Zprávy

Armáda pozastavila přebírání vozidel Tatra - do kabin zatéká

Armáda pozastavila přebírání nákladních vozidel Tatra. Důvodem je závada kabin, do kterých při dešti zatéká voda. Vojsko vyzvalo společnost Tatra Kopřivnice ke zjednání nápravy. Dodávky vozů jsou jedním z největších kontraktů české armády - za vozy by měla zaplatit 2 miliardy 600 milionů korun. Podle mluvčího automobilky Vladimíra Bystrova nekvalitní těsnění poklopu kabiny dodala společnost SVOS Přelouč. Tatra si tohoto dodavatele vybrala v souladu s přáním vlády, která chtěla upřednostnit českého výrobce. Pozastavení přebírání vozidel Tatra 810 nařídil náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Zároveň přikázal kontrolu těch vozidel, které už armáda převzala. Vojsko do dnešního dne přebralo celkem 121 tatrovek a 72 z nich už předalo svým útvarům a zařízením. Závadu objevili pracovníci na základně v Novém Jičíně. Ze 49 kontrolovaných vozů zjistili špatné těsnění kabin celkem ve 14 případech.

CVVM: Skoro dvě třetiny lidí nechtějí v Česku americký radar

Téměř dvě třetiny občanů nesouhlasí s umístěním americké radarové základny protiraketové obrany v Česku, pro vybudování základny se vyslovuje méně než čtvrtina. Vyplývá to z průzkumu agnetury CVVM. Umístění radaru má většinovou podporu voličů ODS. Příznivci ostatních stran základnu většinou odmítají. Podle většiny lidí by měla americká vláda Česku kompenzovat umístění radaru poskytnutím finanční náhrady, zrušením vízové povinnosti nebo podporou v mezinárodní politice.

Sedm z deseti dotázaných si myslí, že by o umístění základny měli lidé rozhodovat v referendu. Opačný názor vyjádřilo 20 procent občanů. Po referendu volají především voliči ČSSD a KSČM. Průzkum CVVM dokazuje, že tříčtvrteční většina (72 procent) občanů se obává útoku v případě vojenského konfliktu, necelé dvě třetiny (64 procent) pak pociťují obavy z případného teroristického útoku na radar. Naopak bez obav z vojenského útoku je rovná pětina dotázaných a tři dotázaní z deseti nemají obavy z teroristického útoku na základnu.

Deníky komentují uznání Kosova českou vládou

Tisk komentuje středeční krok české vlády, která uznala samostatné Kosovo. Deník Právo píše, že premiér Mirek Topolánek (ODS) při rozhodování o Kosovu zahrnul "mezi hochy, s nimiž nemluví" nejen většinu veřejnosti a opozici, ale rovněž koaliční lidovecké partnery a, což je podle listu zajímavou novinkou, i prezidenta republiky. Právo upozorňuje, že například Slováci samostatné Kosovo neuznali. Podle komentátora se Češi mohou stydět za to, že nám nejbližší a také menší stát se k porušování mezinárodního práva nepřidal, kdežto česká vláda ano.

Prezident Václav Klaus shrnul pro Mladou frontu Dnes své pocity z pátečního přijetí srbského diplomata, který byl na protest proti rozhodnutí české vlády povolán zpět do Bělehradu. V textu napsal: "Myslel jsem, že svým rychlým pozváním srbského velvyslance před jeho nechtěným odjezdem vydám alespoň malý signál lidem u nás i v Srbsku, že se na vztazích Čechů k Srbům nic nemění. Byl jsem rád, když mi řekl, že si nesmírně váží toho, že jsem jediný prezident, který něco takového udělal. Netušil jsem však, že se budu také muset stydět." Prezidenta prý velmi zneklidnilo velvyslancovo prohlášení, že Srbové nebrali nijak osobně, když Kosovo uznaly takové země jako Finsko, Holandsko či Německo, ale krok české vlády že je zasáhl. Velvyslanec prý Klausovi přiomenul například to, že v srpnu 1968 Jugoslávie jako jediná mobilizovala, když Československo obsadila vojska Varšavské smlouvy.

Že je proti uznání Kosova Václav Klaus, nikoho nepřekvapí, míní Lidové noviny (LN). Prezident sám říká, že rád fouká proti větru, a jednoznačné postoje, jakým je uznání státu, v nejednoznačné situaci, jakou je charakter kosovského státu, fungují jako voda na jeho mlýn, píše deník. Komentátor Lidových novin však proti tomuto postoji v zásadě nic nemá. Evropa podle něj skutečně nechce házet Srby přes palubu a státník, který bez problémů komunikuje s Bělehradem, se jí hodí.

Václav Klaus se v případu soudního čekatele asi obrátí na Ústavní soud

Prezident Václav Klaus se kvůli rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS) ohledně případu justičního čekatele Petra Langra pravděpodobně obrátí na Ústavní soud (ÚS). V současné době proto zřejmě Langra soudcem nejmenuje. Vyplývá to z článku právního konzultanta v Kanceláři prezidenta republiky Ludvíka Matouška zveřejněném na serveru www.klaus.cz. NSS ve středu zamítl Klausovu kasační stížnost a uvedl, že prezident musí bez otálení rozhodnout o případném jmenování čekatele soudcem. Pokud ho nejmenuje, musí to řádně zdůvodnit. NSS tak v podstatě zopakoval své starší stanovisko, podle kterého je možné přezkoumat některá prezidentova rozhodnutí ve správním soudnictví. Klaus před třemi lety odmítl Langra a další čekatele jmenovat soudci především kvůli nízkému věku. Bylo jim méně než 30 let.

Ministr Julínek: Na zubní plomby by měli přispívat pacienti, ale později

Pacienti by si časem mohli připlácet na plomby, v dohledné době to ale nejspíš nehrozí. Novinářům to na sjezdu České stomatologické komory řekl ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Právě komora prosazuje, aby lidé platili za zubní výplně hotově v ordinaci na místo úhrady zdravotních pojišťoven. Julínek míní, že má komora pravdu, o novém systému s ní nyní jedná, přednost ale mají jiné reformy. Stomatologové by chtěli platby od pacientů už od ledna 2009. Zvýšení motivace pacienta, aby se lépe staral o chrup, by podle nich umožnilo alespoň částečně řešit hrozící nedostatek zubařů. Děti a některé další skupiny pacientů by od placení osvobodili.

Zubní lékaři změny, které ministerstvo plánuje, vítají. Nevadí jim třicetikorunové poplatky ani jiné novinky. Vyzvali Julínka, aby nepřipustil výjimky ve vybírání poplatků. Jedna výjimka vyvolá další, uvedl jeden z lékařů. V Česku je přes 7000 zubařů. Problém vidí v tom, že do oboru přichází málo absolventů, zubaři stárnou. Pětina zubařek a devět procent zubařů je ve věku 50 až 54 let a jen o něco méně jich je ještě starších. Mladí do 29 let tvoří necelá čtyři procenta.

V Jáchymově vyzvali bývalí političtí vězni k důslednému zúčtování s minulostí

V Jáchymově se sešlo několik stovek bývalých politických vězňů na 19. ročníku pietní akce Jáchymovské peklo. Vyzvali politickou reprezentaci k důslednému zúčtování s komunistickou minulostí. Na území bývalého Československa bylo v 50. letech asi 15 táborů nucených prací s kapacitou 20.000 až 30.000 míst a prošlo jimi na 100.000 vězňů. Stovky jich věznění nepřežily.

Při mši v kostele svatého Jáchyma i projevech u památníků obětem lágrů z 50. let minulého století opakovaně zaznělo, že je sice důležité odpouštět, ale nesmí se zapomenout. O tom je přesvědčen i plukovník v záloze a veterán druhé světové války Jiří Zenáhlík z Chomutova. V komunistických procesech byl odsouzen za údajnou špionáž k trestu smrti. Tomu nakonec o vlásek unikl, ale v různých žalářích strávil řadu let. "I když se to může zdát někomu zbytečné, je třeba tuto dobu stále připomínat," řekl ČTK. Přestože je mu už 87 let, navštěvuje školy a studentům vypráví o historii. Je přesvědčen, že mládež není lhostejná k tomu, co nikdy nezažila. Pokud se jí dokážou věci poutavě vysvětlit, chápe je a chápe i to, jaká nespravedlnost komunistický režim provázela, uvedl Zenáhlík.

Lidové noviny: Policie navrhla obžalovat poslance KSČM Vondrušku

Policie navrhla obžalovat komunistického poslance a bývalého vězeňského dozorce Josefa Vondrušku. Vondruška na začátku 80. let údajně bil ve věznici v Minkovicích u Liberce politického vězně Jiřího Wolfa. Za zneužití pravomoci veřejného činitele hrozí poslanci až desetiletý trest. Informaci přinesly Lidové noviny. Podle vyšetřovacího spisu Vondruška například Wolfa bezdůvodně udeřil rukou do obličeje. Wolf upadl, dozorce mu dal ránu do hrudníku a bil ho obuškem. Poslanecká sněmovna vydala loni v září Vondrušku k trestnímu stíhání. Poslanec svou vinu popřel a Wolfovu výpověď označil za lživou. Na Vondruškovo chování v Minkovicích si stěžoval i disident Vladimír Hučín. Nepodařilo se mu to však prokázat, že ho současný poslanec zbil.

Desítky lidí uctily na ostravské bohoslužbě oběti srážky tramvají

Desítky lidí si ve Vřesině na Ostravsku připomněly tragickou srážku tramvají. Ekumenická bohoslužba se konala ve vřesinském kostele přesně šest týdnů poté, co se na ostravské jednokolejce čelně srazily dvě soupravy. Při nehodě zemřeli tři lidé, desítky dalších byly zraněny. "Chtěli jsme uctít památku zemřelých a povzbudit pozůstalé. Zároveň vyjádřit solidaritu se zraněnými a podpořit jejich rodiny, kolegy i sousedy," řekl spolupořadatel akce a mluvčí krajských záchranářů Lukáš Humpl. Bohoslužba měla podle něho také přispět ke vzájemnému smíření. "Chtěli jsme také poděkovat záchranářům, sociálním i krizovým pracovníkům a všem, kdo nesli a budou nést důsledky nehody," dodal.

Dopravní nehodu mezi Ostravou-Porubou a Kyjovicemi zavinil podle policie čtyřiadvacetiletý řidič Petr Hroch. Podle dosavadních výsledků vyšetřování udělal chybu, když 11. dubna nepočkal na křížení s protijedoucí tramvají a vjel na jednokolejný úsek. Podle některých obyvatel Vřesiny mohl chybovat jakýkoli jiný řidič - notabene, když k omylům na trati docházelo už dřív. Dopravní podnik po nehodě připustil, že tramvaje na trati proti sobě vyjely už několikrát. Dřívější mimořádné události ale manažeři podniku neohlásili.

V Ústí nad Labem údajně kradlo šrot z pozemku města až 150 lidí

Ústecká městská policie střeží pozemek bývalého kovošrotu ve čtvrti Krásné Březno, v pátek zde totiž přistihla až 150 lidí při údajné krádeži kovového odpadu. Strážníci místo uzavřeli a zjišťovali totožnost všech přítomných. Podle Ústeckého deníku, který o krádežích informoval, lidé železo ze země dobývali pomocí lopat, krumpáčů i holýma rukama. Šrot vyhrabávaly i děti, sběrači si kovy předávali dírami v plotě a pod vraty vyhrabali velkou díru. Město se potýká s krádežemi barevných kovů už delší čas. Podle ústeckého primátora Jana Kubaty krádež kovů v Krásném Březně dokládá, že je nutné, aby se zákonodárci zabývali vážnou diskusí o změně legislativy při nakládání s kovovým odpadem.

Stánkař v Hatích napadl při kontrole tržnice policistu

Stánkař v tržnici v Hatích u Znojma napadl při kontrole policistu, udeřil ho do obličeje. Napadený musel být převezen s lehkým zraněním do nemocnice a zůstane v pracovní neschopnosti, řekla ředitelka jihomoravské pobočky České obchodní inspekce (ČOI) Jarmila Vašulková. Kontroloři při zátahu zabavili padělky za zhruba 7,5 milionu korun. Jde hlavně o textil a kabelky. Hatě patří na jihu Moravy k nejčastěji kontrolovaným tržnicím, zaměřují se na ně jak inspektoři ČOI, tak celníci. Letos už tam podnikli několik zátahů. Zabavili při nich padělané zboží, jehož prodejem by mohla výrobcům originálů vzniknout škoda kolem 30 milionů korun, napadení policisty je ale naprosto ojedinělé.

V Kožlanech odhalil prezident Klaus nový pomník Edvardu Benešovi

V Kožlanech na Plzeňsku odhalil prezident Václav Klaus nový pomník místního rodáka a někdejšího prezidenta Československa Edvarda Beneše. Slavnostní akt se konal u příležitosti 124. výročí narození politika, jehož činy hodnotí někteří jako rozporuplné. Přesto si město Beneše váží a fakt, že se dočkal pomníku, hodnotí místní jako úspěch, řekl starosta Vladimír Přibyl. Považuje za velkou poctu, že to byl právě Václav Klaus, kdo přijel pomník odhalit. Český prezident při slavnostním aktu krátce zhodnotil význam a odkaz Edvarda Beneše jako člověka, který se zasloužil o budování státu. Připomněl i jeho zásluhy o vytváření evropského společenství a diplomatickou roli. Benešovým traumatem, které se snažil odčinit, byl Mnichov, uvedl Klaus. Na sklonku jeho života pak přišla druhá kapitulace - převzetí moci ve státě komunisty. Podle Klause by ale měl Beneš přes všechna sporná hodnocení zůstat v paměti národa jako demokratický politik.

Kožlany jsou na pomník Beneše hrdí dvojnásob také proto, že si ho zčásti zaplatili sami obyvatelé. V loňském roce vyhlásilo město sbírku, která nakonec vynesla kolem 360.000 korun. Přesto tato částka nestačí, pomník přijde asi na půl milionu korun. "Něco jsme zaplatili z rozpočtu a máme přislíbenou dotaci od ministerstva kultury. Socha na pomníku je stejná jako ta na Loretánském náměstí v Praze," uvedl starosta. Beneš se v Kožlanech narodil 28. května 1884 v domě číslo 101. Byl nejmladším z deseti dětí. Ve městě vychodil obecnou školu, poté odešel studovat na vinohradské gymnázium do Prahy.

Vojenské muzeum v Lešanech představilo novou Tatru

Vojenské technické muzeum v Lešanech na Benešovsku zahájilo novou sezonu představením Tatry T-810, kterou má začít používat česká armáda. Nákladní automobil, jímž vojsko nahrazuje legendární Pragu V3S, se milovníkům vojenské techniky ukázal ve všech připravovaných variantách. Největší pozornosti se podobně jako při jiných akcích v muzeu těšily ukázkové jízdy. Premiéru před větším publikem měl i obrněný automobil Dingo, kterým jsou vybavovány české jednotky bojující v Afghánistánu. Součástí akce byl také sraz historických tater a tradiční setkání majitelů historických autobusů. Lešanské muzeum je rozlohou i složením sbírek jedním z nejvýznamnějších svého druhu v Evropě. Jeho expozici tvoří více než 350 historických tanků, děl, kanonů a motocyklů a také obrněná, nákladní a osobní vojenská auta z období od roku 1890 až do současnosti.

Na Hanou se sjeli majitelé aut našich dědečků a babiček

Jako za první republiky to vypadá v centru Olomouce. Před místní radnicí zaparkovali své nablýskané stroje, které spatřily světlo světa mnohdy před několika desítkami let, pánové v kšiltovkách a kožených kuklách a dámy v šatech dávno zapomenutých střihů. Do krajského města dorazili na jubilejní 15. ročník klání veteránů s názvem Hanácký okruh. Na start závodu, jehož trasa měří asi 95 kilometrů, se letos postavilo podle Jiřího Kohlíčka z pořádajícího Středomoravského klubu automobilistů a motocyklistů více než 80 posádek z celé republiky, Slovenska a Německa.

Od úmrtí Vladimíra Menšíka uplynu už 20 let

Už dvě desítky let uplynou koncem května od úmrtí geniálního komika, rozeného vypravěče, rodáka z moravských Ivančic Vladimíra Menšíka. Jeho smysl pro vtip a pointu dodnes čas od času připomínají filmy či scénky, bez nichž se svého času nemohl obejít žádný televizní Silvestr. V mnoha z nich mu byli protihráči Jiřina Bohdalová a Lubomír Kostelka. "Láďa byl vynikajícím improvizátorem, který mě naučil poslouchat partnera. Dialogy s ním se nešlo jen tak naučit. Často je měnil, a tak člověk musel poslouchat, aby správně navázal. Natáčení s ním bylo vždy dobrodružstvím," řekla Bohdalová v pořadu Tobogan, který v přímém přenosu z pražského Divadla U hasičů vysílal Český rozhlas. Menšík během třicetileté kariéry vytvořil na 120 filmových postav a další desítky pro televizní obrazovku.

Na Vyšehradě se konal japonský obřad svěcení jara

Několik stovek lidí bylo na pražském Vyšehradě svědky prastarého japonského obřadu "usmiřování země". Rituál svěcení jara v japonském duchu má název Bodaidžu macuri neboli Svátek lip. Divácky atraktivní akci zorganizovala Česko-japonská společnost pod záštitou japonského velvyslanectví. Téměř tříhodinová slavnost byla inspirována obřady, jež se každoročně konají v Kjótu, japonské císařské metropoli, která je partnerským městem Prahy. Stejně jako v Kjótu, ani dnes na Vyšehradě nechyběly velké bubny taiko, rituální lukostřelba kjúdó, praktické ukázky bojových umění včetně rituálu testování meče a další nezaměnitelné atributy japonských lidových slavností.

Pod hradem Okoř u Prahy začal desátý ročník hudebního festivalu

Vystoupením přerovské skupiny Codex na pódiu pod zříceninou hradu Okoř u Prahy začal s téměř hodinovým zpožděním desátý ročník hudebního festivalu. Převážně gotickou hudbu první kapely oděné do historických oděvů sledovalo několik stovek diváků, další stále přicházejí. Na místě festivalu již vyrostly první stany, mnoho lidí přijíždí se zjevným úmyslem v Okoři přespat.

Výstava v muzeu přiblížila jemnický svět čaje

Krajské muzeum v Jemnici na Třebíčsku senaplnilo exotickou vůní. Český lídr na trhu s čajem společnost Jemča Jemnice v něm totiž vytvořila novou expozici k 50. jubileu založení zdejších balíren. Lidé se zde dozvědí něco o historii firmy a také o světě čaje. Mají možnost zjistit hmatem jeho konzistenci, přivonět si k němu a přečíst si o něm zajímavé údaje. Otevření expozice bylo součástí Festivalu čaje na náměstí. "Společnost Jemča, kterou druhým rokem vlastní indický průmyslový koncern Tata Enterprise, ročně zabalí 1,3 miliardy čajových sáčků a vyexpeduje 36 milionů krabiček čaje, na českém trhu je s podílem 23,3 procenta čajovou jedničkou," řekl provozní ředitel společnosti Jemča Libor Venhoda. Jedním z proslulých je Pigi čaj, jehož značka se na trhu drží už 40 let.

Turistickou sezonu na Rejvízu opět zahájil bájný pastýř Gill

Hlasitým voláním a střelbou z kanónů a mušket u mechových jezírek na Rejvízu na Jesenicku probudil průvod asi 600 lidí z hlubokého spánku bájnou postavu pastýře Gilla. Patron osady se vynořil z bažin po sedmi měsících spánku, obrovským dřevěným klíčem tradičně odemkl mechové jezírko, a zahájil tak novou turistickou sezonu na Rejvízu. Lidé si při zahájení turistické sezony mohli prohlédnout tradiční jarmark lidových řemesel či sochy, které na Rejvízu vytvořilo v uplynulých dnech před zraky kolemjdoucích osm sochařů z kmenů stromů.

Pastýř Gill, který má již úctyhodných 700 let, pospává dlouhých sedm měsíců v rašelinových jezírkách za trest. Podle pověsti vyháněl na pastvu ovce a kozy tamních obyvatel. Za odměnu dostával namazané chleby se sádlem. Když jednou dostal chléb suchý, ze zlosti jej rozdupal. Pohněval si tak vládce Praděda, který jej kvůli tomu zahnal do rašelinišť.

V Sušicích zapálili největší sirku na světě, měřila 3,6 metru

V Sušicích zapálili při tamních městských slavnostech zřejmě největší sirku na světě. Vznikla v místní sirkárně Solo a dlouhá byla skoro 3,6 metru. Hranol zápalky pak měl obvod sedm krát sedm centimetrů. Obří sirku se podařilo zažehnout pomocí klasické malé krabičky škrtnutím o obří hlavičku. ČTK to řekl Luboš Rafaj z agentury Dobrý den Pelhřimov, která kuriózní rekordy eviduje. Hořlavá hmota hlavičky po zapálení plála téměř půldruhé minuty, dřevo pak hořelo skoro pět minut. Obří zápalka se tak chovala jako tradiční malá sirka, uvedl Rafaj. To byla i jedna z podmínek, aby mohl být nový rekord evidován. Rekordní pokus, jenž bude nahlášen k zápisu do Guinnessovy knihy rekordů, vymyslel Jiří Hlaváček ze Sušice, jeden z organizátorů tamních slavností. Pro ty se hledalo logo a logicky se nabízela zápalka, protože v Sušici vznikají.

Amatérský řezbář z Vlašimi má na svém kontě další rekord

Amatérský řezbář Oldřich Jahodář z Vlašimi si do své sbírky rekordů zařadil další trofej. Jeho nejnovější hlavolam dosáhl úctyhodných rozměrů - skládá se ze 100.001 dílků a měří jeden kilometr, 22 metrů a 21 centimetrů. Patří mu tak čestné místo v české databance rekordů, řekl komisař pelhřimovské Agentury Dobrý den Miloš Vosyka. Do databáze českých rekordů pronikly i Jahodářovy dřívější rébusy, ten poslední je ale ze všech nejdelší. Na hlavolamu z dubových lišt, který připomíná puzzle, Jahodář pracoval 31 měsíců, v průměru tři hodiny denně.

U Kamenného mostu v Písku vyrostl Cipísek a další sochy z písku

U Kamenného mostu v Písku vyrostl Cipísek a další velké sochy z písku, které vytvořili studenti jako poctu zdejšímu rodákovi Radku Pilařovi. Pohádkové postavy budou zdobit náplavku u Otavy zhruba dva měsíce, záleží na počasí a na lidech, zda je nezničí. Do forem napěchovali výtvarníci začátkem minulého týdne 134 tun jemného písku a postupně z něj vystavěli jičínskou věž střeženou trojhlavou saní, sousoší Rumcajse, Manky a Cipíska, hajného, kanonýra, vodníka i les Řáholec. "Sochy se rodily dost těžko, už převod z krásných, ale placatých kresbiček do trojrozměrných soch byl velmi náročný," řekl akademický sochař František Bálek, který tým kamenosochařů ze Střední uměleckoprůmyslové školy Zámeček v Plzni vedl. Pohádková krása podél řeky ohromila nejen děti, ale i dospělé.

Obce s paroháči ve znaku uvažují o vytvoření mezinárodní unie

České obce s jelenem nebo parožím ve znaku by rády vytvořily mezinárodní unii se zahraničními kolegy. Jejich parlament, který tento víkend zasedá v Jedovnicích na Blanensku, přizval už na letošní setkání několik partnerů ze Slovenska. V příštích letech by mohlo téměř 60 starostů pravidelně jednat i s kolegy z Rakouska i dalších zemí. Letošního setkání se zúčastnili poprvé i největší české parohaté město Šumperk.

Radka Vodičková se stala mistryní Evropy v duatlonu

Česká reprezentantka Radka Vodičková se stala mistryní Evropy v duatlonu. Na šampionátu v řeckém Serresu zvítězila s náskokem 23 sekund před Francouzkou Alexandrou Louisonovou a vylepšila své loňské druhé místo. Závod mužů na tratích 10 km běhu, 40 km jízdy na kole a 5 km běhu vyhrál Belgičan Jürgen Dereere. Vodičková potvrdila výbornou formu i dva týdny po mistrovství Evropy v triatlonu, na němž vybojovala šesté místo.

Martina Sáblíková suverénně vyhrála pohárový závod v cyklistické časovce

Česká rychlobruslařská hvězda Martina Sáblíková opět potvrdila, že se jí daří i na kole. Vítězka Světového poháru na dlouhých tratích a mistryně světa na 5000 metrů suverénně ovládla závod Českého poháru v časovce v Hradci Králové. Sáblíková porazila na 21 km dlouhé trati druhou Kateřinu Špidlenovou o více než dvě minuty.

Počasí

Bude polojasno až oblačno s maximálními teplotami kolem 22 stupňů Celsia.