Zprávy

Představenstvo České lékařské komory jednomyslně odmítlo reformu

Představenstvo České lékařské komory jednomyslně odmítlo reformu, kterou připravuje ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Označilo ji za nevyzkoušený experiment, který bude ku prospěchu zdravotních pojišťoven, ale na úkor pacientů i lékařů. Představenstvo vyzvalo ministra, aby své návrhy stáhl zpět, a požádalo o jednání premiéra Mirka Topolánka i představitele koaličních stran. Novinářům to po jednání představenstva řekl prezident ČLK Milan Kubek. "Situace českého zdravotnictví není tak špatná, že by vyžadovala okamžité revoluční změny prosazované silou bez diskuse s představiteli zdravotníků a pacientů. Představenstvo doporučuje ke schválení pouze zákon o zdravotnické záchranné službě a zákon o speciálních zdravotních službách. Ostatní odmítá," řekl Kubek.

Dárci orgánů a část klientů ústavů možná nebudou platit poplatky

Dárci orgánů a lidé v sociálních ústavech, kteří jsou bez vlastních prostředků nebo tam byli umístěni z rozhodnutí soudu, možná nebudou muset platit regulační poplatky, případně by jim pomohl sociální systém. Na určitých úlevách pro tyto skupiny se shodla koaliční zdravotní komise. Definitivně o změnách poplatků rozhodnou lídři ODS, KDU-ČSL a Strany zelených, oznámili novinářům členové komise. Náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr odhadl, že by se případné změny týkaly zhruba 3000 lidí. Zelení a lidovci nicméně nadále chtějí osvobodit od poplatků i děti a některé seniory, mají i další požadavky - například aby peníze vybrané na poplatcích šly zpátky do zdravotního pojištění. Nyní zůstávají zdravotnickým zařízením a lékařům. Zatímco obě menší strany rovněž prosazují, aby ohrožené skupiny pacientů neplatily u lékaře, v nemocnicích a za recept vůbec, občanští demokraté chtějí jejich situaci řešit v rámci sociálního systému. Čtvrtečním dnem činnost expertní skupiny skončila, rozhodnutí je nyní na vedení vládních stran.

Podle Barrosa by ČR měla využít svého předsednictví k formování EU

Předseda Evropské komise José Barroso vyzval Česko, aby využilo svého předsednictví Evropské unii k formování její budoucí podoby. Připomněl, že ČR bude první předsednickou zemí po očekávané ratifikaci Lisabonské reformní smlouvy, která má dát nová pravidla dalšímu fungování EU. Podle Barrossa přípravy Česka na předsednictví pokračují velmi dobře. Šéf Evropské komise to uvedl v Praze při setkání v sídle Senátu na téma Role národních parlamentů po Lisabonu. Barroso slíbil, že Evropská komise bude Česku při jeho předsednictví nápomocna. Barroso ocenil české přípravy na předsednictví v EU v roce 2009. Podle něj má premiér Mirek Topolánek jasnou představu o prioritách, které bude ČR prosazovat a líbí se mu motto českého předsednictví Evropa bez bariér. Oba politici také doufají a věří, že všechny členské státy ratifikují Lisabonskou smlouvu do konce letošního roku.

Klausovi synové podepsali petici proti lisabonské smlouvě

Internetovou petici proti ratifikaci lisabonské reformní smlouvy o fungování Evropské unie podepsali oba synové prezidenta Václava Klause a téměř celý hradní tým. Informuje o tom server iDnes.cz. Nesouhlas se smlouvou už vyjádřilo přes pět set lidí včetně europoslance ODS Ivo Strejčka, poslanců ODS Evy Dundáčkové a Juraje Ranince a ekonoma Miroslava Ševčíka. Stránka je dílem občanského sdružení Mladá občanská platforma, obsahuje i petici proti ratifikaci. Podepsali ji nejbližší prezidentovi spolupracovníci - poradce Tomáš Haas, tajemník Ladislav Jakl, ředitel Centra pro ekonomiku a politiku Petr Mach či dosavadní tiskový mluvčí Petr Hájek. Ten serveru iDnes řekl, že "tato jen nepatrně přepsaná euroústava není dobrá a je nebezpečím jak pro Evropskou unii, tak pro Českou republiku".

Část zelených kritizuje své ministry, kteří hlasovali pro radar

Středeční souhlas vlády s česko-americkou smlouvou o vybudování radaru v Brdech vyvolal napětí ve Straně zelených. Část zelených považuje za porušení stranických usnesení postoj svých ministrů, kteří dohodu s Američany podpořili. Podle neoficiálních informací se pouze jediný zástupce strany v kabinetu - ministr školství Ondřej Liška - zdržel hlasování, ostatní byli spolu s občanskými demokraty a lidovci pro. "Ministři za zelené překročili důvěru a kompetence, které jim strana svěřila. Jejich postoj je unáhlený a nezodpovědný," řekla ČTK poslankyně Věra Jakubková. Se svým názorem prý rozhodně není mezi zelenými sama. V šestičlenném klubu SZ patří Jakubková společně s Liškou a Olgou Zubovou k těm, kteří se k radaru staví spíše skepticky. První místopředsedkyně strany Dana Kuchtová už ve středu uvedla, že pokud ministři za zelené skutečně zvedli ruku pro smlouvu, pak porušili usnesení sjezdu i republikové rady. "Myslím si, že takové rozhodnutí je velmi nešťastné a nestandardní," řekla Kuchtová.

Zelené ve vládě zastupuje jejich předseda Martin Bursík, ministryně bez portfeje Džamila Stehlíková, Liška a šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg, který ale není členem SZ. Stehlíková si nemyslí, že její podpora smlouvy o radaru porušuje usnesení stranických orgánů. "Usnesení republikové rady není zavazující, má doporučující charakter. Hlasovala jsem pro, aby ratifikace mohla pokračovat, aby se k tomu mohli vyjádřit poslanci. Teprve v parlamentu se rozhodne," řekla Stehlíková ČTK.

Při výstražné stávce se v mnoha městech zastaví doprava

Při hodinové výstražné stávce, kterou odboráři uspořádají 24. června na protest proti vládním reformám, se zřejmě v mnoha městech Česka zastaví doprava. ČTK to řekl předseda Odborového svazu dopravy, silničního hospodářství a autoopravárenství Čech a Moravy (OS DOSIA) Jan Rejský. Mezi zaměstnanci městských dopravních podniků zejména v krajských městech je totiž asi 10.000 odborářů. "Pravděpodobné je, že víc než polovina odborářů se k tomu připojí. Ten odpor je velmi velký," prohlásil Rejský. Odboráři navíc očekávají, že by se k nim mohla připojit i řada dalších kolegů, kteří nejsou členy odborů. Odboráři z OS DOSIA nejsou členy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) sdružující 32 odborových svazů s asi 540.000 členy, která stávku v úterý vyhlásila. O podpoře požadavků ČMKOS proto rozhodli zástupci odborářů z dopravních podniků po svém dvoudenním jednání až ve čtvrtek.

Nafta je nejdražší v historii

Zdražování pohonných hmot v Česku pokračuje; motorová nafta se u čerpacích stanic prodává v průměru za rekordních 34,03 koruny za litr. Od začátku května tak zdražila téměř o dvě koruny. Roste i cena benzinu Natural 95, i když pomalejším tempem. Litr stojí 32,14 Kč, o korunu více než na začátku měsíce. Vyplývá to z údajů společnosti CCS. Za růstem pohonných hmot v Česku jsou rekordní ceny ropy na světových trzích, které se promítají do nákupních cen paliv. Vyšší poptávka po naftě v Evropě znamená, že zdražuje rychleji než benzin. To je letos novinka, například loni v létě byl diesel v průměru o dvě koruny levnější než benzin.

Rekordně vysoké ceny pohonných hmot zřejmě přinutí některé české podniky zdražit své výrobky, vzrostou ceny za dopravu. Spotřebitelé v tuzemsku budou pak méně utrácet, což by mohlo negativně ovlivnit tržby maloobchodníků. Analytici čekají, že pohonné hmoty budou ještě před létem zdražovat a během prázdnin se bude průměrná cena naturalu pohybovat kolem 33 korun za litr. Cena nafty má být o něco vyšší. Růst cen ropy má podle analytiků nejen přímý vliv na ceny pohonných hmot, ale také na tržní očekávání.

Podle Česmad ceny v silniční dopravě musejí vzrůst o 10-15 procent

Ceny v silniční dopravě se musejí kvůli rostoucím cenám motorové nafty zvýšit o 10 až 15 procent. Shodlo se na tom předsednictvo největšího tuzemského sdružení Česmad Bohemia, které reprezentuje kolem 2000 autodopravců. Některé dopravní firmy již zahájily se svými zákazníky jednání o úpravě cen. "Jediným možným řešením této krize je plné promítnutí zvýšených nákladů do cen za přepravu," uvedl generální tajemník sdružení Martin Špryňar. Případné snížení spotřební daně z nafty podle něj problém dopravců neřeší a šlo by pouze o dočasné řešení s nejistým výsledkem na finální cenu pohonných hmot. "Přesto má ministerstvo financí možnost ulevit všem motoristům snížením spotřební daně, která je o zhruba dvě koruny na litr nafty vyšší, než po nás požaduje EU," dodal.

Ministerstvo financí podle mluvčího Ondřeje Jakoba o snižování spotřební daně neuvažuje. Podle Špryňara by se měli politici zamyslet, zda není současný vývoj světových cen ropy důvodem pro přehodnocení daňové politiky v rámci EU. "Protože jinak se evropská ekonomika stane nekonkurenceschopnou," uzavřel.

ČR chce chudé Zambii pomoci s budováním vodních elektráren

Česko chce Zambii, která patří k nejchudším zemím světa, pomoci s budováním vodních elektráren, ve zdravotnictví nebo vzdělání. V Černínském paláci to řekl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Jeho hostem byl v Praze zambijský šéf diplomacie Kabinga Pande. Zambie patří mezi osm prioritních zemí české zahraniční rozvojové spolupráce. "Mluvili jsme například o malých a středních hydroelektrárnách, kde my máme velké zkušenosti. Zambie poskytuje opravdu mnoho míst, kde by to bylo možné," řekl novinářům. Podle něj Zambie patří k zemím v subsaharské Africe, kde je dostatek vody. Ministerstvo zahraničí letos například podpoří projekt neziskové organizace ADRA, který si klade za cíl vybudovat v provincii Luapula oddělení venkovského zdravotního střediska a jeho chod zajistit pomocí výstavby malé vodní elektrárny. Schwarzenberg také po setkání připomněl, že pro výzkum oblasti dnešní jižní a západní Zambie hrál v 19. století důležitou roli český cestovatel Emil Holub. "Byl jedním z prvních, kdo tam přišel, a první, který nakreslil území dnešní Zambie," řekl s úsměvem ministr. Holub byl totiž autorem první podrobné mapy Viktoriiných vodopádů a toku řeky Zambezi.

Schwarzenberg také ocenil to, že v Zambii platí demokratická pravidla. Pande uvedl, že tamní vláda má například "nulovou toleranci" ke korupci. Přírodní suroviny, které má Zambie k dispozici, podle něj vybízejí k investování. "Výhodou je, že u nás panuje mír," podotkl Pande s tím, že investice jsou v Zambii chráněné zákonem. Ministři také diskutovali o možnostech studií zambijských občanů v Česku. Od roku 1960 absolvovalo studium na českých vysokých školách 45 zambijských studentů. V současné době studuje v ČR 11 vládních stipendistů ze Zambie. Pro příští akademický rok Praha Zambii nabídla tři stipendia.

EP vyzývá unii, ať si udělá zásoby potravin pro případ krize

Evropská unie by si měla podle Evropského parlamentu zřídit dostatečné potravinové zásoby pro předcházení případným potravinovým krizím v Evropě. Vyplývá to z nezávazné rezoluce, kterou přijal Evropský parlament a která se zabývá problémem současných vysokých cen potravin ve světě. V dokumentu přijatém velkou většinou se píše, že nynější zásoby obilovin EU jsou tak na 30 dní. EP se v této souvislosti ptá, zda jde o dostatečné množství pro případ, že by unii postihla nějaká krize. Česká republika by podle mluvčí Správy státních hmotných rezerv Věry Matějů měla během tohoto roku na základě letošního rozhodnutí vlády své zásoby naopak výrazně zredukovat. Celou záležitost ale podle ní ještě bude ministerstvo zemědělství konzultovat v Bruselu. ČR má podle Matějů zásoby obilí na 30 dní. Stát má v zásobě i další potraviny, například maso nebo cukr, struktura rezerv se ale bude měnit.

Ballmer v ČR podepsal dohodu s Langrem

Výkonný ředitel Microsoftu Steve Ballmer během jednodenní návštěvy Prahy podepsal s ministrem vnitra Ivanem Langrem dohodu o spolupráci, na základě které by stát při nákupu licencí na software mohl ušetřit kolem 700 milionů korun. Podle dohody by státní úřady mohly výhodněji získat až 250.000 licencí k produktům Microsoftu na další tři roky až pět let. Prováděcí smlouvy by mohly být podle náměstka ministra Zdeňka Zajíčka hotové do dvou týdnů. "Stát by tak ušetřil proti stávajícímu stavu, kdy licence k softwaru pořizuje každá instituce zvlášť a různým způsobem," uvedl Zajíček. Langer také s Ballmerem podepsal smlouvu o bezpečnostní spolupráci. Ta umožní včas varovat uživatele před hrozbami souvisejícími s používáním informačních technologií či zneužíváním dětí na internetu. "Zaručuje těsnou spolupráci a informovanost vůči atakům, které v této oblasti hrozí," řekl Langer.

ČSA plánují přímou linku Praha - Florida

České aerolinie zavedou přímé lety z Prahy na Floridu zřejmě již koncem tohoto roku; podmínkou ale je zrušení vízové povinnosti pro české občany. Jak uvedla mluvčí ČSA Daniela Hupáková, letadla budou na floridské lince létat pravidelně jednou týdně, přičemž část kapacity bude rezervována pro klienty cestovních kanceláří. Záměr létat na Floridu schválilo tento týden představenstvo firmy. Některé detaily projektu však dosud nejsou známy. Není například rozhodnuto, na kterém letišti bude stroj ČSA přistávat. Jediným celoročně provozovaným dálkovým spojením ČSA je linka Praha - New York. V lednu se vedení ČSA rozhodlo výrazně omezit lety do Kanady. Byla zrušena linka do Montrealu, spoj do Toronta bude firma provozovat jen v době letní sezony.

STEM: S politickou situací v ČR je spokojen zhruba každý čtvrtý

S politickou situací v ČR je spokojen zhruba každý čtvrtý, její kladné hodnocení se za uplynulý měsíc zvýšilo o čtyři procentní body na 24 procent. Vyplývá to z květnového průzkumu agentury STEM, který má ČTK k dispozici. Za uplynulý měsíc se také mírně zvýšila spokojenost lidí s prací vlády, parlamentu i prezidenta. I přes mírné zvýšení se však podíl občanů spokojených s prací vlády a parlamentu pohybuje jen kolem třetiny. Nejlépe si vede prezident republiky. Spokojenost s jeho prací se po poklesu v době prezidentské volby vrátila na dvě třetiny kladných hodnocení, uvedli analytici STEM.

V Česku roste počet dětí, které hledá policie

V České republice přibývá dětí, po kterých bylo vyhlášeno pátrání. Policie loni hledala 8696 dětí, o 579 více než v roce 2006. Od začátku roku do 8. května eviduje policie celkem 3446 zmizení a útěků dětí, 500 z nich se stále nenašlo. Z loňska zůstává v evidenci 139 pohřešovaných dětí. Na tiskové konferenci Nadace Naše dítě statistiky představila mluvčí Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Pavla Kopecká. Výrazně se zvýšil počet dětí, které utíkají z dětských domovů a ústavů. Jen letos do května už policie pátrala po 2105 mladých lidech mezi 15 a 18 lety, kteří utekli z dětských domovů a dalších ústavů. Za stejnou dobu z ústavní výchovy uteklo 434 dětí do 15 let. Loni policie pátrala po 4993 svěřencích starších 15 let a 1440 mladších 15 let. Někteří z nich jsou takzvaní "notoričtí útěkáři", řekla Kopecká.

Neustále přibývá i malých dětí, které unáší jeden z rodičů. Ze statistik však nelze podle Kopecké vyčíst přesné číslo. Podle ní tyto případy bývají velmi nepříjemné jak pro děti, tak pro policii a soudce. Pro policisty je těžké tyto děti hledat, protože rodina únosce často kryje. Tragické jsou pak případy, kdy únosy končí smrtí nebo kdy se dítě vůbec nenajde. Dokud se děti nenajdou, zůstávají jejich jména a fotografie v evidenci 20 let. Za tu dobu se promlčuje vražda, kterou policisté vždy berou jako jednu z možných verzí osudu dítěte, řekla Kopecká. V evidenci dodnes zůstává například Ivana Košková, která se ztratila v červenci 1997 ve svých 14 letech. Pátrání stále pokračuje i po Janu Nejedlém, který se ztratil ve svých deseti letech v roce 1998.

Pomoci při hledání dětí by mohl výstražný systém. Národní výstražné systémy pro náhlé případy pohřešovaných dětí vyžadují úzkou spolupráci policie, médií a dopravních systémů. Ve chvíli, kdy se policie dozví například o uneseném dítěti, televize o tom okamžitě odvysílá zprávu. Fotografie dítěte by se měla objevit také kolem cest, například na benzinových pumpách a podobně. Kroky k jeho zavedení nyní připravuje ministerstvo vnitra ve spolupráci s resortem ministryně pro lidská práva a menšiny Džamilou Stehlíkovou (SZ).

Lom ČSA dosáhne územních limitů už letos, Czech Coal omezí těžbu

Severočeský Lom ČSA již letos narazí na územní limity schválené před 17 lety vládou a bude muset omezovat těžbu hnědého uhlí. ČTK to oznámila skupina Czech Coal, která prostřednictvím Mostecké uhelné (MUS) disponuje největšími uhelnými zásobami v České republice. Po roce 2012 by klesla těžba v dole ČSA na polovinu, tedy zhruba na 2,5 milionu tun ročně. Kolem roku 2020 by při stávajících limitech byla těžba zastavena. Limity neohrozí lom Vršany, kde zásoby vydrží až do roku 2058. Uhelná společnost je připravena pokračovat v těžbě za hranicí limitů dolu ČSA, informoval ČTK Radek Stavěl, mluvčí společnosti Czech Coal. Mostecká uhelná by do zpřístupnění zásob za limity investovala až 22 miliard korun. "Předpokladem je, že nebudou platit politické překážky pro realizaci tohoto projektu. Chaotická politická situace ve vztahu k limitům totiž zatím představuje neúměrné investiční riziko," řekl předseda představenstva MUS Vasil Bobela.

Vývoz českého piva v 1. čtvrtletí stoupl o 10 procent

České pivovary vyvezly v prvním čtvrtletí téměř 800.000 hektolitrů piva, což je meziročně o deset procent více. Prodej na domácím trhu naopak klesl o více než dvě procenta na 3,38 milionu hektolitrů. Celkový výstav 4,18 milionu hektolitrů tak meziročně zůstal prakticky na stejné úrovni. Uvedl to předseda Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý. Pokles domácích prodejů podle Veselého způsobilo chladné počasí. Nižší tuzemský prodej se týkal jen sudového piva, prodeje lahvového piva se udržely na stejné úrovni. Veselý dále řekl, že letošní dubnové prodeje meziročně vzrostly díky počasí o pět procent. Pivovary tak plně dohnaly pokles prodejů z prvního čtvrtletí.

MŽP žádá zrušení koridoru pro kanál Dunaj - Odra - Labe

Ministerstvo životního prostředí požaduje zrušení ochranné zóny pro uvažovanou stavbu plavebního kanálu Dunaj - Odra - Labe. Na Žofínském fóru to řekl náměstek ministra František Pelc. Případná stavba by podle něj znamenala příliš velké zásahy do krajiny. Ministerstvo dopravy chce naopak uchovat možnost stavby kanálu pro budoucí generace. "Usilujeme o to, aby tento koridor dlouhodobě chráněn nebyl," řekl Pelc. Česká republika prý nemá podmínky pro větší využití vodní dopravy, dotčené řeky by se musely buď zcela zničit, nebo vybudovat nová cesta podél nich. V obou případech by si stavba vyžádala náklady v řádech stovek miliard. "Česká ekonomika by si to nemohla nikdy dovolit," řekl Pelc.

Sbírka Pomozte dětem letos vynesla 15,25 milionu korun

Desátý ročník charitativní sbírky Pomozte dětem, která je společným projektem České televize a Nadace rozvoje občanské společnosti (NROS), vynesl 15,25 milionu korun. To je sice zhruba o asi milion korun méně než o rok dříve, ale i tak jsou pořadatelé prý spokojeni. NROS již vyhlásila výběrová řízení na projekty, mezi které peníze rozdělí, termín pro zasílání přihlášek končí posledního června. Novinářům to řekli zástupci organizátorů sbírky. Sbírka symbolizovaná žlutým kuřetem s červenobílým záchranným kruhem za předchozích devět ročníků vynesla přes 101 milionů korun. Peníze byly rozděleny mezi 820 projektů, které pomohly zhruba 133.000 dětem. "Věříme, že zhruba stovka, minimálně několik desítek, jich v tomto roce to číslo projektů zvýší a peníze se dostanou k potřebným dětem do podzimu," uvedla.

Systém kulturních grantů by se podle Richtra mohl změnit

Pražský radní pro kulturu Milan Richter (ODS) připustil, že by systém pražských kulturních grantů mohl doznat změn. Uvedl to po jednání ministra kultury Václava Jehličky (KDU-ČSL) s pražským primátorem Pavlem Bémem. Richter dodal, že čeká na návrhy divadelníků, jak by se podle nich mohl grantový systém změnit. "Začali jsme jednat, divadelníci by příští středu měli přinést své návrhy na řešení celé situace a na rozdělování peněz," odpověděl Richter na dotaz ČTK, zda se grantový systém bude měnit. Chceme o tom jednat, ale u kulatých stolů, ne na náměstích, dodal. Později Richter uvedl, že je v grantovém systému ochoten podporovat "pouze a výhradně takové změny", na kterých se shodnou všechny strany sporu. Dodal, že stávající systém rozdělování grantů nadále platí.

Sport

O vítězi posledního utkání českých tenistů ve Světovém poháru družstev v německém Düsseldorfu s Argentinou rozhodne až páteční čtyřhra. Po dvouhrách je stav nerozhodný 1:1. Český tým poslal do vedení v repríze loňského finále s Argentinou Tomáš Berdych, který porazil Guillerma Caňase po setech 6:2, 3:6 a 6:3. Ve druhé dvouhře se o vyrovnání postaral Juan Ignacio Chela, když v prvním setu nadělil Michalu Tabarovi "kanára" a druhý vyhrál 6:4.

Jediné vítězství dělí českou tenistku Ivetu Benešovou od postupu do hlavní soutěže Roland Garros. V mužské kvalifikaci pařížského grandslamu je na tom podobně Tomáš Zíb. S turnajem se naopak rozloučili Bohdan Ulihrach, Lukáš Rosol, Jan Hernych a Zuzana Ondrášková s Hanou Šromovou. Benešová plní roli tenistky s nejlepším žebříčkovým umístěním, jež musí hrát kvalifikaci, a ve čtvrtek si po velkých problémech poradila s Gretou Arnovou z Maďarska po setech 7:6, 0:6 a 6:3. Česká tenistka usiluje o sedmou účast na Roland Garros.

Drobné potíže s přitahovačem břišního svalu trápí českého reprezentačního záložníka Marka Matějovského. Jeho problémy prý ale nijak neohrozí přípravu na šampionát, kde by se měl stát při neúčasti Tomáše Rosického motorem národního týmu. Čtvrteční dopolední trénink na soustředění v rakouských Korutanech Matějovský absolvoval bez omezení. Záložníkův zdravotní stav je velmi bedlivě sledován především proto, že by se měl stát náhradou za zraněného kapitána Rosického. Už během kvalifikace se totiž ukázalo, že může být mužstvu podobně prospěšný.

Počasí

Nadále převládá oblačno, místy s přeháňkami. Teploty v pátek vystoupí na 15 až 19 stupňů Celsia, na horách bude kolem 11.