Zprávy

Na sudetoněmeckém srazu znovu zazněla výzva ke smíření

I v neděli zazněly na sudetoněmeckém srazu v Norimberku výzvy k vzájemnému poznávání a posilování sousedství mezi vysídlenými Němci a Čechy. Před hlavními projevy srazu je vyslovil předseda sudetoněmeckého landsmanšaftu Franz Pany. Nezmínil se výslovně o takzvaných Benešových dekretech, na jejichž základě byli českoslovenští Němci až na výjimky zbaveni majetku a občanských práv. Sudetští Němci přitom považují dekrety za bezpráví a dlouhodobě požadují jejich zrušení. Mluvčí poválečných vysídlenců Bernd Posselt na srazu navrhl vznik společné sudetoněmecko-české usmiřovací komise pravdy. Ta by měla shromažďovat svědectví očitých svědků nuceného vysídlování. Zároveň zopakoval, že takzvané Benešovy dekrety považuje za nepřijatelné. Projevu bavorského premiéra Günthera Becksteina dominovala ujištění o podpoře identity sudetských Němců zejména v kulturní rovině. Oba řečníci prohlásili, že zaznamenali vstřícnost k debatě o osudu sudetských Němců ze strany hned několika ministrů české vlády. Posselt v souvislosti s českým předsednictvím EU v příštím roce vyzval českého premiéra Mirka Topolánka, aby se řídil heslem, které si česká vláda sama zvolila - Evropa bez bariér.

Median: S radarem nesouhlasí téměř dvě třetiny lidí

Téměř dvě třetiny Čechů nesouhlasí s umístěním plánovaného amerického radaru v Česku. Pro vybudování základny je 18 procent lidí a jasný názor na radar nemá 17 procent obyvatel. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury Median pro Českou televizi. Pokud by byl radar zprovozněn, lidem by nejméně vadila přítomnost civilních pozorovatelů OSN, nejvíce by jim naopak vadili vojenští pozorovatelé z Ruska. Nesouhlas většiny obyvatel ČR s umístěním amerického radaru na českém území ukázaly i dřívější průzkumy. Například společnost CVVM zveřejnila v březnu průzkum, podle nějž si radar nepřejí celé dvě třetiny občanů. Podle průzkumu, který na začátku května na zakázku ODS vypracovala agentura SC&C, se proti vybudování radarové základny na území Česka staví 57 procent obyvatel. Mírná nadpoloviční většina dotázaných ale věří, že umístění protiraketové obrany USA v Evropě je přínosné pro ochranu členských zemí NATO. Podle premiéra Mirka Topolánka je to důkaz, že odpůrců radaru po vysvětlovací kampani ubývá.

S trvalou přítomností pozorovatelů u radaru se nepočítá

Česká i americká strana nepočítají s tím, že by na plánované radarové základně v Brdech trvale pobývali pozorovatelé z Ruska nebo jiné země. V nedělním diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl náměstek ministryně obrany Martin Barták. Nevyloučil ale možnost inspekčních návštěv zahraničních pozorovatelů. Tuto otázku řeší už hlavní dohoda mezi USA a ČR. Pokud by byl zájem z ruské strany a ČR by souhlasila, bylo by možné vpustit na základnu například ruského inspektora, uvedl Barták. Nepopřel ani informaci deníku Právo, podle níž by základnu mohla střežit soukromá bezpečnostní agentura. Hlavní přístup k základně by ale měla střežit česká armáda, to si podle Bartáka česká strana vymínila. Místopředseda vlády Alexandr Vondra uvedl, že hlavní dohoda je hotová a u dohody SOFA ještě zbývá dořešit některé daňové otázky. Podle ministra Cyrila Svobody je v dohodě zakotvena výlučná míra ochrany pro Českou republiku. Pokud by na území Evropy letělo současně několik raket, tak první, kterou by protiraketový štít zasáhl, by byla raketa, mířící na území České republiky, uvedl Svoboda.

V Česku letos podraží pečivo a asi i vepřové maso

Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby letos v Česku dále podraží pečivo a pravděpodobně i vepřové maso. Řekl to v nedělním diskusním pořadu České televize. Celkem podle něj ceny potravin vzrostou o více než deset procent. Ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS) předpokládá zdražení potravin maximálně kolem deseti procent, stínový ministr zemědělství a předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek očekává zvýšení cen mezi deseti a 20 procenty. Podle Veleby se meziroční poptávka po potravinách ve světě bude zvyšovat zhruba o šest procent, kdežto hrubá produkce bude pod čtyřmi procenty. Poptávka tak bude trvale větší, než jsou možnosti výroby. Ceny potravin v České republice se výrazně zvýšily už loni, když prudký růst cen potravinářských surovin na světových trzích donutil výrobce přenášet zvýšené náklady do cen zboží. Světové ceny potravin jsou ovlivněny loňskou neúrodou, která postihla Austrálii a částečně i Evropu a USA. Odborníci také poukazují na vliv růstu spotřeby v asijských zemích, kde se zvyšuje životní úroveň. Někteří experti spojují zdražování potravin s rozvojem používání biopaliv, při jejichž výrobě se zemědělské plodiny zpracovávají.

Zemědělci letos dostanou první peníze za uzavření cukrovarů

Cukrovarnická společnost Eastern Sugar (ES) a tuzemští pěstitelé cukrové řepy letos v červnu dostanou z restrukturalizačního fondu první část z bezmála 75 milionů eur (1,88 miliardy korun). Peníze jsou určeny jako náhrada za vrácení cukerné kvóty a uzavření trojice tuzemských cukrovarů Eastern Sugar v Hrochově Týnci na Chrudimsku, Němčicích nad Hanou na Prostějovsku a Kojetíně na Přerovsku. Letos v červnu bude vyplaceno 40 procent a příští rok v únoru 60 procent z této částky. Na svých internetových stránkách to uvedl Státní zemědělský intervenční fond (SZIF). Vláda navíc v dubnu rozhodla, že bývalí pěstitelé cukrové řepy, kteří byli dodavateli společnosti Eastern Sugar, by měli dostat více než 11 milionů eur (276 milionů korun) na nákup nových zemědělských strojů. Česko přišlo po odchodu cukrovarnické skupiny Eastern Sugar o povolenky na produkci více než 100.000 tun řepy. Loni tak tuzemská produkce klesla o čtvrtinu na přibližně 340.000 tun z dřívějších 450.000 tun. ČR, která byla dosud tradičním výrobcem a exportérem cukru, jej nyní musí více dovážet. Zatímco loni vyvezlo Česko v prvním pololetí 60.000 tun, což je třetina objemu ve stejném období roku 2006, dovoz vzrostl o polovinu téměř na 40.000 tun.

Na skládce na Semilsku hořelo

Na skládce odpadu v Košťálově na Semilsku vypukl v neděli odpoledne požár. Hořelo na ploše asi 2500 metrů čtverečních a plameny šlehaly do výšky až 20 metrů. Oheň likvidovalo 11 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů. Dým ze skládky ale neohrozil zdraví lidí v Košťálově, obec je před unikajícími škodlivinami varovala. Skládka patří k největším v Libereckém kraji a vozí se na ni běžné odpady - tedy i plasty nebo igelity. Leží ve vytěženém lomu zhruba kilometr od obce. Na skládce hořelo například před dvěma lety v červnu.

Na dálnici D2 havarovalo deset aut

Na dálnici D2 z Brna na Břeclav se v neděli odpoledne srazilo deset aut. Nehoda se stala u obce Podivín ve směru na Brno. Podle operačního důstojníka jihomoravských hasičů záchranáři ošetřili čtyři zraněné, z toho jednoho těžce. Hasiči na místě vyprošťovali raněné z aut a uklízeli silnici. Ta byla průjezdná jen v jednom pruhu.

Sázavský klášter čeká celková obnova

Bývalý benediktinský klášter v Sázavě čeká rozsáhlá rekonstrukce. Náklady na obnovu národní kulturní památky přesáhnou 100 milionů korun. Opravy se nebudou týkat jenom samotného kláštera, ale také přilehlých pozemků, jeskyně sv. Prokopa a jejího okolí. Měly by probíhat po dobu osmi až deseti let. Současně by měla vzniknout i nová expozice v prvním patře kláštera. Současná expozice o staroslověnské Sázavě přibližuje klášter v kontextu cyrilometodějské tradice. Prohlídková trasa je ale poplatná době svého vzniku, tedy 80. letům. Začátky Sázavského kláštera jsou spojeny s působením sv. Prokopa na počátku 11. století. Přemyslovský kníže Oldřich jeho družinu povýšil na konvent řehole sv. Benedikta. V roce 1032 byly postaveny první klášterní budovy. Téměř tři čtvrtiny století tu žili slovanští mniši, Sázava tehdy představovala jedinečné středisko staroslověnského písemnictví a liturgie. V roce 1096 se v klášteře usídlili pražští latinští mniši, nadále ale zůstal centrem duchovní i literární vzdělanosti a rozvoje uměleckých řemesel. Osud kláštera se uzavřel v roce 1785, kdy ho Josef II. zrušil.

Bratislavští herci zakončili festival slovenského divadla

Komedie francouzské dramatičky Yasminy Rezy Život na třikrát v podání bratislavského Studia L+S zakončila v sobotu večer v Divadle Bez zábradlí festival Slovenské divadlo v Praze. Diváci během uplynulých čtyř měsíců mohli vidět představení Slovenského národního divadla, Divadla Astorka Korzo '90, divadel z Nitry, Martina a Radošinského naivního divadla z Bratislavy. Podle ředitelky festivalu Hany Heřmánkové šlo celkem o šest souborů s devíti představeními. Letošní 13. ročník nabídl i tři inscenace, jejichž autory jsou čeští dramatici. Slovenští herci v Praze uvedli Manon Lescaut od Vítězslava Nezvala, Smočkovo Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho a dramatizaci novely Michala Viewegha Andělé všedního dne. Slovenští umělci účinkují v Praze často. Vedle každoročního hostování uměleckých souborů Slovenského národního divadla zvou slovenské divadelníky Městská divadla pražská, Divadlo Kalich a Švandovo divadlo.

V Praze začíná divadelní festival pro děti

Nejmenší diváky včetně školáků chce přilákat festival Dítě v Dlouhé, jehož desátý ročník zahájilo tuto neděli Loutkové divadlo Radost z Brna. Na jevišti pražského Divadla v Dlouhé se do 18. května představí desítka profesionálních mimopražských divadel, která se tvorbě pro děti a mládež věnují dlouhodobě. Podle dramaturgyně festivalu Karoly Štěpánové se uskuteční celkem 14 představení. O nejúspěšnějším rozhodnou sami diváci formou ankety. Minulých devět festivalových ročníků uvedlo 113 představení pro více než 25.000 diváků. Cena Vojty Šálka za nejlepší inscenaci už třikrát putovala do Naivního divadla Liberec.

Kylie Minogue vystoupí v pondělí v pražské O2 Areně

Velkou laserovou show, bohaté kostýmy a popové hity nabídne v nejvýpravnějším koncertu současnosti australská zpěvačka Kylie Minogue, která vystoupí v pondělí v pražské O2 Areně. Do Prahy zavítá v rámci evropského turné. Minogue se na poslední evropské turné vydala v roce 2005 s programem Showgirl - The Greatest Hits Tour. Krátce po této šňůře ale lékaři zjistili u zpěvačky rakovinu prsu. Minogue nemoc překonala a na podzim 2006 se v rodné Austrálii vrátila na koncertní pódia. Během letošního turné navštíví 33 velkoměst a uskuteční 53 vystoupení. Turné zakončí 4. srpna v Londýně.

V Luhačovicích byla zahájena lázeňská sezóna

Svěcením léčebných pramenů doplněným folklorním vystoupením začala tuto neděli v Luhačovicích lázeňská sezona. Letošní oslavy připomněly osobnosti, které ve městě žily nebo jej pravidelně navštěvovaly. Například Leoš Janáček přijížděl každé léto po dobu pětadvaceti let, uvedl luhačovický místostarosta Roman Lebloch. Tradice otevírání lázeňské sezony spojená s církevní ceremonií není nijak stará, letos se uskutečnila teprve popatnácté. Slavnost tradičně začala u nejmladšího pramene svatého Josefa před kostelem. Byl objeven při stavbě kostela a lidem slouží od roku 2000. Průvod poté obešel další čtyři hlavní zřídla ve městě, a to Ottovku, pramen doktora Šťastného, Aloisku a Vicentku. V Luhačovicích je 17 pramenů, většina z nich se využívá k léčebným účelům, pouze pět z nich je přístupných veřejnosti. Lázně se specializují hlavně na léčbu nemocí dýchacího ústrojí, jejich služeb ale hojně využívají i lidé s poruchami pohybového aparátu.

Pražský maraton vyhrál keňský běžec Mungara

Keňský běžec Kenneth Mungara vyhrál nedělní Pražský mezinárodní maraton. V ulicích české metropole dosáhl času 2:11:06 a zvítězil s více než minutovým náskokem před svým krajanem Elijahem Sangem. Mistrem České republiky se stal čtyřicetiletý Róbert Štefko, který doběhl do cíle na patnáctém místě v čase 2:23:53. Nejlepší ženou byla obhájkyně loňského vítězství Natalja Julamanovová z Ruska, které časomíra naměřila výkon 2:31:43. Druhá skončila Keňanka Emily Kimuriaová před Caroline Kwambaiovou. Vítěz obdržel na odměnách 16.000 eur, asi 400.000 korun, nejlepší žena polovinu. Na start i s doprovodnými závody se postavilo více než 5000 běžců.

Češi porazili Bělorusko a jsou ve čtvrtfinále MS v hokeji

Čeští hokejisté porazili v utkání osmifinálové skupiny E na mistrovství světa v Québeku Bělorusko 3:2 po samostatných nájezdech a zajistili si postup do čtvrtfinále. Poslední utkání v této fázi turnaje čeká svěřence Aloise Hadamczika v pondělí proti Švédsku.

Sparta prohrála s Baníkem, může se loučit s titulem

Fotbalisté Sparty Praha se asi nedočkají obhajoby mistrovského titulu. V 29. ligovém kole totiž doma prohráli s Ostravou 1:2 a přepustili vedoucí místo v tabulce Slavii Praha. Ta má po výhře nad Mladou Boleslaví nyní dvoubodový náskok. Ostrava si výhrou přiblížila třetí místo a účast v Poháru UEFA. V souboji o udržení je na tom lépe Kladno, které porazilo Olomouc 1:0 a na čtrnáctém místě má náskok jednoho bodu před Bohemians 1905. Výsledky - 29. kolo: Bohemians 1905 - Teplice 0:2 (0:2), Brno - Liberec 2:0 (0:0), České Budějovice - Plzeň 1:1 (1:1), Jablonec - Žižkov 3:0 (1:0), Kladno - Olomouc 1:0 (1:0), Mladá Boleslav - Slavia 0:2 (0:1), Most - Zlín 0:1 (0:1), Sparta - Ostrava 1:2 (0:1).

Spartu místo Bílka povede Chovanec

Trenéra Michala Bílka nahradí na závěrečná dvě utkání letošní sezony na lavičce fotbalistů Sparty Praha klubový prezident Jozef Chovanec. Vedení Sparty tak uspíšilo odchod Bílka, který oznámil svůj posezonní odchod od mužstva po sobotní prohře s Ostravou. Někdejší reprezentační kouč Chovanec, který Spartu vedl v letech 1996-1997, už vedl nedělní trénink.

V pražském turnaji byli nejlepší američtí volejbalisté

Premiérový pražský turnaj Světového okruhu v plážovém volejbalu vyhrála americká dvojice Jacob Gibb, Sean Rosenthal, kteří přitom byli nasazeni až jako třináctý pár. V nedělním finále na Štvanici porazili za 47 minut Němce Juliuse Brinka a Christopha Dieckmanna po setech 21:13, 23:21 a získali druhý titul v kariéře. Poprvé triumfovali předloni v mexickém Acapulku. Třetí místo obsadili olympijští vítězové z Atén Brazilci Ricardo a Emanuel, kteří ve třech setech zdolali Nizozemce Reindera Nummerdora s Richardem Schuilem. Nejlepším českým párem byli v Praze Petr Beneš s Martinem Tichým, kteří obsadili 17. místo.

Synek i Knapková získali stříbro v Mnichově

Čeští veslaři Ondřej Synek i Miroslava Knapková zahájili úspěšně olympijskou sezonu, když v úvodním závodě Světového poháru v Mnichově obsadili shodně druhé místo. Synek v závodu skifařů nestačil pouze na Brita Alana Campbella, Knapkovou porazila suverénka posledních let Běloruska Jekatěrina Karstenová-Chodotovičová.

Čeští vodáci zůstali v neděli na ME bez medaile

Zatímco v sobotu se český tým na mistrovství Evropy ve vodním slalomu v polském Krakově radoval ze čtyř medaili, v neděli vyšli reprezentanti naprázdno. Vedoucí závodník semifinále kajakář Ivan Pišvejc ani deblkanoisté Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek neprojeli brankou. Páté místo získali Marek Jiras a Tomáš Máder. Mezi desítku finalistů se neprobojovali ani kajakáři Lukáš Kubričan ani Vavřinec Hradílek, který pojede na olympijské hry do Pekingu. Také oni dostali padesátisekundovou penalizaci za neprojetí branky.

Počasí

V noci jasno, teploty 8 až 4 st. V pondělí bude skoro jasno až polojasno, teploty 20 až 24, na horách kolem 16 stupňů Celsia.