Zprávy

Vondra: Češi budou první, kdo rozšíří bezvízový program USA

Český vicepremiér Alexandr Vondra je přesvědčen, že Česko bude první zemí nebo v první skupině států, o které Spojené státy rozšíří svůj bezvízový program. Podle něj se tak stane letos na podzim. Vondra to uvedl na setkání šéfů diplomacií členských států unie v Bruselu. Praha letos v únoru jako první s USA podepsala memorandum o porozumění, které má umožnit brzké zrušení víz. Tento krok vyvolal nevoli ve starých členských zemích unie. Ty se obávají, že Česko výměnou ze zařazení do programu poskytne Američanům příliš mnoho citlivých informací. Členové unie Česku také vytýkají, že není solidární s EU. Praha takovou kritiku odmítá a tvrdí, že musela začít jednat sama, neboť Brusel přes opakované sliby zatím stále nic neudělal s nerovností, která v EU v otázce víz do USA existuje.

Schwarzenberg před diplomaty obhajoval rozhodnutí uznat Kosovo

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg před českými velvyslanci obhajoval rozhodnutí vlády uznat nezávislé Kosovo. Připustil však, že tento krok vyvolal tvrdou kritiku veřejnosti i "z nejvyšších míst". Nezávislé Kosovo je podle něj realitou a česká diplomacie nyní bude moci dělat aktivní politiku nejen vůči Kosovu, ale i vůči Srbsku. Zopakoval také, že Česko má v Kosovu stovky vojáků, za něž má zodpovědnost. Bělehrad nese český krok velmi nelibě, stejně jako u jiných států, které Kosovo uznaly již dříve. V neděli kvůli tomu na protest odjel do Bělehradu na konzultace srbský velvyslanec v ČR Vladimir Vereš. Schwarzenberg zmínkou o tvrdé kritice "z nejvyšších míst" podle všeho narážel na nesouhlas prezidenta Václava Klause, který v pátek demonstrativně Vereše před jeho odjezdem pozval na Hrad. Klaus pak uvedl, že svým pozváním chtěl vydat alespoň malý signál lidem u nás i v Srbsku, že se na vztazích Čechů k Srbům nic nemění. "Netušil jsem však, že se budu také muset stydět," napsal Klaus v článku pro sobotní Mladou frontu Dnes. Schwarzenberg promluvil v Černínském paláci na pravidelném setkání českých velvyslanců. Jedním z témat, o nichž se budou diplomaté na třídenním jednání radit, by mělo být plánované předsednictví v EU v příštím roce.

V Praze začala česko-francouzská debata o směřování EU

Budoucí směřování Evropské unie, priority její společné politiky a další možné rozšiřování jsou základní témata česko-francouzského kolokvia Evropské vize. Účastní se ho politici a experti z obou zemí včetně členů vlád. Konference začala v pondělí odpoledne v prostorách Karlovy univerzity v Praze. Akce souvisí s blížícím se předsedáním Francie a Česka Evropské unii. Debata v rámci EU se podle organizátorů kolokvia soustředila v posledních letech především na otázky institucionální, technické a provozní. Potřebné je však podle pořadatelů zodpovědět i otázky politické. Z akademické sféry své názory představí například filozof Alain Finkielkraut, profesoři Josef Jařab a Jiří Přibáň nebo politolog Jacques Rupnik. O závěr kolokvia o hodnotách EU se v úterý v sídle Senátu postarají francouzský ministr zahraničních a evropských věcí Bernard Kouchner, jeho český protějšek Karel Schwarzenberg a bývalý prezident Václav Havel. Kolokvium Evropské vize zároveň odstartuje Francouzskou kulturní sezonu v Česku. Francie se tak chce prostřednictvím svých nejvýznamnějších umělců prezentovat při padesátce různých akcí hlavně v druhé polovině roku, tedy v době svého předsednictví EU.

Česko chce prohloubit spolupráci s východními sousedy EU

Česká republika podporuje polsko-švédský plán rozšíření spolupráce mezi Evropskou unií a jejími partnery na východ od unijních hranic. Řekl to český vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra. "My chceme, aby se příští rok posílila východní dimenze a vybalancoval se letošní tah na Středomoří," uvedl Vondra. Evropské unii bude v první polovině příštího roku předsedat právě Česká republika. EU by měla posílit spolupráci s Arménií, Ázerbájdžánem, Gruzií, Moldavskem a Ukrajinou. V rámci partnerství s těmito zeměmi by EU mohla vyjednávat o možnostech bezvízového styku, o obchodních dohodách nebo o spolupráci ve vědě či zemědělství.

Bursík uvítá, když bude většina zelených pro mimořádný sjezd

Martin Bursík uvítá, pokud ve Straně zelených převáží názor, že by se měl svolat mimořádný volební sjezd. Prohlásil, že se nebude vyhýbat odpovědnosti a dá svůj mandát k dispozici. Sjezd by se měl podle něj ovšem v takovém případě konat ještě před podzimními krajskými a senátními volbami. Bursík tak reagoval na otevřený dopis vedoucího zahraniční sekce Strany zelených (SZ) Jiřího Čáslavky, který vyzval stranické kolegy, aby uvažovali o svolání mimořádného volebního sjezdu. Čáslavka kritizuje šéfa strany Bursíka zejména za jeho obhajobu amerického radaru v Brdech. Tvrdí, že Bursík se za každou cenu snaží udržet ve vládě, k níž je prý loajálnější než k vlastní straně. Podle Bursíka však po nedávném summitu NATO v Bukurešti už radar není dvoustrannou záležitostí mezi Českem a Spojenými státy, ale společným projektem aliance, jak zelení požadovali. Soudí, že až budou mít i ostatní možnost si prostudovat zatím tajné dohody s USA, uznají to také.

Pospíšil volal Vesecké kvůli žalobcům v kauze Čunek

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil v pondělí požádal nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou o vysvětlení, proč muselo pět žalobců, kteří nesouhlasili s jejím postupem v údajné korupční kauze vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka, změnit místo. Informovala o tom mluvčí ministerstva Jitka Zinke. O tom, že státní zástupci museli změnit své působiště, napsala pondělní Mladá fronta Dnes. Deník uvedl, že jeden ze žalobců teď musí do práce dojíždět několik desítek kilometrů, druhý skončil na mezinárodním odboru, ačkoli nemluví cizími jazyky, třetí se přes 20 let praxe v trestním právu ocitl na netrestním odboru a zbylým dvěma byla přidělena stálá pohotovost pro příjem žalob od občanů. Vesecká se k současné situaci na státních zastupitelstvích vyjadřovat nechce, napsal deník. Podle mluvčí považuje ministr tyto informace za závažné. Pospíšil se nyní zotavuje po operačním zákroku, s Veseckou se setká po své rekonvalescenci.

Soud osvobodil bývalého kriminalistu obviněného z korupce

Obvodní soud pro Prahu 2 v pondělí osvobodil bývalého policistu Alexandra Lučoka, který podle žalobce loni přijal od podnikatele úplatek ve výši 200.000 korun, aby "zametl pod koberec" vyšetřování jeho známého. Vedle přijímání úplatku je Lučok stíhán také za neoprávněné nakládání s osobními údaji a za zneužívání pravomoci veřejného činitele. Bývalý policista vinu odmítá. Verdikt je nepravomocný, státní zástupce se proti němu na místě odvolal.

Agrofert kvůli dluhům zastavil Setuze dodávky řepky

Agrofert Holding Andreje Babiše kvůli dluhům zastavil ústecké Setuze dodávky strategické suroviny - řepky olejné. Přední výrobce olejů a biopaliv údajně dluží Agrofertu 200 milionů korun. Mluvčí Setuzy Marie Logrová řekla, že výroba v podniku nestojí, protože Agrofert je jen jedním z asi desítky dodavatelů řepky, které společnost má. Setuza se potýká s ekonomickými problémy již několik let, její hospodaření v roce 2006 skončilo ztrátou 802 milionů korun, loni se ztráta prohloubila na 1,85 miliardy korun. Vedení společnosti to připisuje především exekuci, kterou se podařilo zažehnat až loni v červnu. Setuza zaměstnává přibližně 1000 lidí a je největším výrobcem surovin pro bionaftu v zemi. Vyrábí i rostlinné oleje, prací prostředky, mýdla a kosmetické produkty. Většinovým akcionářem Setuzy je společnost Český olej, která drží 90,7 procenta akcií ústecké firmy. Český olej ovládají firmy Via Chem Group a německá Campa.

Spotřeba mléčných výrobků v ČR roste

V Česku dlouhodobě roste spotřeba mléčných výrobků. Loni se proti roku 2006 zvýšila o pět procent. Češi v loňském roce podle předběžných odhadů průměrně snědli 244,5 kilogramu mléčných výrobků v přepočtu na mléko. Ve srovnání s rokem 1989 je však spotřeba stále nižší, neboť každý Čech tehdy ročně zkonzumoval přes 259 kilogramů mléčných výrobků. Vyplývá to z údajů Českomoravského svazu mlékárenského. V mezinárodním srovnání jsou Češi podprůměrnými konzumenty mléka, evropskou špičkou jsou se 150 kilogramy na hlavu ročně Finové. Ve spotřebě sýrů se Češi blíží průměru, ročně snědí zhruba 17 kilogramů sýrů a tvarohu. Evropský průměr je 19 kilogramů; první Řekové snědí ročně v průměru 28 kilogramů, Francouzi a Němci okolo 24 kilogramů.

Shanghai Maling zahájil výrobu, jde o největší čínskou investici

Čínská společnost Shanghai Maling v pondělí zahájila v Hrobčicích na Teplicku výrobu masových konzerv. Firma do vybudování závodu investovala 430 milionů korun, jde tak o největší čínskou investici v České republice. Závod má produkovat až 10.000 tun konzerv, což představuje roční tržby zhruba ve výši jedné miliardy korun. Na slavnostním zahájení provozu to řekl generální ředitel společnosti Qidong Heng. "V novém závodě plánujeme do konce roku 2008 zaměstnat až 150 lidí," řekl Heng. Ještě letos by se mělo vyrobit zhruba 4000 tun konzerv, v dalších letech by se pak měla naplit maximální výrobní kapacita. Na českém trhu by se mělo uplatnit zhruba pět procent produkce, zbytek by se měl vyvážet především na trhy v Evropě, východní Asii a USA. Loni v březnu otevřela svůj závod na výrobu televizorů v Nymburku čínská společnost Changhong Europe Electric. Firma patří mezi nejvýznamnější asijské výrobce spotřební elektroniky. Z čínských investorů má rozsáhlé plány v Česku i šanghajská společnost Hudong - Zhonghua Shipbuilding Group, třetí největší výrobce lodí na světě. Uvažuje, že by mohla vstoupit do Českých loděnic v Děčíně-Křešticích.

Ke stávce se připojí i řidiči pražských autobusů

Řidiči autobusů pražského dopravního podniku se připojí k výstražné hodinové stávce, která je plánována na 24. června od 13:00. Sdělil to zástupce odborové organizace DP - Autobusy Jiří Čada. Podle něj by se do stávky mohlo zapojit až 60 procent odborářů. Ve hře je tak 2400 řidičů autobusů. Vládní reformy podle odborářů sníží sociální postavení většiny obyvatel ČR i většiny zaměstnanců dopravního podniku. Minulý týden odbory oznámily, že během stávky s největší pravděpodobností nepojede metro. Ke stávce se přidají i řidiči tramvají. Podle ředitele podniku Petra Blažka k jednání mezi vedením a odbory zatím nedošlo. Vedení podniku už v pátek uvedlo, že stávku pokládá za nátlakovou akci s cestujícími jako rukojmími. Například hodinovým výpadkem metra by bylo postiženo podle odhadů asi 100.000 lidí.

Minulý týden zemřelo při nehodách nejvíce lidí od začátku roku

Za uplynulý týden se stalo přes 3000 nehod, při kterých zahynulo 25 lidí. Počet mrtvých je tak nejvyšší v letošním roce. Předběžné statistiky na svých stránkách zveřejnilo policejní prezidium. Kromě mrtvých bylo na silnicích také dalších 506 lidí zraněno, z toho 70 těžce. Škodu způsobenou při haváriích policisté odhadli na více než 153 milionů korun. Opilí řidiči zavinili 134 nehod, tedy přes čtyři procenta z celkového počtu. Oproti minulému týdnu se sice snížil celkový počet nehod o 226 a zraněných ubylo o 48, mrtvých ale bylo naopak o osm více. Dosud byl v letošním roce nejtragičtější týden od 7. do 13. dubna, kdy zemřelo 24 lidí. Ze statistik vyplývá, že v průměru se každý den skončeného týdne stalo 440 nehod, při kterých bylo 72 lidí zraněno. Počet usmrcených byl nejvyšší v úterý, kdy na silnicích zemřelo osm lidí. Policejní prezidium také zdůraznilo, že z osmi lidí, kteří zahynuli o víkendu, bylo pět motocyklistů. Nejvíce dopravních kolizí, téměř 600, se stalo v Praze a nejméně, 177, v jižních Čechách.

V Chebu podepsali smlouvu o zřízení německého válečného hřbitova

V Chebu v pondělí slavnostně podepsali smlouvu o vybudování německého válečného hřbitova. Místo pro uložení ostatků asi 4000 německých vojáků, kteří padli na českém území za druhé světové války, vznikne vedle městského hřbitova. Zaplatí jej německá strana. Podpisu smlouvy předcházelo mnohaměsíční jednání. Německý Spolek pro péči o válečné hroby zvažoval i obec Hlučín na Opavsku. Nakonec ale dal přednost Chebu. Proti byli od počátku komunisté a Klub českého pohraničí. Ten připravoval vyhlášení referenda, ale nepodařilo se mu včas získat dostatečný počet podpisů. Německá strana se kromě nákladů na samotný válečný hřbitov zavázala dát 24,6 milionu korun na nutné úpravy infrastruktury městského hřbitova. Za tyto peníze by mělo být vybudováno odvodnění, oplocení, rozšíření kaple a komunikační sítě tak, aby vojenské pohřebiště zapadlo do celkového kontextu hřbitova. Ostatky německých vojáků se v posledních letech několikrát přemisťovaly. Na zakázku německého spolku je exhumovala pražská firma Pargent. Původně mělo vzniknout pohřebiště na evangelickém hřbitově v pražských Strašnicích. Asi 4000 krabic s ostatky nakonec skončily ve vojenském výcvikovém prostoru Brdy.

V Praze začal maraton nepřetržitého čtení věnovaný bratrům Čapkovým

Maraton několikadenního nepřetržitého čtení začal v pondělí v Praze. Od 10.00 hodin se po 15 minutách střídají v sídle Jazzové sekce lidé ve čtení úryvků z děl Josefa a Karla Čapkových. 11. ročník Nonstop čtení zahájil předseda Jazzové sekce Karel Srp. Připomněl padesátá léta, kdy byl Karel Čapek na indexu, a on sám byl kvůli jeho četbě vyhozen ze školy. Pro vlastní čtení si Srp připravil úryvek z Čapkových Povídek z jedné i druhé kapsy. V Praze se bude číst do úterního poledne, pak štafetu přeberou Košice. Ve středu se maraton vrátí do Prahy, ve čtvrtek se začne číst v Českém centru v Kyjevě a maraton skončí v sobotu v maďarském Miškolci. Literární maratony mají už desetiletou tradici; začaly u díla Lawrence Ferlinghettiho a Alexandra Solženicyna, poté se zaměřily na českou literaturu. Četlo se také z knih Arnošta Lustiga, Jaroslava Haška, Václava Havla či Josefa Škvoreckého a jeho ženy Zdeny Salivarové. Mezi čtenáři byli ministři, umělci, bohemisté, školáci, ale i bezdomovci.

Na zámku Kratochvíle se chystá nový návštěvnický okruh

V zámku Kratochvíle vrcholí příprava nové prohlídkové trasy. Ta se pro návštěvníky otevře v půli června. Její součástí bude i nově rekonstruovaný Velký zlatý sál, který představuje vrchol renesančního štukatérského umění. Nově budou otevřeny i předpokoj, pracovna a ložnice Petra Voka. Do pracovny ještě do června přibudou knihy ze Zlaté Koruny, další exponáty připomenou zálibu Rožmberků v alchymii a vědě. Předpokoj, v němž lidé čekali na přijetí ve Zlatém sále, oživují stolní hry. Ve Zlatém sále je prostor i pro muzikanty, které nyní připomínají historické hudební nástroje. Kratochvíle byla letním sídlem Rožmberků a Eggenbergů a sloužila hlavně k zábavě a hodování. Z Kratochvíle loni po více než čtvrtstoletí zmizela slavná expozice animovaného filmu, podle památkářů to ale zámku prospělo. Návštěvníci se teď mohou více soustředit na cenné architektonické prvky a malířskou i štukovou výzdobu.

Berdych postoupil do 2. kola Roland Garros

Nejlepší český tenista Tomáš Berdych bleskové prošel do druhého kola Roland Garros. Zatímco loni na pařížském grandslamu překvapivě skončil hned v prvním kole, tentokrát jako jedenáctý nasazený v úvodním zápase povolil Australanu Robertu Smeetsovi jen jednu hru. Vyhrál nad ním 6:1, 6:0, 6:0. V dalším kole Berdycha čeká domácí hráč, vítěz duelu mezi Michaelem Llodrou a Olivierem Patiencem. V prvním kole se naopak s turnajem rozloučil Ivo Minář, který navzdory zisku prvního setu nestačil na Španěla Oscara Hernandeze.

Trenéra Šilhavého střídá u fotbalistů Kladna Hřídel

Fotbalisty Kladna povede od příští sezony Martin Hřídel. Čtyřicetiletý kouč vystřídal trenéra Jaroslava Šilhavého, který má namířeno do Plzně. Hřídela nyní čeká prvoligová premiéra v roli hlavního kouče. Trenér se přitom po 17 letech vrací do míst, kde s fotbalem začínal. V roce 1991 odešel do Japonska, po návratu působil jako hráč v Liberci a v Plzni. V české lize nastoupil ke 115 zápasům, v nichž zaznamenal 15 gólů. Svoji trenérskou kariéru začal v Liberci, kde působil jako asistent. Stejnou pozici pak zastával i v pražské Slavii, Panioniosu Atény, Slovácku a Jablonci. Krátce byl také po boku Ladislava Škorpila asistentem u reprezentační jednadvacítky. V současné době je hlavním koučem ve Spartě Krč, která po sezoně sestoupí z druhé nejvyšší soutěže.

Volejbalistky Prostějova dostaly divokou kartu do Ligy mistryň

Volejbalistky Prostějova budou v nadcházející sezoně startovat na divokou kartu v Lize mistryň. V této nejvyšší evropské klubové soutěži ještě žádný český ženský tým nehrál. Oproti uplynulé sezoně nastanou ve čtvrtém celku extraligy rozsáhlé změny. Trenérku Táňu Krempaskou vystřídal úspěšný brněnský kouč Miroslav Čada. Kádr prostějovského týmu se oproti minulé sezoně výrazně změní, už nyní odešlo sedm hráček. Kvartetu Andrea Krupníková, Eva Ryšavá, Dita Gáliková a Vivian Soaresová z Brazílie skončily smlouvy a nabídku na prodloužení tyto hráčky nedostaly. Zbývající trojice Jana Gogolová, Veronika Kadlecová a Michaela Fraňková měla sice smlouvy ještě na další sezonu, po vzájemné dohodě je ale prostějovský klub vypověděl. První výraznou posilou Prostějova je jedna z nejlepších českých volejbalistek posledních let Milada Spalová, která si v uplynulé sezoně vyzkoušela Ligu mistryň v polském Kaliszi. Čada připustil, že minimálně jednu hráčku přivede i ze svého bývalého působiště v Brně.

Životní sezonu motokrosaře Zaremby ukončilo vážné zranění

Vážné zranění kyčle ukončilo životní sezonu motokrosaře Jana Zeremby. Českému reprezentantovi patřilo po čtyřech odjetých závodech mistrovství světa třídy MX3 třetí místo, v pátém podniku v portugalské Cortelze měl ale při tréninku pád, vykloubil si kyčel a čeká ho několikaměsíční vynucená pauza. Přestože se zranil už 17. května, teprve tuto neděli byl leteckým speciálem převezen do České republiky. Momentálně Zaremba leží v nemocnici v Ostravě - Porubě, ve které stráví i několik příštích týdnů.

V Česku zřejmě nastanou první tropické dny

Během tohoto týdne by se mohly teploty v České republice poprvé v tomto roce dostat k tropickým hodnotám. Na území republiky proudí teplý vzduch, již v úterý by mohly teploty vystoupat až ke 29 stupňům Celsia. Nejteplejší dny z celého týdne asi budou čtvrtek a pátek, kdy by mělo být až 30 stupňů Celsia. Teplé počasí ale může také přinést bouřky. Také o víkendu by se odpolední teploty mohly dostat až ke 28 stupňům Celsia.

Počasí

Bude skoro jasno až polojasno, odpoledne při zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty 25 až 29 st., v 1000 m na horách kolem 19.