přiletěli na operaci další čtyři pacienti. Všichni už jsou po operaci, ale zatím zůstávají v Říčanech a čekají, až se uvolní kapacita některého z dalších vojenských letů do Kábulu. V letech 1993 až 2007 bylo v Česku v rámci programu operováno 114 většinou dětských pacientů ze zemí postižených válkou či přírodními katastrofami, jako jsou Bosna a Hercegovina, Kosovo, Čečensko, Irák, Pákistán a Afghánistán. Vláda na pokračování programu uvolnila pět milionů korun.

Zdravotní stav prezidenta Klause se zlepšuje

Zdravotní stav prezidenta Václava Klause, který se v úterý podrobil výměně kyčelního kloubu za umělý, se zlepšuje. Prezident každý den rehabilituje, chodí a cvičí. Podle mluvčího Hradu Radima Ochvata je s dosavadní léčbou prezidenta spokojený i lékař Pavel Dungl, který jej operoval. Klaus by měl setrvat v nemocnici asi do druhé poloviny příštího týdne. Celá rekonvalescence by měla trvat kolem tří měsíců. Do úřadu by se prezident chtěl vrátit co nejdříve.

Při nehodě českého autobusu v Rakousku zahynulo dítě

Jedenáctiletý chlapec zahynul v sobotu časně ráno při nehodě českého autobusu na jihu Rakouska. Tři dospělí utrpěli vážnější zranění, několik dětí bylo zraněno lehce. Podle mluvčího rakouské dálniční policie je obětí syn jednoho ze dvou řidičů. V autobusu cestovalo pět desítek lidí, většinou ze základní školy v Železném Brodě. Děti směřovaly na ozdravný zájezd do Chorvatska. Řidič autobusu uvedl, že se snažil vyhnout jinému vozidlu, které náhle začalo brzdit. Autobus se podle vyjádření policie při manévru dostal na krajnici a poté se vychýlil na bok. V této pozici ujel ještě několik stovek metrů. Chlapec, který přišel o život, patrně seděl na předním sedadle vedle řidiče. Cestující sdělili, že na dálnici po nehodě u autobusu zastavovali čeští řidiči, kteří se také postarali o přivolání lékařské pomoci. Zranění již byli převezeni do nemocnice ve Štýrském Hradci. Ostatní děti pokračovaly v cestě do Chorvatska náhradním autobusem.

Centrum Brna bylo uzavřeno kvůli plané hrozbě

Brněnské Šilingrovo a Biskupské náměstí a také část Starobrněnské ulice v centru města byly v sobotu na čtyři hodiny uzavřeny. Policisté se obávali, že na jednom ze zaparkovaných aut může být nástražný výbušný systém. Předmět prozkoumali a přivolali pyrotechnika z Olomouce. Expert na místě zjistil, že se o výbušninu nejedná. Potvrdil to policejní mluvčí Bohumil Malášek. Podezřelého předmětu si na své limuzíně všiml osmatřicetiletý cizinec a vše nahlásil policistům. Jeho podezření, že jde o bombu, se však nepotvrdilo. Šilingrovo náměstí míjí jedna z nejfrekventovanějších ulic v centru Brna - Husova ulice. Na ní však doprava včetně tramvajové přerušena nebyla.

Chemikálie zabila na Klatovsku ryby

Neznámá chemikálie se dostala do vody řeky Voleňka v Dolanech na Klatovsku. Hasiči v několikakilometrovém úseku řeky našli velké množství uhynulých ryb. Na hladinu umístili norné stěny a povolali specialisty z chemické laboratoře. Zatím není jasné, kolik ryb celkem uhynulo, není znám ani druh a původ chemikálie. Uvedl to řídící důstojník Michal Pathy. Podle něj však nejde o látku ropného původu. Kontaminováno je několik desítek kilometrů řeky. Na místě zasahovalo minimálně pět jednotek, rozmístěných postupně po říčce, které se snažily zabránit dalšímu šíření nebezpečné chemikálie.

Na Náchodsku zřejmě proběhne koncert neonacistických kapel

Policie monitoruje sobotní koncert u Vysoké Srbské na Náchodsku, kde by mohly vystoupit neonacistické kapely. Areál bývalého dětského tábora si pronajala soukromá osoba s tím, že zde uspořádá dětský den. Podle informací krajské policejní správy v Hradci Králové by se ve Vysoké Srbské mělo sejít kolem 60 lidí a vystoupit jedna hudební skupina. Člen antifašistické organizace Antifa ale sdělil, že na Náchodsku se má uskutečnit jeden z největších neonacistických koncertů posledních několika let. Vystoupit by měla slovenská kapela Before the War, německá skupina Racial Purity (Rasová čistota), formace Painful Awakening, dvě další německé kapely, hlavní hvězdou večera by se mohla stát americká skupina Teardown. Starosta Vysoké Srbské Josef Klečka, který je správcem areálu, o ničem neobvyklém nevěděl. Podle Ondřeje Cakla z hnutí Tolerance, které podobné akce dlouhodobě sleduje, se ale vystoupení extremistických skupin vždy maskují běžným programem.

Proti těžbě uranu v Podještědí demonstrovalo 300 lidí

Odpůrci těžby uranu v Podještědí se ani po vyhlášení chráněného ložiska Osečná - Kotel nevzdávají. Jsou připraveni na to, že boj se může táhnout léta. V sobotu uspořádali happening, na němž zhruba 300 účastníků symbolicky spálilo horní zákon, na jehož základě byla ochrana ložiska vyhlášena. A to navzdory protestům obcí i majitelů nemovitostí v dotčených oblastech. Lokalita podle nich není bohatá jen na uran, ale také na pitnou vodu. Její obrovské ložisko by bylo těžbou uranu ohroženo. Uvedl to Josef Jadrný z občanského sdružení Naše Podještědí, který je jedním z organizátorů protestů. Odpůrci těžby se obávají, že vyhlášení chráněného ložiska je prvním krokem k jejímu zahájení. Podle místostarosty Českého Dubu Martina Bobka se přímo o těžbě prý nikdy nejednalo, ministr průmyslu a obchodu Martin Říman i generální ředitel Státního podniku Diamo se ale netají tím, že je to jen otázka času. V oblasti Stráže pod Ralskem se počítá s obnovením těžby do 20 let a pak přijde na řadu i Osečná.

Celníci na Domažlicku našli velkopěstírnu marihuany

Velkopěstírnu marihuany s více než 900 rostoucími rostlinami a dalším množstvím vypěstované a nasušené drogy objevil tuto sobotu speciální útvar celníků v Semošicích na Domažlicku. Celníci na místě zadrželi dva Vietnamce ve věku 32 a 42 let. Specialisté objekt vytipovali, protože měli podezření, že slouží jako sklad tabákových výrobků. Národní protidrogová centrála koncem května informovala o tom, že letos významně stoupl počet objevených hydroponních pěstíren konopí. Za necelých pět měsíců jich policisté nalezli přes 60. Za celý loňský rok bylo zjištěno 34 pěstíren, tedy zhruba o polovinu méně. Drtivou většinu letos odhalených pěstíren provozovali právě Vietnamci.

Zlínský festival dětských filmů letos lámal rekordy

Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež ve Zlíně letos odhadem navštívilo přes 100.000 lidí. Proti loňskému roku je to nárůst o více než 40.000 návštěvníků. Filmové projekce 48. ročníku festivalu ve Zlíně zhlédlo téměř 50.000 diváků, což je ve srovnání s loňským ročníkem o 20.000 více. Festival zaznamenal 2185 akreditovaných účastníků a asi 1600 hostů, z nichž 200 přijelo ze zahraničí. Organizátoři přivezli 570 filmů z 52 zemí celého světa. Loni jich bylo asi 360. Rostoucí počty hostů i návštěvníků však přinesly potíže související s jejich ubytováváním. Hosté vykoupili veškeré ubytovací kapacity ve Zlíně, nocovali ale i v Otrokovicích, Uherském Hradišti, Luhačovicích a jinde. Příští ročník festivalu se ve Zlíně uskuteční od 31. května do 7. června 2009. Jeho dramaturgii a s ní i chystané projekty na jubilejní 50. ročník akce představí pořadatelé 9. července v Karlových Varech.

Kapela Kiss předvedla v Praze svou typickou show

V pátek večer v pražské O2 Areně vystoupila americká rocková kapela KISS. Její koncert ve vyprodané hale sledovalo 16 tisíc diváků. V roli předkapely vystoupili baltimorští Cinder Road. Poté Kiss za pomoci svého bohatého světelného parku a pyrotechnických efektů přivezených 14 kamiony zahráli mimo jiné skladby Rock And Roll All Night, Lick It Up či I Was Made For Lovin' You. Vedle rockové muziky si diváci užili očekávaného chrlení umělé krve, létajících konfet, ohňů, při skladbě Love Gun kytarista a zpěvák Paul Stanley proplachtil nad hlavami publika. Zhruba po dvou hodinách koncert plný ohňů a výbuchů zakončila skladba Detroit Rock City. Kapela vystoupila v Praze už počtvrté, tentokrát u příležitosti oslav 35. výročí svého založení.

Irglová s Hansardem vystoupí v neděli v pražské v Arše

V neděli v pražském Divadle Archa vystoupí zpěvačka a pianistka Markéta Irglová s irským kytaristou a zpěvákem Glenem Hansardem. Populární dvojice se zde českému publiku představí vůbec poprvé od okamžiku, kdy v únoru získala prestižní ocenění americké filmové akademie Oscar v kategorii nejlepší filmová píseň za baladu Falling Slowly z nízkorozpočtového irského snímku Once režiséra Johna Carneyho. Irglovou s Hansardem na scéně doprovodí irští muzikanti z Hansardovy kapely The Frames. Během večera zazní nejen hity z filmu Once, ale i skladby ze staršího alba, jež mezinárodní duo nazvalo Swell Season, a písničky z repertoáru kapely.

Na Karlštejn dorazil průvod Karla IV.

V sobotu odpoledne dorazil na hrad Karlštejn historický královský průvod. V jeho čele jel český král a římský císař Karel IV. s chotí Eliškou Pomořanskou. Královský pár ztělesnili herci Vladimír Čech a Debora Štolbová. Panovník dovezl do svého sídla korunovační klenoty, aby je symbolicky uložil do kaple sv. Kříže. Podle karlštejnského kastelána Jaromíra Kubů je královský průvod rekonstrukcí skutečných historických událostí. Karel IV. podle tradice každý rok převážel císařské klenoty z Karlštejna do Prahy a po několik dnů je tam nechal veřejně vystavovat. Praha se v těch dnech stávala cílem pouti věřících z celé Evropy. Potom panovník klenoty vždy vrátil zpět do bezpečí kaple ve Velké věži Karlštejna. Do letošního průvodu se zapojilo na 200 postav v dobových kostýmech, kromě panovníka s chotí také panoši, královská garda, hudebníci a kejklíři. Na cestu se vydali v pátek ze Staroměstského náměstí v Praze. První den královská cesta skončila v Dobřichovicích, odkud se v sobotu ráno průvod vydal ke Karlštejnu. Průvod už podruhé pořádal Středočeský kraj ve spolupráci s hlavním městem Prahou, pražskými městskými částmi, městy a obcemi na trase průvodu, Národním památkovým ústavem a hrady Karlštejnem a Křivoklátem. Jeho cílem je popularizovat historii českých zemí a přilákat do regionu další turisty.

Česká reprezentace vyhrála úvodní zápas na EURO 2008

Česká fotbalová reprezentace v sobotu zvítězila v úvodním utkání na evropském šampionátě EURO 2008. Ve švýcarské Basileji porazila domácí tým 1:0. Rozhodující gól dal v 70. minutě utkání Václav Svěrkoš.

Dále ze sportu:

Sprinter Jiří Vojtík vytvořil český rekord v běhu na 200 metrů. Při druhém kole atletické extraligy v Praze na Julisce dosáhl času 20,60 sekundy. O jednu setinu tak překonal historické maximum Františka Břečky z roku 1984.

Jako třetí nejrychlejší sprinter české historie pojede Lukáš Milo na olympijské hry do Pekingu. Vítkovický závodník v sobotu při druhém kole atletické extraligy v Praze zvítězil v běhu na 100 metrů v čase 10,27 sekundy. Milo o setinu splnil mírnější olympijský limit a jen o tři setiny zaostal za jedenáct let starým českým rekordem Ivana Šlehobra. Hned si ale v ochozech stadionu na Julisce vyslechl poznámky o dopingu. V únoru letošního roku mu totiž vypršel dvouletý trest za podvádění při kontrole v červenci 2005.

Česká výprava sjezdařů na divoké vodě v sobotu získala na mistrovství světa v italské Ivree další tři medaile. Stříbro si při své premiéře vyjela kajakářka Petra Slováková, její bratr Tomáš byl třetí stejně jako veterán Jan Šťastný na singlkánoi. Češi nedosáhli na medaile pouze v kategorii deblkanoí, David Lisický s Janem Nesetem dokončili závod jako pátí a jejich kolegové Marek Šálek s Janem Říhou skončili šestí. V minulých dnech získala česká výprava na MS čtyři medaile.

Čeští házenkáři vyhráli první zápas play off o postup na mistrovství světa nad Srbskem 38:33. Výběr trenéra Pavla Pauzy ještě třináct minut před koncem o dvě branky prohrával, ale výborným závěrem si nakonec dokázal vytvořit pozici pro odvetu, která se příští sobotu hraje v Niši. Vítěz dvojzápasu postoupí na šampionát, který se příští rok uskuteční v Chorvatsku.

České volejbalistky vyhrály v kvalifikaci mistrovství Evropy i druhý zápas. Svěřenkyně trenérky Táni Krempaské v sobotu v Mariboru porazily Moldavsko hladce 3:0. Předtím zvítězily nad Slovinskem 3:1. Úvodní turnaj zakončí nedělním zápasem s Albánií.

Vítězem tenisového turnaje v Prostějově se stal čtvrtý nasazený Argentinec Agustín Calleri, který v sobotním finále porazil krajana Martina Vassalla Arguella hladce 6:0, 6:3. Zápas ukončil už po 62 minutách a získal prémii 450 tisíc korun. Pro české tenisty skončil turnaj Unicredit Czech Open 2008 ve čtvrtfinále, v němž vypadli nejvýše nasazený Tomáš Berdych a Bohdan Ulihrach.

Klub z Jablonného v Podještědí získal pořadatelství mistrovství Evropy v maratonu horských kol v roce 2012. O pořadateli se rozhodlo na kongresu mezinárodní cyklistické unie ve Varšavě. Potvrdil to místopředseda Českého svazu cyklistiky Petr Marek. Česko bude hostit evropský šampionát horských kol potřetí. V roce 1995 ve Špindlerově Mlýně konal evropský šampionát v cross country a ve sjezdu, sjezdaři se do Krkonoš vrátili ještě o tři roky později.

Počasí

Bude polojasno, postupně oblačno, teploty 20 až 24 stupňů, na horách kolem 14 stupňů.