Zprávy

Senát požádal Ústavní soud o přezkum reformní smlouvy EU

Lisabonskou smlouvou, která má dát nová pravidla budoucímu fungování EU, se bude zabývat Ústavní soud. Požádal jej o to Senát. Navrhl, aby ústavní soudci posoudili soulad smlouvy s českým ústavním pořádkem. Ústavní přezkum iniciovala vládní ODS. Naopak zástupci opoziční ČSSD a Klubu otevřené demokracie prosazovali ratifikaci smlouvy bez odkladů, avšak neúspěšně. Podle předsedy senátního ústavně-právního výboru Jaroslava Kubery (ODS), je Lisabonská smlouva převlečená euroústava a směřuje unii k socialistickému federálnímu státu. Pozastavil se mimo jiné nad tím, že smlouva přiznává Listině základních práv Evropské unie stejnou právní sílu jako zakládajícím smlouvám EU. To může znamenat pro Česko obrovské problémy, například povinnost zajistit "důstojnou existenci" i těm, kteří vlastní vinou přišli o majetek, uvedl Kubera.

Senát schválil vyslání prostějovských vojáků do Afghánistánu

Vláda letos může podle Senátu vyslat do Afghánistánu stovku vojáků z prostějovské speciální jednotky. Působit by tam měli od května do konce roku v rámci operace Trvalá svoboda, řekla senátorům ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL). Čeští vojáci by měli plnit pod americkým velením bojové úkoly v rámci speciálních operací. Vyslání musí schválit i Poslanecká sněmovna, která se tím bude zabývat pravděpodobně příští úterý. Místopředseda Senátu Jiří Liška (ODS) ocenil působení českých vojáků v zahraničních misích. Připomněl smrt vojáka Milana Štěrby, který nedávno zahynul v Afghánistánu při sebevražedném útoku. Podle Lišky se ale proti zlu nesmí přestat bojovat. Novou misi nepodpořili komunisté a také sociální demokraté, kteří se většinou hlasování zdrželi. Právě postoj ČSSD by mohl ovlivnit schválení mise ve sněmovně. Mise bude podle vlády stát asi 213 milionů korun, které zaplatí ze svého rozpočtu ministerstvo obrany. Náklady na dopravu uhradí Spojené státy, na jejichž žádost vláda vyslání vojáků do Afghánistánu navrhla.

Stovka vojáků polní nemocnice a chemické jednotky, která má za sebou čtyřměsíční působení v Afghánistánu, převzala ve čtvrtek na Horním náměstí v Olomouci ocenění. Vojáci 3. kontingentu pracovali na základně v Kábulu. "Za čtyři měsíce jsme ošetřili 2500 pacientů ambulantně, provedli jsme 70 operací na operačních sálech, 53 vyšetření cétéčkem. Pacienti byli většinou vojáci ISAF nebo civilní zaměstnanci. Tato nemocnice byla taková nárazníková, byli jsme v centru Afghánistánu. Pacienti k nám byli přesouváni z jihu," řekl velitel 3. kontingentu Marek Kocvrlich. Vojáci ale ošetřovali i afghánské vojáky a také pracovníky zahraničních ambasád.

Václav Klaus pokračuje v návštěvě Berlína

Sluncem zalitý Berlín a modré nebe nad ním si plnými doušky užívali český prezident Václav Klaus a jeho choť Livie. Druhý den návštěvy Německa věnoval prezidentský pár poznávání problémů i půvabu dynamické německé metropole. České hosty do nich zasvětil osobně její primátor Klaus Wowereit. Nad původně plánovaný program berlínská radnice pro Klausovy připravila překvapení - posezení v otočné kavárně berlínské televizní věže, ve výšce 207 metrů.

OECD: Česko má šanci do deseti let dohnat eurozónu

Pokud si česká ekonomika udrží dosavadní tempo růstu a příliš se nezmění růst v západní Evropě, mohl by Česko v tvorbě hrubého domácího produktu (HDP) na hlavu do deseti let dohnat země eurozóny. OECD předpovídá České republice na letošní rok ekonomický růst okolo 4,5 procenta. V příštím roce se má český HDP zvýšit přibližně o pět procent. Česká ekonomika těží z výrazného oživení růstu v letech 2005 až 2007, kdy se HDP zvýšil v průměru o více než šest procent. Nedávné celosvětové turbulence na finančních trzích českou ekonomiku zatím neovlivnily, dopady by ale mohl mít slabší růst v zahraničí, protože vyšší výkonnost ekonomiky je poháněna výrobou na vývoz.

Česká republika by měla podle OECD pokračovat v reformách veřejných financí, jejich prosazení je ale vzhledem k těsné vládní většině v parlamentu nejisté. Mezi potřebnými změnami organizace uvedla odvážnější snižování deficitu státního rozpočtu, pokračování reforem ve zdravotnictví, zvyšování věku odchodu do důchodu a pokračování daňových reforem. OECD Česku doporučuje, aby kvůli uvolnění trhu práce zvážila větší deregulaci zákoníku práce a úplnou liberalizaci nájemného.

Česko by mělo kvůli stárnutí společnosti reformovat důchodový a zdravotnický systém, jinak mu hrozí dluhy. OECD připomíná, že podle prognóz OSN čekají Česko v první polovině století "dvě fáze rychlého stárnutí". Do penze totiž odejdou silné poválečné ročníky a později takzvané Husákovy děti. První vlna potrvá tedy zhruba od roku 2012 do počátku 20. let, druhá od poloviny 30. let do roku 2050. Pro jejich zvládnutí jsou podle OECD reformy nutné. Důchodový věk v ČR se postupně zvedá již nyní, a to na 63 let. Ministr práce Petr Nečas (ODS) předložil zákon, který má posunout hranici na 65 let. Normu schválila vláda, nyní ji projednává sněmovna. Podle OECD je také klíčový převod zdravotních pojišťoven na akciové společnosti. Zisk je má motivovat k efektivnějšímu poskytování služeb. Navíc se vymezí základní péče, na kterou by měli pacienti nárok.

Senátorka Janáčková nebude stíhána kvůli výrokům o Romech, Senát ji nevydal

Senátorka Liana Janáčková (za hnutí Nezávislí) nebude stíhána kvůli svým předloňským výrokům na adresu části ostravských Romů. Senát ji odmítl zbavit imunity. Senátorčino stíhání je tak navždy vyloučeno. Senátorka o vydaní sama požádala. Chtěla tak čelit spekulacím, že by ji ODS v Senátu podržela kvůli tomu, že při únorové prezidentské volbě podpořila jejich kandidáta Václava Klause. Janáčkovou chtěla policie stíhat kvůli výrokům z předloňského jednání bytového odboru, na němž si starousedlíci z kolonie Bedřiška stěžovali na chování romských sousedů. Na jejich adresu Janáčková podle loni zveřejněné nahrávky z jednání použila mimo jiné slova o dynamitu a odstřelení. Senátorka tyto výroky označila za nešťastné a hloupé, byly podle ní vyřčeny ve vypjaté atmosféře. Popřela, že by byly namířeny proti celému romskému etniku. Zveřejnění nahrávky s ročním zpožděním bylo prý politicky motivováno.

CVVM: ČSSD by v dubnu volilo 34 procent, ODS 30 procent lidí

Volby do sněmovny by v dubnu vyhrála opoziční ČSSD, které by odevzdalo své hlasy 34 procent voličů. Druhá by skončila ODS s 30 procenty hlasů. Vyplývá to z volebního modelu, který zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Komunisté by dostali 15 procent hlasů, zelení 10,5 procenta a lidovci 8,5 procenta. Volební model nezahrnuje respondenty, kteří se voleb nechtějí účastnit nebo nejsou rozhodnuti, koho by volili.

TIC kritizuje záměr odstraňovat ekologické škody v jedné zakázce

Transparency International Česká republika (TIC) odmítá záměr ministerstva financí vypsat na odstraňování starých ekologických zátěží jednu státní zakázku za desítky miliard korun. Doporučuje vládě návrh zamítnout a přijmout jiné řešení, protože v soutěži o zakázku nelze očekávat skutečnou konkurenci a velké tendry byly v Česku v minulosti problematické. TIC upozornila, že zakázka je svým objemem pětkrát větší než dosavadní největší zakázky a je unikátní i v evropském měřítku. Hodnota neodstraněných ekologických závazků státu, které vznikly před rokem 1992 a mají být zahrnuty do výběrového řízení, činí 115 miliard korun. Jejich odstranění v jedné zakázce má podle ministerstva přinést finanční úspory a zrychlení sanace ekologických škod.

Návrh na odškodnění lidí ze Zakarpatské Ukrajiny dostal ve sněmovně šanci

Bývalé československé občany možná stát odškodní za ztrátu majetku, který museli po roce 1945 opustit na Zakarpatské Ukrajině. Počítá s tím poslanecký návrh zákona, který sněmovna přes odpor vlády propustila do další fáze jednání. Podle kabinetu je předloha špatně legislativně zpracovaná. "Pokud by něco takového bylo schváleno, tak lidem pouze otevřeme prostor se soudit, nikoliv se něčeho domoci," řekl ministr a šéf legislativní rady vlády Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Autoři návrhu ale tvrdí, že nedostatky lze odstranit právě při jednání ve výborech. Sněmovna je vyslyšela, protože návrh na zamítnutí předlohy hned v prvním čtení neschválila, a dala jí tak šanci na úspěch.

Českoslovenští občané, kteří nebyli již dříve plně odškodněni jinak, by podle návrhu zákona mohli dostat finanční náhradu za domy, hospodářská stavení i budovy sloužící k podnikání, které existovaly k 30. lednu 1946. Odškodnění by mohli chtít také za zemědělské či lesní pozemky, nádvoří a ostatní plochy. Zákon se má vztahovat také na manžele a manželky a na děti. Počet žadatelů nelze podle autorů odhadnout.

Tlustý (ODS) nepodpoří církevní restituce v nynější podobě

Majetkové vypořádání státu s církvemi v podobě, v jaké ho navrhuje vláda, nepodpoří poslanec ODS Vlastimil Tlustý. Řekl to v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Impuls. Dodal ale, že je rozhodně pro to, aby se stát s církvemi vypořádal. Vládní návrh počítá s vrácením asi třetiny majetku zabaveného za komunistické vlády církevním řádům, zbytek by měla nahradit finanční částka ve výši 83 miliard korun, která by se církvím vyplácela po dobu 60 let; s úrokem by to bylo celkem asi 270 miliard korun. Tlustý má výhrady proti sumě i proti šedesátiletému splátkovému kalendáři.

Transparency International kritizuje novelu exekučního řádu

Nevládní organizace Transparency International - Česká republika (TIC) nesouhlasí s tím, aby exekutoři vykonávali část exekuční agendy, kterou doposud měli na starosti soudci. Jde například o nařizování exekucí a o rozhodování o stížnostech na nesprávný postup exekutora a návrzích na zastavení exekuce. TIC tak kritizuje novelu exekučního řádu, kterou připravuje ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). "Chápeme, že se novela snaží ubrat agendu soudcům, ale považujeme za špatné přidávat pravomoci exekutorům," řekl předseda správní rady TIC Václav Láska. Exekutoři totiž podle TIC nejsou na rozdíl od soudů nezávislými institucemi. "Jsou to soukromé osoby, navíc finančně motivované," uvedl Láska.

TIC v připravované novele navíc postrádá některé změny, které by vedly k větší průhlednosti exekučních řízení. Například zavedení povinnosti zveřejňovat na internetu veškeré dražební vyhlášky o prodeji nemovitosti. Kupčení s informacemi o exekuovaných nemovitostech totiž podle TIC vede k tomu, že nemovitosti mohou být prodávány za výrazně nižší cenu, než jaká by byla získána v dražbě zveřejněné na internetu.

Nejvyšší soud zrušil 30 let starý verdikt nad duchovním

Nejvyšší soud zrušil 30 let starý verdikt, jimž byl někdejší disident a evangelický duchovní Jan Šimsa odsouzen za údajné napadení pracovníka Státní bezpečnosti (StB) k osmi měsícům vězení. Vše se mělo stát ve chvíli, kdy se u Šimsů konala domovní prohlídka. Duchovní měl obavy o rodinu a do jednoho důstojníka strčil. StB tvrdila, že mu dal i facku, což Šimsa popírá. Duchovní přiznává jen strkanec s tím, že hájil své nejbližší. Nejvyšší soud po vleklých jednáních dospěl k závěru, že původní rozsudek nad Šimsou byl nezákonný, a proto jej zrušil. Nejvyšší soud se kauzou osmasedmdesátiletého Šimsy zabýval opětovně. Nedávno totiž odmítl zrušit jeho trest, k čemuž dostal podnět z ministerstva spravedlnosti. Ústavní soud však označil tento postoj za nesprávný a příliš formalistický. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) poté podal ve prospěch Šimsy druhou stížnost pro porušení zákona. Nejvyšší soud tak byl nucen se případem zabývat znovu a postupovat v souladu s rozhodnutím Ústavního soudu.

Řidič tramvaje policii přiznal: Udělal jsem chybu

Policie vyslechla čtyřiadvacetiletého Petr Hrocha, kterého viní ze zavinění nedávné tragické srážky dvou tramvají. Při ní tři lidé zemřeli a desítky utrpěly zranění. Řidič dopravního podniku před kriminalisty oficiálně přiznal porušení předpisů. Nehoda se stala 11. dubna. Kromě pochybení ze strany řidiče, který pravděpodobně zapomněl na křížení s protijedoucí soupravou, prošetřují policisté i to, zda chybu neudělalo i vedení dopravního podniku, když trať lépe proti selhání lidského faktoru nezabezpečilo. Dopravce již přijal několik opatření, která by měla další tragédii zabránit.

Policie chytila muže podezřelého z krádeže na Národním hřbitově

Kriminalisté zadrželi devětadvacetiletého muže z Mostu, který je podezřelý z krádeže bronzových cedulek se jmény obětí na Národním hřbitově v Terezíně. Muž je nyní v policejní cele, po jeho obvinění policie navrhne státnímu zastupitelství, aby požádalo o jeho vzetí do vazby. Podle mluvčí Aleny Romové policisté muže zadrželi ve středu krátce po té, co v televizním pořadu Na stopě v souvislosti s krádežemi na terezínském hřbitově veřejnost požádali o pomoc s pátráním po devětadvacetiletém Miroslavu Daňovi z Mostu. V průběhu dubna z terezínského hřbitova zmizelo 824 bronzových destiček se jmény obětí terezínské policejní věznice gestapa, zdejšího ghetta a litoměřického koncentračního tábora. Zloděj památníku způsobil škodu 2,5 milionu korun. Destičky policisté našli ve sběrně v Nehasicích u Žatce.

Soud: Odposlechy ve fotbalové kauze Liberec byly nezákonné

Krajský soud v Liberci zprostil obžaloby z korupce všechny tři obžalované v kauze libereckého fotbalového klubu, bývalého ředitele klubu Františka Myslivečka, rozhodčího Václava Zejdu a svazového delegáta Christose Čanaklise. Soud dospěl k závěru, že policejní odposlechy jako jediné důkazy o jejich vině byly nezákonné. Stalo se tak vůbec poprvé v úplatkářské aféře ve fotbale, kdy soud vynesl takovýto verdikt. Odvolal se přitom na nález Ústavního soudu v případě jiných odposlechů, které s fotbalem nesouvisely.

Zejdův obhájce řekl, že v kauze Liberec nebyla splněna jedna z důležitých podmínek pro povolení odposlechů, formulovaná loni v květnu Ústavním soudem. "V době, kdy soudce odposlechy nařídil, neexistovalo žádné vážné podezření, že Zejda spáchal trestný čin," uvedl.

Lidé před soudem v Trutnově požadovali odstoupení soudkyně

Desítka demonstrantů před budovou Okresního soudu v Trutnově požadovala odstoupení soudkyně Marcely Horváthové, která před dvaceti lety odsoudila disidenta Pavla Wonku z Vrchlabí. Muž později za nevyjasněných okolností zemřel v hradecké věznici. Demonstranti tvrdí, že soudkyně měla svým rozhodnutím podíl na disidentově smrti. Soudkyně Horváthová oznámila, že k odstoupení nemá žádný důvod. Odkázala na výsledky šetření komise z roku 1990, která dospěla k tomu, že postup soudkyně není možné dát do souvislosti se smrtí Pavla Wonky.

Na jihu Čech uhynula až třetina včelstev, kraj zaplatí nové chovy

Přemnožení roztoči zahubili na jihu Čech až třetinu včelstev. Někteří včelaři přišli dokonce o 80 procent svých chovů. Varroáza, která se rozšířila vlivem teplé zimy, nejvíc zasáhla Táborsko a Budějovicko. Postižené je ale i Písecko a Strakonicko. Kraj situaci označil za havarijní a včelařům proto pošle mimořádné peníze. Chce je tak motivovat, aby založili nová včelstva. Příspěvek musí ještě schválit rada kraje a zastupitelstvo.

Včelaři loni v ČR zazimovali zhruba 520.000 včelstev, o 5000 meziročně méně. Výhled pro letošek tak optimistický není. V důsledku špatného počasí ubude asi polovina včelstev. Počátkem 90. let bylo přitom v zemi přes 800.000 včelstev. Největší úbytek nastal po roce 1990, kdy rušily včelařství velké státní statky a zemědělská družstva.

Zastupitelé odmítli požadavky zástupců části pražské kultury

Pražští zastupitelé odmítli požadavky petice části kulturní scény, kterou podepsaly tisíce lidí. Nespokojení umělci v petici požadovali mimo jiné odvolání radního pro kulturu Milana Richtra (ODS), zrušení dotace na vstupenku, oddělení podpory neziskových a komerčních kulturních zařízení a urychlené řešení situace subjektů, které mají finanční potíže. Patří k nim divadla Semafor a Archa.

Debata byla bouřlivá a trvala déle než dvě hodiny. Zasedání předcházel happening několika stovek kritiků současného grantového systému přímo pod okny magistrátu. Řada lidí měla v ruce transparenty, s nápisy Porucha je na vašem magistrátu, Kultura není showbyznys, Páni radní, vy jste tu na chvíli, kultura napořád. Na skutečnost, že hlavní město je ze zákona povinno pečovat o kulturní rozvoj svých občanů, upozornil herec a moderátor akce Miroslav Táborský. Uvedl, že zkrácení podpory neziskových subjektů ohrozilo existenci řady divadel, festivalů i galerií, a dal jejich zástupcům slovo.

Přítomni byli rovněž šéfové soukromých scén, například divadel Ta Fantastika, Kalich a Broadway, kteří jsou naopak s nastavením grantového systému a s jeho podle nich jasnými a přehlednými pravidly spokojeni. Ti na zaplněném prostranství připravili stoly s chlebem a vínem a nápisem Pojďme jednat. V jejich režii létala nad náměstím řiditelná vzducholoď s nápisem Přejeme si rovné šance pro všechny - Grantový systém je spravedlivý.

Odpůrci porušování lidských práv v Tibetu uspořádali koncert

Odpůrci porušování lidských práv v Číně a v Tibetu uspořádali v parku u pražského hlavního nádraží koncert. Delegáty Českého olympijského výboru (ČOV), kteří ten samý den zasedali v nedaleké budově, chtěli vyzvat, aby se jasně k napjaté situaci v regionu vyjádřili. Akce, kterou svolalo několik občanských sdružení včetně Člověka v tísni nebo Amnesty International, se na jejím začátku zúčastnilo více než 100 lidí.

Plénum Českého olympijského výboru (ČOV) na zasedání téměř jednomyslně, až na jediného delegáta schválilo prohlášení k srpnové olympiádě v Pekingu. Předseda ČOV Milan Jirásek při čtení prohlášení zdůraznil, že výbor je zásadně proti porušování lidských práv, zároveň však jednoznačně odmítl, že by česká strana uvažovala o bojkotu olympiády. Členové pléna Jiráskem přečtené prohlášení schválili téměř jednomyslně, dva se zdrželi hlasování a proti se postavil pouze Radim Masný, viceprezident Evropské asociace boxerů amatérů a člen výkonného výboru České boxerské asociace. "Mám osobní zkušenost se sportovními podniky v Číně. Nevidím jediný důvod, proč bych se toho měl účastnit," prohlásil Masný. "Byl jsem před třemi lety na mistrovství světa v Mien-jangu, které sice bylo organizačně skvěle zvládnuté, ale město bylo úplně vylidněné a do hlediště byli nahnáni vojáci a organizovaní studenti. Nezdálo se mi, že by to sbližovalo lidi," uvedl Masný, kterému prý vadí i současná situace v Tibetu.

Primabalerína Olga Skálová se dožívá 80 let

Legendární primabalerina Olga Skálová, která se 25. dubna dožívá 80 let, slavila největší úspěchy na scéně pražského Národního divadla. Po více než dvě desetiletí na ní jako sólistka baletu vytvářela s technickou suverenitou náročné role klasického i moderního repertoáru, zejména postavy dramatické, tragické a charakterní. Nejraději měla role Odetty-Odilie a Zaremy (Bachčisarajská fontána). V roce 1975 se se zlatou kapličkou rozloučila a vrátila se do rodného Brna a do tamního Státního divadla, kde začínala a odkud v roce 1952 přešla se svým manželem, sólistou baletu Viktorem Malcevem do Prahy. Na první brněnské scéně zpočátku působila jako choreografka a baletní mistryně, od roku 1977 pak dalších třináct let jako šéfka baletu. Primabalerina mnoha tváří, barvitého tanečního projevu a značného fyzického fundamentu získala doma i v zahraničí mnohá ocenění. Jako první tanečnice byla v roce 1968 jmenována národní umělkyní a v roce 1996 převzala Cenu Thálie za celoživotní dílo.

Před 100 lety se narodil fotograf a kreslíř Vilém Reichmann

Vystudovaný architekt, ale především fotograf, karikaturista, kreslíř, malíř a poetický surrealista Vilém Reichmann, od jehož narození uplyne 25. dubna 100 let, patřil bezesporu k nejoriginálnějším postavám brněnského výtvarného života. Zpočátku se věnoval především kresbě a jeho karikatury, které podepisoval svoji trampskou přezdívkou Jappy, vycházely od 30. let v četných domácích i zahraničních časopisech. Byl také autorem surrealisticky pojatých kreseb a maleb, od konce 50. let zcela propadl fotografii a na sklonku života (zemřel 15. června 1991 v rodném Brně) se ke kresbě znovu vrátil. Doma i ve světě se proslavil zejména imaginativními fotografiemi.

Režisérka Špátová natáčí film o Kaplickém a Národní knihovně

Dokument o architektu Janu Kaplickém a projektu Národní knihovny na Letné připravuje mladá režisérka a kameramanka Olga Špátová. Přestože film měl podle původního plánu mapovat stavbu "chobotnice" od prvotních návrhů až do jejího dokončení v roce 2010, rozhodl se štáb termín zkrátit a dokument dokončí příští rok. "Bohužel to vypadá tak, že se knihovna asi nepostaví. Proto dokument dokončíme už v roce 2009," vysvětlila Špátová. Podle ní má být film jakousi společensko-politicko-citovou koláží všech lidí, kteří se kolem architekta pohybují a do stavby promlouvají. Dostat se blíže k Janu Kaplickému pomáhá mladé režisérce také jeho žena Eliška Kaplická, která film produkuje.

Na olomouckou výstavu květin Flora míří od rána davy lidí

Davy lidí míří od čtvrtečního rána na olomoucké Výstaviště Flora, které hostí stejnojmennou mezinárodní výstavu květin. Letošní Flora má pro její organizátory zvláštní význam, květinové výstavy v Olomouci totiž letos slaví 50 let existence. Součástí jarní etapy Flory, která potrvá do neděle, je proto i přehlídka plakátů a fotografií mapujících historii výstav. Jarní Flory se účastní na 60 tuzemských vystavovatelů. Dalších zhruba 390 prodejců z celého Česka a ze zahraničí přijelo do krajského města na veletrh zahradní mechanizace a pomůcek pro zahrádkáře. Hlavní expozice výstavy má název Krajina snů a tradičně jí vévodí jarní květiny, lilie, narcisy, tulipány či hrnkové květiny. V centrálním pavilonu se lidé mohou také seznámit s historií olomouckých květinových výstav a s vývojem květinové vazby v mezidobí od 50. let minulého století do současnosti.

Na pražském Výstavišti začal veletrh Svět knihy

V Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti začal čtyřdenní veletrh Svět knihy. Jeho pořadatelé se letos zaměří na tvorbu španělsky píšících autorů; akce a pořady na největší domácí knižní přehlídce se budou zabývat také tématy jako láska a vášeň v literatuře, kniha jako součást životního stylu a česká egyptologie. Českým čtenářům se na veletrhu představí literární tvorba ze 35 zemí a jazykových oblastí, letos poprvé to bude literatura z Argentiny a Indie. Součástí programu bude doprovodná přehlídka Svět knihy na jevišti, jejímž dějištěm bude celá řada pražských divadelních scén; literaturu ve filmu představí také řada filmových projekcí. Informace o veletrhu, jeho programu a zúčastněných autorech jsou uvedeny na internetové stránce www.svetknihy.cz.

Nový film Karamazovi měl v pražské Lucerně premiéru

Nadšeným potleskem vítali diváci v zaplněném sále pražského kina Lucerna tvůrce nového filmu Karamazovi. Snímek, který v režii Petra Zelenky vznikl na motivy legendárního románu ruského spisovatele F. M. Dostojevského, tam byl uveden v pražské premiéře. Mimo hereckých protagonistů se na pódiu před zahájením představení objevil nositel oscarové ceny, polský skladatel Jan Kaczmarek, který je autorem hudby k novému filmu. Scénář k filmu vznikl podle dramatizace Evalda Schorma. Tou se inspirovalo i Dejvické divadlo, kde se hra Bratři Karamazovi uvádí již osmý rok. Na filmu pracovali téměř stejní herci, kteří vystupují i v pražské divadelní hře. Zelenkovo psychologické drama pojímá téma morálky, povahy člověka, lidského svědomí, viny, trestu i odpuštění. Podle tvůrců odráží i aktuální téma odpovědnosti člověka za své činy.

Ze sportu:

Rychlobruslařka Martina Sáblíková převzala v Praze Cenu Jiřího Gutha-Jarkovského, nejvyšší vyznamenání Českého olympijského výboru, udělované za nejhodnotnější sportovní výkon roku. Členové ČOV dodatečně ocenili její úspěšnou sezonu 2007, v níž dvacetiletá závodnice ze Žďáru nad Sázavou získala dvě zlaté medaile na mistrovství světa v Salt Lake City a vyhrála Světový pohár na dlouhých tratích. Cena Jiřího Gutha-Jarkovského byla založena roku 1933 a s výjimkou několika válečných let byla udělována až do roku 1948. Před čtrnácti lety byla obnovena a jejími držiteli se staly nejúspěšnější postavy českého sportu.

Útočníci Josef Straka a Roman Červenka si na mistrovství světa v Kanadě nezahrají. Kouč Alois Hadamczik je z národního týmu vyřadil po čtvrtečním tréninku, necelých čtyřiadvacet hodin před odletem reprezentace na závěrečné soustředění do Montrealu. V kádru je aktuálně 26 hráčů a je jisté, že jeden z útočníků se na šampionátu nepředstaví. Navíc je možné, že reprezentaci ještě někdo posílí.

Počasí

Bude zataženo, až oblačno, občas zaprší, ojediněle se mohou objevit i bouřky. Teploty vystoupí na 10 až 14, na východě Moravy a Slezska bude kolem 17 stupňů Celsia.