Zprávy

ČR si připomíná 63. výročí ukončení druhé světové války

Prezident Václav Klaus a další politici položili věnce k pomníku čs. legionářů. Po ceremoniálu zdůraznil, že i když letos nejde o kulaté výročí, je naprostou povinností, aby si ho lidé připomínali. "Já jsem vždycky strašně smutný, když sem přijdou jenom vzácní hosté a pár náhodných diváků. Že se to pořád ještě nestalo něčím, co by Pražané vzali za své," řekl novinářům prezident. Pietního aktu na pražském náměstí Pod Emauzy se spolu s prezidentem účastnila například ministryně obrany Vlasta Parkanová, předsedové obou parlamentních komor Přemysl Sobotka a Miloslav Vlček. Nechyběli zástupci legionářů a Sokolů, na místě byla jednotka čestné stráže Armády ČR a Hradní stráže.

Prezident Václav Klaus dnes na Pražském hradě jmenoval při příležitosti Dne vítězství tři nové armádní generály. Do generálských hodností jsou vojáci jmenováni na Pražském hradě, zpravidla dvakrát ročně při příležitosti státních svátků 8. května a 28. října. V roce 1990 měla československá armáda 146 lidí v aktivní službě, kteří měli generálskou hodnost. V roce 1993 v samostatném českém vojsku to bylo 49 vojáků. Letos v dubnu vojsko evidovalo 30 lidí, kteří měli generálskou hodnost. Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek také nedávno hovořil o tom, že armáda chce snížit tabulkový počet generálů z 50 na maximálně 35 osob. Podle Picka není nutné mít generály v tak velkém počtu například v zahraničních zastoupeních armády. "Třeba v Evropské unii máme svého představitele v hodnosti generála, kde je pravidlo, že jednotlivé státy tam posílají důstojníka v hodnosti plukovníka," řekl v únoru novinářům Picek.

Premiér Topolánek nečekaně navštívil české vojáky v Afghánistánu

Premiér Mirek Topolánek (ODS) nečekaně navštívil české vojáky v Afghánistánu. Mimořádnou zahraniční cestu premiér podnikl kvůli události z minulého týdne, kdy při výbuchu nástražného systému ve východoafghánské provincii Lógar jeden český voják zahynul a další utrpěli zranění. Po návratu do Prahy Topolánek novinářům řekl, že za tragédií v Afghánistánu nebyla lidská chyba, ani nedostatky v logistickém nebo technickém zabezpečení českých vojáků. Dodal však, že se přesto zasadí o urychlení dodávky kvalitnější výbavy pro českou misi. Jako příklad uvedl lehké obrněné vozy, které čeští vojáci v Afghánistánu využívají.

Premiér se podle mluvčí vlády Jany Bartošové nejdříve zastavil v polní nemocnici a u chemické jednotky ISAF na kábulském mezinárodním letišti, kde působí stovka českých vojáků. Potom se přesunul do provincie Lógar na americkou základnu Shank, kde sídlí Provinční rekonstrukční tým České republiky (PRT). Premiér vojákům poděkoval za nasazení, hrdinství a statečnost v zahraniční misi. "Není pro premiéra těžší rozhodnutí, než posílat své muže a ženy do války. Nikdy bych se pod takové rozhodnutí nepodepsal, kdybych si nebyl jistý, že má smysl," podotkl Topolánek. Vojákům slíbil, že budou mít veškerou podporu a techniku, kterou potřebují.

V irácké Basře byl při raketovém útoku zraněn český voják

V irácké Basře byl při raketovém útoku lehce zraněn český voják. ČTK to sdělil generální štáb české armády. Vojáka zranily do paže střepiny a v britské nemocnici se pak podrobil chirurgickému zákroku. Nyní je ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života. Do Česka bude převezen v nejbližším možném termínu.

Ve Vyškově přísahali vojáci, lidé si prohlédli Tatru T-810

Dvanáctitýdenní základní výcvik čeká mladé muže a ženy, kteří na vyškovském náměstí složili vojenskou přísahu. Ceremoniál se po dlouhé době konal v centru města a přilákal stovky zvědavců. Mohli si prohlédnout také novinku ve výzbroji české armády, Tatru T-810. Výcvik ve Vyškově musí prodělat každý, kdo chce vstoupit do profesionální armády. Nyní přísahu složilo 197 vojáků z povolání včetně 25 žen a 15 členů aktivních záloh.

U Plzně odhalili pomník Československé samostatné obrněné brigády

Kyšice u Plzně odhalily pět metrů vysoký památník věnovaný vojákům kombinovaného oddílu Československé obrněné brigády, kteří do obce vstoupili jako součást americké armády 8. května 1945. Poslednímu žijícímu účastníkovi cesty z francouzského přístavu Dunkerque, čtyřiadevadesátiletému plukovníkovi Václavu Strakovi, udělily Kyšice čestné občanství. Pomník se stane trvalou součástí života obce, řekla ČTK starostka Jana Hradská. Kyšická náves, kde monument stojí, byla zcela zaplněná vojenským táborem s více než 30 historickými i současnými armádními vozidly, která se budou vracet do vsi každý rok. Atmosféru podpořili hudebníci, legionáři, zástupci americké a české armády. Kaplan Stanislav Smolík odsloužil na návsi polní mši. Odpoledne se křtila kniha historiků Josefa Syrového a Karla Fouda a promítaly se fotografie o kombinovaném oddílu z archivu Army clubu.

Zástupci církví nadále podporují vládní návrh zákona

Zástupci církví nadále podporují vládní návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi, jehož projednávání Poslanecká sněmovna tento týden o měsíc odložila. Považují ho za rozumný a schůdný. Naopak výčtový zákon uplatňující restituční princip, o němž se znovu začalo diskutovat, se podle nich už v minulosti ukázal jako neschůdný, a to zejména pro stát. Uvedli to v prohlášení po jejich středeční schůzce, jehož text nyní poskytli ČTK.

Proti předloze vystupuje levicová opozice, ale výhrady k ní mají i někteří poslanci ODS v čele s exministrem financí Vlastimilem Tlustým. Vláda počítá s vrácením asi třetiny majetku zabaveného za komunistické vlády církevním řádům, zbytek by měla nahradit finanční částka 83 miliard korun. I s úrokem by to bylo za 60 let celkem asi 270 miliard. Opozice ale argumentuje tím, že stát chce být k církvím velkorysejší, než byl v minulosti k jiným restituentům. Také oponenti v ODS se domnívají, že kabinet navržená čísla zdůvodňuje nedostatečně a neúnosně zatěžuje budoucí generace.

Dráhy kvůli naftě zvýší od června ceny některých jízdenek

České dráhy od 15. června, kdy začne platit druhá letošní změna jízdního řádu, zvýší ceny některých jízdenek. Další výhodné tarify se zcela zruší. Zdražení, jehož důvodem jsou podle mluvčího Ondřeje Kubaly neustále rostoucí ceny elektřiny a především nafty, se má dotknout zhruba čtyř procent cestujících. Minulý týden nafta rekordně podražila na 32,30 korun za litr, čímž předčila ceny benzinů. Přitom na zhruba dvou třetinách české železniční sítě zajišťují provoz dieselové motorové vozy či lokomotivy.

Drahá nafta výrazně ovlivňuje i další odvětví dopravy. Podle mluvčího největšího domácího sdružení autodopravců Česmad Bohemia Martina Felixe je současná cena nafty pro podnikatele téměř likvidační. "Doprava tvoří nezanedbatelnou položku v určování ceny v podstatě každého výrobku, takže ropa působí problémy napříč všemi obory," doplnil Felixe prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek.

V Jekatěrinburgu vzniklo vízové centrum ČR, cestovky si stěžují

Od tohoto týdne funguje na českém generálním konzulátu v uralském Jekatěrinburgu takzvané vízové centrum. Ve zkušebním provozu je zatím na měsíc, řekl Hynek Pejcha z českého velvyslanectví v Moskvě. Na krok české strany si ale stěžují ruské cestovní kanceláře. Po spuštění střediska, jehož chod pro českou stranu zajišťuje specializovaná servisní firma, totiž mohou ruští občané z východní části Ruska o vízum žádat pouze tam. Ruští turisté jsou nyní pátými nejčastějšími hosty v Česku. Do ČR naprostá většina z nich míří se zájezdy turistických kanceláří, které jim - nezávisle na místě jejich bydliště - hromadně vyřizovaly víza, zpravidla na velvyslanectví v Moskvě. Nyní budou muset pasy ruských občanů z východní části země putovat do Jekatěrinburgu, často ale stejně právě přes úřady moskevských cestovních kanceláří. Za šťastné řešení postup českého velvyslanectví nepokládá ani šéfka moskevské pobočky české agentury CzechTourism Helena Svobodová.

Uzenice chtějí zákon, který by umožnil zakázat technoparty

Uzenice na Strakonicku, kde se minulý víkend konala legální technoparty, chtějí usilovat o změnu legislativy. Současné zákony neumožňují podobné akce zakázat, pokud se uskuteční na soukromém pozemku. Nečekané množství návštěvníků, jichž na legální akci dorazilo na 5000, letos pořadatelé nezvládli. Porušili také vyhlášku, když v noci netlumili sound systémy. Obce nejprve možnosti obrany proti akcím na soukromých pozemcích projednají s právníkem. Pak se chtějí obrátit na zákonodárce a vládu otevřeným dopisem, k němuž přiloží peticí místních. Petici, kterou inicioval jeden obyvatel Uzenic, během několika dnů podepsaly stovky lidí z obce i okolí. Pozemek už čtvrtým rokem pronajal pořadatelům technoparty jeden ze zastupitelů obce.

Byl otevřen nový úsek metra pro oblast s 50 tisíci obyvateli

Nový úsek pražského metra na trase C z Ládví do Letňan obslouží oblast, v níž bydlí asi 50 tisíc lidí. Další desetitisíce lidí budou jezdit ke konečné stanici podzemní dráhy v Letňanech ze Středočeského kraje, zaznělo při slavnostním otevření úseku zástupci magistrátu a Dopravního podniku hlavního města Prahy. Výstavba úseku, který měří 4,6 kilometru, stála 15,5 miliardy korun. Soupravy na lince C budou zastavovat ve třech nových stanicích Střížkov, Prosek a Letňany. V Letňanech vzniklo velké záchytné parkoviště pro 700 automobilů a nový autobusový terminál, ke kterému budou zajíždět linky ze středních Čech.

Primátor Pavel Bém (ODS) v projevu uvedl, že metro dostalo 59. kilometr tratí a počet stanic vzrostl na 57. Očekává, že soupravy na novém úseku přepraví kolem 50.000 cestujících denně. Každá z nových stanic z dílny architekta Patrika Kotase je charakteristická svým vzhledem. Střížkov tvoří ocelová konstrukce a velké prosklené plochy. Dominantou stanice Prosek jsou mohutné ocelové sloupy. Letňany charakterizuje zejména strop, který vypadá, že se pohupuje. Konečná stanice je nyní v polích poměrně daleko od okolní zástavby. Prvořadou funkcí stanice je autobusový terminál.

Na Jablonecku spadl větroň, pilot se zachránil

Bez tragických následků se obešla nehoda větroně, který spadl mezi obcemi Frýdštejn a Jenišovice na Jablonecku. Jeho pádu předcházela kolize s jiným větroněm, pilot se zachránil na padáku. Mluvčí rychlé záchranné služby Libereckého kraje Kristýna Fejfarová řekla, že větroně o sebe údajně zavadily křídlem. Zatímco první ze strojů se vrátil bez újmy na letiště do Hodkovic a jeho pilot přivolal pomoc, druhý větroň se zřítil do lesa a zcela se zničil. "Pilot z něj však stačil předtím vyskočit na padáku a bezpečně se dostal na zem," řekla mluvčí jablonecké policie Ludmila Knopová. Obě místa jsou od sebe vzdálená vzdušnou čarou asi šest kilometrů.

Na mosteckém sídlišti vypadlo z okna v sedmém patře čtyřleté dítě

Na mosteckém sídlišti Chanov vypadlo z okna v sedmém patře jednoho z domů čtyřleté dítě. Mluvčí mostecké policie Alena Bartošová ČTK řekla, že jeho zranění jsou vážná. Sanitka převezla dítě do mostecké nemocnice, odkud ho vrtulník přepravil na specializované pracoviště. Policisté zjišťují, jak spadlo a případnou odpovědnost jeho rodičů.

Policisté hledali vraha, muž však žádný tresný čin nespáchal

Policisté ve středu odpoledne obsadili všechny výjezdy z Plzeňského kraje včetně hraničních přechodů do Německa. Hledali muže, který ujížděl z Klatovska ve starším voze Audi a podle prvotních informací údajně spáchal trestný čin. Podle neověřených informací dokonce vraždu. Policisté muže zadrželi a následný výslech ukázal, že muž nespáchal žádný trestný čin. Tělo s údajně svázanýma rukama, které svědci viděli, jak strká do auta, byla opilá žena s rukou v sádře. Policisté ženu krátce po zadržení muže našli v jejím bydlišti ještě stále silně opilou.

Češi jsou největší výrobci i vývozci máku, loni utržili 1,5 mld.Kč

Česká republika je největším výrobcem i vývozcem potravinářského máku na světě, čeští pěstitelé loni díky rekordním cenám utržili téměř 1,5 miliardy korun. ČTK to řekl Petr Šimek ze sdružení Český mák, které zastupuje pěstitele máku. Celkem se loni sklidilo přibližně 32 tisíc tun makových semen, zhruba 95 procent produkce pěstitelé vyvezli. Největšími dovozci českého máku jsou Rusko, Ukrajina a Polsko. Česká produkce máku v posledních šesti letech roste. Úspěchy českých zemědělců jsou podle Šimka dané hlavně tím, že mák pěstují na velkých plochách a mají propracované pěstitelské technologie od přípravy půdy až po posklizňové technologie.

Návštěva Stanu proti melanomu zachránila život 15 lidem

Patnácti lidem zachránila život návštěva Stanu proti melanomu, který stál 28. a 29. dubna na Václavském náměstí v Praze. Odborníci z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady tam vyšetřovali zdarma zájemcům pigmentová znaménka. Právě z nich se vlivem slunečního záření nejčastěji může vyvinout zhoubný kožní nádor. Lékaři prohlédli 1267 lidí, z toho 155 dětí. Odhalili 15 zhoubných melanomů a 39 dalších, méně nebezpečných nádorů. kce se konala letos podruhé a podle přednosty podobně jako loňská prokázala, že je velmi potřebná. Lidé o ni měli velký zájem a podařilo se objevit nebývale velké množství pacientů. Počet nových onemocnění vzrostl za posledních 30 let pětkrát. Melanomem onemocní v Česku každoročně 1500 lidí, pětina zemře. Každý Čech má v průměru pět až deset pigmentových mateřských znamének.

Lidé si dnes mohli prohlédnout parlamentní sídla a Kramářovu vilu

Pražské parlamentní paláce a Kramářova vila, tedy premiérská rezidence, byly přístupné veřejnosti. Lidé si mohli prohlédnout jejich reprezentační prostory a další místa politických jednání a dohadování nad podobou zákonů. Na návštěvníky barokního sídla horní komory čekaly hlavně slavnostní sály, ale i Valdštejnova pracovna nebo Prezidentský salonek. Parlamentní sídla ve dnech otevřených dveří, které se konají také 28. října, navštěvuje obvykle kolem 2000 lidí.

Krumlovský zámek získal cenu Europa Nostra za záchranu památek

Zámek v Českém Krumlově je mezi památkami, které Evropská komise a nadace Europa Nostra ocenily za přínos při záchraně kulturního dědictví. Každý vítězný projekt ve své kategorii získává odměnu ve výši 10.000 eur (zhruba 251.000 korun). Na českokrumlovský zámek putuje ocenění v kategorii památkové péče, konkrétně za restauraci jižního průčelí Horního hradu. Porota projekt vyhodnotila jako příklad citlivého přístupu k restaurování historických objektů v Evropě, díky kterému se podařilo zachovat jeho autenticitu. Při opravě se používaly tradiční materiály a postupy. Tento počin podle poroty vytvořil nové normy české památkové péče.

Europa Nostra, celoevropská federace pro kulturní dědictví, byla založena v roce 1963. Sdružuje přes 200 neziskových organizací působících v Evropě v oboru záchrany a péče o kulturní dědictví. Spolupracuje s institucemi EU, s Radou Evropy a UNESCO. Stejnojmenná cena, kterou každoročně uděluje od roku 2002, se stala oficiální cenou Evropské unie za význačný počin při ochraně kulturního bohatství.

Návštěvnost kin v EU mírně klesla, Česko patří k výjimkám

Návštěvnost kin v zemích Evropské unie v loňském roce oproti roku 2006 klesla o 1,3 procenta, podle odhadů Evropské audiovizuální observatoře činila 919,4 milionu diváků. Česká republika jako jedna z mála zaznamenala nárůst počtu návštěvníků kin, kterých meziročně přibylo o 11,4 procenta na 12,82 milionu diváků. Podle výroční zprávy, která byla zveřejněna týden před začátkem mezinárodního filmového festivalu v Cannes, hlásí největší úbytek návštěvníků kin Slovensko, a to 18,3 procenta. Největší nárůst zaznamenali v Litvě, kde loni přišlo do kin o třetinu více lidí než v roce 2006. V případě Litvy i České republiky observatoř poznamenává, že diváků přibylo především díky vynikající návštěvnosti filmů domácí produkce. Loni bylo do českých kin uvedeno 18 nových domácích filmů; letos jich má být 32.

Marta Kubišová vyprodala berlínský jazzový klub

Česká zpěvačka Marta Kubišová o středeční noci vystoupila podruhé ve své "druhé" kariéře po roce 1989 v Berlíně. Ve vyprodaném jazzovém klubu Kunstfabrik Schlot nadchla na 150 lidí převážně svými staršími legendárními písněmi, s nimiž kdysi vystupovala i v rozděleném Berlíně, ještě před dvacetiletou nucenou pauzou. Kubišová v německé metropoli vystoupila s recitálem Já jsem já (Ich bin ich), s nímž vystupuje i na letní scéně pražského divadla Ungelt. V doprovodu pianisty Karla Štolby zazněly její největší hity jako Loudá se půlměsíc, Lampa, Magdalena, Depeše a Já budu já. Nadšení diváci si vynutili dva přídavky, takže česká předělávka písně Hey Jude od Beatles nebo Loudá se půlměsíc zazněly během večera hned dvakrát. Nechyběla ani Modlitba pro Martu, která se stala po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 jakýmsi národním protestsongem a pak znovu hlasem sametové revoluce v roce 1989. "Jsem prezentována jako retro. I u nás pořád hrají ta 60. léta. Hrají do bezvědomí, vůbec neslyším nové písně," řekla Kubišová českým novinářům před koncertem. Kubišová zpívala až na výjimky česky a publikum složené z velké části z československých emigrantů a bývalých studentů bohemistiky na berlínské Humboldtově univerzitě chvílemi zpívalo refrény a tleskalo do rytmu.

Kouzelníci z celé Evropy přijeli do Železného Brodu

Téměř 200 kouzelníků z celé Evropy se sjelo do Železného Brodu na 19. ročník mezinárodního festivalu kouzel a iluzí Skleněný magik 2008. Ředitel festivalu Vladimír Gernat starší řekl, že přehlídka je největší kouzelnickou soutěží ve střední Evropě. Současně se uskuteční i třetí mistrovství republiky v magii a soutěž juniorů. Nejmladší kouzelník je z Prahy. Je mu sedm let a na festivalu vystoupí s toreadorským číslem, které ho naučil jeho dědeček artista. Čtyřdenního klání se zúčastní i mágové z Ukrajiny, Kazachstánu a Chorvatska, kteří s sebou mimo kouzel přivezou i svůj folklór. Přehlídka přilákala již podruhé také Velké divadlo kouzel z Moskvy.

V Českém lese se chystá ojedinělé pálení milířů a tavba železa

Pálení milířů a tavbu železa v pecích, přesně takových, jakých byly ve 14. století v západočeském pohraničí stovky, uvidí lidé na Tachovsku v sobotu 14. června. Podobnou událost, kterou připravily místní CHKO a Lesy ČR, region ještě nezažil. Den Českého lesa chce propagovat tuto výjimečnou přírodní oblast v česko-německém příhraniční. Na akci se představí Evropský spolek uhlířů, řekl Jiří Kadera z téměř tři roky fungující CHKO Český les, která zahrnuje 470 kilometrů čtverečních Domažlicka a Tachovska.

Milíř je hranice dříví, v níž se už od starověku doutnáním získávalo dřevěné uhlí. Zvenku byl utěsněný hlínou. Doutnal desítky hodin, dřevo uvnitř zuhelnatělo. Na přípravu 20 kilogramů dřevěného uhlí se spotřeboval pětinásobek dřeva. V Českém lese se jich zachovalo přes 500, na Tachovsku asi 200. Kusové pece se používaly 60 let. Poté se vyrábělo železo v hamrech, vysokých a následně v koksových pecích. V Českém lese byly v 18. a 19. století časté 12 metrů vysoké dřevouhelné pece, například na Lučině, Broumově a v zaniklých vsích Frauenthal a Hraničky.

Dvojice motorkářů vyrazila z Olomouce na cestu kolem světa

Zhruba 50.000 kilometrů urazí následujícího půl roku dvojice motorkářů, která vyrazila z centra Olomouce na svých silných strojích na expedici Kolem koule. Na cestu kolem světa si dobrodruzi sbalili kempinkovou výbavu, základní náhradní díly, záznamovou techniku, mapu a navigaci GPS. Při svém putování projedou Rusko, Severní a Jižní Ameriku, Afriku či Blízký východ. "Pakliže jedeme kolem koule, tak se vlastně chystám na cestu domů do Olomouce. Plán trasy samozřejmě máme, kudy přesně pojedeme, ale přesně nevíme," řekl účastník a organizátor mise Marek Mička, který má mezi motorkáři přezdívku van berrock. K cestě kolem koule přesvědčil svého kamaráda z Prahy Libora Martínka zvaného trinidad.

Oba cestovatelé mají za sebou již tisíce kilometrů. Mička urazil v sedle motorky za 12 let zhruba 195.000 kilometrů, Martínek za 17 let najezdil kolem 160.000 kilometrů. Jejich cestu budou moci zájemci sledovat téměř on-line na internetové adrese www.kolemkoule.eu. Na stránkách bude zaznamenáván jejich aktuální pobyt, ale i jejich SMS zprávy popisující zážitky z cest.

Bývalá prodavačka z Prušánek oslavila 105. narozeniny

Svěžest a činorodost by mohl Julii Vašíčkové z Prušánek na Hodonínsku, která oslavila 105. narozeniny, závidět leckterý český penzista. Čile se zajímá o dění kolem sebe, sleduje televizi, čte knihy, věnuje se zahrádce a na koláče, které v těchto dnech nabízí gratulantům, sama zadělávala těsto. S pečením už ovšem pomohla rodina. Jubilantka se narodila jako Juliana Maršálková 8. května 1903. Pamatuje tedy dva rakouské císaře a všechny československé i české prezidenty. A taky je dokáže všechny vyjmenovat. Paměť jí dosud slouží dobře, stejně jako zrak - je s podivem, že ve svém věku potřebuje brýle jen málokdy.

Vašíčková byla nejstarší z jedenácti sourozenců. Svatbu jí ale rodiče strojili jako poslední z dcer, v jejích pětatřiceti letech. Vyučila se totiž prodavačkou a otevřela si za pomoci rodiny malý krámek. Na vdavky proto dlouho neměla čas. Později vedla obchod s manželem, po druhé světové válce ale o živnost přišli a do krámku se nastěhovala Jednota. I později zůstala paní Vašíčková za pultem. Do penze šla v 65 letech.

Šmicer přestřihl pásku a otevřel nový stadion Slavie v Edenu

Sen mnoha generací fanoušků fotbalové Slavie se naplnil. Nový multifunkční areál, zatím nesoucí jméno Eden, se otevřel prvním návštěvníkům. Po dvouhodinovém doprovodném programu v okolí stadionu a v jeho ochozech se diváci dočkali slavnostního přestřižení pásky, které dostal na starost Vladimír Šmicer, i prvního fotbalového zápasu: v přátelském utkání Slavia - Oxford zvítězili domácí před více než 14 tisíci diváků nad anglickými amatéry 5:0. "Strašně jsem se na tento den těšil. Bohužel se této slávy nedočkalo mnoho věrných slávistů, ale ti, co dnes přišli, vidí nádherný stánek, na němž bude radost pro fotbalisty hrát a pro diváky chodit do ochozů," řekl František Veselý, jedna z největších postav klubové historie. Letošní ligový ročník však slávisté ještě dohrají na Strahově. Reprezentace by měla nový Eden s kapacitou 21.000 sedících diváků využít 27. května v přípravném utkání proti Litvě.

Poborského lob byl zvolen nejlepší individuální akcí historie ME

Slavný lob českého fotbalisty Karla Poborského z utkání s Portugalskem na mistrovství Evropy 1996 byl zvolen nejhezčím gólem po individuální akci v historii šampionátu. V hlasování fanoušků na oficiálních stránkách k blížícímu se mistrovství v Rakousku a ve Švýcarsku jednoznačně porazil druhého Johana Cruyffa a třetího Kima Vilforta. Poborský, který je nyní vedoucím českého reprezentačního týmu, v roce 1996 rozhodl čtvrtfinále s Portugalskem, když z hranice pokutového území nečekaně přeloboval brankáře Vítora Baiu. Také díky tomuto gólu, který ho proslavil po celém světě, pak získal angažmá v Manchesteru United a Benfice Lisabon. Fanoušci mu v hlasování, které probíhalo mezi 16. dubnem a 4. květnem, dali 54 procent hlasů.

Počasí

Bude skoro jasno, jen ojediněle na severovýchodě přeháňky. Nejvyšší teploty 18 až 22 stupňů Celsia, na horách kolem 12 st.C. Foukat bude slabý východní až severovýchodní vítr.