Zprávy

Jednání o druhé smlouvě k radaru bude pokračovat

Česká republika a Spojené státy ještě neuzavřely jednání o doplňkové smlouvě SOFA k výstavbě protiraketového radaru v Česku. Vyjednávači sice dosáhli ve čtvrtek výrazného pokroku včetně uzavření tématu trestní jurisdikce, jednání ale budou dále pokračovat. Představitelé obou zemí se ke smlouvě SOFA sešli již posedmé. Hlavní rámcová dohoda je již připravena, podepsat by ji měli ministři zahraničí obou zemí. Stane se tak pravděpodobně 5. května, kdy by měla Prahu navštívit ministryně zahraničí USA Condoleezza Riceová. Praha začala s Washingtonem o obou smlouvách vyjednávat loni. Američané chtějí v Česku a v Polsku postavit protiraketový štít, protože se obávají napadení ze zemí jako je Írán či KLDR. Proti americkému záměru se staví Rusko a podle průzkumů veřejného mínění také většina obyvatel Česka.

Sněmovna bude zase hlasovat o nedůvěře vládě

Poslanci budou ve středu 30. dubna už potřetí v tomto volebním období hlasovat o nedůvěře vládě Mirka Topolánka (ODS). Návrh v pátek podali sociální demokraté, oznámil to jejich předseda Jiří Paroubek. Předseda dolní komory Miloslav Vlček (ČSSD) vzápětí uvedl, že na základě této žádosti svolal mimořádnou schůzi sněmovny na poslední dubnový den. Socialisté zveřejnili 12 důvodů, proč by současný ministerský tým měl skončit. Kabinet je podle ČSSD založen na korupci, přesto prý prosazuje řadu zásadních věcí, jako jsou změny ve zdravotnictví či umístění amerického radaru. Paroubek také uvedl, že vláda nekomunikuje ani s veřejností, ani s opozicí. Jeho strana kritizuje i nedávný návrat šéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka do vlády. Předchozí dva pokusy opozice sesadit vládu byly neúspěšné. K vyslovení nedůvěry je třeba ve dvousetčlenné dolní komoře aspoň 101 hlas, ČSSD a KSČM mají dohromady jen 97 poslanců. Komunisté se podle svého předsedy Vojtěcha Filipa až na úterním poslaneckém klubu poradí, zda se k iniciativě ČSSD přidají. Od Paroubka bude chtít slyšet, zda už jednal i s jinými stranami o podpoře svého návrhu.

Melčák: Pro nedůvěru vládě ani tentokrát hlasovat nebudeme

Bývalí sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka ani tentokrát nepomohou ČSSD v její snaze sesadit kabinet. Melčák řekl, že země potřebuje před nadcházejícím předsednictvím EU spíš zklidnit situaci. Melčák i Pohanka již v minulosti stáli v nejdůležitějších okamžicích na straně vlády. Nejprve jí loni v lednu pomohli získat ve sněmovně důvěru, v červnu ji podrželi, když se ji ČSSD pokoušela sesadit poprvé, v srpnu pomohli koalici schválit vládní reformu financí a v prosinci 2007 opět nezvedli ruku pro další opoziční návrh na vyslovení nedůvěry. Paroubek již dříve připustil, že ČSSD možná ani tentokrát se svým návrhem nedůvěry neuspěje. I tak má ale podle něj smysl se o to pokusit. Socialisté tak prý dají najevo, že se jednoznačně distancují od politiky Topolánkovy vlády.

Německo prodlouží omezení na svém pracovním trhu

Německá vládní koalice hodlá o další dva roky prodloužit omezení přístupu pracovníků z nových členských zemí Evropské unie na svůj pracovní trh. Píše o tom páteční deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) s odvoláním na Karla-Josefa Laumanna z předsednictva Křesťanskodemokratické unie (CDU). Omezení přístupu na německý pracovní trh pro občany České republiky tak zřejmě nepadnou příští rok, jak by si přáli čeští politici i experti na pracovní trhy. Němci patrně budou přechodné období uplatňovat až do nejzazšího možného termínu, tedy do roku 2011. FAZ k tomu podotýká, že v německé vládní koalici v této otázce "zjevně" panuje shoda. Prezident české Hospodářské komory Jaromír Drábek upozornil, že německá vláda tentokrát bude muset svůj záměr vysvětlovat. "Další prodloužení tohoto období již nelze provést automaticky jako v předchozích dvou případech, Německo by tentokrát muselo podle pravidel EU předložit důvody, které jej k tomu vedou, a ty podle našeho názoru neexistují," dodal. Navíc tak bude činit v době českého předsednictví EU, jejich pozice tedy nebude jednoduchá.

Církevní zákon naráží na výhrady v ODS

Osud vládního zákona o majetkovém vyrovnání mezi státem a církvemi je ve sněmovně nejistý. Způsob vypořádání kritizuje totiž nejen opozice, ale i někteří poslanci ODS. Vadí jim mimo jiné to, že náhradu 83 miliard korun za nevydaný majetek by měl stát vyplácet církvím po dobu 60 let. Podle premiéra Mirka Topolánka je ale narovnání vztahů s církvemi prioritou celé koalice. Věří proto, že se zákon, který začnou poslanci projednávat v úterý, prosadí. Lidovci si myslí, že připravené řešení je korektní, je v zájmu státu i obcí a vyplývá z dohody celé koalice. Podle občanského demokrata Vlastimila Tlustého má ale navržený zákon tolik vážných vad, že ho v této podobě nemůže podpořit. Tlustý má výhrady proti celkové sumě i proti šedesátiletému splátkovému kalendáři. Vyčíslená částka je podle Tlustého nepodložená. Zákon podle něj není v souladu s jinými restitučními zákony, třeba pro zemědělce. Výhrady má nadále i místopředsedkyně sněmovny za ODS Miroslava Němcová, která chce ale případné změny a úpravy prosadit při legislativním procesu.S podporou vládního návrhu zákona zatím váhá i nezařazený poslanec Miloš Melčák.

Stát bude moci vydat dluhopisy za 60 miliard

Stát bude moci vydat dluhopisy za 60 miliard korun na krytí letošního schodku státního rozpočtu. Umožní mu to zákon, který ve třetím čtení v pátek schválila Poslanecká sněmovna. Zákon nyní zamíří do Senátu a poté k podpisu prezidentovi. Návrh vychází ze zákona o státním rozpočtu pro letošní rok, který počítá se schodkem téměř 71 miliard korun. Podle ministra financí Miroslava Kalouska (KDU-ČSL) je vydání dluhopisů nejméně nákladným způsobem financování schodku. Ministerstvo financí plánuje vydat státní dluhopisy i v cizí měně. Zatím není jasný termín ani parametry emise, úřad pouze pověřil společnosti Barclays Capital a Deutsche Bank přípravou nového rámcového programu pro emise zahraničních dluhopisů. Emise bude zajištěná tak, aby zabránila posílení kurzu koruny.

Sněmovna schválila novelu o vratce daně z nafty zemědělcům

Zemědělci v Česku budou moci v budoucnu zřejmě stejně jako dřív dostávat zpět část spotřební daně z nafty, kterou spotřebovali při práci na poli. Umožňuje to novela zákona o spotřební dani, kterou schválila Poslanecká sněmovna. Novela nyní zamíří do Senátu a poté k podpisu prezidentovi. Současné platné znění zákona o spotřební dani vratku u tzv. zelené nafty neumožňovalo. Příčinou bylo povinné přimíchávání biosložky do nafty; zákon hovořil pouze o čisté motorové naftě a u čerpadel se prodává jen nafta s biosložkou. Zákon ukládá přimíchávat do motorové nafty dvě procenta metylesteru řepkového oleje nebo etylesteru řepkového oleje. Na tuto směs se ale vratka daně nevztahuje. Novela tuto chybu odstraňuje. Zemědělci mají nárok na vrácení 60 procent spotřební daně, kterou zaplatili za naftu při jejím nákupu a kterou spotřebovali při zemědělských činnostech. Ročně tak dostávají 1,5 až 1,7 miliardy korun.

Ředitelé škol majetková přiznání zřejmě podávat nebudou

Sněmovna v pátek přerušila druhé čtení zákona o střetu zájmů, který by povinnost předkládat majetková přiznání ukládal i ředitelům škol. Majetková přiznání nyní podávají například ústavní činitelé. Poslanci v úterý ale schválili zákon ve znění, podle kterého by měli majetek přiznávat i ředitelé škol. Ministr školství Ondřej Liška chce příští týden navrhnout změnu normy, která by ředitele této povinnosti zbavila. Novelu by poslanci měli schvalovat ještě na této schůzi, což jim dává šanci problém s majetkovými přiznáními rychle vyřešit. Například šéf školského výboru sněmovny Walter Bartoš (ODS) řekl, že je na tom širší politická shoda a se schválením této úpravy by neměl být problém.

Kvůli povodním bude stát moci vyvlastňovat půdu

Kvůli výstavbě protipovodňových opatření bude stát moci zřejmě vyvlastnit soukromé pozemky. Počítá s tím novela vodního zákona, kterou přijal Senát na doporučení zemědělského výboru. Novelu ještě musí signovat prezident. Norma se týká pouze volných zemědělských ploch, kam by se v případě povodní mohla volně rozlévat voda, tedy takzvaných suchých poldrů. Tam, kde by měla být postavena hráz, chce stát půdu získat i formou vyvlastnění, plocha rozlivu by měla podle ministra zemědělství Petra Gandaloviče (ODS) zůstat zemědělcům, kterým stát v případě povodní vyplatí náhradu za ušlý zisk. Norma je podle Gandaloviče velmi potřebná kvůli tomu, že Česko sice má dostatek peněz pro stavbu protipovodňových opatření, ale řadu projektů brzdí obtížná vyjednávání s vlastníky pozemků podél řek. Do roku 2012 má stát na protipovodňová opatření 15 miliard korun.

Česko a Slovensko vytvoří společnou bojovou jednotku

Ministryně obrany Vlasta Parkanová a její slovenský protějšek Jaroslav Baška podepsali v pátek dohodu o vytvoření bojové jednotky (battlegroup), která je jedním z největších společných obranných projektů obou států od jejich rozdělení v r. 1993. Jednotka by měla mít asi 1500 vojáků a měla by v rámci EU fungovat od roku 2009. Na vytvoření 13 bojových uskupení, která budou postupně rotovat v pohotovosti pro případné nasazení do operací, se členské země EU dohodly v roce 2004. Vojáci by měli být schopni do deseti dnů od rozhodnutí zasáhnout v krizové oblasti. Podle ministerstva obrany mezi takové konflikty například patří oddělení znepřátelených stran. Česko by do uskupení mělo vyslat mimo jiné mechanizovaný prapor, dělostřelce nebo vrtulníky.

Ropákem roku je Hodač, Zelenou perlu dostal Klaus

Ropákem roku 2007 vyhlásili ekologové náměstka ministra dopravy Jiřího Hodače. Údajně vyhrožoval občanským sdružením žalobami za škody způsobené jejich účastí v řízeních o stavbách. Zelenou perlu udělovanou za antiekologický výrok získal prezident Václav Klaus. Přinesl mu ji výrok publikovaný v rozhovoru s redaktory Hospodářských novin. "Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci," domníval se Klaus. Prezident měl v anketě o Zelenou perlu hned 17 nominací. Vysloužil si je svým kritickým postojem k vědeckým poznatkům o globálním oteplování. Klaus byl rovněž navržen na Ropáka roku, a to za "bagatelizaci rizik globální změny klimatu a knihu Modrá, nikoliv zelená planeta". Hodačovi, jenž byl na Ropáka nominován poprvé, vytýkají ekologové řadu věcí. Měl mimo jiné bojkotoval usnesení vlády ze září 2007, podle kterého měl vzniknout expertní tým pro posouzení alternativního vedení některých sporných staveb. Ropáka roku udělují ekologové člověku, jenž se v jejich očích postojem nebo činy nejvíce prohřešil proti ochraně životního prostředí. Letos bylo navrženo 25 lidí, na Zelenou perlu nominovali ochránci 26 osob. Počet přihlášených je přibližně stejný jako loni.

Poslanec Severa zaplatí pokutu za únik informací z Kubiceho zprávy

Lidovecký poslanec Pavel Severa zaplatí pokutu 25.000 korun za to, že v květnu 2006 umožnil únik části údajů z takzvané Kubiceho zprávy do médií. Pokutu mu udělil Národní bezpečnostní úřad. Došel k závěru, že se Severa dopustil přestupku. Během přestávky mimořádné schůze sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost totiž odešel z jednání a nechal na stole výtisk vysoce utajované zprávy. Úřad zjistil, že k úniku informací byl zneužit právě tento výtisk materiálu. Severa oznámil, že se proti rozhodnutí NBÚ nebude odvolávat. Informace z takzvané Kubiceho zprávy se dostaly do médií několik dní před parlamentními volbami v roce 2006. Někdejší šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice v ní tvrdil, že tehdejší premiér Jiří Paroubek (ČSSD), ministerstvo vnitra a policejní prezident se snaží ovlivňovat vyšetřování některých případů. ČSSD prohlásila, že ji únik Kubiceho zprávy ve volbách poškodil.

Policie odložila případ nábojnic zaslaných politikům

Pražská policie odložila případ podezřelých zásilek, které obdrželi před prezidentskými volbami někteří senátoři a poslanci. Informoval o tom server Aktuálně.cz. Podle pražského policejního mluvčího Tomáše Hulana se nepodařilo vypátrat pachatele. Obálky s prázdnou nábojnicí obdrželi například poslanec ČSSD Evžen Snítilý a senátorky Liana Janáčková a Jana Juřenčáková z klubu SNK. Kdosi údajně poslal náboje i dvěma bývalým sociálním demokratům Miloši Melčákovi a Michalu Pohankovi. Obě senátorky jako jediné ze svého klubu volily prezidentem Václava Klause. Snítilý nevolil ani Klause, ale ani Jana Švejnara, kterého ČSSD podpořila. Melčák a Pohanka volili v první volbě Klause. Výhrůžný dopis obdrželi v následujících dnech podle svých slov také nezávislý senátor Karel Barták z klubu KDU-ČSL a senátor KDU-ČSL Josef Kalbáč. Policie začala případ vyšetřovat pro podezření z vydírání.

Muže podezřelého z terezínské krádeže poslal soud do vazby

Litoměřický soud poslal do vazby devětadvacetiletého muže z Mostu, kterého policie podezřívá z krádeže bronzových destiček z Národního hřbitova v Terezíně. Muž je ve vazební věznici v Litoměřicích. Je podezřelý, že se během dubna podílel na krádeži 824 cedulek se jmény obětí terezínské policejní věznice gestapa, zdejšího ghetta a litoměřického koncentračního tábora, které jsou na hřbitově pochovány. Památníku Terezín tak způsobil škodu 2,5 milionu korun. V případě odsouzení mu hrozí až osm let vězení. Policisté nevylučují, že se na krádeži podíleli i další zloději. Destičky policisté našli ve sběrně v Nehasicích u Žatce. Prošetřují i podíl jejího majitele a obsluhy na krádeži. Pokud by vědomě vykoupili věci pocházející z trestné činnosti, hrozilo by jim až dvouleté vězení nebo peněžitý postih. Sběrnu chce příští týden zkontrolovat i Česká inspekce životního prostředí.

Soud uznal soudkyni vinnou za zabavování telefonů

Soudkyně Okresního soudu v Teplicích Veronika Filevová se provinila, když nařídila justiční stráži zabavovat lidem bezprostředně po vstupu do budovy soudu mobilní telefony a jiná zařízení, kterými je možné pořídit zvukový záznam. V pátek o tom rozhodl pražský vrchní soud, od jejího potrestání však upustil. Předsedkyně tamního soudu Eva Tilleová se vzdala své předsednické funkce a kárné řízení proti ní bylo zastaveno. Vrchní soud se zabýval také výrokem Filevové během líčení 19. prosince loňského roku. Při dohadování s veřejností pronesla větu "Ústava mě momentálně nezajímá". Soud ji uznal vinnou i z tohoto jednání. Nenařídil však žádný kárný postih, protože podle něj byla již soudkyně dostatečně potrestána samotným kárným řízením. Filevová se u soudu k oběma bodům kárné žaloby přiznala.

Inspekce: DP Ostrava neinformoval o problémech na trati

Dopravní podnik Ostrava pochybil, když Drážní inspekci neupozornil na to, že se na jednokolejné trati v Ostravě už dříve málem staly nehody. Trať, na které před dvěma týdny při srážce dvou tramvají zahynuli tři lidé a desítky dalších byly zraněny, tak mohla být zabezpečena dříve. Uvedl to mluvčí inspekce Zdeněk Neusar. Inspekce příští týden zahájí s podnikem správní řízení, v němž může uložit až desetimilionovou pokutu. Dopravní podnik minulý týden připustil, že se tramvaje špatně křížily v posledních třech letech už dvakrát. Podle Neusara se jednalo o mimořádné události v kategorii ohrožení. František Kořínek, který je pověřen vedením DPO, ale už dříve řekl, že obě situace vedení firmy za mimořádné události nepovažovalo. Současné vyjádření inspekce odmítl komentovat s tím, že je potřeba vyčkat na konec vyšetřování.

Řidiči autobusů hrozí stávkou kvůli platům

Dopravu v Česku by mohla ochromit stávka řidičů meziměstských autobusů. Podle předsedy Odborového svazu dopravy Luboše Pomajbíka svaz již vyhlásil stávkovou pohotovost. Tu podle něj drží všech 16.500 členů svazu, který sdružuje pracovníky v silniční, letecké a vodní dopravě. Odborářům se nelíbí nařízení vlády z roku 2006, podle kterého řidiči autobusů nedostávají mzdu za dobu, kdy neřídí a čekají například na konečné. Kritizují také zdlouhavá jednání, která o změně nařízení vedou s legislativní radou vlády a ministerstvy sociálních věcí a dopravy. Stávková pohotovost potrvá nejméně do úterý, kdy se má uskutečnit schůzka odborářů s ministrem dopravy Alešem Řebíčkem a prezidentem Svazu dopravy Jaroslavem Hanákem. Mluvčí ministerstva Karel Hanzelka nechtěl výsledky schůzky předjímat. Podle něj by ale nemělo dojít na nejhorší scénář.

Zbrojovka Raytheon získala první kontrakt na radar v Brdech

Americká zbrojovka Raytheon získala minulý týden první zakázku, která se týká radarové základny v Brdech. S americkou agenturou pro protiraketovou obranu podepsala kontrakt v hodnotě pěti milionů dolarů na "plánování a určení požadavků" pro radarový systém v ČR. Informaci zveřejnil na svém webu deník E15. Raytheon je pátou největší zbrojovkou na světě a výrobcem protiraketových systémů, který mimo jiné vyrobil i radar na Marshallových ostrovech. Společnost v úterý oznámila, že při případném budování radarové stanice nabídne českým firmám větší technologické zapojení do budování, než tomu bylo dříve.

Hlinění čínští vojáci se možná představí v ČR

Část terakotové armády, kterou si dal před více než 2200 lety zhotovit první čínský císař Čchin Š'chuang-ti, bude možná vystavena v Praze. Oznámil to mluvčí ministra kultury Jan Cieslar. O zapůjčení pověstného archeologického nálezu jednal tento týden v Číně ministr kultury Václav Jehlička. Setkal se s generálním ředitelem pro kulturu i ředitelkou památkové rezervace UNESCO v Si-anu, kde je armáda trvale vystavena. Terakotová armáda patří k největším archeologickým nálezům 20. století. Byla náhodně objevena v roce 1974 při kopání studny a má rozměry více než 56 kilometrů čtverečních. V hrobce a blízkém okolí našli archeologové více než 6000 soch válečníků a přibližně 50.000 dalších archeologicky cenných předmětů. V 80. letech bylo naleziště zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO. Zhruba dvě desítky postav mohou na výstavě nazvané Vojáci věčnosti obdivovat od poloviny dubna návštěvníci v Paříži.

Ze sportu:

Hokejovou reprezentaci na mistrovství světa posílí obránce Nashvillu Marek Židlický. Oznámil to Pavel Bárta, tiskový mluvčí reprezentace. Hráč dostal od zámořského klubu svolení ke startu na vrcholném turnaji, podle informací generálního manažera národního týmu Zbyňka Kusého se Židlický připojí k týmu 1. května přímo v dějišti šampionátu v Québeku. Přípravný kemp v Montrealu, ke kterému mužstvo odletělo v pátek, se ještě obejde bez něj. Spolu s mistrem světa z Vídně 2005 má nyní kouč Alois Hadamczik ve výběru devět obránců.

Českobudějovický brankář Roman Turek byl v rámci galavečera extraligy vyhlášen Hokejistou sezony v nejvyšší domácí soutěži. Hned třikrát si pro cenu v pražském hotelu Hilton přišli zástupci mistrovské Slavie Praha. Ještě jednou symbolicky převzali pohár pro vítěze play off, útočník Jaroslav Bednář byl vyhlášen nejlepším hráčem nadstavbové části a obránce Tomáš Žižka převzal ocenění pro nejlepšího hráče na svém postu v soutěži. Nejúspěšnějším jednotlivcem byl se dvěma individuálními cenami sparťanský útočník Petr Ton. Během večera, který symbolicky zakončil soutěžní ročník 2007/08, převzal trofej pro vítěze kanadského bodování extraligy a ČTK jej vyhlásila nejslušnějším hráčem soutěže. Ocenění se dočkal i karlovarský hokej. Zdeněk Venera, který Energii poprvé v historii klubu dovedl do play off a hned do finále, byl vyhlášen nejlepším trenérem.

Trenér Zdeněk Venera už v příští sezoně nepovede hokejisty Karlových Varů, s kterými letos postoupil do finále extraligy. U týmu působil tři roky. Na páteční tiskové konferenci oznámil, že končí z rodinných a sportovních důvodů.

Hokejový útočník David Výborný se vrací z NHL do Sparty. Pětinásobný mistr světa, který hrál od roku 2000 za Columbus, se dohodl v pražském klubu na tříleté smlouvě. Zároveň bude vykonávat funkci sportovního ředitele.

Hokejisté pražské Slavie se v prvním ročníku Ligy mistrů utkají v základní skupině D se švýcarským šampionem Curychem a švédským vicemistrem Linköpingem. České Budějovice ve skupině C narazí na ruského mistra Ufu a vítěze slovenské extraligy Slovan Bratislava. Rozhodl o tom dnešní los v Curychu. Ve tříčlenných skupinách se týmy utkají systémem doma-venku. Do semifinále postoupí vítězové, které opět čekají zápasy doma a venku. Stejným systémem se hraje i finále. Hracím dnem je středa, první zápasy ve skupinách odstartují 8. října. O vítězi se rozhodne 28. ledna příštího roku.

Zápas osmnáctileté Petry Kvitové s domácí jedničkou Šahar Peerovou v sobotu zahájí fedcupovou baráž, v níž se české a izraelské tenistky utkají o postup do Světové skupiny I. Po nich na kurt v tenisovém centru v Ramat Hašaronu nastoupí Lucie Šafářová a Tzipora Obzilerová. Rozhodl o tom čtvrteční los, který se uskutečnil oproti zvyklostem o den dříve s ohledem na páteční sváteční den v zemi. Do nedělní čtyřhry na české straně nastoupí Iveta Benešová s Květou Peschkeovou.

Trenér Martin Pulpit po sezoně opustí lavičku olomouckých fotbalistů. Rozhodlo o tom představenstvo klubu, které po letošním ligovém ročníku neuplatní opci v koučově smlouvě. Klub oficiálně nerozvedl důvody svého rozhodnutí, ale v zákulisí se dlouho mluví o nespokojenosti s herním projevem Sigmy.

Krátce o počasí v České republice:

V sobotu má být převážně oblačno, místy, zejména na Moravě, s občasným deštěm nebo přeháňkami. Teploty budou mezi 13 až 17 stupni, na horách kolem 8 stupňů Celsia.