Zprávy

Opozice neuspěla s návrhy, aby vláda zastavila jednání o radaru

Opozice ve sněmovně neuspěla s požadavkem, aby vláda ukončila, respektive přerušila jednání o umístění americké protiraketové základny v České republice. Poslanci o návrzích těchto usnesení hlasovali ve středu na závěr odpolední debaty, která se odehrála v rámci dlouho odkládané informace premiéra Mirka Topolánka o stavu vyjednávání s Američany. Diskuse i závěrečné hlasování se konaly v poloprázdném jednacím sále, kde většina poslanců už chyběla. Dolní komora nakonec na návrh šéfa poslanců ODS Petra Tluchoře vzala Topolánkovu informaci na vědomí.

Podle premiéra odpůrců základny po vysvětlovací kampani ubývá

Informační kampaň, v níž vláda vysvětluje okolnosti umístění americké protiraketové základny v Česku, je podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) úspěšná. Postoj veřejnosti k základně se podle něj díky tomu mění a odpůrců výstavby radaru ubývá. Topolánek to řekl ve sněmovně, kde přednesl informaci o stavu rozhovorů s USA o umístění základny v Brdech. "Ta vysvětlovací kampaň má minimálně tu hodnotu, že dostávají občané podstatně detailnější informace, než bylo u podobných záležitostí, to znamená těchto mezinárodních smluv, kdykoliv v minulosti zvykem," řekl Topolánek. "Počet protestujících je menší, než tomu bylo ještě před pár měsíci. Počet těch, kteří případnou bezpečnostní záruku a umístění té jednotky na našem území schvalují, se zvětšuje," prohlásil premiér.

Česko dává na pomoc Barmě dalších 2,5 milionu korun

Česká diplomacie navýšila o 2,5 milionu korun pomoc Barmě, kde o víkendu zabíjel ničivý cyklon. Celková částka české humanitární pomoci Barmě tak nyní dohromady činí pět milionů korun, sdělilo ČTK ministerstvo zahraničí. Katastrofa si vyžádala 22.500 obětí a přibližně milion lidí připravila o střechu nad hlavou. Lidé mohou posílat peníze prostřednictvím humanitárních organizací. Charita ČR shromažďuje peníze na účtu číslo 22770022/0800 variabilní symbol 121, Člověk v tísni na kontě SOS Barma 836836836/0300. Lidé mohou Člověku v tísni poslat peníze také prostřednictvím dárcovské sms zprávy (DMS) ve tvaru DMS BARMA na číslo 87777.

Ministerstvo zahraničí podotklo, že vzhledem k politickému režimu může v Barmě působit jen velmi omezený počet nevládních a mezinárodních organizací, jako jsou Mezinárodní výbor Červeného kříže a Světový potravinový program. "Věříme ale, že vzhledem k vážnosti situace se Barma v následujících dnech pomoci více otevře, a to nám umožní zvolit co nejúčinnější formu pomoci," uvedla mluvčí Zuzana Opletalová. Dodala, že první část české pomoci použil Mezinárodní výbor Červeného kříže na distribuci vody, léků, potravin a základních hygienických potřeb. Na co půjde zbytek financí, se rozhodne v následujících dnech.

Česko nesplňuje podmínky pro přijetí eura

I pokud by Česká republika chtěla podobně jako Slovensko v brzké době přijmout euro, nemohla by tak učinit. Nesplňuje potřebné podmínky, například kritérium cenové stability a směnného kurzu. Vyplývá to z konvergenční zprávy, kterou zveřejnila Evropská komise. Konvergenční zpráva zveřejňovaná zhruba jednou za dva roky hodnotí, nakolik každá země EU, která se zavázala euro přijmout, splňuje patřičné podmínky. Kritéria sledují kromě míry inflace a kurzu ještě deficit rozpočtu veřejných financí, rozsah veřejného dluhu a dlouhodobou úrokovou míru. Česko nyní pevné datum přijetí eura nemá. Premiér Mirek Topolánek řekl, že země do eurozóny vstoupí, až to bude výhodné pro ekonomiku či občany.

Vzhledem k tomu, že se však prý Česku věrohodným a udržitelným způsobem podařilo snížit nadměrný schodek, tak komise také navrhla, aby členské státy zrušily právní proceduru, již vůči ČR i několika dalším státům včetně Slovenska vedla kvůli přílišnému překračování deficitu veřejných financí.

ČNB zvýšila odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 4,7 procenta

Česká národní banka zvýšila ve své nové prognóze odhad růstu tuzemské ekonomiky v letošním roce na 4,7 procenta z předchozích 4,1 procenta. Příští rok ekonomika poroste pouze čtyřprocentním tempem; původně ČNB odhadovala růst ekonomiky v roce 2009 o 4,6 procenta. Nová prognóza centrální banky nejprve počítá se stabilními tržními úrokovými sazbami a jejich následným poklesem ještě letos. V příštím roce by sazby měly být stabilní, řekl novinářům guvernér ČNB Zdeněk Tůma.

Sněmovna schválila nový zákon proti praní špinavých peněz

Sněmovna schválila nový zákon proti takzvanému praní špinavých peněz. Norma, která do českého práva zavádí směrnici Evropské unie, má pomoci v boji proti financování terorismu a organizovaného zločinu tím, že ztíží možnost legalizovat výnosy z trestné činnosti. Počítá mimo jiné s tím, že se účastník obchodu bude identifikovat při každé transakci převyšující částku 1000 eur (zhruba 25.000 korun). Nyní banky a další finanční instituce musejí žádat doklady jen u sum přesahujících 100.000 korun. Údaje o jménu klienta by banky schraňovaly pro případ, že by později transakci začala vyšetřovat policie a bylo by nutné zpětně dohledat, kdo peníze poslal. Podezřelé obchody budou nově povinně evidovat nejen instituce bankovního trhu, ale například i advokáti, notáři, soudní exekutoři, auditoři a daňoví poradci. Stejnou povinnost budou mít i podnikatelé, pokud přijmou platbu v hotovosti v hodnotě nad 15.000 eur (asi 375.000 korun). Zákon také podstatně rozšiřuje pro odpovědné instituce povinnost sledovat a kontrolovat obchody svých klientů. Ti budou mít povinnost u transakcí nad 15.000 eur doložit smysl a účel transakce a původ prostředků v ní použitých.

Sněmovna zmírnila podmínky pro uzavření sňatku s cizinci

Uzavřít sňatek nebo registrované partnerství budou moci v Česku také cizinci, kterým hrozí vyhoštění nebo jsou v evidenci nežádoucích osob. Budou však muset předložit policejní potvrzení o oprávněnosti pobytu na českém území. Sněmovna tak zmírnila podmínky, kterými chtěla vláda bojovat proti fingovaným manželstvím. Příslušnou novelu několika zákonů nyní dostane k posouzení Senát.

Proti přísné vládní předloze se postavila poslankyně Hana Orgoníková (ČSSD). "Manželství jakožto právní institut nesmí být podřízeno potřebám orgánů vynucujících dodržování cizineckého práva," prohlásila. Prosadila také návrh, aby neplatným nemohl být automaticky sňatek, který uzavře cizinec pobývající v České republice nelegálně. Stejný návrh měla také předsedkyně poslanců Strany zelených Kateřina Jacques. Podpořila je i poslankyně ODS Eva Dundáčková, podle níž jsou ministerstvem vnitra navrhovaná zpřísnění nepřiměřená vzhledem k právu jiných evropských zemí. "De facto se může velmi snadno stát, že bude zjištěno, že sňatek byl neplatný pro těsně prošlé povolení k pobytu až poté, co sňatek bude uzavřen," podotkla. Změnu nakonec prosadili hlavně sociální demokraté a zelení spolu s komunisty, jimž pomohli i jednotlivci z řad ODS a KDU-ČSL.

Poslanci schválili nižší silniční daň pro nová auta

Poslanecká sněmovna v závěrečném čtení schválila novelu zákona o silniční dani. Novela by měla přimět podnikatele, aby kupovali novější automobily s nižšími emisemi. Mění výpočet slevy ze základní sazby silniční daně tak, že nově bude záviset na stáří vozu, a nikoli na emisní třídě Euro, jak je tomu nyní. Zároveň zavádí zdanění vozidel silniční daní pro automobily již od 3,5 tuny. Pro některá vozidla na ekologický pohon zavádí osvobození od daně. Silniční daň se netýká všech motoristů, ale odvádí se s určitými výjimkami za všechna vozidla určená k podnikání. Novela osvobozuje od daně nákladní auta do 12 tun, která jezdí na pohon šetrný k životnímu prostředí. Jde o auta na elektrický pohon, na hybridní pohon, zkapalněný ropný plyn (LPG), stlačený zemní plyn (CNG) nebo spalující směs benzinu a etanolu označenou jako E85.

Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) později ČTK řekl, že návrh má v tuto chvíli velmi problematickou logiku. V Česku jsou sice podle něj homologována některá vozidla, která mohou na toto palivo jezdit, není zde ale jediná čerpací stanice, kde by se prodávalo. "Z 'ekologických' důvodů jsme osvobodili některá vozidla od silniční daně, která z technických důvodů budou samozřejmě jezdit na fosilní paliva. A budou tedy ovzduší zatěžovat úplně stejně jako ostatní vozidla, ale budou z ekologických důvodů osvobozena od silniční daně," zdůraznil ministr.

Sněmovna chce dát žákům šanci hlásit se až na tři střední školy

Žáci zřejmě dostanou šanci hlásit se již v prvním kole přijímacího řízení až na tři střední školy. Nyní platí, že v prvním kole lze podat přihlášku jen na jednu. Změna vyplývá z novely školského zákona, kterou 101 hlasy ze 167 přítomných schválila sněmovna. Nyní ji posoudí Senát. Ačkoli dolní komora novelu podpořila, mezi poslanci má model tří přihlášek i řadu kritiků. Podle nich je pro studenty výhodný jen zdánlivě. Navíc prý zvýší administrativu a náklady škol a může vyvolat zmatky při přijímacích řízeních. Tito zákonodárci proto prosazovali, aby se studenti mohli v prvním kole hlásit nejvýše na dvě školy. Podle nich to dává dětem ze základních škol dostatečnou možnost výběru. Většina poslanců se ale nakonec přiklonila k variantě tří přihlášek.

To, že v prvním kole se lze hlásit pouze na jednu střední školu, stanovil školský zákon před několika lety. Do té doby se mohly děti v první fázi hlásit na jednu veřejnou a zároveň na soukromou či církevní školu. Kritici míní, že nynější zákon omezuje právo na vzdělávání a jediný, komu usnadnil život, jsou školy, pro které je tak organizace přijímacího řízení snazší. Novela mimo jiné stanovuje povinnosti a lhůty, v nichž se musí uchazeč o studium závazně písemně vyjádřit, na kterou střední školu nastoupí. Někteří žáci budou totiž v prvním kole přijati na více škol. Jiní naopak v prvním kole úspěšní nebudou, později se ale na danou školu dostanou. Školy totiž budou zaplňovat místa po studentech, kteří by mohli být přijati, ale vyberou si jinou.

ČNB opět nechala úrokové sazby beze změny

Bankovní rada České národní banky ponechala úrokové sazby beze změny. Hlavní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává 3,75 procenta. Trh tento krok očekával. Na konci března ČNB rovněž ponechala sazby beze změny. ČNB zvýšila úrokové sazby naposledy letos na počátku února o čtvrt procentního bodu. ČR má stále nejnižší úrokové sazby v celé Evropské unii.

Vojenské archivní dokumenty se vrátily do nevhodné Invalidovny

Armádní dokumenty z fondů Vojenského ústředního archivu poškozené během povodně v roce 2002 se na konci února vrátily do pražské Invalidovny, kde byly dříve uložené. Tato historická budova bez vytápění je však již delší dobu pro uskladnění archivních materiálů nevhodná, a ministerstvo obrany proto nadále připravuje přesun dokumentů do budovy v pražské Ruzyni. ČTK o tom informovalo tiskové oddělní ministerstva.

KSČM loni každý den ubylo 16 členů, v některých letech i více

Komunistickou stranu Čech a Moravy (KSČM), která se v minulosti pyšnila a stále pyšní nejpočetnější členskou základnou ze všech politických stran v zemi, opouštělo loni každý den 16 členů. Přitom v minulých letech to bylo někdy i více. KSČM ale stále ještě ke konci loňského roku zbývalo 77.115 členů. Vyplývá to z návrhu zprávy ústředního výboru KSČM pro stranický sjezd, který se uskuteční v Hradci Králové v závěru příštího týdne.

Pacienti jsou v nemocnicích řízených ministerstvem spokojeni

Pacienti jsou v nemocnicích řízených ministerstvem zdravotnictví podle průzkumu z 80 procent spokojeni s poskytovanými službami, prostředím i přívětivostí zdravotnického personálu. Novinářům to řekl ministr Tomáš Julínek (ODS). Průzkum provedl STEM/MARK ve 14 velkých zařízeních a odpovídalo v něm přes 30.000 pacientů. Na odbornost péče si nikdo nestěžoval, většině ale vadilo, že nemají při léčbě dostatek informací a chyběla jim citová opora. "Nejvíce spokojeni jsou pacienti z fakultních nemocnic v Plzni, Hradci Králové a Ostravě a také pacienti Masarykova onkologického ústavu," upřesnila náměstkyně Markéta Hellerová. Nejmenší spokojenost vyjadřovali pacienti Fakultní nemocnice Bulovka a Ústavu pro péči o matku a dítě.

Ministr zdůraznil, že cílem průzkumu není vytvářet žebříčky nemocnic, ale hledat cesty, jak zlepšit postavení pacientů v systému poskytování služeb a také služby nemocnic. Otázky šly až do detailů, například tělesné pohodlí zahrnovalo také pády z lůžka, dobu podávání jídel, tišení bolesti, čistotu pokojů, noční hluk nebo čistotu toalet a sprch. Podle průzkumu se shodovali pacienti ve všech zařízeních v tom, že jim v době nemoci chyběla citová opora. Nehodnotili moc dobře ani tělesné pohodlí v nemocnici. Nejvíce stížností bylo na kvalitu nemocničního stravování, dodal první náměstek ministra Marek Šnajdr. Julínek poznamenal, že průzkum ukázal dobré výsledky, mnohdy to ale podle něj svědčí spíše o tom, že pacienti jsou spokojeni, protože neznají nic lepšího. Nemají zkušenosti se špičkovou kvalitou. Ministr prý chce dosáhnout reformou toho, aby dnešní nadstandard se stal standardem. Výsledky dostanou ředitelé nemocnic a budou je mít k dispozici také zdravotní pojišťovny. Ředitelé se dozvědí, kde mohou provést změny, aby pacienti byli v jejich nemocnici spokojenější. Pojišťovny by měly přihlédnout k výsledkům při dojednávání cen péče. Lépe by měly platit zařízením se spokojenějšími pacienty.

Autobus narazil na Lounsku do rodinného domu; 33 zraněných

Ve Velemyšlevsi na Lounsku ve středu čelně narazil autobus do rodinného domu. Podle mluvčího ústeckých krajských hasičů Radovana Hříbala si nehoda vyžádala 33 zraněných, z toho 13 těžce. Záchranáři již s jejich vyprošťováním skončili, zraněné do okolních nemocnic rozvezly sanitky a vrtulníky. Autobus vezl dělníky ranní směny firmy IPS Alfa, která je v nedaleké průmyslové zoně Triangle. Podle Hříbala nemuseli hasiči použít žádnou vyprošťovací techniku, protože do autobusu se dalo dostat okny a dveřmi. Mluvčí chomutovské policie Jaromíra Střelcová ČTK řekla, že zatím není zřejmé, proč autobus, který jel v to době z kopce, do domu narazil. To na místě začali zjišťovat policejní vyšetřovatelé.

K odstoupení ředitele filharmonie se přiklonil i ředitel sboru

Ředitel Pražského filharmonického sboru (PFS) Richard Sporka se přiklonil na stranu hráčů České filharmonie (ČF), kteří od minulého týdne požadují odstoupení ředitele ČF Václava Riedlbaucha kvůli sporům o autorská práva k nahrávkám. Česká filharmonie včetně orchestru uvalila na informace o svém konfliktu embargo a čeká na odpověď ministra kultury Václava Jehličky, který by se měl vyjádřit na počátku příštího týdne. Jak Sporka řekl ČTK, filharmonie neoprávněně uvádí v propagačních materiálech název sboru u koncertů, kde nebude PFS účinkovat. "Není to poprvé, že ČF zneužívá naše jméno. Je to již třetí abonentní a pátý domluvený koncert, který Riedlbauch bezdůvodně v této sezoně zrušil nejen našemu sboru, ale především našim posluchačům," dodal Sporka. Riedlbauch podle něho nehospodárně nakládá se státními finančními prostředky a permanentně zneužívá pravomoc statutárního orgánu. "Název Pražského filharmonického sboru se omylem objevil místo Českého filharmonického sboru Brno v měsíčním přehledu koncertů, vydávaném filharmonií. Došlo k chybě ze strany technické redakce ČF. Po zjištění chyby byly měsíčníky okamžitě staženy a zástupci filharmonie se formou dopisu Pražskému filharmonickému sboru omluvili," reagoval ředitel Riedlbauch. Ke konfliktu ředitelů sboru a filharmonie došlo už minulý rok v červnu poté, co sbor odřekl s téměř půlročním předstihem filharmonii koncert kvůli plánovanému hostování ve Španělsku, a tak ČF přestala podle Sporky se sborem po 56 letech téměř spolupracovat.

Orchestr ČF minulou středu předal řediteli Riedlbauchovi petici požadující jeho odstoupení, kterou podepsalo 100 hráčů; kopii zaslal ministrovi kultury. Dohady způsobila nová legislativní úprava týkající se mimopracovních aktivit hráčů - záznamů z koncertů využívaných v rozhlase a televizi a na zvukových nosičích i studiového nahrávání.

Koncerty ČF se zřejmě poprvé na Pražském jaru nebudou nahrávat

Zřejmě poprvé v historii mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro se nebudou nahrávat dva koncerty České filharmonie (ČF), které tradičně natáčel Český rozhlas. Orchestr ČF totiž kvůli nevyřešeným sporům se svým vedením o autorských právech nahrávání odmítl. Nemá to precedent a nevzpomínám si, že by v historii festivalu nedošlo k dohodě a nahrávky se neuskutečnily, řekl ČTK ředitel Pražského jara Roman Bělor. Nadcházející, 63. ročník Pražského jara začne již v pondělí. "Hráči filharmonie prohlásili, že nebudou hrát, když se objeví na pódiu jakékoli mikrofony, čímž v podstatě zabránili možnosti, abychom jednali s vedením ČF o nahrávání," řekl ČTK ředitel rozhlasové stanice ČRo 3 - Vltava Lukáš Hurník. Tradice natáčení koncertů prostřednictvím rozhlasu je velmi dlouhá. "Pokud by v budoucnu mělo vzniknout CD, které by ukazovalo, jak filharmonie hrála na Pražských jarech za desetiletí, tak letošní rok tam bude chybět," upozornil Hurník.

V Havlově hře Odcházení nebude hrát jeho žena Dagmar

V inscenaci bývalého českého prezidenta Václava Havla Odcházení nebude hrát jeho manželka Dagmar Havlová. Důvodem jsou její zdravotní problémy. ČTK to řekla Pavlína Svatoňová, mluvčí pražského Divadla Archa, které očekávanou hru uvede ve světové premiéře 22. května. I všechna další jarní i podzimní představení se podle mluvčí uskuteční v ohlášených termínech. Roli Ireny, kterou měla hrát Havlová, ztvární v režii Davida Radoka Zuzana Stivínová. Postavu, kterou původně nastudovala, bude hrát Dora Bouzková. Angažmá bývalé první dámy bylo jednou z podmínek uvedení hry, Havel psal roli přímo pro ni. "Informaci o zdravotním stavu paní Havlové plně respektujeme. Tým, který na inscenaci pracuje, udělá vše pro to, aby umělecká hodnota a termín premiéry nebyly ohroženy. Paní Havlové přejeme mnoho sil a brzké uzdravení," sdělil ČTK ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab.

Mezinárodní soutěž Pražského jara vstoupila do 60. ročníku

Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro vstoupila do 60. ročníku, zahájení se uskutečnilo ve středu v podvečer v Národním domě na Vinohradech. V Praze tak bude týden soutěžit 62 klarinetistů a 56 hobojistů z více než 30 zemí světa. Z Česka se bude účastnit 21 klarinetistů a pět hráčů druhého oboru. První kola se budou pořádat od čtvrtka do soboty, finále bude příští úterý a středu. Novinkou letošního ročníku je zveřejnění bodového ohodnocení účastníků, což potvrzuje transparentnost soutěže, řekl ČTK předseda stálé komise soutěže Jiří Hlaváč.

V Třebíči začala národní přehlídka amatérského divadla

Celkem 21 divadelních představení nominovaly poroty v 15 krajských kolech na Celostátní přehlídku amatérského činoherního a hudebního divadla, která začala v Třebíči a od 15. května bude pokračovat v Děčíně. Soubory se s nimi ucházejí o postup na prázdninový Jiráskův Hronov. Nominace na Jiráskův Hronov vyřkne porota v neděli 18. května v Děčíně při slavnostním zakončení přehlídky.

Na úvodní Baladu z hadrů do Národního domu na Karlově náměstí v Třebíči přišli především školáci. Osud francouzského prokletého básníka Francoise Villona z pera dvojice Voskovec-Werich jim přiblížil divadelní soubor ze Žďáru nad Sázavou. O hudební doprovod se postaralo sedmičlenné uskupení Barel rock. Tři představení denně prý přilákají diváky i ve svátek za pěkného počasí. "Divadelní Třebíč má ve městě dlouhou tradici," řekla ČTK ředitelka spolupořádajícího Městského kulturního střediska Hana Štěpničková.

Senior věnoval muzeu 2600 let starý bronzový náramek z Býčí skály

Moravské zemské muzeum v Brně získalo darem 2600 let starý bronzový náramek, který byl kdysi nalezen v archeologicky proslavené jeskyni Býčí skála v Moravském krasu. Mimořádně cenný předmět pochází z takzvaného halštatského období, kdy se v jeskyni nalézalo velké obětiště. Muzeum získalo náramek od osmdesátiletého muže z Brna-Bosonoh, který jej našel jako mladík a celý život jej opatroval. "Byl to doslova šok, když mi náramek přinesl. Lidé nám nosí různé střepy a ptají se, co by za to mohli dostat. Dárce náramku je ale ze staré školy. Peníze jej vůbec nezajímaly," řekl ČTK Milan Salaš z archeologického ústavu muzea. Muž mu prý vysvětlil, že je v letech, necítí se zdravotně zcela v pořádku a jeho přáním pouze je, aby bylo o náramek dobře postaráno. Náramek patřil v šestém století před naším letopočtem k luxusním šperkům, které si mohla dovolit jen tehdejší elita. Zájemci si jej budou moci prohlédnout o nadcházejících třech víkendech přímo v jeskyni Býčí skála, v níž je připravena expozice o její bohaté historii.

Výtržníci mohou být odsouzeni přímo na zápase Sparty s Ostravou

Fotbaloví výtržníci, kteří při sobotním utkání 29. ligového kola mezi pražskou Spartou a Baníkem Ostrava poruší zákon, budou potrestáni přímo na stadionu. V prostorách letenské Axa arény bude zřízena provizorní jednací síň Obvodního soudu pro Prahu 7, který může ve zkráceném řízení rozhodnout rozsudkem, trestním příkazem nebo nařízením hlavního líčení, uvedl předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček. Celý proces by mohl trvat jen několik desítek minut. "Pokud policisté zadrží násilníka v průběhu zápasu, nebo těsně po něm, po sepsání úkonu ho předají státnímu zástupci, který rozhodne o jeho případném předání soudci přímo do jednací síně na stadionu," přiblížil Sváček. Do hodiny po spáchání trestného činu tak může pachatel opouštět stadion s rozsudkem, případně s předvoláním k hlavnímu líčení. V závažných případech může dokonce putovat do vazby nebo do výkonu trestu.

Nápad na toto opatření se zrodil před několika týdny. Připravovanou novinkou chtějí Městský soud v Praze a Městské státní zastupitelství v Praze ve spolupráci s Policií ČR a Českomoravským fotbalovým svazem zamezit násilnostem na stadionech. Na letenském stadionu bude v sobotu působit tým tvořený osmi členy - jeden soudce, dva státní zástupci a administrativní pracovníci, kteří budou především zajišťovat dálkový elektronický přístup ke všem potřebným databázím. Pachatelům bude k dispozici obhájce. "V dějinách české justice jde o naprosto ojedinělý postup. (...) Rychlost postihu pachatelů by mohla do budoucna eliminovat násilí na stadionech," prohlásil Sváček.

Ze sportu

Fotbalisté Sparty Praha se stali prvními finalisty Poháru ČMFS. Ve středečním odvetném utkání porazili druholigový celek Bohemians Praha 1:0, a protože stejným výsledkem vyhráli také první duel, budou obhajovat vítězství v soutěži proti postupujícímu z večerního zápasu Liberec - Brno.

Český tenista Radek Štěpánek porazil na turnaji série Masters v Římě pátého hráče světa Davida Ferrera ze Španělska, který minulý týden hrál finále v Barceloně. Štěpánek po výhře 4:6, 6:2 a 6:1 postoupil do třetího kola, v němž se utká s Peruáncem Luisem Hornou. S tím má zatím ve dvou vzájemných zápasech vyrovnanou bilanci.

Počasí

Ve čtvrtek bude skoro jasno až polojasno, jen ojediněle přeháňky. Nejvyšší denní teploty 16 až 20 stupňů Celsia.