Zprávy

Paroubek tvrdí, že je jistá šance svrhnout Topolánkovu vládu

Opozice věří, že se jí na třetí pokus podaří vyslovit vládě nedůvěru. Šéf ČSSD Jiří Paroubek na tiskové konferenci řekl, že sociální demokraté mají šanci svrhnout kabinet Mirka Topolánka (ODS). Sociální demokraté uvedli 12 důvodů, proč chtějí vládě vyslovit nedůvěru. Je podle nich postavená na politické korupci, prosazuje protilidovou finanční a zdravotní reformu, americký radar a nekomunikuje s opozicí ani s veřejností. Premiér Topolánek považuje jednání sociálních demokratů za kolorit, který čeká sněmovnu zhruba každé čtyři měsíce. I když sociální demokraté doufají, že by se na jejich stranu mohli přidat někteří vládní poslanci nespokojení s Topolánkovou vládou, nic takového žádný z nich ani nenaznačil.

Proti vládním reformám v Ústí nad Labem demonstrovalo 300 lidí

Asi 300 lidí demonstrovalo v Ústí nad Labem proti reformám veřejných financí a zdravotnictví. Milan Štěch, předseda Českomoravské komory odborových svazů (ČMKOS), která demonstraci svolala, řekl, že jde o test ochoty občanů České republiky zúčastnit případné generální stávky, kterou by odbory kvůli reformám vyhlásily. Odboráři plánuji sérií čtyř demonstrací před úřadem vlády, první se uskuteční 21. května.

Expert: Riziko napadení raketami hrozí dříve Evropě než USA

Riziko napadení nepřátelskými raketami hrozí dříve Evropě než Spojeným státům, zdůraznil americký expert Jack Crouch, bývalý člen poradní bezpečnostní skupiny prezidenta George Bushe. Uvedl to na pražské konferenci k plánované výstavbě amerického protiraketového štítu ve střední Evropě. Podle Crouche nelze čekat na to, až budou hrozby útoků zcela reálné. Američané chtějí ve střední Evropě postavit protiraketová zařízení, protože se bojí útoku ze zemí jako je Írán či KLDR. V Česku by proto měla stát radarová základna, v Polsku s ní propojené silo s deseti obrannými raketami.

Greenpeace: Armáda páskou označila kótu 718 v Brdech

Vojenská policie páskou označila vrchol kóty 718 v Brdech, který v noci na pondělí obsadili aktivisté hnutí Greenpeace. Páska tak oddělila trojici horolezců Greenpeace, kteří jsou na plošinách na stromech kolem kóty, a zázemí aktivistů ve vojenském stanu asi 200 metrů dál v lese. ČTK to řekl vedoucí kampaně Greenpeace Jan Freidinger. Až dosud vojenská policie zejména střežila všechny hlavní vjezdy do vojenského prostoru a nepouštěla tam lidi bez patřičného povolení ke vstupu do vojenského prostoru. Aktivisté se přesto ke svému ležení dostávali různými cestami lesem.

Plány aktivistů mařilo počasí. Kvůli dešti odložili například stavbu dřevěného mostu na kótě nebo výjezdy do okolních obcí, kde chtěli zapojit lidi do své tak zvané fotoblokády. Ta spočívá v tom, že lidé se fotí s letákem kampaně - mám cíl nebýt cíl. Snímky pak Greenpeas rozvěšuje v okolí kóty.

Kuba označila velvyslance Koláře za dlouholetého agenta USA

Kubánský prorežimní deník Granma označil českého velvyslance v USA Petra Koláře za dlouholetého agenta americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) a za novou naději prezidenta George Bushe na destabilizaci Kuby. Napsaly to Hospodářské noviny. Podle kubánského listu si CIA vybrala a rekrutovala Koláře už na konci 80. let. Důkazem jsou prý už Kolářova studia ve washingtonském Woodrow Wilson. Kolář obvinění odmítl a českému deníku řekl, že bezprostředním podnětem mohla být pro tvrzení Havany nedávná konference kubánského exilu v Miami, které se zúčastnil. "Na nesmyslné články v listu Granma nemáme zapotřebí reagovat," citovaly HN náměstka ministra zahraničí Tomáše Pojara.

Na 1. máj v Praze je připraveno přes 1000 policistů

Více než tisícovka pražských policistů je připravena na možné problémy při akcích naplánovaných na letošní 1. květen. Na tento den je ohlášeno 35 veřejných shromáždění. Policisté se ale soustředí především na akce vyhodnocené jako rizikové. Mezi takové zařadili například shromáždění před hlavním vchodem do Výstaviště v Praze 7. Na místě se má ráno sejít zhruba 100 přívrženců nacionalistické Národní strany. Problémem je, že současně se na Výstavišti shromáždí příznivci KSČM.

Pražský Hyde Park zatím zůstane na Palackého náměstí

Pražský Hyde Park zatím zůstane na Palackého náměstí v Praze 2. Primátorův náměstek Rudolf Blažek (ODS) již dříve prosazoval přesun místa, na kterém je možné konat shromáždění bez ohlášení magistrátu, na Letnou v sedmé městské části nebo na Vypich v Praze 6. Městská rada však jen uvedla, že se rozšíří doba, kdy akce i v Hyde Parku ohlášení podléhají. Kromě nočních hodin to mají nově být i některé státní svátky. "Chceme toto omezení rozšířit na 1. května, 28. září, 28. října a 17. listopadu," uvedl Blažek. Městská rada se podle něj shodla na tom, že je nutné takové místo v Praze zachovat.

Primátor Bém: Dát knihovnu do Kongresového centa je zajímavá idea

Za velmi zajímavou označil pražský primátor Pavel Bém (ODS) myšlenku, aby byla nová Národní knihovna v Kongresovém centru. Je však podle něho nutné počkat na to, jak dopadne plán postavit na Letné novou budovu podle návrhu Jana Kaplického. Nyní je to v rukou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, ministerstva kultury a Národní knihovny, řekl Bém. Uvedl, že někdejší Palác kultury by pro knihovnu prostorově stačil, stejně by tomu bylo také s dopravní dostupností. S myšlenkou dát knihovnu do Kongresového centra přišel ředitel Národní galerie Milan Knížák. Bém už s ním v pondělí krátce hovořil.

Kaplický upravil knihovnu, aby se vešla na původní pozemek

Tým Jana Kaplického Future Systems upravil projekt návrhu nové budovy Národní knihovny (NK). Stavba by se tak vešla na letenský pozemek původně pro knihovnu vybraný a nemusela by se provádět změna územního plánu. Právě potřeba změny územního plánu se dosud mimo jiné uvádí jako jedna z překážek výstavby Kaplického knihovny na Letné. Kaplického tým, který loni zvítězil v mezinárodní architektonické soutěži na podobu nové budovy Národní knihovny, se dál nechce vyjadřovat k možnostem postavit svoji stavbu na jiném místě než na Letné, pro něž byla soutěž vypsána. Nechce případná další místa komentovat do té doby, dokud nebude předložen konkrétní návrh jiného staveniště.

Korunovační klenoty se vrátily do svého úkrytu v chrámu sv. Víta

České korunovační klenoty se po jedenáctidenní výstavě znovu vrátily do místa, kde jsou dlouhodobě uloženy, do Korunní komory ve Svatováclavské kapli chrámu sv. Víta na Pražském hradě. Za doprovodu Hradní policie a Hradní stráže a ve speciálních schránkách tam byly přeneseny ze Starého královského paláce, kam se na ně přišlo podívat 32.050 lidí. Průměrně přicházelo přes 2900 návštěvníků denně. K otevírání i zamykání přísně střežené schrány se musí sejít sedm nejvýznamnějších představitelů českého státu a církve.

Unikátní památky na dávnou českou historii, které byly zčásti součásti i této výstavy, budou moci lidé obdivovat i v blízké budoucnosti. Metropolitní kapitula chce vystavit velkou část svatovítského pokladu dosud skrytého v chrámu sv. Víta. Výstava se plánuje na rok 2010 k příležitosti 660. výročí vydání nejstarších dochovaných stanov kapituly. Mezi nejvýznamnější části pokladu patří část zbroje sv. Václava z 9. století či svatoštěpánský meč s vyřezávanou rukojetí.

STEM: Lidé si kvůli nezaměstnanosti váží práce, míní 63 procent Čechů

Téměř dvě třetiny českých občanů hodnotí určitou míru nezaměstnanosti jako pozitivní jev, díky kterému jsou lidé odpovědnější a váží si své práce. Myslí si to 63 procent lidí. Vyplývá to z dubnového průzkumu, který zveřejnila agentura STEM. Podle 54 procent dotázaných většina nynějších nezaměstnaných nemá opravdový zájem o práci. V březnu míra nezaměstnanosti podle ministerstva práce a sociálních věcí klesla na 5,6 procenta z únorových 5,9 procenta. K názoru, že stát by se měl lidem postarat o práci, se přiklání 68 procent respondentů. Čtvrtina dotázaných je přitom pevně přesvědčena, že stát by měl zajistit práci každému, kdo o ni stojí. Proti zajišťování práce ze strany státních institucí je zhruba třetina české veřejnosti.

CVVM: Češi stále více tolerují přítomnost cizinců v ČR

Čeští občané stále více tolerují přítomnost cizinců v ČR. Vyplývá to z průzkumu, který zveřejnila společnost CVVM. Podle něj téměř devět z deseti respondentů souhlasí s tím, že by cizinci měli mít možnost dlouhodobě pobývat v Česku. Dvě pětiny dotázaných si myslí, že v ČR by měl mít možnost trvalého usazení každý, kdo o to má zájem. Přijímání dlouhodobé či trvalé přítomnosti cizinců výrazně narostlo po roce 1989 a následně také po vstupu ČR do Evropské unie. Čtyři pětiny lidí však soudí, že dlouhodobý pobyt cizinců by měly omezovat nějaké podmínky. Podle osmi procent dotázaných by cizinci vůbec neměli mít právo pobývat v ČR dlouhodobě. Těsná nadpoloviční většina respondentů také říká, že cizinci by neměli mít možnost trvale se v ČR usadit.

Občané téměř jednomyslně (95 procent) usuzují, že cizinci žijící v ČR by se měli přizpůsobit českým zvyklostem. V porovnání s předchozími průzkumy zřetelně stoupl podíl těch, podle nichž by se cizinci měli přizpůsobovat co možná nejvíce.

Evropská komise schválila vinařskou reformu

Evropská unie definitivně schválila reformu trhu s vínem. Počítá mimo jiné s likvidací některých vinic, se zrušením dotací na destilaci přebytků či se postupným zrušením velmi omezujícího systému práv na výsadbu. Zákaz doslazování vína řepným cukrem, kterého se obávali čeští vinaři, nakonec z reformy vypadl. Všechny nutné předpisy by měly vstoupit v platnost k 1. srpnu letošního roku. Česku by měla reforma přinést větší dotace na restrukturalizace vinic. Příští rok by to mělo být proti původně plánovaným 1,6 milionu eur (asi 40 milionů korun) celkem tři miliony eur (75 milionů korun). Od roku 2015 by se dotace měly zvednout až na 5,2 milionu eur (zhruba 130 milionů korun.

Dráha na letiště bude do konce roku 2013, slibují úřady i samospráva

Po 17 letech sporů se zástupci státu a místních samospráv dohodli na konečné variantě železničního spojení na pražské letiště. Podle podepsaného memoranda by první cestující měli jet vlakem na letiště o Vánocích v roce 2013. Dráha povede z centra Prahy do Kladna s odbočkou k letištním terminálům. Kolem tratě na letiště, takzvaného AirConu, je však mnoho nevyřešených otázek. Memorandum například neřeší způsob financování výstavby a provozu. O nové rychlodráze se mluví již dlouhá léta, protože Praha stále nemá vyhovující spojení centra města s letištěm. Situaci má vyřešit právě AirCon a také připravované prodloužení trasy metra.

Stávka v dopravě zatím zažehnána, ministr Řebíček se dohodl s odboráři

Stávka v dopravě je prozatím zažehnána. Ministr dopravy Aleš Řebíček se dohodl s odboráři, že do měsíce vyřeší problém řidičů meziměstských autobusů. Těm vadí, že nedostávají řádně zaplaceno za dobu, kdy čekají na konečné. Dnes je tato doba vedena jako pohotovost a řidiči za ní dostávají zhruba deset procent mzdy, což se jim nelíbí. Není ale ani možné, aby se čekání počítalo do pracovní doby, neboť v takovém případě by řidiči překračovali pracovní limity. Odměna za čekací dobu se podle Řebíčka nebude počítat ze mzdy, nýbrž bude dána nařízením vlády jako fixní částka.

Vodní jeřáb vyzvedl ze dna Vltavy havarovaný člun

Pětitunový stavební člun, který se potopil po srážce s výletní lodí u Dvořákova nábřeží na dno Vltavy, se hasičům podařilo pomocí lodního jeřábu vytáhnout. Akci, které se účastnili i policisté a potápěči, přihlížely z nábřeží u nemocnice Na Františku i desítky zvědavců. V okamžiku kolize byl na člunu jen jeden člověk, a ten dokázal doplavat na břeh. Záchranáři k nehodě nevyjížděli.

V rumunském Temešváru začalo jezdit 50 škodováckých trolejbusů

Po jednom z největších rumunských měst Temešvár začalo jezdit 50 trolejbusů z plzeňské Škody Electric. Nízkopodlažní vozidla v bílo-fialové barvě místního fotbalového klubu přišla třistadvacetitisícové město na více než půl miliardy korun. Zakázka představuje pro Škodovku první kontrakt v oboru dopravního strojírenství na rumunském trhu, řekl Jaromír Šilhánek, generální ředitel Škody Electric, předního evropského výrobce trolejbusů. Evropského tendru pro Temešvár se zúčastnil ještě rumunský výrobce trolejbusů Astrabus a polský Solaris. Trolejbusy Škoda jezdí ve všech českých městech, která tuto dopravu provozují. Dopravují cestující v americkém Bostonu a San Franciscu a dalších městech 28 zemí světa.

Ostravská policie prostuduje 39 let starou nehodou tramvají

Kriminalisté, kteří vyšetřují nedávnou čelní srážku dvou tramvají na ostravské jednokolejce, se budou zabývat i kolizí, která se na této trati stala před 39 lety. Kriminalisté už dříve uvedli, že prošetřovat budou i manažery dopravního podniku a budou zjišťovat, zda vedení společnosti nepochybilo, když trať lépe nezabezpečilo. Zatím policisté obvinili jen čtyřiadvacetiletého řidiče Petra Hrocha, který prý kolizi zavinil. Mladý řidič udělal stejnou chybu jako tehdy jeho o čtyři roky starší kolegyně. Oba nepočkali na křížení s protijedoucí soupravou a vyjeli na jednokolejný úsek. Srážce už pak nedokázali zabránit. V roce 1969 při nehodě tři lidé utrpěli těžké poranění a dvě desítky dalších byly zraněny lehce. Kolize z letošního 11. dubna měla tragičtější následky. Tři lidé zemřeli, 14 bylo zraněno těžce a desítky dalších lehce.

Premiér Topolánek: Memorandum k magistrále není právně závazné

Memorandum k převedení části severojižní magistrály za budovu Národního muzea není právně závazné. Při podepisování dokumentu ke zklidnění severojižní magistrály zahloubením její části v centru města pod zem to řekl premiér Mirek Topolánek (ODS). Politici jsou ale přesvědčeni o tom, že se stavba, která má podle odhadů stát deset miliard korun, uskuteční. Podle pražského primátora Pavla Béma (ODS) by práce mohly skončit v roce 2014, připustil také, že způsobí velké problémy v dopravě.

Vladimír Železný se nemusí omluvit své kolegyni europoslankyni Janě Bobošíkové

Vladimír Železný se nemusí omluvit své kolegyni z Evropského parlamentu Janě Bobošíkové za výroky, které o ní před několika lety pronesl. Rozhodl o tom Vrchní soud v Praze, který tak potvrdil loňský verdikt městského soudu. Bobošíková v žalobě na ochranu osobnosti žádala po svém bývalém šéfovi z televize Nova omluvu za nepravdivá a nepřiměřená tvrzení, která o ní údajně šířil v médiích.

Bobošíková a její někdejší nadřízený z televize Nova Železný byli do Evropského parlamentu (EP) zvoleni za hnutí Nezávislí. Nedlouho poté, co zasedli do poslaneckých lavic, se však dostali do sporu. Bobošíková oznámila, že nebude podporovat hnutí Nezávislí kvůli Železného rostoucímu vlivu. Železný zase řekl, že Bobošíková zradila hnutí, za které byla do EP zvolena. Kritizoval i to, že si najala svého manžela Pavla jako asistenta. Spory byly tak vyhrocené, že se Železný dokonce odmítl účastnit televizní debaty s Bobošíkovou.

Aktivista Fiala má jít za pohrdání soudem na dva měsíce do vězení

Obvodní soud pro Prahu 2 udělil aktivistovi Jiřímu Fialovi dvouměsíční nepodmíněný trest za to, že počátkem dubna blokoval vstup do jedné z jednacích síní v budově pražského městského soudu. Jeho dva kolegové ze sdružení K213 dostali podmíněné tresty. Muži svým jednáním protestovali proti tomu, že česká justice podle nich nerespektuje rozsudky Evropského soudu pro lidská práva a není schopna zajistit otcům styk s dětmi po rozvodu. Podle verdiktu se svým chováním dopustili trestných činů pohrdání soudem a výtržnictví.

Sdružení K213 má asi 480 členů, většinou otců, kteří se z různých důvodů nemohou stýkat se svými dětmi. Svou organizaci pojmenovali podle paragrafu trestního zákona, který stanoví, že neplacení výživného je trestné.

Ve Švédsku byl obžalován Čech za pašování čtyř kilo heroinu

Devětatřicetiletý Čech byl ve Švédsku obžalován za pokus o pašování heroinu do největší skandinávské země. Jak ČTK ve Švédsku zjistila ze zdrojů švédské celní kriminální služby, Čech se pokoušel propašovat na sever Evropy téměř čtyři kilogramy drogy. Hrozí mu až deset let vězení. Český pašerák byl zadržen již 5. ledna letošního roku, kdy se cestou z Dánska dále na sever pokoušel překročit hranici v jihošvédském přístavním městě Helsingborgu. Při celní kontrole muž trval na tom, že jede do Stockholmu hledat práci. Celníci poté, co jeho vysvětlení neshledali jako důvěryhodné, prohledali Čechův automobil a našli v něm ukrytý heroin.

Při nehodě cisterny na Havlíčkobrodsku vytekl převážený asfalt

U Oudoleně na Havlíčkobrodsku havarovala cisterna převážející 25 tun teplého asfaltu. Jeden člověk byl zraněn. Větší část asfaltu vytekla. Hasiči na dvou místech přehradili nedaleký potok. Vůz s cisternou narazil do stromu a převrátil se na bok. Zasahující hasiči vytvořili provizorní hráze z hlíny. Únik asfaltu byl velmi rychlý a asfalt začínal postupně tuhnout. Majitel havarované cisterny na místo vyslal náhradní cisternu, do které bylo asi deset tun asfaltu přečerpáno.

Bezdomovci rozkladli protihlukovou stěnu, Lískovec čelí rušné D1

V zoufalé situaci se podle starosty Brna-Starého Lískovce ocitli obyvatelé této městské části poté, co v zimě bezdomovci rozkradli hliníkovou protihlukovou stěnu dělící čtvrť od nedaleké dálnice D1. Na obnovu kilometr dlouhé stěny nemá Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) peníze, řekl lískovecký starosta Vladan Krásný (ODS). Chce proto požádat o pomoc ministra dopravy Aleše Řebíčka. Hliníková stěna vysoká tři metry, oddělovala Starý Lískovec s 13.500 obyvateli od rušné dálnice D1 od počátku devadesátých let. Loni v říjnu si podle Krásného bezdomovci všimli, že stěna je tvořena z malých hliníkových ploten. Do jara zmizela většina z nich. Hliník pravděpodobně skončil ve výkupnách surovin.

Bývalý důl Medard se začne plnit vodou, chystají se i cyklostezky

Bývalý hnědouhelný důl Medard u Sokolova se začne letos plnit vodou. Kolem budoucího jezera se zároveň připravuje síť cyklostezek. Jejich návrh by měl být dokončen v polovině května, řekl Tomáš Správka z Agentury projektového a dotačního managementu Karlovarského kraje. Budoucí jezero Medard by po dokončení mělo mít plochu 493 hektarů, délku čtyři a šířku 1,5 kilometru. V jezeře má být téměř 120 milionů metrů krychlových vody. Konec napouštění se zatím odhaduje na roky 2011 nebo 2012.

Lidé v Lánech protestovali proti výstavbě bioplynové stanice

Obyvatele Lán i okolních obcí protestovali kvůli plánované výstavbě bioplynové stanice zpracovávající biologicky rozložitelné odpady a látky. Před budovou Muzea T.G. Masaryka, kde se konala konference o bioplynových stanicích, se sešlo zhruba 100 lidí s transparenty a respiračními rouškami. Společnost Ekologie plánuje bioplynovou stanici postavit na své skládce mezi obcemi Lány a Rynholec. Lánské zastupitelstvo se už vyslovilo proti stavbě. Lidé se obávají zhoršení životního prostředí - zápachu a zvýšené dopravní zátěže. Firma tvrdí, že šíření zápachu ze stanice nehrozí.

Před 125 lety se narodil Jaroslav Hašek

Jaroslav Hašek, od jehož narození uplyne 30. dubna 125 let, je jedním z největších českých prozaiků moderní doby. Zároveň byl i známým mystifikátorem a populární figurou pražské bohémy. Stovky jeho povídek a dalších drobných prozaický útvarů však budou navždy zastíněny jeho základním dílem - čtyřdílnou ságou Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Tento satirický a protiválečný román Haškovi posmrtně přinesl celosvětovou slávu. Kniha byla přeložena do téměř šedesátky jazyků a patří k nejčtenějším dílům české literatury.

Choreograf a tanečník Ivo Psota proslavil český balet ve světě

Pro lehkost, s jakou tvořil svá choreografická díla, mu přezdívali Mozart baletu. Ivo Váňa Psota působil ve 40. letech 20. století v baletu Metropolitní opery v New Yorku, léta vedl Original Ballet Russe. Po návratu do ČR dovedl brněnský balet k vrcholné úrovni a jeho taneční škola vychovala řadu osobností poválečného období. Tanečník, choreograf, režisér a pedagog se narodil před 100 lety, 1. května 1908. Život v cizině mu usnadňovala i znalost osmi jazyků. Ivo Psota zemřel 16. února 1952 po záchvatu mozkové mrtvice.

Archeologové zkoumají podzemí klášterního kostela ve Vyšším Brodě

Archeologové z Jihočeského muzea a další odborníci zkoumají podzemí v cisterciáckém klášterním kostele ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku. Cílem je nedestruktivní metodou zdokumentovat prostor, který se stal místem posledního odpočinku nejméně deseti generací rodu Rožmberků a je opředený řadou pověstí, řekla Zuzana Thomová z archeologického oddělení Jihočeského muzea. Archeologové mají ve Vyšším Brodě unikátní šanci poznat pohřební zvyklosti v období od středověku až po raný novověk u tak významného šlechtického rodu, jakým byli Rožmberkové.

Svitavské muzeum otevřelo stálou expozici Oskara Schindlera

V Městském muzeu a galerii Svitavy byla otevřena stálá expozice s názvem Hledání hvězdy Davidovy, Oskar Schindler - spravedlivý mezi národy. Výstava vznikla ke 100. výročí narození tohoto kontroverzního svitavského rodáka. Ve Svitavách je to třetí připomenutí osobnosti, kterou v 90. letech minulého století proslavil film Stevena Spielberga Schindlerův seznam, řekla ředitelka muzea Blanka Čuhelová. Oskar Schindler za druhé světové války ve svých podnicích v Polsku a na Svitavsku zaměstnával více než 1000 Poláků, později Židů. Ti díky tomu unikli koncentračním táborům, jejich zaměstnavatel na levné pracovní síle zbohatl.

Prazdroj otevírá expozici pro turisty s největším výtahem v zemi

Novou turistickou expozici zaměřenou na suroviny, z nichž vzniká v Plzni od roku 1842 pivo, otevřel pivovar Pilsner Urquell. Expozice rozšiřuje návštěvnickou trasu pivovaru, který ročně přivítá přes 184.000 návštěvníků z celého světa. Její součástí je také největší osobní výtah v republice s přepravní kapacitou 72 lidí. Vyveze návštěvníky na panoramatickou projekci s otočným hledištěm, řekl mluvčí pivovaru Jiří Mareček.

Nová výstava v Plzni mapuje historii československého letectva

Fotografie osobností, které stály u zrodu československého vojenského letectva v roce 1918, historické letecké mapy z roku 1933 používané plukem lehkých bombardérů, uniformy, palubní přístroje, vystřelovací sedadlo stíhacího letounu Mig 21 a další předměty a dokumenty jsou vystaveny v Plzni. Nová expozice v Národopisném muzeu Plzeňska mapuje historii a vývoj československého letectva. Ukazuje i předměty, které dosud nikde vystaveny nebyly, řekl kurátor výstavy Ladislav Vitík. Kromě fotografií zakladatelů letectva představuje i historii letců za války. Největší postavou je generál Jan Irving, rodák z Lisova na Plzeňsku a pilot čs. 311. bombardovací perutě," řekl kurátor. Irving proslul jako lovec nepřátelských ponorek, v jedné z vitrín je například jeho generálská uniforma.

Český držitel michelinské hvězdy dnes pořádal kurzy vaření

Jediný český držitel michelinské hvězdy Pavel Pospíšil, který žije i pracuje v Německu, v Pražském kulinářském institutu předával své umění laikům i odborníkům. V šestihodinovém kurzu se vařilo velké michelinské menu, které Pospíšil nabízí ve svých restauracích. Úspěšný kuchař získal prestižní ocenění gastronomického průvodce Michelin v roce 1980 pro svou restauraci Merkurius v Baden-Badenu. Čtyřiašedesátiletý mistr gastronomie se v Praze zdržel jen jeden den. Ve středu totiž odjíždí vyučovat v kurzu na Mallorce. Jeho pražský kurz pro nejvíce 16 lidí, který stál 3700 korun, byl už měsíc dopředu vyprodaný. Laici tvořili asi 70 procent kurzu. Jedním z návštěvníků byl i bývalý místopředseda ODS, překladatel a známý gurmán Miroslav Macek.

Šebrle se opět zranil a přijde o Götzis, možná i o Kladno

Desetibojař Roman Šebrle je opět zraněný, letos už podruhé. Zatímco na halovém mistrovství světa ve Valencii si s natrženým svalem nedělal velkou hlavu, tentokrát už je kvůli podobnému zranění jeho příprava na olympijské hry do Pekingu narušena víc. V každém případě nebude světový rekordman startovat na tradičním mítinku v Götzisu na konci května, otazník visí také nad jeho účastí v polovině června v Kladně.

Jágr bude hrát u nás, říká nejmenovaný hokejista Omsku

Příchod české hokejové hvězdy Jaromíra Jágra do Avangardu Omsk je prý hotovou věcí. Vedení ruského klubu už podle jednoho z hráčů mužstvu oznámilo, že kapitán New Yorku Rangers zahájí příští sezonu v sibiřském týmu. Jágr, který momentálně bojuje s Rangers ve druhém kole Stanleyova poháru proti Pittsburghu, se v závěru základní části NHL setkal v New Yorku se zástupci Omsku. Debaty o možném návratu do klubu, v kterém působil v ročníku 2004/05 během výluky v NHL, nechtěl olympijský vítěz a mistr světa komentovat s ohledem na pokračující sezonu v zámoří.

Počasí

Bude oblačno až polojasno, v severovýchodní polovině území místy přeháňky. Teploty se budou pohybovat mezi 15 až 19 stupni Celsia.