Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Kalousek připustil změny ve vyrovnání s církvemi

Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) připustil možnost jednání o některých změnách zákona o narovnání státu a církví, pokud by část občanských demokratů dál odmítala podpořit jeho vládní návrh. Pro případné změny by ale bylo nutné získat i souhlas církví. Kalousek to uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Zdůraznil ale, že preferuje vládní znění, které je postavené na dohodě s církvemi. "Zákon je postaven na dohodě nejen mezi státem a církvemi, kterou se podařilo po 17 letech udělat, ale i na poměrně historické dohodě 17 církví a náboženských společností," zdůraznil ministr. Podotkl také, že majetkové vyrovnání státu s církvemi je v programovém prohlášení vlády, která návrh zákona schválila jednomyslně.

Podle Kalouska by mohly státu zůstat dvě zdravotní pojišťovny

Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) si myslí, že by v Česku po případném převodu zdravotních pojišťoven na akciové společnosti měly zůstat dvě pojišťovny státu. Řekl to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Podle Kalouska by vedle Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) mohla být státní i pojišťovna ministerstva vnitra. Převod pojišťoven na akciové společnosti je součástí reformy ministra Tomáše Julínka. VZP by podle něj vlastnil stát, osm ostatních pojišťoven soukromé subjekty.

Schodek rozpočtu na příští rok bude kolem 50 miliard korun

Schodek státního rozpočtu na příští rok bude zřejmě nižší než dosud předpokládaných více než 70 miliard korun. Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) v České televizi uvedl, že by se měl pohybovat kolem 50 miliard korun. "Celkový deficit veřejných rozpočtů nebude rozpočtován větší než 1,5 (procenta hrubého domácího produktu) a deficit státního rozpočtu předpokládám někde oscilovat kolem 50 miliard korun," řekl Kalousek. Zdůraznil přitom závazek kabinetu splnit výdajové rámce pro rok 2009 ve výši 1,1 bilionu korun.

V loňském roce skončilo hospodaření státního rozpočtu schodkem 66,4 miliardy korun, který byl o 24,9 miliardy nižší než schválený rozpočet. Výdaje státu loni činily jeden bilion korun. Letošní rozpočet zatím počítá se schodkem téměř 71 miliard korun, tedy s celkovými výdaji 1,107 bilionu korun a příjmy 1,037 bilionu.

Vláda projedná návrh na uznání protikomunistického odboje

Oficiální uznání protikomunistického odboje a ocenění jeho aktérů má přinést senátní návrh zákona, který v pondělí projedná vláda. Norma umožňuje aktivním účastníků třetího odboje získat postavení válečných veteránů. Podle míry svého boje s komunismem by měli mít nárok na osvědčení účastníka protikomunistického odboje nebo odporu. S finančním odškodňováním zákon nepočítá. Vláda tento návrh pravděpodobně podpoří, už vzhledem k tomu, že předlohu v Senátu nepodpořili jen zástupci levice. Problémy by proto měla mít norma jen ve sněmovně, jejíž polovinu tvoří poslanci zvolení předloni právě za levicové strany.

Navrhovaný zákon stanoví, kdo bude moci získat osvědčení o odboji nebo odporu proti komunismu. Rozdíl mezi odbojem a odporem je podle předkladatelů zákona, senátorů za ODS a KDU-ČSL, dán mírou rizika nebo volbou prostředků boje s komunismem. Osvědčení odbojáře by mohli získat například ti, kteří s komunistickým režimem bojovali se zbraní v ruce, prováděli sabotáže, převáděli přes hranice, byli pro své postoje vězněni nejméně tři roky, v souvislosti s tím utrpěli vážnou újmu na zdraví a nejméně rok organizovali petice a demonstrace proti režimu. Mohli by být přijati do domovů péče o válečné veterány či jim může být poskytnut příspěvek na lázeňskou péči nebo rekreační pobyt. Ti, kdo vyvíjeli podobnou činnost v menší míře, by měli mít nárok na osvědčení účastníka odporu proti komunismu.

Komise dokončí posouzení ústavnosti KSČM až po sjezdu této strany

Senátní komise pro posouzení ústavnosti KSČM své závěry předloží až po květnovém sjezdu této strany. Původně chtěla být s prací hotova do konce dubna. Situaci podle předsedy komise Jaromíra Štětiny (za Stranu zelených) změnilo senátní odmítnutí novely trestního zákona o zákazu propagace komunismu a jeho symbolů. "Nechtěl bych se dočkat toho, že ještě před sjezdem, který je polovině května, si tento skvělý kousek podpory starých bolševiků Senát zopakuje," řekl ČTK Štětina, který patřil ke spoluautorům novely. Její prosazení pokládal za nástroj, jak přimět KSČM, aby se reformovala. Komunisté se podle Štětiny nikdy sami nereformují, příležitost promarnili v 90. letech, kdy v jejich řadách zvítězili "dogmatičtí dinosauři".

I Štětinova komise se k dokončení své závěrečné zprávy sejde až po sjezdu komunistů, který má určit politiku strany na další čtyři roky. Už dosavadní závěry komise podle Štětiny svědčí o tom, že KSČM porušuje ústavu. Komunisté se podle dokumentů, které komise shromáždila, nezřekli násilí pro prosazení svých cílů, podporují režimy násilí používající.

Odpůrci radaru vytvořili v Praze deštníky nápis Nechci radar

Asi 70 odpůrců amerického protiraketového radaru v neděli na Staroměstském náměstí v Praze rozevřenými deštníky vytvořilo "živý" nápis Nechci radar. S trochou fantazie podle agentury ČTK bylo možné heslo přečíst z věže Staroměstské radnice. Demonstraci svolalo Humanistické hnutí, které nesouhlasí s vytvořením protiraketového deštníku ve střední Evropě. Smyslem setkání bylo podle svolavatelů akce informovat o petici proti radaru, kterou dosud podepsalo nejméně 58.000 lidí.

Příchozí s rozevřenými deštníky působili ve slunečném počasí nevšedně. Byli vděčným cílem pro fotoaparáty turistů, kteří se kochali Staroměstským náměstím. Demonstranti se na místě zdrželi asi čtyřicet minut. Několikrát deštníky složili a rozevřeli, točili jimi a skandovali také heslo "Nechci radar".

Jihočeští zelení vyslovili nedůvěru předsedovi strany Bursíkovi

Jihočeští zelení na své krajské konferenci v Táboře vyslovili nedůvěru předsedovi strany Martinu Bursíkovi. Vytýkají mu nedostatečné prosazování a plnění programu Strany zelených zejména v oblastech ekonomiky, dopravy, zahraničních věcí a ochraně zdraví. ČTK o tom bez dalších podrobností informoval místopředseda jihočeské krajské organizace Jiří Guth. Konference tak opět potvrdila, že v nejmenší koaliční straně panují napjaté vztahy. Republiková rada zelených potvrdila Bursíka ve funkci na začátku dubna. O vyslovení důvěry ji tehdy sám požádal, když rada v rozporu s jeho názorem odmítla posvětit záměr výstavby radaru protiraketové obrany Spojených států v Brdech. Důvěru mu vyslovila zhruba třetina členů rady, což mu stačilo k setrvání ve funkci. Z krajů rovněž již dříve zněly názory, že uvnitř strany není dobrá komunikace. Spory mezi zelenými se vyostřily v únoru poté, co Bursík omylem adresoval poslankyni Olze Zubové vulgární e-mail. Zubovou již dříve kritizoval za to, jakým způsobem se omluvila z druhé volby prezidenta republiky.

Krajská konference strany na jihu Čech také výslovně podpořila usnesení republikové rady k reformě zdravotnictví, která požadují mimo jiné alternativní možnost převodu zdravotních pojišťoven a nemocnic na neziskové organizace a zrušení regulačních poplatků pro malé děti. "Český systém zdravotní péče určitě potřebuje reformu, ale ta se musí dělat s citem a rozvahou. Návrhy ministerstva zdravotnictví bohužel obvykle postrádají jedno z toho nebo dokonce obojí," uvedla Michaela Petrová, dvojka jihočeské kandidátky zelených pro volby do krajského zastupitelstva.

Náklady na arbitráže už přesáhly 1,2 miliardy korun

Stát do konce loňského roku zaplatil za právní služby související s arbitrážemi více než 1,2 miliardy korun. V samotném roce 2007 to bylo přes 150 milionů korun. ČTK to sdělilo ministerstvo financí. Podle dřívějších statistik většinu peněz z celkové sumy tvoří náklady na již ukončený spor se společností CME o televizi Nova a na spor s japonskou Nomurou. Spor se společností CME stál údajně stát 432 milionů korun. Na arbitráže s Nomurou stát celkově vynaložil za uplynulá léta přes půl miliardy korun.

Česko bylo již v arbitráži s Nomurou o 40 miliard korun kvůli zkrachovalé IPB označeno viníkem a hrozí mu, že zaplatí až sedm miliard korun. Přesnou výši odškodnění, která může být podle MF i nulová, se stát dozví nejpozději do poloviny června. Stát s Nomurou uzavřel předloni v listopadu smír. V rámci smlouvy se Nomura a Česko dohodly ukončit arbitráže o desítky miliard korun kvůli padlé IPB. Stát v současnosti čelí arbitrážím za stovky milionů korun.

Resort vnitra chystá programy na omezení migrace

Vnitro chce v Mongolsku a Iráku zahájit projekty, které by omezily možnou nelegální migraci obyvatel těchto zemí do České republiky. Návrh na projekty předloží v pondělí ministr vnitra Ivan Langer vládě. Vnitro tak chce pokračovat v politice, kdy se snaží spolupracovat se zeměmi odkud nejčastěji nelegální uprchlíci přicházejí a omezovat příliv uprchlíků přímo v zemích vzniku. "Zásadní předností této spolupráce je řízení migračních toků ještě před tím, než se dostanou na území České republiky, pak je jejich zvládnutí vždy nákladnější a obtížnější. Předmětem uvedené spolupráce je vedle nelegální migrace i migrace legální, zvláště pracovní," konstatuje materiál ministerstva vnitra.

Ministerstvo by proto letos chtělo zahájit pilotní projekt zaměřený na poradenství a podporu legální pracovní migrace v Mongolsku, vzdělávat migrační management v Iráku, podpořit Centrum pro analýzu dat a vyšetřování (DAFEC) a Projekt Mezinárodní organizace pro migraci k problematice nezletilých bez doprovodu. Vnitro chce také omezit zneužívání migrantů přicházejících do Česka pracovat. Těm chce především poskytnout pravdivé a nezkreslené informace o situaci na českém pracovním trhu, případně je nasměrovat na český zastupitelský úřad a potencionální zaměstnavatele. Stejná praxe funguje už v Moldavsku, Arménii či na Ukrajin.

Bém se sejde s Knížákem kvůli přestavbě Kongresového centra na NK

Pražský primátor Pavel Bém nevyloučil možnost přestavby Kongresového centra pro potřeby Národní knihovny (NK) místo stavby nové budovy. Příští týden se sejde s autorem této myšlenky, ředitelem Národní galerie Milanem Knížákem. Uvedl to v pořadu Nedělní partie televize Prima. Podle Knížáka by se přestavbou zabily jednou ranou dvě mouchy - zároveň by se vyřešilo využívání bývalého komunistického Paláce kultury a oddechu. "Byla by to věc dobrá, funkční, levná. Neřešila by jenom problém knihovny, ale problém pražského panorama," míní Knížák. Budovu Kongresového centra totiž ředitel Národní galerie pokládá za odpornou. Neviděl by žádný problém v tom strhnout plášť budovy, využít i podzemní prostory. Nevyloučil, že by Palác mohl částečně dál sloužit pro potřeby kongresových jednání. Náklady na přestavbu vyčíslil na jednu až tři miliardy korun. Náklady na výstavbu nové budovy NK podle návrhu Jana Kaplického se odhadovaly na přibližně dvě miliardy korun. Bém nicméně úplně nezatratil ale ani možnost postavit novou budovu NK podle návrhu Kaplického, avšak nechce ji mít na Letné.

Češi se kvůli reformě zdravotnictví více pojišťují

Zájem o pojištění ve zdravotnictví roste kvůli obavám Čechů ze stále dražšího zdravotnictví a publicity okolo zdravotní reformy. Lidé jsou také více zadlužení, takže pojištění pro případ nemoci se pro mnohé stává nutností. Pojišťovny této situace využívají a nabízejí čím dál více nových produktů, shodli se v anketě ČTK odborníci v pojišťovnictví a zástupci pojišťoven. Pojišťovnám výrazně nahrává to, že vláda nedokáže dobře vysvětlit dopady reforem a nechává občany v obavách z budoucnosti, řekl ČTK Tomáš Prouza z poradenské firmy Partners. Nabídka pojištění proti vysokým nákladům na zdravotní péči se tak podle něj stává mnohem atraktivnější, protože před zahájením reformy většina lidí spoléhala na bezplatnost péče, a neměli tak důvod se pojišťovat.

Nejdůležitějším faktorem je publicita v souvislosti se zdravotní reformou, souhlasil šéfredaktor serveru Investujeme.cz Petr Záměčník. Pojišťovny poté přišly s novými pojistkami poplatků ve zdravotnictví. Druhým motivem je podle něj zájem klientů o specifické pojistky při řešení jejich životních situací. "Klienti si stále více uvědomují, že zdraví není zadarmo, a vyhledávají jistotu u pojišťoven," dodal. Zájem dokladují stoupající počty pojistných smluv u pojištění denní podpory ve výši regulačního poplatku při pobytu v nemocnici. "Podle současného vývoje už koncem dubna očekáváme, že se u ČP Zdraví objeví klient s číslem smlouvy 15.000," uvedla mluvčí ČP Dagmar Koutská. Tradičně prý ČP zaznamenává rostoucí poptávku i po pojištění denní dávky při pracovní neschopnosti. Důvodem jsou podle Koutské snižující se nemocenské dávky v době pracovní neschopnosti a rostoucí výdaje, které s sebou i běžná zdravotní indispozice přináší. Jde prý i o úhradu nákladů za různé kompenzační pomůcky či širokou škálu na trhu volně dostupných léčivých přípravků, které nemusejí být plně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Vedle toho velká část lidí má dnes hypotéky, leasingy a další finanční závazky, které musí splácet i v době nemoci nebo úrazu, takže důvody pro motivaci k pojištění ve zdravotnictví budou i do budoucna sílit, podotkla mluvčí ČP.

O produkty soukromého zdravotního pojištění je stále vyšší zájem, souhlasila mluvčí pojišťovny UNIQA Eva Svobodová. Ve srovnání s vyspělými státy, kde je soukromé zabezpečení naprosto běžnou součástí celkového systému, je prý ovšem hodně co dohánět. Nejvíce bude záležet na státní strategii, do jaké míry bude počítat s osobní zainteresovaností každého jednotlivce a jakou roli přidělí komerčním pojišťovnám, doplnila.

V Praze se střetly dva autobusy plné dětí, 11 jich zraněno

V Praze Hostivaři se v neděli před polednem střetly dva autobusy, které vezly děti na školu v přírodě. Na místě zasahovala záchranná služba a policie. Podle mluvčí záchranné služby Jiřiny Ernestové bylo 11 dětí s lehkými poraněními odvezeno do nemocnic. Nehoda se stala u stanice metra Depo Hostivař na křižovatce ulic Černokostelecká a Sazečská. Podle svědků jel před autobusy osobní automobil Ford Fiesta. Jeho řidič prý náhle zastavil na semaforu na oranžovou, autobus za ním to ještě ubrzdil, ale druhý už nikoli. V řetězové srážce pak zřejmě narazil druhý autobus do prvního, a ten potom i do fordu. "Některé děti si stěžovaly na bolesti hlavy nebo žaludku, ale naštěstí se to obešlo nez vážnějších zranění," řekla ČTK jedna z učitelek. Autobusy patřily soukromému dopravci z Jičína. Ve dvou havarovaných autobusech bylo asi 60 pražských dětí, které se svými učitelkami a vychovatelkami jely na školu v přírodě do Prachovských skal. Bylo to prvňáci ze Základní školy Jiřího z Poděbrad z Prahy 3.

V Praze 10 byl nalezen mrtvý odložený novorozenec

Policisté vyšetřují další případ odloženého novorozence. Našli ho mrtvého v neděli dopoledne v jedné z popelnic v Krymské ulici na Praze 10. "Jedná se o holčičku, čerstvě porozenou," uvedla na webu pražské policie její mluvčí Eva Brožová. Policisté již znají matku dítěte. Musela totiž vyhledat pomoc lékařů. Podle Brožové měla matka dítěte po porodu zřejmě zdravotní problémy, takže ji k ránu odvezla záchranná služba do nemocnice v Praze 10. Dítě u sebe ale žena neměla. Lékaři až v nemocnici zjistili, že žena porodila dítě a odvezli ji na operační sál. "Později policisté šetřením v Krymské ulici v Praze 10 nalezli v popelnici v chodbě jednoho z domů mrtvé novorozeně," uvedla Brožová. Kdy se konkrétně holčička narodila a co bylo příčinou jejího úmrtí, ukáže až výsledek soudní pitvy. Případ dále vyšetřují pražští policisté.

Policie ukončila koncert extremistů ve Velkém Beranově

Policie v noci na neděli předčasně ukončila koncert stoupenců pravicového extremismu ve Velkém Beranově na Jihlavsku kvůli závadným textům, které se objevily v hudební produkci. Koncert byl prezentován jako soukromá oslava, zúčastnilo se ho kolem 70 lidí. Jeho průběh sledovala asi stovka policistů, včetně odborníků na extremismus, řekla ČTK mluvčí jihlavské policie Jaroslava Slavíková. Kvůli podezření ze spáchání trestného činu bylo devět lidí převezeno na jihlavskou kriminální policii k podání vysvětlení, podle mluvčí k tomu nemuseli být nuceni. Jeden opilý účastník, který se pohyboval na silnici a ohrožoval bezpečnost provozu, byl umístěn na protialkoholní záchytné stanici v Jihlavě. Průběh koncertu sledovali policisté pořádkové, dopravní a kriminální služby jihlavského ředitelství, zástupci inspektorátu cizinecké policie a pořádková jednotka jihomoravské správy.

Svět knihy zaznamenal rekord v návštěvnosti

Mezinárodní veletrh Svět knihy letos zaznamenal rekord v návštěvnosti. Na jeho 14. ročník, který v neděli skončil v Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti, přišlo podle odhadu organizátorů přes 34.000 lidí, tedy o čtyři tisíce více, než v loňském ročníku. Setrvalý zůstává zájem vystavovatelů, každoročně jich zde možnosti prezentovat svou tvorbu využívají asi čtyři stovky. V letošním roce se jich největší domácí knižní přehlídky zúčastnilo 385; většinu z nich tvořili nakladatelé, výjimkou ale nejsou firmy s jiným zaměřením. "Zvedá se zájem tiskáren. V jeden čas odcházely, protože jim vadila návštěva široké veřejnosti, ale dneska jsou zpátky. Zdá se, že i koncový zákazník je pro ně zajímavý," uvedla Kalinová.

Při srovnání českého trhu s literaturou Kalinová konstatovala, že i bezmála dvě desetiletí po pádu komunistického režimu český knižní svět sužují podobné "choroby" z minula, jako v dalších zemích s podobnou historií. "Ale oproti řadě z nich u nás vychází obrovské množství knih, které je těžké prodat," konstatovala Kalinová. Výhodou Česka oproti dalším zemím bývalého východního bloku je však podle jejího názoru nyní již kvalitní distribuční systém. Za dobrý signál pro český trh s knihami Kalinová považuje skutečnost, že na veletrh s rodiči přišla celá řada nejmenších čtenářů i dětí, jež dosud ani číst neumí. "Byla tady dokonce miminka v kočárcích, takže se zdá, že maminky budou dětem číst knížky," uvedla. "Myslím si, že kniha u nás zažije renesanci, podobně jako tomu bylo například ve Skandinávských zemích. Komerce nemůže lidem stačit a tak se vrátí k něčemu hlubšímu," dodala.

Hlavním tématem letošního ročníku veletrhu byla láska a vášeň v literatuře, pořadatelé se zaměřili i na vztah knihy a životního stylu a připomněli půlstoletí české egyptologie. Hlavním hostem veletrhu bylo Španělsko, přijela však také řada spisovatelů z Latinské Ameriky.

Váchalova kniha se v charitativní aukci prodala za 3,1 milionu Kč

Za 3,1 milionu korun se během charitativní aukce vydražila unikátní kniha Josefa Váchala Šumava umírající a romantická. Mimořádná aukce v pražském paláci Žofín vynesla celkem 4,46 milionu korun, které pomohou postiženým lidem prostřednictvím Konta bariéry. Vyvolávací cenu knihy, jednoho z pouhých 11 kusů vyrobených přímo Váchalem, stanovili pořadatelé na 1,2 milionu korun a podle nich tak šlo zřejmě o nejdražší umělecké dílo dražené v Česku pro charitativní účely. Významné literární památky se na českých aukcích navíc draží jen zřídka, a proto je Váchalovo dílo podle organizátorů aukce z Galerie Kodl a Aukční síně Vltavín rovněž vůbec nejdráže prodanou bibliofilií na českých dražbách.

Váchalova Šumava umírající a romantická je jedno z nejpozoruhodnějších českých uměleckých děl 20. století. Váchal v letech 1928 až 1931 vytiskl a svázal do celokožené vazby 11 exemplářů publikace. Česká muzea a archivy vlastní jen šest z 11 výtisků, z toho tři svázané. Nyní vydražený exemplář Váchal kdysi věnoval Elektrickým podnikům hlavního města Prahy. Vybrané peníze rozdělí Konto bariéry lidem, kteří se během posledního půldruhého roku nenadále ocitli na vozíku.

Na výstavu květin Flora letos zamířil rekordní počet návštěvníků

Rekordní počet návštěvníků zaznamenali letos organizátoři mezinárodní výstavy květin Flora v Olomouci. Branami výstaviště prošlo od čtvrtka přes 80.000 lidí, což je téměř o 10.000 více než loni. Obrovský zájem milovníků květin doprovázelo již tradičně komplikované parkování ve městě, podle mluvčí městské policie Lenky Proškové se ale doprava nakonec obešla bez větších potíží. Největší a nejstarší česká zahradnická výstava letos slaví jubilejní padesátku. "Kromě domácích letos pořadatelé přivítali v areálu mimořádně velké množství milovníků květin a zahrádkářů ze Slovenské republiky a Polska. Na autobusech přivážejících návštěvníky výstavy se objevily i německé, rakouské poznávací značky, ba dokonce i lotyšská," řekla dnes ČTK mluvčí výstaviště Zuzana Studená.

Největší pozornost návštěvníků přitahovala ústřední expozice v pavilonu A s názvem Krajina snů. Velmi obdivované byly také venkovní květinové expozice, zejména Holandská zahrada s 10.000 kusy cibulovin, převážně tulipánů. Dalších 25.000 tulipánů a 14.000 macešek vysadili zahradníci výstaviště mezi jednotlivými pavilony. "Návštěvníci měli poprvé možnost obdivovat i jarní podobu loni rekonstruované, trvalkami osázené hlavní aleje Smetanových sadů, zahradnické vlajkové lodě výstaviště a olomouckých městských parků," doplnila mluvčí výstaviště.

Jihlavská zoo má nové expozice pro poníky a papoušky

Další dvě nové expozice nabízí návštěvníkům ode dneška jihlavská zoologická zahrada. Do atraktivního domova s kamennou stájí a majákem se přestěhovali shetlandští poníci, nové jihoamerické voliéry získali vzácní papoušci - ary hyacintové. Pro poníky byl v zoo nákladem 3,4 milionu korun vybudován kout, který připomíná jejich domovinu v Atlantském oceánu - Shetlandy. Stojí v něm kamenná stáj a maják s vyhlídkou, která bude sloužit návštěvníkům. Kamenitý je i výběh. "To je účelové, obrušují si tak kopýtka. Ve své domovině jsou zvyklí na horší terén - tam běhají po skalách," přiblížil chovatel Milan Raždík. Poníci byli původně vyšlechtěni pro práci v dole. Zvířata, která jsou vysoká nejvýše kolem jednoho metru a váží asi 150 kilogramů, jsou schopna utáhnout zátěž až o hmotnosti jedné tuny. V zoo nyní žijí čtyři poníci, chovatelé se pokusí stádo rozšířit a vytvořit v Jihlavě uznaný chov.

Sport

České tenistky postoupily do elitní skupiny Fed Cupu. Květa Peschkeová s Ivetou Benešovou v baráži o účast ve Světové skupině I v izraelském Ramat Hašaronu porazily v závěrečné čtyřhře 6:4 a 6:3 Šahar Peerovou a Tziporu Obzilerovou a získaly rozhodující třetí bod.

Bikerka Tereza Huříková si vybojovala účast na olympijských hrách v Pekingu. I ve druhém závodě Světového poháru v německém Offenburgu členka týmu Česká spořitelna MTB dokázala porazit Kateřinu Hanušovou-Nashovou, která ji už v nominačním minisouboji nemůže předstihnout.

Motocyklista Jakub Smrž dosáhl v prvním závodě v Assenu svého nejlepšího umístění v dosavadním působení v mistrovství světa superbiků. Český jezdec, jenž je v šampionátu druhou sezonu, obsadil na známé nizozemské trati šesté místo. Úspěšný víkend podtrhl osmou příčkou v druhém závodě.

Český plochodrážník Lukáš Dryml se po dvouleté pauze představil v elitním seriálu Grand Prix a v úvodním závodu ve slovinském Kršku se navzdory pádu probojoval do semifinále. V něm na náročné promoklé trati obsadil nepostupovou třetí příčku a v konečném pořadí skončil na šestém místě.

Počasí

Je jasno až polojasno. Teploty 16-20 stupňů Celsia. Skoro jasná bude i noc, teploty klesnou na 7 až 3 stupně.